VELPAFIN en tle blauwe vaas Argentijnse mier doodt vogels, vernielt de oogst, valt de mens aan LS HET HART SPREEKT.... Oostduitse geheime politie vreest invloedrijke strijdgroep Plaag in Voorsteden van Sydney bijna onbewoonbaar Het Radioprogramma DE TSJECHEN BOUWEN STRAALVLIEGTUIGEN Aanslag op de Spaanse consul in Toulouse Drie vliegtuigongelukken op Japans eiland Voedselschaarste in Tibet Verliezen in de oorlog op Korea Scheepvaartberichten RENEESHANN Ford Foundation steunt illegale werkers Amateur-bokser wist te ontkomen KERKELIJK NIEUWS DONDERDAG 1 MEI 1952 (Van onze correspondent in Sydney) Australië is in de anderhalve eeuw van ii)n geschiedenis verscheidene ma len het slachtoffer geworden van uit andere landen ingevoerde dieren en planten, die „thuis" binnen de perken bleven, doch die in de nieuwe wereld, waarheen sij emigreerden, door het niet aanwezig zijn van natuurlijke vij anden het hele werelddeel voor zich opeisten. Emigranten mogen het wat belache lijk en overdreven vinden, wanneer hun bij aankomst in een Australische haven alle meegebrachte vruchten, den, bloemen en planten worden afge nomen wanneer hun verteld wordt, dat zij in geen geval een levend dier mogen brengen naar het nieuwe land wanneer hun hele hebben en hou den wordt uitgerookt, vanwege het mond- en klauwzeergevaar cf wan neer men een heel schip met hout in quarantaine houdt, omdat men vreest, dat het houtparasieten herbergt. Doch voor hen die iets meer weten van de ware plagen, die ingevoerde dieren en planten hier hebben veroorzaakt, is deze overdreven nauwkeurigheid heel wel te begrijpen. Over de ravages die de ingevoerde konijnen millioenen afstammelingen van een paar onschuldige diertjes in Australië hebben aangericht en nog aanrichten, is in deze kolommen reeds eerder geschreven. Ook over de grote strijd tegen de „Prickly pear" de uit Zuid-Amerika ingevoerde cactus met zijn peervormige vruchten, is al eens verteld. Andere „onschuldige" dieren en planten hebben eveneens zij het dan in wat mindere mate de nodige schade aangebracht. De met schepen meegekomen musjes, het lieve herts- hooi of St. Jan's kruid met zijn gele bloempjes, dat hier duizenden hecta ren bedekt de stekelbrem die hele streken van Nieuw-Zeeland "heeft over woekerd de braamstruik die hier in veel streken een plaag is het Kaaps Onkruid de „Vloek van Patterson", enfin, te veel om op te noemen. En nu THANS heeft zich echter bij deze door de mazen van het net geslopen vij anden uit bet dieren- en plantenrijk een zeer gevaarlijke seigneur gevoegd: de vraatzuchtige en niets ontziende Argentijnse mier, die enige tijd gele den op de een of andere onverklaar bare wijze is binnengeslopen en idie thans reeds hele voorsteden van Syd ney heeft „veroverd" en haast onbe woonbaar heeft gemaakt. Vergelijk de Argentijnse mier niet met een in Europa bekende miersoort. De Argentijnse mier is niet alleen ver velend, hij is gevaarlijk! Hij doodt bo men. vernielt oogsten, doodt jonge vogels, vreet in huis niet alleen het voedsel doch ook meubilair, karpet ten, enfin van alles op en valt zelfs de slapende mens in zijn bed aan. Het allernaarste van deze Argen tijnse mier is wel, dat hij niet zoals de witte mier, die geen mier is maar een termiet, of, zoals de gewone mier, zijn eigen doden opvreet en zodoende uit gestrooid vergif in zijn eigen kolonie verspreidt, de Argentijnse mier laat zijn vergiftigde broeder of zuster net jes liggen, zodat de strijd ertegen een VRIJDAG 2 MEI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Planorecital. 