Britse mariniers deden vermetele landing op Helderse Dijk MAAR*» De visacten geldig tot 1 Juli y Indrukwekkende show ter zee, te land en in de lucht TRIUMPH OEFENING „BLUE BIRD" TEN EINDE Hevige luchtgevechten tussen straaljagers altijd wint VIRGINIA „Opportune vertrokken Organist Cor Kee spreekt over „Wuppertal" Minister-president Drees spreekt in Den Helder Vergadering bestuursraad Helderse Gemeenschap Velen niet op de hoogte van deze regeling Noord-Holland ontmoet op HRC-veld Haarlem r\e Luilak-viering is al lang weer achter de rug, maar toch moet Gradus er even op terug komen. Hij ontving namelijk een brief van een „Optimist", die er weliswaar zijn goedkeuring aan hechtte, maar toch ook vermanend de wijsvinger ophief. Zo ver dan deze Optimist, die verzuimde zijn naam en adres bekend te maken, waardoor deze Gra dus hem niet aan het woord kan laten. Anoniem-onbe- kend-onbemind. IN HET KORT Op 5 Juli athletiekdag voor voetballers ZATERDAG 7 JENT 1952 tiet was gistermorgen ook voor Prins Bernhard al heel vroeg dag. Om kwart over zes verliet hij de „Piet Hein" in Den Helder om zich met zijn Cadillac (AA 13) op weg te begeven voor een kruistocht door de kop van Noordholland, waar nog enkele spectaculaire momenten uit „Blue Bird" in het verschiet lagen. moesten ruimen omdat' hun brandstof tanks leegraakten, trad voor de aan vallende vloot een adempauze in. Hiervan werd gebruik gemaakt, om een flottielje landingsvaartuigen, dat onder de Texelse wal had liggen wach ten op het sein tot de aanval, naar de kust te dirigeren. Hevig bestookt door de verdedigers op de Helderse Dijk naderden de scheepjes de glooiing. De landing had een vlot verloop, waarbij het uiter aard voor de niet-ingewijde toeschou wers moeilijk was, vast te stellen of de gelande troepen naar schatting driehonderd man ernstige verliezen leden. Zij bestormden de hoge muur, die de Duitsers in de tweede wereld oorlog op de Dijk hebben gebouwd, en zagen kans om door te dringen tot op de wallen van het fort Oostbatterij, waarin de navigatie-gevechtsinforma- tieschool van de Kon. Marine gevestigd is. Intussen waren de straaljagers op hun basis van nieuwe brandstof voor zien enwaren zij weer boven het Marsdiep verschenen. De Glosters kwa men hét -eerst aangejaagd én deden vermetele aanvallen op de talrijke schepen die voor de kust voeren. De Thunderjets gunden hun echter niet veel tijd en floten nauwelijks vijf mi nuten ïater boven het terrein van deze grootse militaire show. De luchtge vechten werden in alle hevigheid her vat, maar intussen woedde op en bij de Dijk reeds een intensief gevecht tussen de gelande Britse mariniers en ae troepen die de stellingen aan de wal verdedigden. (Van een onzer redacteuren). Een brandpunt van koortsachtige activiteit vormde gisteren tussen half acht en acht uur de Kooyplaats, een boerderij ten Zuidoosten van de verkeersbrug bij De Kooy. Zes Dakota- transportvliegtuigen van de Belgische luchtmacht deden een aanval op de stelling van de Roden bij De Kooy, en dropten in twee fraaie raids hon derdtwintig parachutisten. Een wolk van valschermen daalde statig neer naar de groene aarde, waar de verdediging in hoogspanning ver keerde. Wij zagen, hoe een Belgische parachutist ongezien door de verdedi gers dekking zocht in eendonker blauwe stafwagen van de Belgen, on der de bomen op het erf van Ten Klooster. Maar vijf minuten later om singelden tien, twintig roden de boer derij. Ook de stafwagen werd onder zocht. Verscholen onder de achterbank lag de eenzame parachutist. Kom maar voor den dag. manne tje, werd hem toegeroepen. Maar toen dat niet hielp openden de verdedigers het vuur. Een felle'vlam spoot uit een der korte geweerlopen. Laten we opti mistisch blijven en verklaren, dat de Belg zich gezond en wel had kunnen overgeven, ware het geen oefening maar realiteit geweest. Onder de belangstellende