Verzorging bejaarden in gemeente Zijpe thans op voortreffelijke wijze geregeld Bewoners „ZuiderzorT-Schagerbrug genoten van kostelijke feestavond VERVOLG STADSNIEUWS Nieuws van het eiland Texel Vlaggen wapperden van Zuiderzon /V/ef alleen aanial jaren aan leven toevoegen maar leven geven aan mensen op jaren Met gevoelens van trots Lwaan en ooievaar Waardig sluiisiuk Callantsoog Goede uitvoering Urk Weekoverzicht visserij BESOMMINGEN l|MUIDEN Landingsvaartuig Hr. Ms. „Woendi" vaart thuis IN HET KORT Burgerlijke stand Hoe de duiven vlogen H.Keesoom is gehuldigd Meester Buisman gaat jubileren Goede fancy-fair Eerste steen gelegd voor lagere landbouwschool Motorclub organiseert trial Naar Assen Bazar voor kleuterschool Sportuitwisseling met ULO uit Medemblik Het schoolvoetbaltournooi Ready I degradeerde Grote lammerenmarkt Anna Paulowna De duiven vlogen weer Men smeet met koffiekoppen Von Papen in Madrid WOENSDAG 28 MEI 1952 De bejaarden, die het trotse gebouw ..Zuiderzon- tot hun woonstee hebben gekozen, hebben voor een middag de prachtige recreatiezaal moeten overlaten aan andcr,en' Dcze zaaI' d,e aan een groot hotel doet denken, was getuige van de officiële opening van het gebouw, dat reeds een maand geleden in gebruik ,s genomen. Toch konden ook de bejaarden deze plechtigheid via de versterkings- jnstallatie, waarop de radiodistributie was aangeloten volgen en wij twijfelen er niet aan, of ze hebben ten volle meegeleefd met deze blijde dag. Een dag weliswaar voor de autoriteiten en verdere genodigden, maar toch een dag, waar op de belangen van de ouden van dagen op de voorgrond werden geplaatst in de vele redevoeringen die werden gehouden. delijke woorden aan de nagedachtenis van zijn vader gesproken en zei er trots op te zijn, dat deze naam onver brekelijk aan het tehuis zal zijn ver bonden. richtte de directeur van „Avondrust", de heer Veij, zich via de microfoon tot de bewoners van het te huis. Ge hebt hier een prachtige in richting die slechts aan haar doel kan beantwoorden, indien ge u er blijvend van bewust zijt, dat ge een gemeen schap vormt en dat uw parool moet zijn: Draagt elkanders lasten. Ds Blok was verheugd, dat de lichamelijke verzorging van de ouden van dagen in de gemeente Zijpe ver zekerd is. We hebben echter wel te be denken, dat er naast de lichamelijke verzorging ook een geestelijke zorg no dig is. Daaraan willen de verschillende kerken van Zijpe van ganser harte medewerken, omdat het Godsdienstig leven voor jong. zowel als oud van de grootste betekenis is. Daar zijn we ons ten volle van be wust zijn, dat de sfeer iets is, dat deze slotwoord, evenals wij er ons van be wust zijn, dat de sfeer iets i, dat deze gemeenchap tot een blijvend succes zal moeten maken. Verder deed de heer Hopman de mededeeling van tal van cadeaux, die waren binnengekomen, alsmede van verschillende bloemstukken. En toen kon men het gebouw gaan bezichtigen. We hebben destijds reeds in een uitgebreide reportage één en ander over de inrichting verteld. Hoe geheel anders zag het er nu nog uit, De voorzitter van de sociale dienst in de gemeente Zijpe, de heer Hopman, heette de aanwezigen, waaronder de burgemeesters van omliggende ge meenten. de architect Drexhage, de op zichter Van der Graaf, de uitvoerders, het bijna voltallige gemeentebestuur van Zijpe, en directeuren van andere inrichtingen, hartelijk welkom. Hij her innerde aan de plannen, die reeds da delijk na de bevrijding werden ge maakt en huldigde daarbij de kwalitei ten van zijn voorganger, de heer Van der Sluis. Zeer veel leed deed het hem, dat de Commissaris der Konin gin, die de officiële opening zou ver richten, niet aanwezig kon zijn we gens ziekte. Aan hem zal een telegram worden gezonden, met de beste wen sen voor zijn herstel. Hij huldigde allen die