Dertigduizend militairen naar de in West-Duitsland manoeuvres Staking in de Amerikaanse staalindustrie ten einde DEZE DAG Verdrag inzake de E.V.G. wordt eind Mei geparafeerd Drie keizerlijke smulpapen Menadonees vrij Vrije democraten koesteren ernstige bezwaren tegen geallieerd verdrag Zaterdag 3 Mei T952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11402 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna f VOOR HEN DIE NAAMLOOS VIELEN IN SEPTEMBER VAN DIT JAAR Wapeniekori belemmert legeropbouw Japans vonnis in sirijd met Volkenrecht Brutale roofoverval in Apeldoornse hoofdstraat Honderden gewonden bij relletjes in Japan Belangrijke taken voor onze marine Veulenfweeling geboren Voormalig Verzet boycot herdenking in Ridderzaal Ontwerp vrijwel gereed zorgingseenheden zullen worden sa- Vakbondsleider gelast hervatting van het werk Proces over vordering begonnen Oecumenisch centrum in Nederland? Voorlopig geen tweede technische hogeschool Griekenland en Turkije bereiken accoord ROESSLER VEROORDEELD TOT ANDERHALF JAAR Frankrijk behoeft weer Amerikaanse hulp SouvereiniteitvanBonn wordt slechis beperkt" Jeugdweek gewijd aan Europese samenwerking Internationaal centrum voor kernonderzoek Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16ct.p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen ƒ049 De minister van oorlog en van marine, ir C. Staf, heeft op een in Den Haag gehouden persconferentie medegedeeld, dat er midden September tussen de dertig- en vijf en dertigduizend militairen uit ons land naar West-Duitsland zullen trekken, om daar deel te nemen aan grote geallieerde manoeuvres. Zij vormen tezamen een volledige divisie, de staven van een tweede divisie en de nodige legercorpstroepen, d.w.z. de eenheden, die belast zijn met de verzor ging van de strijdende eenheden. Het is door gebrek aan materiaal niet moge lijk gebleken, twee volbewapende divisies naar Duitsland te zenden. De oefe ningen zelf zullen negen tot tien dagen duren, daarnevens zullen twaalf dagen worden besteed aan vooroefeningen en drie tot vier dagen nodig zijn voor het afzwaaien, de inlevering der wapenen e.d. Er wordt naar gestreefd, allen die aan de manoeuvres zullen deelnemen, vóór vijftien Mei op te roepen, zodat zij tijdig op de hoogte zijn. Bij vervroeging heeft de president van de Rotterdamse rechtbank overwegende dat de zaak van de vrij heid als het hoogste rechtsgoed geldt gistermiddag uitspraak gedaan in het kort geding, dat Donderdag diende en aanhangig was gemaakt door de in Menado geboren H. de P., die, zoals wij meldden, in 1940 te Surabaja werd aangehouden, verdacht van moord. Na veel omzwervingen arriveerde hij uit Nieuw-Guinea te Rotterdam en weifd in de strafgevangenis opgesloten. Daar hij meende, dat hier van wederrechte lijke vrijheidsberoving sprake was dagvaardde hij in kort geding de Staat der Nederlanden, de officier van Ju stitie te Rotterdam en de directeur van de strafgevangenis aldaar. De president van de rechtbank wees de vordering van eiser toe. De presi dent meende o.m., dat het vonnis van de Japanse landraad in strijd is met het Volkenrecht en met art. 43 van het landoorlogsreglement. Aan dit vonnis dient in Nederland rechtskracht te w irden ontzegd. De P. werd onverwijld op vrije voeten gesteld. Gedaagden werden veroordeeld in de kosten van het kort geding. Tas met t5000.