11.30 Gram.muziek. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Zigeunerkwintet en zoliste. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Vocaal ensem ble en soliste. 13.45 Gram.muziek. 14.00 „Marcotteren bij de Fiscus en andere planten", causerie. 14.15 Gram.muziek. 14.45 Kamermuziek. 15.10 Amusements muziek. 15.40 Voordracht. 16.00 Orgelcon cert. 16.25 Voordracht. 16.45 Gramofoon- muzlek. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Ma- Tinenieuws. 17.40 Gram.muziek. 17.45 Fries programma. 18.00 Nieuws. 18.15 A capella koor. 18.45 Gram.muziek. 18.50 Muzikale causerie. 19.15 Regeringsuitzen ding: „Verklaring en toelichting". 19.35 Gram.muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 „Geen huis voor het Ambonnese kind?", causerie. 20.15 Avondsamenkomst van de jaarlijkse Bijbeldag te Antwerpen. 21.30 Kamer muziek. 22.05 Salonorkest. 22.30 Orgel concert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15 Het Evan gelie in Esperanto. 23.30—24.00 Gram. muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek! 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gram.muziek. 10.00 „Kinde ren en Mensen", causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Schoolradio. 10.50 Orgel en zang. 11.15 Radiofeuilleton. 11.35 Piano recital. 12.00 Pianoduo. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gramofoon- muziek. 12.40 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. muziek. 13.30 Orkestconcert. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 ..Requiem" (gr.pl.). 15.35 Voordracht. 16.00 Dansmuziek. 16.30 Voor de Jeugd. 17.00 Lichte muziek. 17.30 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Pianospel. 19.10 „Wat doet Uw man", klankbeeld. 19.30 „Op huisbezoek", cau serie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Gram.muziek. 20,30 ..Leven op aarde", causerie. 21.00 Caba ret. 21.30 De Ducdali. 21.50 Buitenlands overzicht 22.05 Amusementsmuziek. 22.30 Gram.muziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding 23.00 Nieuws. z3 15 „In huwelijk en gezin", causerie. 23.30- >4.00 Kamerorkest. Experimenteel Televisieprogramma van de KRO. 20.15—21.45: 1 Weeroverzicht; „De Gecroonde Leersse", toneelstuk. wordt.tegen 'edere indivi<iuele mier hJ?® Argentijnse mier laat zich ver- sPhrivl Sï heel weiniS vergiften af schrikken. Men kan hem alleen maar en d?or voortdurend te spuiten met een speciaal chloor-preparaat en men kan hem wanneer men in zo'n ge acteerde voorstad leeft - alleen uit ed «ouden, wanneer men de poten van het bed in bakjes met een speciale vergif-oplossing plaatst. tegen de Argentijnse mier Wordt thans in de voorstad Auburn en omliggende voorsteden met man en maent gevoerd. Inwoners van deze voorsteden hebben meubilair moeten weggooien en verbranden en hebben huizen ver beneden de marktwaarde moeten verkopen. In Auburn en om geving heeft men een voorproefje van wat grote stukken van Australië te wachten staat wanneer men deze machtige en gevaarlijke indringer niet spoedig helemaal de baas wordt en voorkomt dat hij het verder gaat zoe ken. Een worm |N DE staat Victoria is het een worm die het stadje Dean, een 150 kilo meter van Melbourne, met ondergang bedreigt. Schrik niet