aan de bouw van deze inrichting hebben medege werkt, in het bijzonder de architect, die hier een proeve van grote be kwaamheid heeft gegeven. Burgemeester Breebaart, die de of ficiële opening verrichtte, ging in ge dachten terug naar de tijd, dat er nog geen sprake was van zorg voor ouden van dagen. Toen het nog ging als men geld genoeg had om een woning en verzorging te betalen, maar toen men in een armhuis werd gestopt, als men niet over deze middelen beschikte. Dit is gelukkig geen armhuis meer. Wij hebben een gebouw, waar stijl in zit, niet alleen uiterlijk, maar we hopen, ook innerlijk. Wij beschouwen dit gebouw niet als doel. We zien het als een middel, om sterker dan ooit de aandacht te vesti gen op het probleem van de verzor ging van de oude dag. Het probleem heeft in het land de aandacht, maar ik ben er trots op, dat de gemeente Zijpe middels haar Sociale Dienst het probleem tot werkelijkheid heeft kun nen maken. Huisvesting en verzorging voor iedereen, ongeacht zijn maat schappelijke gesteldheid. Hulde bracht hij aan de heren Hop man en Bos. die bergen van werk heb ben verzet en het enthousiasme hebben kunnen opbrengen, waarmee wijlen de heer Van der Sluis, daarbij gesteund door de Jjeer De Leeuw, die ook helaas deze dag niet heeft Tcunnen meemaken. Mogen uw arbeid ten zegen strekken van allen, die op enigerlei wijze de steun van de sociale dienst nodig hebben, j Een goede buur... Van vreugde getuigde ook burge meester Correljé van Callantsoog. De zorg is door deze daad van de ouden van dagen weggenomen. Gedachtig aan het spreekwoord, dat een goede buur beter is dan een verre vriend, bracht hij de gemeente Zijpte dank voor de welwillendheid, waarmee de ouden van dagen van Callantsoog hier onder dak zullen kunnen vinden, al is het veler wens, dat ook Callantsoog een maal een tehuis zal kunnen hebben. Hij hoopte als goede buren nog jaren lang te kunnen samenwerken. Namens de dienst van Maatschappelijk Hulp betoon bood hij een bedrag van f 500.— aan, te bestemmen voor de inrichting van het gebouw. Mevr. Breebaart-Van der Horst bood namens het comité Huldeblijk een wandschiledring aan, vervaardigd door de kunstschilder Bal, verbeeldende het leven van de mens. Het is moeilijk geweest om in het co mité tot overeenstemming te geraken, maar wij geloven, dat wij de juiste weg hebben gevonden. In een album hebben allen die door een gave hebben mee gewerkt, hun handtekening gezet. De heer Bal gaf later een uiteenzetting van de betekenis van de wandschildering. De heer Figé, secretaris van de so ciale raad, wees op het geweldige pro bleem. dat de ouden van dagen in onze samenleving vormen. We kunnen er op rekenen, dat binnen afzienbare tijd een millioen mensen ouder dan 6o jaar zijn. Het stemt tot vreugde, dat er in, de laatste jaren in Noord-Holland voor de helft van het aantal aanvragers een oplossing is gevonden. We zullen niet mogen rusten, voor in iedere ge meente een commissie in het leven is geroepen, die tot devies heeft, niet al leen een aantal jaren aan het leven toe te voegen, maör die zich ten doel stelt „leven" te geven aan de mensen die op jaren zijn gekomen. In een hartelijke toespraak bepleitte de voorzitter van de stichtine .-Avond licht" uit Hoorn, de heer Noot van samenwerking in federatief verband. De stichting had gaarne alle mogelijke inlichtingen verschaft en bood een bu reaulamp aan. De heer Straijer, directeur van .Avondrust" in Schagen, sprak de wens uit, dat .Zuiderzon" een tehuis zou worden met sfeer. Dat moet ten slotte de kerngedachte van het ge hele streven zijn. De heer Drexhage was van oordeel, dat dit gebouw zo als het daar ,staaJ, de gemeenschapszin vertolkte die hu ook tijdens de bouw van 't bestuur van de sociale dienst in zo ruime mate had ondervonden, terwijl namens de