f l'im. Pan, Pon ei de blauwe vaas Lang verwacht duel Pronk-Schulte bleef achterwege Woonruimtewet moet niet ambtelijk maar menselijk worden toegepast Bond van Christ. scholen in Noord-Holland hield uitnemende toogdag P OPENT 00°°' v'?!','* jgSBK Europa's eenwording gaat door Woongemeente verantwoordelijk de huisvesting voor Lohman mocht ererondje rijden We zullen opnieuw op de bres moeten staan voor het Christelijk onderwijs i tl'n PINKSTER-TIP? ROOK KoJii B-tiieJk s!??i> jsüsSüs' sr t~r ZMrd" £"S3 ft HSS 52 Sur''hefrwhlahenefVtaenenZlT*™""U vr0e» ^hVeHsZoVeeTllZentT- Woningruil behoort vrij te zijn Het Radioprogramma Brandweerman eist van Langedijk f 16 000.- Matige wielerwedstrijden in het Stadion Beurszaal Middenmeer was stampvol Een vaste kern van landen bij alle pacten Ook Engeland is ten zeerste bij de ontwikkeling betrokken K VRIJDAG 30 MEI 1952 •m (Van een speciale verslaggever) maar tóch voormenselijk' be^ho^M®" dS woonruinlt1'fwft ^et ambtelijk op dc grondtoon van deze wet unrri É*meenteljjke melodieën, die Deze woorden "p«k "W Holland inzake de toenassine „„„li d® Provinciale Werkcommissie Noord- Kok, toenhijDonderda^oreen^ tólHlverlm 'd^1 1947' de heer A W H de commissie opende. De heer De Kok hJrh^M» «COn a eaJderin?: van deze Spreker merkte verder op. dat de economische gebondenheid aan een ge meente al vele woningzoekenden zo niet statenloos dan toch gemeententoos heeft gemaakt. Hjj drong daarom aan op sa menwerking tussen de gemeentebestu ren en het volgen van dezelfde richt lijnen. Eén daarvan is, dat de woonge meente en niet de werkgemeente van de woningzoekende voor woonruimte zal dienen te zorgen. Op de vergadering, die door verte genwoordigers uit vele provincies werd bijgewoond, gaf dr J. Th. van der Put ten, hoofd van het bureau Maatschap pelijke zorg van het Departement van Binnenlandse Zaken een technische uit eenzetting van de woonruimtewet, die hij wilde zien als de algemene regels van een spel, dat in de gemeenten moet worden gespeeld. Het sterk incidentele karakter van de woonruimteverdeling en de vele fa cetten die hieraan zijn verbonden, maakten het onmogelijk van het distri butieplan andere dan summiere voor schriften uit te vaardigen. B. en W. staan twee middelen ten dienste om het spel van de verdeling te kunnen uitvoeren: het vergunnin genstelsel en de macht tot vordering. Wat het eerste betreft vestigde dr Van der Putten er de aandacht op, dat slechts in drie gevallen een vergunning tot het betrekken van woonruimte mag worden ingetrokken, n.1. als de betrok kene daar zelf mee accoord gaat, als hij na 30 dagen nog steeds niet van de vergunning heeft gebruik gemaakt en als hij valse gegevens heeft verstrekt Om de vergunning te verkrijgen. In elk ander geval is intrekking in strijd met de wet en dus ongeldig. Geen voorwaarden Aan vergunningen met bepaalde voorwaarden kan een gemeentebestuur nooit het recht ontlenen maatregelen te nemen, die tot het ontruimen van de (Advertentie. Ing. Med.) ZATERDAG 31 MEI HILVERSUM I. 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.- muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gra- mofoonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.- muziek. (12.30—12.33 Land- en Tuin- bou wmededelingen.12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram.muziek. 13.30 Politie-kapel. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gram.muziek. 14.40 Dameskoor. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.38 Kamermuziek-vereni- ging. 16.30 De Schoonheid van het Grego riaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws 18.15 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuit zending: Zoeklicht op de Westerse De fensie. 