lezer, het is geen voor wereldlijk monster dat plotseling in het vijfde werelddeel zijn kop heeft opgestoken en mensen en dieren met huid en haar opvreet, doch een dood gewone, rose wurm. Hoe zo'n nederige wurm dan een hele stad kan bedreigen? Wel, de zaak zit zo. Het plaatsje Dean levert wijd en zijd een eerste klas worm om mee te gaan vissen. De uitvoer van vis- wormen is voor Dean dan ook een ware industrie. Nu wil het echter, dat de meeste van deze mooie, dikke pieren, zien op houden in de modderige kanten van een naburig water-reservoir. De wor men-leveranciers hebben nu zo in de afsluitdijk van deze plas zitten graven, dat evenals 20 jaar geleden, het stadje met algemene overstroming bedreigd wordt, wanneer de verzwakte dijk het begeeft. Gelukkig heeft het gevaar dat deze worm oplevert niet zo'n ingespannen strijd nodig als de Argentijnse mier. De gemeenteraad van Dean heeft een voudig het graven naar wormen ver boden en een politieagent op wacht gezet.... Volgens „Rude Pravo", het .Tsjecho- slowaakse communistische blad heeft de Tsjechoslowaakse minister van de fensie op een vergadering van com munistische technici verklaard, dathet land thans met behulp van de Sowjet- Unie straalvliegtuigen bouwt. Spliniers door zijn hoed Dinsdagavond is een handgranaat geworpen in de auto van de Spaanse consul te Toulouse. Garcia Moralejo Hij werd niet gewond. Het dak en de bekleding van de auto werden ernstig beschadigd. Verscheidene splinters doorboorden de hoed van de consul De dader, die de granaat door 't portier raam naar binnen wierp, wist te ont komen. De politie heeft onmiddellijk de omgeving afgezet, maar de naspeu ringen zijn tot dusver vruchteloos ge bleven. Op de berg Aso, een werkende vul kaan op het Japanse eiland Kioesjioe, is Woensdag een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht neergestort. De vier inzittenden kwamen om het leven. Dit is het derde vliegongeluk op dit eiland in drie dagen tijds. Maandag kwam een jachtvlieger om het leven bij het verongelukken van zijn „Mus tang" en Dinsdag vonden vier inzitten den van een transportvliegtuig, dat op het eiland neerstortte, de dood. China heett te verstaan gegeven, gaarne goederen via India naar Tibet te willen zenden. De aanwezigheid van Chinese troepen had een goederen- schaarste in het land veroorzaakt, spe ciaal op het gebied van voedsel. China hoopt via Calcutta langs de handelsweg door Sikkim in de komen de maanden 10.000 ton goederen te kun nen zenden. Verkeersvliegtuig verongelukt in omgeving van New Delhi Een Dakota van de Indische ucht- vaartmaatschappij van de lijn Madras New Dehli is gisteren, kort voordat het op het vliegveld van de Indische hoofdstad zou landen, neergestort. De vijf passagiers en de vier leden van de bemanning kwamen allen om het le ven. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat het toestel in een verblinden de zandstorm terecht kwam. Twee millioen man Volgens de jongste cijfers bedragen de verliezen der geallieerden in Korea 419.456 man. Zij betreffen o.a. de do den, gewonden, vermisten en gevange nen van Zuid Korea (29.494, 101.097, 105.672, 65.601), van de Verenigde Sta ten (16.898, 78.236. 12.532), van Enge land (459, 1466, 187, 913), van Frank rijk (150, 740), van BelgieLuxemburg (35, 134. van Nederland (84, 307, geen vermisten. 3 gevangenen), van Griekenland (96,245r), van Turkije (477, 1464, 167, 234), van Australië (167, 589. 