aannemers de firma De Haan en Reek werd verklaard, dat zij aan dit werk steeds met de grootste vreugde terug zouden denken. Hs Korevaar herinnerde er aan. dat Pnrmerend. toen men da^r jaar ge leden met de bouw van „De Rusthoeve begon, er mensen waren, die mei de vinger op het voorhoofd wezen Daar denkt nu niemand meer aan. AJ hebt ge dan ook in een moeilijke tud ge bouwd, wat dat betreft hebt ge de win in de zeilen pnhad En wees voor» zuinig op uw dieeetrjro J'an h«»r z schier het bovenmenselijke gevraagd worden. Draagt elkanders lasten Nadat de heer Van der Sluis namens zijn familie had gedankt voor de vrien- Als men het terrein van het complex „Zuiderzon" betreedt en de blik opwaarts hejt, ziet men in de ruimte die oorspronkelijk bestemd was om als liftkoker dienst te doen, een zwaan. Bur gemeester Breebaart getuigde er van in zijn rede. Een echtpaar, dat zich hier wilde vestigen, dacht, dat het een ooievaar was. We vermeten ons echter niet, om het wapen van Den Haag te wil len gaan voeren en ons vertrou wen dat ons gemeentelijk wapen voor de toekomstige bewoners geen afschrikwekkend symbool zal zijn, is bewaarheid. Ondanks de aanwezigheid, van wat zij als een ooievaar beschouwden, en wat een zwaan was, hebben ze hun intrek in het tehuis genomen. Dat de zwaan hier echter de plaats van de klok heeft ingenomen, zo vernamen we tijdens de receptie, is niet aan onbescheidenheid van de zwaan, maar wel aan de prijs van de klok te wijten. rtu alles in de verf staat, nu alles blonk van zindelijkheid, nu de vloeren keu rig bedekt waren, de gordijnen van fleurige gordijnen voorzien. Een tehuis, waarop Zijpe met recht trots kan zijn en waarvan de inwoners, ongeveer honderd in getal, zullen kunnen ge tuigen, dat de zon in hun leven is ge komen. op het moment, waarop hun levenszon begint te dalen. Want wel moge op deze dag de zon zich slechts zeer sporadisch hebben vertoond, het is desondanks een dag geworden, stralend van licht, omdat duidelijk is gebleken, dat de mensheid er zich bewust van geworden is, dat het een eerste plicht is, er voor te zor gen, dat de gedachte oud en arm voor goed tot het verleden behoort. Ook de eigenlijke bewoners van „Zui derzon" hebben de feestelijke opening van het gebouw gevierd. Nadat in de middaguren de officiële opening had plaats gevonden, verzamelden de be woners zich des avonds in de recreatie zaal waar hun een feestavond werd aangeboden. Op £gza bijeenkomst .waren burge meester- én Wethouders, lief'bestuurvan de sociale dienst, de architect Drex hage, de uitvoerders en de heer Van der Graaf aanwezig. De organisatie be rustte bij een damescomité onder lei ding van mevrouw Breebaart-Van der Horst. Medewerking werd verleend door het Zijper salonorkest onder lei ding van de heer Hooikaas, een koor van de afdeling Zuid-Zijpe van de Bond van Plattelandsvrouwen o.l.v. me vrouw Breebaart en een toneelgroepje uit Schagerbrug, bestaande uit de da mes A. Bruin, A. de Graaf-Quak en A .van Loenen en de heren P. Bruin, J. van der Molen en J. WitteboL Het Westfriese stukje dat zij opvoerden, ge titeld „De gastdag", viel ten zeerste in de smaak. Het succes was groot. De muziek van 't Zijper salonorkest klonk prachtig in de grote zaal, terwijl de feeststemming er door werd verhoogd. Ook het zingen van de dames klonk mooi. Het humoristische stukje „Een repetitie van het koor", deed het bui tengewoon aardig. Namens de bewoners van „Zuiderzon" bracht de heer J. Schotvanger in eên voordracht de dankbaarheid van de be woners tot uiting. "In dë pauzes werden aan de"*bewoS*js verschillende versnaperingen aangebo den. De voorzitter van de sociale dienst, de heer Hopman, opende en sloot deze avond, waarbij hij een beroep deed op de bewoners, om.vooral te trachten een gemeenschap te vormen, waardoor het belang