19.00 Gram.muziek. 19.15 „Wat denkt U nu als lijsttrekker?", vraagge sprek. 19.25 Lichte muziek. 19.52 Actuali teiten. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Lichtbaken", causerie. 20.35 Gram. muziek. 21.00 Gevarieerd programma. 21.55 Het Internationaal Eucharistisch Congres te Barcelona. 22 15 Gram.muziek. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalen der. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Es peranto. 23.25—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n. 298 m.; 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19 30 VPRO, 20.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muziek. Idem. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gra mofoonmuziek. 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven. 11.30 Pianorecital. 12.00 Gra mofoonmuziek. 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Roemeens Orkest 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.muziek. 13-40 Accordeonmuziek. 14.10 Nederlandse deren. 14.30 Geleide of vrije economie, vraaggesprek. 15.30 Gram.muziek. M-" boekbespreking 16.00 Gram.muziek^ 16.30 Sportpraatje. 16.45 Omroeporkesten solist 17.20 Voor de Jeugd. 18 00 ,Nle,UQW„3n 18.15 Vara-varla 18 20 Dansmuziek. 19 0" Artistieke Staalkaart. 19.30 „Passepar- tout". causerie. 19 40 „Het Oude Testa ment in deze tijd", causerie. 19 55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Cabaret. 21.35 Socia listisch commentaar 21 50 S'rijksextet en soliste. 22.20 „Onder de Pannen .hoor spel. 22.40 Metropole-Orkest. 23.15 Franse lichte muziek. 23.35-24.00 Gram.muziek. woning zouden moeten leiden. De ver gunning wordt dan beschouwd als zijn de verleend zonder beperkende voor waarden. Een vergunning kan slechts worden geweigerd op grond van de billijke verdeling van de woonruimte en nimmer mag de armlastigheid of het criminele verleden van een betrokkene hierbij in het geding worden gebracht. Spreker gaf volmondig toe, dat het moeilijk zal zijn te bewijzen, dat in be paalde gevallen juist om die redenen een woningzoekende wordt afgewezen, omdat er altijd wel andere motieven zijn aan te voeren. Het is echter de plicht van de gemeentebesturen om ook in dergelijke gevallen een billijke ge dragslijn te volgen. Hoewel het ongetwijfeld aan het rechtsgevoel zou beantwoorden, als voor de woningzoekende recht op be roep mogelijk was op een beslissing van B. en W. heeft men er niettemin van afgezien deze mogelijkheid te ope nen. Het gevolg zou zijn, dat een doel matige woonruimteverdeling in handen werd gegeven van de instantie, waar voor het beroep diende en dat B. en W. dus via deze achterdeur van hun taak ontheven zouden worden. De vordering Uitvoerig behandelde dr Van der Putten de vorderingsprocedure, die omdat zij diep ingrijpt in het gezins leven en de primaire rechten van de burgers uiterst voorzichtig gehan teerd moet worden. De vordering is dan ook het middel, waarvan alleen gebruik mag worden gemaakt als alle andere pogingen tot oplossing van het gerezen geschil hebben gefaald. De rechter bepaalt slechts, dat de woning op bepaalde gronden moet worden ont ruimd (wegen onbehoorlijk gebruik, wegens huurschuld, bewoning zonder recht of titel of wanneer de eigenaar met geldige redenen aanvoert, dat hij zijn huis voor ai gen gebruik nodig heeft), maar nimmer kan hij vaststel len, welke persoon of welk gezin de ontruimde woning mag betrekken. Dit behoort tot de competentie van B. en W. en zij kunnen soms van hun be voegdheid gebruik maken om het rech terlijk vonnis min of meer te door kruisen. Als voorbeeld noemde spr. o.a. een uitzetting wegens huurschuld. Als de gemeente voor de betrokkene