De Eerste tegen de Kamer heeft bezwaren Grondwetswijzigingen Dr Maria Montessori (81 jaar) te Noordwijk overleden Zaans journalist in gijzeling Brits-Amerikaans meningsverschil op hoog politiek niveau gebracht Komt de Egyptische kwestie voor het Internationale Gerechtshof? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Scherpe critiek van Senatoren G. W.Valken gaat niet in beroep Winst voor Labour Drie levenszaken voor Europa Haar ideeën werden vermaard over de gehele wereld Geen uitzicht in Panmoendjon WoenscJag 7 Mei 1952 77e Jaargang No. 11405 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Overheerst Holland de randgebieden? Onze parlementaire redacteur Drie arbeiders gewond Weerbericht Hef commando in de Middellandse zee Tactloos optreden van de Amerikanen Koning Faroek stamt af van Mohammed Publicatie over overval leidde tot aanklacht Redacteur weigert zijn Ernstige treinbotsing in Australië zegsman te noemen 'onmain bezocht de Agrarische B*urs Zij was in vele dingen groot Een paedagoge van zeer groot formaat Overval op waterstoker te Rotterdam Beschuldigingen over en weer Piloten vlogen te laag over West-Friesland TREIN CREEP JONGEN Soedan, het grootste struikelblok Directie: J. B1JLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 HU COIMT TARIEVEN: Advertenties16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—. elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05. per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0 49 (Van onze parlementaire redacteur) GISTERMIDDAG begon de Eerste Kamer met de bespreking van de voorstellen tot wijziging van de grondwetten. Gelijk men zich zal herinneren, handelen tfeze voorstellen over de vergroting van het aantal Eerste en Tweede Kamer leden, over een verlaging van de minimum leeftijd, waarop men tot lid van de Xweede Kamer en de Provinciale Staten kan worden gekozen, over het aanpas sen van de grondwet aan de door de souvereiniteitsoverdracht ontstane nieuwe situatie met betrekking tot Indonesië en over het bestuur van de buitenlandse betrekkingen. Bovendien heeft de Tweede Kamer, gebruikmakend van haar recht wijzigingen in de regeringsvoorstellen aan te brengen, in een der ontwer pen bepalingen opgenomen ter zake van mogelijke stemoverdracht door tijdelijk •n noodzakelijk buitenlands verblijvende Kamerleden, alsmede een verlaging van het aantal Kamerleden, wier aanwezigheid wordt vereist om de beraad slagingen van de Kamers te kunnen opnemen. van de regering te vernemen, alvorens hun standpunt nader te bepalen. In de laatstgenoemde twee fracties be staat zoals de sprekers mededeelden, nog een sterke verdeeldheid. I^LONK reeds in het voorlopige ver slag van de Eerste Kamer een on- toon van ernstig bezwaar door. dit werd bij de mondelinge behandeling nog eens onderstreept door alle spre kers, welke gisteren het woord heb ben gevoerd. Wees prof. Anema (A.R.) op de schamele rest, welke dank zij een drastische vermageringskuur van de heroïeke opzet der oorspronkelijke voorgenomen algemene grondwetsher ziening was overgebleven, de heren Kropman (KVP) en Van der Kieft (P.v.d.A.) trokken het in ernstige twijfel of het wel van wijs beleid ge tuigde, dat deze voorstellen thans waren ingediend. Zeer grote bezwaren richtten zich tegen stemoverdracht en de uitbrei ding van het aantal Kamerleden. De C.H., bij monde van de heer Polle- ma, bleek hier zonder meer tegen, de anti-revolutionnairen, KVP'ers en so cialisten wensten eerst het antwoord Het is ons een voorrecht onze lezers te kunnen mededelen, dat tot parlementair redacteur van ons blad is benoemd mr. dr. J. de Jong. Mr. dr. J. de Jong promo veerde kortelings cum laude aan de universiteit te Utrecht in de faculteit der rechtsgeleerdheid op een proefschrift, getiteld „De or- gdhisatie der politieke partijen in West-Europa sinds 1800". Met de komst van onze nieuwe parlemen taire redacteur heeft de vierde gegradueerde Nederlandse jour nalist zijn plaats op de perstribune in de