van allen ten zeerste gediend zou zijn. Hartelijk dank bracht hij aan de medewerkenden voor het mooie pro gramma. Zo is deze avond een waardig sluit stuk geworden van een hoogtijdag, niet alleen voor de bewoners, maar voor de gehele gemeente Zijpe. Een dag, die tevens een belofte voor de toekomst inhoudt. De plaatselijke muziekvereniging heeft Zaterdagavond in café Ben de Vries een uitvoering gegeven, waaraan deze keer werd meegewerkt door de Callantsoog accordeonisten onder lei ding van de heer C. J. Wardenaar en door de heer Zwart met enkele goochel- nummers. De muziekvereniging gaf na de opening onder directie van de heer A. Vriesman, eerst enkele nummers ten beste en oogstte, evenals het voor het eerst voor het voetlicht tredende ac- córdeonquintet, veel succes. In korte tijd heeft de heer Wardenaar met zijn groepje al veel bereikt. De amateur goochelaar had verschillende aardige trucjes, die het als afwisseling uitste kend deden. Een zeer gezellig bal met ..De Caballero's" besloot deze welge slaagde avond. De afgelopen week was de aanvoer van kuilpaling niet bijzonder groot. Door het tamelijk koude weer van vorige week waren de vangsten per vaartuig slechts klein. Deze varieerden per vaartuig van 40160 pond per dag. De noteringen voor kuilpaling lagen beter dan de week daar vóór. Deze waren per pond van f 0,80 f 1,08. De resultaten der lij naai vissers waren vrij behoorlijk. De vangsten va rieerden per vaartuig van 60200 pond per dag. Alleen Zaterdag waren de vang sten heel gering. Ze varieerden toen per vaartuig van 2050 pond. Slechts één partijtje fuikpaling werd aangevoerd van 69 pond. Notering f 0.96 per pond. De aanvoer van nest was de afgelopen week iets beter. In totaal werd ongeveer 98 ton aangevoerd. De prijzen per bak waren van f 2,30f 2,76. De weekbesommingen der kuilvisers waren per vaartuig van f 300,tot f 650.Bij de lijnaalvissers was dit per vaartuig van f 200,tot f 500, Door één vaartuig werd enige Noord- zeevis aangevoerd. Aangevoerd werd de afgelopen week: 51.259 pond kuilpaling; 5935 pond lijnpaling; 69 pond fuikpaling en 193.360 pond nest. De totale omzet aan de afslag bedroeg ongeveer f 62.000, AFSCHEID L. HOEKMAN Onze plaatsgenoot L. Hoekman gaat 30 Mei onze woonplaats verlaten om naar Australië te emigreren. Het Chr. Mannen koor „Halleluja", onder leiding van F. Bode, waarvan de heer Hoekman vele jaren lid is geweest, bracht hem daartoe Zater dagavond een serenade ten afscheid. Als herinnering werd de heer Hoekman een zilveren vulpotlood met inscriptie aan geboden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Tiemetje, dv H. Romkes en J. Verhoeff Dirk Jan, zv E. Korf en P. Kramer. Gehuwd: M. van de Kaa en J. Kra mer. De besommingen van Dinsdag zijn: IJm. 25 f 16600, kotters IJm. 227 f 240, 23 f 370, 226 f 280, 249 f 220. Per I kg: heilbot 2.402.00, gr. tong 1.70, grm. tong 1.15, kim. tong 1.24 1.19, kl. tong 1 1.281.25, kl. tong 2 1.12—1.02, t ar,bot 1 1.22—1.00. Per 50 kg: tongschar 5740, kl. schol 2 36—21, schar 19—10.50, bot 27—50, v. haring 3429, makreel 2822.50, gr. schelvis 48, grm. schelvis 4847, kim. schelvis 4847, kl. schelvis 1 4740, kl. schelvis 2 40.50—29. Per 50 kg: wijting 3531. gr. gul 36 32, mid. gul 34, kl. gul 27, kl. kool- vis zw. 25. Per .125 kg: gr. kabeljauw 16872, gr. koolvis zw. 63152, gr. wolf 72. De totale aanvoer bedroeg 580 kisten. Het ligt in de bedoeling, dat het landingsschip Hr. Ms. „Woendi" onder bevel van luitenant ter zee der eer ste klasse A. van Altena op 6 Juni uit Nederlands Nieuw-Guinea vertrekt op thuisvaart naar Nederland. Het schip wordt op 11, Augustus ter rede van Texel verwacht en zal op 12 Augustus afmeren in de haven van Nieuwediep Post voor opvarenden van Hr. Ms. „Woendi", bestemd om te Singapore te worden uitgereikt, dient