,,Le Monde' erkent de vervalsing r VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ITÊ Artikel van Amerikaans marine-officier werd verkort en omgewerkt Ministers thans in Parijs bijeen Imp asse in conflict vissers en reders NOG GEEN ACCOORD OVER DUITS VERDRAG Brandweerman eist f 16.000 van gemeente Langedijk Medewerking laat ook dit jaar niets te wensen over Het „Schumanhof' in Den Haag? Sirijd om (Duitse) rode vaan Landbouworganisaties achten een loonsverhoging nodig ZEVENKLAPPER Dinsdag 20 Mei 1952 77e Jaargang No. 11417 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna SENSATIONELE ONWULUNG „GEHEIM RAPPORT" Conferentie over EVG „Strategisch onhoudbare opvattingen" ingelast Adenauer en Grote Drie beslissen Wegens in (vrijwillige) dienst opgelopen letsel Ronde van Noord-West Nederland Aanbod van Nederlandse regering WzzhA-eAicht 2.5 cent in Noordholland 1.5 cent in Wieringermeer Samenwoningdrama te Haarlem De Britse zakenlieden gaan China verlaten „Volkspolizei" versterkt van Helmstedt tot Harz Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16ct.p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ049 Gisteren zijn in Parijs de ministers van Buitenlandse Zaken van Frank rijk, Belgie, Nederland en Luxemburg en de hoofden van de permanente Italiaanse en Westduitse delegaties naar de conferentie over een Europees leger een bespreking van drie dagen begonnen teneinde de laatste hand te leggen aan het ontwerpverdrag voor een Europese Verdedigings Gemeen schap. Er werd voornamelijk gesproken over de agenda. De kwesties, die nog geregeld moe ten worden, zijn; duur van het verdrag, zetel van het hoofdkwartier van het Europese leger en het vaststellen van de officiële talen. HO LANGZAMERHAND wordt duidelijk, wat zich inderdaad heeft afgespeeld, toen „Le Monde" overging tot publicatie van wat werd aangekondigd als het geheime rapport van admiraal Fechteler, de stafchef van de Amerikaanse marine. Het blijkt, dat het Parijse dagblad met deze „onthulling" in feite een Journalistieke blunder van de eerste grootte heeft begaan een blunder, welke te bedenkelijker is, omdat er zulke grote internationale belangen mee verbon den zijn. De ontdekking van de heer Besnard van het Algemeen Handelsblad, dat het „rapport" een bewerking was van een twee jaar geleden verschenen artikel van een Amerikaanse marine-officier met name Talerico, is thans vol ledig bevestigd door Talerico zelf. „Le Monde" moet thans openlijk toegeven, dat het artikel bewerkt is en op welk een manier T"\E directeur-hoofdredacteur van Le Monde, Hubert Beuve-Mery, heeftin een hoofdartikel onder de titel „Verdui delijkingen" omstandig beschreven, hoe zijn krant het z.g. „rapport-Fechteler" heeft verspreid. Daarbij heeft hij er zijn verbazing over uitgesproken, dat zij is misbruikt om zijn krant in opspraak te brengen. Ten aanzien van het „rapport" zelf geeft hij drie dingen toe: 1. de tekst ervan is de gedeeltelijke weergave van een artikel in het blad „Proceedings" van het Amerikaanse marine-instituut, geschreven door kapi tein-luitenant-ter-zee Talerico in Sep tember 1950; 2. de tekst werd ingekort, aangevuld en soms omgewerkt; 3. sommige samenvattingen, welke het meest sensationeel waren, zoals b.v. de passage over een aanval op Engeland riet 150.000 parachutisten, eisten bij eenvoudige lezing het meest nadrukke lijke voorbehoud, zo niet meer. In dit "erband erkent Beuve-Mery, dat de journalist Jacques Bloch-Mor- Ongeveer dertienhonderd bij de Cen trale Bond van Werknemers in de Transportbedrijven aangesloten vissers uit Egmond, ÏJmuiden, Scheveningen, Katwijk, Noordwijk en Vlaardingen kwamen gisteravond in Den Haag bij een in verband met het conflict met de reders. De tweede