Gevallenen van Koninklijke Marine en Koopvaardij herdacht Stille Tocht en samenkomst in de Nieuwe Kerk r Jimmy Brownen de bende van Dolle Dirk Toespraken en kranslegging bij monument Voor hen die vielen" Nieuws uit Anna Paulowna Nationale plechtigheid op Havenplein «Vrijheid bewaren als een heilig goed" Hoe de duiven vlogen Tussen Haaks en Kuitje Gevallenen uit de burgerij herdacht Bloemenhulde bij twee monumenten „Blijven strijden voor hoogste idealen" Herdenking op de Rijkswerf Feestavond KNBO Mutaties bij de marine IN HET KORT Wie wordt damkampioen van Den Helder? Wintercompetitie HBC '45 Damcompetitie van HCSC BBM: „Hoera wij eryen" Callantsoog Burgerlijke sfand Breezand Openlucht-parlement in Zwitserland Gevallenen herdacht Texel Gevallenen van de .Russenoorlog" herdacht in Geen school meer Stationswachtkamer Wieringen Meifeest opgewekt gevierd door P.v.d.A. Koeg MARKTBERICHTEN ras Geslaagd voor EHBO ÏTE NATIONALE HERDENKING van alle landgenoten, die op de zeven zeeën het offer van hun leven brachten in de ivereldstrijd voor vrijheid, waarheid en recht, werd Zaterdagmorgen gehouden bij het monument „Voor hen die vielen", aan de Helderse Buitenhaven. De Koninklijke Marine herdacht haar doden en betrok hierbij de duizenden opvarenden van Nederlandse koopvaar ders, die in deze totale oorlog zjj aan zij hadden gestreden met de marinemannen en de koele dood in de golven hadden gevonden. Door het indrukwekkende maritieme ceremonieel, waarmede de plechtigheid werd omgeven, kregen de herdenkingswoorden en de kranslegging een onvergetelijk aspect. Tal van hoog geplaatste burgerlijke en militaire autoriteiten namen deel aan de herdenking, die door een groot aantal leden van het marinepersoneel alsmede door deputaties van vele verenigingen werd bijgewoond. rijpte persoonlijkheid verre is van zelfoverschatting in tijd van voorspoed, maar ook van zelfoverschatting in tij den van tegenspoed en gevaar, zo is ook de ondervinding voor een volk van geweldige betekenis. Het leven schijnt wel altijd verbonden te zijn met sterven. Zelfs de graankorrel sterft in de aarde, opdat het gewas kan groeien. De gevallenen uit de tweede wereldoorlog zijn als graankorrels in onze bodem gevallen. Wat de oogst zal zijn, hangt van ons allen af. Laten wij de vrijheid, die ons mede door hun offer ten deel viel, bewaren als een heilig goed!" De vlootaalmoezenier Allen stonden in carré opgesteld op het Havenplein, toen om vijf minuten voor elf de driekleur in de mast voor het monument halfstok ging. Onmid dellijk werden alle vlaggen van Hr Mi- schepen en wasinrichtingen halfstok gehesen. De burgerij getuigde van haar medeleven, door eveneens de vlaggen halfstok te halen. De bevelhebber der ziestrijdki ach ten, de vice-admiraal A. de Booy, leid de de plechtigheid in met een woord van welkom tot de vertegenwoordiger van H.M. de Koningin en Z K.H. Prins Bernhard, de luitenant ter zee der eer ste klasse J. G. Stegeman. Minister Staf en staatssecretaris Moorman, die de Nationale herdenking te '-Graven- hage bijwoonden, lieten zich door de vice-admiraal vertegenwoordigen. De bevelhebber der zeestrijdkrachten sprak de wens uit, dat het voorbeeld der gevallenen zo nodig zou worden nagevolgd door allen, die het vader land dienen. De directeur-generaal van Scheep vaart, de heer W. S. de Vries, herin nerde aan de machtige rol, die de koopvaardijvloten in de strijd ter zee hebben gespeeld. Wat de oorlogssche pen en koopvaarders der vrije Volken toen presteerden, heeft de achtergeble venen in