uiterlijk 11 Juni om 22.00 te Amsterdam (C. S.) aanwezig te zijn. Voor post, uit te rei ken te Colombo is de sluiting bepaald op 22 Juni om 22.00 uur, voor Aden op 5 Juli om 14.00 uur, voor Port Said op 16 Juli om 22.00 uur, voor Palermo op 23 Juli om 22.00 uur en voor Gibraltar op 29 Juli om 22.00 uur. De opgegeven sluitingsdata en sluitingstijden gelden alle voor Amsterdam (C. S.) Adresse ring van alle poststukken als volgt: Naam, rang of kwaliteit, marinenum mer, aan boord van Hr. Ms. „Woendi", Amsterdam C. S. Marine. D e naam van de haven, waar de post wordt uitgereikt, dient niet te worden vermeld. Heden- en morgenavond brengt de Officieren-toneelvereniging in de Ma- rine-cantine het blijspel in vier bedrij ven ..Hartenvrouw" voor het voetlicht. In het kader van de jubileum sportweek van „Zeemacht" worden vanavond om zeven uur op het HRC- terrein basketball-wedstrijden gehou den. De „Prinses Wilhelminagroep" van de Nederlandse padvindersvereni ging geeft vanavond een feestavond in Casino. De R. K. harmoniekapel „Win- nubst" geeft vanavond om half negen onder leiding van de heer H. B. Schen kels een populair tentconcert in het Julianapark. De Helderse Stichting voor So ciaal Werk houdt vanmiddag van vier tot vijf uur de wekelijkse schoenen- ruilbeurs in de Molenstraat; het spreekuur wordt vanavond van half acht tot half negen gehouden aan het adres Piet Heinstraat 1. Het wekelijkse spreekuur van „Pro Juventute" wordt vanavond van zeven tot acht uur gehouden aan het adres Timorlaan 37. Opgaaf 19 t/m 24 Mei 1952. Bevallen: N. v. d. GaastRenes, z. C. J. PetersVos, d. Miedema— Bhen Jurai Sri, z. G. Boenderma kerRuiten, d. J. C. van der Heide Dreef, d. T. A. BettinkWesselink, z. H. GeilsHeuders, d. G. Stuij- venbergMastemaker, d. J. M. J. van LindenWieffering, z. G. Visser van Straaten, z. M. A. van Dronge- len—Dekkerse, z. M. J. H. Bres— Schuijt, z. Ondertrouwd: J. W. van den Heuvel en C. D. van der Veer. A. Tielemans en G. Morée. P. Zonder wijk en M. E. van Gent. D. Stonpe- dissel en E. M. A. Delis. W. de Roos en C. A. Vermeulen. C. J. van de Velde en C. W. Slort. Gehuwd: C. Pronk en E. C. Roe- lofse. P. Koningstein en S. Gorter. B. M. Kraamer en W. A. J. Jongman. C. van Os en J. H. Oosterhuis. G. de Vos en E. G. Kwast. S. de Wit en T. Kwast. Overleden: J. C. van Zweden, echtgen. v. C. de Boer, 56 jaar. H. Oost, echtgen. v. K. Schuurman, 49 jaar. C. van der Plaat, m., 26 jaar. H. Looij, m., 72 jaar. C. Schorsij, m., 69 jaar. De postduivenvereniging „Victoria" vloog Zondag haar vijfde wedvlucht van Pont Sint Maxence (443 km). De vogels werden om 6.45 uur met N-wind gelost, waarna de eerste duif werd ge toond om 14.41.52 uur en de laatste om 15.28.33 uur. De vlucht had dus een slecht verloop. Hier volgen de uitslagen: J. W. Pluijmers 1; B. C. de Boer 2, 21, 24, 26, 33 en 37; Th. Goosen 3; J. Rie- mers 4, 7, 10, 14, 17, 25, 28. 31, 38, 43 en 46; L. Bak 5 en 39; A. J. Hubregtsen 6 en 20; C. Bregman 8. 11, 12, 15, 19, 23, 29, 40 en D. Makelaar 9; J. Kramer 13 en 22; S. Riewers 16; A. Heyblok 18, 42. 45; C. Slot 27; J. Troost 30 en 32; .T. C. Duinker 34; J. van de Wal 35; J. Vis ser 36 en 41. Donderdag van één tot vijf uur inkor- ven voor Orleans. Zaterdag tussen 18 en 19 uur worden de klokken gezet. Ook „VOP" kwam van Pont St. Max ence. De eerste duif werd geconsta teerd om 14.31.59 uur. De prijswinnaar# waren: Mastemaker 1, 2, 3, 6, 7, 24, 27; Hengsdijk—Giessen 4, 12, 14, 15, 19, 21 en 25; W. de Boer 5; J. Vlaming 8, 9, 11, 17, 28 en 32; O. Boon 10; J. Bruin 13; Agema 16 en 23; R. de Boer 18 en 22; Bambach 20 H. de Vroome 26 en 29; Luider 30 en 31. Van „Hollands-Noordpunt" (even eens Pont St. Maxence) kregen wij de volgende uits'ag: J. v. Dam 1, 2, 3, 4 en 19; J. Zoon Jr 5 en 15; D. van Reek 6, 9 en 16; Felkers 7; Mallee 8, 11 en 17; Mulder 10 en 18; K. Brons 12; Wolferen 13; J. Borst 14. „Het Noorden" hield de vierde wed vlucht met oude duiven van Quievrain (293 km). In concours waren 210 vo gels, die om 9.50 uur werden gelost. De eerste duif werd getoond om 14.11.31 uur, de laatste om 14.40.08 uur De prij zen werden als volgt verdiend: W. Pluijmers 1, 10, 17; gebr. Buis 2, 31; G. J. Wittenberg 3, 28; T. J. Kos 4, 5; G. J. de Wit 6; gebr. Ramler 7, 9. 