voorzitter, van de Centrale Bond, de heer A. de Boon, gaf een uiteenzetting van de situatie en de vergadering nam met verontwaardiging kennis van het besluit van de reders om elke bemiddelingspoging van de Stichting van de Arbeid van de hand te wijzen. De vissers hebben zich een stemmig achter he. beleid van het hoofdbestuur geschaard. De vloot kan niet uitvaren, zolang geen arbeidsovereenkomst is vastge legd, die in georganiseerd overleg of in overleg met het College van Rijksbe middelaars is tot stand gekomen. Vol gens mededelingen van de heer De Boon hebben de bij de Christelijke Be drijfsgroepencentrale aangesloten vis sers eveneens besloten niet te monste ren. Er zijn nu nog drie mogelijkheden. Het College van Rijksbemiddelaars kan een bindende arbeidsovereenkomst op leggen of op verzoek van beide partijen, of op verzoek van een partij of op eigen initiatief. Prof. dr. Garmt Stuiveling: heeft gistermiddag zijn ambt van buitenge woon hoogleeraar in de taalbeheersing aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam aanvaard met een inaugu rele rede over „de ervaringen van Mul- tatuli als redenaar". hange, die hem de tekst van het „docu ment" verstrakte, de lezers had ge waarschuwd, dat de samengevatte ge deelten door hemzelf inderhaast waren geschreven. In het tweede gedeelte van zijn arti kel gaat Beuve-Mery na, wie de schrij ver kan zijn van het stuk, dat Bloch- Morhange hem heeft verstrekt. „Er zit niets anders op dan de auteur van de vervalsing te zoeken in de duistere en met voetangels vaak zeer gevaarlijk be zaaide wereld van de geheime dien sten". „Hoe moeilijk de onderneming ook is, zij is niet hopeloos. De officie ren, die in die diensten werken, hebben er zonder twijfel evenveel belang bü, de dader te vinden, als wij". Bloch-Morhange is een journalist, aldus een mededeling van de Engelse „Observer", die een soort particuliere nieuwsbrief uitgeeft. Hij verspreidt hierin allerlei nieuws, dat hij op ver schillende manieren heeft verzameld. Zo heeft hij drie maanden voor de pu blicatie door „Le Monde" het „rapport- Fechteler" in deze dienst gepubliceerd. r\AT het stuk een vervalsing was, wordt nogmaals duidelijk uit een interview door Le Monde over genomen dat het Giornale di Napoli met Talerico heeft gehad. Deze heeft verklaard, dat het „rapport" in grote trekken een weergave van zijn artikel in proceedings" is maar dat er „strategisch onhoudbare opvattingen" zijn ingelast. Deze zijn door een niet te goeder trouw zijnde journalist in gevoegd. Le Monde heeft deze be schouwingen cursief afgedrukt en er de wereldopinie mee opgeschrikt, aldus Talerico. De publicatie in Le Monde heeft kortelings, zoals men zich zal herinne ren, geleid tot het ontslag van één van de redacteuren van het blad. Het lijdt geen twijfel, of de positie van Beuve-Mery, die enige maanden ge leden al zeer wankel was wegens zijn neutralistische sympathieën, is thans onhoudbaar geworden. De Westduitse bondskanselier dr- Adenauer en de drie geallieerde Hoge Commissarissen hebben gisteren nog geen overeenstemming kunnen berei ken over alle hangende kwesties van het souvereiniteitsverdrag en de aan vullende overeenkomsten. Men heeft derhalve besloten, dat de bondskanse lier en de ministers van buitenlandse zaken der westelijke Grote Drie over deze kwesties, waaronder vooral die van de verdeling van de Westduitse fi nanciële bijdrage tot de Westeuropese verdediging, op een laatste conferentie voor de ondertekening van het stelsel van verdragen een beslissing zullen ne men. De Amerikaanse Hoge Commissaris John McCloy heeft verklaard, dat een definitieve datum voor de conferentie met de ministers van buitenlandse za ken nog niet genoemd kan worden. Er was ook