20), van Canada (140, 610) en van Zuid Afrika (19, 4, 9, 23). De verliezen der communisten wor den geschat op ruim anderhalf milli oen. Abbekerk, R'dam—Sydney, 29-4 van Colombo naar Adelaide Aldabi. R'dam —Buenos Aires, pass. 29-4 Lissabon naar St Vincent (KV) Almkerk, Sydney R'dam, 29-4 te Antwerpen Arkeldyk New YorkR'dam, 29-4 te Antwerpen Almdyk, GalvestonR'dam, 30-4 te Ant werpen Alpherat, 30-4 van A'dam te R'dam Alblasserdyk, 28-4 van Houston te Galveston Arendskerk, KobeR' dam, 30-4 te Colombo Barendreeht. Mena el AhmadiEngeland. pass. 29-4 Kaap Bon Baarn, A'damValparaiso, 29-4 van Salavery naar Callao Bos koop, A'damGuayaqull, 30-4 van Barba dos naar Trinidad Caltex The Hague. SidonR'dam, pass. 30-4 Ouessant Cal tex Utrecht, SidonR'dam, pass. 29-4 Kaap Bon Ceronia, 28-4 van Hongkong naar Miri Chama, StanlowAden, alwaar 30-4 verwacht Esso Amsterdam, Aruba R'dam. alwaar 5-5 verwacht Garoet. MakassarNew York, 29-4 van Aden te Djeddah Gordias. A'damLevant. 29-4 te Istanbul Hecuba, A'damBarran- quilla, 29-4 van Port of Spain te Guanta Helder, 29-4 van Antwerpen naar Bre- men Hera, Cu ra caoA'dam, 29-4 n.m te Antwerpen Hersilia, KingstonA' dam, 30-4 van Barahona te Humacao Jupiter, A'damLevant. 29-4 van Tunis naar Limasol Kertosono, 29-4 van Balik Papan naar R'dam Kota Gede, New YorkAlexandrieJava, pass. 29-4 Ceylon naar Penang Linge, 30-4 van R'dam naar Domsjo (Zweden) Lievevrouwe kerk, R'dam—Calcutta, 30-4 te Karachi verwacht Limburg. MakassarR'dam, 29-4 van Semarang naar Djakarta Loosdrecht, R'damCalcutta, 29-4 v. Suez naar Aden Maas, A'damMaracaibo, pass. 29-4 Azoren Malvina, Bahrein— Sasebo, 29-4 van Singapore Manoeran, Balik Papan—A'dam. 28-4 van Padang naar Aden Mapia, A'amIndonesië, 29-4 van Aden naar Singapore Mar- pessa, TarakanSydney. 1-5 aldaar ver wacht Molenkerk, A'damW.-Afrika, 29-4 van Accra naar Takoradl Nieuw- Amsterdam, New YorkR'dam, 2-5 te Southampton verwacht Oberon, 30-4 van A'dam naar Maracaibo Papen- orecht, R'damPerzische Golf, Mena el Ahmadi—Liverpool, 29-4 Malta gepass. Prins Willem IV, CasablancaDuin kerken. pass. 30-4 v.m. Kaap Finisterre Roepat, A'damIndonesië, pass. 30-4 v.m. Gibraltar naar Port Said Salawati, Tandjong PriokGolf van Merico, 30-4 te Colombo Saparoea, 30-4 te Bandarshar- pur Sarangan, VancouverCalcutta, 30-4 v.m. te Manilla Sibajak, R'dam— Quebec, 29-4 460 mijl west-zuidwest van Kaap Clear Slamat, 29-4 van R'dam te- Tandjong Priok Stad Arnhem, 30-4 van Cuba te R'dam Stad Maassluis, 4-5 van R'dam te Bagnoli verwacht Stad Maastricht, BoneIJmuiden, 30-4 te Gibraltar verwacht (bunkeren) Stad Schiedam, NorfolkR'dam, 3-5 te R'dam verwacht Stentor, 30-4 van R'dam te Antwerpen Tegelberg, Rio de Janeiro —Kobe, 29-4 van Tandjong Priok naar Tarakan Teucer, Tandjong Priok—A- daxn, pass. 29-4 Kaap Finisterre To- niini, R'dam—Tandjong Priok, pass. 30-4 Minikoy Tabinta, BombayVancouver, 30-4 van Colombo t« Belawan Tiba, Euenos Aires—Baltimore, pass. 29-4 Kaap Frio naar Trinidad Titus, Levant A'dam, 29-4 van Bone Veendam. New York—R'dam, 29-4 te R'dam Water man, Halifar—R'dam, 29-4 840 mijl west van Scillys IJssel, 30-4 van A'dam naar Guanta. f Pim, Pain, Pom 36. En zo gingen Billle de Spinner en Kareltje Kat zonder, het te weten op weg naar het huis van Pim, Pam en Pom. Want die domme Kareltje had juist het hok van onze hondjes uitgekozen om