13. 20, 21, 23; J. Manshanden 11, 38; A. Riet veld 12, 19, 40; K. Zegel 14; Fritz Boon 8, 15, 24. 39- P. Dirks 16. 26, 33; J. van Hoek 18; M. Nellesteijn 22, 25, 27, 35, 36, 41; J. van Doorn 29; C. Post 30, 37; C. van Doorn 32; G. Buis 42. Donderdag van half vijf tot zes uur inkorven voor Orleans. Zaterdag van drie tot vier uur de klokken regelen. In Leiden is de afgelopen week ge huldigd de heer H. Keesoom, die daar reeds 50 jaar als veekoopman de markt bezoekt. Verscheidene autoriteiten van het marktwezen spraken de totaal verraste jubilaris toe. Ter herinnering aan dit heugelijke feit ontving de Texelaar een zilveren asbak en tevens daarbij beho rende sigaren. De heer Keesoom, die nu 69 jaar oud is, hoopte nog vele ja ren de Leidse en Purmerendse markt (daar komt hij reeds 54 jaar) te bezoe ken en wees op zijn zoon Han, die hem als veekoopman ter zijde staat en van wie hij hoopte, dat hij ook zoveel sympathie zou mogen ondervinden. Op vier Juli zal „meester" Buisman het gedenkwaardige feit beleven, dat hij vijf-en-twintig jaar aan één school verbonden is n.1. aan de RK school te Den Burg. De eerste twee jaar van zijn onder wijzersloopbaan bracht hij in Den Hel der door, waar hij tijdelijk aan een ULO was verbonden. Het is klaarblij kelijk goed werken aan deze school, want in die vijf-en-twintig jaar is ook het hoofd nooit vertrokken. Toen het vorige hoofd, de heer Willemse, werd gepensionneerd, kwam het tegenwoor dige hoofd, de heer Riteco, die reeds een jaar of dertien aan de school is verbonden. Van de talrijke functies die de heer Buisman in het eilandelijke leven heeft vervuld, heeft hij er nog slechts één aangehouden n.1. die van lid van de Woningcommissie, voorzeker niet de dankbaarste functie.. De heugelijke dag zal worden gevierd met een ouder avond, waarbij de leerlingen een toneel stukje zullen opvoeren. In de Doopsgezinde kerk te Den Burg is een tentoonstelling met verkoping gehouden van fraaie handwerken en kinderkledingstukken, georganiseerd door de Zusterkring van Den Burg. In de consistoriekamer was koffie ver krijgbaar aan een snelbuffet en stond er voor de kinderen een grabbelton. Heel wat graaiende kinderhandjes ver dwenen er in. De opbrengst van een en ander is be stemd voor het verbeteren van het in terieur van de consistoriekamer. De or ganisatoren toonden zich na afloop zeer tevreden. Maandagmiddag vond er een sobere plechtigheid plaats bij gelegenheid van de eerste steenlegging voor de te bou wen Lagere Landbouwschool aan de Westerweg te Den Burg. Om precies vijf minuten over drie hanteerde Wou ter de Koning, met assistentie van de aannemer, de heer Bot, de versierde troffel. Burgemeester C. de Koning, sprak er enigszins ondeugend, zijn vreugde over uit dat hij als eerste burger door het bestuur van de Stichting voor Land- en Tuinbouw, was uitgenodigd de eerste steenlegging te verrichten voor een ge bouw, dat door de gemeente Texel wordt geplaatst. Voorts wees de spre ker op de belangrijkheid van deze school voor het gehele eiland. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer Jur. Beumkes, bedankte de burgemeester voor zijn bereidwillig heid en sprak er zijn vreugde over uit dat dit gebouw het resultaat was van de samenwerking tussen de gemeente, de Boerenleenbank en de Stichting tot bevordering van het Land- en Tuin- bouwonderwijs voor het eiland Texel. Behalve de reeds genoemde personen waren aanwezig: de beide wethouders en de schoolbesturen van de Landbouw school en de Landbouwhuishoudschool, het bestuur van de Boerenleenbank, de directrice van de Huishoudschool en de gemeentelijke opzichter, v. d. Struis. Na afloop werd een kopje koffie ge bruikt in hotel Texel. Aannemer Bot deelde nog mee, dat hij de school met Augustus klaar hoopt te krijgen. Op tweede Pinksterdag zal er voor motorrijders een trial worden georga niseerd achter Californië. In 'n par cours van 14 km, dat enkele malen zal moeten worden afgelegd, kunnen de heren rijders hun behendigheid tonen. Ook van de overkant wordt deelname verwacht. Inschrijvingen aan het ter rein of bij de voorzitter der motorclub, de heer C. J. Mooyen, Schoonoordweg, Den Burg. De zevende Juni gaan er veertig Texelaars naar Assen om hun pleeg ouders uit de verbanningstijd op te zoe ken. Het avondprogramma, dat oor spronkelijk zou worden aangeboden is vervallen. Wel zal er 's Zaterdagsmid dags nog een rondrit worden gemaakt, aangeboden door het Asser Mannen koor. Maandagmorgen keren de Texe laars weer huiswaarts. De Nuts-kleuterschool wil deze zo mer een bazar organiseren ten bate van het kleuteronderwijs. In een circulaire wordt door het bestuur aan de ouders medewerking gevraagd, teneinde het materiaal voor een dergelijke bazar bij een te krijgen. Op Donderdag 7 Juni zullen de ULO- leerlingen van Texel de scholieren van de Medemblikse ULO op het sportter rein bekampen. Estafette, volley, voet bal en handbal staan er op het program ma. Voor de eilanders één der weinige gelegenheden hun krachten met ande ren te meten. Het derde deel (tevens finale) van het voetbaltournooi der Texelse lagere scho' len is achter de rug. De Waal won van Oosterend met 21 en Den Burg ver sloeg Oudeschild met 30. In de verlie zersronde wist Oosterend, na een gelijk spel, door strafschoppen te winnen. De finale Den BurgDe Waal eindigde in een royale 50 zege voor Den Burg. De ranglijst werd dus: 1. OLS van Den Burg; 2. OLS van De Waal; 3. OLS van Oosterend. De eerste prijs was een wis- selschild beschikbaar gesteld door de gemeente Texel, tweede prijs elf speld jes en derde prijs een medaille. De heer S. Balder, hoofd van de OLS te Den Burg, deelde met een toepasselijk woord de prijzen uit. Het eerste herenteam van Ready bracht het tegen de Merletten niet ver der dan een gelijk spel, waardoor het Texelse team naar de derde klasse de gradeert. Brügemann en Schoonhoven wonnen elk twee wedstrijden en Schulte één. Bij de Merletten was Leering de beste man; hjj wist voor Bergen drie kostbare punten in de wacht te slepen. ZAAK HERBOUWD Donderdag wordt de nieuwe zaak van de N.V. Goederenhandel Ph. Vlessing geopend. De verbouwing is zo grondig geweest dat er van het oude pand niets meer te herkennen is. Een totale opper vlakte van bijna 250 m2 is er ontstaan, waarin een keur van meubelen en wo ningtextiel is te vinden. De front breedte is ruim 12 meter, de diepte ruim 25 meter. Er is een étalage-galerij ontstaan van 12.80 meter. Van 12 tot 14 uur is er receptie. TEXEL, 26 Mei 1952. 3600 Lammeren f 65—f 75; 39 Schapen f 90—f 110; 15 Koeien f 600—f 850; 45 Biggen f 47— f 65; 29 Nuchtere kalveren f 40—f 60. Maandag hadden wij de grootste lam merenmarkt uit de na-oorlogse periode. Liefst 3600 lammetjes stonden in de hokken van de Groeneplaats en achter de Vismarkt. De marktstalletjes waren daarvoor naar de Binnenburg verwe zen. Op 't terras van hotel Texel fla neerden weer de mannequins van de firma Hilckmann. Als nijvere bijen zwermden vele lieftallige jongedames uit 'n grote korf in casu 'n oliebollen- kraam niet om honing te verzamelen, maar ditmaal om de zoete waar aan de marktbezoekers aan te bieden, in de hoop daarmede de