- werd van fietsstuur gerukt Gistermiddag heeft in de Nieuw- straat, een drukke straat in het cen trum van Apeldoorn, een brutale roof overval plaats gehad, waarbij een tas met f 5000 werd ontrukt aan de 67-ja rige fietser K. M. B. B, die belast is met het uitbetalen van steungelden aan werkloze leden van het N. V. V., was onderweg -ïaar het uitbetalingslokaal, toen plotseling een man uit een auto sprong, op de fietser afliep, en de tas met geld van het stuur rukte. Een juist passerende vertegenwoordiger wist de rover te grijpen, doch deze rukte zich los, stap te in de auto en reed in snelle vaart weg. De vertegenwoordiger, die op de treeplank was gesprongen, werd ge dwongen van de wagen te springen, toen de overvaller vlak langs een uit bouw reed. Sinsdien is de man met de tas met f 5000 spoorloos. Hij had zich door een zonnebril en een houtskool snor moeilijk herkenbaar gemaakt. Enkele uren later heeft de Apel doornse recherche een man aangehou den, die ervan verdacht wordt de over val te hebben gepleegd. De man is in verzekerde bewaring gesteld. COMMUNISTISCHE JONGELUI IN BERLIJN AANGEHOUDEN De Westberlijnse politie heeft giste ren honderdveertig communistische jongelieden aangehouden die ter genheid van het bezoek van de West duitse president Theodoor Heuss de monstreerden tegen „het oorlogspact Volgens de politie zijn het in hoofd- zaak leden van de Oostduitse „Vr je Duitse Jeugd". Ooggetuigen zeggen, dat de politie de jongelui moest be schermen tegen het publiek. Op de centrale begraafplaats te Loenen werd gisteren door de weduwe van een gevallen verzets man het monument voor de onbe kende verzetsstrijder opgericht. Dit geschiedde in tegenwoordigheid van honderden nabestaanden, de putaties van organisaties, uit het voormalige verzet en talrijke voor aanstaande autoriteiten, alsmede van de raad van bestuur der Oor logsgravenstichting, die de be graafplaats beheert en ook dit gedenkteken. WEINIG VERANDERING Verwachting tot morgenavond Droog weer en met uitzondering van het Zuiden van het land vry weinig bewolking Overwegend matige Noordoostelijke t° lijke wind en ongeveer dezelfde middagtemperaturen. ZONDAG: Zon op 5.°5°nder 20.10. Maan 'op 14 02, °"^er ^der MAANDAG: Zon op 5.03, onder 20.12. Maan op 15.15, onder 3. Communisten verantwoordelijk Bij de ongeregeldheden, die zich op 1 Mei in Tokio hebben voorgedaan, is een burger gedood. Ongeveer honderd demonstranten en politie-agenten zijn ernstig en ongeveer vijfhonderd licht gewond. Uit Kyoto wordt gemeld, dat aldaar 200 politie-agenten en demon stranten gewond zijn. Er zijn 153 per- sanen eangehauden. Volgens de po litie en de raad van het Japanse vak verbond, dat drie millioen leden telt, is het de schuld van de communisten, dat de Meibijeenkomsten zich tot bloe dige gevechten hebben ontwikkeld. Vrachtauto's zullen dit jaar niet wor den gevorderd, omdat Nederland vlot ter dan verwacht werd de beschikking heeft gekregen over een groot aantal stuks zware artillerie, artillerietrek kers, voertuigen en verbindingsmate riaal. Tegen het einde van dit jaar zal Nederland de beschikking hebben over een parate en twee mobilisabele divi sies. De Nederlandse divisies vormen tezamen met een aantal in West-Duits land gelegerde Britse divisies het z.g. Noordelijke leger onder commando van Sir John Harding, de opperbevelheb ber van het Britse Rijnleger. Gebrek aan wapenen staat een harmonische bp- bouw van ons leger in de weg, en dwong o.m. tot inperking van het pro gramma voor de herhalingsoefeningen. De SHAPE heeft hiervoor alle begrip. Aangezien een divisie hier te lande onvoldoende kan worden geoefend, wordt er nog met de Westduitse re gering onderhandeld over het gebruik van oefentereinen. In verband hiermee is een aantal bouwplannen voor leger kampen nog in portefeuille gehouden. Het ligt verder in de bedoeling, ook dit jaar weer gezamenlijke Nederlands- Belgische oefeningen te houden. Wat onze vloot aangaat: een deel hiervan zal als onderdeel van een Ka naalcommando op de Noordzee het Kanaal opereren, een ander deel op de Atlantische Oceaan