vergaderzaal van de Staten- Generaal ingenomen. De heer G. W. Valken, oud-hoofd commissaris van politie te 's-Graven- hage, zal niet in beroep gaan tegen de uitspraak van het ambtenarengerecht te 's-Gravenhage, waarbij zijn bezwa ren tegen het hem verleende ongevraag de eervol ontslag als hoofdcommissaris van politie ongegrond werden ver klaard. De heer Valken stelt zich op het standpunt, dat de centrale raad van be roep zich zeker ook, evenals het amb tenarengerecht, zal bepalen tot de for mele zijde van de kwestie, welke, zoals bekend zich alleen bezig houdt met de vraag: is betrokkene de leeftijd van 55 jaar gepasseerd of niet. Daar dit inder- daad op de heer Valken van toepassing is, ziet hij in het instellen van hoger beroep weinig mogelijkheden en ver wacht hij in Utrecht slechts een beves tiging van de Haagse uitspraak. De heer Valken handhaaft echter alle be zwaren tegen het ontslag. Kleren vlogen in brand Door een ontploffing in de stookketel van de coöperatieve warmwaterrotej-J „De Koewacht" te Goes antston,d een felle brand. Het vuur, dat in de kurk droge voorraad scheven een wiil g prooi vond greep ook de kleren van een drietal arbeiders. Nadat deze ar beiders zich een weg hadden gebaan naar de openlucht, hadden zy de tegen woordigheid van geest naar een d'cm- bij gelegen kreek te rennen en zich in het water te storten. Met vele brand wonden overdekt werden zij door enige vlashandelaren naar een ziekenhuis Hulst vervoerd. Verwachting tot Woensdagavond. ONWEERSKANSEN Wisselend bewolkt met en buien met een kans op onweer. Weinig verandering in temP®rn(I tuur. Overwegend matige tussen Zuid ist en Zuidwest.. DONDERDAG: Zon op 4.58, onder 2016. Mran op 19.11. onder 3.50. In dit verband wezen verschillende sprekers op de noodzakelijkheid de inrichting en de werkwijze van de Sta ten-Generaal te verbeteren; zij verwachtten hier een grotere ontlas ting van de Kamerleden dan van een Uitbreiding van het aantal. Gevaar voor randgebieden. yOOR de heer Pollema vormde bo vendien een groot bezwaar tegen deze uitbreiding, dat „de macht van Holland over de randprovinciën" on evenredig zou worden vergroot, aan gezien deze randprovinciën een rela tief slechts gering aantal eandidaten voor de nieuwe zetels in de Staten- Generaal zouden kunnen opleveren in verband met de grote reizen en de daaraan verbonden inkomstenderving, Hij wenste decentralisatie, verster king van de macht der provinciale hoofdsteden. (Zie verder elders in dit blad) Het achttien maanden oude meningsverschil tussen Engeland en Amerika over het marine-opperbevel in de Middellandse Zee zal naar het hoogste politieke niveau worden verwezen, zo wordt van gezaghebbende zijde te Londen ver nomen. De Amerikaanse admiraal Fechteler is gisteravond naar Washington ver trokken om rapport uit te brengen over zijn mislukte pogingen om het Britse verzet tegen de benoeming van een Amerikaanse admiraal te breken. Behalve over de nationaliteit van de bevelhebber bestaat er verschil van mening over de taken van de geallieerde marine-eenheden in de Middellandse Zee in tyü van oorlog. De Britten houden stijf en strak sti,ande, dat de voornaamste taak van de Westelijke geallieerden in tijd van oorlog zal rijn, de vitale verbindingen thel het Midden-Oosten en de landen van het Britse gemenebest via de Middellandse Zee te handhaven. Zy wensen daarom, dat er een afzonderlijk marinebevel in dit gebied 'zal worden geschapen, dat direct aan het militai re toporgaan van de NAVO verant woordelijk zal zijn. Een Britse admi- Gemeenleraads verkiezingen De Labourpartij heeft gisteravond meegedeeld, dat blijkens de totdusver bekende uitslagen van de tweede ron de der Britse gemeenteraadsverkiezin gen Labour 104 zetels heeft gewonnen. De conservatieven gaven de stand als volgt: Conservatieven en aanhang 289 zetels (13 gewonnen, 62 verloren); La bour 505 zetels (82 gewonnen, 14 ver loren); Onafhankelijken 396 zetels (9 gewonnen, 28 verloren)Liberalen 14 zetels (3 gewonnen, 