In handbalcompetitie zijn de resultaten bekend Dames van JHC en AVA faalden in de promotiewedstrijden VERVOLG STADSNIEUWS Interesse niet in overeenstemming met de groei van de stad Par-chutisten bij De Kooy gedropt Texel heeft grote behoefte aan centrale drinkwatervoorziening In Wieringerwaard staat de oudste kaasfabriek van Nederland Nieuws uit Wieringen DE OPENBARE LEESZAAL IN 1951 Moeilijk uitgekomen met de financiën Overstelpende drukte in de jeugdafdeling Blauwe aanval afgeslagen Zijpe Texel Legeroefeningen E/ectriciteitstarieven worden hoger Urk Burgerlijke Stand Boerinnen wilden van het zelf-kazen af j Fabriek nu tachtig jaar Burgerlijke stand De gemeenteraad vergaderde Dronken achter het stuur Succes II overwon Twisk na felle strijd Callantsoog De Schager markt I e^eszaa" en^ Rnifiot'hrMc '«t|j00r het da6e|Uks bestuur van de „Openbare met de aan de verenig ,Den Helder een hele toer geweest, om uit te komen secretaris de heer S de Böek^dlt herdezer1^"1""1®"' 'h' V'V Wetdt -me,dt de opmerkt S Z minder hnrt™ lif leeszaal voor een débacle heeft behoed. Kr konden zeer teleurstellend dat h ""if®! "«S ?an men Saarnt had gedaan. Het is wel htt rtiilen van hei iHangstriHng voor de leeszaal niet is gegroeid met et stugen van het aantal inwoners. Een lichtpuntje was onretwiifeld dat een uurtie voor ioneoren" kon WOrden ingesteld. ongetiteld, dat „een uurtje voor jongeren" De vereniging trad toe als lid van de Helderse Gemeenschap, om zo te kunnen komen tot culturele samen- Werking met andere verenigingen, waarbij werd gedacht aan tentoonstel lingen en dergelijke. Een belangrijk Punt van bespreking vormt steeds de pensioenregeling voor het oudere per- •oneel, waarin al op onderscheidene manieren werd getracht verbetering te bereiken. Tot nu toe bleven alle pogingen zonder resultaat. Het verslag van de directrice, mej. H. van de Graaff, bevat de medede ling, dat het bezoek aan de leeszaal weer langzamerhand vooruit gaat. Aan vijf personen van zestien tot achttien jaar werd een bewijs van toegang verstrekt. Daar er van een nieuwe leeszaal nog geen sprake Is en dus ook het ideaal een apart zaal tje voor de jeugd niet verwezen lijkt kan worden, werd toesloten van 1 Augustus af de leeszaal op Maan dag- en Woensdaemiddag ook voor de jeugd open te stellen. De belangstelling was zo overweldigend groot, dat nu en dan zelfs kinderen moesten worden terug gestuurd. Het aantal iaarleden bleef ongeveer gelijk, namelijk 849 (in 1950 bedroeg dit 855). Het aantal afgegeven roaanrt- kaarten steeg van 2408 tot 2584. Er werden 138 nieuwe jaarleden inge schreven- 144 leden bedankten, In de jeugdbibliotheek waren oo 31 Decem ber 769 kinderen ingeschreven. In 1951 werden uitgeleend: 1<mj- studieboeken, 36230 roman». 31302 jeugdboeken, in het totaal 86977 ban den. Deze cijfers waren in 1950 ves- (Van een onzer redacteuren). Een brandpunt van koortsachtige activiteit vormde vanmorgen tussen half acht en acht uur de Kooyplaats, een boerderij ten Zuidoosten van de verkeersbrug bii De Kooy. Zes Dakota- transportvlieetuigen van de Belgische luchtmacht deden een aanval op de stelling van de Roden bij De Kooy, en dropten in twee fraaie raids hon- dedtwintig parachutisten. Een wolk van valschermen daalde statig neer naar de groene aarde, waar de verdediging in hoogspanning ver keerde. Wij zagen, hoe een Belgische parachutist ongezien door de verdedi gers dekking zocht in een. donker blauwe stafwagen van de Belgen, on der de bomen op het erf van Ten Klooster. Maar vijf minuten later om singelden tien, twintig roden de boer derij. Ook de stafwagen werd onder zocht. Verscholen onder de achterbank lag de eenzame parachutist. Kom maar voor den dag. manne tje, werd hem