Zelfkennis en goede smaak spelen bij keus een grote rol Wit voor echte zomerse dagen Een raar praatje „Wijs zijn als hei zaad der bloemen" DIEREN IN DE SRREEKTAAL Mooiste vrouwensieraad verdient aandacht Blousje waar muziek op zit Geachte aanwezigen..! HOEDJES EN KAPSEIS Een modehuis uit Hamburg schiep dit „noten-blousje". Waarschijnlijk voor muziek liefhebsters Dit is nu zo'n model voor hoogzomer Het 1* van Engels origine en ont worpen door Jeff. Hiervoor werd wel een zeer ongewoon materiaal, n.1. een zacht gèimprimeerde wol len stof, gebruikt. Twee toefjes veren in de kleuren van de hoed zelf vormen een chique garnering. Het kapsel van deze mannequin is één van de nieuwste coiffures en zoals u 2iet nog steeds kort geknipt. Het haar valt zacht golvend om het hoofd en wordt opzij half over de oren naar voren gebogen, terwij I Het van achteren omhoog Ge borsteld is. Miesje stapt haar Ze gaat schilderen, Een boerderijtje huisje uit. met een deel, Komt pardoes uit haar de guit. penseel. Maar Miesje heeft haar brood vergeten. Ze rent naar huis om wat te eten. Plots stroomt de regen uit de lucht.. „Mijn doekr, roept Miesje met een zucht. De hele boerderij was weg. H Was waterverf.... Oh, wat een pech! gen!? Ik word helemaal ze nuwachtig. Straks staan er zes ministers voor mijn neus en ik ben hier aan het hakkelen als een kleine jongen!" De burgemeesetr boog weer voor de spiegel., eh.. eh.. geachte wethou ders!", zei hij vlug. „Het is. eh.. mij een grote eer U hier te zien zittenehhet is een voorrecht U namens 't gemeentehuis welkom te heten., eh.. het is mij een behoefte U een sigaar aan te biedeneh, ik weet het helemaal niet meer!" De burgemeester zakte in een stoel en veegde zijn voor hoofd af. „Oh.zuchtte hij. „Ik sla een figuur als mod der.. w.. wat moet ik nu toch zeggen.Er werd op de deur geklopt. „J..ja!", riep de burgemeester. De bo de van het stadhuis trad bin nen. „De heren wethouders zijn reeds in de ontvangst zaal!", zei hij plechtig. „De hoog-geëerde gasten kunnen nu spoedig komen!" „Ik kom!", bromde de burge meester, „ga wegik kom direct!" De bode trok de deur dicht en de burge meester rende weer op de spiegel toe. „Hoog-geëerde gasten!", zei hij met een buiging. „Het is mij een groot voorrecht U mede ehmedeehEr werd weer geklopt. „Daar Jongens en meisjes, toen de tekenaar bovenstaand plaatje maakte was hij nog niet helemaal wakker. Er klopt letterlijk niets van. Eerst hebben we gezegd: „Nou zeg, maak dat ding zijn ze natuurlijk al!", hak kelde de burgervader iade- loos".... het is me een grote eer.eh.U mede na mens.. namens..!" „Klop- klop", ging het weer. „Ja!", brulde de man. Andermaal trad de bode binnen. „Zijn ze er al?", stotterde de burgemeester. De bode sloeg echter zijn ogen neer en overhandigde een telegram. Met bibberen de vingers scheurde de bur gervader het papier open.. Zijn ogen vlogen langs de regels en toen zakte hij op gelucht in zijn leunstoel. „Ze komen niet!" lachte hij. In onze spreektaal wor den vaak dieren gebruikt om bepaalde hoedanigheden aan te duiden. Daar kun nen we een leuk spelletje van maken. Hier volgen eerst dertien namen van dieren. PAUW, VIS, EZEL, VAR KEN, VOS. MUS, PIER, KAT, SPIN,. BEER. HOEN TJE. KIEVIT, KREEFT. Zo, nu moeten jullie pro maar over", doch later heb ben we tóch besloten het maar in ons kindertreintje te zetten, want jullie vinden het vast leuk om zo'n rare plaat eens te bekijken. Wil je de fouten gaan tellen? Best hoor, maar vergis je dan niet, want het zijn er heel veel. beren