Politieke strijd om herbewapening van West-Duitsland begonnen Communisten in de kampen op Koje voeren eigen rechtspraak Geen geheime afspraken tussen VS en de Europese landen Frankrijk wenst conferentie van vier over Duitsland VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Oppositie en bondspresident vragen uitspraak van Verfassungsgericht Meer versobering in Engeland Koningin ontving premier Menzies Nationalisatieprobleem valt buiten het internationale recht Donderdag 12 Juni 1952 77e Jaargang No. 11436 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Truman mag spoorwegen niet onteigenen Tokio steekt New York naar de kroon Grote vertraging in de behandeling mogelijk Bonn zal onderhandelen met W.-duits vakverbond Onbetrouwbare gevangenen werden terechtgesteld Teveel animo voor emigratie naar Australië Betere regelingen bij werkloosheid ophanden? Alles staat in de Rode Kruis mag kampen nog niet betreden documenten'' Londen zou deze idee steunen Scheepsmodel Calypso'' onder 'f oog Vrijdag pleiten de Britten Weerbericht Geen vrees voor oorlog meer binnen drie jaar Vrede is dan gewaarborgd Gijzeling Hommerson is opnieuw verlengd Schadevergoedingseisen der Joden in bespreking Opheffinq van staat van beleg in Z.-Korea geëist Directie: J. B1JLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—. elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassol osten Weekabonnementen 0 49 I - A IN WEST-DUITSLAND is thans de politieke strijd om de herbewapening, zoals 1 deze is belichaamd in het verdrag inzake de Europese Verdedigingsgemeen- achap, in volle hevigheid ontbrand. Het ziet er naar uit, dat de eerste ronde niet zal worden gestreden in een der kamers van het parlement, doch voor de rechters van het constitutionele gerechtshof. Het begin der parlementaire be handeling is bepaald op de eerste dagen van Juli. Maar reeds nu is van twee kanten een beroep op het „Verfassungsgericht" gedaan om zich over de grond wettigheid van het verdrag te beraden. De socialistische en federalistische fracties van de Bondsdag hebben een klacht ingediend, maar ook Bondspresi dent Heuss heeft om een uitspraak gevraagd. Daarbij is met name de vraag in het geding, of voor de invoering van dienstplicht in West-Duitsland zoals voorzien in het EVG-verdrag wijziging van de grondwet nodig is. Britten vrezen Belangrijke verklaring van minisier Buiier verwacht De Engelse minister van Financiën, Butler ,za! dezer dagen een belangijj- ke verklaring over de stand van Enge- lands monetaire reserves en over de positie van het Pond Sterling afleg gen. Gewoonlijk worden mededelingen aangaande de stand der monetaire re serves alleen aan het einde van iqder kwartaal gedaan en in normale om standigheden zou de eerstvolgende pu blicatie dan ook pas in de eerste week van Juli te verwachten zijn. Wegens de onrustverwekkende ge ruchten, die sedert enige tijd over de snelle daling van de Engelse reserves en over de verzwakking van de posi tie van het Pond Sterling in buiten landse financiële kringen circuleren, zouden talrijke Engelse politici even wel de regering verzocht hebben de situatie onverwijld op te helderen. Rutier zal waarschijnlijk trachten de ongerustheid tot bedaren te brengen, door aan te kondigen, dat de daling der reserves tijdelijk tot staan is gebracht of althans zich in een minder snel tem po voltrekt. Volgens betrouwbare waarnemers is het zeer wel mogelijk, dat Butler tevens nieuwe versoberings maatregelen zal aankondigen, die ten doel zullen hebben de positie van het Pond Sterling te versterken. Men ge looft, dat dergelijke maatregelen zullen bestaan in nieuwe invoerbeperkingen en een verhoging van de discontowet. Andere