Nederlanders in de aanval bij de oefening „Uilenspiegel'' Engeland noemt Jordaanse crisis j- binnenlandse aangelegenheid Nederlandse Tour de France ploeg in goede stemming Hans Harting verslagen Geoff Duke in actie op Man KLM-piloot bouwt plastic auto Soldaten werken met geleend of slecht materiaal Schelde-Maaskanaal het toneel van harde strijd r Lekker sla-aanmaken Vier man stalen koper uit Gronings ziekenhuis Drie wetsontwerpen inzake onderwijsvernieuwing Nieuwe expeditie dringt W,m Slijkhuis na felle strijd door Braziliaanse jungle in i t i Nederlandse geleerden naar Unie van Z.-Afrika Premier Menzies vertrokken Franse treinen in Indo-China overvallen Fanny versloeg Puck Brouwer en Willy Lust De geschiedenis van de luchtvaart Regering wenst terugkeer van koninklijke familie Zweedse zeeman sprong van luchtbrug RAADSLID VAN LEIDEN IN ARREST Britten superieur tijdens T.T.-races op Man Zwaluwen klopten Fries KNVB-elftal met 2-0 Duitse handballers kraakten Nederlands elftal (29-6) Besprekingen te Parijs over kolengemeenschap Bonn spreekt eveneens geruchten tegen lialianen zenden geen officieel team Ko-ït BtAteJk Maenen werd tweede in eerste etappe Adri Voorting zegevierde in A'dam-Arnhem-A'dam Geen Deens visum voor Martin Niemöller DONDERDAG 12 JUNI 1953 teriaal"1 bij1 de ^ier^uizend Belgische militairen vormen het „ma- tSS' tuwn ÊhrtholE. wianMe, 0CfeninS "Uilenspiegel", die zich concen- doel de militaire staven te bekwamen"*!' hit heef' nanlelijk a,s eerste nen Nederland ic wJ*™ DeK^anjen in het hanteren van grote gevechtsgroe- September ook e °r het 32e Infanterie, dat half maken Behalve tl e^trolf lükl" matke streden llaal" k"nn'n /ijn' "«""^n'df u"tsfag7n" belang- tossen België en Nederland kan beïnlfo^ ~meBwerkin* °P mlHUir Sebied- Ook bij deze oefening bleek, dat Ne derland geen indrukwekkend wapen arsenaal bezit. De soldaten hadden hun wapens bij andere onderdelen moeten lenen, aangezien er met Amerikaans materiaal zou moeten worden gewerkt. Men was echter genoopt de Engelse Lee Enfield geweren te gebruiken, we gens de ontstentenis van Amerikaanse excercitiepatronenDe verbindings dienst kampte met ondeugdelijke ra diotoestellen. Niettemin weerden de Nederlanders zich best. Een tankformatie voerde een gewaagde penetratie uit. Het initiatief werd de huzaren echter ontnomen, om dat voortijdige successen het verloop van de oefening in gevaar konden brengen. Het Schelde-Maaskanaal, een der belangrijke Belgische verdedigings stellingen. waarop de Nederlanders ADVERTENTIE Lekker sla-aanmaken was vroeger een keel karwei, waar van alles aan Ie pas kwam. Maar met De Gruyter's slasaus is het in een wip gebeurd. Even een scheutje over de sim even mengen en 't is klaar. Zo zacht, zo lijn gekruid, dat is sla op zijn aller-allerbest. Wat zou U toch moeite doen, als U het met De Gruyter's slasaus zo goed en gemakkelijk hebben kunt? Eeri grote fles van 80 cent is erg voordelig en U krijgt er een cassabon bij voor 10 procent korting. stuitten, werd een heus oorlogstoneel. Er moest een overgang geforceerd wor den en in de drukte van de aanval, sta ken de rookgranaten. die de operaties moesten verhullen, de oever van het kanaal in brand. Uitbreiding van de brand kon gelukkig worden voorko men. De Nederlanders slaagden er ech ter toch in een bruggenhoofd te vor men en te consolideren. De oefening, die tot Vrijdag duurt, zal worden be sloten met een grote aanval nabij Leo- poldsburg. Vier personeelsleden van het Alge meen Provinciaal, Stads- en Acade misch Ziekenhuis te Groningen zijn door de Groningse recherche gearre