De scholennood is zeer groot r ,,Ros Beiaard'' weer naar Dendermonde Belangrijke vorderingen in het overleg met de West )LL.oc£ «/Strand! Jongens en meisjes legden mozaïek in de tuin van Paleis Soestdijk De vier Heemskinderen en duizend „figuranten Dertienhonderd leerkrachten te weinig, tekort aan lokalen wordt nijpend Schrill rille feiten op vergadering te Utrecht Prins Bernhard begroette oorlogsinvaliden De V V.V.-verloting Hoofdprijs op 19957 Kaart van Nederland in 21l2 millioen tulpen Prachtige hulde van de bloembollenkwekers De Dragoon Guards" in Libye Actie „Veilig Verkeer" in September Meer vacantietoeslag voor gehuwd overheidspersoneel Prins Bernhard bij wedstrijd GooiVitesse Eerste Kamer had zeer vruchtbare zitting Diverse begrotingen aanvaard Bamangwato's willen Seretse terug Kwart millioen stuks vee in India omgekomen I.R.A. bezette dorp in Ulster Een faarf voor de prinses/es Krimpen van pijn Pact tussen Australië, VS en Nieuw Zeeland Communisten terroriseren Oostduitse wetenschap Overeenstemming over positie van de Kroon en samenwerking rijksdelen Overleg duurt nog voort Weer stakingen in Italië XTN, Uniek gebeuren in Vlaanderen r\E traditie wil ook. dat de bewoners van Aalst, een stadje slechts enkele kilo meters van Dendermonde. afgunstig zijn op de omme gang. Daar houden ze de traditie ook vast. De studen ten hebben aangekondigd, dat zij de kop van het ros zullen stelen, als zij daar de gelegenheid toe krijgen. Daarom hebben de Dender mondenaren een permanen te wachtpost van twee poli tiemannen bij het reuzen- paard geplaatst om de snode plannen te verijdelen. Dat het nodig was bleek reeds Zaterdagavond, toen de Aal- stenaren een eerste uitval deden, die echter mislukt is. KUNST EN Twee premières van het Am. Toneel Gezelschap Stichting „Kunst en Evangelie" opgericht CULTUUR Italiaanse opera in Carré Qok NS op 3 Mei twee minuten stil WOENSDAG 30 ATRIL 1951 Dezer dagen hebben we melding ge maakt van een motie, aangenomen op een vergadering te Utrecht van Neder- lindse Ouderraad, Nederlandse Onder wijzersvereniging en „Volksonderwijs", waarin snelle en afdoende vootzienin- gen werden gevraagd voor het dreigen de grote tekort aan schoolruimte. Hoe groot de nood is, hebben de sprekers op deze bijeenkomst, de heren Boo gaard en Van Thuytl, in vaak bewogen woorden en met een overvloed van cij fermateriaal uiteengezet. In tweehonderd klassen, zo deelden zij mede, is geen onderwijzer aanwe zig .daar de vacature niet kan worden vervuld. 200 gepensionneerde leer krachten staan weer voor de klas en 900 gehuwde onderwijzeressen zijn weer in de school toegelaten, ofschoon zij daar volgens wettelijke voorschrif ten niet mogen zijn; in totaal dus 1300 plaatsen, waarvoor geen leerkrachten aanwezig zijn. De uitbreiding van het aantal leerkrachten en de vervanging vanwege het „slijtageproces" kunnen door de opleiding van leerkrachten mo menteel niet worden opgevangen, daar deze door beduidend minder studeren den wordt gevolgd. Van het onderwii- zerscorps is 57 pet. ouder dan 40 jaar, ook al een zeer ongunstige situatie. In de komende vier jaren echter zul len ruim 200.000 kinderen meer een plaats in de school vragen dan in de (afgelopen jaren. Becijferingen wijzen uit dat, bij be houd van goed onderwijs, duizenden lo kalen zullen moeten worden gebouwd. Maar dat gaat met mondjesmaat, via urgentielijsten en veel wikken en we gen. En wat zijn dan de resultaten? Nadat Prins Bernhard gistermorgen met zijn toestel, dat bestuurd werd door Gerben Sonderman, van het vlieg veld Twenthe was vertrokken voor een kort bezoek aan het hoofdkwartier van generaal Eisenhower te Fentainebleau, keerde hij 's middags weer terug om in de ambtswoning van de Belgische ambassadeur