de bezette gebieden telkens weer moed geschonken. Het is niet ge makkelijk de herkregen vrijheid onge schonden te bewaren. Laat ons terwil- le van hen, die vielen, niet versagen. „Wij moeten in een sfeer van interna tionale samenwerking de vrede win nen", aldus de heer De Vries, die de inspirerende woorden citeerde waar mede H.M. de Koningin onlangs haar grote rede voor het Amerikaanse Con gres besloot. Vlootaalmoezenier B. J. Wilmink, d'e als derde en laatste spreker het podium betrad, hield een ernstige be schouwing over de zin van het lijden. „Heel het menselijk leven is een ver keren tussen uitersten, van vreugde en leed, van leven en dood, van goed en kwaad. Dat is nodig om het leven de nodige diepgang te verlenen. Met res pect wordt gesproken over een mens, die veel heeft doorgemaakt. Men be seft, dat daardoor ziin persoonlijkheid is verdiept en gerijpt. Evenals een ge- „Nieuwediep" heeft Zaterdag een wedvlucht gehouden van Tilburg af (157 km). De eerste vogel, van de gebr. Koorn, meldde zich om 15.22.12 uur, de laatste prijsvliegende duif van S. Koorn, om 15.31.2 uur. De eerst „ge toonde" duif verdiende voor zijn baas een theeservies. De uitslag was: gebr. Koorn 1, 16, 55; Schotting 2, 33, 41; Bontes 3, 4, 10, 32, 59; v. d. Wal 5, 13; S. Koorn 6, 15, 44, 60; v. d. Pruik 7; Steinman 8, 50; P. Wit 9, 12, 22, 35, 36, 56; P. Rab 11, 37, 57; Kater 14. 39; Erasmus 17, 26; Petrus 18, 46; H. Prins 19, 24, 25; v. d. Werff 20, 48; G. E. Koopman 21, 28, 34; P. Beukers 23, 30; Bodenstaff 27; P. Bakker 29, 47; R. Ruiten 31, 43, M. de Boer 38, 42; gebr. Koopman 40, 49; Ligtenberg 45; Bastelaar 51; M. Ruiten 52, v. d. Aa 53; C. Bontes 54, 58. Jeugd: Fran sen 1, Meier, 2 Post 3, Swart 4, 6, 7, 8; Van Straaten 5. Vrijdag van vijf uur tot half zeven inkorven voor Weert. „Victoria" hield de tweede wed vlucht van Roermond. De duiven wer den met ZO-wind om half negen ge lost en maakten een grote snelheid. De eerste vogel werd om 10.45 uur ge toond. De prijzen werden als volgt be haald: D. Makelaar 1, 12, 14, 22, 36, 41, 49; C. Bregman 2, 3, 4, 5, 7, 28, 34, 38; P. J. Bruinink 6, 11, 13, 31, 33; A. Heyblok 8, 9, 29, 24;; S. Riewers 10, 26; J. Kramer 12, 18, 54, 56; L. Ver- bottem 15. 21, 29; J. Riemers 16, 25, 39, 42, 50; C. Slot, 17; L. Bak 19. 46; A. J. Hubregtsen 23, 32, 47; J. A. van Steijn 27, 44, 48; J. C- Duinker 30, 45; W. de Vries 35, W. A. Jacobs 37; J. W. Pluymers 40, 51 J Troost 43. 53; B. C. de Boer 52; P. Tijdeman 55. Za terdag inkorven voor Maastricht (2-3.30 uur). Klokken zetten van 18 tot 19 uur. Ook „VOP" vloog van Roermond (215 km.) De eerste duif werd hiei om 10.43.24 uur geconstateerd. De prijswinnaars waren: M. Mastemaker 1, 2, 4, 10, 11, 18; J. Vlaming 3, 6, 9, 15, 27, 31, 33; Hengsdijk—Giezen 5; De Vroome 7, 12, 14, 23, 24; R. Otter vanger 8, 17, 28, 35; J. Bambach 13: J. Luider 16; A. Agema 19, 20, 26; W. M. de Boer 21; J. Bruin 22, 24, 25; J. Schonenberg 29; R. de Boer 30, 32. Het is morgen hoog water om 5.00 en 17.05 uur, en laag water om 10.50 en 23.45 uur. ZEEPOST VOOR HR. MS. „VAN GALEN" Wederom is er gelegenheid tot het verzenden van zeepost aan opvarenden van Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen", uit te reiken te Willemstad Deze dient uiterlijk 13 Mei om 22 00 uur te Amsterdam aanwezig te zijn. Adressering als volgt: naam, rang of kwaliteit, marinenummer aan boord van Hr. Ms. „Van Galen" Amsterdam C.S.