toegeroepen. Maar toen dat niet hield ODenden de verdedigers het vuur. Een felle vlam spoot uit een der korte geweerlopen. Laten we opti mistisch blijven en verklaren, dat de Belg zich gezond en wel had kunnen overgeven, ware het geen oefening maar realiteit geweest. Onder de belangstellende blikken van prins Bernhard rekenden de pa raat reagerende verdedigers binnen een half uur tiids af met de luchtlandings- toepen. Enkele scheidsrechters van de landmacht verklaarden, dat de roden aan de aanvallers geen schijn van kans hadden gegeven. Het heeft tijdens het gevecht gera teld van het gewuurvuur, maar het aantal slachtoffers bleef tot één beperkt. Dat was een parachutist, die zacht neerkwam op een hooiberg, maar er af tuimelde en zijn been brak. Een an dere paratrooper koos een sloot en kwam met een nat pak uit het oor logsgeweld.Dit was in feite de laatste faze van de oefening Bird, welke hedenmorgen om uur ten einde liep. Blue twaalf pectievelijk: 18698. 35321, 31700 en 85719. De leeszaal werd verleden jaar bezocht door 5022 mannen en 474 vrouwen (5496 personen), tegen in 1950 door: 3818 mannen en 478 vrou wen (4296). Er werden 275 banden aangekocht, waaraan nog 153 geschenkboeken kon den worden toegevoegd. Afgekeurd werden 128 boeken. Het totaal aantal boeken bedroeg op 3l' December 15628. Voor de jeugdbibliotheek werden 110 banden aangekocht, 29 ten geschenke ontvangen en 22 afgekeurd; het totaal aantal bedroeg op 31 December 3117. Zware legerwagens, brencarriers en pantserwagens rijden over het nog stille eiland en trekken overal de eilanders uit hun huizen. Telefoondraden worden overal door Den Burg getrokken en op allerlei plaatsen waar een stukje groen is verrijzen kleine shelters. De takken worden van de bomen gehaald om als camouflage dienst te doen, jeeps rijden af en aan, uitkijkposten worden opge richt. Overal lopen, liggen of sjouwen solda ten. De operatie „Blue Bird" was be gonnen. Harvards zoeken het luchtruim af en Engelse jagers zoeken „de vijand". Wilde geruchten gaan de ronde doen: Belgische parachutisten zullen op het vliegveld landen, vannacht een invasie op de kust, morgen wordt Den Burg bestormd, er komen straatgevechten met Engelse mariniers en nog veel meer „oorlogsnieuws". Want „oorlog" was het, sinds Woensdag de oefening een aanvang nam officieel. Voorlopig was er verder nog niet veel van te merken. De militairen, allemaal man nen van de herhalingsoefeningen, meest Indieveteranen, wachtten kalm op de dingen die komen gingen. FELICITATIE VAN UIT DE LUCHT Woensdagmorgen om ongeveer twaalf uur cirkelde een Tigermoth van de Rijksluchtvaartdienst laag over Den Burg. De piloot bracht hiermee een groet aan een jarig nichtje, wonende in de Burgerhoutstraat. Wapperende luiers beduidden de vliegenier dat zijn groet werd verstaan. Onder voorzitterschap van burgemeester De Koning kwam de raad van de gemeente Texel Woensdagmiddag in vergadering bijeen. De voorzitter sneed direct na de opening een voor Texel uitermate belangrijke kwestie aan, n.1. de waterleiding. Het Instituut voor Drinkwatervoorziening is reeds enige tijd bezig met samenstellen van een rapport hierover. In dit rapport zullen de verschillende mogelijkheden welke er op dit terrein voor de gemeente Texel bestaan worden onderzocht. Tot nu toe is het rapport nog niet gereed gekomen, hetgeen zeer te betreuren is, daar de behoefte aan een centrale drinkwatervoorziening op Texel vooral de laatste maanden wel zeer schrijnend is geworden. De heer Hin (KVP) schetste de omstandigheden op Texel als middeleeuws. Van verschillende zijden wordt aangedrongen op het voeren van een actie ten einde spoedig iets te be reiken. Op voorstel van de voorzitter werd besloten staande de