A Problemen bij de gedachte aan teeltbeperking voor hyacinthen VERVOLG STADSNIEUWS Indringer door politierechter met boete gestraft Sterritten zouden ernstige schade toebrengen aan landwegen LS HET HART SPREEKT Sportweek „Tonegido' gesloten NIEUWS UIT BREEZAND Bevredigende oplossing is moeilijk ie vinden Julianadorp „Bestevaerbeker" een jaar voor JHC-dames Urk Als hei bier is in de man. Het gebeurde in Nieuwediep Noorse torpedobootjagcr op bezoek Jeugdtournooi van HRC Marine-mutatie Wieringen Brandweeravond Aanklacht van waterschappen wordt door het wetsontwerp tegemoet gekomen Zal binnenkort een ver gunning nodig zijn? Willy Schagen candidaat voor Europese titel Ivo Rinkel won te Surbiton -RENEE SHANN Wim van Est wil in Tour de France starten Het Radioprogramma DINSDAG 27 MEI 1952 In 1938, toen de handel vrij was, werden 72.307.000 hyacinthenbollen geëxpor teerd en was er een overschot, een surplus van 16.824.000 stuks. Voor 1952 wordt f" leverbare hyacinthenbollen geschat op 86.249.000, voor 1953 op 104.88..000, voor 1954 op 124.607.000, voor 1955 op 150.317.000 enz. Een zeer sterke toename dus! En dat in een tijd, waarin denk aan Engeland op bemoeilijken van de handel gerekend moet worden. Als we daarbij dan nog opmerken, dat c e exporteurs thans in het bijzonder van de hyacinthen betrekkelijk weinig in net buitenland kunnen plaatsen, lijkt voor de uitbreiding van de hyacinthenteelt nog minder grond aanwezig te zijn en schijnt deze nog minder verklaarbaar, .laar, als we naar een verklaring zoeken kunnen we in dit geval de uitvoer ook wel. buiten beschouwing laten. want.de export van hyacinthen kon zeker groter zijn als de prijzen maar lager waren en het zijn dan ook slechts de hoge prijzen, in eigen land betaald, die tot gevolg hebben dat de teelt zich uitbreidt op een wijze, dat men gaat vragen er maatregelen tegen te nemen, daar het op den duur fout móet lopen. De hoge, voor de kweker beste prij zen worden niet gewettigd door de vraag uit het buitenland. De. binnen landse afname van hyacinthen vcor tuinen en parken is ook te gering om van invloed te zijn. De prijs wordt betaald bij de handel tussen kwekers onderling en Ine en door wie de prijs zo hoog opgevoerd kon worden, zon der dat er een direct aanwijsbare aanleiding voor was, is een van de ge heimen van het vak dat altijd een heel sterke speculatieve inslag heeft gehad. Als we ons oor hier, waar vooral klei ne kwekers zijn, te luisteren leggen, dan krijgen we van menigeen te ho ren, dat de groten misschien wel kun nen antwoorden op de vraag hoe de prijs zo hoog kon worden en, voegen zij er spijtig bij: nu we volgestopt zijn met dure bollen, nu moeten er maat regelen worden genomen voor teeltbe perking, maatregelen, die vooral door de kleintjes en de jonge, nieuwe kwe kers als onaangenaam zullen worden gevoeld. De groten hebben hun profijt gehad en wij komen er niet aan toe. Zij hebben zich wel veilig gesteld en elke beperking zal vooral ons treffen. Toch zijn velen van hen ook van me ning, dat er iets zal moeten gebeuren, dat men zo niet door kan blijven gaan. Anderen daarentegen zouden dit wel willen avonturen. Sterke vermenigvuldiging Zoals bekend heeft de vermenigvul diging bij de hyacinthenbollen op een bijzondere wijze plaats. De bol wordt aan de onderkant „gehold" of „ge boord" of „gesneden". Op de wonde ontstaan dan kleine bolletjes, in grote massa en als deze verder worden ge kweekt heeft men in een paar jaar een veel groter aantal bollen verkregen, dan bijvoorbeeld met tulpen het geval zou zijn, waar, op natuurlijke wijze, een enkele jonge bol bij de oude ont staat. Juist om die snelle vermenigvul diging was het verleidelijk voor de jonge kwekers hun geld