er zijn geld te verber gen, niet wetende dat Pim, Pam en Pom nog diezelfde avond thuis zouden komen van hun reisje naar Zwitser land. Noch Kareltje. noch Billie had er op gerekend, dat zij in hun geboorte land gemakkelijk Pim, Pam en Pom eens tegen het lijf zouden kunnen lo pen. En mocht Billie er al ooit aan ge dacht hebben, dan had hij die gedach te weer vlug terzijde gezet, want hij vond de drie hondjes een paar on waardige tegenstanders, ondanks het feit, dat hij van Pim, Pam en Pom in Afrika veel last had ondervonden. „Is 't nog ver?" vroeg Billie toen zij al dicht de rand van het bos genaderd waren. „Nee. we zijn er zo, kijk daar ligt het huisje!" „H'm het lijkt meer op een hondenhok", bromde Billie min' achtend en hij wist zelf niet, hoe dicht hij .bij de waarheid was. „Ja, maar ik moest me daar wel verstoppen, omdat toen juist die agent voorbij kwam", verdedigde Kareltje zich. ..En toen zag ik meteen, dat er niemand in was en toen...." Verlegen hield hij op. ..Ja spaar me de verdere bijzonderheden", antwoordde Billie. „En het is te hopen, dat het geld er nog is, vriendje, anders ben ik met jou nog niet klaar! Je hebt me hopelijk toch niet voor de gek ge houden? „Nee, heus niet, Billie, ik zou het niet durven!" En deze keer meen de Kareltje het ook, uit het diepst van zijn hart. Personeel van de Lybische bank heeft tien dagen nodig gehad om het oude bankpapier, dat geleidelijk met de vrijkoming van deze staat uit de roulatie werd genomen, te verbranden. «ÜBtifiwa koudlijfa ccot Uukmoq, en KnutjeWn. FEUILLETON DOOR 8. „O, ik zal wel met juffrouw'New- combe meegaan, moeder". „Best Joan. En breng de juffrouw dan naar beneden in de bibliotheek. Daar wacht Heather op haar". Barbara volgde Joan de brede eiken houten trap op en door een lange gang tot ze een deur aan het einde er van bereikten. „Hier is uw kamer", zei Joan. de deur openend. En dan heeft ze hier ook openend. „Die van Heather is er vlak tegenover. Eh dan heeft ze hier ook een kleine zitkamer". Barbara ging haar eigen kamer bin nen en keek om zich heen. Brede ven sters zagen uit op flinke gazons, om zoomd door nu in de eerste bloei staan de bloembedden. Het vertrek was smaakvol op antieke wijze gemeubeld; de gordijnen en behangsels waren van zacht brokaat „Ik hoop, dat u zich hier op uw ge mak zult voelen", zei Joan. „O. het is prachtig!" Terwijl Barbara zich bukte om haar koffer te openen, vergeleek ze haar nieuwe omgeving met die, welke ze had verlaten, 't Leed geen twijfel, of de Melroses moesten zeer welgesteld zijn. Zelfs een vluchtige blik op hun woning wees duidelijk uit, dat ze alles wat ze begeerden hadden of konden aanschaf fen. Barbara vroeg zich af. of ze daar om zo veel gelukkiger zouden zijn. Tot- rutoe bad ze met riike mensen slechts weinig contact gehad, uitgezonderd dan met een paar vrouwelijke leden van haar hulpcorps. En dat contact was nog maar heel vluchtig geweest. „Er is ook een badkamer, die Heather altijd gebruikt", hernam Joan. „Moe der dacht, dat u geen bezwaar zou maken, die met haar te delen". „Bezwaar maken!" riep Barbara, even lachend, uit. „Nu ja, het is prettiger, een eigen badkamer te hebben". „Maar ik kom uit een flat met één badkamer goed voor een poppenhuis" „Eén badkamer? Niet meer?" „Neen. natuurlijk!" Joan keek haar nieuwsgierig aan. „Ik kan maar niet begrijpen, dat iemand uit eigen beweging Londen de rug toe keert", sprak ze. „En ik niet, dat iemand er naar ver langt, daar te wonen". „Nu, ik wou er wat graag zijn. Ik zou er alles voor over hebben" verzekerde Joan. „Jammer, dat ik niet uw plaats in dat flatje kan innemen".