met deze dierennamen de onderstaande zinnen af te maken: zo dom als een zo dik als een zo vies als een zo dood als een zo vals als een zo fris als een zo rood als een zo nijdig als een zo trots als een zo slim als een zo brutaal als een zo gezond als een lopen als een AL WORDEN er wel eens grapjes ge maakt over de hoed van de vrouw, toch neemt dit haar enthousiasme voor dit toppunt van vrouwelijkheid in geen geval weg. Het is een feit, dat veel vrouwen juist niet die hoed dra gen, welke voor haar geschikt is en waardoor zij zelfs vaak de lachlust van anderen opwekken, vooral bij de andere sexe. Voor het kopen van een hoed is een grote hoeveelheid zelfkennis nodig en niet te vergeten een goede smaak. Zonder met deze twee punten reke ning te houden, zullen we niet dat re sultaat bereiken, wat we ons gedacht hadden, n.1. dat zo'n nieuwe aankoop ons flatteert en ons toilet tot een meer volmaakt geheel helpt vormen. Er blijven natuurlijk ook jonge meisjes en sportieve vrouwen, dieniets van een hoed willen weten, omdat ze het gemakkelijker en sportiever vin den zonder een dergelijk hoofddeksel te gaan. Dan is er altijd nog een ze kere categorie, die het jammer vindt haar lokkenpracht, waarmee ze op speciale wijze door moeder natuur wer den bedeeld, onder een hoed te ver bergen! Er is vanzelfsprekend wat voor te zeggen, maar ze vergeten daar bij, dat ze meteen het recht verliezen op de aanspraak „goed gekleed" te gaan. Toch laten de hoeden van tegen woordig dit „mooiste sieraad der vrouw" voldoende gelegenheid voor be wondering. Vooral ook het „push- over" model, wat op het ogenblik veel JN DE WINKEL van tuinbenodigöhe- den lopen de klanten af en aan. Het zijn meest mannen, die groentezaden, kunstmest of een grasmachine inkopen. IJzeren landbouwwerktuigen waarvan sommige groengeverfd zijn, vragen hun aandacht, terwijl de wachtende vrouw meer naar een hoekje wordt getrokken waar op bakjes en schaaltjes bolle tjes en fijne zaadsoorten zijn uitgestald Dit plekje, met op de achtergrond het bord waarin de zakjes bloemzaad in rijtjes staan, doet haar huiselijk aan. Stel je eens even al de bloemen voor die daaruit zullen groei?»! Nu lijkt het of de bollen en het zaad nog liggen te dromen. De anemonen natuurlijk van de groe ne bossen waarin zij aan de oevers van beekjes luisteren naar de wind in de boomtoppen. Zij denken aan de koelte van varens en herinneren zich hoe mooi de nachtegaal hen 's avonds in slaap zingt. Het zaad van de korenbloemen ver langt naar warmte en zonneschijn. Het ziet zich al in een druk gesprek met vurige klaprozen, winde en kaasjes kruid of voelt de zachte adem van de nacht die over de heidevelden komt geslopen. De akeleien vertrouwen er op haar sierlijke bloemknoppen ergens in Zuid- Limburg voor bij en hommel open te kunnen stellen. Wat zal het weer heer lijk zijn zich vrij en hoog te kunnen uitrekken! Het pakje met stokrooszaad heeft al iets levends. Het zaad slaapt ternau wernood en wil vlug aan de slag gaan. Het heeft dan ook heel wat werk te verzetten voordat het de stengel sterk en recht heeft opgetrokken en al haar roosjes tot de zon zal kunnen richten. Evenals vorig jaar hoopt het op het vertrouwde plaatsje naast het oude boerderijtje te kunnen staan. Daar kan het een oogje in het zeil houden over het kleine boerentuintje waar duizend schoon en anjers, kamillen en petunia's uit verveling soms ruzie maken. Bloemendromen! Allemaal bloemen dromen waarop de mensen maar wei nig acht slaan. Zaad is er immers om te