in de dure bol len te steken en ook voor de kleine kweker om zich meer dan vroeger op de hyancinthenteelt te gaan toeleggen. Maar nu zij meer oppervlakte willen gaan beplanten met het jonge goed, dreigen er maatregelen te worden ge nomen, om verdere uitbreiding van het totale hyacinthen-areaal in ons land te voorkomen. Want daar is om gevraagd! Om een teeltregeling voor de hyacinthen. Dé minister wil daar aan medewerken als het BVS (Be- drijfsschap voor Sierteelt) en de Com missie van bijstand het eens zijn over een regeling, waarbij de nieuwe kwe kers worden gespaard. Gespaard wor den is echter,niet hetzelfde als de ver wachtingen, die men had, vervuld zien. Het bestuur van „De Hyacinth" (de vakgroep van hyaeinthenkwekers) heeft verschillende voorstellen beke ken en deze werden ook hier op een vergadering van belanghebbenden be sproken. Uit de gedachtenwisseling bleek wel, dat het heel moeilijk zal zijn een regeling te vinden, die allen vol doet. Bij elke regeling, die men ont werpt, moeten normen worden gesteld en die zullen altijd voor de een meer nadeel meebrengen dan voor de ander, terwijl er ook altijd grenzen moeten worden getrokken, die men graag, naar eigen omstandigheden, naar de ene of de andere zijde verschoven zou willen zien. Het zou ons te ver voeren het vijf tal voorgestelde maatregelen, dat ter sprake kwam en de gedachtenwis seling daarover volledig weer te ge ven. Het gaat niet, daar is ieder het over eens, vanaf dit ogenblik elke uit breiding van het beteelde oppervlak te verbieden, Plan zouden de nieuwe kwekers, met nun opgeplante gehol de dure bollen, zeker niet, zoals de mi nister wenst, worden gespaard. Er zal dus de eerste tijd nog uitbreiding moeten komen. Wanneer daar echter paal en perk aan gesteld moet wor den. ontwerp dan, zo was de wens, een regeling, die tijdelijk aan de nieuwe en kleinste kwekers van hyacinthen naar verhouding meer uitbreiding toe staat dan aan de grotere kwekers van dit artikel. Het afdelingsbestuur zal trachten een zodanige regeling te ontwerpen en zal deze dan als voor stel indienen. Het wekte alle belang hebbenden op, het echter niet bij de gevoerde besprekingen en een be stuursvoorstel te laten, doch naar de vergadering te gaan, die spoedig in het Concertgebouw in Haarlem wordt gehouden. Daar moeten allen, als er een beslissing moet worden genomen, over een advies hun stem laten gel den! Een de minister, die nu misschien zal betreuren, dat de hyacinthenteelt in'dertijd werd vrijgegeven, zal ten slotte moeten uitmaken of er weer een teeltregeling zal komen en hoe de ze er zal uitzien. Geen mens zal hem die taak benijden. Van de bon gaat nu eenmaal gemakkelijker dan op de bon! JHC I heeft Zondag nieuwe lauweren geoogst. Het elftal nam te Kolhorn deel aan de wedstrijden om de „Bestevaer beker". Verleden week werd reeds de houdster van deze trophee door de dames uit Julianadorp uitgeschakeld. Dat was Nieuwe Niedorp. Eergisteren leverde de eerste wedstrijd tegen Pet ten in het geheel geen moeilijkheden op. Met 80 werd gewonnen. In de finale moest JHC het tegen Bergen op nemen. Het werd een vinnige partij, waarin Bergen zelfs een 10 voor sprong wist te nemen. Na de rust doel puntten de Julianadorpse dames even wel driemaal. Bij deze 31 stand bleef het ook, zodat JHC voor een jaar houd ster werd van de mooie beker. Boven dien werd, als blijvende prijs, een lau werkrans meegevoerd. De JHC-junioren wonnen thuis met 52 van Dosko 1. Het dames-handbal neemt in Juliana dorp een voorname plaats in. en er is zelfs nog een kans, dat JHC 1 promo veert naar de eerste klasse district West. In een matige wedstrijd won JVC 1, dat met enkele invallers naar Texel was getrokken, met 53 van