blikken van prins Bernhard rekenden de pa raat reagerende verdedigers binnen een half uur tijds af met de luchtlandings- toepen. Enkele scheidsrechters van de landmacht verklaarden, dat de roden aan de aanvallers geen schijn van kans hadden gegeven. Het heeft tijdens het gevecht gera- j teld van het geweervuur, maar het aantal slachtoffers bleef tot één beperkt. Dat was een parachutist, die zacht neerkwam op een hooiberg, maar er af tuimelde en zijn been brak. Een an dere paratrooper koos een sloot en kwam met een nat pak uit het oor logsgeweld.... Dit was in feite de laatste faze van de oefening Blue Bird, welke hedenmorgen om twaalf uur ten einde liep. Landing ie Huisduinen Gistermorgen werd tot besluit van de oefening Blue Bird een buitenge woon spectaculaire landingsoefening op de Helderse Zeedijk in scene gezet. Tientallen oorlogsbodems^ waaronder twee motortorpedoboten en Hr. Ms. radarpleidingsschip Soemba, badden zich op het Marsdiep geconcentreerd. Een formatie Gloster Meteorstraalja- gers ondernam indrukwekkende indivi duele aanvallen op deze vijandelijke vloot, die spoedig versterking kreeg van tien Thunderjets. Deze leidden de aan dacht van de Glosters af en er ontspon zich een hevig luchtgevecht, waarbij het hemelgewelf vervuld was van bet geloei der straalmotoren. Toen na ruim een half uur de vlieg tuigen van vriend en vijand het veld VI«T -T Verscheidene aanvallers zagen kans, in tde stad door te dringen. Er ontwikkelden zich straatgevechten, die onder deze omstandigheden een grote publieke belangstelling trokken Commando's Deze straatgevechten waren niet van het element verrassing ontbloot. Er waren al commando's in de stad aan gekomenmet de Texelse boot. Toen tegen half negen de „Dokter Wa- gemaker" uit Oudeschild werd afge meerd en alle passagiers het schip hadden verlaten, kwamen plotseling zo'n veertig mariniers te voorschijn, die zicb in allerijl over het Havenplein verspreidden. De verdedigers kwamen onmiddel lijk in actie, maar schijnen toch geen kans te hebben gezien, de onverwach te gasten allen onschadelijk te maken. Toen later op de morgen de landings troepen op de Dijk waren „gelost" en ogenschijnlijk door de ferme verdedi ging in de pan waren gehakt, ver scheen plotseling een groepje aanval- Iers voor de Werfpoort met de kenne lijke bedoeling, de Rijkswerf te be stormen. Het zat de heren niet mee. Er ont spon zich een „voorposten-gevecht" met de troepen, die ter verdediging van het werfcomplex waren samenge trokken. Daardoor kregen de „onzen" juist voldoende tijd om de werfbrug voor de neus van de „vijand" open te draaien. Dit was wel één van de aller laatste acties tijdens de intensieve oefening „Blue Bird", die een goed kwartier later officieel werd afge sloten. De staf was echter nog lang niet ge reed. De leidende officieren van de deelnemende zee-, land- en luchtstrijd krachten hadden voor zich de belang rijke taak, het omvangrijke materiaal dat tijdens de oefeningen was verza meld, uit te werken en hun conclusies uit het verloop van „Bleu Bird" te trekken. H.MS. „Opportune" is gisteravond om acht uur naar Engeland terugge keerd. Aan boord bevond zich het stof felijk overschot van het geborgen slachtoffer van het tragische ongeval, dat gistermorgen in alle vroegte op het Marsdiep plaats vond. De bekende Zaanse organist Cor Kee heeft onlangs een bezoek gebracht aan Wuppertal, het centrum van de reveil- beweging van Hermann Zaiss. Over zijn ervaringen aldaar, die een diepe indruk op hem hebben gemaakt, heeft de heer Kee reeds in verschillende plaatsen le zingen gehouden. Morgenavond om acht uur begint in de Bethelkerk aan het Julianapark een openbare samenkomst, waarin de organist (die ook als evan gelist in de Jordaan geen onbekende is) zijn lezing over het onderwerp „De grote werken Gods" hoopt te houden. De samenkomst draagt een interkerke lijk