-Marine. ging ten slotte veer in het „Onze Va der". Een minuut stilte werd in acht geno men, waarna de Marinierskapel het Wilhelmus speelde. Zachte kcraalmu- ziek klonk over de duizenden op het plein toen de vele, zeer vele kransen aan de voet van het monument werden gelegd. De vertegenwoordiger van H.M. de Koningin legde een krans, de bevelhebber der zeestrijdkrachten, de directeur-generaal van Scheepvaart, de generaal-maoor F. W. J. van Dun (namens de chef van de generale staf), de generaal-majoor-vlieger S. Mante (namens de chef luchtmachtstaf), de luitenant-kolonel G. Dijkstra (namens de Nederlandse territoriale bevelheb ber), burgemeester mr G. D. Rehorst (namens het gemeentebestuur van Den Helder), de luitenant-kolonel G. Mal- lien (namens het Belgische leger), waarna de vertegenwoordigers van achttien verenigingen en instellingen, wier arbeidsveld op de zeevaart be trekking heeft, hun bloemenhulde daaraan toevoegden. De commandant maritieme midde len,' de kapitein ter zee M. A. J. Derk- sema, die de plechtigheid leidde, gaf toen aan de familieleden der gevalle nen de gelegenheid, bloemen bij het monument neer te leggen. De commandant zeemacht Nederland de schout bij nacht C. W. Slot, besloot de voortreffelijk georganiseerde plechtigheid met een kort dankwoord. JJOFFE DONDERSLAGEN vielen neer uit een zwart bewolkte hemel, toen Zaterdagavond de stille tocht door de straten* van Den Helder trok. Zwijgend herdachten enige honderden stadgenoten de burgers, die door het geweld van de tweede wereldoorlog uit dit leven waren weggerukt. Triest hingen de vlaggen halfstok van de huizen, waarlangs de langzame tred van die vele mannen en vrouwen ging: van het Julianapark naar het Vliegermonument in de Tweede Vroonstraat, waar enige ogenblikken halt werd gehouden voor het brengen van een bloemenhulde, en toen verder onder een trage regen naar het Verzets- monument, waar al een grote menigte was samengestroomd. Terwijl van verre het gelui der kerkklokken door het geboomte drong en het Stedelijk Muziekcorps gedragen melodieën speelde, werden kransen en bloemen gelegd voor het sobere monu ment. De burgemeester bracht een stille hulde namens het gemeentebe stuur, ds. Tollenaar legde een krans namens de oud-illegaliteit, twee jonge ren vertegenwoordigden de sectie Jeugd van de Helderse Gemeenschap, waarna enkele dames en heren een persoon lijke hulde brachten aan de nagedach tenis der gevallen verzetslieden. Na de kranslegging restte nog tijd voor twee coupletten van het lied „Wilt heden nu treden". Toen de tonen hier van verklonken waren, kondigde het geloei der sirenes de twee minuten stilte aan. Honderdtwintig lange secon den was het volkomen stil in en om het park, een stilte die nog werd geaccen tueerd door het levenslustige getier van de vogels in de kruinen der bomen. Toen het leven weer voort mocht gaan. SDeelde het Stedelijk Muziekcorps het Wilhelmus. Men ging uitéén, maar voor enige honderden stadgenoten was de herdenking niet ten einde. Zij trotseerden de zware regenbuien, die neerplensden voor de bijeenkomst in de Nieuwe kerk begon. De voorzit ter der V.O.I.W., ds. F. Tolleaar, zag slechts weinig stoelen ledig. Hij ver welkomde in het bijzonder burgemees ter mr. G. D. Rehorst en de wethouders mr. J. Mulder en L. F. van Loo. Het Helders Dameskoor en het dub- belmannenkwartet „Euterpe", beide onder leiding van de heer D. Ploeg, voerden enkele gedragen koorwerkjes uit. Tezamen zongen zij met veel be zieling het „Ave Verum" van Mozart, ter inleiding van de herdenkingsrede, die werd uitgesproken door de heer C. Brink, hoofdbestuurslid van „Voor malig Verzet