Groots plan tot hulpverlening aan de Aziatische landen Grasshoppers moest Schagen het kampioenschap laten Zeeburgia in eigen huis met 4-2 door Racing verslagen Eerste promotie - wedstrijd voor HRC 2 verloren ging Schag en vocht zich pas in tweede helft naar kampioenschap Grote overwinningen voor en het vijfde team van HCSC 2 IVA Moordenaar woonde elf jaar in grot tfk f Z6ge °P gingen de vlaggen uit Watervogels en Vrone eindigden gelijk! Succes had geen moeite met Wieringerwaard Taft's visie is kortzichtig Amsterdammers hielden het spel te kort HRC probeerden enkele jonge krachten Tevens „wapen" tegen communisme Colombo-plan kampt met vele moeilijkheden ZAP nam voorsprong en bleef gevaarlijk n1 éin Snel naar voorsprong ZFC 3 kreeg iets te veel (2-3) IVA 3 heeft weer heel goede kansen Texel drong Watervogels in de verdediging Wagenvracht gestolen goederen weggehaald Weer een punt voor de Hermes-reserves Oudstrijders uit Boeren oorlog vragen pensioen Geen verdere Amerikaanse steun voor de EBU MAAXDAG^^TEÏ1952 Ook de vierde klasse A kon het houden. Schagen veroverde de titel na eén*"?**.flm niet laneer verborgen ZAP. De Schagenaars hebben zich bijzonder overwinning tegen gedurende de laatste maanden, terwijl Grawhnnn *euweerd dit seizoen, vooral zat. WjJ complimenteren Schagen van harte met h?< £'Cht 0p de hleIen hoe de promotiewedstrijden teg#n Purmerstem klJken het er momenteel uit voor Watervogels en Vrone M,nder rooskl'suriS ziet nog in de ellende krijgen. rone, die misschien ook Oudesluis Boys-Flevo 2 5-0, Callantsoog-Pet- r", 4T.1> Watervogels 2—Cocksdorp 2 T JVC—HCSC 10, Geelzwart 2 ï"e se. ?oys 1-4. Oosterend-Water- I 1? 1 ZDH—JVC 2 1—3, AGSV RKVVsrS2e3 1_2' Nieuwe Niedorp 2 Want wat is er gebeurd in de laag ste regionen? Zoals was te verwach ten, hebben de Torren het op het «iland tegen Texel niet kunnen bol werken. De thuisclub zegevierde met niet minder dan 5—1. Bergen stelde zich bij Vrone met een 3—3 gelijk spel veilig, waardoor de thuisclub in pun- tenaantal gelijk is gekomen met Wa tervogels. In elk geval staat dus reeds vast, dat de Nieuwediepers met Vrone een besissingswedstrijd moeten spelen. En.... de mogelijkheid bestaat, dat er nog een derde club bij dit „staartje" wordt betrokken. Immers, verliest Ou desluis zijn laatste wedstrijd, dan heeft ook deze ploeg uit vier en twintig ont moetingen negentien punten vergaard. Wellicht behoeft het voor Oudesluis to ver evenwel niet te komen. Grass hoppers besloot deze competitie met een 20 zege op DTS en bleef dus één punt op de kampioen achter. Van geen belang meer waren RKAFCVZV 45 en Wieringerwaard—Succes 2—7. Nu rest nog de belangrijke strijd tussen DTS en Oudesluis. 4 A: Twee en twintig matige spelers en een scheidsrechter, die in de malaise deelde dit was WieringerwaardSucces. De roodbroeken speelden mat en slecht, ter wijl bovendien enkele spelers er volkomen de brui aan gaven. Dat deugt natuurlijk niet. Voetbal is een spel voor een elftal en door een dergelijke houding wordt het plezier van de goedwillenden grondig be dorven. Succes stond al met de rust veilig: 1—5. Bos (4) en Posthumus hadden gescoord, terwijl Struik voor Wieringerwaard de roos trof. Succes mocht twee buitenspel- doelpunten meetellen, twee goals van de rcodbroeken werden afgekeurd. Na de rust scoorde Rotgans met 'n strafschop en maakte Bos de zeven vol, waarna Geert- sema voor Wieringerwaard