- „Lieve help! U zou er gauw het land aan krijgen". „Tk ben zeker van niet". „U zou alle huiswerk zelf moeten doen. zelf uw maaltijden bereiden". „Dat zou nogal grappig zijn. geloof ik". ,.U denkt het. omdat u 't nog nooit gedaan hebt. Op zichzelf is 't wel nipt erg. maar vergeleken bij het leven hier. „Ik geloof niet, dat de manier van leven er veel op aankomt zo lang als iemand doen kan wat hij graag wil". Barbara keek haar begeleidster met klimmende belangstelling aan. Uit Joan's stem klonk een ondergrond van onte vredenheid; haar blik had een zekere rusteloosheid, iets onvoldaans in de donkere ogen. „Wérkt u dan? Doet u iets bepaalds?" „Wat bedoelt u?" „Nu, u hebt toch geen betrekking! Is u niet van plan, een of andere loop baan te volgen?" „Goede hemel, neen! Dat wil zeggen: Soms denk ik, dat ik het graag zou doen, maar ik zou toch voor niets deu gen. Ik ben immers maar zo'n nutteloos society-meisje, zo'n uitgaanstype. Als ik er over nadenk, krijg ik een beetje genoeg van me zelf. Maar hoe kom ik er zo toe, over mezelf te praten tegen iemand, die ik nauwelijks bij name ken?" „O, dat is in orde", glimlachte Bar bara. „Ik mag dat wel". Terwijl Barbara verder ging met uit pakken, zette Joan zich op de venster bank. ,,'t Hangt ervan af, met wie je spreekt, met wat voor type meisje", merkte ze een tikje peinzend op. Barbara wendde zich ter zijde, om een en ander op de toillettafel te zet ten. Merkwaardig, dat zo'n klein een voudig gezegde van een tot nu toe vol komen onbekende herinneringen kon opwekken, die je ietwat pijnlijk aande den. Toen ze die eerste avond Jinks ontmoette, had hii bijna dezelfde woor den gebruikt, omdat hij vrijwel dade lijk alles en nog wat over zichzelf was gaan vertellen, haar zijn plannen en dromen had meegedeeld en zijn ovar- tuiging. dat die op zekere dag verwe zenlijkt zouden worden. Alleen had hij er zachtjes aan toegevoegd: „U zult me waarschijnlijk voor gek houden, maar ik heb zo'n idee, dat u er deel van zult uitmaken". In werkelijkheid had ze hem hele maal niet gek gevonden, want ze had inderdaad gevoeld, dat hij gelijk kon (Van onze correspondent te Berlijn) TERWIJL Moskou van vrede en samenwerking spreekt, wordt de koude oorlog hier in Berlijn met onverminderde hevigheid voortgezet. Week in week uil blijven zich gevallen van mensenroof voordoen, waarbij de slachtoffers steeds meer uit organisaties voortkomen, die de bolsjewistische dictatuur in Oost- Duitsland actief bestrijden. Een geval, dat zich enkele dagen geleden afspeelde en nogal opzien baarde, betreft een medewerker van de strijdgroep tegen on menselijkheid, welke organisatie een sterke activiteit in de Oostelijke zone ontwikkelt. den. In werkelijkheid Is dit aantal nog veel groter, omdat niet alle gevallen aan de strijdgroep gemeld werden. Dit geldt tevens voor het aantal nieuwe ge vallen, dat gemiddeld driehonderd per maand bedraagt. Rechtstreekse familie leden van politieke gevangenen, in het bijzonder als zij medewerkers der or ganisatie waren, worden door de strijd groep met geld, voedsel en kleding on dersteund. De hiervoor benodigde gel den worden door de Amerikaanse Ford Foundation ter