planten, om de tuin te sieren. Als bloemwortels maar zand voelen en op zijn tijd een buitje regen krijgen. En men koopt de anemonen en het' korenbloemenzaad en hoort niet de klaagliederen van de akeleien die bang zijn teleur te stellen in het droge ach tertuintje. De stokrozen hebben nauwe lijks tijd te zeggen dat een witgekalkte muur in hun rug hen tot uiterste schoonheid zal brengen. „Ach, zullen wij wel allen zo goed terecht komen als wij gehoopt hebben?" De wachtende vrouw neemt hen mee naar haar tuintje dat voor haar haast een heilige plaats is. Zij weet van scha duw en vocht, van ruimte en losse grond voor planten. Dat is een geluk! Want als al de verborgen groei kracht uit zaad en bol tot leven is ge komen en het zich in wild verwachten door de grond naar boven werkt is het een hard ontwaken en hun droom ver vlogen. Waar is het glooiende land schap voor de akelei, waar de warme beslotenheid van het boerentuintje? Hoe anders is het alles dan in hun droom ,zij hadden zich toch dit en dat voorgesteld! Moeten zij hier hun ga ven geven? Zal hier hun schoonheid niet verwelken? Zij, die hen meegenomen heeft uit de zaadwinkel loopt echter zorgend tussen hen door en bewondert hier een bloem, daar een blad. De anemonen bloeien het eerst. Eens op een dag, tevreden gestemd door een zacht namiddagzonnetje, zeg gen zij: Waarom zouden wij onze kleuren verbergen? Vormen wij samen geen vrolijk geheel? Zo denken wij er ook over, Is het antwoord van de Akeleien. Wij wil len hier, waar zij ons niet kennen, ex tra mooi bengelen en op onze stengels wiegen. Soms lijkt het ons of wij het mooiste plekje in de tuin gekregen heb ben. Eerst die gele violen aan onze voeten en nu dagelijks een praatje met de statige Margrieten, vinden de Ko renbloemen. De stokrozen horen alles met een glimlach aan. -Zij zijn al zo oud en misschien wat ouderwets. Maar in de lange jaren van hun leven hebben zij de wijsheid vergaard die hun doen zeg gen: De gave om schoon te zijn ligt verborgen in het hart van Iedere plant. De ware schoonheid is niet afhanke lijk van de plaats die wij voor onszelf gedacht hebben, maar is zo stralend dat zij ieder tuintje zal opvrolijken. PETRA. QAT nu juist één kleur de meest uit gezochte tint is voor het seizoen, zouden wij niet durven beweren. Im mers, het is nu eenmaal zó, dat elke ontwerper zijn eigen smaak heeft, ge lijk ook de draagster. Werd er, aleer het voorjaar goed en wel begonnen was, hoog van de toren geblazen over groen als de modekleur „Voorjaar 1952", het schijnt, dat men toch niet één tint bij uitstek geschikt acht. In tegendeel men streeft naar meer va riatie. Zo is men te Parijs verrukt van wit! Dat is natuurlijk alleen mogelijk voor echt zomerse dagen, daar men er zich toch wel voor wacht, om tijdens een bewolkte hemel in een smetteloos wit wandelcostuum te gaan winkelen. Het grappige is, dat men deze kleur in nuances ter markt wil brengen, zo als stopverf-, kauwgom- en eierschaal wit. Practisch alle Franse mode-ont werpers zien blijkbaar wat in df ze tint, dat blijkt tijdens de shows, waar opvallende creaties bewondering oog sten. Bij De Givenchy zag men o.a. de halflange, losse mantel van wit ga bardine achteloos rondom de schou ders van een grijze tailleur geslagen en Jacques Heim toonde een tailleur van wit gabardine, aan de kraag af gezet met helrood fluweel. Wit flanel, voor eenvoudige jurkjes, geplisscerde rokjes en korte jasjes schijnt bij uitstek geschikt te zijn, om dat het zich soepel laat verwerken. Natuurlijk dient