in Den Haag de Belgische oorlogsinvaliden, die onder auspiciën van de stichting Movea een reis door ons land maken, te .begroeten. De Prins onderhield zich na een kor te toespraak vrij lange tijd met velen der oorlogsinvaliden, die al hun krui sen en onderscheidingen op de borst droegen en deze hoge belangstelling bijzonder bleken te waarderen. Een enkel voorbeeld: w/ren de betrokken au- Hat rf j conclusie gekomen. p k- J reeds n°dig waren: bij het °"derwijs 51 lokalen; bij het Prot. wu i lokalen; bij het Openbaar 48 lokalen Ten Departemente werden uit eindelijk toegewezen: voor het R.K.on- derwijs 12 lokalen; voor het Prot. Chr. voor bet Openbaar 2 lokalen, xlet behoeft dan ook geen verwon dering te baren dat een der sprekers in zijn treurzang als Leitmotiv liet horen: Bouwen. Bouwen! Bouwen! Dit is dringend noodzakelijk in het belang van het Lager Onderwijs, opdat het peil zich zal kunnen verheffen, zoals de zich ontwikkelende wereldsituatie dat vereist; in het belang van het Ne derlandse kind, dat zich als een vrij wezen in de gemeenschap moet leren en kunnen bewegen, en in het belang van het gehele Ned. volk. Gisteravond heeft in paviljoen „Ki't- heim" te Alkmaar de trekking plaats gehad van de grote Noordhollandse ver loting. georganiserd door de Federatie van WV's benoorden het Noordzeeka naal. De hoofdprijs, 20 schapen of een vacantiereis ter waarde van f 3000 viel op no. 19957. De tweede prijs 'n maand gemeubileerd wonen of een bromfiets ter waarde van f 400 was voor de ".ge- naar van lotnummer 30599. De derde prijs een week logies in hotel of pen sion voor twee personen viel op no. 38002 en de gelijksoortige vierde prijs op 43086. Morgen hoopt de Federatie van WW's de volledige trekkingslijst uit te geven. De fabrikant, A. B. en diens be drijfsleider te Enschede zijn gearres teerd omdat zij ervan worden verdacht een verzekeringsmaatschappij voor meer dan f 15.000 hebben pogen op te lichten. (Van onze speciale verslaggever). De bollenjongens uit de „Keukenhof kring" hebben H. M. Koningin Juliana bjj het paleis Soestdijk in alle stilte een verrassing bereid van bijzondere allure. Mede op initiatief van de Baarn- se en Soester Oranjevereniging, hebben zij door 125 deskundige jongens en meisjes uit de omstreken van Lisse, de kaart van Nederland in kleurig bloe- menmozaiek in de tuin van het paleis laten leggen. Op een fond van 400.000 helderwitte tulpen prijkte onder dit mozaiek in rode tulpen letters van één meter hoogte de zin „Nederland dankt U". Juist op het ogenblik, dat de laatste groep personen langs het bordes defi leerde, was het mozaiek gereed. Niet minder dan ruim 2'/t millioen tulpen waren erin verwerkt, elke pro vincie in een andere kleur, en alle hoofdsteden, alsmede Amsterdam en Rotterdam ook nog weer door aparte kleurschakeringen aangegeven. Een fa belachtig mooi stuk werk van 55 x 34 meter, waarmee de mozaiekwerkers in derdaad al hun voorgaande prestaties in grootte en schoonheid overtroffen. Behalve dit meesterstuk omvatte de verrassing ook nog de verschijning van Jacoba van Beyeren (mej. Parlevliet), die temidden van dertien delegaties (van de elf provincies en van de ste den Rotterdam en Amsterdam) van zes meisjes ten tonele verscheen. Een in het wit gekleed meisje uit elke delega- Het is de gewoonte van het Verbond voor Veilig Verkeer om de jaarlijkse grote actie voor een veiliger verkeer zoveel mogelijk te doen plaatsvinden in de maand Juni. In verband met de komende verkiezingen heeft men ge meend dit jaar hiervan te moeten af wijken en besloten de verkeersdagen te houden van 15 t/m 20 September. Naar wij vernemen, heeft de regering voor dit jaar de vacantietoeslag voor het Rijkspersoneel vastgesteld op 2% van de bruto jaarwedde met een maximum van f 75.