steerd. verdacht van diefstal van ko per. De verdachten waren reeds vele jaren in vaste betrekking bij het Aca demisch Ziekenhuis. Zij zullen vervolgd worden wegens het stelen van koperen buizen, voor namelijk oud materiaal, dat bij de aanleg van nieuwe leiding in het zie kenhuis vrijkwam. Ook oud materiaal, dat in de kelders van het ziekenhuis lag opgeslagen, schijnt te zijn meege nomen. Een vijfde persoon, verdacht van heling, werd eveneens aangehou den, doch is later weer op vrije voe ten gesteld. Dezer dagen kan de indiening bij de Tweede Kamer tegemoet worden ge zien van een drietal wetsontwerpen van minister Rutten, inhoudende de reorganisatie van het middelbaar-, voorbereidend hoger- en universitaire onderwijs. Het Zuidafrikaansc departement van Buitenlandse Zaken heeft aan het ju bilerende Zuidafrikaanse genootschap voor bevordering van de wetenschap 2500 Pond Sterling geschonken op voorwaarde dat het genootschap mins tens één Nederlandse geleerde voor deze gelegenheid naar de Unie uitno digt. Het genootschap heeft zich gewend tot de commissie voor toepassing en advies inzake het culturele verdrag met Nederland om voor de jubileumfeesten welke van 712 Juli a.s. te Kaapstad gehouden worden, uit te nodigen prof. J. H. Oort. directeur van de Leidse sterrenwacht en dr L. E. J. Brouwer van de universiteit te Amsterdam. Bei de heren hebben de uitnodiging aan vaard. Om tien minuten over half drie gis termiddag is de Australische premier Robert Menzies, die Dinsdag uit Lon den voor een kort bezoek hier was aangekomen, met het lijnvliegtuig naar Parijs doorgereisd. REGERING HUURT M. S. „NELLY" VOOR EMIGRANTEN. De Nederlandse regering heeft het 11080 BRT metende M. S. „Nelly" ge huurd voor een reis met circa 250 emigranten naar Australië. Het ver trek is bepaald op 11 Juli a.s. van de Lloydkade te Rotterdam. De passage is in handen gegeven van de fa Ruys. Om slachtoffers vliegtuig ramp te bergen De president van Brazilië, Vargas, l heeft order gegeven, een nieuwe ex peditie te zenden naar het wrak van de Stratocruiscr „Good Hope" van de Panamerican Airways om de lijken van de 41 passagiers en de 9 leden der bemanning te bergen. Het toestel stortte op 29 April neer in het Brazi liaanse oerwoud, 1600 kilometer ten Noorden van Rio de Janeiro. De vijftig slachtoffers, onder wie één Nederlander, werden en'ge dagen na het ongeluk door een officiële red dingsploeg nabij het wrak begraven. Op het gerucht, dat zich aan boord van het toestel een fortuin aan diamanten bevond, spoedden zich, naar verluidt, vele groepen avonturiers naar de plaats van het ongeluk. Dinsdag is in Indo-China een convooi van vijf Franse aanvoertreinen 45 km ten noordoosten van Saigon in een hin derlaag van de Vietminh gevallen. De opstandelingen brachten onder de rails mijnen tot ontploffing. Vier wagons werden vernield en vier ontspoorden. Vijf militairen en zeven burgers zijn gedood en een 30-tal personen gewond. Vijftig personen worden vermist. Onder de aanvallers vielen tenminste twintig doden en gewonden. Op Zondag 22 Juni zal te Evian- les-Bains een internationale persvereni- gir.g voor bestudering van overzeese problemen worden opgericht. Onder meer worden deelnemers uit Nederland verwacht. Het duel tussen Hans Harting en Wim Slijkhuis tijdens athletiek wed strijden te Vlkssingen zullen de vele Zeeuwse toeschouwers niet licht vei- geten. In een spannende wedstrijd, waarin Harting het tempo aangaf, is Slijkhuis, zij het dan ook met geripg verschil, verslagen. Slijkhuis bleef ge durende het grootste gedeelte van de 3000 meter in het voetspoor