nog niet bepaald of de confe rentie in Bonn of in Straatsburg zal plaats vinden. De voorzitter van de Westduitse so ciaal-democratische partij, dr. Kurt Schumacher, heeft er tegen gewaar schuwd, dat West-Duitsland integratie- verdragen tekent, „die het effect van' een verdelingsdocument zouden heb ben". De vice-voorzitter van de SPD, Erich Olienhauer, heeft in een schrijven aan de voorzitter van de Bondsdag, Hermann Ehler, geëist, dat het parlement nog deze week de gelegenheid krijgt het „Duitse verdrag" te bespreken. De ondertekening. Volgens goedingelichte kringen in Bonn zullen Maandag de overeenkom sten tussen de Westelijke geallieerden en de Bondsrepubliek en het verdrag voor een Europese verdedigingsge meenschap worden getekend. Maandagmorgen zouden de Weste lijke ministers van Buitenlandse Za ken en bondskanselier Adenauer in Bonn de verdragen tussen de Westelij ke geallieerden en West-Duitsland te kenen. Maandagmiddag zou in Parijs het EVG-verdrag worden getekend. Een ronde welke geheel Noord-Holland doorkruist is niet te organiseren zonder de medewerking van tal van autoriteiten. Het Ministerie van Waterstaat, Gedeputeerde Staten, burgemeesters, Rijks- en gemeente politie, hebben ook voor dit jaar weer hun medewerking toegezegd en waar zoveel goede wil aanwezig is kunnen wij met vertrouwen het gunstige verloop van de strijd om de Grote Prijs van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen tegemoet zien. Zeker omdat een escorte van de verkeersgroep van de rijkspolitie de ronde-karavaan door het doolhof van de navolgende wegen zal leiden: Waagplein, Houttil, Langestraat, Kerkplein, Gasthuisstraat, Zeven huizen, Geesterweg, Scharloo, Bergerweg, Hoeverweg, Herenweg, provinciale weg Limmen-Strand te Castricum aan Zee, provinciale weg LimmenBakkum, Uitgeesterweg, provinciale weg HembrugLimmen, Assumer Tolweg, Provincialeweg Hoogdorperweg en Tolweg), Gerard van Assendelftstraat, Raadhuisplein, A. de Renessestraat, Deutzstraat, Marquettelaan, Alkmaarsestr,weg, Breestraat, het Stationsplein, Meer straat, Koudehorn, Wijkermeerweg, Klomp, Kanaalweg, Kagerweg, As- séndelverzeedijk, Westzanerdijk, Hogendijk, Stationsstraat, Westzijde, Zuideinde, RaadhuisstraatDubbele buurt, Lagedijk, Hoogstraat, Lage- dijk, Julianabrug, Provincialeweg, Nekkerstraatweg, Sluisbrug, Markt, Gedempte Singelgracht, Wagenbeurs, BeemsterbrugPurmerenderweg, Oosthuizerweg, Ringdijk, provinciale weg Oosthuizen—Hoorn, Wester- dijk, Breed, Grote Noord, Kaasmarkt, Grote Oost, Schellinkhouterdijk, provincialeweg HoornEnkhuizen, Provincialeweg, De Streek, Koe plein, Noordemveg, Paulus Potterstraat, He Spaans Leger, Sijbrands- Plem, Noorderweg, Oosterdijk, Broekoord, Geuzenbuurt, Molenhoek, Kerkbuurt, Krimpen, Bangert, Kagerdijk, Onderwijk, Hogendijk, Oos terzeedijk, Voor Eiland, Hoge Steeg, Wester Haven, Ridderstraat, De oude Haven, Westerzeedijk. Dijksweg, Rijweg langs de Westfriese Om- nngdijk, Westfriese Zeedijk, Groetweg, Schagerweg, Havenweg, pro- vincialweg Schagen—Kolhorn, Rijksweg De Stolpen—De Kooi—Den Helder Binnenhaven, Zuidstraat, Keizersbrug, Keizerstraat, Spoor straat, Koningstraat^ Koningsplein, Polderweg, Boerhaavestraat Brak- keveldweg, Nieuweweg, Lange Vliet, Weg langs de Lange Vliet, weg langs de Sohexdmgsvliet, Rijksweg langs het Noordhollands Kanaal tot De Stolpen, provinciale weg Schagen—Kolhorn, provincialeweg Scha gen—De Stolpen, De Loet, Herenstraat, Markt, Gedempte Gracht, Mo lenstraat, Nieuwe Laagzijde, Stationsweg, provincialeweg Alkmaar— Schagen, Provincialeweg, Westdijk, Provincialeweg Alkmaar—Schagen Nieuwe Schermerweg, Kanaaldijk, Friesebrug, Kanaalkade, Helderse- weg, Kruseman van Eltenweg en Jan van Scorelkade. De Nederlandse regering