berooide kas van de Cocksdorpse voetbalvereniging te spek ken. Ter ere van P. Keesom, die reeds 50 jaar veekoopman was, wapperden twee vlaggen. De jubilaris liet echter verstek gaan. De handel was niet bijzonder vlot. Lagen aanvankelijk de prijzen f 2 onder die van vorige week, later werd het zelfs f 6 tot f 7. PAARD VERKOOS DE VRIJHEID Om ongeveer twee uur in de middag is een paard, dat bij de schuur van Lips vastgebonden stond, het wachten moe, maar vast alleen naar huis gegaan. De vreugde over de vrijheid deed het dier over het Koogereind snellen. Het paard van de heer P. Bakker, dat voorbij 't kerkhof voor de wagen stond, raakte hierdoor van streek en sloeg achteruit. Hiervan werd Bakker het slachtoffer. Hij liep n.1. een gecompli ceerde beenbreuk op. Ook zijn zoontje raakte vrij ernstig gewond. De doktoren v. Loon en Elias verleenden de eerste hulp. DANK VOOR DE HEER P. SPIGT Nader vernemen wij nog dat de heer P. Spigt in aanwezigheid van tal van autoriteiten door de voorzitter van de Ned. Ver. voor Luchtvaart, de heer Kolff, gehuldigd werd voor het vele werk, dat deze noeste werker voor de organisatie van het vliegfeest had ver zet De heer Spigt kreeg het insigne van de vereniging aangeboden en een lidmaatschap voor vijf jaar. VISAFSLAG OUDESCHILD Aanvoer van zeevis in de week van 19 Mei tot 24 Mei 1952 aan de visafslag te Oudeschild: 449 kg schol 4020 cent; 238 kg tong f 1.70—f 0.65; 26 kg tarbot f 1f 0.70; 266 kg schar 2018 cent; 42 kg bot 28—16 cent; 2 kg kabeljauw 40 cent; 19 kg poon 30 cent; 56 kg wijting 27—25 cent; 80 kg pieterman 4943 et; 1204 kg handelsgarnalen 4240 cent; 875 kg kruikels 20 cent; 1820 kg kokhanen 35 cent; 4% kg zalm f 4.50; 71 kg fint 1916 cent; 249 kg geep f 1.02—f 0.85; 39 kg ansjovis 67—63 cent; 1350 kg vispuf 5 cent; 10 kg diversen. Alles p. kilogram. De duiven der leden van „Altijd Ver der" werden om 6 uur 45 te Pont St. Maxence (Frankrijk) los gelaten en had den met mooi weer en Noordoosten wind een afstand van 428 km af te leg gen. De eerstaankomende duif deed dit met een gemiddelde snelheid van 914 meter per minuut. De laatste maakte nog 856 meter per minuut. Voor de eer ste prijswinnaar hadden gebr, Thijssen 10 kg gerst als premie beschikbaar ge steld en de heer K. Hollander schonk, evenals verleden week, weer een rijks daalder als extra-prijs voor nummer twee. De uitslag van deze wedvlucht was: G. Nieuwenhuizen 1, 10 en 12 met 258 punten; joh. Jansen 2, 5, 8 en 9 met 314 p; P. Blaauboer Wz 3 en 13 met 188 p; A Liefhebber 4 en 6 met 272 p; A v. d. Zee 7 met 108 p; E. Jansen 11 met 52 p; G. Landman 14 met 10 p. Donderdag avond, tussen 6 uur en 6.45 uur, is het inkorven voor de vlucht van Orleans. Ook Cornelis B. uit Anna Paulowna moest gisteren ondervinden, dat het zeer onvoordelig kan zijn als men zich niet kan bedwingen. Deze verdachte kreeg een woordenwisseling welke ten slotte zo hoog liep dat er met koffie koppen werd gesmeten. Daar het niet de eerste maal was, dat hij voor mis handeling terecht moest staan, veroor deelde de politierechter hem tot een boete van f 50.subs. 25 dagen. EEN PRIJS BEHAALD Vijf leerlingen van mej. A. Dekker, die het handwerkonderwijs op de Oost- polderschool verzorgt, zonden werk in voor de handwerktentoonstelling, die het blad Esha te Utrecht organiseerde. Het is zeker voor de meisjes Suze Pennekamp, Jannie Meeldijk, Grietje v. d. Ham, Alie Loer en Tiny Veltman, maar óók voor mej. Dekker een aardig succes, dat zij alle vijf voor een prijs in aanmerking kwamen. Er waren n.L in totaal wel 1978 werkstukken ingezon den. De vroegere Duitse diplomaat, Von Papen, gefotografeerd tijdens een privé-bezoek aan Spanje. Von Pa pen is in Spanje om het Eucharis tische congres in Barcelona bij te wonen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 7