XoAi B&tleJL Het Noordhollands N.H.V.B.-elftal speelde met Alkmaarse Boys Fok uit Hoorn won glansrijk de Ronde van Den Helder Rust- en bejaardenhuizen hebben gebrek aan verpleeghulpen Paraatheid moet kenmerk van het bedrijfsleven worden Meisjes mei sociaal gevoel gevraagd! Amerikaanse Clipper is nog steeds zoek Een Nederlander aan boord Duitse vakbeweging eist veertig-uren week Verzakking van Waaldijk bij Waardenburg land- en tuinbouw ADMIRAAL FECHTELER IN ONS LAND Overleg met minister Staf op programma GroepKorea-vrijwilligers keerde terug Kunst en Cultuur Gemeente Amsterdam steunt de kunst „Hef woord als wapen" Interessante bloemlezing uit de illegale pers De Beemster Zondag vol bloesempracht Staking bij Amsterdamse Droogdok Maatschappij De Nederlandse provinciën in kleurenpracht Lagrouw tiende in de eerste etappe Jan Sweering werd door Vingerhoedt verslagen Van Bruggen, tactische aanvoerder Geblokten door invallers verzwakt, werden met 4-0 verslagen Stikkelman verrichtte de hattrick Nieuwelingen leverden een sensationele strijd Bozon zwom zeer snel'e 290 meter rugslag DONDERDAG 1 MEI 1952 D\2ï$n met d"ShaUX' MttS, ^V*8*" verzorg,ngs- er een chronisch gebrek aan vcrnleerhiilrwr. a"' delen van ons land „rschUnen in alle kranten adve^ÏÏ Ü*Ï.Ï.PÏÏ of "^enhelpsters. Regelmatig tbx^-v-kranten advertenties waarin Vfminnnu r vraagd. Een weekblad als „De Hervormde KeriC* vnH Pf° wordcn Ke* met noodkreten om ziekenhelpsters voor de rusthuizen mpt °ProePen- De dirrctie van een groot tehuis in Alkmaar adverteerde nnf "a^noe? niets' onze grootste landelijke dagbladen, ten einde raad Men h»d - S8 j m een TSn kosten kunnen besparen want geen enkel meisje melddc zteh un m° !e ^nsver'rple.e8huIp,'n' maar ook aan gzinsverzorgsters en kraamhulpen niet m.uw 'S K W ljten aan h«t feit, dat de ^ntrett" V-. 2P df hoo&te zijn met de aantrekkelijkheid van dit prachtig» soeiale werk. Een tweede reden is, at er steeds meer krachten nodig: zyn. uveral verrijzen rustverzorgingshuizen, orden verenigingen voor gezinsver zorging en kraamzorg opgericht. Mobi lisatie van alle meisjes, die dit sociale werk kunnen doen is noodzakelijk, 't Mag niet mislukken omdat de hulp- krachten ontbreken! „En tochzouden we deze moei lijkheden misschien niet hebben", ver telde de directeur van een groot tehuis voor bejaarden, „als de meisjes wisten wat er van een verpleeghulp of zie- kenhelpster wordt gevraagd. Het is werk voor meisjes met sociaal gevoel, die iets voor een ander willen zijn. Het kan bevrediging brengen voor haar, die bijvoorbeeld verpleegster had den willen worden doch tegen de stu die opzien of niet kunnen studeren, voor oudere meisjes, die geen idee meer hebben te gaan studeren". Dze groep van meisjes kan in tehui zen voor bejaarden, tehuizen voor chro nisch zieken en invaliden en in de zie kenhuizen uitermate nuttig werk doen. Daar gaan verpleging en verzorging dikwijls hand in hand, komt 't er op aan een praatje te kunnen maken met de mensen, die er behoefte aan hebben, komt het er ook op aan te kunnen luisteren. Voor dit afwisselende werk, in de wat grotere tehuizen veelal in een prettige „ploegendienst" geregeld, zijn meisjes van een en twintig en ouder het meest geschikt. Een belangrijk voordeel is, dat de betaling zeer be hoorlijk is en varieert tussen vijf en vijftig en tachtig gulden per maand, Intern. Verpleeghulpen worden aan zienlijk beter betaald dan leerlingver pleegsters en huishoudelijke hulpen. Ze krijgen een kans zich in het werk uit te leven, hebben een mooie taak. Belangrijk is ook, dat de meisjes niet over ervaring