noodbevoegdheden blijven gehandhaafd Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft met 234 tegen 89 stemmen besloten een eind te maken aan Trumans bevoegdheid tot het ont eigenen der Amerikaanse spoorwegen in geval van nood, doch anderzijds een wetsontwerp aangenomen, waarbij de geldigheidsduur van 48 andere nood- bevoegdheden verlengd wordt. De be staande wet vervalt- aanstaande Zon dag. De nieuwe wet, die nog door de Senaat moet worden aangenomen, is tot 30 Juni 1953 van kracht. De juridi sche commissie van het Huis heeft twaalf van de zestig noodbevoegdhe den, die de president verlengd wens te. geschrapt. Volgens een officiële mededeling had Tokio op 1 Juni een bevolking van 7.S35.000 zielen. Volgens deze mede deling zal het „niet meer lang" duren, totdat Tokio meer inwoners heeft dan de grootste stad ter wereld van heden, New York. Een dergelijk verzoek viel reeds te verwachten. Al bij de verdediging van het verdrag in de buitenlandse com- missie van de Bondsraad door kanse lier Adenauer werd door de voorzit ter, de Beierse minister Erhard, mede gedeeld, dat er kans bestaat op een uitspraak van de Raad. volgens welke het „Verfassungsgericht" zich zal moe ten uitspreken over de noodzaak van wijziging der grondwet. Het gerecht zal binnen enkele dagen uitmaken, of het reeds een klacht kan behandelen, alvorens de ratificatie der verdragen een feit is geworden. De regering is van mening, dat dit niet het geval is. De gerechtelijke behandeling zou een vertraging van maanden veroorzaken. Zij zou zelfs kunnen leiden tot een uitstel voor onbepaalde tijd van de ra tificatie. De reeds genoemde fracties stellen zich namelijk op het standpunt, dat de grondwet zal moeten worden aangevuld met een bepaling, waarin de militaire dienstplicht wordt gewet tigd, nu de Duitse regering zich heeft verplicht, deze in te voeren. Zulk een aanvulling is echter onder de huidige politieke constellatie onmogelijk, aan gezien zij zou moeten geschieden met een twee-derde meerderheid. De rege ring heeft deze thans niet. Nu heeft het gerecht kortelings uit gesproken, dat de president ook na 'ie parlementaire behandeling van het verdrag nog een rechterlijke uitspraak zou kunnen vragen. Maar Heuss heeft er de voorkeur aan gegeven, deze reeds nu te verlangen. Dr Schumacher, de leider der West- duitse socialisten, heeft in een radiore de aangekondigd, dat de socialisten zich niet alleen tot het uiterste tegen aanvaarding van het EVG-verdrag en van de Conventie van Bonn zullen ver zetten, doch ook, bij .bekrachtiging er van, een campagne zullen beginnen voor herziening dezer overeenkomsten. Alle betogingen werden afgelast Bondskanselier Adenauer en de pre sident van het Westduitse vakverbond. Fettei, zullen Vrijdagmiddag bespre kingen beginnen over het conflict tus sen de regering en het vakverbond over het aandeel, dat aan de arbeiders zal worden toegestaan in de leiding der bedrijven. De aanvankelijk voor Woensdag vastgestelde bespreking was uitgesteld omdat de regering niet on der de druk van stakingen wenste te onderhandelen. Vanaf Woensdag heeft het vakverbond echter alle betogingen voor vier dagen afgelast. Bij hun actie om de orde in de krijgsgevangenenkampen op het eiland Koje te herstellen, hebben de bewakers gruwelijke vondsten gedaan. In een put vond men de lijken van acht mensen, die op beestachtige wijze waren afgemaak». Later vond men nog vijf gedode gevangenen en het vermoeden bestaat, dat de communisten nog meer lijken verborgen houden. Het aantal doden in de strijd om kamp 76, die zich Dinsdag heeft afgespeeld, is tot 38 gestegen. Gevangenen hebben verklaard, dat de helft van de mannen uit kamp 77 