3 verloren). Voor het einde van deze week zullen raai zou het opperbevel moeten bekle den. De Amerikanen zijn daarentegen van mening, dat alle vlootstrrjdkrach- ten in dit gebied moeten worden ge plaatst onder de Amerikaanse ad miraal Carney, de opperbevelhebber in de Zuidelijke sector van het NAVO- commando in Zuid-Europa. Churchilï heeft in het Lagerhuis elke verkla ring over deze kwestie geweigerd. De Britse pers houdt zich er zich de laatste dagen sterk mee bezig. Alle blader delen het standpunt van de Britse marine-autoriteiten en verwij ten de Amerikanen een gebrek aan tact; zy achten hun optreden in deze kwestie in strijd met de NAVO-geest. In antwoord op vragen heeft een woordvoerder van het Franse minis terie van buitenlandse zaken ver klaard dat ook Frankrijk, zijn zeer belangrijke positie in het Middelland se zeegebied in aanmerking genomen, ongetwijfeld zal worden geraadpleegd inzake de benoeming van een opper bevel der NAVO-vlootstrijdkrachten in de Middellandse Zee. De mohammedaanse secte „Al Achraf" heeft na een nauwkeurig onderzoek vastgesteld, dat ko ning Faroek van Egypte een af stammeling is van Mohammed. De leider van deze secte, Ayed Mohammed el Biblaoei, heeft de Koning een rapport overhandigd, waarin de afstamming als volgt is uiteengezet: Koning Faroek is een kleinzoon van Mohammed Tsjerif Pasja, die een zoon was van Sayed Achmed Said, zoon van Sayed Achmed Tsjerif, die weer een directe afstammeling was van Sayed Abdoellah Ign el Hoessein, zoon van Fatima, dochter van de profeet. Mohammedaanse vorsten hechten aan zulk een afstamming zeer grote waarde, omdat deze hun bijzondere glorie verleent. Vijf doden, honderd gewonden Bij een treinongeluk op het station van Berala, 24 km van Sydney (Austr.) zijn vijf personen 01.1 het leven geko men en tenminste 100 gewond. Een electrische trein met arbeiders, die in de ochtend naar hun werk reisden, ramde een stilstaande trein. Er hing een zware mist. De redacteur-Zaanstreek van het Vrije Volk, de heer A. H. Hommerson, is gisteren door de rechter-commissa- ris mr. J. Knottenbelt te Amsterdam in gijzeling gezet in verband met het feit, dat hij weigert zijn zegsman tc noemen naar aanleiding van een publi catie van enige maanden geleden. De heer Hommerson maakte verleden jaar voor zijn blad een verslag over de roofoverval op de bejaarde landbou wer Laan en diens beide zusters in de Purmer. Toen na enige dagen een per soon uit Amsterdam-Noord werd aan gehouden, publiceerde de Zaandamse journalist een bericht, dat de Amster dammer verdacht van roof en moord was gearresteerd, daarbij tevens eni ge bijzonderheden over de Amster dammer vermeldende. De volgende dag volgde in het „Vrije Volk" een recti ficatie omdat was gebleken, dat de Amsterdammer niet gearresteerd was geweest, doch een korte verklaring tegenover de politie had afgelegd. De Amsterdammer diende hierop een aanklacht in wegens smaad, waarna proces-verbaal werd opgemaakt tegen een onbekende dader, n.1. de zegsman van de heer Hommerson. Laatstge noemde als getuige opgeroepen, wei gerde de naam van zijn zegsman te noemen. De rechter-commissaris, mr Knottenbelt, had reeds enkele weken Generaal Eisenhower heeft bij een bezoek aan het te Rome gevestigde hoofd kwartier van de Europese federalistische beweging gezegd van mening te zijn dat voor Europa thans de volgende drie punten van belang zijn: 1. Een zo spoedig mogelijk ten uitvoer leggen van het plan-Schuman voor het onder een gemeenschappelijk beheer plaatsen van de Europese steenkool- en de kiezers in ruim 500 gemeenten in staalindustrie. Engeland en Wales plaatselijke verte genwoordigingen hebben gekozen. Uit de verleden maand gehouden eerste ronde van de gemeenteraadsverkiezin gen bleek reeds een grote verschuiving ten gunste van Labour. 2. Het uitschrijven van een grondwetgevende vergadering. 