karakter. De afdeling Den Helder van de Partij van de Arbeid houdt Dinsdagavond om acht uur in het Tivoli-Theater een bij eenkomst, waarop minister-president dr W. Drees het woord zal voeren over „De politieke situatie in ons land". Verder zullen spreken mevr. G. E. Steert-Brouwer, wethouder te Purme- rend, mr F. J. Kranenburg, staatssecre taris van Oorlog en de heer J. G. Suurhoff, lid van de Tweede Kamer en tweede voorzitter van het NVV. De toegang tot deze openbare verga dering, waaraan voorts vocale en mu zikale medewerking wordt verleend, is vrij. Op Maandagavond 30 Juni wordt in het Raadhuis de jaarvergadering ge houden van de bestuursraad van de Helderse Gemeenschap. Wij komen op de agenda voor deze vergadering na der terug. Vol belangstelling inspecteerde de Prins een kwartier later een stuk lucht doelgeschut, dat op het land van de heer Schilder aan de Lange Vliet was opgesteld. Alvorens de reis voort te zetten bestudeerde de Prins nog even de stafkaart. Op de achtergrond de woning van de familie Schilder. Het is gebleken dat tal van sportvissers in de veronderstelling verkeren, dat van het nieuwe visseiznen - eemeente-ser«t.„. hfstigen ^ch gewenT tot de afdeling Algemene Zaken van de gemeente-secretar,, ter verkrijging van zo'n waardevol papiertje, terwu rij tot hun schrik moesten vernemen'dat het reeds door hen verscheurde bewus tot 1 Jul, zUn geldigheta had behouden. Het is wel merkwaardig, dat tnen deze beide data nog steeds niet gelijk heeft getrokken. Het is begrijpelijk, dat de sportvissers aan het einde van het seizoen menen, hun oude vergunning rustig te kunnen vernietigen. Zij den ken: wij vragen op tijd wel weer eea nieuwe aan. Op het ogenblik is het echter nog zo. dat de visacten etc. moe ten worden aangevraagd voor het tijd' vak van 1 Juli tot en met 30 Juni. In Den Helder worden jaarlijks ruim twaalfhonderd visbewijzen uitgereikt. Deze papiertjes, die de sportvissers kunnen krijgen tegen betaling van vijf tig cent als bijdrage voor de verbete ring van de visstand, geven recht op het overal vissen met één hengel. Per sonen beneden de leeftijd van vijftien jaar hebben geen visbewijs nodig. Ongeveer tweehonderdvijftig hengel- acten, die recht geven op het vissen met één of meer hengels op plaatsen, waar het viswater vrij is. worden jaar lijks in Den Helder uitgereikt tegen betaling van f 1.50 legeskosten. Tenslotte zijn er de z.g. visacten. waarvan er eveneens jaarlijks zo'n tweehonderdvijftig in Den Helder in omloop zijn. Een kleine visacte. die f 3.kost, geeft recht tot het vissen hetzij met een peur. hetzii met een hengel, geaasd met vis, hetzij met een sleephengel. Een grote visacte, die f 11 kost. geeft in het algemeen recht tot het vissen met alle geoorloofde vistui- gen in de binnenwateren en de rj. vieren. Wil men nadere bijzonderheden we ten, dan kan men deze verkrijgen bij de afdeling Algemene Zaken ten raad- huize. Het bureau is voor deze aange legenheden geopend van 's morgeni acht uur tot 's middags één uur (op Zaterdagen tot twaalf uur). Het Noordhollands KNVB-elftal speelt Zondagmiddag om half drie op het HR C-terrein een jubileumwedstrijd tegen het Haarlems KNVB-elftal. In de Noordhollandse ploeg zün De Werker van HRC en Puhl van Helder respec tievelijk als rechtshalf en als snil op gesteld. Voor Haarlem spelen o.a.: Kraak, Stijger, Van der Kuil en Bies- brouck. Nieuwediep gaat stellig een interessante ontmoeting zien! Voor het Jubileumkruis noteerden wij nog de volgende wedstrijden: A.: HRC 4Oosterend 1; Texelse Boys 1— Helder 3; B.: Kaagvogels—JVC; Scha- gen 2SRC; C.:Hollandia T. 1Nieu we Niedorp 1; BKC 2—Schagen 3; Fle- voZwaagdijk. Jubileumbeken DTS 1—Zaandijk 1; Texel 1—BKC 1. L. (Adv. mg. Meu ->.i Eet? TIENTJE e kunt er lang en breed over nadenken, maar voor de één is een tientje niets, terwijl de ander er een kapitaal aan bezit. Wij, u