van Har ting lopen, kennelijk in de vemnder- ste'lirg dat zijn eindspurt voldoende zou zijn om zijn rivaal in de eindspurt te verslaan. Harting liet bet echter niet op een korte eindspurt aankomen met het gevolg dat Slijkhuis, volkomen verrast door de felle tegenstand van Harting. met een tweede plaatu ge noegen moest nemen. De Zeeuwen hebben de komst van da athletiek-cracks uit Holland op grote prijs gesteld. Zij bewezen dit door in groten getale naar de wed- slrijdbaan te trekken, een belangstel ling die in andere delen van het land in de meeste gevallen weieens minder is. Voor de 100 meter dames lootte Fan- ny Blankers-Koen de binnenbaan, met naast haar Willy Lust en op baan 3 Puck Brouwer. De start was uitste kend, Fanny was zeer snel weg. Puck Brouwer vertrok als gewoonlijk min der snel. Pas na 50 meter kwam het Celebes-meisje naar voren en won zienderogen terrein op Fanny Blankers —Koen. "die door haar voortreffelijke start zeker twee a drie meter voor sprong had kunnen veroveren. Od de laatste tien meter sprong Puck Brou wer naar voren, maar Fanny ging als 520612 (Advertentie, Ing. Med.) In opdracht van Van Dijk's meng- bedrijven „Gouda's Roem" heeft mr Scholte, secretaris-general operations der KLM, een album samengesteld, waarin 64 kleurplaatjes kunnen wor den geplakt. Bij deze plaatjes heeft hij een interessant en prettig leesbaar overzicht geschreven, waarin hij de gehele ontwikkeling van de luchtvaart behandelt, van de tijd van Icarus, die naar de zon wilde vliegen, tot de laat ste helicopters en Super Constellations. A. Viruly, algemeen chef-vlieger der KLM, heeft voor dit album een inlei ding geschreven, waarin hij speciale aandacht vraagt voor de vlieger Par- mentier. De kleurplaatjes werden ont worpen door de Engelse tekenaar Leonard True. Mr P. J. Oud, oud-burgemeester van Rotterdam, die herstellende is van een lichte longontsteking, gaat nog steeds goed vooruit. Wij vernamen, dat mr Oud thans zijn bed weer mag ver laten. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken, dat wegens het ont breken vr.i Jordaanse diplomaten m Zwitserland de verbindende scha kel vormt tussen koningin Zaïn en de Jordaanse regering, heeft gisteren de eerste boodschap van de koningin aan de regering te Amman, doorgezonden. De Britse reg"ing beschouwt de cri sis in Jordanië als van zuiver binnen landse aard en onthoudt zich dan ook van raadgevingen aan de koningin, ko ning Talal of de Jordaanse regering. De koning heeft nog steeds geen ge hoor gegeven aan herhaalde oproepen van zijn regering om terug te keren en zich onder behandeling te laten stel- De 18-jarige Zweedse zeeman Sven Olov Sols uit Hademora (Zweden), op varende van het Zweedse s.s. „Bore", dat in Rotterdam ligt, wilde van de luchtbrug over het spoorwegemplace ment aan de Vierhavenstraat te Rot terdam op een daar rijdende kolenwa- gon springen. De sprong mislukte en de zeeman viel langs de linkerkant van de trein. Hij kreeg het linkervoor- en achterwiel van de vierde wagon over beide benen. Het rechterbeen werd on der de knie afgereden, de linkervoet werd afgekneld en bovendien brak het linkeronderbeen. Het slachtoffer werd in het ziekenhuis Coolsingel opgeno men. Te Leiden is gearreseerd het VVD- raadslid A. O. F. De luiste reden van de arrestatie is nog niet bekend. Naar verluidt heeft een particulier F. aange- klaagd wegens malversaties. i3ij Rijnlands Borgstellingsfonds, waa™an F. districtscommissaris is, is van mal versaties geen sprake. De Amerikaanse KLM-piloot Hul- chinson is bezig een sportwagen te bouwen met een plastic carrosse