heeft be sloten aan de landen, die deel uitma ken van de gemeenschap voor kolen en staal, te verzoeken het internationale gerechtshof, dat van deze gemeenschap deel zal gaan uitmaken, in Den Haag te vestigen. Ditzelfde gerechtshof zal, Van onze correspondent De gemeenteraad van Langedijk kwam Maandagavond in een spoedeisende vergadering bijeen ter behandeling van het voorstel van B. en W. tot het voe ren van een verweer tegen een door de heer A. Scholte te Zuidscharwoude in. gestelde eis groot f 16.000 wegens een hem overkomen ongeval in dienst der brandweer op 24 October 1948. Bij het blussingswerk was op Scholte een geveldeel gevallen, waar door deze lichamelijk letsel had opge lopen. De voorzitter, burgemeester Schelhaas, deelde mede, dat de ge meente gedagvaard was op 29 Mei a.s. om elf uur voor de rechtbank te Alk maar. Hij zeide voorts, dat mr dr C. Berk houwer eiser als raadsman zal bijstaan. Hij deelde voorts mede, dat de ge meente voor f 20.000 verzekerd was te gen ongevallen bij een Rotterdamse maatschappij. Verwachting tot hedenavond. ZONNIG EN DROOG Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige Noordoostelijke wind. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als gisteren. WOENSDAG: Zon op: 4.38, onder 20.36. Maan op 3.03, onder 18.2b De heer Heeringa stelde enkele vra gen over de aansprakelijkheid. De voorzitter antwoordde, dat de verzekeringsmaatschappij er op stond, dat er verweer zal worden gevoerd. Het ging er volgens spreker om of men juridisch aansprakelijk was. Op een vraag van de heer Heeringa of dat zo was, antwoordde de voorzitter: Neen. Het voorstel van B. en W. werd met algemene stemmen aangenomen. Een commissie uit de landbouworga nisaties onder voorzitterschap van de directeur van het Landbouw-Econo- nomisch Instituut, prof dr J. Herring, heeft op grond van een studie over de relatieve gelijkstelling van de positie der landarbeiders en vergelijkbare ar beiders te plattenlande een reeks con clusies geformuleerd. De voornaamste hiervan is wel, dat naar haar oordeel het loon moet worden verhoogd van 84.5 cent tot 88.5 cent per uur, in bei de gevallen met inbegrip van de halve pensioenpremie. De bedragen zullen in andere sectoren evenredig moeten stij gen. De lonen van volwassen vakarbeiders zullen naar het oordeel der commissie in het kustgebied van Noord- en Zuid holland moeten worden verhoogd met 2.5 cent per uur en in de Wieringer meer met 1.5 cent. De verhoging der normale tijdlonen zal echter niet van invloed mogen zijn op die voor bijzon dere werkzaamheden, op diverse toe slagen en op de tarieven voor accoord- werk. Ook de lonen der ongeschoolden zullen behoudens 'n enkele correctie geen wijziging dienen te ondergaan De conclusies zullen waarschijnlijk dienen als grondslag voor de bespre kingen over de collectieve arbeids overeenkomst voor het jaar 1953-1953. Tijdens een protest-meeting van communisten in Dusseldorf moest de politie krachtdadig ingrijpen om de menigte te beletten tot vecht partijen over te gaan. De Duitse politie trachtte met geweld het rode vaan uit handen van de op dringende communisten te nemen. Twee families te Haarlem hebben over een lek in de gemeenschappelijke keuken zulk een hooglopende ruzie gekregen, dat de pater familias van het bovenhuis zijn confrater beneden met een Amerikaans legermes te lijf ging. Het slachtoffer is in zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis ver voerd. De dader is opgesloten. naar het zich laat aanzien, in de toe komst eveneens als orgaan van ile Europese Verdedigings Gemeenschap dienen. De taak van dit nieuwe lichaam is 't beslechten van geschillen, dien ten aanzien van de uitvoering van het overeengekomene tussen de deelnemen