behoeven te be schikken en dat geen diploma's worden gevraagd. Zwaar is het werk niet, zo dat er ook een kans ligt voor de vele meisjes, die bijvoorbeeld in de gezins verzorging reeds het een en ander heb ben geleerd, doch dit werk niet kunnen volhouden. En danaan verreweg de mneste tehuizen zijn gediplomeerde verpleeg sters verbonden, die de verpleeghui pen geleidelijk opleiden voor haar taak. Daardoor is het werk ook uiter mate leerzaam voor haar, die niet van plan zijn altijd in een betrekking te blijven. Men behoeft slechts eens in de om geving rond te kijken om te zien, dat het steeds toenemende gebrek aan ge- Nog steeds is de Clipper „Good Hope" van de Pan American Airways, welke onderweg tussen Rio de Janeiro en New-York plotseling verdween, niet komen opdagen. Vijf en twintig Brazi liaanse en Amerikaanse toestellen heb ben gisteren het mondingsgebied van de Amazone afgezocht. Er zijn nog ze ventien Amerikaanse vliegtuigen opge stegen, om aan het onderzoek deel te gaan nemen. Onder de vijftig inzittenden bevindt zich de heer D. Radersma uit New-York, onder-directeur van het kantoor aldaar van de Borneo-Samatra-Handelsmaat- schappij. Dinsdao in Tokio „Het woei te hard voor de Russische vlag" Hoewel gisteren van het gebouw van de Sovjetvertegenwoordiging te Tokio de Russische vlag wapperde, is de Sowjet-Unie officieel nog steeds in oorlog met Japan. Rusland heeft het vredesverdrag, dat de andere gealli eerden met Japan sloten, nJ. niet ge tekend. Waarschijnlijk zal de Japanse regering voorlopig de aanwezigheid van de Russen negeren. De nieuwbe noemde minister van Buitenlandse Za ken van Japan zei gisteren: „Wij wil len betrekkingen met zoveel mogelijk landen. Rusland inbegrepen. Voor het ogenblik moet de Russische kwestie echter in zorgvuldige overweging blij ven". Dinsdag, de eerste dag van Japans onafhankelijkheid, hing de Russische vlag niet op bet Sowjetgebouw uit om dat het, volgens een Russische func tionaris, „te hard woei". Het Westduitse vakverbond heeft de invoering van de veertigurige wer - week in de gehele Duitse industrie ge- eist. De eis van het verbond is in Uu'*- se ondernemerskringen op scherpste ai- wijzing gestuit. De invoering van een verkorte werkweek zou volgens het teaeraa Verbond der Duitse Industrie naer men op een loonsverhoging van ia Daartegenover wordt er van de 7-')d® van het vakverbond op gewezen, de invoering der veertigurige middel zou kunnen zijn om de struc turele werkloosheid m de Bond. - bliek, die nog altijd meer dan een mit- lioen mensen treft, te bcperkei Als gevolg van zwaar verkeer De Waaldijk onder de gemeente Waardenburg is niet ver van de ver- keers- en spoorbrug over de rivier de Waai over een lengte van 30 meter, 20 tot 40 centimeter verzakt. Een derf van het buitenbeloop ter dikte van 3 1/2 meter en ter lengte van 30 meter is weggeschoven. Reeds enige dagen ge leden was de dijk afgesloten voor alle autoverkeer. Het afgesloten dijkge- deelte heeft een lengte van circa ander halve kilometer. Deze verzakking moet voor een groot deel geweten worden aan het bijzonder zware verkeer, dat over de dijk gaat. Vooral de tractors met zware aan hangwagens, beladen met stenen, zijn voor de dijken funest. De duur van het herstelwerk is nog niet bekend. De benoeming van minister van staat Katsoeo Okazaki tot minister van Buitenlandse zaken van Japan is offi cieel te Tokio bekend gemaakt. Jaarverslaa der Boerenleenbanken DE Coöperatieve Centrale Boerenleenbank ti Eindhoven en de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-bank te Utrecht hebben ditmaal gelijktijdig