geen andere ruimte ter beschikking heeft, kan zij de woning van de eigenaar vorderen ten behoeve van dezelfde be woner. De gemeente staat dan immers garant voor het huurbedrag en de ei genaar kan gerust zijn. Eveneens zijn B. en W. bevoegd een zogenaamde be drijfswoning te vorderen, ook al moet deze op grond van een civiel-rechter- lijk vonnis worden ontruimd. Vele boe ren. die hun arbeiders in een dienst woning huisvesten, hebben de gewoon te hen na het beëindigen van het sei zoen te ontslaan. De arbeider bewoont het huis dan „zonder recht of titel" en de gemeente moet maar zien, hoe zij hem weer elders onderdak brengt. Door vordering is men in staat de be woner „titel" te geven. Het is soms gewenst deze methode toe te passen om aan het hierboven geschetste systeem een einde te maken. Slechts wanneer de eigenaar van een woning zijn huis opeist en het vonnis hem in het gelijk stelt, hebben B. en W. machtiging van de minister nodig om de woning te kunnen vorderen. In alle andere gevallen is geen ministe riële machtiging nodig. Nadat dr Van der Putten de werk zaamheden van de commissies van ad vies had geschetst besloot hij zijn uit eenzetting met de opmerking, dat in diverse gemeenten woonruimte zou kunnen worden geschapen als B. en W. tot vordering van grote, leegstaande gebouwen overgingen, die krachtens hun hoge huurprijs geen aantrekkings kracht hebben. De gemeente int dan de door haar vastgestelde huur van de ge zinnen, die het huis krijgen toegewezen en ontvangt over het nadelig saldo van het werkelijke huurbedrag en de vast gestelde vergoeding 75 pet. subsidie van het Rijk. De toelichting van dr Van der Putten ontlokte de aanwezigen verschillende vragen, die verrieden met hoeveel pro blemen de gemeentebesturen en huis- vestingsbureaux hebben te kampen. Na de vergadering bracht het gezelschap een bezoek aan de N.S.F. Gisteren diende voor de Enkelvou dige Kamer te Alkmaar de civiele pro cedure, welke de heer A. Scholte te Zuid-Scharwoude aanhangig heeft ge maakt tegen de gemeente Langedijk. Zoals wij reeds eerder meldden, kreeg de heer Scholte als lid van de Lange- d(jker brandweer b(j het blussen van een brand op 24 October 1948 een ge deelte van een muur op het lichaam, waardoor hij lichamelijk letsel opliep en gedeeltelijk arbeidsongeschikt werd. Hy eist dientengevolge een schadever goeding van f 16.000. De gemeente Langedijk is, ter aan vulling van de uitkeringen welke de brandweerlieden in voorkomende ge vallen ingevolge de Ongevallenwet ont vangen, bij een Rotterdamse verzeke ringsmaatschappij voor een bedrag van f 20.000 verzekerd. Deze maatschappij verlangt thans, dat de gemeente Lange dijk verweer voert ten einde de wet telijke aansprakelijkheid vastgesteld te tien. Tijdens de zitting van gisteren stelde mr H. Scholten te Alkmaar zich voor de gemeente Langedijk. Zoals bekend, zal eiser worden bijgestaan door mr dr C. Berkhouwer, eveneens te Alkmaar. Het zal nog wel enige tijd duren al vorens in deze procedure de pleidooien worden gehouden. Voorlopig wordt de tijd in beslag genomen door de schrif telijke wisseling van stukken. foO)•-O-V*. V; -.