vergadering een telegram te zenden aan het Instituut voor Drinkwatervoorziening, waarin met de meeste klem wordt verzocht een oplossing van dit grote probleem met alle kracht tc bevorderen. (PvdA) hem bijvielen voor eenzelfde pomp in de Prins Hendrikpolder en nabij de Slufter. De heer Roeper (PvdA) stelde voor het oude perceel Kogerstraat 1 te Den Burg, hetwelk binnenkort zal worden gerestaureerd, te bestemmen tot plaatselijk museum. Hier zouden dan oude Texelse costuums en andere specifieke Texelse voorwerpen tentoongesteld kunnen worden. De voorzitter zeide dit punt bij de restauratie van het perceel ter tafel te brengen. Geboren Marijtje. d. van G. Wak ker en H. Baarssen. Evert P., z. van J. Hakvoort en C. J. Kramer. Jan. z. van J. Bakker en A. Ras. Lummetje, d. van Fr. O. C. ter Beek en J. Bos. Harm H„ z. van H. ten Napel en KI. Bakker. Ondertrouwd Pieter Romkes en Truitje Koffeman. Franz Fr. W. J. B. Bode en Marretje Ras. Overleden: Meindert de Boer, 73 Jaar. Klaas de Boer, 62 jaar. DURE PALING De vorige week liep de prijs der kutl- pallng ongeveer op met t 1,per kg. Deze werd verkocht tot ten hoogste f2.80 per kg. Het oplopen der prijzen was een gevolg der lage vangsten door het ruwe stormachtige weer. ONGELUK OP HET IJSSELMEER. Tijdens het weekeinde raakte op de UK 43, toen deze aan het vissen was op het IJsselmeer, de knecht v. V. tussen de lier bekneld. Zijn toestand was dusdanig, dat hij dadelijk naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. GESLAAGD. Te Nijmegen aan de Klokkenberg slaagde voor het onderwijzersexamen de heer A. de Wit (zoon van de bar bier J. de Wit). VISSERIJ. URK. 4 Juni. Woensdag werd door 152 vaartuigen aangevoerd: 16158 pond kuilpaling, prijs f 1.05f 1.35 per pond, 1216 pond lijnaal, prijs f 1.26 f 1.40 per pond en 1162 bak nest, prijs f 2.35 per bak van 37'/« kg. (Van een bijzondere medewerker) IN de afgelopen maand Mei bestond de zuivelfabriek in Wieringerwaard tachtig jaar. Daarmee is het de oudste nog bestaande fabriek in Nederland, wi» kaas wordt bereid. De juiste datum waarop werd begonnen is niet meer bekent! Do reden daarvan is een heel eigenaardige. Het gebeurde een keer, dat de vrouw van de aecretaris van oordeel was, dat het geen ihi had om het stoffige archief» waar nooit een mens meer naar omkeek, nog langer te bewaren. Ze ruimde hel op en daarmee ging de eerste dertig Jaar van de historie van het bedrijf verloren. Natuurlijk is er nog wel het een en ander omtrent deze oude geschiedenis be kend en de directeur, de heer N. J. W Hofsté, vertelde ons hierover het vol gende. J-JET was een welvarend® tijd, zo om streeks 1870. Het gevolg daarvan was, dat de boerinnen in de Wierin gerwaard van de kaasmakerij, die dag in dag uit hun hele morgen In beslag nam, af wilden. En dus werd op zekere dag door de mannen besloten een kaasfabriek over te nemen, die In 1870 in Broek in Waterland was opgericht. Het was een houten gebouw, maar de zaak ging daar niet en in 1871 lag het bedrjjf al weer stiL In 1872, verrees de overgeplaatste fabriek in' Wieringerwaard. Een van de Beste arbeiders werd aangesteld ■Is kaasmaker en de productie begon. Die poductie bestond aanvankelijk merkwaardigerwijs uit Engelse kaas soorten, cheddar en cheshire. Er was in die dagen een grote export van de ze kaassoorten uit Amerika naar En geland en dit bedrijf lokte zozeer, dat daarmee werd begonnen. De melk werd daartoe vol aan de fabriek ge leverd, zodat de veehouders ook ont slagen waren van het karnen Usance was het in die tijd om de avondmelk te laten staan en 'i morgens af te Geboren: Anny, dochter van Gerard M. Verschoor en Grietje Kok; Eiisa- beth Janny, dochter van Arie D. Jip- pes en Elisabeth Schermer: Cornelia