verslag uit gebracht over het jaar 1951. In het verslag van de Raiffeisen-bank wordt ge waarschuwd tegen een voorbarig optimisme ten aanzien van de Nederlandse economie en wordt gezegd, dat paraatheid en slagvaardigheid moeten worden gesteld tegenover kwetsbaarheid en afhankelijkheid van het buitenland. Neder land moet, volgens het verslag van de Raiffeisen-bank, een industriële en agra rische uitrusting en organisatie opbouwen, die ons in staat stellen, van de goede kansen te profiteren en een snelle aanpassing aan de wisselende omstan digheden kunnen bewerkstelligen. Cimcfiri 10R1 i/«nr J de Rijkspostspaarbank en de bijzondere \junsiig I7UI voor oe spaarbanken dit percentaee resp. 7 1 en Voor de land- en tuinbouw is 1951 een gunstig jaar geweest. De uitvoer bereikte in hoeveelheid en in waarde een grote omvang. nJ. 2 y, milliard gul den f 580 millioen meer dan in 1950), zijnde een derde van de totale uitvoer'. Wat de spaargelden betreft, hiervan zijn de cijfers van de boerenleenban ken gunstiger dan van andere spaar- instituten. Bij de bank te Utrecht na men de spaargelden af met 2,1 pet. en te Eindhoven met 0.3 pet., terwijl bij Tweeling mei Iwaalt vinger s en iwaall lenen In de desa Pager in het diïtnct Tehgaran (Java) heeft n ^jouw het leven geschonken aan een tweeling, beide meisjes, di bijzonderheid vertonen, "a kind twaalf vingers entwaal) tenen bezit. Moeder en ^nde™« beuinden zich thans tn goed zondheid. Admiraal Fechteler, de chef van de Amerikaanse marinestaf, die momenteel een reis langs verschillende Europese landen maakt, is gisteravond uit Rome op Schiphol aangekomen en heeft zich vandaar dadelijk naar Den Haag bege ven. Hij was vergezeld van zijn echt genote. Hoewel zijn bezoek als niet-officieel is aangekondigd, meent men, dat hij zijn verblijf van twee dagen zal beste den aan besprekingen met minister Staf, met de staatssecretaris van oorlog Moorman en met marine-autoriteiten. Hij vertrekt Vrijdag naar Scandinavië en keert de volgende week via Londen naar Amerika terug. In Hoek van Holland arriveerden gis termiddag met de „Koningin Emma" van de Stoomvaartmaatschappij „Zee land" uit Harwich 152 Korea-vrijwilli- gers, die op 23 Maart met het Britse troepentransportschip „Devonshire" uit de Japanse haven Kure zijn vertrokken. In de douaneloods in Hoek van Holland werden zij toegesproken door generaal -majoor Van Dijk, chef van het kabi net van de minister van oorlog. Het de tachement was op 31 Maart 1951 naar Korea vertrokken. B. en W. van Amsterdam hebben de raad een voorstel doen toekomen, om het op de begroting 1952 beschikbaar gestelde crediet voor opdrachten aan en aankopen van werk van beeldende kunstenaars, benevens voor prijzen op het gebied van letterkunde, muziek en typografie, te verhogen met f 20.000 en mitsdien te bepalen op f 90.000.—. STADSSCHOUWBURG EN A.T.G. De gemeenteraad van Amsterdam heeft een voordracht van B. en W. ontvangen om de vaste bespeling van de Stadsschouwburg voor het seizoen 1952—1953 op te dragen aan de stich ting „Amsterdams Toneelgezelschap 3.5 pet was. De verwachting, dat zich een stijgende vraag naar bedrijfskapi taal zal openbaren, in het bijzonder bij de omschakeling op de eigen-voeder- bouw en tengevolge van mogelijke prijsstijgingen van bedrjjfsbenodigdhe- den maant tot een voorzichtig beleid ten aanzien van de financiering op lange termijn. Volgens het verslag van de Raiffei- senbank resteert na afboeking der af schrijvingen en onkosten een winst saldo van f 450.002. Inclusief saldo a.p. ad f 223.376 word- voorgesteld f 400.000 toe te voegen aan de reserve