tenslotte voor lopig het laatste doelpunt in de KNVB fabriceerde. Schagen 24 17 3 4 57—23 37 Grasshoppers 24 16 4 4 50—29 33 Texel 24 13 4 7 57—36 30 VZV 24 9 9 6 56—52 27 ZAP 24 10 5 9 57—46 25 Succes 24 9 6 9 61—49 24 RKAFC 24 8 7 9 48—49 23 DTS 23 7 6 10 40—44 20 Bergen 24 7 6 11 28—44 20 Oudesluis 23 8 3 12 33—42 19 Vrone 24 5 9 10 38—53 19 Watervogels 24 7 5 12 35—51 19 W.waard 24 4 3 17 27—69 U De tweede klasse B is nu ook com pleet. En, het is HRC gelukt in Am sterdam Zeeburgia er met 42 onder te houden. Het tweede elftal van de roodjakken was minder gelukkig. De eerste promotiewedstrijd tegen ZFC 3 ging met 3—2 verloren. Besluiten wit dit KNVB-overzicht met Volendam's tweede gelijke spel te vermelden (1—1 tegen Stormvogels). Eindstand 2 B: Volendam 20 13 4 3 66—26 30 DWV 20 12 3 5 32—22 27 Zeeburgia 20 9 5 6 38—30 23 Kennemers 20 10 1 9 49—40 21 UW 20 9 3 8 40—31 21 KFC 20 9 3 8 32—32 21. ZVV 20 6 5 9 32—39 17 HRC 20 5 7 8 34—41 17 De Spartaan 20 4 7 9 22—45 15 Schoten 20 6 2 12 24—46 14 Hercules 20 5 4 11 21—37 14 De afdeling: Berdos, de kampioen van de eerste klasse C. heeft gisteren genoegen ge nomen met een 33 puntenverdeling tegen Kaagvogels. Verder waren in de afdeling de uitslagen: r3g: Vios 3 Kaagvogels 3 24: 4p: SËC 3Dirks- horn 2 2—3; Junioren g: HRC b— Westfrisia 12; cc: ViosSVW 20: Adspiranten k: HRC bSucces 42; m: Wieringerwaard—Helder b 12; kk: Vios—KSV 1—1: 11: Con Zelo b—LSVV d 6—0. Jubileum Kruis: Dirkshorn—Wieringerwaard 3 7—1, Hollandia T. 2—Winkel 1—1, ZAP 2- Callantsoog 2 2—3, Winkel 2—Geel zwart 37, Con ZeloZAP 311, Wie ringerwaard 2Kaagvogels 2 20, St. Doordat het tweede elftal een promotiewedsrijd moest spelen en Lingbeek -„ï- HRC tegen Zeeburgia Faber op de linksbackplaats opge steld, terwijl V oorthuysen als spil fungeerde. Boogaard verving Lingbeek. Ifl de voorhoede speelde Den Os mee. Hij voldeed van dit drietal wel het minst. Hij liep vele malen in het buitenspelvalletje. Na de rust hadden De Werker en oorthuijsen van plaats verwisseld. Hierdoor was de verdediging veel sterker dan voor de thee. De wit-roden hebben nog vele kan sen gehad om te scoren, doch doordat de gehele voorhoede, uitgezonderd r.- binnen Mortier, vergat te schieten, werd er niet gedoelpunt. Daar Zeebur gia ver opdrong, kreeg de HRC-voor- hoede meer ruimte en daarvan heeft dit aanvalsquintet danig geprofiteerd. Zeeburgia had twee nieuwe spelers opgesteld, linksbinnen Keuier en rechts half Altena. Het had maar weinig ge scheeld of Zeeburgia had na één mi nuut met 10 voorgestaan. De Werker speelde van ongeveer vijf meter de bal terug cp zijn doelman, die te laat rea geerde. Het leder rolde juist naast. Na vijf minuten opende HRC dé sco re. A. de Vries plaatste de bal naar de buitenspel staande Rijkers, die vanaf de lijn een trekbal gaf naar de vrij staande Den Os. Deze, met alleen de keeper voor zich, maakte geen fout (0—1). Hoewel er van een overwicht geen sprake was, waren de Amsterdam mers in techniek en tactiek hun tegen standers de baas. Gevaarlijk... De aanvalllen werden uit de achter hoede opgebouwd en daar ook 't plaat sen goed was verzorgd zouden deze aanvallen zeer gevaarlijk zijn geweest, wanneer het spel niet zo kort was ge houden. Nu bleef het bij een schot van rechtsbuiten Verhagen. Toch slaagden de witroden erin hun technische meer derheid in een doelpunt uit te drukken. Middenvoor Wiggemans maakte na een hevige