onder bevel van de Amerikaanse admiraal McCor- mick, de opperbevelhebber der zee strijdkrachten in het gebied van de Atlantische Oceaan. Het Kanaalcom mando staat onder leiding van de Brit se admiraal Sir Arthur Power; hierin Nederlandse vlagofficier opgenomen. Nederlandse marineofficieren bezetten voorts belangrijke posten in de staf van admiraal McCormick. Ten aanzien van Qe moeilijkheden in het kamp Oirschot heeft minister Staff nog medegedeeld, dat de commandant van het kamp is vervangen, hetgeen overigens niet als een veroordeling moet worden beschouwd. Heel wat zwarig heid was een gevolg van overbelasting van de kampstaf. Hierin is voorzien, door inzonderheid het keukenpersoneel uit te breiden. Bij een veehouder te Bolsward zijn twee veulens geboren van dezelfde moeder. Een veulen-tweeling is een zeer grote zeldzaamheid. Moeder en kinderen maken het goed. Wegens uitnodiging aan de Duitse ambassadeur Naar wij vernemen heeft het Hoofd bestuur van de Vereniging Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland, waarbij de meeste plaatselijke bo nden van oud-illegale werkers zijn aangesloten, besloten om aan de uitnodiging tot bijwoning van de herdenking in de Ridderzaal te 's-Gravenhage geen gevolg te geven. Deze herdenking wordt ieder jaar bijgewoond door ministers, leden van de beide kamers der Staten-Generaal en vele andere hoogwaardigheidsbekle ders. Ook de Duitse Ambassadeur be hoort tot de gasten. De oud-verzetsbeweging is van me ning. dat „de uitnodiging aan deze laatste met zijn ambtenaren een on kiesheid is en een wanklank betekent in de herdenking". Zij blijft van deze bijeenkomst weg, uit protest, o.m. „om dat zij niet de doden wil herdenken sa men met die hoge ambtenaren van bet Duitse Ministerie van Buitenlandse za ken, waarvan de Secretaris-generaal van dit ministerie voor enige weken nog verklaarde, dat dit voor 65 net. bestond uit personen die tot de nazi- partij van Hitier hebben behoord". Het ontwerp van het verdrag inzake het Europese leger is vrijwel voor el kaar, zo heeft minister ir. C. Staf gis teren in Den Haag medegedeeld. Ver wacht wordt, dat de voorbereidende besprekingen eind volgende week kun nen worden afgesloten, zodat aan het eind van de maand de parafering zal kunnen volgen. Dat zal niet in Den Haag gebeuren. Tegen October zal dan de ratificatie van het verdrag kunnen volgen. In de tussentijd kunnen dan nog allerlei kwesties worden geregeld, is een combinatie van Nederlandse en zoals de betaling van de soldaten, on Belgische vlootstrijdkrachten onder een Murray, de leider van de arbeiders in de Amerikaanse staalindustrie. heeft gisteren bevel gegeven de staking te beëindigen. Hij zal heden een onder houd met Truman hebben. De staking begon Dinsdag jX, toen president Tru- mans vordering van de industrie on wettig werd verklaard. Murray beval de 650.000 stakenden zo spoedig 'mogelijk weer aan het werk te gaan. Hij nam deze maatregel op verzoek van Truman. Inmiddels hebben de advocaten van de staaimaatschappijen zich tot het Hooggerechtshof gericht met het ver zoek, het in beslag nemen van de staal industrie door Truman onwettig te ver- kl3r6Q< De regering heeft op haar beurt het Hooggerechtshof verzocht de uitspraak van rechter Pine ongedaan te maken, waarbij de vordering onwettig werd verklaard. Er is aangedrongen op een spoedige beslissing in verband met de nationale veiligheid, de belangen van de NAVO en de strijd in Korea. In geval het Hooggerechtshof ongunstig beschikt op het verzoek der regering, blijft toch de uitspraak van het Hof-van Beroep, waarin het vonnis van rechter Pine In verband met het aanstaande eme ritaat van prof. dr S. F. H. J. Berkel- bach van der Sprenkel, hoogleraar vanwege de