— voor gehuwden en f 50.— voor ongehuwden. Vorig jaar ontvingen beide categorieën maximaal f 50.—. Dit jaar zal er in tegenstelling met vorig jaar geen salarisgrens zijn. Het ligt in de bedoeling van Z.K.H prins Bernhard om vandaag een aeel van de voetbalwedstrijd 't Gooi— Vitesse, die op het S.E.C.-terrein in Soest wordt gespeeld ten bate van de kankerbestrijding, bij te wonen. De prins heeft zich voorts bereid ver klaard de beker aan de winnende ploeg te overhandigen. ZILVEREN MEDAILLE VOOR INTER NATIONALE HONDENTENTOON STELLING Voor de op 7 en 8 Juni door de ky- nologenclub „De Hofstad' te b°u e internationale hondententoonstelling in de Houtrusthallen te Den Haag s door H. M. de Koningin een grote zil veren medaille beschikbaar gesteld. De beroemde „Dragoon Guards", dat o.a. naam verwierf tijdens de Slag om Arnhem, is momenteel ge stationeerd in Libye. Een van de tankbemanningen in gesprek met de bevolking. tie bezette, getooid met een grote bloe menmand, de aangegeven hoofdplaat sen op de bloemen-landkaart. Ofider de tonen van het Wilhelmus ten <ehore gebracht door Volendams fanfare „Wil- helmina", en Culemborgse fanfare „Pie- ter Aafjes", werden tenslotte de laatste open plekken in het bloemtapijt opge vuld, en onthulde Jacoba van Beyeren - bijgestaan door acht meisjes het „Nederland dankt U". Gelijktijdig losten dertien meisjes van tien tot dertien jaar vluchten dui ven, die symboliseerden de grote vre- desgedachten, die H. M. de Koningin gedurende haar reis door Amerika heeft uitgedragen. Het initiatief tot deze waarlijk groot se hulde is genomen onder de indruk van de goodwill, die Koningin Juliana met die reis voor ons kleine landje heeft weten te wekken. Zij tenslotte gemeld, dat de enorme hoeveelheid snijbloemen in 2700 grote manden met zes trucks in alle vroegte uit de Bollenstreek naar Soestdijk ge bracht werd. De Eerste Kamer heeft gistermiddag de algemene beraadslaging over de be groting 1952 van het departement vat» binnenlandse zaken voortgezet en ten slotte zonder hoofdelijke stemming aan genomen, echter met aantekening, dat de CPN geacht wilde worden te heb ben tegengestemd. Bovendien werden verscheidene an dere wetsontwerpen goedgekeurd, o.a. het wetsontwerp tot vrijstelling van omzetbelasting voor het opnemen van advertenties en goedkeuring van het koninklijk besluit van 12 Jan. l952, houdende gedeeltelijke schorsing van de heffing van invoerrecht op couran tenpapier. Minister Beel heeft bij het beant woorden van de in eerste termijn ge maakte opmerkingen over de begroting van binnenlandse zaken o.m. verklaard, dat, nu de grootste stroom van gerepa- trieerden voorbij is, er een enquête wordt ingesteld in de centra met het oog op het werk voor de gerepatrieer- den. Sprekende over de woningbouw leningen zei de minister, dat het resul taat hiervan boven de verwachtingen uitgaat. De gelden, waarvoor voorkeur is uitgesproken, zijn vrij regelmatig over de gemeenten verspreid. Ten aanzien van de wenselijkheid van een eigen belastinggebied voor de ge meenten verklaarde de minister, dat de mogelijkheden om tot een goede verhouding te komen tussen eigen be lastingen en gemeentefondsuitkeringen ernstig worden onderzocht. Over de B. V. D. zei minister Teu- lings, dat deze instelling onmisbaar was en dat de erop uitgeoefende Cïi- tiek tendentieus was. Ten slotte heeft de Eerste Kamer nog haar goedkeuring gehecht aan de be grotingen 1952 van het algemeen bur gerlijk pensioenfonds, het provincie fonds en het staatrdrukkerij- en uitge verijbedrijf. De Britse regering heeft Dinsdag het verzoek van de Bamangwato-stam om Seretse Khama te herstellen in zijn waardigheid van stamhoofd afgewezen. Dit deelde minister voor