doelworsteling via Voorthuijsen gelijk. Direct hierop gaf linksbuiten Nieland een magnifieke voorzet, welke door rechtsbinnen Keuter in volle ren tegen de lat werd gekopt. Aan de an dere kant kopte Kramer de bal uit een goed door Nieuwstad genomen corner in de uiterste hoek, doch met een schitterende sprong keerde de keeper het gevaar. Nadat Nieuwstad enkele minuten vóór de rust tegen de doelman had aan geschoten. gaf rechtsbinnen Keuier zijn club in de laatste minuut een voor sprong (21). Alle zeilen... Na de rust begonnen de Amsterdam mers met een geweldig offensief. De achterhoede der Racers moest geduren de deze periode alle zeilen bijzetten om doelpunten te voorkomen. De gelijkmaker was bepaald een „ge lukje". Door het effectvolle veld stuit te de bal vlak voor de veilige handen van Altena naar Nieuwstad die toen voor het intrappen had (22). Toen iedereen een goal voor de gast heren verwachtte kwam deze aan de andere kant. Een goed gericht schot van Keuier werd door De Werker op de doellijn gestopt. De weggewerkte bal belandde bij Rijkers, die gemakke lijk langs de ver opgedrongen Zeebur- gia-verdediging glipte om vervolgens het leder door te geven aan P. de Vries, die op zijn beurt met een goed gericht schot de keeper passeerde (23). Zeeburgia gooide nu alles op de aan val; niets mocht echter baten. Toen Rijkers in de laatste minuut een bal kreeg toegeschoven en deze naar de vrijstaande Kramer plaatste, wist deze de Zeeburgia-doelman voor de vierde maal het nakijken te geven (24). En kele seconden na de aftrap floot de scheidsrechter het einde en had HRC de laatste wedstrijd gewonnen. TWEE WEKEN geleden werd te Co lombo, de hoofdstad van Ceylon, een Internationale conferentie geopend. Dit bericht van enkele regels stond in de meeste kranten; voor zover wij het konden controleren, was er. behalve in enkele Britse bladen, nergens meer ruimte en aandacht aan besteed en sindsdien lebben wij zelfs nergens iets over het verdere verloop van de con ferentie gelezen, ook niet in de bladen uit landen, vaar geen papierschaarste heerst. Dat is, om meer dan één reden, een weinig verheugend symptoom. Het feit namelijk, dat deze conferentie van de landen van het „Colombo-plan" niet de betekenis heeft gekregen die men er oorspronkelijk van verwachtte de kranten hebben daarom gelijk, wan neer zij er niet veel ophef van maken is een veeg teken van de verslapping van de strijd van de vrije Westerse lan den tegen het communisme. Om dit te verduidelijken hier eerst een korte beschrijving van dit zo wei nig bekende „Colombo-plan". In de loop van 1950 namen enkele lidstaten van het Britse Gemenebest, het Britse moederland, Australië. Nieuw Zeeland en Canada het initiatief voor een groot se economische actie ten bate van Zuid-Oost-Azie; Zuid-Afrika hield zich erbuiten, wat de verkoelde betrekkin gen sinds het regime Malan kenschetst. Zij stelden zich ingrijpende maatrege- len ten doel, om de grote achterstand in te halen, die dit deel van de wereld tot een van de gevaarlijke, potentiële brandhaarden der internationale poli tiek en de vele honderden millioenen Aziaten zo gemakkelijk vatbaar voor communistische besmetting maakt. Men dacht in de eerste plaats aan de drie andere leden van het Gemene best, aan India, Pakistan en Ceylon die dan ook vol geestdrift aan de voor bereidende besprekingen deelnamen. Ook de andere, nog koloniale Britse