Ned. Herv. Kerk te Utrecht en voorzitter van de oecumenische raad in ons land, heeft men het plan opge vat om een fundatie te stichten, welke zou kunnen beschikken over al wat nodig is om de arbeid van de oecume nische raad te dienen in de ruimste zin, zodat behalve een behoorlijke huisvesting, bibliotheek etc., ook de mogelijkheid zou ontstaan de studie van het oecumenisch vraagstuk oeter ter hand te nemen en zo mede aan de samenwerking met de Europese kerken een dienst te bewijzen. wordt opgeschort, van kracht, totdat dit college eventueel een andere uit spraak doet. In het grote staalcentrum Pittsburgh verzamelden de arbeiders zich buiten de poorten van de fabrieken om via luidsprekers de mededeling te horen, dat de staking geëindigd was. Het merendeel toonde zich ingenomen met het bericht Naar het A.N.P. ter ore komt, zou de kans niet groot zijn dat de Tweede Kamer nog vóór de verkiezingen de thans aanhangige wijziging der begro ting van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, welke behelst de kosten van voorbereidingen voor een tweede technische hogeschool in behandeling zal nemen. derofficieren en officieren, gemeen schappelijke voorschriften en oplei dingen, de uitwerking van een uni form militair strafrecht e.d. De aanvaarding van het verdrag in zake de Europese verdedigingsgemeen schap zal leiden tot een herziening van de organisatie van onze divisies. Op het ogenblik .bestaat een divisie uit 24.000 man, waarvan 10.000 man verzor gingseenheden. De divisie zal dan De Griekse waarnemende premier Venizelos en de Turkse premier Men- deres hebben verklaard, dat alles ge reed is voor een algehele overeenstem ming tussen Griekenland en Turkije. Over militaire zaken wilden zij slechts medelen, dat „die problemen door de generale staven van beide landen zul len worden behandeld". Het districtshof van Bonn heeft Vrij dag Fritz Roessler. die onder valse naam lid van de Westduitse Bondsdag is geweest, overeenkomstig de eis ver oordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Roessler zal van deze uitspraak in hoger beroep gaan. (Van onze correspondent te Parijs) Op de zevende Juni van het jaar 1867 kwa men drie vorsten in het toen vermaarde Café Anglais te Parijs bijeen. 't Waren Keizer Alexan- der 11 van Rusland, zijn zoon, de latere keizer Alexander III en Kei zer Wilhelm de Eerste van Pruisen. De keizers besloten een hapje te gaan eten. De maaltijd, die hierop geserveerd werd, is in de geschiede nis van de Franse gastro nomie beroemd gewor den. De hoge heren zagen kans de volgende spijzen tot zich te nemen: Keize. rinnensoep, een luchtig geklopte omelet met kaas, filet van tong, ge bakken tarbot met kaas gezouten schapenvlees met puree. Na deze voor- spijzen deden zij zich vervolgens te goed aan: kip, warme pasteitjes, kreeft leeuweriken, eendjes in Tóijn gebraden, ortolanen met toast, aubergines, asperges, champignons. Daarna was men toe aan ijs met slagroom, een taart, en twintig verschillende soorten vruchten. Daar bij dronk men eerst een vijftigjarige sherry, ver volgens de grootste witte Bordeaux (Chateau Yquem), de grootste rode Bourgogne (Chambertin) en de twee grootste Bor deaux (Chateau Latour en Chateau Lafitte). Tot slot vonden de keizers nog een plaatsje om ieder twee glazen honderd jarige cognac te drinken Wie van een dergelijke maaltijd leest zal er iet wat van schrikken. Voor een normaal mens zou het een straf zijn om dit allemaal te moeten op eten. Onze magen zijn daar niet meer op be rekend. Toch heeft een gastronomische club het plan opgevat om dit „Diner des trois em- pereurs" nog eens pre cies zo klaar te maken en zodoende rijke lekker bekken in staat te stellen hun maag eens op de proef te stellen. De