de landen zouden kunnen rijzen. Reeds deze week zal minister Stik ker, die thans de miinstersconferentTe inzake de Europese Verdedigings Ge meenschap te Parijs bijwoont, formeel voorstellen het Hof in Den Haag te vestigen. Den Haag heeft ten aanzien van het internationale recht een wereldnaam gekregen. De twee grote vredesconfe renties, die vóór de eerste wereldoorlog werden gehouden, hadden haar zetel in Den Haag. Sinds 1914 huisvest de resi dentie het Vredespaleis, waar het per manente Hof van Arbitrage zijn zetel vond. Sindsdien werden het Internatio nale Gerechtshof en de Academie voor Internationaal Recht er eveneens ge vestigd. De Carnegiestichting, die de eigena resse is van het Vredespaleis en van het belendende gebouw van de acade mie voor internationaal recht, benevens van de grote omringende tuin. heeft zich jegens de regering bereid ver klaard haar volle medewerking te ver lenen. De regering is bereid aan de Carnegiestichting een lening te ver strekken, waaruit de .bouw van een re- oresentatieve huisvesting van dit hof kan worden gefinancierd. In opdracht dezer Stichting heeft ir M. J. Luthmann, een voorlopig ontwerp gemaakt voor een gebouw, dat aan de Carnegieiaan in de tuin achter het Vredespaleis kan worden opeetrokken. De uitvoering van het ontwerp van ir Luthmann zal naar schatting twee ja ren vergen. Alle grote Britse firma's in commu nistisch China treffen voorbereidingen om haar zaken af te wikkelen en te vertrekken, aldus verklaart Engeland in een nota. die door de Britse zaakge lastigde te Peking is ingediend. Minister Eden zal vandaag in het Lagerhuis een verklaring over de kwestie afleggen. In gewoonlijk welin gelichte kringen te Londen meent men te weten, dat de minister zal verklaren, dat Groot-Brittannie voor het ogenblik niet van plan is de diplomatieke be trekkingen met de regering te Peking te verbreken. Zoals bekend heeft Enge land deze regering erkend. In Zweden is de achtste communist gearresteerd, beschuldigd van spionnage voor de Sowjetunie. Zijn naam is niet bekendgemaakt. TN geheel Nederland is de verkiezings actie der politieke partijen begonnen. Ruim een maand scheidt ons nog van de dag. waarop het Nederlandse volk ter stembus gaat om de leden van de nieuwe Tweede Kamer uit de opgestel de candidatenlijsten te kiezen. Op dit ogenblik van hevige interne politieke actie vraagt een publicatie in de Groene Amsterdammer van 17 Mei onze bijzondere aandacht. In de eerste plaats omdat er, voorzover wij weten, een novum in wordt gepropageerd; in de tweede plaats, omdat, naar ons voor komt ,de Groene Amsterdammer thans, wellicht tegen zijn zin, duidelijk gaat staan aan de zijde, waarvan wij het meeste gevaar verwachten. De lezer, die geregeld onze hoofd artikelen volgt, zal weten, dat wij in het algemeen geen grote waardering kunnen hebben voor die Amerikanen, die uit de hulp van de Verenigde Staten aan West-Europa menen een culturele, politieke en econom''- "he degradatie van ons werelddeel tf o- gen afleiden. Wij hebben een f er van iedere poging tot veramerika: se- ren; wij verafschuwen eveneens de op gelegde heilstaat-idee van het commu nistische Sovjet-Rusland, die in haar uitingen niet zo heel veel verschilt van wat wij tussen 1940 en 1945 door maakten. Wanneer wij deze zaken tegen elkaar afwegen, zullen wij on vermijdelijk tot de overtuiging komen, dat datgene, wat ons in ons democra tische land en in ons oude werelddeel lief is, in de Verenigde Staten de beste bescherming zal vinden. Het is zeer beslist noch de diepste wens van Amerika, noch die van West- Europa, dat deze verworvenheden ver dedigd moeten worden met het geweer aan de voet; dat ontzaglijke bedragen aan defensieve voorbereidingen moeten