en f 200.000 te reserveren tegen debiteu ren. Voor de Coöp. Centr. Boerenleen bank resteert een winst van f 134.701. Een onveranderd dividend van 6 pet. wordt voorgesteld, waarna het reste rende bedrag van f 118.351 wordt ge reserveerd. Over het algemeen wordt in de beide verslagen dan ook gespro ken van een bevredigende ontwikke ling, welke zich ook in 1951 voortzette. Voorts wordt een tijdige heroriëntatie van de fiscale en financiële politiek be pleit (welke thans nadelig is voor ka pitaalvorming en investeringslust), waardoor een gezonde verruiming van de werkgelegenheid zou kunnen wor den bevorderd. Het Rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie te Amsterdam heeft een boek werk het licht doen zien, getiteld „Het woord als wapen-Keur uit de Neder landse ondergrondse pers 19401945". Het is een bloemlezing van 400 pagina's, waarin bijna 130 van de beste en meest treffende artikelen uit de illegale bla den in de donkere bezettingsjaren zijn opgenomen. Deze interessante uitgave is waarschijnlijk de eerste wetenschap pelijke publicatie op dit gebied in de vroeger bezette landen. Tussen het wit van de bloeiende perebomen in de Zuidoost-Beemster be gint nu ook het zachtrose van de ap pelbomen te schemeren. Als het weer deze week mooi en zacht blijft, zullen Zondag alle vruchtbomen in bloei staan. Gistermiddag hebben ongeveer 230 arbeiders, die in dienst staan van de firma Jongsma, maar als classificeerders werkzaamheden verrichten bij de Am sterdamse Droogdokmaatschappij in Amsterdam-Noord, het werk neerge legd. Deze ongeschoolde arbeiders eisen hogere lonen. MAN OVERBOORD OP DE RIJNDAM Dinsdag is een zekere Pieter Henne- kas, een steward uit Rotterdam, van de Rijndam overboord gevallen op het ogenblik, dat het schip het Vrijheids beeld passeerde. r Een grote verrassing hebben de Nederl. bloembollenkwekers Ko ningin Juliana op haar verjaardag bereid. Op het gazon van het pa leis Soestdijk hadden zij de land kaart van Nederland in bloemen gelegd. Warschau Berlijn Praag De eerste etappe van de wielerwed strijd Warschau-Berlijn-Praag, een tra ject rond de Poolse hoofdstad van on geveer 105 km., is gewonnen door de Belg Verschueren in 2 uur 35 min. 14 sec. Tweede werd zijn landgenoot Ver- helst in 2.35.51. Het verdere klassement luidt: 3. Ve- sely (Tsj. Slowakije) 2.35.52. 4. Svoboda (Tsj. Slow.) 2.35.53. 5. Van Hoven (Belg.). 6. Garnier (Fr.). 7. Hansen <Denem.). 8. Kirchhoff (Oostduitsl.). 9. Sitzwohl (Oost). 10 Lagrouw (Ned.). In de grote zaal van de verenigde clubs te Madrid is het tournooi om net Europees kampioenschap bandstoten begonnen waaraan negen spelers deel nemen: Domingo en Basilio Gil (Span je), de titelhouder Vingerhoedt en Ver- vest (Belgi), Alhinho (Portugal), Jan Sweering, (Nederland!. Clairet (Frank rijk), Nussberger Zwitserland) en Tiedtke (Duitsland). Sweering klopte de Fransman Clairet in 56 beurten maar verloor zijn twee de partij tegen de sterke Vingerhoedt die met een gemiddelde van 4.16 speel de. Tegen zijn landgenoot Vervest had de Europese titelhouder een onver wachte nederlaag geleden. De burgemeester, mr G. D. Rehorst, leidde de wedstrijd met een enkel woord bij het publiek in, waarna hij om goed twee uur het startschot loste. De renners hadden er zin in, want on middellijk werd een tempo ingezet, dat reeds na enkele ronden de zwankre broeders tot opgeven dwong. Toen er vijftien van de zestig ronden op zaten, trachtte Van Bruggen uit Amsterdam enige tekening in de strijd te .brengen. Hij nam 'n flinke voorsprong, maar het hoofdpeloton was te zelfverzekerd om veel aandacht aan deze uitlooppoging te besteden. Bij de achtervolgers speel den vooral Van Vliet (Amsterdam), Edelenbosch (Enkhuizen) en Raven (Venhuizen) een belangrijke rol. Vier ronden na zijn heldhaftige poging 'iet Van Bruggen zich terug zakken. Intus sen hadden de wakkere Van Lachlerop (Amsterdam) en de moedige Van Brug gen ieder een premie in de wacht ge sleept. Ridder uit Den Helder hield lang «vol, maar moest zich ten slotte ook gewonnen geven. Achtereenvolgens Het Noordhollands N.H.V.B.