en Gradus, zijn allemaal tuk op een paar centen, maar sommigen onder ons kunnen nu en dan gerust een stootje velen. Wat denkt u evenwel van een gezin netje, dat enkele jaren lang bij stukjes en brokjes ach terstallige loonbelasting moest afbetalen? De men sen hebben zich ten slotte uit deze moeilijkheden ge worsteld, maar het heeft heel wat hoofdbrekens ge kost. U moet van uw stuk jesschrijver aannemen, dat die loonbelasting-kwestie een gevolg was van onacht zaamheid; min of meer on bekendheid met het terrein door bijzondere omstandig heden. Het gezinnetje, waarover Gradus het thans met u heeft, zat en zit dus diep in de narigheid. Hoe diep kan hy u niet vertellen, omdat niemand met deze zaak iets uitstaande heeft, en voorts, omdat velen zelf genoeg aan hun hoofd hebben. Het is echter toch wel erg, wan neer je, door een tientje te verliezen. plotseling aa handen en voeten oe' <- bent. Die tien' guldens gen verloren voor het huis houdgeld, zodat de, „reser ves" moesten worden aan gesproken. De reserves, de zuinig gespaarde huurcen- ten en de vijf gulden, opzij gelegd voor de licht-kwi- tantie. Zo kun je in de schuld komen, door het ver lies van een tientje. Zo'n onbenullig lapje papier, dat voor tal van lieden niets, absoluut niets, betekent, maar voor anderen het broodnodige levensonder houd ternauwernood com pleteert. En dan het ver drietige gevoel van uat vrouwtje, dat het maar niet aan haar man durft te ver tellen. Zij is vaak ziek, voelt zich naar worden en dreigt dikwijls flauw te val len. Dat gebeurde haar Za terdag ook op de markt. Als ik eerst maar uit de drukte ben, moet zij gedacht hebben, terwijl zij zich, bleek en ziek, voortschoof door de menigte. Toen zij er uit was, wilde zij het wisselgeld opbergen Er mankeerde een tientje. Zij deed vu een beroep op Gradus. en hop zijn beurt, vraagt de vinder vriendelijk, dit tientje weer af te staan. Wellicht be grijpt de vinder het nu ook, en komt hij Gradus het geld brengen. UITVOERING T\e Bond van Ouden van dagen is toch wel bijzon der actief, ge zult dat lang zamerhand moeten beamen. En nu hebben de oudjes op Vrijdag 13 Juni, 's avonds om half acht, weer een uit voering. Gradus vernam, dat aan deze avond in Ca sino medewerking wordt verleend door het mu^iek- en cabaretgezelschap van de Bond van gemeente-ambte naren. Tn de pauze zullen dn nvernoh'oven poederen van Je verkoopmiddag worden verloot. Het spreekt vanzelf, dat alle oudjes deze feest avond met hun aanwezig heid komen opluisteren. LUILAK COLLECTE Liet is weer collecteren ge slagen! Van 9 tot 13 Juni komen de collectanten en collectrices van de vereni ging „Het Hoogeland" bij u aan de deur. Deze instelling telt onder andere kolonies voor ontslagen gevangenen en psychppathen en tehui zen voor lichamelijk en geestelijk onvolwaardigen, ouden van dagen en zieken. Het doel, vindt Gradus, is dus weer best. De actie wordt op 14 Juni besloten met een straatcollecte. AUTOPED Misschien kan Gradus een kind blij maken door te vertellen, dat al enkele da gen wordt gewacht op het eigenaartje van een blauwe autoped. Dit kinderspul, deze step. kan men terug krijgen bij mevrouw Go- vers, Koningstraat 66. De blauwe autoped staat mo menteel werkloos, dat be grijpt ge. CONCERTEN Qns Genoegen, de zang- en operette-vereniging, staat aan de vooravond van oen tweetal concerten, die in het Julianapark en te H": duinen zullen worden ge houden. Bovendien wordt binnenkort te Utrecht deel genomen aan een concours. Nu ontving Gradus een briefje van de heer Krijgs man, die hem mededeelde, dat dit alles, die feest voor de kinderen, geen doorgang kan vinden, wanneer de ouders niet hun volle mede werking verlenen. Daarom even dit stukje van de heer Krijgsman, die uiteraard alleen op succes kan aansturen, als de kin dertjes regelmatig op ae repetities verschijnen. KERMIS 1"ja, het slechte weer heeft de