Cocks- dorp. VISSERIJBER1CHT URK. URK, 23 Mei 1952. Vrijdag werd door 123 vaartuigen aangevoerd 15924 pond kuilpaling f 0.68f 1.17 en 1917 pond lijnpaling f 1.18f 1.34 per pond; 1284 bakken nest f 2.56f 2.76 per bak. Oplossing hersengymnastiek 1. Hartstochtelijk liefhebber van mu ziek; 2. Lac Léman, Genfer See; 3. Ste nen, los op elkaar gestapeld en niet door specie verbonden; 4. Een harskoek, ronde vlakke koek, hoofdbestanddeel van een electrophoor; 5. Verschroeiende, scherpe droge wind op de kust van Guinea: 6. In 1939; 7. Legendarische held uit de Zwit serse vrijheidsoorlog tegen het Habs- burgse Huis (14e eeuw). Doodde de Oos tenrijkse landvoogd Gessier; 8. 1946: 9. Noordamerikaans rendier: 10. Uit de sten gels van het Indische vlas. Oplossing puzzlerubriek Horizontaal: 1. braak, 5.. agamt, 9. geometrie, 12. er, 14. roe. 15. eel, 16. d.l„ 17. dog, 19. neven, 21. boa, 22. Abel, 24 ton, 25. zeem, 26. biel, 28. Zuid, 29. muf, 30. nul, 31. demi, 34. stal, 36. Kota, 37. pas 39. Ehze, 41. les. 42. eagle, 44. aai, 45.'as, 46. C.C.D., 47 oef, 49. K.B., 50 schietmot, 52. primo. 53. speer. Verticaal: 1. Breda, 2. Ag., 3. aer, 4. koon, 5. aren, 6. gil, 7. a.e.. 8. Islam. 10. meet, 11. teen, 13. robbedoes, 16. doe delzak, 18. gei, 20. vos, 21. bei. 23. lemma, 35. zulte. 27. lui, 28. zus, 32. ets, 33. dag 35. aha, 36. klamp 37. padi. 33. slot, 40. eiber, 42. echo, 43. Eerns, 46. C.C.M., 48. fop, 50. si, 51. te. Er waren nogal wat misverstanden tijdens de behandeling van de zaak te gen Albert P. die van uit Den Helder naar de Alkmaarse politierechter was getogen om zich wegens Wederrechte lijk binnendringen te verantwoorden. Albert beweerde dat hij in het ge heel niet in de nacht van 30 op 31 Ja nuari het huis van getuige De B. was binnen gedrongen. De getuige en zijn vrouw hadden hem echter in levende lijve met een bierflesje in zijn handen in de achterkamer gezien, maar dat kwam waarschijnlijk omdat het echt paar niet onder de invloed van alco hol verkeerde. In het politierapport was een verklaring van getuige B. opgeno» men die o.m. had verklaard dat ver dachte wel was binnen gedrongen en slechts met de grootste moeite tot het verlaten van de woning was bewogen. Tijdens de behandeling van de zaak kwam deze getuige voor een belang rijk deel op zijn verklaring terug, maar dat kon de politierechter niet belet4 Albert tot een boete van f 40 subs. 15 dagen te veroordelen. Ongunstige rapporten. Alida H. uit Den Helder werd tot een gevangenisstraf van een maand ver oordeeld. Enkele weken geleden had zij terecht gestaan inverband met mal versaties van een spaarbankboekje dat haar niet toebehoorde. Destijds werd de zaak aangehouden om een reelasse- rings- en een psychiatrisch rapport over haar in te winnen. Beide rappor ten waren vrij ongunstig zodat de po litierechter geen aanleiding zag ver dachte tot een voorwaardelijke straf te veroordelen. Vrijspraak. Aaltje G. uit Den Burg moest zich verantwoorden voor heling van een aantal lakens en slopen. De officier was van mening dat verdachte een aantal van deze textielgoederen had gekocht van een bediende van een wasserij en dat een en ander toebehoorde aan hotel De Lindeboom. De politierechter merk te echter op dat de herkomst van de goederen niet was vastgesteld en dat verdachte diende te worden vrijgespro ken. Kwajongenswerk. Albert M. uit Den Helder was boos geworden op een wielrijder die hem op een minder nette manier was gepas seerd. Dat was oorzaak dat Albert op zijn pedalen ging staan en op zijn beurt de andere weggebruiker even aan de kant van de weg te „drukken". Deze kwajongensstreek had lelijke ge volgen. De wielrijder kwam zo ernstig te vallen dat hij met een hersenschud ding naar het