-elftal heeft gisteravond op het terrein aan de Sportparklaan te Alkmaar „Alkmaarse Boys" een „voetbal" pak voor zijn broek gegeven. Met niet minder dan 40 werd de Alkmaarse derde klasser verslagen, een nederlaag die de geblokten volko men verdienden. Ter verontschuldiging van de gastheren kan worden aange voerd dat verschillende jeugdige spelers in deze wedstrijd hun kans kregen, met het gevolg dat de ploeg van de afdeling tegen een sparring-partner in het veld kwam die niet op volle „oorlogs" sterkte speelde. Bovendien dient men in aanmerking te nemen dat de Alkmaarders jongstle den Zondag de competitie voetbalmoe hebben beëindigd en dat de spelers van het Noordhollandse elftal meer inte resse hadden bij een overwinning. Im mers, het was nog niet het definitieve UET IS HEUS beter, vrienden, dat u ditmaal het Kort Bestek niét leest! Het zou u vreselijk ongerust maken over uw kunstbezit. Misschien heDt u nog een De Hooghje nangen, of een Vermeertje of missclnen wel een Rem- brandtje. P.is er mee -p! In Bergen (Noorwegen) had iemand een s niiae rij in zijn bezit gekregen, waarop een oude man met baard was afgebeeld. Het doek was gesigneerd niet de naam Rembrandt" en het was bijna nog mooier dan de Rembrandts, die mo menteel bekend zijn. Maar in een zie kenhuis ging de gebaarde meneer on der een Röntgen-apparaat De verf bleek zinkwit te bevatten en aange zien men dit in Rembrandts tijd nog niet kende, was er '.veer een zwendel oiudekt. En als klap op de landmijn komt dan nog het bericht, dat er in Amerika officieel tweeduizend schil- derijen van Rembrandt aan de diveise wanden hangen. Als men onze groot- meester der schilderkunst als getuige kon oproepen zou het een proces wor den, nóg sensationeler dan de Neu- renberg-kwestie. O In de Indonesische hoofdstad, Djakarta, lopen vele kleine oplichtertjes rond. Het zijn lieden, die voor niets op de trams meerijden en de conducteur gewoon buiten de koets gooien, als hij daar tegen protesteert INItlfflllHIIIHIIHIUtHUilliilllIjlllliUliillUlfllilinillilliilKlIlHllliinilll Nu heeft de Djakartaanse vervoer maatschappij een elegante oplossing ge vonden. Elk plaatsbewijs is voorzien van een nummer en op dit nummer draait men automatisch mee in een grote loterij met een eerste prijs van 1000 doorzichtige roepiah's. De con ducteurs krijgen van elk verkocht kaartje provisie en naarmate ze meer kaartjes aan de man (of vrouw) bren- Harry won de herrie (ten dele) gen, stijgt deze provisie percentsgewij ze. Het is een dure geschiedenis, maar men hoopt de blinde passagiers op de ze wijze te bekeren. In Breda zijn stemmen opgegaan, om het Nederland se spoorwegverkeer een tikje te ver anderen. Men wil aparte tarieven voor staanplaatsen invoeren. Er zit iets in, want als men een (duur) kaartje derde klas koopt, is het de bedoeling, dat men ook derde klas vervoerd wordt. Maar een hangplaats tussen het karre- bies van juffrouw Zus en de hoekige schouder van meneer Zo is hoogstens achttiende klas. „Je kan net zo goed op een buffer gaan zitten", zeggen de agitators. O We gaan dus allemaal op vacantie in een