organisatoren ^an Huisduinen-|n-b«dstemming danig dwars gezeten. Daar om wordt evenwel niet al te zeer getreurd, nu het gemeentebestuur het heeft goed gevonden, dat de feestelijkheden tijdens het komende weekend worden herhaald. Niet om het een of ander, maar Gradus wil beslist een keer op het hob belpaard in de draaimolen: Men kan dus nog twee da gen aan het vermaak deel nemen. De oudste zoon van de heer Tielemans in de Koningstraat Ton, is deze week in het huwelijk getreden met mej Cre Moree. Op zichzelf is dat mets bijzonders; velen "zullen dit (goede) voorbeeld nog wel volgen. Maar.... de huweliiks reis naar Texel werd ondernomen per extra boot" h„V rondvaartbootje Najada" van de heer Vader. Debelang stelling aan de Buitenhaven was niet gering. Het jonge paar lacht glunderend tegen Gradus' l\jfkieker Aan de Meidoornstraat In Nieuw Den Helder heeft minister In 't Veld Don derdagmiddag de eerste paal pehcid van 222 étage-woningen. Aan deze plechtigheid ging een toespraak voor af van de burgemeester van Den Helder, mr G. D. Rehorst. Naast hem de minister. (Foto Jacques Engel) De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen J. J. Kah- renfort, Westgracht 9, telefoon 2981 en P. Schoorl, Timorlaan 25, telefoon 3108. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door de heer W. H. Kingma, Polderweg 25, telefoon 2581 (ook na zes uur). Het wekelijkse spreekuur van „Zedenopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan Jiet adres Javastraat 12a. Vandaag wordt de inzamelings actie ten bate van het Rode Kruis be sloten met een straatcollecte. De kinder-operettevereniging „Lentebloemen" komt vanavond in Casino voor het voetlicht met „De fee van de bron'. Wietske Smallegange, Thea Nuy- ens, Jan Ellen en Martin Hoornsman te Koegras zijn geslaaagd voor het Jeugdgetuigschrift E.H.B.O. De morgen in de Nederlands-Her vormde kerk te Julianadorp en Cal- lantsoog te houden diensten zullen een bijzonder karakter dragen; ds H. J. Trommel spreekt over het onderwerp: Het geeft immers toch niets." Verbetering predikbeurten: Doops gezinde gemeente, Kerkgracht 10.30 uur, da. Zuidema. Lutherse kerk, Wezenstraat 10.30 uur: dr J. A. Steil- wag. In de Vrij-Evangelische gemeente aan de Hoogstraat gaat morgen om' 10.15 en 17.00 uur voor de evangelist Raven; om twaalf uur wordt een z.g. kinderkerk" gehouden. Voor de Staatkundig Gereformeer de partij spreekt Maandagavond om half acht in het gebouw Janzendwars- straat 8. ds H. Visser Mzn, Chr-Geref. predikant. De officiële opening van de ten toonstelling, die door de Noorder Kunstkring en de Helderse Volksuni versiteit in het Raadhuis wordt gehou den, wordt Zaterdagmiddag 14 Juni om drie uur verricht door burgemeeste mr G. D. Rehorst. Op Zaterdag 5 Juli wordt in onze stad, de reeds eerder aangekondigde, athletiekdag voor voetballers gehou den. De H A V. heeft daarvan de orga nisatie op zich genomen. Deelnemen^ kan ieder voetballer, tenzij hij als lid van de KNAU in de A- of B-klasse uitkomt op één of ander nummer. Men kan op twee nummers inschrijven (met eventueel één estafette)het mogen, evenwel geen twee loopnummers zijn. Ht programma vermeldt: Senioren (geboren in 1933 en eerder): 109 m- 400 m„ 800 m 1560 m., 4 x 100 m. estafette; hoogsnringen, verspringen, kogelstoten en discuswerpen - Junioren (geboren in 1934 en 19351: 100 m., 800 m„ 4 x 100 m. estafette, verspringen et kogelsoten- Adsniranten A. (geboren in 1936 en 1937): 80 meter- Adsniranten B. (geboren in 1938 en 1939): 60 meter. De inschrijvingen moeten vóór M Juni binnen ziin: Wij vermelden dit even, omdat tal van clubbladen niet meer de gelegenheid hebben hun leden dit mede te delen. De leden van WGW moeten inschrijven via hun secretaris, de heer J Darphorn. Van Soeiikstraata waar zij tot uiterlijk 11 Juni terecht kunnen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2