Amsterdam is Rijnhaven geworden UNIEK Koningin Juliana stuurde de PietHein met vaste hand door het lint Elke 6 minuten een ELCO'HULSMAN-koper! WAAKUtDUN dit blad 10°|okorting UNIEK GEEFT U ZELFS EEN VOL JAAR GARANTIE In 'n ELCO aliijd Heer! De Unieke verrassing van deze week. Een kostelijk bezit voor Uw kinderen! van HET KLAVERBLAD De opening van een belangrijke waterweg Dat betekent 87 ELCO's per dag of in minuten omgerekend: Parijs en Amsterdam zijn even enthousiast over het nieuwe coupe* systeem Hulsman: een coupe en een blijvende pasvorm op zo natuurlijke wijze in de stof gebracht, dat iedereen spontaan zegtf u/A ADHCD Aid Voor de leze,s van NIEUWENDUK 143 AMSTERDAM TELEFOON 47135 Feestvreugde van Tiel tot de hoofdstad Oeen fikse regenbui, f*—». jé geen stomen of chemisch reinigen, die iets aan y... -> I «Mar coupe en pasvorm bederven kunnen. v Schouders/ i i Kif m 1 lJ 1 ls« i F m 1 - m ELC O-HULSMAN costuums Regenjassen voor dames en heren, in de mod pastelkleuren t 47 50 t 39.50 HERENPANTALONS, gabardine I 19.50 Uitgebreide collectie dames-tailleurs VRIJDAG 23 MEI 1952 ter- en oeverballetten. Het Ballet der Lage Landen stond onder leiding van Wascha ter Weeme, de Rijnspelers langs de waterkant o. 1. v. die v. Jack Bow en de door Uut Armbrust ontwor pen waterballetten onder de zwemtech- nische leiding van Jan Stender. Geze ten langs de beplante oevers van de ruim tweehonderd meter lange Rijn zagen de duizenden genodigden, hoe de Batavieren ons land binnentrokken, hoe een wijnfeest aan de Rijn wordt gevierd, hoe carnavalvierende Jongens en meisjes Prins Carnaval op zijn rijk. beladen schip door het water trekken, en hoe de schon® Lorelei de varensgas ten tot zich tracht te lokken. Briels heeft in deze show ongetwijfeld zo goed als alle historische en mythologi sche gegevensomtrent de Rijn ver werkt en er een grootse show van ge maakt, doch niettemin is er te weinig actie en contrastwerking om de voor stelling tot een voortdurend boeiend geheel te maken. Ook waren de ge beurtenissen door de ongewone vorm van het toneel voor degenen, die niet op de eerste rij zaten en dat waren uiteraard de meesten min of meer onoverzichtelijk. Voor het overige was het waterspel „Aquamarijn" ontegen zeggelijk vol charme, fleur, fantasie en betoverende kleuren. Op elke verpakking van Klaverblad's karnemelk- zeep zit een bon geldig voor een plaatje! (Van onze speciale verslaggever) J^ONINGIN JULIANA stond Woensdagmiddag onder een brillant blauwe lente hemel zélf aan het roer van de „Piet Hein" om het oranje lint door te varen, dat daar bij Tiel als enige obstakel nog de toegang belemmerde tot het nieuwe Amsterdam-Rijnkanaal. Het was een groots en feestelijk moment, toen de boeg van het koninklijke vaartuig onder het luid gejuich van honderden school kinderen en onder het oorverdovende geloei van de stoomfluiten, hoorns en toeters van de talrijke gepavoiseerde schepen, die de „Piet Hein" vergezelden of daar voor de nationale vlootschouw waren bijeengekomen, het lint deed knappen en daarmee door de Koningin de veelbesproken en thans voor het grootste deel gereed gekomen vaarweg tussen Amsterdam en de Waal officieel voor handel en verkeer was opengesteld. Tezelfdertijd werden de hefdeur en de eerste twee stellen puntdeuren van de gigantische, aan de Ingang van het ka naal liggende Prins Bernhardsluis langzaam geopend en werden aan de wal duizenden postduiven opgelaten, die als een witte wolk wegdwarrelden om aan den volke kond te doen van het blijde nieuws. kers aan de totstandkoming van dit wonder van Nederlandse waterbouw kunde. De minster van Verkeer en Water staat, de heer H. H. Wemmers, burge meester mr Arn. d' Ailly van Amster dam en burgemeester jhr mr C. J. A. de Ranitz, die ook het woord voerde namens alle andere gemeenten, wier gebied door de nieuwe verbinding wordt doorsneden, spraken ieder daar tussen de beschermende sluiswanden een korte feestrede uit, waarbij zij vertelden van de historie van het ka naal en de internationale, nationale en locale importantie van deze vaarweg accentueerden. Burgemeester d'Ailly overhandigde bovendien aan Koningin Juliana een exemplaar in goud van de herinne ringspenning, ontworpen door de beeld houwer Carasso en door de gemeente Amsterdam geslagen ter gelegenheid van deze bijzondere gebeurtenis. Aan Prins Bernhard en de prinsessen over handigde de burgemeester een exem plaar in zilver. De Prins onthulde hierop een in de sluiswand aangebrachte plaquette, waarmee de naam van