goederenwagen, tegen voordelige tarieven. Maar een goede renwagen is een gevaarlijke gelegen heid. In Parijs vond men bij het ope nen van zo'n kist op wielen, zeven do de katten op de vloer liggen. De die ren waren op de geur van vlees afge komen en toen ze binnen waren werd de deur gesloten. Bovendien zat er geen vlees in de wagen, maar een par tij houtlijm, die Immers uit beenderen, visgraten en nog meer van dat lekkers is bereid. Zodoende waren de katten plotseling echte plakkers geworden, want 7» waren zo douia tich aan die lijm te brginnen. In het kader van het Koninginne-programma werd gistermiddag op het par cours KanaalwegKerkgracht de Ronde van Den Helder voor nieuwelingen verreden. Deze door „D.O.K." uitstekend georganiseerde wielerwedstrijd is ge ëindigd in een eervolle overwinning voor Fok uit Hoorn, die de twee en zeven tig kilometer aflegde in 1 uur 48 min. 45 sec. De race heeft een dramatisch verloop gehad, mede het gevolg van een viertal valpartijen. Een tiental renners liep ontvellingen en anderen lichte verwondingen op. en de Amsterdammer Boerlage moest zelfs naar het ziekenhuis worden gebracht. Men deelde ons mede, dat hij vermoedelijk een schouderfractuur had opgelopen. werden premies gewonnen door Ede lenbosch, Van Lachlerop en Frank, en dreunde Messcheart uit Bovenkarspel de grote groep leiders voorwaarts. Dertig ronden werden afgelegd in 54 min. en 3.2 sec., maar nog steeds kluit ten de allersterksten samen. De zesde premie ging naar de Alkmaarder Rol, de zevende naar Fok, die meteen daar op ook de achtste meepikte. Met nog twee en twintig ronden voor de boeg, lagen nog negen en dertig renners ais een kleurig lint in de strijd. Daar gingen weer premies voor Edelenbosch en Van Bruggen, ditmaal evenwel /oor Edelenbosch als aanvoerder van een vijftal uitlopers, en voor laatstgenoem de als leider van het hard jakkerende peloton! Die leiders waren Wals, Mes- schaert, Fok, Rol en Edelenbosch. Met nog twaalf ronden te rijden voltrok het vonnis over Edelenbosch. Hij moest van fiets verwisselen, raakte zijn vier makkers kwijt, moest andermaal van rijwiel ruilen. Hij kwam een ronde achter en moest ten slotte opgeven. Vijf renners gingen hem nog voor aU slachtoffers van een valpartij bij het politiebureau. Kort daarop stapte de kranige Nieuwedieper Kuiper, nog fris en vechtlustig, van zijn fiets. Een ka potte rem verhinderde hem verder t# rijden. En dat, terwijl hem slechts ne gen ronden restten van de eindstreep! Meer pech... Er waren evenwel anderen, die nog meer over pech te klagen hadden. Op zeven ronden van de finish kwamen Messchaert en Rol samen ten val; ge wond en uitgeschakeld, welhaast met de beste prijzen voor het grijpen! Van de vijf leiders bleven dus Wals en Fok over. Eerstgenoemde toonde tekenen van vermoeidheid, en zo waar, twee ronden voor het einde trok Fok er on weerstaanbaar alleen tussen uit. Hij wilde zeker zijn van de eerste orijs, stampte zijn laatste fut in de oedalen, en won met ruim verschil. En waar was Wals gebleven? Moeizaam zwoeg de hij verder; zijn krullebol zakte meer en meer naar het stuur; volkomen op draaide hij de laatste ronde als een slak. De spanning laaide weer fel -p. Zou het peloton, waarin Van Bruggen onbetwistbaar de grote man was, hem er nog bij lappen? Wat niemand had verwacht, gebeurde. Bij de eindstreep daverden, kort op elkaar, achtereenv .1- gens binnen Frank (Amsterdam), Last 'Hoorn), Van Bruggen, Olivier (Am sterdam), Smit (Amsterdam), Post Den Helder), Bot 'Zwaagdijk), Van Lachlerop en Duin (Schoorl), Wals /iel niet eens in de prijzen Jammer voor