rie. Op een 1100 c.c. Fiat-chassis wordt over een geraamte van kip pengaas stukken glas-textiel ge spannen die met een plastic pasta worden ingesmeerd. Na twee uur drogen wordt een harde construc tie verkregen gelijk aan alumi nium De hele plastic carrosserie weegt slechts 60 kg. Hutchinsou wil met deze wagen aan de sport- voagenrace te Zandvoort deelne men. ien. De Jordaanse regering ziet verder gaarne, dat koningin Zaïn "en haar twee kinderen naar Amman terugkeren, me de omdat hun verblijf in het buiten land de staat grote sommen gelds kost. Te Amman is verklaard, dat Jordanië de kwestie van de ziekte des konings zelf zal oplossen. Emir Naif, de jongere broeder van koning Talal heeft de Zwitserse auto riteiten verzocht hem vergunning te geven zijn zieke broeder te bezoeken. Emir Naif bevindt zich thans te Beiroet. Het verluidt dat koning Talal zijn broe der heeft verzocht hem zo spoedig mo gelijk te bezoeken. Een eventuele troonswisseling in Jor danië zou verschillende territoriale gevolgen kunnen hebben. Abdicatie van koning Talal kan diens zoon, Hoessein, op de troon brengen, doch het is evenzeer mogelijk, dat de re gent van Irak zal pogen Jordanië en Irak te verenigen tot één Hasjemitisch rijk. Merkwaardig is, dat wijlen ko ning Abdoellah van Jordanië eveneens het verlangen koesterde, beide rijken tot één om te smeden. Waarschijnlijk is het echter, dat koning Faroek van Egypte de huidige spanningen zal be nutten om Irak met Egypte te vereni gen, waardoor hij een wel zeer be. voorrechte plaats in de Arabische Li ga zal innemen. De 29-jarige Geoff Duke kwam als winnaar uit de races, die op het eiland Man gehouden werden. eerste over de streep in de, de vrij hobbelige grasbaan in aanmerking ge nomen voortreffelijke tijd van 11.8 sec. Puck Brouwer noteerde de goede tijd van 12 sec precies. Willy Lust werd derde met 12.5 sec. Bij de heren won De Kroon de 800 meter in de zeer matige tijd van 2 mi nuten. Lutkeveld kwam bij het speer werpen dicht tegen de 60 meter. De 1500 meter leverde een enerverende strijd op tussen Herman Harting, de tweelingbroer van Hans. en Staf Dob- belaer. lid van Marathon. Herman Harting gaf ronde na ronde het tempo aan. maar in de laatste bocht sprintte Dobbelaere. die een tac'ische wedstrijd had gelopen, hem royaal voorbij. De TT op het eiland Man werd voortgezet met de race in de 125 ce- en 250 cc-klasse, die gelijktijdig werden gehouden. De wedstrijd voor de 123 cc. motoren ging over een afstand van 181 km Winnaar werd de Engelsman Sandford met een M V Augusta in de tijd van 1 uur 29 min. 54.8 sec. Hij be reikte een gemiddelde uursnelheid van 121.56 km per uur. Tweede werd Ubbiali (It.) met Moti- dial in 1.31.35.0 (gemidd. 119.34 km/u) en op de derde plaats kwam Parry (GB) met Mondial in 1.34.02.6 (gemidd. 116.22 km/u). Het ronde record werd in deze race gebroken door Sandford, die een ron de draaide met een gemiddelde snel heid van 122.55 km per uur. In de ca tegorie van de kwartliters moest 241 km worden afgelegd. De eerste drie plaatsen kwamen aan Guzzi. Anderson (GB) werd winnaar in 1 uur 48 min. 08.6 sec., een gemiddelde bereikend van 134.89 km/u. Op de tweede plaats kwam Lorenzetti (It.) in 1.48.40.0 met 134.15 km als gemiddelde uursnelheid en derde werd Lawton (GB) in 1.49.43.2 (132.83 km/u.) Ook hier sneuvelde het bestaande ronderecord. De Italiaan Ruffo legde een der ronden met zijn Guzzi af met een gemiddelde van 136.50 km per uur. Een Zwaluwen elftal heeft Woens dagavond in het Cambuurstadion te Leeuwarden in een matige wedstrijd met 20 van een Fries KNVB-elftal