het gemene best lord Salisbury in het Hogerhuis mee. Een woordvoerder van de Bamang wato-stam in Londen verklaarde ton zeerste teleurgesteld te zijn door, ",'nl hij noemde de onwaarachtige houding van de Engelse regering. De stam var, Bamangwato wil Seretse als stamhoofd terug, zei hij, omdat deze de volledige sympathie en het vertrouwen van zijn volk heeft. Zijn kennis en zijn positie maken Seretse tot de enige candidaat. die geschikt is de stam op democrati sche wijze te besturen. Men vreest, dat in de afgelopen we ken een kwart millioen stuks vee is omgekomen wegens de droogte in grote gebieden van Zuid- en Noord- West-India. Men verwacht, dat in de volgende zes weken, vóór de moesson regens, nog duizenden stuks vee zul len omkomen wegens gebrek aan wa ter en voeder. Een patrouille van de IRA, het „Ier se Republikeinse Leger", een extremis tische organisatie in Eire, die streeft naar een verenigd Eire onder de rege ring te Dublin, heeft gedurende ver-« scheidene uren het dorp Pomeroy, in het Noordierse graafschap Tyrone, be zet gehouden. De patrouille verbrak de verbin dingen van Pomeroy met de buitenwe reld en paradeerde, vlaggen meevie rend, door de straten, in een propagan- da-actie, die ten doel had vrijwilligers te werven. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere mid delen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88. (Advertentie, Ing. Med.) In Canberra is gisteren een korte plechtigheid gehouden ter gelegenheid van het feit. dat het veiligheidsverdrag tusScn de Ver. Staten, Australië en Nieuw-Zeeland van kracht is gewor den. De Australische minister van buiten landse zaken Casey verklaarde, dat het verdrag geen militair verbond is van het oude soort. Het is een zuiver defensieve overeenkomst, zei hij, die bedoeld is om officieel vorm te [geven aan bestaande afspraken tot weder zijdse steunverlening. De drie landen verplichten zich overleg te plegen in dien ergens in de wereld aggressie dreigt en gemeenschappelijk op te tre den als één van hen wordt aangeval len. Volgens het Westberlijnse bureau voor zaken betreffende studenten in geheel Duitsland zijn in totaal sedert de oorlog 350 Oostduitse professoren en studenten in Oost-Duitsland gear resteerd of ontvoerd. De meesten zou den door Sowjetrussische militaire tri bunalen tot lange gevangenisstraffen zijn veroordeeld. Gisterenmorgen werd in opdracht van het bestuur van de suiker- tentoonstelling. die in het RAI gebouw te Amsterdam gehouden wordt, de prinsesjes een taart aan geboden. Het stuk, dat in grote haast vervaardigd werd door voor aanstaande banketbakkers, is een pronkstuk van banketbakkers kunst. Er zijn de laatste dagen in het overleg ter Ronde-Tafelconferentie met de West flinke vorderingen gemaakt. Inzake verscheidene punten van het werk stuk is een nieuwe redactie opgesteld, waarover in voltallige vergadering nog nader zal worden gesproken. Met name zijn van belang de bepalingen aangaan de de positie van de Kroon en de behartiging van de aangelegenheden van het koninkrijk. Vastgesteld is nl. dat de kroon is en blijft opgedragen aan H.M. Juliana, prinses van Oranje-Nassau, om door haar en haar wettige opvolgers te worden bezeten. De koninklijke macht wordt in aange legenheden van het koninkrijk uitge oefend door de koning als hoofd van het koninkrijk. Als aangelegenheden van het koninkrijk zijn o.m. aangewezen de handhaving van de onafhankelijkheid en de verdediging van het koninkrijk, de buitenlandse betrekkingen, het Ne derlanderschap, de regeling van de rid derorden alsmede van de vlag en het wapen van het rijk. Over enkele pun ten duurt het overleg nog voort. Ten aanzien van de samenwerking is vastgesteld, dat de ministerraad van het koninkrijk bestaat