3. Een spoedige ondertekening van het verdrag voor een Europese verdedi gingsgemeenschap. „Deze drie zaken kunnen zonder geld worden bereikt", zeidc Eisenhower. ,.Uc Europeanen hebben slechts geestelijke en morele moed nodig om ze te vol voeren." QE BEKENDE paedagoge en onder- wijshervormster dr Maria Montes sori, die voor enige tijd bij vrienden in Noordwijk vertoefde, is gistermiddag plotseling overleden. Zij bereikte de leeftijd van ruim een en tachtig jaar. Donuerdagmorgen om elf uur zal in de parochiekerk te Noordwijk de uitvaart dienst worden gehouden, waarna bet stoffelijk overschot op het r.k. kerkhof aldaar ter aarde zal worden besteld. Dr Maria Montessori, die in 1870 te Chiaravalle in Italië werd geboren, Promoveerde te Rome in 1896 als eerste touw in Italië tot doctor in de medi- nen en de chirurgie. Na als assistente n een kliniek te hebben gewerkt, do- t-erde zij enkele jaren paedagogische anthropologie aan de univer-iteit te Rome. Getroffen door het lot der ach- dr. MARIA MONTESSORI terlijkc kinderen, die zich destijds met volwassen geesteszieken in dezelfde in richtingen bevonden, richtte zij haar aandacht op het probleem van hun op voeding. Zij werd benoemd tot direc trice van een pas opgericht instituut, waar leerkrachten werden opgeleid voor het buitengewoon onderwijs. Ze gaf ook persoonlijk les aan achterlijke kinderen. De resultaten waren verrassend. Haar denkbeelden ten aanzien van het on derwijs, die zo verschilden met wat in het verleden steeds had gegolden, wer den in de gehele wereld bekend mede ten gevolge van een cursus in Rome. waaraan vertegenwoordigers van meer dan zeventien Europese en overzeese landen deelnamen. Montessori-scholen verrezen spoedig in alle delen van de wereld. De standaardwerken van dr Montes sori werden in ruim veertien talen o.a. het Japans en het Chinees vertaald. Zelf gaf ze haar medische praktijk en haar beide professoraten op om zich geheel aan dit werk te kunnen wijden Drie achtereenvolgende pausen, vele vorsten, staatslieden, geleerden als Marconi en Edison, schrijvers als Selma Lagerlöf en Tagore gaven blijk van hun waardering. Van haar ideeën ging grote invloed uit op de gehele opvoedkunde. Dr Montessori zelf werd op vele wij zen geëerd o.a. met een ere-doctoraat en ere-lidmaatschappen van weten schappelijke academiën. Vijftien jaar geleden vestigde zij zich in ons land, waar haar idee een zo ruime toepas sing vond en stichtte hier een centrum voor haar werk. Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Agrarische Beurs te Utrecht. H.M. bezichtigde verschillende afdelingen van de beurs aan het Vredenburg en aan de Croeselaan, o.m. de tentoonstel ling Woning en Kleding voor Ons. Twee Zeeuwse meisjes boden de Koningin een bouquetje lelietjes van dalen aan. Twee jongelui hebben in de Vrouw Jannestraat te Rotterdam een overval gepleegd in de winkel van de water stoker Van Eijk. Hun bezit bestond uit een portefeuille met kwitanties. Ze wisten in een gereedstaande auto te ontkomen. De stoker, die hoorde en zag wat er gebeurde, begon te roepen. Een agent, die tegenover de winkel woonde en op het hulpgeroep van Van Eijk afkwam, zette op kousevoeten de achtervolging in. Hij had echter geen succes evenmin als twee automobilisten, die eveneens de mannen achterna gingen. besloten, dat de heer Hommerson op 10 April jj. in gijzeling zou worden gezet. In verband met ziekte van zijn vrouw bleef de heer Hommerson voorlopig op vrije voeten. Gistermid dag om half één heeft men de heer Hommerson echter gegijzeld. Hij werd opgesloten in de gevangenis aan de Weteringschans te Amsterdam. Generaal Ridgway heeft een verkla ring uitgegeven, waarin hij de voor waarden der Verenigde Naties bij de recente onderhandelingen te Pan moendjon publiceert. Hierin zegt tay, dat de Noordelijken het laatste aanbod der V. N. hebben verworj>en „hoewel dit de grens vormt tot waar de Ver enigde Naties kunnen gaan". De Verenigde Naties Zijn bereid 70.000 krijgsgevangen, „die zich niet werkelijk met geweld tegen terugkeef verzetten", aan de Noordelijken uit ta leveren in ruil voor 12.000 man, die de Noordelijken volgens hun zeggen in krijgsgevangenschap houden. De verbondenen zouden dan bereid zijn alle verwijzingen naar de bouw van vliegvelden in een wapenstilstands overeenkomst weg te laten. De V. N. blijven zich echter verzet ten tegen een Sowjet-deelneming aan de commissie van toezicht op het na komen van het bestand. Noordelijke mening. Volgens radio-Peking schijnen de bestandsbesprekingen te Panmoedjon in de ernstigste impasse sedert haar begin te zijn geraakt. Indien de Amerikanen er niet op bleven staan, dat slechts een klein deel der noordelijke krijgsgevangenen wordt vrijgelaten ,zou zeer snel een wapenstilstandsovereenkomst kunnen worden getekend, aldus de radio, dia een telegram van een noordelijke cor respondent aanhaalt Geduld ten einde? Op het bestands hoofdkwartier heers te gisteravond het gevoel, dat de stij gende spanning over de bestandsbespre kingen haar punt van uitbarsting gaat bereiken. In nauw met de geallieerde onderhandelaars verbonden kringen meent men, dat er aanwijzingen zijn, volgens welke de „periode van uitzit ten der besprekingen" bijna ten einde is. (Van één onzer redacteuren) De Meervoudige Kamer te Alkmaar veroordeelde gistermorgen Hans van Z. uit Wassenaar tot betaling van een boete ad. f 40 subs. 20 dagen. Van Z. was met een vliegtuig zeer laag over de kom van de gemeente Middelie gevlo gen. Veertien dagen geleden was tegen hem f 100 subs. 40 dagen geëist. Een kwartier na deze uitspraak stond een andere piloot voor een soortgelijk feit terecht. Het was Bernardus de G. uit Voorburg, die met een vliegtuig, waarin zich bovendien nog een foto graaf bevond, zeer laag, naar schat ting 75 meter, over de gemeente Groo tebroek was gevlogen. De officier eis te tegen deze verdachte een boete van f 100 subs. 40 dagen. De ongeveer 16-jarige Th. W. uit Dinxperlo is te Varsseveld door een trein, komende uit de richting Aalten gegrepen en gedood. De jongen kwam van huis per brom fiets en wilde zich naar Varsseveld be. geven. Toen hij de onbewaakte over weg, waar het uitzicht goed is, pas seerde, werd hij door de trein gegrepen. Dr. Radjondra Prasad is met grote meerderheid van stemmen als presi dent van India herkozen. Het Egyptische blad ,.A1 Ahtam" schrijft, dat de Egyptische kwestie mis schien zal worden voorgelegd aan het Internationale Gerechtshof. Egypte zou over beslissende documenten beschik ken, waaruit blijkt, dat de Britten zelf officieel erkennen, dat de Soedan een onafscheidelijk deel van Egypte vormt en Egypte het enige land is, dat be voegd is de Suez-kanaalzone te verde digen, aldus het blad. Ook uit de radiorede, welke de Egyptische piemier gisteravond hield, blijkt, dat de Soedan bij de besprekin gen met Groot-Brittannie het voor naamste struikelblok vormt. Hilaly Pasja gaf een indirecte aanwijzing, dat Egypte de jongste Britse voorstellen had afgewezen. „Het tijdperk van Fa roek heeft de nationale wil om een heid van de Nijlvallei te bereiken ver sterkt. Het land van de Nyl is één val lei en wat God heeft verenigd, kan de mens niet scheiden", aldus Hilaly Pasja. Politieke waarnemers wijzen erop, dat de rede van de premier geen en kele bitterheid tegenover Engeland of een aanwijzing, dat de premier de on derhandelingen wil afbreken, bevatte. In het Britse Lagerhuis heeft pre mier Churchilï gisteren een privége- sprek van een half uur gehad met de Egyptische ambassadeur, Amr. Pasja. Officieel wordt strikte geheimhouding over het besprokene bewaard, doch naar verluidt, heeft Churchilï persoon lijk het Egyptische standpunt inzake het Brits-Egyptische geschil willen ho ren. De vraag, waarom Egypte de zaak liever aan het Internationale Gerechts hof in plaats van aan de Veiligheids raad wil voorleggen zou bean'wo-d kunnen worden door de mening, dat de V.S vrywel zeker Engeland zouden steunen indien de kwestie in de V.-raad ter sprak'e zou komen en dat de mees te andere landen van de raad de V.S. zouden volgen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1