Nederland". De heer Brink schetste de betekenis van het offer der gevallenen. Hun mak kers, die de bevrijding wel mochten beleven, hebben begrepen, dat hun taak op 5 Mei 1945 niet was afgelopen. De strijd voor vrijheid en gerechtig heid moet ook in vredestijd worden ge voerd. Hun idealen zijn levend geble ven ook nadat de wapenen konden worden-neergelegd. Het getuigt van realiteitszin, wanneer wij erkennen dat de hoogste idealen omtrent vrijheid en recht nog niet werden vervuld door het feit der bevrijding alleen. Het is goed daarnaar te blijven streven en paraat te zijn, om zo nodig andermaal strijd te kunnen voeren ter verdediging van de hoogste goederen van een volk. De bijeenkomst, waarin een collecte werd gehouden ten bate van de Stich ting 1940'45, werd besloten met het zingen van de twee bekende coupletten van ons volkslied. De omgekomen leden van het perso neel der Rijkswerf werden Zaterdag morgen na afloop van de arbeidstijd herdacht bij de gedenkplaat, die te hunner ere is aangebracht. Een onder leiding van de heer D. Ploeg staand zangkoor, gevormd uit leden van het werfpersoneel, leidde de plechtigheid in met het koraal „Boven de sterren". De directeur, de kapitein ter zee P. A. Riedel, legde een krans, waarna tal van familieleden en collega's van hen. wier namen in de gedenkplaat gegrift staan, een bloemenhulde brachten. Er werd een minuut stilte in acht ge nomen. Het koor besloot de sobere plechtigheid met de treurzang „Ecce quomodo moritur". De Koninklijke Nederlandse Bond van Oud-Onderofficieren, afdeling Den Helder, geeft op Zaterdag 24 Mei weer een feestavond in Casino. Door de eigen toneelclub wordt opgevoerd het stuk „Annie grijpt in". De eerstvolgende ledenvergadering wordt op Maandagavond 12 Mei ge houden. Op het programma staat o.m. een lezing met lichtbeelden over de uitbreiding van onze marinehaven. Bij gunstig weer wordt de volgende dag een excursie naar de havenwerken ge houden. De kapitein-luitenants ter zee B. C. Mahieu en C. ter Poorten zijn tijdelijk bevorderd tot kapitein ter zee, voor zolang zij zijn geplaatst bij de staf van de Supreme Allied Commander At- lantic. Aan de luitenant ter zee van vak diensten der tweede klasse F. Meppe- link is eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Hedenmiddag om twee uur vindt de opening plaats van de drie speel tuinen hier ter stede. Het gezelschap van Johan Kaart geeft vanavond in Casino een tweede voorstelling van het blijspel „Potasch en Perlemoer". De heer Th. Zuiderland, leerling van de gemeenlijke zeevaartschool, is te 's Gravenhage geslaagd voor het diploma derde stuurman grote handels vaart. Het voor morgen aangekondigde extra-concert van tje Muziekkring. dat in „Formosa" zou worden gegeven voor het Amsterdams Kamermuziek gezelschap, kan wegens onvoldoende belangstelling geen doorgang vinden. De onlangs uitgestelde „Ronde van Noord-Holland" wordt vandaag gehou den. Volgens het schema zullen de ren ners Den Helder om 17.03 en Juliana- dorp om 17.16 uur bereiken. '„Hermes" organiseert dit jaar het schoolhoekey-tournooi op Hemelvaartsdag. Het jongens- en meisjes-tournool worden op één dag gehouden. De strijd om het damkampioenschap van Den Helder is onlangs begonnen. Er zijn inmiddels twee ronden gespeeld, en vooral in de eerste klasse belooft het te gaan spannen. De beste plaatselijke dammers nemen hier deel, zoals Stoll, Rab en Leib- brand. Dammen is evenwel geen rekensom, ook de andere deelnemers zullen wel een hartig woordje mee spreken. In de tweede klasse zal