anti-communistisch is. Daartegenover staat de verklaring van de officieren, die met het verhoor van de gevangenen belast zijn. Deze brachten aan het licht, dat de bewoners van kamp 77 in vijf bataljons gegroepeerd waren, waarvan elk zijn eigen „Volksrechtbank" had. Gevangenen, die verdacht werden van pro-Westerse ge zindheid, waren Dinsdagavond veroordeeld en terecht gesteld. Hun lijken wer den door de bewakers gevonden. De leiders van kamp 95 hebben gisteren de lijken van acht mede-gevangenen overgeleverd. Zjj zijn vermoedelijk omgeko men bij een vorig oproer. de bestandsbesprekingen zouden falen en de communisten hun luchtmacht zouden gebruiken ter ondersteuning van een nieuw offensief op het schier eiland. In Washington is men van me ning, dat bijvoorbeeld het bombar deren van luchtbases in Mandsjoerije niet kan geschieden voor Washing ton nieuwe richtlijnen heeft gegeven. Maximale vervoerscapaciteit voor 1952 onvoldoende Het aantal aanmeldingen voor emi gratie naar Australië heeft de 30.000 overschreden en daarmede een zodani ge omvang aangenomen, dat reeds thans vaststaat, dat de maximale ver voerscapaciteit voor 1952 niet vol doende zal zijn. De commissaris voor de emigratie acht het gewenst, mede op grond van het feit, dat de voorwaarden tot emi gratie naar Australië voor 1953 nog niet bekend zijn, er de aandacht van belanghebbenden, die zich na 15 Juni aanmelden, op te vestigen, dat geen enkele zekerheid omtrent hun accepta tie of vertrek kan worden gegeven. Wensen zij hun aanvrage toch in te dienen, teneinde de prioriteit van hun volgnummer bij eventuele behandeling te behouden, dan zal deze aanvaard worden. Het bovenstaande is niet van toepassing op gevallen van gezinsher. eniging en op degenen, die over goed gekeurde huisvestingsverklaringen be schikken. Reeds thans kan worden medege deeld. dat personen, werkzaam in de metaal-industrie en de agrarische sec tor .alsmede huishoudelijk personeel, in het programma-1953 waarschijnlijk een hoge prioriteit zullen hebben. Minister wil verbeteringen overwegen De Minister van Sociale Zaken en Volksgez ndheid heeft toegelegd een aantal verbeteringen in de thans gel dende overbruggings- en sociale bij standsregeling bij werkloosheid, te zullen overwegen. Voor wat de over bruggingsregeling betreft, ligt het in de bedoeling om de uitkeringstermijn te verlengen tot 21 weken en de, in deze regeling genoemde maximiumbedragen te verhogen. Ten aanzien van de so ciale bijstandsregeling, ligt het in het voornemen de uitkeringsbedragen te verhogen, mede door de berekenings wijze van de uitkeringen enigszins te herzien. De directeur-generaal van de raf finaderijen van Abadan, generaal Riaki, heeft „om gezondheidsredenen" ont slag genomen. Men neemt echter aan, dat dit ontslag verband houdt met de reorganisatie van de Perzische Natio nale Petroleummaatschappij. Gistermiddag werd de Australische minister-president Menzies, met zijn echtgenote, op het Paleis Soestdijk door H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard ontvangen. Acheson in Senaatscommissie Sedert Juli van vorig jaar hebben de communisten 115 medegevangenen ter dood gebracht. Er zullen nieuwe op gravingen worden verricht, daar ver moed wordt, dat het aantal vermoor den nog hoger ligt. Ongeveer 85 anti communistische krijgsgevangenen heb ben de bescherming van hun bewakers ingeroepen, toen zij van kamp 77 naar kleinere afdelingen werden overge bracht. Zij vreesden wegens hun anti communistische gedachten gedood te zullen worden. Het staat wel vast, dat er nog speren en andere wapens in het kamp verbor gen zijn. Generaal Clark acht het om die reden niet verantwoord, dat het Internationale Rode Kruis zijn inspec ties van de kampen hervat. Zodra de orde zou zijn hersteld, zouden inspec ties weer worden toegestaan. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft generaal Clark verzocht een volledige beschrij ving te geven van zijn verklaring over de mogelijke noodzaak van intensive ring van de Koreaanse oorlog. De op perbevelhebber zou namelijk hebben verklaard, dat de V. N. communistisch China dienden te bombarderen indien De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Acheson, heeft de se naatscommissie voor buitenlandse be trekkingen de verzekering gegeven, dat de Ver. Staten geen geheime overeen komsten met Engeland, Frankrijk of enige andere Europese bondgenoot heb ben gesloten in aansluiting op de Con ventie van Bonn en het EVG-verdrag. De Franse ministerraad heeft Woens dag de kwestie van een geallieerd ant woord op de jongste Russische nota over Duitsland besproken. Daarbij is «Scloean 'i f~ pROF. HENRI ROLIN heeft gisteren bij de voortzetting van zijn pleidooi voor Iran in het BritsIraanse geschil voor het Internationaal Gerechtshof de opvatting bestreden, dat de concessie overeenkomst van 1933 een verdrag Verwachting tot hedenavond. MINDER WIND Nu en dan overdrijvende wolken velden en o .rwegend droog weer. In het Noorden van het land matige Westelijke tot Noordweste lijke wind en weinig verandering in temperatuur. In het overige deel van het land zwakke veran derlijke wind en vrij warm. VRIJDAG: Zon op 4.20, onder 21.01. Maan op 0.18. onder 10.44. was in de vare zin des woords. Pleiter betoogde verder, dat er in feite geen regelen van internationaal recht be staan, die betrekking hebben op het probleem der nationalisatie. Prof. Rolin merkte aan het eipde van zijn pleidooi op, dat hij ervan verzekerd was, dat de simpele toepassing van de rechtsbeginselen en vooral van de Iraanse verklaring voldoende is om vast te stellen, dat het Hof in dit ge schil niet competent is. De Britse vertegenwoordiger, sir Eric Beckett, verzocht de vice-president, de heer J. G. Guerrero, zijn pleidooi voor het Britse standpunt tot Vrijdag te mo gen uitstellen, teneinde zijn antwoord op het pleidoooi van prof. Rolin voor te bereiden. De volgende zitting van het Hof werd bepaald op Vrijdag des mor gens om half elf. Verwacht wordt, dat de Br:l-e attorney-general, sir Lionel Heald, het Britse standpunt zal uiteen zetten, na te zijn ir.geleid door sir Eric Beckett. In het Grosvenor House te Londen wordt een tentoonstelling gehouden van allerhande scheepsmodellen uit de oude tijd. Een Engels marine-officier be studeert met een vergrootglas een model van H.M. „Calypso", dat eertijds door franse krijgsgevangenen in de t\jd van Napoleon vervaardigd werd. uitgemaakt, dat Frankrijk een vier- mogendhedenconferentie over de een heid van Duitsland welke zou moe ten worden beperkt tot nauwkeurig omschreven vraagstukken van onmid dellijk belang voorstaat. De beslis sing zou aan de betrokken mogendhe den voorbehouden moeten blijven. De Britse regering blijkt deze opvatting thans te steunen, hetgeen een wijziging in de opvattingen uitmaakt. Het standpunt van Engeland en Frank rijk zal aan Amerika worden meege deeld in de loop van de drie-mogend- hedenbesprekingen, welke thans te Parijs worden gehouden. Daar wordt het antwoord op de Russische nota op gesteld. Amerika houdt echter nog vast aan de lijn, welke in de vorige nota is gevolgd. Toen is aan Moskou medege deeld, dat de Westelijke mogendheden pas zouden bewilligen in een conferen tie van vier, wanneer eerst een onpar tijdige commissie een onderzoek zou hebben ingesteld naar de mogelijkheid, om in geheel Duitsland vrije verkiezin gen te houden. Aan de zelfblokkade