ziekenhuis moest wor den vervoerd waar hij vier weken werd verpleegd. Albert kreeg een boete van f 75 subs. 30 dagen. Door een aannemer werd aangifte gedaan, dat baldadige jongens in zijn werkkeet vier spiegelruiten hadden vernield. Bovendien hadden zij een hoe veelheid oud lood en enkele planken meegenomen. Ten nadele van de fa K. werd aan de Achterbinnenhaven 'n viertal zware muurankers ontvreemd. De daders ble ken drie jongens van 17 18 jaar, die hun buit voor f 24 aan een opkoper hadden verkocht. Aan de Buitenhaven werd een partij zink, vrijgekomen bij het slopen van het plankier nabij de Zeedoksluis, ge- ctolen. Een bejaarde stadgenote, die tij dens de Zaterdagmiddagmarkt een jas- schort uit een kraampje had weggeno men, kon door de politie worden aange houden. De Noorse torpedoboot jager „Aren- dal", waarvan de luitenant ter zee der eerste klasse T. Pettersen commandant is, brengt van Woensdag 30 Juli tot Za terdag 2 Augustus een niet-officieel be zoek aan Den Helder. Op tweede Pinksterdag organiseert HRC een juniorentournooi, waaraan door acht verenigingen wordt deel genomen. Na loting werden de volgende groepen verkregen. 1: .EDO. AFC, WGW en Helder; 2: Leeuwarden, Ajax, Hollandia en HRC. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei 1952 bevorderd tot kapitein ter zee van administratie bij de K.M.R. de kapitein-luitenant ter zee van admi nistratie bij de K.M.R. met de titulaire rang van kapitein ter zee van admi nistratie bij {ie K.M.R., J. J. van Hou ten. Ook de laatste dagen van het door de handbalvereniging „Tonegüdo" ge organiseerde sportfestijn zijn een suc ces geweest. Verdiende Donderdag de voetbalwedstrijd de meeste belangstel ling. Zondag hebben de handballers- (sters) er voor gezorgd, dat men zich geen moment verveelde. Wederom wis ten de dames, nu na een uiterst span nende wedstrijd, de overwinning te be halen. Beurteling namen zij en de dames van AVA uit Alkmaar de lei ding. Tot de laatste minuut bleef de uitslag onzeker. Eindstand 54 in het voordeel van Tonegido. Heren II ver loren met 510 van AVA JI na een aardige wedstrijd, waarbij de strijd tot aan de rust gelijk ODging. 's Middags traden Heren I aan tegen AVA I. Ook hier een snelle en goed gespeelde wedstrijd. Het verschil werd niet groter dan drie doelpunten, waar door de spanning er volop in bleef. Door de snel wisselende kansen bij handbal blijft het spel aantrekkelijk, al staat één van de partijen enkele punten achter. Hier was de eindstand 69 voor AVA. Ditwas inderdaad goede pro paganda voor de handbalsport. VOETBALLERS STELDEN TELEUR Nadat tussen de middag Wiron in de verlenging zich met 43 de meerdere had getoond over Harlingen II, bonden 's middags BKC en Harlingen. twee derde klassers, de strijd aan. Eerstge noemde toonde zich onbetwist de sterkste, hoewel men slechts enkele ma len tot goed voetbal kwam. Nadat de rust met een 30 voorsprong voor de Poldersen was ingegaan, scoorden beide partijen nog twee maal. Zonder dat de overwinning in gevaar was geweest, zegevierde BKC met 52. Wel moeten we bij het beoordelen van de voetbalwedstrijd rekening hou den met de kleinere afmetingen van het (handbal) terrein. Veteranen namen revanche Zaterdagavond speelden de veteranen van Hippolytushoef en Westerland een aardige wedstrijd. Aan deze oud-ge- dienden konden vele jonge spelers, wat werklust betreft, een voorbeeld nemen. Inderdaad wisten de gastheren met 2-1 revanche te nemen voor de vorig jaar geleden 0-1 nederlaag. Zo behoort deze sportweek weer tot het verleden. Voor Tonegido een grote voldoening, dat zij zo succesvol verlo pen is. Vrijdagavond werden door de Inspec tie van het Brandewrewezen in samen werking met de brandweer te Hippoly tushoef