gebiedsdelen Malakka en Noord-Bor- neo werden er bij betrokken, en wft isj nipt ^makkelijk kampioen te worden. Schagen heeft dat gist^rmid- da^ i^nieuw ondervonden tegen ZAP - een ploeg, die b« de uitslag niet het zelf. geen momentiietinti^ dnige ~3°waar!rwerekelUk gevochten werd en men de rustig voetballende gasten perioue, waarin j» „„„„ht Het was heDaald gelukkig voor de i w Jn h-t nauw bracht. Het was bepaald gelukkig voor dat ZAP na het Anders. SCHAGEN PAKTE direct beter aan dan in Oudesluis, vorige week. Toch speelden de zenuwen weer een voor name rol. Er werd onzuiver geplaatst, mistrappen kwamen niet zeldzaam voor. En t werd even angstig, toen de frisse ZAP-elf al na zes minuten beha gen tegen een achterstand lieten op zien. Neijens vuurde een hoog Knot af, dat doelman Slikker totaal verras te. De bal daalde achter hem m het nÉHet ntwoord liet ,echter. r"®ar tk<?.rI op zich wachten. Schagen begon terug te bijten en goed vijf mmuten ater stelde Schoorl linksbuiten C. Schouten in staat doelman Kuys m nood te bren gen. Er moest echter nog een doei worsteling komen vóó.r.sc^eldsa.r het Jeltes de Schagers juichend naar het middenveld liet terugkeren <1-1 Daarna ontwikkelde zich voU» men gelijk opgaande 8 hoogtepunt en zonder moeilijk voor Slikker en Kuys. Da wetenschap, de 1—1 n'et was, deed Schagen verbeten in hei veld terugkomen. ZAP ging met de rug tegen d®mu" twaali succes vrij lang uit. P^ 'oen minuten Kuys een half mislukt scnoi niet stevig in handen de Schoorl er snel bij om de bal o lijn te drukken. Schagen bleef in he offensief en kon zich S. een len. toen halfweg de tw^ pasa van Kater niet werd ondeischept Schoorl stopte met de ''"kervoet en joeg prompt met z n andere schoen <i- bal laag langs Kuys: 3--1. Kampioen? ZAP meende van De withemden drongen op en vooral Van Oosten maakte het Verra c.s. steeds weer lastig. Tien minuten vóór HRC 2 heeft gistermiddag de eerste promotiewedstrijd, thuis tegen ZFC 3, met 32 verloren. Het was, achteraf gezien, een extra kostbare nederlaag, omdat de roodjakken-reserves een gelijk spel ten volle hadden verdiend. Maar goed, na kaarten helpt bier niet, terwijl de mogelijkheden tot rehabilitatie nog volop aanwezig zijn. In de tweede helft had doelman De Haan (geblesseerd) plaats gemaakt' voor Dijkshoorn, die zich andermaal verdienstelijk weerde. Intussen waren de gastheren langzaam maar zeker aan een hevig offensief toe. Rechtsbuiten Winter kreeg na een kwartier de bal toegespeeld, gaf keurig aan De Vries en deze.... wel deze loste een zo hard schot, dat de Zaanse doelman geen schijn van een kans had (2-2). De vlammende lont had het kruitvat be reikt, want met een hele serie knal lende schoten werd de Zaanse keeper aan de tand gevoeld. De Nieuwediepers hadden deze vijf minuten niet veel ge luk; nog sterker zelfs: het zat beslist tegen! De gasten wisten zich aan de wurgende greep te ontworstelen, en na een half uur spelen moest Dijkshoorn zich gewonnen geven. Van rechts werd de bal aangebracht, de achterhoede verzuimde aan te vallen, en het vol gende ogenblik had de Zaanse rechts binnen het leder van korte afstand on houdbaar ingeschoten (2-3). Er kwam nog wat frissigheid in de strijd in de vorm van Huitinga, die de uitvallende Koster opvolgde, maar zijn enige schot werd op prachtige wijze tot corner ver werkt. Ook Venbroek vond nog één maal de doelman (zwevend) op zijn weg. van het