Geertruida Maria, dochter van Corne- lis A. Bakker en Geertruida w. L. Meijer; Johannes Nicolaas, zoon van Petrus Nanne en Margaretha Baas, Alida Catharina Maria, dochter van Dirk Seijts en Maria C. Bakker; Her- manus, zoon van Hillebrand Otten en Elisabeth J. van der Hulst. Ondertrouwd: Gerardus Petrus Veul, 30 jaar, landarbeider en Geertrudls Cornelia Deutekom, 24 jaar; Hendrik Schouten, 23 jaar, timmerman (Cal- lantsoog) en Tny Schuur, 19 jaar.ge zinsverzorgster; Johanne: Antome Gecr.sen, 27 jaar, kantoorbediende, en Elisabeth Kuiper, 20 jaar. Getrouwd: Johannes Bartholomeo, Hoogeboom, 33 jaar, tuinder 'Haren karspel) en Maria Anna Glas. 27 jaar, Dirk Quirinus Kramer, 27 jaar, vee handelaar. en Veronica Catharina Ve duin, 23 jaar. ALKMAAR. 4 Juni. Aardappelen 1620 en drielingen 13—15; peulen 1 1.35; tomaten: A 1.24-1.37 en Bonken 0,87—1,05; bloemkool I 34—51 en II 18— 32; spinazie: I 20-43 en II 8-18: sla I 9—16.50 en II" 2,50—8; postelein 24—36. andijvie 11—34; rabarber 4—9,o0; bos- bieten 21—26; bospeen 28—31; pret 8; Vervolgens kwam aan de orde de benoeming van een gemeenteschilder. De heer Timmer (KVP) en de heer Keijser (WD) zeiden zich van stem ming te willen onthouden, omdat zij principieel tegenstander zijn van de benoeming van een gemeenteschilder. Na stemming bleek, dat er op nummer 1 van de voordracht, de heer M. Hoo- gesteger uit Oudeschild, acht stemmen en op de heer W. van Engelen, als nummer twee van de voordracht, één stem wareK" uitgebracht De hèer M. Hoogesteger is dus als zodanig be noemd. Met algemene stemmen werd beslo ten aan de heer B. van der Belt, airec- teur van de gemeentelijke visafslag te Oudeschild, op zijn verzoek eervol ontslag te verlenen. Van het gunstige aanbod van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten om een geldlening van f 125.000.— te verstrekken, rente 4 ter financie ring van de uitbreiding van de ULO school, de RK school en de CVO school, werd gaarne gebruik gemaakt Nu de financiering van deze werken verzekerd is, kan de uitvoering ter hand worden genomen. De aanbeste ding van de ULO school en de CVO school heeft Inmiddels plaatsgevonden. Met algemene stemmen werden de werkelijk door de drie bijzondere scholen op Texel over het jaar 1951 uitgegeven bedragen vastgesteld, t.w. CVO school te Den Burg 3965,68, RK school te Den Burg 7592,24 en de school met de Bijbel te Oosterend 3110,52. „Stroom"-tarieven Vervolgens kwam aan de orde de verhoging van de stroomtarieven van de N.V. TEM, het plaatselijk electrici- teitsbedrijf, dat gemeente-eigendom is. De Raad van Commissarissen stelt voor de vastrechttarieven met 2s te verhogen. B. en W. hebben zich ac- coord verklaard met dit voorstel. De heer Bruin (PvdA) zeide, dat deze verhoging wel zeer bezwaarlijk is voor degenen die aangewezen zijn op de uitkering van de noodwet-Drees voor het levensonderhoud. Hij zou gaarne zien, dat deze mensen buiten de verhoging worden gelaten. Ook de héér Wassenaar (PvdA) deelde deze mening. Indien de stroomprijs zou worden verhoogd, kan men nog iets bezuinigen door minder stroom te verbruiken. Bij een verhoging van het vastrecht echter niet. Spreker zag dit als een ernstig bezwaar. Na enige besprekingen bleken B. en W. bereid het voorstel van de heer Bruin over te nemen. De voorgestelde verhoging is. aldus de voorzitter, voor het electriciteitsbedrijf noodzakelijk, daar de jaarlijkse exploitatieuitkom sten niet bijzonder rooskleurig zijn. De meerdere baten, welke het gevolg zijn van de verhoging van het vast recht, zijn geraamd op 35.000. Hier tegenover staat een toenamen van ver schillende exploitatielasten, zodat uit eindelijk op een winst van f 20.000 wordt gerekend. Een belangrijk deel hiervan