beschikking gesteld. Vrees VORMT deze actie reeds een doorn in het oog van de Oost-Duitse NKWD, nog meer vreest zij de inlichtingen, die deze duizenden bezoekers over nis- standen in Oost-Duitsland verstrekken. Veel misdaden worden aldus bekend en de bevolking kan dikwijls tijdig voor acties der geheime politie gewaar schuwd worden. Zaisser's veiligheids dienst i vooral in de gepecialieerde af delingen der trijdgroep geïnteresseerd. Deze afdelingen houden zich bezig met personen, die gevaar lopen om politie ke redenen te worden gearresteerd, net West-Berlijnse politie kon alleen nog |fden d£T volkspetitie en met verzete- maar vaststellen, dat de onverlaten met V etV De afdeling volkspolitie is ae jongste. Zij was noodzakelijk om de tot nu ongeveer 500 uit het Oost-Duit se politie-apparaat naar West-Berlijn gedeserteerde personen od te vanger.. Deze vluchtelingen brengen waardevol le inlichtingen mede, zodat het militai re politie-anparaat der Sowjet-zoue voor de strijdgroep geen geheim meer is. Door geheime medewerkers in dit politie-apparaat wordt zij bovendien voortdurend van de nieuwste ontwik keling op de hoogte gehouden. De lei der van de volksDolitie-afdeling der strijdgroep is een voormalige luitenant van het volkspolitie-leger, op wiens hoofd Zaisser een prijs van 5000 mark heeft gezet. Tegenacties zonder succes VAN minstens even grote betekenis, vooral van Zaisser's NKWD. is de af deling voor verzetslieden. Dit zijn me dewerkers van de strijdgroep in de Sowjet-zone. Zij verspreiden anti-bols jewistische geschriften en vertragen zo veel mogelijk de verdere bolsjewiso- ring van Oost-Duitsland. Deze activi teit wordt ook van West-Berlijn uit door de luchtballons ondersteund. Iedere maand worden bij gunstige wind 13.000 ballons met 150.000 vlugschriften opgelaten, die tot in de verste uithoe ken der Sowjet-zone en zelfs tot in Po len en Tsjechoslowakije doordringen. Uit gegevens van de strijdgroep blijkt, dat het verzet tegen het communistisch bewind in Mecklenburg en Branden burg het sterkst is. Dan volgen Saksen, Saksen-Anhalt en Thüringen. Uit beide eerstgenoemde landen komen ook ge regeld de meeste vluchtelingen. In bet zelf door werkloosheid zwaar geteis terde West-Berlijn vormen deze vluch telingen natuurlijk 'n ernstig probleem, woch sinds kort wordt ongeveer 80°/» hunner naar West-Duitsland gevlogen. Ok hiervoor zorgt de strijdgroep tegen onmenselijkheid. Zaissers NKWD heeft bij de bestrij ding van de strijdgroep tot nu naar verhouding weinig succes kunnen boe ken. In de eerste jaren werden door onvoorzichtigheden negentien mede werkers van de strijdgroep gearres teerd en tezamen tot 130 jaar tucht huis veroordeeld, maar men heeft sinds dien zoveel ervaring opgedaan, dat der gelijke gevallen zich niet meer voor doen. Ondanks herhaalde pogingen zün Zaissers agenten er nooit in geslaagd in de strijdgroep binnen te dringen. Zij betreurt het alleen, dat er geen wettelijk voorschrift bestaat om derge lijke provocateurs en spionnen achter slot en grendel te zetten. Meestal moet men hen na een fikse schrobbering weer laten lopen. OP het HoheuLoUemplein sprongen drie mannen uit een stilstaande auto en overvielen een voorbijganger met de bedoeling hem in de auto te slepen en naar de Sowjet-sector van Berlijn te ontvoeren. Deze overval was nauwkeu rig voorbereid. De dr.ders hadden de gangen van de man geruime