begin af moedigde men de deelneming van de rest der Zuid-Oost- Aziatische landen met klem aan, voor al Indonesië, de Franse gebiedsdelen, Burma, Thailand, enz. Ten slotte werd na lange beraad slagingen in Londen, op een ministers conferentie te Colombo vandaar de naam de definitieve vorm van het plan vastgesteld. Het trad in Juli 1951 in werking en behelsde grote investe ringen ten behoeve van de voorziening met voedsel en grondstoffen. Voorts ging het uit van een zes-jarenplan voor bevloeiing, electrificatie, aanschaffing van verkeersmiddelen, aanleg van ha vens en dergelijke. De bestrijding van de periodieke hongersnoden in bepaal de delen van India en van de algemene ondervoeding behoorde mede tot de voornaamste programpunten. Van de enorme omvang van deze problemen was men zich volkomen bewust. Daar om werd van het begin af op één be paald programmapunt de nadruk ge legd: het zenden van deskundige ad viseurs en de training van technici, artsen, sociale werkers, enz., uit de te helpen landen op de universiteiten en hogescholen van het moederland en de overige dominions. De uitvoering van dit punt is het verst gevorderd; dui zenden jonge Aziaten zijn aan het stu deren. Groot-Brittannie verklaarde zich bereid in de zes jaren circa 3 milliard gulden te geven, Australië jaarlijks 250 millioen, Canada 100 niillioen, enz. Uiteraard voorziet het plan ook in zo groot mogelijke financiële inspanning door de Aziatische landen zelf. Indonesië, Burma en andere Aziati sche landen tonen een groeiend inte resse door medewerking aan de be raadslagingen in Colombo, zonder tot nu toe echter officieel aan het plan deel te nemen. Idonesie overweegt een aanbod van een grotere lening door de organisatie. De domper LIET ligt voor de hand, dat de politie- n ke ontwikkeling sinds de conceptie en vooral, sinds het in werking treden van het plan een flinke domper op net aanvankelijke optimisme heeft gezet. Het is zeer de vraag, of de geplande omvang van het investeringsprogram gehandhaafd kan blijven. Maar zelfs indien dit mogelijk zou blijken, dan nog worden de oorspronkelijke calcula ties door de prijzensituatie doorkruist. Van een uitbreiding der werkzaamhe den kan geen sprake zijn, terwijl juist constante vergroting van de projecten een kenmerk van zulke constructieve, dynamische plannen zou moeten zijn. Men zou aan de hand van het Co lombo-plan uitstekend kunnen demon streren op hoeve,el en hoe ingewikkel- Zowel HRC 2 als ZFC 3 hebben zich aan de Sportlaan tot het uiterste inge spannen. Aan dit grote enthousiasme willen wij ook de verschillende onpret tige situaties in het veld toeschrijven, hoewel dit niet van ganser harte gaat. Enfin, deze twee-en-twintig knapen konden tegen een stootje, en men had elkaar dan ook niets te verwijten. De bezoekers namen de leiding, maar kort daarop bracht De Vries de partijen weer op gelijke voet. ZFC 3 voegde vóór de rust nog een doelpunt aan de score toe (1-2). tijd trok heel Schagen plotseling terug en dat zou bijna noodlottig worden. Steeds weer kon ZAP terugkomen, steeds heftiger werd het Schagen-doel bestookt. Anderhalve minuut voor het einde kwam ZAP's tweede doelpunt: W. Schouten deze keer met Verra de beste man in de verdediging kreeg de bal ongelukkig op het hoofd, waardoor Neijens plotseling alleen maar Slikker voor zich zag. Schagens doelman grabbelde vergeefs naar de schuiver. Een corner bracht seconden