van radio- Berlijn is een eind gekomen. Een ei twintig ambtenaren, aie zich in het ge bouw bevonden, zijn afgelost en de wacht is versterkt met een Russische luitenant en vijftien manschappen. Eisenhower hoopt- Generaal Dwigth Eisenhower heeft op een bijeenkomst van een groep Re publikeinse afgevaardigden verklaard, dat de vrees voor oorlog mogelijk bin nen twee of drie jaar kan worden weggenomen. De economische en mili taire opbouw in de niet-communisti- sche landen zou dan een toestand scheppen, waarin de vrede kon wor den bewaard. Als de Westelijke landen de vreespsychose konden neutralise ren, zou binnen twee of drie jaar vol doende voortgang zijn gemaakt om een einde te maken aan de oorlogslast. Volgens de gisteren bekend gewor den beschikking van de Amsterdamse rechtbank is de gijzeling van de Zaan- se journalist Hommerson opnieuw voor de tijd van 12 dagen dus tot 24 Juni verlengd. De minister verklaarde op desbetref fende vragen: „Er zijn geetj overeen komsten of verplichtingen van welke hoedanigheid ook, die niet openlijk in de documenten zijn uitgedrukt". Dit zelfde geldt volgens de minister, ook ten aanzien van de wijze, waarop de Ver. Staten eventueel zullen reageren ingeval een land, zoals Duitsland of Italië, zich uit de Europese Verdedi gingsgemeenschap zou willen terug trekken. „Wij zouden een dergelijk be sluit als een ernstige zaak beschouwen en als een bedreiging van onze veilig heid. Wij hebben laten weten, dat wij in dat geval contact zullen opnemen met de andere belanghebbenden en die maatregelen zullen nemen, welke wij nodig achten om het gevaar af te wen den", aldus Acheson. Hij gaf toe, dat de Sowjet-Unie als gevolg van de verdragen wellicht Oost- Duitsland nauwer bij het Sowjet-blok zal betrekken. Hij wees in dit verband op de Oostduitse „veiligheidsmaatrege len". Na de Haaase impasse" Bondsrepubliek komt thans met een concreet voorstel Naar te Bonn wordt vernomen zul len de onderhandelingen over de Jood se schadevergoedingseisen tussen West-Duitsland, het Wereld-Jodendom en Israël in de laatste week van Juni worden hervat. Zoals bekend zijn de onderhande lingen, die dit voorjaar in Nederland werden gevoerd, in een impasse ge raakt, doordat de Duitsers niet volde den aan de Israëlische eis inzake een concreet aanbod van West-Duitsland, daar zij eerst wensten af te wachten welke besluiten door de internationale schuldenconferentie te Londen zouden worden genomen. Voor de hervatting van de onderhandelingen zou West- Duitsland thans een concreet aanbod doen. Men meent te weten, dat de Bondsrepubliek voornemens is beta ling van een bedrag van 3 milliard Mark in natura over een periode van 12 jaar aan te bieden. In de eerste jaren zou met goederenleveranties ter waarde van ongeveer 200 millioen mark worden volstaan. Het is nog niet bekend, of de onder handelingen weer in Nederland zullen worden gehouden. De Zuidkoreaanse Nationale Verga dering heeft in een resolutie, die vrij wel met algemene stemmen werd aan vaard, de opheffing van de staat van beleg en de vrijlating van de gearres teerde afgevaardigden geëist. De verga dering deed ooi: een beroep op de 52 aanhangers van president Rhee om hun boycot te beëinigen. Waarnemers van de V.N. hebben gisteren bezwaar ge maakt, toen een lid van de Zuidko reaanse Nationale Vergadering geboeid voor een krijgsraad in Poesan werd ge leid. De man werd beschuldigd van moord op een Zuidkoreaanse officier. De boeien werden onmiddellijk verwij derd. Naar wij vernemen is dezer dagen een Koninklijk Besluit te verwachten, houdende een regeling van de univer sitaire opleiding in de psychologie.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1