zal worden gebruikt voor de verdere electricificatie van het eiland, in het bijzonder van da onrendabele gebieden. De heer Hin (KVP) drong nogmaals op de uitbreiding van het electrische net aan. Met algemene stemmen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Verder werd besloten een intensieve propaganda te gaan voeren voor het electrische koken. Met algemene stemmen werd even eens besloten de heer J. J. Janssen tijdelijk onderwijzer aan de openbare ULO school te Don Burg. met ingang van 1 Januari 1952 in vaste dienst te benoemen. Door de groei van het aan tal leerlingen telt deze school thans zes verplichte onderwijzers. Rondvraag De heer Van der Vis (Prot. Chr drong aan op de spoedige plaatsing van een drinkwaterpomp nabij Oost, ter wijl de heren Wassenaar en Dros DUINBRANDJE SNEL GEBLUST Woensdagmiddag constateerde mevr. Künëman uit De Koog: het begin van een duinbrand. Onmiddellijk waar schuwde zij brandmeester P. Eelman. De Kooger brandweer rukte uit, maar het bleek een onbetekenend vuurtje, dat reeds door enige kampeerders was geblust. Zeer waarschijnlijk is de brand ontstaan door wegspringende delen van de Dam aan het strand, die juist werd opgeblazen. Veertien dagen geleden is ook reeds een dergelijke brand ont staan. In deze tijd een vrij gevaarlijke geschiedenis, want de droogte is ont stellend. Ettelijke glazen bier had H. G. uit Wieringen gedronken, toen hij op de avond van de dertiende December op de korte Afsluitdijk te Wieringen een aanrijding kreeg met een vrachtwagen. Brokken maken is voor automobilisten altijd een gevaarlijke zaak, zeker wan neer zij zes glazen bier op hebben De bestuurder van de vrachtwagen verklaarde dat hij geheel rechts reed toen hij plotseling de door verdachte bestuurde personenwagen zag aanko men. Hij hoorde een schrapend getuid en merkte toen dat hij aangereden was. Verdachte: „De getuige reed links van de weg". President: „Dat dacht u omdat u zes glazen bier op had...." De procureur-generaal vond het hoogst ernstig. G„ die in eerste instan tie te Alkmaar tot 14 dagen hechtenis en een half jaar voorwaardelijke ont zegging, hoorde in hoger beroep tegen zich eisen: 14 dagen hechtenis en een half jaar onvoorwaardelijke ontzegging. Een kwade ruil dus. Uitspraak over veertien dagen. Woensdagavond werd op het Suc- cestrein nog gespeeld de wedstrijd om het Gouden Kruis tussen Succes 2 en Twik 1. Twisk had een uiterst snelle start en dreigde de thuisclub geheel te over spelen. Met formibadele schoten werd de S.-keeper J. Yzer aan de tand gër voeld. Yzer was echter in prima vorm en had een groot aandeel in de over winning die Succes tenslotte behaalde. Geleidelijk n.1. nam Succes het initia tief over en kwam tot goede aanval len uit een waarvan Hoogestegen ver dienstelijk in kopte. Ook een kopbal van Bontkes, opge vangen uit een schot tegen de lat van Hoogestegen trof doel 20. Nog vóór de rust wist Twisk uit een strafschop wegens hands de achterstand te ver kleinen. Ook in de tweede helft gaf Twisk aanvankelijk de toon aan. Men kwam door een goed doelpunt zelfs tot 22 maar daarna luidde S. weer een langdurig offensief in. Een derde doelount met het hoofd, ditmaal van E. Hartman, waarbij de T. keeper blunderde, bezorgde Succes 2 tenslotte de overwinning. Het was geen fraaie maar wel een spannende ontmoeting. Dank zij een overwinning in Castji- eum op de derde klasser Vitesse heeft ook Succes 2 zich weer in de volgen de ronde voor de KNVB-beker ge plaatst. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hubertus H. M., z. van B. Hoogeveen en M. M. de Wit (geb. te Alkmaar)Louise M., d. van A. Keppel en M. C. Vries. Getrouwd: Pieter Roos en Trijn tje Grijze. Petrus J. van der Fluit en Kiazina M. Klaver. FAILLISSEMENT De Arrondissementsrechtbank te Alk maar heeft het faillissement uitgespro ken van J. A. Oudenes, bakker te Cal- antsoog, wonende op de Kruisweg. Rechter-commissaris is mr. R. W. J. C. van den Wall-Bake, curator: mr. K. J. Knuwer. Op enkele onbelangrijke wedstrijden na is de handbalcompetitie 1951/52 ten einde. Door het vrij gunstige weer ge durende de wintermaanden is de com petitie vlot verlopen en kon de com petitieleiding zich zelfs veroorloven enkele Zondagen vrü-af te geven. In de districts 2e klasse is JHC na een wat aarzelend begin glansrijk kam pioen geworden. Het ontbreekt in Ju- lianadorp niet aan belangstelling voor de handbalsport 't halve dorp komt bij de wedstrijden kijken. De Helderse handbalsters kwamen alleen thuis tct goede prestaties, terwijl Tonegido, Gi- ta. N. Niedorp en Vrone aanvankelijk wel een woordje meespraken, doch ten slotte door de JHC-ploeg werden afge wezen. Bato had geen schutters, ter wijl OSS overigens welgemoed de ene na de andere (zware) nederlaag slikte. Eindstand: JHC 14—25 Vrone 14—16 Tonegido 14—18 HAV 14—13 Gita 14—17 Bato 14— 7 N. Niedorp 14—16 OSS 14— 0 De competitie in de eerste klasse A van de Afdeling (dames) zal niet ge heel worden uitgespeeld. IJmond was onbetwist de sterkste, moest slechts CSV een gelijk spel toestaan. Foresters viel terug door twee nederlagen tegen IJmond. Rood Zwart uit. Krommenie liet het lelijk zitten: IJmond 12—23 Rapiditas 12—11 Foresters 13—18 CSV 12—11 Concordia 2 11—13 °GV 13— 9 Concordia 3 1111 Rood Zwart 120 In de eerste klasse dames B werd AVA weliswaar ongeslagen kampioen, maar de Alkmaarse dames speelden wel eens wat lauw, zodat de andere ploegen zeker niet kansloos waren. Het pas gepromoveerde Bereen moest twee maal met klein verschil het hoofd buigen voor de kaasstedelijke schonen, maar maakte desondanks een verras send goed debuut. DTS deed het beter dan vorig jaar, terwijl SSV iets tegen viel. De Zwaluwen hadden nogal wit aderlatingen ondergaan, maar behoef den niet te vrezen: Olympia zat nog dieper in de put: AVA Bergen DTS 10—20 10—16 10— 9 SSV Zwaluwen Olympia 10- 8 10— 6 10— 1 IJmond 2 deed het in de 2e klasse dames A I al even goed als het eerste elftal, nadat Gita 2 eerst danig lastig was geweest. De nog niet gespeelde wedstrijd tussen Rapiditas 2 en IJmond 3 moet een beslissing brengen voor de onderste plaats: IJmond 2 1018 Heemstede 1 10— 7 Gita 2 10—13 HOC 2 10- 5 IJmond 3 9—11 Rapiditas 2 9— 4 In de groep A 2 werd Beverwijk kampioen. Enkele misstapjes hielden de spanning er tot het einde in. Dat IJmond in deze klasse met het vierde elftal kon uitkomen, wijst er op, dat IJmuiden sportieve dochteren heeft! Beverwijk 1 8—12 BGV 2 8—6 CSV 2 8—10 IJmond 4 8—4 Foresters 2 88 De Alkmaarse victorie was volko men: in de 2de klasse dames B I werd AVA 2 na een enerverende race met RHC kampion. De RijDer dames zullen het 't volgend jaar nog eens moeten overdoen. Vorig jaar gedegradeerd. Ursem deed het aanvankelijk ook uit stekend, maar zakte later iets terug. De reserve-elftallen van Bergen. Nie dorp en SSV konden alleen pas begin nend Koedijk vlot overwinnen. AVA 2 12—22 RHC 12—20 Ursem 1216 Bergen 2 1210 De dames uit de Wieringermeer werden ongeslagen kampioen in de groep B 2. Alleen TSV dwong haar een gelijk spel af, maar concurrent Petten moest tweemaal van haar verliezen. DES, met veel oude re dames in de ploeg, wist zich kranig in de middenmoot te nestelen, terwijl Dosko deze keer geen grote rol kon spelen. Ons Genoegen deed het al veel beter dan vorig jaar. hetgeen mo gelijk voor de nieuwelingen van BKC een stimulans is dóór te gaan. Vlug en V 14—27 Dosko 13—11 Petten 1424 Ons Gen. 13— 9 TSV 14—15 JHC 2 14— 9 DES 14—12 J 