*- ''J «"V- 60. „Ja heren", zei Moeder Woeffie tegen Billie en Kareltje, zodra de agent weg was. „U zoudt mij óók een plezier doen, wanneer U met Uw wagen een eindje verderop ging. Ik .erd dol van al dat gebel en ik ben beng. dat die jongens van mij misselijk worden van al dat gesnoep. U had dat niet moeten doen!" „Ach mevrouw, het zijn zulke aardige jongens", riep Billie, „maar ik wilde U nog één ding vragen. U had het meen ik, nog over een andere vaas!" „Zeker", antwoordde Moeder, „ik heb gisteren net zo'n vaas aan mevrouw Baobelgraag gegeven voor haar tombola, begrijpt U?" Billie be greep het nog niet helemaal, maar zijn hersens werkten koortsachtig. Er schenen dus twee vazen te bestaan! Maar Kareltje praatte zijn mond al weer voorbij. „Zie je wel, dan moet het in die andere vaas zitten!" riep hij tegen Billie. „Wat bedoelt U". vroeg Moeder verbaasd. „Ach mevrouw, let U maar niet op hem. Wij hebben het over een cliënt van ons. Die verzamelt blauwe vazen, ziet U. Deze was nieta voor hem!" „Dat kan ik me voorstel len", riep Moeder, „hier zit ook een barst in en die andere was heel!" Advertentie ing Med.» (Van onze sportredacteur) Op het moment dat speaker Van Steenbergen het eerste nummer van de wielerwedstrijden, welke gisteravond in het Olympisch Stadion werden gehou den, aankondigde, gaapten grote ongezellige gaten in de tribunes de renners aan. Slechts klein tienduizend wielerenthousiasten hadden een gang naar het Stadion gewaagd, terwijl toch niet onbelangrijke namen op het programma prijkten. De wegblijvers hebben echter niets gemist en vooral de hoofdschotel, de stayerwedstrijd waarin men het grote duel tussen Schulte en Jan Pronk had ver wacht is maar een zeer slappe vertoning geworden en „ronden spelerij" waarin alleen de Duitser Lohman en de Belg Leliart een klein vleugje spanning ver mochten te brengen. Blonde Gerrit eindigde op de derde plaats achter de Duitser Lohman en de Alkmaarder Jan Pronk. Hij heeft ech ter kans gezien in twee manches meer punten te verzamelen dan de Zaankan- ter Bakker, de Duitser Schorn en de Belg Leliart en dat blijft, hoe wij het (Van een speciale verslaggever) De toogdag die de Bond van Christelijke scholen in Noord-Holland boven het IJ in de bcurszaal van hotel Smit in Middenmeer heeft gehouden, zal niet hebben nagelaten de voorstanders van onderwijs op positief Christelijke grond slag, volkomen bevrediging te schenken. In de eerste plaats door het getuigenis dat door de voorzitter, de heer Hoytink, en de twee sprekers, ds Peters en ds Biesma, werd afgelegd, in de tweede plaats door de massale opkomst en de speciale sfeer, die er op deze bijeenkomst heerste. Over de verhouding tussen gezin en school hield ds. Biesma een streng principieel betoog, waarin hij tot uiting deed komen, dat de band tussen school en gezin van het grootste be lang is. De school heeft een aanvullen de taak, maar de ouders zullen het hoofddoel, de opvoeding van de kinde ren in eigen hand moeten houden. Daarom zullen wij nimmer berusten in de staatsschool, zoals die in de tijd van de Franse revolutie door Danton werd gepropageerd onder het motto, dat het kind aan de staat behoort. Dat gif is nog niet uitgewerkt. De gedachte werkt nog steeds door en daarom zul len wij ons hebben voor te bereiden op een nieuwe schoolstrijd, die van ons allen de grootste inspanning zal vragen. Christelijke ouders zullen nim mer kunnen gedogen, dat de staat zich bemoeit met de opvoeding van hun kinderen. Het is ons een behoefte temidden van de grote geestelijke verwarring, die zich van de wereld dreigt meester te maken, aldus de heer A. Hoytink, voorzitter van de Bond, van ons ge loof in de Christus te getuigen. Daar naast vragen we ons af of we nog niet dikwijls te kort schieten, of we niet te gemakzuchtig worden en rusten op de lauweren, die de helden van de schoolstrijd voor ons hebben verwor ven. Wij zijn hier bijeen gekomen om de gelofte af te leggen, dat wij het kostbaar pand van het Christelijk on derwijs, dat aan ons is toevertrouwd, ons nimmer zullen laten ontnemen. Vrjje tijdsbesteding Uitermate belangrijk was de rede van ds. Peters uit Den Haag over de verhouding tussen Christendom en vrije tijdsbesteding. Nadat hij had be toogd, dat