een paar films vertoond. Vooraf gaf de heer Legro een toelichting. Hij ziet de taak van de brandweer niet alleen in het blussen van branden wanneer die er zijn, maar ook in het voorkomen daar van. Want het vuur, waar wij in het dagelijkse leven niet buiten kunnen, brengt jaarlijks in ons kleine landje een directe schade aan van 30 a 40 millioen gulden. Daar komt nog bij de economische schade, doordat mensen zonder werk raken, nieuwe huizen en fabrieken veel duurder z(jn dan vroe ger enz. Deze economische schade wordt geacht gemiddeld viermaal zo hoog te zijn. Zo komen we op een scha de jaarlijks van 150 tot 200 millioen gulden! En vele malen is de oorzaak van brand onvoorzichtigheid; onoor deelkundig gebruik van wasbenzine (beter helemaal niet te gebruiken!); verkeerd plaatsen van benzinemotoren op boerderijen; knoeien met electrische installaties; wegwerpen van brandende lucifer of sigaret. Van de 604 boerde rijen die in 1951 zijn afgebrand waren er 124 door kinderen aangestoken! Dit alles werd aanschouwelijk voor gesteld in de film: „Staakt het vuren!" De jeugdige Oeverse filmartisten, die aan de opnamen van deze film hadden meegewerkt, waren in de zaal aanwe zig en ontvingen in de pauze van de heer Legro een passende beloning. Na de pauze trad een artistenduo op. De heer J. Zaatman, die de opname der film verzorgd had, toonde niet al leen films te kunnen opnemen, maar, bijgestaan door de heer W. Zoete, ook dit gedeelte van het programma naar behoren te kunnen verzorgen. Zo werd het niet alleen een leerzame, maar ook een prettige avond. f l'ini. I'aiii, I'IIIIH'II lil'liliiiivvi'vaiiN 57. De agent, die naar de welluiden de naam van Piet Pakkum luisterde, geloofde geen woord van het vernaai, dat Billie hem vertelde. „Zozo, repe; teerden de heren een toneelstukje.' zei hij sarcastisch. „En die vaas ^speelt daarin zeker de hoofdrol, niet? Piet Pakkum schudde zijn hoofd. „Nee, ze konden hem niet zo gauw voor de mal houden Vooruit heren inee naar het bureau, dan kunnen jullie daar de zaak aan de commissaris zelf uitleggen!" Bij deze laatste woorden schrokken Billie en Kareltje geweldig. Ten koste van alles moesten ze voorkomen, dat de agent hen mee naar het bureau nam. „Hoort U nu eens brigadier," begon Billie op vleiende toon. „Wij hebben deze vaas van mevrouw Woeffie ge kocht en als U nu even met ons mee gaat, kunt U er zichzelf van overtui- gen, dat wij de waarheid hebben ge- sproken." De agent streek nadenkend langs zijn knevel. Hij gevoelde zich ge. vleid, dat Billie hem voor een briga. dier aanzag. ,Goed, goed," zei hij ein. delijk. „Ik wil dan wel even met jullie meegaan naar mevrouw Woeffie, ik ken haar toevallig persoonlijk, maar wee jullie gebeente, als je geen waar- heid hebt gesproken." „Dat zouden we niet durven, brigadier," riep Billie zoet sappig terwijl hij Kareltje een knip. oogje gaf. „Wij zouden er niet aan den ken om het gezag om de tuin te lei- den!" En zo gingen ze gedrieën op weg naar Moeder Woeffie. (Van een onzer redacteuren) De kans is groot, dat straks het houden van autosterritten afhankelijk zal zijn van een vergunning van de onderhoudsplichtigen der wegen waarover het parcours wordt geleid. Dit deelde de secretaris van de Vereniging van Noord hollandse Waterschappen Maandag op de in Amsterdam gehouden ledenvergade ring mede naar aanleiding van de reeds eerder geuite klacht over de toege brachte beschadigingen door dit soort ritten. Uit het in April ingediende wetsont werp blijkt, dat de minister van Ver keer en Waterstaat zich de klachten over de vernielingen aan de landwegen het uitgezochte terrein voor ster- en betrouwbaarheidsritten heeft aange trokken en bereid is gevonden een wij ziging van