Prins Bernhard aan de sluis werd gegeven. Na deze plechtigheid begaf de koninklijke fami lie zich om één uur weer aan boord van de „Piet Hein", die met de overige schepen uit de sluis vertrok, nagejuicht door de duizenden, die zich op de sluis- kaden hadden verzameld: arbeiders aan de kanaalwerken met hun echtge noten en officiële vertegenwoordigers vaan de burgerij. Zeventig paarden. Tijdens de tocht naar de tweede sluis bij Ravenswaay werd het koninklijke jacht aan bakboordzijde geëscorteerd door een zeventigtal ruiters van lan delijke rijveren igingen. Het lange lint van dravende, donker glanzende paar den, weerspiegeld in het water, bood een fantastische aanblik. 0 0 VOOR Amsterdam en voor Tiel, maar 1 ook voor de tussenliggende steden als Utrecht en Wijk bij Duurstede, was het Woensdag een grote en uiterst be langrijke dag en de vreugde over deze tweeledige gebeurtenis: het bezoek van de Koningin en de opening van het kanaal, werd op alle mogelijke wijzen in deze steden en langs de oevers van de nieuwe waterweg gemanifesteerd. Een enthousiast Tiel riep eerst de vele honderden binnen- en buitenlandse genodigden een hartelijk welkom toe. De gasten wandelden door een dichte haag van Tielenaren achter het stede lijk muziekcorps aan naar de haven, waar zij zich aan boord van de salon boot „Kasteel Staverden" begaven. De straten waren feestelijk versierd en de hoofdstraat was omgebouwd tot een natuurgetrouwe copie van de vlak bij de stad gelegen Prins Bernhardsluis, waarvan men van de Waalkade af de vlaggen op het hoge, roodgedakte hef- portaal kon zien wapperen. Omstreeks elf uur arriveerden Ko ningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsessen Irene en Marijke aan de grens van de gemeente, waar zij wer den welkom geheten door de Commis saris der Koningin in Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, en de burgemeester van Tiel. de heer N. F. Cambier van Nooten. "Het bestuur van de Oranjevereniging bood de prinses sen hier de eerste Betuwse kersen aan, Operatie Konijnenhok Het was Woensdag voor de prinsessen Irene en Marijke, die zich aan boord van de „Piet Hein" bevonden, een grote ver rassing, toen van de brug over het kanaal bij het Betuwse dorp Zoelen door afgezanten van de burgerij een compleet konijnen hok, waarvan de voorkant een model van het hefportaal met hefdeur van de sluis bij Tiel voorstelt, aan een touw voorzich tig op het dek van de „Piet Hein" werd neergelaten. In het hok be vonden zich vier witte konijn tjes met rode ogen, die voor de vier prinsesjes bestemd waren. Van de sluiskade bij Ravens waay liet een jongen namens de schoolkinderen uit de omliggen de dorpen een badtas in de vorm van een grote vis op het dek van het koninklijke jacht neerdalen. In deze tas vonden de prinsesjes een prachtig zeiljacht. H.M. de Koningin volgt aanuucntig de toelichting, die haar gegeven wordt bij een maquette van Keulen. symbolisch bijeengespaard uit de ver schillende bongerds. Op de loswal, waar de „Piet Hein" lag gemeerd en zich duizenden belang stellenden hadden verzameld, sprak de burgemeester een welkomstrede uit, waarin hij o.m. zei, dat deze dag, welke door de komst van de Koningin toch reeds met gouden letters in de annalen der stad werd opgetekend, door de ope ning van het kanaal een historisch en economisch buitengewoon belangrijke dag voor Tiel zou blijken te zijn. De Koninklijke familie begaf zich hierop aan boord van de „Kasteel Sta verden", waar verschillende autoritei ten en andere personen, die bij de ka- naalaanleg en de bouw der sluizen waren betrokken, qan Hare Majesteit werden voorgesteld. Onder de gasten bevonden zich ook de ambassadeurs van Frankrijk en West-Duitsland en de gezanten van Luxemburg, Zwitserland en Oostenrijk. Nadat het Koninklijke gezelschap op de „Piet Hein" was overgestapt, voer het jacht, geëscorteerd door talrijke andere vaartuigen^ over de Waal naar het enkele honderden meters verder gelegen sluizencomplex. Tijdens deze korte tocht nam de Koningin een natio nale vlootschouw af. waaraan honder den feestelijk uitgedoste jachten deel namen, die voor anker lagen in de aan- vaarhaven van de Prins Bernhardsluis. Het grote moment. Kort voor het bereiken van de sluis nam Koningin Juliana het roer over en de koninklijke roergangster stuurde de glanzend witte „Piet Hein" met vaste hand door het daar gespannen oranje lint, waarmee zij het Amster dam-Rijnkanaal officieel opende, het grote moment, waarop de talloze toe schouwers hadden gewacht. Er