de absolute vrijheid een hersenschim is, poneerde hij de Stel ling dat de vrijheid alleen te vinden is in de leer van Christus, d.w.z. be vrijd van de duivel en de zonde en be zield met de wil om de Heer te dienen. Indien wij vergeten, dat de bijbel onze vaste grond moet vormen, is het met de vrijheid in Europa gedaan. In nauw verband met de vrijheid staat de vrije tijdsbesteding. Voor veel mensen be gint de vrijheid pas, als ze zich kunnen ontspannen. Hier dreigt een conflict te ontstaan tussen het Christelijk beginsel en de moeilijkheden die wij in de praktijk vooral met de jongeren on dervinden. De jeugd wil sport, wil spel, wil ontspanning. Daarbij hebben ze de neiging te overdrijven. We moe ten wel beseffen, dat de Zondag niet uitsluitend is voor ontspanning. Dat we niet voldaan kunnen zijn, als we aan 't einde van de dag het genot heb ben nagejaagd, zonder ons op de eeuwige betekenis van de Christus te bezinnen. Maar ook moet het met zo zijn, dat in 10 000 gezinnen onvrede heerst, om dat men het niet eens is over de wijze, waarop de Zondag moet worden door gebracht. Het is niet meer zo. dat wy onze jongeren op de Zondag alles kun nen onthouden. Maar het mag evenmin zo zijn, dat wij van de Zondag een dag des vermaaks maken. We zullen een levensstijl moeten scheppen, zonder daarbij te vervallen in het alles ver bieden, van wat ons in onze jeugd als het verdorvenste werd voorgehouden. Neemt gerust kennis van wat ons ver ontrust en bedenkt wel, dat ge door uw kinderen alles te verbieden, de kans loopt van hen huichelaars te maken. Een felle aanval deed spreker op de openbare school. Het is niet voldoende, indien er een uurtje onderwijs in bij belse geschiedenis wordt gegeven. Het gehele onderwijs moet van de Christe lijke geest doortrokken zijn. Dat kan men van de onderwijzers aan de open bare school niet verwachten. Zij zijn slechts ambtenaren in dienst van de staat. De onderwijzers bij de Christe lijke school daarentegen zijn dragers van een ambt en hebben tot roeping de leer van onze Heiland uit te dragen. Wij zullen ons meer en meer moeten bezinnen op het Verbond der genade En we zullen streng moeten zijn voor ons zelf en onze kinderen. We zullen de betekenis van het gebed moeten doorgronden en dagelijks bidden, dat aan onze mensen de kracht wordt ge geven hun taak te vervullen. Dr. De Wit, rector van het Christelijk lyceum, deed een beroep op de vergadering om de school financieel te steunen. Wel is de wettelijke erkenning afgekomen, maar we zullen ons financieel nog enige tijd zelf moeten redden. De heer Mol, hoofd van een B.L.O.-school in Haarlem betoogde, dat dit onderwijs ook voor deze kinderen op Christelijke grondslag niet kan worden gemist. Ook, neen juist voor hen, heeft de Hei land grote betekenis. Een stand van werk van deze kinderen was in de zaal aanwezig, alsmede een stand van het werk van leerlingen van de VGLO- school in Alkmaar, waarover de heer Kwantes inlichtingen verstrekte. De heer Heukels, inspecteur van het Christelijk nationaal onderwijs hield een betoog, waarin hij opwekte om vooral de Uniecollecte niet te vergeten. De bijeenkomst werd door ds. Biesma met gebed gesloten. Een groep leerlingen onder leiding van de heer Cnossen verleende aan deze dag met zang, muziek, gymnastiek en declamatie, zeer gewaardeerde medewerking. ook bekijken, toch maar een knappe prestatie. De vraag blijft hoe Schulte zich zal houden in een wedstrijd over honderd kilometer waarin iedere stayer vcor zijn eigen kans rijdt, als hij dus niet kan volstaan met het draaien van een hoog tempo waarin hij hoegenaamd geen aanvallen heeft te verduren. Want zo was het gisteren. In de eerste man che over