het wel gaan tussen Bremer en P. Deen. In de derde klasse is de strijd ge heel open. Het jeugdkampioenschap, tusïen dertien jongeren, is een ware titanenstrijd. Keizer, die de titel in het district heeft be haald, is natuurlijk ook belust op het kam pioenschap van Den Helder. Maar Rens, de gebroeders Van der Heijden en Vink zul len het hem wel moeilijk maken. De laatste uitslagen waren: le klasse: Zijdenveld— Van de Molen 11; StollLeibbrand 11; 2de klasse: BremerWieren 20; P. van VeenP. Oost 20; VerkerkM. Kwast 0 2; 3de klasse: BongersR. Oost 20; Stoop—A. Bekebrede 1—1; MarbusSchol 2—0; jeugd: Bos—Bouwhuis 11; Erfmann Broersen 2—0; B. van der Heijden—A. van der Heijden 2—0; Van de Mole.V-Rens 0—2; ToesKeizer 1—1; Vink—De Boer 1—1. De Helderse Bridge Club '45 zette de wintercompetitie voort met de vierde ron de. De uitslagen waren: A-lljn: Beneker—Veenstra 58,33 pet.; DomsBakker 56,55; ZoonSmit 53,57; Visser—Bakker 51,19; SelierSwennen 48,80; Van de Berg—Van de Helm 45,83; VrijvogelEvers 44,64; DukersRosing 41,07. B-lijn: Kerkhof—Bambach 63,09 pet.; BeeldmanJansen 55,36; KemperDe Vries 52,98; heer en mevrouw Meijer 52,38; heer en mevr. Schotmans 49,40; gebr. Kers bergen 49,40; heer en mevr. Planken 39,28; DekkersVan Praag 38,09. C-lijn: GrandeKrap 56,25 pet.; mevr. Schneidersmevr. Veenstra 56,25; heer en mevr. De Groot 58,12; heer en mevr. Vries 50,00; HarjerSchilperoord 48,94; Van Dongen—Bijlsma 44,76; BrederodeSchraa 40,62. De Christelijke damclub H.C.S.C. noteer de op de jongste clubavond de volgende uitslagen: W. PostR. Hij ma 02; A. Bos H. Bais 20; L. BeyerA. Fernee 02; R. EelmanE. Molema 02; D. Drupsteen S. de Bock 20; Js KeizerH. Weem- hoff 02; jeugdafdeling: C. KijserB. van Drongelen 11; J. Bremer—H. Vink 20; B. Gootjes—A. Leyen 0—2. De afdeling toneel van de buurt vereniging Buys Ballotstraat-Midden weg komt morgenavond in Casino voor het voetlicht met het blijspel „Hoera, wij erven!" van T. Maer. De heer W. Manshanden heeft de regie. Geboren: Jacoba N. A.. d. v. C. J. Wardenaar en A. Eriks; Eefje A., dv J. van Scheijen en G. A. Baken. Ondertrouwd: Cornelis Bijman, 30 jr„ en Anna J. van Diepen, 28 jr.; Pieter Roos, 24 jr., en Trijntje Grijze. 35 ir.; Petrus van der Fluit, 25 jr., en Klazina M. Klaver, 23 jr. Gehuwd: Cornelis Bijman en Anna J. van Diepen. Overleden: Jacob Visser, 73 jr. PERSONALIA De heer P. Th. Luyckx, onderwijzer aan de R.K. school, is met ingang van 15 Juni in gelijke functie benoemd aan de R.K. school te Den Burg op Texel. 54. Jimmy Brown had zich nauwe lijks ontdaan van de vrouwenkleren of hy hoorde buiten de kamer gestommel en het geluid van opgewonden stem men. „Goed gedaan, Daan!" zei iemand met een zware stem. „Je hebt 'm er prachtig in laten lopen. En laten jullie nou verder de zaak maar aan mij over Met een brok bemoeial van een sluis wachter zal ik het verder alléén wel klaar spelen!" Vliegensvlug duwde Jimmy de tafel tegen de muur en wierp hij de twee stoelen die de ka mer rijk was er boven op. Toen greep hij de houten kast, die niet zo heel klein was en hief deze boven zijn hoofd. „Wie er ook binnen komt", gromde hij, „al is het meneer Dolle Dirk in eigen persoon, hij krijgt dit meubelstuk boven op zijn kersepit!" Jimmy Brown had dit besluit amper genomen of daar vloog de deur open. Dolle Dirk sprong naar binnen met een gezicht alsof hij Jimmy Brown rauw wenste te nuttigen. „Waar zit die1" schreeuwde hij nog, maar méér kon hij toch niet uitbrengen, want Jimmy had met alle kracht die in hem zat de houten kast