De Parijse uitvindertjes exposeren langs de oevers van de Seine OVERHEMDEN P. L, v, d. Slikke DUIZENDEN SLAPERS Schuimrubber bed T. C. GOVERS J. REVIER LABORANTE GARAGE BOK SHELL BUTAGAS WARM WATER Succesvolle streekdag Nederl. Vereniging van Huisvrouwen enorme sortering laagste prijzen Wonderlijke verzameling van min of meer nuiteloze mechanieken Anderen waren hun echter steeds vóór Z°„ In de aap gelogeerd Niemand thuis!" Vrouw vermoordde haar 4'/j jarig buurmeisje Naar een Europese ver voer sgemeenschap Frankrijk beperkt zijn invoer nog verder Vooral op textielgoederen CROTE WAPENVONDST BIJ TOULON Ernstige economische crisis in Egypte W.-Duitse munitieindustrie onder controle E. V. C. Elf doden bij explosie in Frans West-Afrika Turken juichten Griekse koningspaar toe Superforf stortte in Pacific die wemelde van haaien Expositie „Vals en echt' weldra compleet Mutaties in voorlopige Raad voor de Kunst Prinses Beatrix bezocht de int. beeldententoonstelling KERKELIJK NIEUWS Plan vcor stichting van oecumenisch centrum AUTORIJSCHOOL „1 CENTRUM" 9" 10 4 4 Kunst en cultuur j Komt eens kijken bij: Groots te speciaalzaak YKOOn «v D1CEESM A .W in een handomdraai installatie.bureau In de bloeiende Wieringermeer Onderlinge band ten zeerste verstevigd (Van onze Parijse correspondent) 0 Concorde® woS/n™®' dp Eifeltoren en de magnifieke Place ,1e la gehouden De Fransen Unnt' 1 maal eFn heFl typische tentoonstelling Lnd"rhk dan hün^de^i n,eV.n hun vrije tijd bijzonder graag. En al knutse- vindingen die in stiat «t n "li kleine, maar handige uitvindingen te doen. Uit- m^t T^rrfchten waf te wlrP.n0"*elba" "andelingen. die een mens dagelijks tellende club van uitvinrtArti. V°Ji- D' Zo is ontstaan ce» tienduizenden leden Pariizenaars komen Innen ni» 'n het jaar hun uitvindingen aan de ontdekkingen Ik het, ,3ar waren er ongeveer achthonderd nieuwe geniale ideeën on mitn *wS ee" Tr,^e m,ddaR v0°r genomen om al deze' geniale ïaeeen op mqn gemak te gaan bekijken. je ook kon opblazen, waarna er een kussentje ontstond. Het aantal uitvin dertjes, dat zaken had ontdekt, die al jarenlang bestaan, bleek indrukwekkend groot te zijn. Maar als men rekent, dat onze Laurens Koster de boekdruk kunst uitvond, lang nadat die in China reeds werd toegepast, dan kan men het niemand kwalijk nemen zijn vrije tijd te gebruiken om een aardappel schilmesje te ontdekken, dat mijn moe der twintig jaar geleden al ln de keu ken had liggen. stapte ik nieuwsgierig de stenen trap af naar de plek, waar anders de clochards in het zonnetje liggen te slapen en de geliefden op een bankje zitten te minnekozen. Maar nu waren daar dus de uitvinders met hun laatste vindingen. Nu moet ik tot mijn schan de toegeven, dat ik er in het begin heel moeilijk achter kon komen, wat zo'n mannetje, dat achter een stalletje met vaak de gewoonste zaken stond nu eigenlijk had uitgevonden. Ik heb eerst wel vijf minuten voor een tentje gestaan, totdat ik ontdekte, dat men hier gewoon en al vele generaties ge leden uitgevonden ijs verkocht. