Senaat verwerpt drie voorstellen inzake grondwetswijziging Zaandamse journalist in cel als staatsgijzelaar Wijzigingen in Britse kabinet ZWIJGPLICHT Geen genade voor nieuwe rechisorde, leeftijd en uitbreiding Eerste Kamer Harvard van L.S.K. neergestort Arabische sultan trouwde veertig keer in een jaar.... MEER DEVIEZEN VOOR AUTO EN MOTORTOERISTEN Taft leidt op Ike Donderdag 8 Mei 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11405 Dagblad voor Den HelderKoegras, TexelWieringen en Anna Paulowna Met Diogenes voor een Verenigd Europa LOONSVERHOGING OP KOMST? Zeevarkens speelden met zwemmers Mevrouw Hommerson werd aanvankelijk toegang tot haar echtgenoot geweigerd Slechts de faciliteiten van gewone gevangene Twee inzittenden gedood MacLay trad at om gezondheidsredenen Weerbericht De stakingsdreiging in Belgie bedwongen Minister Beel voor een moeilijke taak Televisie-les in Engelse scholen De Nederlandse Bank wijzigt toewijzing Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Un COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16ctp. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den Lelke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand ƒ2.02 by vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen ƒ0 49 Gisteren heeft de Tweede Kamer de besprekingen van het wetsontwerp overgangsregeling werkloosheidswet voortgezet. Volgens dit ontwerp be staat er geen aanspraak op wachtgeld of werkloosheidsuitkering terzake van werkloosheid, die vóór 1 Juli 1952 is aangevangen. De heer Suurhoff (PvdA) roemde de voordelen van de werkloos heidswet. De voldoening hierover zal nog groter worden als de premie, die de werknemers voor hun werkloosheids verzekering moeten betalen, door een loonsverhoging wordt gecompenseerd. Hierover zijn, zo zeide hij, onderhande lingen gaande. De heer Weiter (KNP) noemde het onderscheid, dat wordt gemaakt tus sen degene, die voor en na 1 Juli werk loos wordt, zeer schrijnend. Zij, die voor 1 Juli werkloos zullen zijn gewor den wordt daardoor grof onrecht aan gedaan. De heer Gortzak (CPN) vroeg aan de Kamer 't ontwerp af te wijzen. De spr. voor de VVD, de heer Zegering Had- ders, voelde ook de onbillijkheid, die in het ontwerp schuilt, maar was de mening toegedaan dat deze regeling onvermijdelijk is. Vandaag zal de mi nister antwoorden. (Van onze correspondent in Kaapstad) TOT groot vermaak van de bad- gasten aan het strand van Dur- ban kwamen er een dezer dagen plot seling drie zeevarkens tussen de zwem. mers opduiken. De beesten (die het uiterlijk van gewone varkens hebben, met zwemvliezen in plaats van poten) vonden het spelen en stoeien van de baders blijkbaar zó amusant, dat zij gingen meedoen. Zij doken en dreven en zwommen en stoeiden vlak bij hun menselijke kameraden en ze gingen zó geheel en al in het spel op, dat ze stuk voor stuk te dicht bij de kust en op het zand terecht kwamen. Tien, twintig keer moesten de mensen hun vreemde speelmakkers optillen en in het water terug dragen. De beesten gilden als jonge varkens, maar zodra ze in het. water waren hervatten ze hun spel en zwommen rond de baders of doken onder hen door. Eerst na ruim een uur kregen ze er genoeg van. Toen zwommen ze door de branding terug naar de diepten van de Indische Oceaan. Teneinde aanhangers te winnen voor de gedachte van een Verenigd Europa zijn drie Duitse jongeman- I nen uit Berlijn gestart, de „ton van Diogenes" achter zich aanrollend. Over enkele weken hopen zij dwars door Duitsland en Frankrijk Parijs te bereiken. (Van een onzer redacteuren) De Zaandamse journalist, de beer A. H. Hommerson, bl\jft voorlopig in gijzeling. Gisteren heeft de Officier van Justitie te Amsterdam, mr De MuincK Keizer, het door de rechter-commis- saris mr J. Knottenbelt uitgesproken bevel tot gijzeling bekrachtigd, zodat de heer Hommerson twaalf dagen in de gevangenis aan de Weteringschans te Amsterdam zal blijven opgesloten. Het schijnt in de bedoeling van de autoriteiten te liggen, de gijzeling steeds te verlengen, zodat de kans nier is uitgesloten, dat de heer Hommer son voorlopig niet op vrije voeten komt. Gistermiddag is met een twee per sonen bemande „Harvard" van de luchtstrijdkrachten (vliegbasis Leeu warden) verongelukt. De motor van het toestel sloeg af, waardoor het vlieg tuig in een „spin" schijnt te zijn ge raakt en tussen Birdaard en Rinsuma- geest in een weiland ter aarde stortte. Het vliegtuig vloog op de grond in brand. De brandweer uit Murmerwou- de was spoedig ter plaatse, maar zij kon niets meer uitrichten. De twee in zittenden kwamen om het leven. Premier Winston Churchill heeft gisteravond enige wijzigingen in zijn regering bekendgemaakt. Alan Lennox-Boyd, thans minister van staat voor koloniale aangelegen heden, wordt minister voor het ver keer en de burgerluchtvaart. Iain Mac- Leod wordt minister van openbaar welzijn in de plaats van Crookshank. Henry L. Hopkinson, thans minister voor de overzeese handel, wordt mi nister van staat voor de kolomen. Crookshank was tot nu toe, behal ve minister van openbaar welzijn, ook leider der conservatieve Lagerhuis fractie. Hij blijft laatstgenoemde func tie bekleden, terwijl hij tevens de titel van geheim zegelbewaarder krijgt. De markies van Salisbury, geheim- is,r,r- j-vpnisf'•«v vnov n#> be trekkingen met het Gemenebest en leider der conservatie Hogerhuisfrac- Verwachtina tot hedenavond ZONNIG Overwegend zonnig weer, maar later op de dag in het Zuiden van het land kans op enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke rich tingen. Iets warmer. VRIJDAG: zon oo 4.56. onder 20.18: maan op 20.37. onder 4.07 tie, heeft zijn eerste functie opgege ven. De beide andere blijft hij bekleden. Er is nog geen nieuwe minister voor overzeese handel benoemd. Churchill deelde voorts mede dat de koningin drie nieuwe geheimraden heeft be noemd, namelijk Hopkinson, MacLeod en MacLay. Het aftreden van de minister van vervoer MacLay was een gevolg van ziekte en niet, zoals van bepaalde zijde is gezegd, van onenigheid, aldus pre mier Churchill. Volgens AFP wil Churchill tot opvolger van MacLay voorstellen Lennox Bovd, minister van staat voor de koloniën. Geen der nieuwe ministers zal in het kernkabinet worden opgenomen. De stakingsdreiging in Belgie is on dervangen nu de vakverenigingen een compromis-oplossingen hebben goedge keurd, die is uitgewerkt door vertegen woordigers van regering, arbeiders en werkgevers. De toeslag van 50 centime op het uurloon zal aan de arbeiders in andere vorm worden doorbetaald. LOONGESCHIL BIJ DE BRITSE MACHINE-INDUSTRIE De „Amalgamated Engineering Union", een Engelse vakbond van arbeiders in de machine-industrie, heeft in strijd met het advies van zijn leiders om 'n loons verhoging van twee sterling per week voor zijn achthonderdduizend leden verzocht. (Van onze parlementaire redacteur) £JE EERSTE KAMER heeft zich met drie van de zes voorstellen inzake grond wetswijziging, waartegen Dinsdag reeds ernstige bezwaren werden geuit, niet kunnen verenigen. Daarby viel het op, dat in de fracties geen eensgezindheid bestond. Met 34 tegen 16 stemmen (alleen de KVP stemde vóór) werd het ont werp inzake de overgang naar een nieuwe rechtsorde verworpen. Eenzelfde lot onderging het voorstel tot uitbreiding van het aantal leden van de Eerste Kamer. De stemmenverhouding was hier 29 tegen 21 stemmen, t.w. zes leden van de CHU, drie leden van de CPN, acht leden van de PvdA, negen leden van de KVP en drie heren van de AR stemden tegen. Lertig van de vijftig Eerste Kamer leden verklaarden zich tegen de verlaging van de minimumleeftijd voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer en van de Provinciale Staten, waarmede ook dit voorstel tot ondergang was gedoemd. Het waren 7 AR, 6 CH, 8 KVP-ers, 7 leden van de PvdA en 2 VVD-ers. De overige drie voorstellen konden genade vinden in de ogen van de senaat. Met 27 tegen 23 stemmen (tegenstanders de CH- en de CPN-fractie, alsmede 6 leden van de PvdA, 3 Anti-Revolutionairen en 5 Katholieken) werd besloten tot uitbreiding van de Tweede Kamer. Het voorstel tot handhaving van de minimumleeftijd voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer werd aangenomen met 43 tegen 7 stemmen (de CPN-fractie, de socialistische heren Woudenberg, Kapteyn en Jonkman en de KVT-er de heer wyers). Het ontwerp inzake de bepalingen betreffende de buitenlandse betrek kingen werd met 44 tegen 5 stemmen aanvaard. De drie leden van de CPN en de heren De Vos van Steenwijk en Lpuwes van de WD konden hun stem niet aan dit ontwerp geven. gr wachtte minister Beel een allesbe halve gemakkelijke taak, toen hij gistermiddag het woord kreeg om in de Eerste Kamer namens de regering de voorstellen tot grondwetwyziglng te verdedigen tegen de schier van alle kanten ingebrachte critiek. In de ochtendzitting toch had de heer Van Walsum (P. v. d. A.) nog uitvoerig de bezwaren van zijn fractie uiteenge zet tegen de door de Tweede Kamer in de voorstellen betreffende de nieu- Toen mevrouw Hommerson gister middag vergezeld van een Zaandamse collega zich aan de gevangenis ver voegde om haar man te bezoeken, werd zij eerst niet toegelaten. Nadat een onderhoud was aangevraagd n et de adjunct-directeur van de gevan - nis heeft deze aan mr De Muinck Kei zer gevraagd of mevrouw Hommerson haar man mocht spreken. Dit verzoek werd niet toegestaan. Toen men later contact opnam met mr. Knottenbelt heeft deze toestemming gegeven voor een onderhoud van één kwartier. Te vens werd medegedeeld, dat de heer Hommerson staatsgyzelaar is en hier door opgesloten is geworden in een cel en aan alle beperkingen onderhe vig is welke gelden vdor verdachten, die voor een of ander misdrijf in de gevangenis zijn opgesloten. Dit bete kent, dat de journalist Hommerson slechts één krant per dag mag lezen, dat hij éénmaal per week een briet naar zijn vrouw mag schrijven en een maal per week een brief van zijn vrouw mag ontvangen, welke worden gecensureerd. Verder dat hij niet mag roken en zich slechts twee maal per week mag scheren. De directie van het Vrjje Volk heeft gisteren direct aangeboden, de kosten van de giizeling voor haar rekening te nemen, waarvoor inmiddels een be- drair werd gegireerd. De Officier van Justitie is op dit aanbod niet ingegaan en heeft besloten, dat de heer Hom merson staatsgijzelaar moet bleven met alle gevolgen van dien. Mr. B. L. Franke, de raadsman van de heer Hommerson heeft inmiddels een verzoek tot de Officier van Jus titie gericht om de beslissing Inzake de gijzeling ongedaan te maken. Wan neer op dit verzoek afwijzend wordt beschikt, zal mr. Franke appèl kun nen aan tekenen. Het bestuur van de Federatie van Nederlandse Journa listen heeft zich inmiddels met deze kwestie bemoeid en stelt pogingen in het werk om de heer Hommerson als gewoon gijzelaar te doen behandelen, waardoor hii verschillende tegemoet komingen zal mogen ontvangen. Uit de Zaanstreek heeft mevrouw Hom merson tal van blijken van belangstel ling ontvangen o.a. van de directies van enkele grote bedrijven. we rechtsorde van het Koninkryk ge brachte wijzigingen, welke zgns in ziens medebrengen, dat de status van Nieuw-Guinea voortaan alleen bij de wet en niet óók bij volkenrechtelijk verdrag zal kunnen worden gewyzigd Dit achtte de heer Van Walsum een zodanig bezwaar, dat hij uiterst moei lijk zijn stem aan dit wetsontwerp, ron „stukje reactie", zal kunnen ze ven. De heer De Vos van Steenwijk (VVD) motiveerde daarna zon be zwaren tegen de voorgestelde stem- overdraeht nog mede met een beroep op de zijns inziens onjuiste gang van zaken in onze waterschapsbesturen en verklaarde zich persoonlijk tegen cie mogelijkheid om bij verdrag van de grondwet af te wijken op grond van het feit, dat dit hoge staatsstuk on aantastbaar behoort te zijn. Ministeriële verdediging j^INISTER BEEL begon zijn rede met een uitvoerige bestrijding van de door enkele leden betoogde mogelijk heid en de wenselijkheid reeds op dit ogenblik tot een algemene grondwets herziening te geraken. Deze herzie ning moet tot een later tijdstip wach ten opdat een nauwgezette bestude ring, alsmede een uitvoerige openbare discussie van de indiening van defini tieve voorstellen kan voorafgaan. De uitbreiding van het aantal Ka merleden motiveerde de minister met 'n verwijzing naar de aandrang van de Tweede Kamer zelf, alsmede de bevol kingsgroei sinds 1887, toen het huidi ge aantal zetels van 100 werd vast gesteld. De regering acht de uitbrei ding dan ook in 's lands belang gebo den en in de lijn van de ontwikkeling te liggen. De inrichting en de werk wijze van de Kamers zijp hoe belang rijk ook, niet een zaak van de rege ring, maar van de Kamers zelf. Inzake de opmerking, gemaakt door verschillende leden, met betrekking tot het gevaar voor het optreden van splinterpartijen bij uitbreiding, wenst de regering t.z.t. in te dienen Voorstel len tot wijziging van de Kieswet af te wachten. (Zie verder elders in dit blad) Vijf scholen in het Noorden van Londen zijn er toe overgegaan om bij wijze van experiment door mid del van televisie les te geven. Voor dit doel zullen televisie-uitzendin gen plaats vinden op speciale golf lengten. IJERINNEREN wij het ons goed dan 1 is het al heel wat jaren geleden, dat een journalist in gijzeling is ge zet in verband met het feit, dat hij weigerde de zegsman van een bericht te noemen. Wij waren nog jong in ons vak, toen in Den Haag de gemeente raadsverslaggever van „Het Vader land" een bericht publiceerde over het behandelde in een geheime raadsver gadering. Zijn zegsman moest uiter aard een raadslid zijn geweest. De be trokken journalist wist, dat hy des wege kon worden gegijzeld. Niettemin weigerde hij de naam te noemen. Daar mee voldeed hij aan de zwijgplicht van de journalist. Deze zwygplicht is nimmer wettelijk Vastgelegd. Er is na de oorlog een ar rest van de Hoge Raad gekomen, waar in het voornaamste rechtscollege in den lande voor de journalist het beroep op zwygplicht onaanvaardbaar verklaart. Toch is er geen weldenkend jour nalist in ons land, die zqn bronnen vrijelijk zal prijsgeven. Met deze kwestie hangt namelpk ten nauwste samen de vraag of de krantenman zijn werk nog wel naar behoren kan ver vullen, indien zijn zegslieden er niet op kunnen vertrouwen, dat hij weet te zwijgen. In de practijk van de jour nalistiek komt het nu eenmaal dage lijks voor, dat opmerkingen uit de le zerskring de redactie bereiken. Deze opmerkingen worden nauwkeurig op haar waarde en juistheid onderzocht en gepubliceerd, indien zij belangrijk genoeg zijn. Vaak worden deze mede delingen in vertrouwelijke gesprekken gedaan. De journalist zou niet alleen dit vertrouwen beschamen, indien hy desgevraagd de naam van een zegsman openbaar zou maken, hy zou tevens één der pijlers van de journa listiek ondergraven. Deze pijler is juist het vertrouwen, dat het publiek in hem stelt. MEN zal wellicht opmerken, dat de redacteur-Zaanstreek van ,Het Vrije Volk" dan toch maar een foutief bericht in een zeer ernstige zaak als de roofoverval in de Purmer in zijn krant heeft gezet en dat deze krant de volgende dig een rectificatie plaatste. Inderdaad, deze redacteur heeft wel licht niet de zorgvuldigheid, die zijn vak vereist, in acht genomen. Wellicht heeft hij dat wèl gedaan, maar is hij het slachtoffer geworden van verkeer de berichtgeving, die niet controleer baar was. Hetgeen in politie-, recher che- en justitiezaken vaak het geval is. Men kan uitgaan van de gedachte, dat deze journalist dat bericht dan niet had mogen publiceren. Wij zouden het met een dergehjke gedachtengang eens kunnen zijn. De redacteitr van „Het Vrije Volk" weigert nu de naam te noemen van de man, die hem verkeerd heeft ingelicht. Dat is niet alleen zijn recht, tevens zijn plicht. Het zou verregaand onfatsoen lijk geweest zijn, indien de journalist die naam zou prijsgeven. Er spelen m.a.w. in de zaak twee problemen door elkaar: de kwestie van zwijgplicht en de kwestie van de zorgvuldigheid. De zwijgplicht blijft, omdat de journalistiek zonder deze haar taak niet kan vervullen. Wij zijn ons ervan bewust, dat de jurist onver kort zal vasthouden aan het arrest van de Hoge Raad. De journalist evenwel aan wat hij rekent als behorend tot zijn erecode. HIT dit alles blijkt opnieuw hoe nodig het is, dat bij de wet wordt vast gelegd waaraan de journalist zich heeft te houden. Dat by het ontwer pen van zulk een wet het oordeel van een bevoegde commissie uit de journa listenorganisaties moet worden ge vraagd, is buiten kijf. Voor het overige hebben de hoofdredacteuren er op toe te zien, dat aan de normale normen van nauwkeurigheid en betrouwbaar heid wordt voldaan. Want slechts in dien de wetgever ervan overtuigd is, dat de journalistiek alles doet (en veel laat!) om haar faam van betrouwbaar heid te handhaven, zal hij van zijn kant bereid zijn deze kwestie ten fa veure van ons vak te regelen. JOALS bekend, is sultan Fadhl Abdoel Karim van Lahej (Zuid-Arabie) naar Jemen ge vlucht toen Engelse troepen de stad binnentrokken. De militaire bezetting geschiedde op bevel van de gouverneur van Aden, nadat berichten waren binnen gekomen, dat Abdoel Karim (bekend als „de gekke sultan") zijn twee neven zonder vorm van proces had laten neerschieten. De sultan, die heerste als een krankzinnige potentaat, is ge durende de laatste twaalf maan den niet minder dan veertig maal in het huwelijk getreden. Na een of twee weken stuurde hij de vrouwen weer weg. Tal van ge goede families zonden hun doch ters overhaast naar het buiten- land, teneinde haar te vrijwaren voor de kortstondige en betwijfel bare eer sultane te worden ge maakt. Onder de paleiswacht brak een revolutie uit, omdat de gekke sultan steeds meer zijn bruiden zocht onder de verloof den van de soldaten. Zijn huwelijke volgden elkaar met steeds korter tussenpozen op, zijn trouwlust kende geen gren zen. Toen hij de meisjes eenvou dig op straat arresteerde en bin nen het uur tot een „huwelijk" dwong, stelden zijn twee neven zich aan het hoofd van een samenzwering om hem onschade lijk te maken. Het complot werd echter verraden en de sultan, wreed gestoord in alweer een paar wittebroodsdagen, liet zijn neven in de tuin van hej paleis doodschieten. Daarop grepen de Engelsen in en bezetten, zonder één schot te lossen, de stad. De gekke sultan was echter op het laatste ogen blik gevlucht. In aansluiting aan een reeds in De cember 1,1. door de KNAC aan de Ne derlandse Bank gedaan verzoek tot ver hoging van de extra toewüzing van toeristendeviezen aan hen die per auto mobiel naar het buitenland reizen, ver nemen wij thans van de KNAC, dat de Nederlandse Bank de oorspronkeiyke extra toewüzing van f 200 per kalen derjaar als volgt heeft gewyzigd. Behalve een bedrag van honderd gul den dat kan worden opgenomen in di verse geldsoorten, te verdelen naar keuze over de hieronder volgende lan den, mag de automobilist eenmaal per jaar een bedrag aan reisdeviezen kopen ter waarde van de hier voor deze lan den genoemde bedragen, welke alleen in de vorm van cheques mogen worden verstrekt. Belgie, Luxemburg nihil; West-Duits- land f 200; Denemarken f 200; Finland f350; Frankrijk f250; Griekenland f400; Gr.-Brittannie en Noord-Ierland f 200; Ierland f 200; Italië met inbegrip van Triest f 400; Joegoslavië f 400; Noor wegen f 350; Oostenrük f 250; Portugal f 400; Spanje f 400; Turküe f 400; Zwe den f 300; Zwitserland f 200. Deze bedragen gelden alleen voor de eigenaar van de automobiel, die daar enboven tevens recht heeft op de toe wijzing van f 400 voor de toeristende viezen, welke aan alle touristen per ka lenderjaar worden verstrekt. Voor reizen per motorrijwiel mag van deze bedragen inclusief van de f 100 slechts een derde gedeelte worden aangekocht. In zün thuïsstaat Ohio heeft senator Taft alle 56 afgevaardigden naar de re publikeinse nationale conventie gewon nen. Volgens niet-officiële tellingen is Taft nu verzekerd van de steun van in totaal 332 conventie-afgevaardigden te gen Eisenhower 28L Blijkens de laatste uitslagen heeft de democraat Kefauver in Ohio 27 demo cratische afgevaardigden gewonnen. De resterende 27 afgevaardigden heeft de organisatie van de democratische party in deze staat toegezegd aan de voor malige senator Bulkley Held. In de staat Indiana menen Eisenho- wers aanhangers, dat zü negen of tien van de 32 afgevaardigden naar de na tionale republikeinse conventie zullen krijgen. De aanhangers van Taft ver klaarden, dat de senator zo goed als alle 32 afgevaardigden zal winnen. v. "1. ?et Internationaal Gerechtshof heeft Sir ^rnold Menair (Groot-Brit- tannie) gekozen tot president. De heer Gustavo Guerrero (Salvador) werd herkozen als vice-president.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1