Kei zers moesten per persoon 400 francs voor hun eten tje betalen. Maar vier honderd francs van toen is ongeveer duizend gul den van nu. De organisa toren van dit nieuwe (vr)eetfestijn zijn er ech ter trots op dat zij de zelfde maaltijd nu voor slechts drie honderd en vijftig gulden per per soon zullen kunnen be reiden. Daar de keizers te zeldzaam geworden zijn zal hun plaats nu worden ingenomen door industriëlen met ver maarde magen en ver maarde portefeuilles..... mengebracht in de legerkorpstroepen. De nieuwe organisatievorm zal tegen eind 1954 worden ingevoerd. Berichten uit Parijs maken er mel ding van, dat het verdrag vandaag voor parafering gereed had zullen zijn maar dat er moeilijkheden zijn gere zen bij de uitwerking van de tekst. Een nieuwe datum zou nog niet zijn ge noemd. Pleven verklaart: Voor bewapening van twaalf divisies Frankrijk heeft extra-hulp van de V. S. ten bedrage van meer dan 1.7 milliard gulden nodig om dit jaar de twaalf divisies en 27 escadrilles vlieg tuigen te vormen, die aan de NAVO- raad zijn toegezegd, aldus heeft de Franse minister van defensie Pléven in een rapport aan de Nationale Ver gadering meegedeeld. De minister verklaarde, dat de twaalf divisies slechts gevechtsklaar kunnen worden gemaakt, als de V. S. helpen deze troepen te bewapenen. De voor de strijdkrachten in Europa uit getrokken 406.000 millioen francs wor den slechts toereikend geacht voor de uitrusting van ongeveer tien divisies. VANDAAG herdenkt Nederland de mannen en vrouwen, die vielen ter- wille van de grote zaak van de vrij heid. Als straks de stille optochten trekken naar de plaatsen, die voor een massaal Memento het meest geëigend zijn, en daar twee minuten van bewe gingloze zelfinkeer in acht nemen, dan is ons volk, dat vijf jaar om herop standing worstelde, enkele minuten één. Er zullen er wellicht onder ons zijn, die met een gevoel van nauwe lijks bedwongen ergernis bedenken, dat het meeste van wat onder de gru welijkste slagen van de Duitsers als begerenswaardig in de toekomst voor ons groeide, een vrome wens is geble ven. De eenheid van ons volk verwa terde op het ogenblik, dat wij weder om het beheer over eigen zaken kon den voeren. Velen zullen zich bitter afvragen, waarvoor al diegenen omge komen zijn. Hun doel was niet een betere wereld. Hun horizon lag dicht bij: verdrijven van de vijand, herstel van de onafhankelijkheid. Het was slechts aan betrekkelijk kleine groepen gegeven de blik verder te richten en niet alleen studie te ma ken van, maar concrete plannen te smeden voor de inrichting van een maatschappij, die naar men dan op merkte na de bevrijding een sterk vernieuwd aanzien moest verwerven. Men heeft zich ernstig misrekend. De oorlog en de bezetting waren misschien in staat geweest de gedachten van een aantal vooraanstaanden ten aanzien van het vrije Nederland te versnellen, het volk zelf had in de duistere jaren slechts zorgen gehad om het materiële bestaan. Bovendien bleek de wel in gezette, maar niet geslaagde vemieu- wingsactie te liggen op een progres- sief-politieke weg. welke zeker niet door geheel ons volk kon worden be wandeld. WIJ ZIJN er diep van overtuigd, dat het terugzetten van de politieke klok naar 1939 met name te wijten is aan hen, die na 1945 niet begrepen, dat zij naar eigen inzichten doorholden zonder de democratische wil van het volk te peilen. Daarom mislukte de doorbraak; daarom werd datgene, wat men zuivering beliefde te noemen, een slag in het gezicht van het recht; daar om werden de tegenstellingen binnen onze grenzen en daarbuiten scherper dan ooit te voren. Op die onvoldoend-stevige basis is Nederland aan het werk gegaan. Het is de zin voor werkelijkheid van ons volk, die het voor