de verkeerswet voor te stellen in die geest, dat het verboden zal zijn zonder vergunning een wed strijd met voertuigen op de weg te hou den. Wordt dit ontwerp tot wet ver heven, dan -heeft de politie de macht in te grijpen, hetgeen tot nu toe niet mogelijk was. In zijn openingswoord betuigde de voorzitter, de heer A. W. Mul uit Wees- perkarspel zijn spijt over het niet op nemen van vertegenwoordigers van de Vereniging in de commissie-Oud ter bestudering en financiering der wegen. Spreker twijfelde of met de belangen van de waterschappen wel voldoende rekening zal worden gehouden. De aftredende bestuursleden, de he- Op de zitting van het EBU-Congres werd Willy Schagen, Nederlands kam pioen halfzwaargewicht aangewezen om voor de Europese titel in dit ge wicht uit te komen tegen de Duitser Conny Rux. De ontmoeting moet bin nen vier maanden worden georgani seerd. In de eerste ronde van het heren enkelspel van de tenniskampioenschap.! pen van Surrey op grasbanen, die te Surbiton worden gehouden, behaalde onze landgenoot Ivo Rinkel een over winning op Piercy. Hij sloeg zijn En gelse tegenstander met 6—0, 6—3. FEUILLETON 29. „Heather, lieveling, wat is er?" „Ik voel me zo ellendig om op die manier te moeten voorthobbelen. O, was ik maar zoals Joanzoals jij!" Barbara kreeg een gevoel, alsof haar keel werd dichtgeknepen, terwijl oor bij haar de tranen dreigden op te wel len. De stem van Heather had zo smar telijk geklonken en 't was voor het eerst, dat ze zoiets had gezegd. Meer dan ooit bleek, hoezeer ze onder haar kreupelheid leed. „Dat zul je gauw, dank zij de nieuwe behandeling", trooste Barbara. „Och, er zijn al zoveel nieuwe be handelingen geweestnu ja, het doet er niet toe", zei Heather, met een poging, de druk af te werpen, terwijl ze zich zoveel mogelijk oprichtte. „Het spijt me, Barbara; 't was niet mijn be doeling, me zo te laten gaan". Barbara drukte even geruststellend Heather's arm en toen waren ze ook meteen bij de bibliotheek aangeland. Ze deed een stap vooruit en liet Hea ther binnengaan. Jinks stond voor een der vensters en keek naar de tuin. Toen ze binnen traden, wendde hij zich om en kwam glimlachend, met uitgestoken hand, Heather tegemoet. Op de eenvoudigste toon van de wereld zei hij: „Hallo. Heather" en zij antwoordde even ge makkelijk: „Hallo, Jinks". Barbara maakte zich uit de voeten, terwijl ze iets mompelde van Jenkins tè waarschuwen, dat hij zo gauw de thee klaar was, die zou binnenbrengen. Toen ze terugkwam, zaten de twee anderen samen op de divan en babbelden zo ver trouwelijk, alsof ze elkaar reeds jaren DOOR gekend hadden. Ook bleek heel duide lijk, dat ze elkaar bevielen, dat geen van beiden in de ander was teleurge steld. Het gezicht van Heather, zo dik wijls lusteloos en suf, stond nu vrolijk en levendig. Ze wierp Barbara een op- gewikte blik toe, alsof ze wilde zeg gen: „Het is in orde; we schieten samen prachtig op. Hij is een bovenste beste, Barbara, maar dat heb ik altijd wel ge weten". „Heb je juffrouw Newcombe al ont moet?" „Zeker", antwoordde Barbara, nog vóór Jinks iets kon zeggen, „we heb ben kennis gemaakt, toen eskader-com mandant Charrington hier aankwam". „Ja en ik voel me heus erg schuldig, dat ik een dag te vroeg ben gekomen". „O, dat hindert niet", zei Heather luchtig „het komt er niets op aan. Het is alleen maar jammer, dat moeder in bed ligt met erge hoofdpijn, terwijl ze je dat weet ik zeker graag had vullen ontmoeten. Ik vraag me af, of ik haar ook zal gaan vertellen, dat je hier bent". „Neen, doe dat liever niet... je moet haar nu niet storen". Juist kwam Jenkins met de thee bin nen. Hij zette het zware zilveren blad vcor Barbara neer. „Denk eens aan. Barbara. Jinks is in Labrador