uit de door de koning benoemde ministers en de ge volmachtigde ministers van Suriname en van de Nederlandse Antillen. De gevolmachtigde ministers nemen deel aan het ministerieel overleg over koninkrijksaangelegenheden, welke het betrokken land raken. Hij handelt na mens de regering van zijn land, die hem benoemt en ontslaat. Bovendien mag een minster met raad gevende stem van ieder der gebiedsde len in de West aan het overleg deelne men. Verder zal de mogelijkheid wor- den geopend, dat een staatsraad van Suriname en een van de Antillen aan de werkzaamheden van de Raad van State kunnen deelnemen bij behande ling van die aangelegenheden van het koninkrijk, welke deze landen raken. EFRSTE RODE DUBBELE BESSEN Door de Wateringse fruit- en groen- tenkweker J. H. van Santen werden de eerste rode dubbele bessen op de Coöp. fruit- en groentenveiling te Wateringen aangevoerd. De prijs was f 5.80 per kg. In een woning aan de Lorreinen- straat te Amsterdam is een zevenjarige jongen van de trap gevallen. Hij is kort daarna overleden. Bankemployé's in Noord-Italie hebben besloten Woensdag n.et aan het werk te gaan, teneinde hun looneisen kracht bij te zetten. Het betreft hier ojn. de belangrijke handelscentra Milaan en Tu rijn. Om dezelfde reden hebben druk kers besloten in de komende maand op een aantal dagen het werk bij dagbla den en andere drukkerijen stil te leg gen. Geen wonder, als Je die eenmaal geproefd hebt, wil je geen andere meer. En....« Je portemonnaie vaart er wel bij. want de prijs is VERLAAGD tot (Advertentie, Ing. Med.) ii was, te her- IIET IS IN het kleine Vlaamse stadje Dender monde al sinds de 14de eeuw traditie, dat bij zeer bijzondere gelegenheden de ommegang van het Ros Bei aard door de straten trekt om de bevolking te herinne ren aan het fameuze paard, dat eens de vier Heemskin deren op zijn rug droeg, die er Karei de Groote mee be vochten, als de legende van de Karei-romans tenminste waarheid bevatHoe het ook zij, in Dendermonde houden ze het er op, dat het Ros Beiaard heeft bestaan en dat Aymon, de vader der Heemskinderen en de heer van Dendermonde in die dagen, het in de samenvloei ing van Dender en Schelde met een molensteen om de hals heeft laten verdrinken om de vriendschap van Karei de Groote, die zijn schoonbroer krijgen. De Ros Beiaard-ommegang van Dendermonde, die in de loop der eeuwen een stoet is geworden waarin 1000 figu ranten van het stadje, dat in totaal slechts 9000 inwoners telt. meetrekken, wordt dus slechts bij uitzonderlijke ge legenheden gehouden. Ge lukkig maar, zeggen de or ganisatoren van de omme gang van 8 Juni a.s., want dit evenement legt op het kleine stadje een zware financiële druk: de duizend figuranten dragen costumes, die samen twee millioen francs kosten en de verschil lende wagens vergen nog maals een uitgave van een half millioen francs. De ommegang van 1952 is na 1914 en 1930 de der de in deze eeuw. Hij staat in het teken van de weder opbloei van de stad en mag gezien worden als een ver late bevrijdings-ommegang. Het einde van de oorlog bracht het voornemen het Ros Beiaard weer van stal te halen, maar tot nu toe hebben financiële bezwaren de Dendermondenaren hier van weerhouden. De Ros Beiaard-ommegang vormt met al zijn wagens en groepen één geheel en is uitgegroeid tot een folkloris tische waarde, die in het aan traditie zeer rijke Vlaande ren bijna uniek is. Over traditie gesproken: de vier Heemskinderen, die in de ommegang op het Ros zetelen, zijn zomaar niet de eersten de besten. Het moe ten vier gebroeders zijn van ouders, die in Dendermonde woonachtig zijn. Bovendien moet zij elkaar in leeftijd nauwgezet opvolgen. Hun opeenvolging in geboorte mag niet door de komst van een zuster onderbroken zijn. Op