dertig kilometer had Schulte de kop geloot en geen enkele maal heeft hij de leiding uit handen behoeven te geven. Alleen Lohman en Leliart heb ben, zij het dan zeer schuchter, een of twee pogingen gedaan om Schulte van de kop te verdringen. Het was dan ook een volkomen dode koers waarbij velen zich hebben zitten afvragen waarom zij toch eigenlijk naar het Stadion wa ren gekomen. Vuurwerk van Lohman De rit over vijftig kilometer scheen aanvankelijk een zelfde verloop te krij gen. Ruim 48 km reed Jan Pronk onbe dreigd aan kop en iedereen scheen er vrede mee te hebben dat de wereld kampioen deze manche ging winnen. Alleen Lohman was het daarmede niet eens. De Duitser was als vijfde ver trokken en onopgemerkt draaide hij zijn eerste veertig kilometers, op da voet gevolgd door Schulte die verschil lende vergeefse pogingen aanwendde om zijn functie als hekkensluiter aan de Duitser over te dragen. Plotseling zette Lohman, volkomen onverwacht zijn kiezen op elkaar en in een felle spurt snelde hij over Leliart, Schorn en Bakker naar de tweede plaats. Met twee ronden te rijden lanceerde Lohman een aanval op Pronk, die in de laatste bocht de rol van gangmaker Wiersma niet kon houden en met een tweede plaats genoegen moest nemen. Daar Lohman door deze zege in de laatste manche meer punten verzamelde dan Pronk mocht hij uit handen van directeur Van Bessem de bloemen in ontvangst nemen, bloemen die zonder twijfel bij de meest spectaculaire renner terecht waren ge komen. De omnium leverde een gemakkelij ke overwinning op voor de Nederlan ders .Van Vliet en Derksen tegen het AustralischEngelse duo Patterson— Harris. De klassementswedstrijd over 5 km werd een zege voor Derksen en de tijdrit over 509 meter tussen Harris en Van Vliet voor onze Woerdenaar. In de achtervolging versloeg Derksen Patterson, waardoor Nederland 21 en het buitenland 11 punten had verza meld. De sprintmatch voor amateurs was voor Jan Hijzelendoorn, die zonder moeite de drie ritten trois van de Belg De Backer en Ad Schotman won. (Vervolg van pag. 1) QM DEZE kern groeperen zich, In een wisselende sterktegraad van deelneming de overige landen. Grie kenland en Turkije b.v. werden by hel Europese Leger en Straatsburg hoofd- zakelgk eenvoudig om geografische redenen buitengesloten. Ook bij Por tugal, Denemarken en Noorwegen speelt de geografie een voorname rol, voor zover zij wel b\j de NAVO doch niet ook nog bij het nieuwe Europese Leger aangesloten zijn; de organisa torische moeilijkheden zouden, gezien de afstanden, te groot zijn. Er zijn natuurlijk nog andere redenen, zoais b.v. bij de twee Scandinavische landen de reserve, die zij tengevolge van hun - n cht bij Rusland en hun nau we banden met het neutrale Zweden willen betrachten. De neutraliteit van Zweden, Zwit serland en Finland (en ook, om vol CHIEF WHIP VIRGINIA Ing v! ALS u dezer dagen in Zaandam komt, dan kunt u een man ontmoeten, die met de neus over het plaveisel snuf felt gelijk een hond en daarbij be- zen ditmaal twee bejaarde Haagse da mes mee. Ze zijn respectievelijk 75 en 84 jaar en ongehuwd. Ze willen een kortstondig bezoek aan Indonesië bren- nauwde geluiden uitstoot Dat is dan gint te maken is een Rus of een com- vtódtDzich e^ loodswee™ man* die de meneer, die een lot had gekocht vaD munist". Met de Willem Ruys, die Y ?e'* "J®"' d'® een Zaandams mannenkoor. De man won een bromfiets, maar dat kan-ie niet bewijzen, want zijn lot is zoek. U In de gemeente Hummelo woont een heerschap dat voor zijn twee zoontjes- van acht en tien een brom-auto heeft vervaardigd. Het is een fraai ding ge worden met een topsnelheid van veer tig kilometer. (Hetgeen zeventK-i Hummelonezen bij de