later opnieuw spanning, doch daarna had ZAP geen tijd weer over. Het slot is bekend. Juichende spelers, hossende supporters. De bloemen en de felicitaties van ZAP al op het veld, een bekranste aanvoerder Slikker op de schouders van sterke mannen. Een zege, die bevredigde. ZAP had het de kampioenen ook wel héél moeilijk ge maakt. De Helderse tafeltennissers hebben een bijzonder gunstig weekend achter de ruz want zowel IVA 5 als HCSC 2 wisten hun eerste wedstrijd voor de pro motie-degradatiecompetitie in een overwinning om te zetten. Voorts werd gespeeld de wedstrijd De Merletten 1—Ready 1, die de Borgenaars na spannende strijd een 64 zege bracht. Leering speelde weer uitstekend en bracht dan ook drie partijen op zijn naam. Brügemann, Schulte en Schoonhoven wonnen voor het Texelse team ieder éénmaal en voorts het dubbelspel. onderspit te delven. Invaller Niessink verloor zijn beide eerste partijen, maar geleidelijk aan kwam hij er beter in en noteerde nog drie verdienstelijke winstpunten. Ook HCSC 2 bracht het tot een over winning. En wat voor een zege! De uit wedstrijd tegen Effect 3 te Noord - Scharwoude werd met liefst 10-0 ge wonnen. Deze overwinning, door Hei- dema, Van Oeveren en Van Wensum bevochten, was natuurlijk geen mo ment in gevaar. Volledigheidshalve zij opgemerkt, dat verleden week in deze groep werd gespeeld Dito 2—Elfect 9-1 en Dito 3— Effect 3 8-2. De stand is nu: De promotie-degradatiecompetitie tweede en derde klasse heeft de vol gende stand opgebracht (eerste helft). ,VA 3 2 10 12 10-10 DeMerletten 2 1 0 X 2 JO-10 IVA 5 startte in eigen huis met hoop volle overwinningen op Dito 2 en Dito 3. respectievelijk 7-3 en 9-1. Hoewel de gasten enigszins gehanoicapt mopten uitkomen, heeft de thuisclub stevig voor de punten moeten vechten. IVA had een beroep gedaan op Flameling. die dus na langdurige afwezigheid weer van de partij vas in een'..competitie wedstrijd. Hij won elle partijen. Ook R Adriaansen weerde zich kranig. Hij ge hoefde slechts tegen Bos (Dito 3) het IVA 5 HCSC 2 Dito 2 Dito 3 Effect 3 16— 10— 12— 8 9—11 327 de motieven grote politieke beslissin gen meestal berusten. Het plan staat aan koenheid van conceptie nauwelijks ten achter bij Marshallplan en Westerse Defensie. Te dien aanzien mag men zich niet vergissen: ook al ruimt men aan het motief van idealistische naasten liefde een plaats in, het doel van het plan ligt voor de hand: versterking van de banden van het Britse Imperium en steun aan en verhoging van de beteke nis van het Sterlingblok. Het zwakke punt LIET allerbelangrijkste echter is het plan als actief wapen der vrije lan den in de strijd tegen het communisme. Hier raakt men een zwak punt in de situatie van de Westerse landen. Wij willen zelfs zo ver gaan, om het zwak ste punt te noemen, op dit ogenblik, waar de gemeenschappelijke defensie nog niet klaar, maar toch reeds zo sterk is. dat voorlopig een Russische agres sie in Europa onmogelijk lijkt. De ne gatieve inhoud van het woord defen sie toont dit al aan: het ontbreekt de democratieën aan_ een positieve idee in de strijd der wereldbeschouwingen om de zielen van velen honderden mil lioenen Aziaten. Of precieser uitge drukt: het ontbreekt aan de uitvoering. De idee is er immers. Zij heeft als Marshallplan Europa voor de rode over stroming bewaard, als Trumanleer Tur kije en Griekenland aan het Westen verbonden. En zij heeft als het