het tijdstip van de op tocht moeten zij bovendien juist oud genoeg zijn om er niet al te veel last mee te hebben (het rossinant waar op zij zetelen is 6.20 meter hoog) en juist jong genoeg om niet te zwaar te zijn. Dit laatste is van belang voor de dragers, die toch al 700 kg te torsen hebben aan het paard en zichzelf. Die dra gers op hun beurt moeten per sé afstammelingen zijn van vroegere leden van het z.g.n. Pijndergilde, het gilde van de bier- en waterkrui ers. Men stelt er een eer in tot de dragers te mogen be horen. De kop van het Ros Dendermonde rekent 8 Juni op ongeveer honderd duizend toeschouwers, die zij enige uren willen verma ken met hun Ros. hun wal vis met Cupido, hun minne- strelen, hottentotten, knap tanden, ruiters, reuzen en wat al niet. Zondagavond geeft het Amsterdams Toneel Gezelschap in de Stadsschouw burg te Amsterdam de première van „Donkere Lente" (Day's misschief) van Lesley Storm in de vertaling van Cath. Bresser. De regie is in handen van Louis Saalborn. Medewerkenden zijn o.a. Hetty Beek, Marie Hamel, Lia ne Saalborn, Louis Saalborn en Tine de Vries. Lesley Storm kreeg in ons land reeds eerder bekendheid met haar stukken „Toontje heeft een paard getekend" en „Zwarte crêpe de Chine". Maandagavond komt het A.T.G. in de Stadsschouwburg met de première van „Antigone van Sophocles" onder regie van A. Defresne. Vertaling en muziek zijn van Bertus van Lier. Caro »van Eyck speelt Antigone. In Amersfoort is Maandag de Stich ting „Kunst en Evangelie" opgericht. Het doel van deze stichting is het uit dragen van het evangelie door middel van de kunst, o.a. door wagenspelen, filmvertoningen, muziek- en toneel avonden. Het bestuur bestaat uit ds G. Melles, Geref. predikant te Voorst, ds A. G. van Gilsen, Doopsgezind predi kant te Amersfoort (secretaris) en T. Schrijvers, consul van de VPRO te Huizen. Er is een adviesraad gevormd onder voorzitterschap van prof. dr P. Boendermaker te Hilversum. Zondagavond geeft de jonge Ame rikaanse pianiste Mary Louise Böhm een recital in de kleine zaal van het Amsterdams Concertgebouw. Het pro gramma vermeldt o.a. Etudes Sympho- niques van Schumann, Gaspard de la Nuit van Ra vel en de Sonate opus 26 van de Amerikaanse componist Sa- muel Barber. Van Zondag 4 Mei af zal de Compag- in d'Opera Italiana in theater Carré te Amsterdam „La Traviata" van Giusep- pe Verdi opvoeren. Het gezelschap, dat reeds in Den Haag. Rotterdam en ande re Nederlandse steden is opgetreden, zal van 4 tot en met 11 Mei spelen, met uitzondering van de 7e Mei, waarop een rustdag wordt gehouden. De so praan Magda Piccarolo en de bariton Giuseppe Nascinbene, beiden van het Scala te Milaan, zullen respectievelijk de rollen van Violetta Valery en Giorgio Germont vervullen. Ir verband met de nationale herden king op Zaterdag 3 Mei hebben de Ne derlandse Spoorwegen bepaald, dat op deze dag in overeenstemming met de twee minuten algehele stilte van 20.00 tot 20.02 uur ook alle treinen en ran- geerdelen op het gehele net op dit tijd stip zullen stilstaan. AUTORIJSCHOLEN WILLEN BESCHERMING De algemene bond van autorijschool houders in Nederland heeft de Tweede Kamer een adres gezonden naar aan leiding van het ingediende ontwerp vestigingswet bedrijven. De bond vraagt daarin de Kamerleden, te bevorderen, dat ook de autorijscholen door deze wet beschermd worden. Daar er hier sprake is van een lesgevend instituut, meent de bond, dat er in het wetsontwerp plaats is voor de bedoelde bedrijven. Het Russische persbureau TASS heeft formeel ontkend, dat president Truman in 1946 een ultimatum aan Rus land zou hebben gezonden, waarin te rugtrekking der Russische troepen uit Perzie werd geëist.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3