boven op Dolle Dirk geworpen, die ter aarde stortte en bedolven werd onder een chaos van splinters en brekende planken Als een van de meest historische gebeurtenissen in Zwitserland geldt wel het jaarlijks terugkerende „openlucht-parlement" of land-raadin het plaatsje Samen uit het Obengewald district. Volgens traditie gaan de leden in nationale klederdracht naar een bergheuvel alwaar de landsproblemen besproken worden. Foto: De fleurige stoel op mars naar de vergaderplaats. „Op deze dag van bezinning tussen de snel op elkaar volgende feestdagen, zo pas bij het monument en nu hier in de kerk, wordt het dichtst de sfeer van kameraadschap, onderling begrip en waardering benaderd, die hen die vielen voor onze vrijheid sterkte bjj hun verzet tegen de onderdrukker". Dit was één van de gedachten, die dokter Veenis, de voorzitter der Ge meenschap van oud-illegale werkers in Anna Paulowna, uitsprak op de bijeen komst in de Ned. Herv. Kerk en waar bij o.m. door een Gereformeerd en een R.K. zangkoor medewerking werd ver leend. Tevoren ook, tijdens de plech tige herdenking van de gevallenen bij het monument, met de eenvoudige bloe menhulde door vertegenwoordigers van onderscheiden corporaties en leerlin gen van verschillende scholen, was er die eenheid, die de verzetstrijders als ideaal voor ogen stond. Er ls weinig terecht gekomen van dat ideaal, maar aan het einde van zijn rede wekte de heer Veenis allen en in het bijzonder de jeugd op, het door de gevallenen ontstoken licht verder te dragen, er de kille geest van de na oorlogse mens mee te verwarmen, op dat in een gelukkiger toekomst niet meer gevraagd behoeft te worden of wij de gebrachte offers waard zijn ge weest. De leiding van de herdenking bij het monument en in de kerk was in han den van de heer J. H. Smit. De koren Sursum Corda en Canticum Novum zongen elk een drietal liederen en de dames MeylinkSoan en Wuis decla meerden enige gedichten. Op de begraafplaats van de Hoge Berg, waar de ruim 600 Georgiërs be graven liggen, die in April 1945 ge sneuveld zijn bij hun verzet tegen de Duitsers, is Zaterdag een herdenkings bijeenkomst gehouden. Namens de Rus sische ambassade in Den Haag werd een krans gelegd door de heer Barou- lin. Op het aan de krans gehechte lint stond vermeld: „Van de ambassade der U.S.S.R. Aan de Sovjet-soldaten, ge vallen in de strijd tegen de Hitier- agressors". Burgemeester C. de Koning legde een krans namens het gemeentebestuur van Texel, ok waren er bloemen van t^t comité „Verzetsstrijd Texel" en van de afdeling Texel van de vereniging .Ne derlandU.S.S.R". De heer Baroylin heeft ook nog een krans gelegd bij het monument voor de gevallenen in Den Burg. Op initiatief van het comité „Ver zetsstrijd Texel" zal dit jaar nog een monument op de Russen-begraafplaats op Texel worden gebouwd. Het mo nument zal de wapens dragen van Texel en Georgie. De bouwsom is reeds bijeen. HET VLIEGVELD IN OFFICIëLE BANEN Ter provinciale griffie te Haarlem ligt thans ter inzage een verzoek van B. en W. onzer gemeente, strekkende tot aanwijzing van het luchtvaartter rein voor het openbare luchtverkeer met uitsluiting van het internationale luchtverkeer. In verband met dit ver zoek. zal een commissie, bedoeld in de Luchtvaartwet, op Donderda» 5 Juni t£n gemeentehuize te Den Burg c,e'- legenheid geven tot het inbrengen van mondelinge bezwaren. Wanneer door toename van het aan tal leerlingen een schoollokaal moet worden aangebouwd is dat heel gewoon en wordt van het in gebruik nemen meestal ook geen drukte