geweest" riep Heather uit. Stel je voor! Jij was er toch ook?" „Ja", zei Barbara, zich over de thee pot buigend en Jinks zijn kop ter hand stellend. „Wilt u zelf maar suiker ne men, meneer Charrington?" „Dank u". „Wanneer was je daar, Barbara? Jinks was er zowat twee jaar geleden". „Om die tijd was ik er ook". „Vreemd, dat jelui elkaar dan niet ontmoet hebben". „Och, het was er een voortdurend ko men en gaan", zei Jinks. „In elk geval ben ik er niet lang geweest". Het gesprek liep verder als op rolle tjes, ook dank zij Jinks, maar Barbara dacht telkens: „Als hij het maar niet was. Als Heather maar met een andere man had gecorrespondeerd. Als ik maar het verleden kon vergeten!" Toen hoor den ze haastige voetstappen naderen en even later ging de deur open. Joan, in „slacks", vuurrode jumper, open aan de hals en met dito shawl als een tul band om het lioofd. trad binnen, liep naar Jinks toe en stak de hand uit. „Hoe gaat het er mee? Ik ben Joan Melrose, de jongere zuster van Heather. Ze wilde niet, dat ik beneden kwam, omdat ik juist mijn haar had gewassen. Maar ik stelde er prijs op, u te ont moeten". Hartelijk lachend antwoordde Jinks: „Ik kan me niet voorstellen waarom, maar vind het erg aardig van u". „Nu, ik ben blij, dat u vandaag is gekomen. Anders zouden juffrouw New combe en ik u niet ontmoet hebben". „Waarom? Zou u dan niet hier zijn geweest". „Waarschijnlijk niet. Morgen gaan we naar Londen voor het weekeind. U woont daar .mers, meneer Charring ton?" „Op het ogenblik woon ik nergens, tenminste nergens vast. Ik logeer hier in de buurt een paar dagen bij een oom". „En daarna?" „Daarna ga ik weer naar Londen, maar waarschijnlijk zal ik met de week- einden dikwijls hier zijn". „Ik ga denkelijk binnenkort naar stad", vertelde Heather. „Daar moet ik een behandeling ondergaan" „Ik probeer moeder over te halen een ongemeubileerde flat te huron", zei Joan, „dan kunnen we er allemaal heen gaan. Papa misschien uitgezonderd, want die laat zich met geen domme kracht van Lawnside wegslepen". Zo praatten ze luchtigjes voort, tot Barbara aan Joan vroeg, of het geen tijd was, de pennen uit haar kapsel te halen. „O, dat weet ik niet", zei Joan, met de hand naar 't haar onder de shawl voelend. „Ik geloof, dat het nog wel even zitten kan". 8 „En ik dacht, dat ik, als je wilt, het wel voor je kon uitkammen". Joan aarzelde en begreep toen plot seling wat er aan de hand was Die goede Barbara wilde Heather en haar schrijfkameraad gelegenheid geven een poosje alleen te zijn! Nu, misschien kon zij, Joan, dat ook wel in de hand werken. Joan vond het correspondentievriend je van haar zuster erg aantrekkelijk en Heather bewonderde hem blijkbaar een echt knappe man zagen ze niet dik wijls. Als Joan zelf niet zo verliefd was op Benny, zou ze in de verzoeking komen, Charrington 't hoofd op hol te brengen. Maar dat zou eigenlijk een beetje gemeen zijn, want ten slotte had Heather hem „ontdekt". rees „oan overeind en zei, dat ze t van Barbara een goed idee vond ,,U gaat toch nog niet weg, meneer Charrington?" „Ik kan niet zo lang meer blijven" zei Jinks, op zijn horloge kijkend „Ga alsjeblieft nog niet weg", viel Heather in. „Ik.... zou je de tuin kun nen laten zien". „Weet je zeker..,, ja, dat het je niet te veel zal vermoeien?" „Niet als ik langzaam loop". Beiden liep door de openstaande deuren naar buiten. Enige ogenblikken later zag Barbara uit de kamer van Joan hoe Heather en Jinks samen in de richting van het meer slenterden. Eem struikelde Heathei en onmiddellijk bracht hij zijn hand aan haar elleboog (Wordt vervolgd) ren K. Schipper (Hoogkarspel) en A. W. Mul (Weesperkarspel) werden met grote meerderheid van stemmen her kozen. De rekening 1951 