men wel de kwali teitssoort te gebruiken. Ook het ribfluweel en ottoman ln wit hebben voorkeur bij de keuze van stof voor een gekleed middagcostuum. Men begrijpt, dat de modekoningen de kans, om nu wit velours voor hun mo dellen in practijk te brengen, niet la ten voorbij gaan. Wie mee wil doen, moet maar niet op een tientje behoe ven te kijken Een ander nieuwtje uit Frankrijk is de knoopsluiting bij een „costume do manteau" van Raphaels reverskraag. Het model is stellig niet onaardig ca doet enigszins denken aan een korte schoudercape. Men lette op de typische bevestiging van de vier zakken. Hu- bert de Givenchy kwam met Iets aparts in de vorm ven een japon, blijk baar geïnspireerd door een Spaanse schone. Men mag het mooi vinden of niet, een feit is, dat het geen stan daard-model is, dat men in iedere éta lage kan vinden. En dat laatste is toch heel wat waard! Het laatste op het gebied van de avondkleding is de „opbloei" van de jumper, ook voor het zomer-seizoen. Witte yersey, gegarneerd met goud borduursel of pailettcn, terwijl men tevens de overbekende lovertjes op al lerlei modellen trouw op post kan vin den. De jumper wordt doorgaans uit gevoerd in sweater-model, reikend tot de heupen, zonder enige taille. RITA. zei de burgemeester. „Het is mij een groot voorrecht U hier in het gemeentehuis te mogen ontvangen. Mede namens de heren Wethou ders heet ik U van harte welkom, gaat U zitten....!" De burgemeester trok zijn neus op en keek zichzelf een beetje hulpeloos in de spiegel aan? „Gaat U zit ten!", herhaalde hij. „Dat is nietsdat zeg je niet te gen staatsliedenWacht eens. ik weet wat anders!" De burgemeester deed een paar stappen achteruit, trok zijn gezicht in de plooi. Langzaam liep hij nu weer op de spiegel toe, maakte een lichte buiging en sprak plechtig: „Geachte aanwezi gen, het is mij een voor recht U hier in het gemeen tehuis te mogen ontvangen. Mede namens de heren Wet houders heet ik U van harte welkom en verzoek U vrien delijk plaats te willen ne men en een sigaar op te steken!" „Fout!", riep de man er direct achteraan. „Helemaal fout! Misschien roken die ministers hele maal geen sigaren! Ja maar wat moet ik dan zeg- Hiernaast een geestig en jeugdig modelletje van Tuscan stro. De vlotte garnering van bandfluweel in contrasterende kleur is geïnspi reerd op de „Horsetail" oftewel „Paardestaart", op welke wijze we ook dikwijls het haar gedragen zien. Een dergelijk hoedje eist natuurlijk wat langere lokken, wat jeugdige draagsters zich vanzelf sprekend kunnen permitteren. opgang maakt en, zoals de naam al zegt, naar één kant gedragen wordt. Iaat het kapsel aan een zijde volko men vrij. Vergeet ook vooral niet, dat bij de keuze van een kapsel evenals bij die van de hoed, u voorop moet stellen, dat ze bij uw type moeten passen. Waarom een modern kort kapsel, wan neer alleen een chignon in de nek u flatteert of wat meer krullen bij de oren uw gezicht voordeliger doen uit komen? Evenzo zou het dwaas zijn, al was het honderd maal mode, een mi nuscuul dopje te dragen, wanneer een hoed met een rand uw gezicht op de juiste wijze omlijst. De andere foto geeft u een paar mooie voorbeelden van dit genre kapsels. Het zijn beide modellen uit de Parijse Haute Coiffure. Ze werden ontworpen door de be roemdste Franse kappers. Links een creatie, „Baby" genaamd, van An- tonio en rechts „Volte Face" (halve omdraai) van Henry Durand. Deze kapsels hebben platte krullen langs het voorhoofd.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 23