zoge naamde punt vier, het Amerikaanse program voor hulpverlening aan min der ontwikkelde gebieden en thans weer als Colombo-plan een grootse for mulering gevonden. Maar hier toont zich vooral wat de V.S. betreft, de tragische zwakte der democratieën, die grote economische offers slechts onder de druk van on middellijke bedreiging kunnen bren gen. Wanneer het bij het Britse Ge menebest meer economische zwakte is, die de realisering van het Colombo- plan in de weg staat, zo is het in Amerika het verkiezingsjaar, dat een grootscheepse internationale politiek onmogelijk maakt. De visie van vér ziende politici-Truman, Harriman, Hoff- man, Acheson en zonder twijfel ook Eisenhower is er, maar zij hebben voorlopig geen armslag. Hier raakt men de actuele vraag: Taft of Eisenhower en men realiseert zich huiverend, dat een regime Taft voor de eerstkomende vierjaren elke hoop op Amerikaanse internationale activiteit en verwerkelijking van „punt vier" zou teniet doen. Och, het is zo begrijpelijk, dat sommige politici zich populair maken met de belofte van be lastingverlaging door besparingen op de hulp aan het buitenland. Maar de prijs zal later veel hoger zijn, wanneer de grote strategische wapens der demo cratieën tot tactische lapmiddeltjes, tot druppels op de gloeiende plaat ver minkt worden. Of hij zou zelfs onbe taalbaar kunnen worden, wanneer na China nog meer grote landen in Azie aan de rode vloedgolf ten prooi vallen. Watervogels begon gisteren de wedstrijd tegen Texel enthousiast, doch al spoedig werden de gastheren sterker. Twee kop ballen tegen de lat van het Watervogels- doel kondigden de ommekeer aan. Een doelpunt van Stam werd geannuleerd, maar nog geen minuut later scoorde dezelfde speler nogmaals, na een goede voorzet van de halfspeler De Portox (10). Na de rust kwam Watervogels met een gewijzigde op stelling in het veld. Weer kreeg Stam een prachtige kans voor het Watervogelsdoel, doch hij schoot onbeheerst tegen de doel man. Bob Bakker plaatste korte tijd la ter de bal na een onvoldoende weggewerk te corner weer ln de doelmond en Bert Jullens kopte de bal ten tweeden male ln de touwen (2—0). Watervogels was kenne lijk gedeprimeerd. Het tempo verslapte en Texels overwicht nam toe. De sporadische Helderse aanvallen raakten van alle ge vaar ontbloot. Peelman maakte het derde doelpunt en Jullens schoot de bal, vla de keeper, voor de vierde maal ln het doel. Bij een der schaarse Helderse uitvallen greep keeper Heerschap mis naar een schot van de linksbuiten, waardoor de stand 41 werd. Nog eenmaal trilde het net der gas ten, toen Stam na tweemaal schieten de eindstand op 5—1 bracht. Het was een een zijdige wedstrijd, die weinig interessants bood. (Van onze correspondent in Kaapstad) Elf jaar lang heeft de Basuto-neger Jan Kepe gewoond in con grot op de Bosberg bij Somerset-Oost, in het hart je van de Kaap-provincie, zonder dat ooit iemand zijn roofhol ontdekt heeft. Overdag wandelde hq als een ordente lijk mens in de. dorpen in de omgeving, maar 's nachts ging hij op roof uit. Hon derden inbraken in winkels, scholen en huizen beeft hij gepleegd zonder ge snapt te worden. Ten slotte ging hij te ver: hij vermoordde in koelen bloe de een stamgenoot, die toevallig zijn hol ontdekte. En toen hij een paar we ken later wat al te veel kafferbier ge dronken had, schepte hij over zijn mis drijf op. De politie arresteerde hem en thans