tijd nage gaan en hadden aldus ervaren op welk tijdstip precies bij 't Hohenzollernplein zou passeren. Daar wachtten zij hem op een avond op. Ditmaal echter had den de mensenrovers echter pech, want het beoogde slachtoffer, een oud ama teur-bokser, stelde zich zo heftig te weer, dat de onverlaten ijlings het ha zenpad moesten kiezen. Twee dagen later hadden zij echter meer geluk. Een vrouw van om de veertig jaar, wier indentiteit nog niet kon worden vastgesteld, werd op vrijwel hetzelfde punt in een gereedstaande auto ge sleurd en ontvoerd. Een onmiddellijk gealarmeerd overvalcommando der maar vaststellen, dat de onverlaten met hun slachtoffer de grens van de Sovjet- sector gepasseerd waren Strijdgroep De Oost-Duitse NKWD van minister Zaisser bezit een .bijzondere afdeling ter bestrijding van de strijdgroep tegen onmenselijkheid. Deze organisatie be beschikt in de Sowjetzone over veel invloed. Drie tot vierduizend mensen uit de Sowjet-zone bezoeken maande lijks de bureaux van deze strijdgroep tegen onmenselijkheid om raad te vra gen, inlichtingen in te winnen over ge vangen familieleden of ondersteuning te ontvangen. Zij heeft een karthoteek, waarin de namen van ruim 81.000 per sonen zijn opgenomen, die sinds 945 om politieke redenen werden aangehou- (Advertentie. Ing. Med.) hebben. Althans een tijdlang had ze dat dronken. gevoel gekoesterd. Die hele winter hoog in het barre Noorden van Labra dor, waar ze met hem en anderen was terechtgekomen om hun werk te doen, plezier te hebben, verliefd te zijn en ruzie te maken, de oorlog veraf te wa nen en zich af te vragen, hoe ze er bij het einde van de strijd over zouden denken. Ja, dat waren vreemde dagen ge weest. Als je er op terugkeek, teken ze je onwerkelijk toe. Maar toch wa ren het wondermooie dagen, althans in de eerste tijd, toen Barbara vast en zeker had geloofd, dat zij met Jinks een ideaal-gelukkig huwelijk zou slui ten. Eerst gaandeweg was ze tot de overtuiging geraakt, dat een huwelijk met hem waarschijnlijk op een catastro- phe zou uitlopen. Jinks immers scheen niet uit het hout gesneden, waarvan goede echtgenoten worden gemaakt. Hij was wat men in dienst onder elkaar een slecht type noemde. Hij dronk en bleek in hoge mate onbetrouwbaar. Hij maakte af spraken en hield zich er niet aan. Hij liet haar telkens en telkens weer in de steek en herhaaldelijk schonk ze hem vergiffenis. Tot tenlotte haar geduld uitgeput raakte. Ze twistten, legden het weer bij en twistten opnieuw, wanho pig had ze gezegd: „Zo gaat het niet langer, Jinks. Tenzij je je anders Be draagt. zullen we het uit moeten ma ken. Ik ben niet van plan. rrve door jou voor de gek te laten houden". Een po'is- je had hij dan beterschap getoond, maar onvermijdelijk was hij weer in de oude fout vervallen. Haar vrienden daarginds hadden haar gewaarschuwd en gezegd, dat ze dwaas zou zijn, als ze met hem trouwde. Ten slotte had ze hun waarschuwing ter harte genomen. Op zekere dag vas Jinks overgeplaatst, was te zijner ere een afscheidsfuifje gegeven en had hij zich bij die gelegenheid liederlijk be- (Wordt vervolgd) PROF. W. HOLWERDA OVERLEDEN Gisteravond is te Kampen plotseling overleden prof B. Holwerda in de 'eef- tijd van 45 jaar Prof Holwerda was hoogleraar aan de theologische hoge- school van de Vrijgemaakt» Gerefor meerde Kerken in Nederland.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5