12— 1 't Feit, dat de JHC-meisjes in de Noordelijke adspirantengroep met gro- N. Niedorp 2 12—8 SSV 2 11— 6 Koedijk 1 11— 0 te overmacht de titel behaalden, doet voor Julianadorp wel het beste voor de toekomst hopen. Ons Genoegen en DES waren vrijwel even sterk, terwijl de zwakkere zusjes zich zullen moeten troosten met slechts enkele punten. Als ze er van doordrongen zijn, dat het om 't spel gaat is dat ook niet zo erg! 1020 Zwaluwen 85 Ons Gen. 10—14 DTS 10— 4 DES 9—11 Koedijk 9— 2 In de Zuidelijke afdeling waren de krachtsverschillen iets minder groot en kreeg Vrone de titel pas na zeer spannende strijd met CSV, AVA en Foresters: Vrone CSV a AVA 10—16 10—14 10—13 Foresters RHC CSV b 10— 8 10— 6 10— 3 romen. Deze room werd verkarnd en de volle ochtendmelk met de avond- melk leverden de niet geheel volvette Edammer kaas. Erg naar wens gtng het bedrjjf aan- vankelijk niet. Tegen de Amerikaan* se methode werd de kaas niet in da doek, die er bjj de bereiding omheea wordt gedaan, verzonden at het ge* volg was, dat het product herhaalde lijk in stukken en brokken in Enge* land arriveerde. In 1874 werd daarom besloten over te gaan tot de productie van Edam* mer kaas. Deze kaas bleef echterj volvet. De fabriek werkte toen veel) beter. Doordat de kwaliteit van da' melk, die door vers :hillende boeren werd geleverd, soms te wensen overliet, deden zich afwijkingen voor. Ten einde deze moeilijkheid te over* winnen, werd de hulp ingeroepen van de heer P. Boekei, de bekende kaas drager uit die dagen. leerde o:n Edammers op de juiste wjjze te bt- i reiden en alles ging toen voorlopig i voor de wind. De levering van volle melk hield cp In 1882. De crisis van de tachtiger ja ren was begonnen en blijkbaar vonden de boeren uit de Wieringerwaard hot toen voordeliger de boterbereidir g maar weer in eigen hand te nemen. Eigenaardig is dit zeker, wanneer men bedenkt, dat enkele jaren later, om juist te zijn in 1886, de eerste boeren ln Friesland besloten tot de oprich ting van een coöperatieve zuivelfa* briek omdat de productie van boter aan huis ten enen male niet meer lo nend was. De fabriek had omstreeks 1882 een eigen export naar Engeland. Directeur ln die dagen was de heer Bakker en zjjn naam wordt thans nog met ere genoemd. De bedrijfsvorm veranderde g re- geld. Meestal was het een burgerlijke maatschap. Maar af en toe gebeurde het, dat enkele deelnemers ontevre den waren over de verdeling van de opbrengst van de producten en dan lie pen ze er uit. Zo kwam het, dat de fabriek af en toe ook heeft gewerkt als particulier bedrijf. Verandering. De zaak werd rustig voortgezet, maar toen omstreeks 1915 de grote coöperatieve zuivelfabrieken in Noord- Holland begonnen op te koaign, heeft Wieringerwaard de betekenis daar van blijkbaar niet voldoende door zien. Wel werd de fabriek in 1925 voor de eerste maal verbouwd en werd het bedrijf omgezet in een z.g. zoetfabriek, die twee maal per dag de vol le melk van de boeren ontving, maar het naburige Lutjewinkel was toen al groot geworden. Deze achterstand is nooit ten volle ingelopen. De grote verbouwing kwam in 1930. In dat jaar kwam het tegenwoordige gebouw tot stand. De heer H. K. Kos te was toen directeur en hij bleef dat tot 1933. Voor hem in de plaats kwani toen geen „boerendirecteur" meer, maar een directeur, die voor het vak was opgeleid en die zich daaraan uit sluitend wijdde. Het eind van de laatste oorlog bracht voor Wieringerwaard nieuwe moeilijkheden. Er werd in de* omge ving veel grasland gescheurd en tot overmaat van ramp werd ten slotte de Wieringermeer, waar verschillende melkleveranciers woonden, onder wa ter gezet. De melkontvangst daalde tot niet meer dan 1,8 millioen kg. per jaar, wat te weinig