is hij ter dood veroordeeld. De terechtzitting, die enorme belang stelling trok, maakte op Jan Kepe niet de minste indruk. Breedvoerig vertelde hij al zijn misdrijven. Hij gaf toe, een geweer met een massa patronen te hebben gehad. Daarmee schoot hij des nachts schapen en koeien dood, uit sluitend om zich in het bezit van de huiden te stellen. Honderden huiden werden in de grot gevonden. Er was voorts een voorraad voedsel in blik, voldoende voor enige jaren en met de gouden en zilveren voorwerpen, die hij in een carrière van elf jaren bijeen wist te stelen, kan men een behoorlijke juwelierswinkel beginnen.... Toen de rechter hem vroeg, waarom hij zijn slachtoffer vermoord had, zei Kepe rustig: „Ik wilde het geheim van mijn bergplaats bewaren. Ik ben de baas van de Bosberg!" Hermes 2 heeft ook de derde degrada tiewedstrijd. uit tegen HIC 3. tot een be hoorlijk einde gebracht. Gedurende de gehele speeltijd heeft het geregend en het veld was dan ook zeer glad. Mede daar- ooor misten de voorwaartsen van beide teams enkele kansen. De uitslag was 0—0 In deze promotie- en degradatie-afdeling is nu de stand: Hermes 2 35; HIC 3 45; FIT 2 4—5; 't Gooi 4 3—4; Kraaien 2 3-2. Kampong 4 32; VW 2 41. Onze stad genoten hebben, zoal» uit deze ranglijst blijkt, dus een goede kans om in de derde klasse te blijven. Daarin zijn drie plaatsen beschikbaar. De Adelborsten hebben gisteren ln Am sterdam met 2—1 van Pinoké 2 verloren Het betrof hier de laatste promotiewed strijd van de Jonkers, die nu met grote belangstelling de resultaten van de andere ploegen in deze afdeling afwachten. „De baas van de Bosberg", naar wie de politie elf jaren tevergeefs heeft gezocht, zal weldra zijn leven aan de galg eindigen. Maar het zal nog vele maanden duren eer de schatten uit zijn roofhol geselecteerd en aan de rechtmatige eigenaars teruggegeven zijn. Somerset-Oost en omgeving kun nen voor het eerst sinds vele jaren weer rustig slapen. Onderzoek in leger-archieven (Van onze correspondent in Kaapstad) Zes en twintig bejaarde Nederlandse mannen en vrouwen, die tijdens de Boerenoorlog van 18991902 in Zuid- Afrika tegen de Engelsen hebben ge vochten of dienst hebben gedaan als verpleegster, hebben bij het parlement een verzoek ingediend om toekenning van pensioenen of van een gratificatie. Zij vragen, te worden gelijkgesteld met de oud-strijders, die in Zuid-Afrika zijn blijven wonen. Allen zijn dragers van de D.T.D.-medaille. Het verzoek is verwezen naar de pen sioenraad, die thans in de archieven van Pretoria een omvangrijk onder zoek zal instellen, teneinde te kunnen vaststellen of het verzoek gemotiveerd is. Helaas schijnen de legerlijsten uit de dagen van de Boerenoorlog niet uit te munten door volledigheid. Volgens de Zuid-Afrikaanse wet op de pensioe nen kunnen alleen personen, die vijf tien jaar in de Unie hebben gewoond, voor een uitkering in aanmerking ko men. Mocht er voor deze kleine groep bejaarde oudstrijders en verpleegsters alsnog een uitzondering gemaakt wor den dan zullen zij de eersten zijn die een Zuidafrikaans pensioen genieten zonder in de Unie te wonen. William Draper, de bijzondere ver tegenwoordiger van president Truman in Europa voor de Noordatlantische verdragsorganisatie, heeft te Brussel verklaard, dat de Verenigde Staten geen verdere steun aan de Europese Betalingsunie willen verlenen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5