gewonnen, nadat de rust met een 10 voorsprong voor de Zwaluwen was in gegaan. In Winterthur is in groep a van de halve finale-ronde van het eindtour- nooi om het wereldkampioenschap de wedstrijd DuitslandNederland ge. speld. De Duitsers wonnen met 29—6, na bij rust met 12—4 te hebben voorge staan. In groep b won Zweden met 119 (ruststand 7—6) van Denemar ken. Deze wedstrijd werd in Thun ge speeld. De ministers van Buitenlandse Zaken van de zes Europese landen, die zijn aangesloten bij de kolen- en staalge meenschap, zullen te Parijs bijeen ko men. zodra Italië en België het ver drag hebben bekrachtigd, hetgeen waarschijnlijk binnen tien dagen zal zijn geschied. De ministers zullen dan een besluit nemen ten aanzien van de zetel van het centrale gezagsorgaan der gemeen schap. Naar verluidt zullen zij tevens nog onopgeloste kwesties ten aanzien van de Europese verdedigingsgemeenschap bespreken. Men verwacht echter niet, dat zij besluiten hieromtrent zuilen ne men. Donderdag wordt te Den Haag een voorbereidende bijeenkomst van deskundigen uit de landen der kolen- en staalgemeenschap gehouden. De arenscorrecties Het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken heeft thans ook de berichten in de Duitse pers tegenge sproken. volgens welke besprekingen tussen de Nederlandse en de Duitse regering zouden zijn begonnen over de Dollart-kwestie en in verband daarmee over een rectificatie van de in 1949 toegepaste correcties der Nederlands Duitse grens. In Kees Pellenaars' woning waren de meeste leden van de Nederlandse Tour de Franceploeg Wagtmans en Nolten ontbraken op het appel omdat zij in België moesten starten bijeen om de contracten te tekenen. Rud de Grood, de vertrouwensman van Jacq. Goddet was ook aanwezig, alsmede Klaas Buchly, die als chauffeur tijdens de Tour zal optreden. Rud de Grood en Pellenaars maakten uitvoerig de voorwaarden aan de ren- rers bekend en daarna tekenden zij de contracten. Nolten heeft zijn handteke ning reeds geplaatst, zodat alleen Wout Wagtmans nog een contract moet on dertekenen. Het was een gezellige boel in de huiskamer. Hein van Breenen, de veelbelovende nieuweling in het prof corps maakte grapje op grapje en had het eindelijk zover, dat Wim van Est ter ere van zijn overwinning in de Ronde van Nederland op gebak trac- teerde. Pellenaars vertelde, dat de stemming opperbest was en dat hij met dit acht- al vol vertrouwen de grote wielerwed strijd zal gaan beginnen. Ook de ren ners waren in een uitstekend humeur. Thijs Roks, die als laatste man gekozen £OLUMBIA is de eerste filmmaat schappij, die flims gaat vervaardi gen voor de televisie. Er is een con tract gesloten tussen Columbia en Ford voor een aantal in October beginnende televisieprogramma's, die door Ford verzorgd worden. In Brissago, aan het Lago Maggiore (Noord-Italie) be leefden de havenwerkers de sensatie van hun leven, toen een vijftig meter lange kademuur plotseling onder de waterspiegel verdween. Vijf minuten tevoren lag er nog een stoomboot langs de kade. Die was net weg. anders zou-ie weg geweest zijn. p Een alar merend bericht komt er uit Schwerin, in Oost-Duitsland, waar volgens wel ingelichte bronnen, afdelingen Oost- duitse politie worden samengevoegd tot de eerste „parate divisie" van het nieuwe Oostduitse leger, p De cliën- tèle zal zich nog wel herinneren, dat er een half jaar geleden een nieuwe dracht voor de Friese dames is inge voerd. De oude Friese costuums wer den te ouderwets en daarom zocht men naar kleding, die een eigen streekka rakter heeft en toch in deze tijd kan worden gedragen. De dames kregen