deze Amsterdammer, die dus te veel van zijn krachten had gvergd Knap staaltje. Post heeft zich buitengewoon goed geweerd, en ook de Julianadorper Vonk oogstte aller bewondering. Er waren, behalve een tiental premies, zeven hoofdprijzen. De prestatieprijs werd toegekend aan de winnaar. Deze beslissing van de jury was aanvecht baar. Wii hadden deze onderscheiding in gedachten al toegekend aan Van Bruggen, die in het grote peloton voortdurend de leiding had, door rom- bine-werk steeds werd teruggehaald, maar dan opnieuw de vluchtelingen na zette. Een minstens even knap staaltje als de overwinning van Fok. die ».i»h overigens inderdaad.de sterkste heeft getoond. Toen hij zijn ere-rondje. maakte, werd hij hartelijk en verdiend toegejuicht voor zijn prachtige over winning in deze spannende strijd Robert Bozon is er te Troves in ge slaagd 't Europees record 200"m rugslag te verbeteren. Bozon bracht het op 2 min. 21 sec. Het oude record stond se dert 28 Juli 1949 met 2.22.7 op naam van zijn landgenoot Vallerey. Het wereld- record staat met 2.18.5 op naam van de Amerikaan Stack. elftal, zodat verschillende spelers hun beste beentje voor zetten om in de ogen van de critisch toeziende keuze commissie genade te kunnen vinden. Over de defensie van het Noordhol lands elftal behoeft de keuze-commissie zich geen al te grote zorgen te maken, hoewel men zich niet op de onproduc- tiviteit van de voorhoede van de Alkm. Boys mag blind staren. Die aanvalslinie van de gastheren was zonder meer slecht. Toen Indri, Cor Bakker en Wim van Dok werden volkomen in toom ge houden door het backstel Stapel en Bee- repoot en stopperspil De Graaf, die notabene als invaller fungeerde. Schip per en Snijders, de twee zeer jeugdige binnenspelers van Alkmaarse Boys, zullen in de toekomst nog weieens iets voor het eerste elftal van hun vereni ging gaan betekenen, maar voorlopig zullen zij nog menige trainingsavond moeten bezoeken om als volwaardige eerste elftalspelers in aanmerking te kunnen komen. De voorhoede van het Noordhollands elftal is zonder twijfel het zwakste deel. De linkervleugel Schoutsen en Stolk was uitgesproken zwak en ook rechts buiten Valk is geen grote ster. Anders is het met rechtsbinnen Stikkelman en middenvoor Bos. Deze twee zeer han dige spelers stelden Lo de Ley en zijn mannen voor onoplosbare problemen en het waren ook deze spelers die een zeer belangrijk aandeel in de 40 overwin ning hadden. De vlot en hard schietende Stikkelman nam drie doelpunten voor zijn rekening, nadat Schoutsen de score had geopend uit een misverstand in de Boys-achterhoede. Over de wedstrijd zelf kunnen wij zeer kort zijn. De weinige kansen welke de Boysvoorhoede kreeg werden door zeer slecht en traag reageren verknoeid. Het was dan ook allesbehalve een aan trekkelijke wedstrijd die noch voor de elftalcommissie van Alkmaarse Boys, noch voor de keuzecommissie van de N.H.V.B. veel nieuwe gezichtpunten zal hebben opgeleverd. De elftallen kwamen als volgt in het veld: N.H.V.B.-elftal: Kugel (Kaagvogels) Stapel (Valken) en Beerepoot (Woudia); Tromp (SRC), De Graaf (Vesdo) en Vos (Berkhout); Valk (WFC), Stikkel man (SRC). Bos (St. Victor), Schoutsen (West Friezen) en Stokk (CSV). Alkmaarse Boys: Van Twuijver, Pater en Graas; C. Snijders, De Ley en Jan sen; C. Bakker. P. Snijders, Van Dok, Schippers en Toon Indri. SCHOTLAND VER STATEN 60 De interland voetbalwedstrijd Schot land-Verenigde Staten, welke te Glas- ge w werd gespeeld, eindigde in een 6-0 overwinning voor c'a Schotten. De rust stand luidde 4—0.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3