worden uitgegeven. De Amerikaan is even vredelievend als de Europeaan; even vredelievend zelfs als het Russi sche volk, waarvan wij overigens niet zo heel veel afweten. Oorlogsgokkers zijn er in Amerika te vinden; evengoed in Europa als in Rusland. Het staat als een paal boven water, dat geen weldenkend mens met vreugde in het hart ervaart, dat geweldige sommen geld gebruikt worden voor militaire zaken, terwijl er zoveel is, dat met het oog op het herstel van de wereld moet worden aangepakt. HAT weten niet alleen de volkeren, dat weten ook de volksvertegen woordigers. Zelfs de communisten. De laatsten propageren evenwel ontwape ning in een periode, waarin enige con trole in de Sovjet-Unie tot de vol strekte onmogelijkheden behoort. En dat de democratie, waarnaar wjj vijf lange jaren gesnakt hebben, voor wel ker herwinning wij geleden hebben, een verdediging waard is, hebben wij door schade en schande leren begrij pen. De Groene Amsterdammer snapt van deze zaken blijkbaar niets. Het rode blad poogt de minnaars van de vrede in ons volk te mobiliseren voor een actie, die op de verkiezingsdag tot uit drukking moet komen. Het stelt voor, dat al die „antimilitaristen" op 25 Juni, weliswaar op hun eigen partijlijsten, maar dan op nummer zeven van die lijst stemmen. En het noemt deze men sen de „Zevenstemmers". Uit hun aantal zou bij de stemmen telling blijken hoeveel Nederlanders het oneens zijn met de huidige politieke koers, zonder dat zij op de lijst van de communisten zouden behoeven te stemmen. WIJ hebben het voorstel van de Groene aandachtig bestudeerd. Het blad constateert, dat het politieke leven in ons land „bevangen schijnt te zijn door onlust en moedeloosheid" en dat de verkiezingen minder belangstelling trekken dan een tweede klas voetbal wedstrijd. Het zegt, dat de Nederlander zijn politieke opvattingen bij de a.s. verkiezingen niet ondubbelzinnig ken baar kan maken. Dit is een geweldige leugen. Iedere Nederlander heeft in de kring van zijn partij, in openbare ver gaderingen, in de pers, in volle vrijheid van woord en geschrift de kans alles te zeggen, wat hij op zijn hart heeft. Dat is zelfs eèn grondwettelijk recht. En de Grondwet is gelukkig een heel wat de gelijker stuk dan het propagandistisch gezwam van twee volle pagina's in het rode blad. Dat wij dit voorstel, dat gelanceerd wordt door mr R. H. Dijkstra, die zich zelf notabene partijloos en zonder poli tieke ambities noemt, aan onze lezers bekend maken, is slechts om erop te wijzen ,dat de Westerse democratie dolksteken in de rug als „De derde weg" en de „Zevenstemmers" met kracht van de hand moet wijzen. Iedere verdeeldheid inzake de defensie van deze democratie tegen dictatoriale sta ten is koren op de molen dezer dicta turen. Wij hadden de Groene Amsterdam mer voor intelligenter versleten. Ove rigens is het bijzonder gelukkig, dat het zich thans openlijk als communis tisch afficheert. Een andere naam is er niet voor te bedenken. Wij zijn er zeker van, dat het plan een zevenklapper zal blijken, zoals die wel meer in de politieke arena worden afgestoken. Zonder meer resultaat bo vendien dan een kort knalletje en de stank van het kruit. Róód kruit, wel te verstaan! De Oostduitse volkspolitie voert op het ogenblik aanzienlijke versterkingen aan langs de zonegre, s tussen Helm stedt en de Harz, een afstand van 200 kilometer. In dit gebied zouden alle grenswegen zijn afgesloten voor het verkeer, terwijl patrouilles van de volkspolitie de paden. waarvan de smokkelaars meestal gebruik maken, streng bewaken. Alle scholen en hui zen in de nabijheid van de zonegrens zijn ontruimd en ingericht als onder komens voor de volkspolitie.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1