hun costuum, dat is logisch en nu vol gen ook de Friese heren. Het nieuwe Friese herenpak is geïnspireerd op de historische Friese mannendracht, doch UILENSPIEGEL-WIJSHEID Hebt u misschien een katapult voor me ter leen? verder is het geheel modern uitgevoerd. Er zijn twee soorten van costuums: één voor de Greidhoek en één voor de bouwhoek. Het Greidhoek-exemplaar is groen van kleur en er is een klaver motief in aangebracht. Het bouwhoek- costuum is lichtgrijs met een korenaar motief. De pantalon doet denken aan een kruising tussen een pofbroek en een plusfour. Zo'n pakje kost 330, Een oud stadspoortje te Hattem is de oorzaak geweest van een vreselijke verkeersopstopping. De wagenkaravaan van „Le Cirque Giant", het reuzencir- cus) wou namelijk onder dat poortje door. Een paar kleine wagens speelden dat inderdaad ook klaar, maar de enor me wagens met apen, leeuwen, tijgers, een giraffe, een nijlpaard en nog meer wilde beesten, bleven steken. Vier Pa kistaanse olifanten namen het inc'dent rustig op en staken hun slurven buiten de wagens om bij de Hattemse jeugd om suikerklontjes te bedelen. Na meer dan een uur manoeuvreren in de nauwe Hattemse straten, kon de circuskara vaan haar weg vervolgen naar Wezep en zo naar Epe, waar een voorstelling zou worden gegeven, p Zaterdag -is te Londen de kiel gelegd voor de eerste Amerikaanse onderzeeboot, die door atoomkracht zal worden voortgedre ven. is, zei, dat hij zijn best zou doen om een behoorlijk resultaat te bereiken. Parijse ochtendbladen wijdden Woens dagmorgen vele kolommen aan de „Coup de theatre", zoals het besluit van de Italiaanse wielerbond om niet offi cieel deel te nemen aan de Tour de France van dit jaar, wordt genoemd. De bladen verhelen niet, dat het be sluit een rechtstreeks gevolg Is van onenigheid tussen Coppi en Bartali. Zowel „L'Equipe" als „le Parisien Li- bere", de twee couranten, die de tour organiseren, voegen aan hun artikelen toe, dat zij pogingen zullen doen alsnog een officiële Italiaanse ploeg in de Tour de France van dit jaar te krijgen. Ronde van Belgisch Limburg De Belg Marcel Janssens heeft de eerste étappe Hasselt-Jeuk van de ron de van Belgisch Limburg voor ama teurs gewonnen. Hij legde de 160 km af in 4 uur 21 sec. en had 0 sec. voor sprong op onze landgenoot Maenen. De uitslag luidt: 1 M. Janssens <B.) 4.21.0; 2 Maenen (N.) 4.2150; 3 Van Geneug- den (B.) 4.22.10; 4 De Bruyne (B.) 4.22.50. Nico van Est (N.) werd 16e in 4 25.50. In het ploegenklassement leidt de Belgische ploeg met 13.06.00 voor Belgisch Limburg a 13.12.36 en Ant werpen 13.13.30. De uitslag van de wegwedstrijd Am sterdam-Arnhem-Amsterdam voor ama teurs over een afstand van 260 km luidt: 1 Adri Voorting. Haarlem 6 uur 53 min. 2 sec.; 2 Van der Linden, Hel mond, z.t.; 3 Gelissen. Beek (Limburg) z.t.; 4 Kooiman, Den Haag, zt.; 5 Don ker, Amsterdam, z.t.; 6 Van Brunschot, Den Haag, z.t.; 7 Rijnders. Amsterdam, z.t.; 8 Post, Aalsmeer, z.t.; 9 Wolfs, Vlijmen, z.t.; 10 Stoete, Amsterdam, z.t. Martin Niemöller en andere buiten landse gedelegeerden, die nog een vi- sum voor Denemarken nodig hebben, zullen geen visa ontvangen voor het bijwonen van de conferentie van neu tralisten, welke voor het aanstaande weekeinde in Odense geprojecteerd is. Op de conferentie zou de oppositie ge* organiseerd worden tegen de Westelij ke herbewapening. De meeste deelne mers aan de conferentie, aldus Reuter, zijn openlijke communisten of commu nistisch gezinden. Het ziet er nu twij felachtig uit, dat de conferentie gehou den zal worden.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3