is om de fabriek rendabel te kunen exploiteren. Enke le leden begonnen toen de moed op te geven. Anderen echter hielden vol eu thans is de jaarlijkse aanvoer weer gestegen tot 5.2 eiillioen kg per jaar. wat voor een kaasfabriek ruimschoots voldoende is. Voorlopig zijn daarmee de moei lijkheden van de baan. Laten we ho pen, dat deze periode van opgang voortduurt en dat straks het eeuw feest kan worden herdacht in een tijd» die er voor het oude bedrijf een is van bloei. De Adelborsten uit Den Helder leg den beslag op de titel in de eerste klasse heren na een emotionele strijd met BGV uit Bloemendaal. De laatste ontmoeting bracht hier de be slissing. Bato, Rapiditas 2 en AVA wa ren vrijwel aan elkaar gewaagd: AHV 12—22 Bato 11— 6 BGV 1219 Rapiditas 2 124 Concordia 2 11—15 AVA 12— 4 OSS 12—12 De heren uit Beverwijk waren in de tweede klasse het sterkst. Ze lieten zich alleen door IJmond 2 verrassen en zullen in de eerste klasse zeker geen slecht figuur slaan. V. en V. be reikte een beste tweede plaats. Tone gido 2 stelde teleur, had er door in tensievere training zeker wel tets meer van kunnen maken: Beverwijk 12—22 BGV 2 11— 9 VI. en V. 12—18 OSS 2 11—5 IJmond 2 1214 Tonegido 2 12— 3 IJmond 3 10— 9 De promotiewedstrijden zijn inmid dels ook alweer achter de rug. De JHC-dames behaalden slechts één punt en blijven dus nog een jaar. De plaats van OSS zal worden ingenomen door IJmond. dat AVA en Rapiditas uit Weesp de baas bleef. OSS valt terug in de eerste klasse A, waaruit Rood Zwart verdwijnt. Olympia zal het in de tweede klasse wel iets beter gaan doen. Of AVA 2 in de eerste klasse mag uitkomen is nog een vraag. De dames uit de Wieringermeer, Bever wijk en IJmuiden gaan wél over. Uit de districts tweede klasse herer degradeert Tonegido 1 naar de afde ling. AHV zal wel promoveren. Be verwijk komt zeker een trapje hoger AVA en Adelborsten schijnen planner te hebben in het nieuwe seizoen twee elftallen op de been te brengen, 't Is wel jammer, dat de handbalsport voor de heren in verband met de grote af standen zo kostbaar is. Op Donderdag 5 Juni werden te Schagen aangevoerd: 6 paarden 750— 1350; 6 geldekoeien 600725; 77 vette koeien 8001280; 8 kalf koeien 850— 1000; 2 pinken 350400; 74 nuchtere kalveren 4078; 12 schapen 90125; 32 overhouders 85—115; 644 lammeren 627882.50; 2 zeugen 350400; 58 biggen 42—70; 15 konijnen 1—6; 12 kippen 2.504. Overzicht: De aanvoer van vet te koeien was deze week belangrijk; er werden beste kwaliteitsbeesten aan gevoerd. De landkoeien zyn er weer en er was wel handel in. Dit soort koeien blijft hoog in prijs: de duurste koe bracht f 1280 op. Het slachtge- wicht per kilo varieerde van 2.803.20, De prijzen bleven dus gelijk aan die van de vorige week. De handel m kalf- en melkvee was aan de stugge kant, dit ook al in verband met de grasgroei prijshoudend. Stil was ook de handel in geldekoeien; de prijzen kwa men iets lager. Handel in pinken aan de stugge kant. De aanvoer van nuch tere kalveren wordt nu ook minder. Handel eveneens aan de stugge kant; de prijzen bleven dus duur. Het kalfs- vlees is gewild. Voor goede rijtuigpaarden was wel animo; prijzen van 1100—1350. De han del in slachtpaarden was kalm. De prij zen varieerden van 750—925. De prijs van weidelammeren liep van 62—78. oo°i?n d°od> dus vette lammeren, tot 82.50; de handel was zeer matig. In vette schapen en overhouders zeer rus tige handel met lagere prijzen dan de laatste weken. Handel in biggen ge woon, doch prijshoudend. LANGED1JKER GROENTENCENTRALE. 9iRnnl' 7, 20 000 aardappelen 17— 20.80 en kleine 14,90-19; 4000 kg rabar- wü 4'4°—5.70; 600 bos peen 25—25,30; 140 kg tomaten: A 120 en B 99.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 7