vertoonde een ba tig slot van f 1037.83. De begroting 1953 werd vastgesteld op een totaalbe drag van f 13.930.waarin een post voor onvoorziene uitgaven is opgeno men van f 1230.Na de afhandeling van het zakelijke gedeelte hield ir K. A. Bazlen een inleiding over de in poldering van het IJselmeer, waarover men elders in dit blad kan lezen. Naar wij van de zijde van de ver trouwensman in Nederland van de or ganisatoren van de Tour de France, de heer R. de Grood vernemen, heeft Wim van Est, winnaar van de 52e wegwed strijd Bordeaux-Parijs, in een gesprek Maandagavond te St. Willibrord, ge voerd met ploegleider Kees Pellenaars, medegedeeld, dat hij zich gaarne can didaat stelt voor het team, dat ons land dit jaar in de ronde van Frank rijk zal vertegenwoordigen. Hieruit en uit het gesprek, dat Van Est te Parijs met Goddet, directeur van de Tour de France heeft gehad, mag men de conclusie trekken, dat Wim van Est, onvoorziene omstandigheden voor behouden, in Juni zal starten in de Tour de France. WOENSDAG 28 MEI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.- muziek. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Voor de z.eken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.- ?!U™ek' 1015 ïdem- 10-30 Morgendienst 11.00 Gram .muziek. 11.15 „Sherlock Hol mes verliefd", hoorspel. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Pinksterwijdingsstonde. 1-.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro testants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 y?nnal Dubbelkwartet. 13.50 Gram.muziek. 14.00 Bondsdag Nederlandse Christen Vrouwenbond. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 ram.muziek. 15.30 Hobo, piano en alt- vlooi. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel spel. 17.50 „In dienst van het Vaderland", causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Clavecimbel- redtal. 18.30 R.V.U.: Prof. R. Broekman: Religie en wetenschap". 19.00 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigings leven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Gram. muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 „De hoornvlies transplantatie". vraaggesprek. 20.15 Zen- dingsprogramma. 21.15 Orgelconcert. 21.50 Gram.muziek. 22.00 Lichte muziek. 22.30 9ot"natlonaal Evangelisch Commentaar. f Gram.muziek. 22.45 Avondoverden- mg. 23.00 Nieuws en herhaling S.O.S.- berichten. 23.15-24.00 Gramofoonmuziek. i»^LVERSUM 298 m.: 7.00 VARA, ,2 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. - 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtengymnastiek. 7.33 Gram.muziek. »oo Nieuws en weerberichterf. 8.18 Gra- mofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9 00 Gram.muziek. 10.00 Schoolradio. 10.20 X°°r de vrouw 11.00 R.V.U.: Mej. M. "De taak van de vrouw bij de Nederland". 11.30 Gram.muziek. iz.uu Orgelspel. 12.30 Land- en Tuinbouw afdelingen. 12.33 Voor het platteland. Lichte muziek. 12.55 Kalender. 13.00 ws- 13.15 Portugees concert. 13.45 l4^'TZiek' 1400 Gesproken Portret. 152n f,amermuziek 15.00 Kinderkoor. en 6uPraanblokfluit. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Voor de Jeugd. 1720 H MmU,Ziek' 17'5° Regeringsuitzending: unet„ tfdPman: „Nieuw Guinea's Zuid- is on'.. Nieuws. 18.15 Vara-varla. icino Actualiteiten. 18.30 Lichte muziek. •ou „Problemen rondom de pacificatie", causerie. 19.15 Gram.muziek 19.30 Voor jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek ■mmentaar. 2015 Opera inleiding. 20.30 '2in 2? °Pera 21.50 Gram.muziek. ■>9 9 5 "Moderne zondvloeden", causerie. 240O ,,ansmuz'ek. 23.00 Nieuws. 23.15- dei i„„ yeertig'arig bestaan Algemene Ne- se Bond van Ambtenaren.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4