politie kwamei melden, aangezien ze het aan de schok gevoeld hadden). Schokkend is hei toch minstens ook wel, dat het moge lijk is om atoombommen te mak.rn die met gemak in een klein valies kunnen. Dat deelden de Amerikanen mee. Uw lijfaap heeft ergens weei een fraai en wijs woord opgevangen, dat hij u natuurlijk niet wil onthou den. Het luidt: .iedereen die ruzie be- Duclos is de klos Mooiweer. Het is „berg je" geblazen voor de sprinkhanen, die zich in Perzie tot een plaag verenigd hebben. De boeren zijn radeloos. Maar nu alle olie-narigheid aan de kant zettend biedt Engeland aan om 1200 kilogram van een speciaal insectenpoeder naar Teheran te brengen. Het spul is pas uitgevonden en men noemt het „Gam ma H.B.C.". De Duitse ex-generaal (straks is ie 't weer, daar niet van» Von Falkenhausen, die een tijdje ge leden de Duitse horden in Belgie en Frankrijk bestuurde, is door een Duits zuiveringshof vrijgesproken van de be schuldigingen, dat hij het Nationaa' Socialisme zou hebben aangehangen Als u 't my vraagt, ik dacht altijd al die Falkenhausen is een klein verzets mannetje! Nou zie je 't maar weer. ledig te zijn Ierland) heeft voor de hand liggende redenen. Bij de twee Noordelijke landen is het eveneens de dreigende nabijheid van Rusland en speciaal bij Zweden bovendien de his torische trad'tie. Het is begrijpelijk,- dat men in Zweden gelooft en hoept, dat de traditionele neutraliteitspoli tiek, die het lano uit beide wereldoor logen heeft gehouden, ook in de toe komst het nationale belang het beste dient. Hetzelfde geldt voor Zwitser land. Men moet ten opzichte van deze landen nooit vergeten, dat er niet de minste twijfel bestaat, waar hun vol komen onvermengde sympathieën liggen. Wie zal zkfc kunnen voorstel len, dat hun sterke en dure legers ooit in westelijke richting zcuoen schieten? Met andere oorden: zij staan geenszins zo vér buiten de West» europese gemeenschap als hun forme le onzijdigheid het laat voorkomen. In zekere zin verwant hiermee, zfl het veel ingewikkelder, is de positie van Spanje en Yoegoslavië. Deze bei de landen, beheerst door politieke ideeën, die theoretisch lijnrecht te genover elkaar staan, hebben dit ge meen, dat zij beide in werkelijkheid als tot het westerse blok behorend te beschouwen zijn. A'leen nemen hier speciale militaire verdragen en finan ciële afspraken met de V.S. (ea bi) Yoegoslavië ook met Groot Er'ttan- nlë) de plaats in van de gemeeh- schappelijke pacten der overige landen. PN TENSI OTTE de positie van Groot Brittannië. Hier laten de beide verdragen van deze week een duide lijk licht vallen op het feit, dat het land tengevolge van de ontwikkeling vooral in het laatste jaar nauwelijks minder in het netwerk van verdrag aa vervlochten is dan de zes kernlan den. Moge E» geland om delicate re denen van historie en van zijn banden met zijn overzeese partners in het ge menebest formeel buiten Europees Le ger en Schumonplan zijn gebleven in feite ls het er bij. De garantie aan Frankrijk tegen uittreding van Duit land is daarvoor een nieuw bewijs. Wat ls de les van deze geografisch- politieke wandeling? Wy menen: er behoeft niet aan te worden getwijfeld, dat de geleldeiyke opbouw van dit niet meer weg fe cijferen net van verdra gen Europa nader by een radicale een wording heeft gebracht dan wy meest al beseffen. Eden heeit in Bonn de twee nieuwe «erdragen „mijlpalen" genoemd. Hy zal daarmee dichter by de bistorisehe waarhol.] zyn dan Ade- nauer, die met misschien begrypeiyke terughoudendheid tengevolge van de nog ontbrekende Duitse eenheid, slechts van een .„stap" op de weg naar vrede en Europese eenheid sprak.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 13