gemaakt. Maar ander was het in de r.k. school in de Spoorbuurt. Acht jaar lang was er in de school geen plaats voor een grote groep leerlingen en werd deze onder gebracht in.... de wachtkamer van het station. De dagbladpers schonk er aan dacht aan, geïllustreerde weekbladen plaatsten er foto's van! Maar nu is dan aan deze wantoestand een einde geko men en stond de „opening" van het nieuwe lokaal in de belangstelling van vele autoriteiten. In een der andere lokalen werden zij ontvangen en toegesproken door Pas toor Vis, voorzitter van het schoolbe stuur, die het bovenstaande releveerde en dank bracht aan B. en W. en de Rijksinspecteur voor de verleende me dewerking om tot de bouw te komen, aan de eveneens aanwezige architect Overtoom en de aannemer Schutte en aan het personeel van de school, dat onder zulke moeilijke omstandigheden had moeten werken. Deken Harst feliciteerde het school bestuur en het personeel, dankte even eens de genoemde autoriteiten en ver klaarde de nieuwbouw voor ingebruik genomen. Burgemeester Mijnlieff (ook de wet- houdres Jonker en Kloosterman waren aanwezig) verklaarde dat het gemeen tebestuur ook vol zorg is voor Jiet bij zonder onderwijs. Er is h*ier geen schoolstrijd meer en waar nog wel eens wrijving is, komt dat door de mensen, door 't publiek, dat verkeerd oordeelt. Spreker hoopte, dat het nieuwe lokaal ten zege mag zijn van het onderwijs aan de Spes patriae. De Rijksinspecteur, de heer Bos, wees er op ,dat de jeugd veel gemist had in het donkere noodlokaal. Een goede omgeving toch helpt mee aan de aes- thetische vorming. Moge, zei spreker, het onderwijs gegeven worden in die geest, dat de kinderen gebracht zullen worden tot datgene wat de bedoeling van de school is. Ook de bisschoppelijke inspecteur, pastoor Karskens van Burgerbrug, sprak nog een enkel woord en nadat het hoofd der school, de heer Winter, zijn dank had betuigd, werd het nieuwe gedeelte van de school bezichtigd. De afdeling Wieringen van de Partij van de Arbeid belegde haar Mei-bij eenkomst in de zaal van de heer Half- weeg. Het bezoek was niet slecht, hoe wel minder groot dan vorige jaren. De Meirede werd uitgesproken door ds. Vink uit Slootdorp en was natuurlijk afgestemd op de komende verkiezingen. Het verdere programma werd ver zorgd door plaatselijke krachten onder leiding van de heef W. Boon en mej. T. Kooy. De orkestvereniging „Wiron Symphoniedirecteur de heer W. Boon, bracht op verdienstelijke wijze een zestal nummers ten gehore. De Wie- ringer Olga's jodelden en oogstten veel succes, het Kosmijobodo kwintet zong, een damesgroep van de gymnastiekver eniging voerde een dans en een hoepel oefening uit, alles tot volle tevreden heid van het publiek. Het programma werd besloten met een vlaggespel. LANGEDI.TKER GROENTENCENTRALE 3 Mei. 4000 kg rode kool 9,50—10,50; 8000 kg gele kool 12,90—14; 7.000 kg witte kool 13,70—14,20; 1000 kg uien 27.90 en grove 24.10-25; 8000 kg pret 8; 4500 kg rabarber 5,60—9.10; 4000 ka witlof- 26.40—35.10 en IB 20—24. WARMENHUIZEN. 3 Mei. 21.500 kg rode kool 7,70—14; 400 kg prei 8. Dezer dagen slaagden de dames T. Jimmink, M. Lemmers, T. Lemmers en J. Sevenhuijsen en de heren A. Jong man, W v. Twuijver, J. v. d. Ham en G. van Kempen, leden van de afde ling Koegras der vereniging „Eerste hulp bij ongelukken" voor het een heidsdiploma, uitgaande van „Het Oranje Kruis". Zij ontvingen hun op leiding van mevr. Dunk-Abbenes ejj dr Swaters. Geen der candidaten werd afgewezen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2