steeg een luid gejuich op uit de honderden jonge kelen der langs de dijken van de aanvaarhaven opgestelde schoolkinde ren. De sirenes van de sluis loeiden, terwijl de stoomfluiten en de hoorns van de vele schepen er eveneens toe bijdroegen, dat de lentewind het blijde moment van deze glorieuze opening in rijk geschakeerde klankgolven ver over het vlakke Betuwse land kon uit dragen. Vliegtuigen cirkelden voortdurend hoog over het sluizencomplex en de lange trein, die onverwachts over de spoorbrug over de sluis daverde, ver hoogde nog de imposante, dynamische aanblik van het geheel. In de sluis aangekomen, ging het koninklijke paar wederom op de „Kas teel Staverden" over, waar H. M. per soonlijk een aantal onderscheidingen uitreikte aan vooraanstaande medewer- Bij deze volgende sluis bracht een kinderkoor enkele liederen ten gehore, en er was een défilé van versierde boe renwagens, waarna prinss Mariflre, ge holpen door haar Moeder, met een leuk gebaartje een tweede plaquette van de Nederlandse vlag ontdeed. Hier mee was ook de sluis bij Ravenswaay, welke voortaan de naam „Prinses Ma- rijke-sluis" zal dragen, officieel ge opend. Onder de vrolijke tonen van een mu ziekcorps uit Maurik voer de „Piet Hein" met de volgboten de rivierkrui sing op naar Wiik bij Duurstede. Op de vier stroom geleiders in de rivierkrui sing stonden bij vlaggen erewachten van de studentenweerbaarheid. Vóór de „Prinses Irene-Sluis" ,bij Wijk bij Duurstede stonden op de linkeroever drieduizend schoolkinderen opgesteld met rode, witte en blauwe borden, waarmee zij een schier eindeloze vlag vormden. Aan de andere zijde van het water stond de jubelende Amsterdamse schippersjeugd. Nadat de „Piet Hein" in de laatste sluiskolk was gemeerd, assisteerde de Koningin prinses Irene bij het onthul len van een derde plaquette, die ver meldt, dat de prinses haar naam aan de sluis heeft gegeven. Rond deze pla quette had zich een erewacht geschaard van zeekadetten, o.a. uit Velsen- IJmuiden. Het jacht verliet kort daarop de sluis en werd honderd meter verder aan de westzijde van het kanaal gemeerd. De koninklijke gasten en ook de genodig den op de overige vaartuigen debar- keerden hier en vertrokken met auto's naar de hoofdstad. „De R(jn In de RAT'. Enkele uren later zette Koningin Juliana in het'RAI-gebouw te Amster dam door het indrukken van een knop de „Waterval van Schaffhausen" brui send in werking en opende daarmee of ficieel de tentoonstelling „De Rijn in de RAI". Zowel binnen als buiten het gebouw bestond een enorme belang stelling voor deze gebeurtenis. De voor zitter van de Stichting „Amsterdam Rijnkanaal", mr D. A. Delprat, sprak vóór de opening een redevoering uit, waarbij hij betoogde, dat Amsterdam zich tot nu toe een Assepoester en „het lelijke Jonge eendje" had gevoeld in de gemeenschap van Rijnhavens, doch dat thans dank zij dp nieuwe verbin ding aan de hoofdstad gelijke kansen werden gegeven voor de handel op de Rijn. Het oorverdovend loeien van een scheepssirene door de grote hal besloot de openingsplechtigheid. Carel Briels en mr Delprat leidden vervolgens de Koningin en Prins Bernhard langs de talloze stands, zowel de Nederlandse, als de Duitse als die van de andere Europese landen. Er bestaat van de zij de van handel en verkeer enorme be langstelling voor deze expositie. Kos ten noch moeiten zijn voor de over het algemeen zeer fraai uitgevoerde stands gespaard en vooral van Duitse zijde is de deelname bijzonder groot. Ook Zaandam is als Nederlandse grootste houthaven vertegenwoordigd in een keurig uitgevoerde stand, wel ke voorts de nadruk legt op de be langrijke levensmiddelen- en reukstof- fenindustrie van deze Zaanstad. „Aquamarijn". Des avonds werd langs de oevers en in het water van de Rijn in het RAI- gebouw de gala-première gegeven van de sprookjesachtige waterfantasie „Aquamarijn" van Carel Briels. Het Utrechts stedelijk orkest onder leiding van Hugo de Groot begeleidde de wa- yS LM /-! wl a a J Iedere EkCO-koper constateert 't met genoegen: in moderne pastelkleuren I 99.— Engelse Tropical costuums - systeem Hulsman - in moderne dessins 11 09. KAMGAREN COSTUUMS, blauw en bruin I 79.50 SPORTCOLBERTS t 47 50 I 39.50 en mantels I 79.50 Bij aankoop voor een bedrag I. 75.- CRATIS een fraaie grote reistas geheel uit leder vervaardigd Bij aankoop voor een bedrag f. 100.- GRA TlS een orig. Zw. Polshorloge, anti-magnetic, shockproof met 1 jaar schriftelijke garantie.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 9