rampen heeft be hoed; en zijn arbeidzaamheid. Wij zouden vandaag overigens bepaald ver der zijn, indien onze werklust niet door vaak ver-overdreven sociale maatregelen was beknot, indien de on dernemingslust was geprikkeld in plaats yan aan banden gelegd. Zij die vielen en die wij vandaag in stilte gedenken, gaven ons de vrijheid terug. Om te doen en te laten wat wij wilden. Wij deden veel; wij lieten veel. Er zijn momenten geweest, waarop ons land met zich liet sollen. Vandaag nog zijn er overal ter wereld, ook in Indonesië, gevangenen, die de doden van morgen kunnen zijn. UEN ALLEN betrekken wij in deze herdenking. En daarbij zegenen wij hen gedurende twee minuten stilte, straks tegen het vallen van de avond. Zij gaven ons de kans om opnieuw dom te zijn en opnieuw verstandig; om opnieuw een gevaarlijke wereld te scheppen in stede van een lieve, wel varende Alles tesaam herschonken zij ons de menselijkheid, die immers niet tot bo venmenselijke prestaties in staat is. Omdat alles, wat wij thans beleven, ligt binnen dat mens-zijn: vreugde en smart, vergetelheid en herinnering, verwachting en ij dele hoop. Opdat er niets vreemds is. Ook niet op deze dag. HE Westduitse „Vrije democraten", op een na de grootste partij van kan selier Audenauer's regeringscoalitie, hebben een aantal bezwaren bekend gemaakt tegen de geallieerde verdra gen met Duitsland, waardoor volgens Mayer ,een afgevaardigde van deze par tij, de ondertekening op uiterlijk 20 Mei een „onmogelijkheid" zou worden. Mayer verklaarde, dat de vrije demo- rcaten ernstige twijfel over punten in alle overeenkomsten koesteren. Ook de andere coalitiepartijen, Duitse Partij en Christen-democratische Unie, had den volgens Mayer lange lijsten met be zwaren. Mayer zei verder, dat er geen sprake van was, dat zijn partij een nieuwe koers gaat volgen, of geen ver- De Nederlandse Jeugd Gemeenschap I houdt van 12 tot 19 Mei een jeugdweek, gewijd aan de Europese samenwerking, onder het motto: „Jong Nederland wil leven in een vrij en zelfstandig Eu ropa". De jeugdweek zal Zaterdag 10 Mei voor de radio worden ingeleid door minister Rutten. Gedurende de week zullen jongerenbijeenkomsten in plaat selijk verband worden gehouden. On der de jongeren van 14 t/m 24 jaar wordt een opstelwedstrijd gehouden over het onderwerp „Wat verwacht iij van een Verenigd Europa?" drag wenst. De partij wenst echter een goéd verdrag en zij is er, volgens Mayer zeker van, dat het huidige ver drag niet de belangen van Duitsland of van de vrije volken van het Westen dient. De partij is vooral ontevreden over het feit, dat het algemene verdrag voor Duitsland veel minder gunstig is dan de verklaring van Washington van ver leden jaar herfst, welke de algemene lijnen voor dit verdrag heeft uitge stippeld. „Wij hebben de indruk, dat het algemene verdrag onze souvereini- teit slechts beperkt in plaats van ons die souvereiniteit te geven", aldus Mayer. De raad van ve-tegenwoordigers der Europese staten, X'e een internationaal laboratorium voor kernonderzoek wil len instellen, heeft Vrijdag zijn beslag gekregen, daar de betreffende overeen komst door Zweden is geratificeerd. Zo is het vereiste mir.imum van vijf be reikt. Frankrijk. West-Duitsland. Ne derland en Joegoslavië hadden de over eenkomst reeds eerder geratificeerd. De raad zal van 5 tot 9 Mei voor het eerst bijeenkomen te Parijs. Behalve de vijf eerder genoemde landen zullen ook Belgie. Denemarken, Griekenland, Italië en Zwitserland vertegenwoordi gers zenden. Zaterdag 10 Mei wordt in Enschede een vergadering van textielarbeiders gehouden waar het gevaa. van massale werkloosheid in de textielindustrie zal worden besproken.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1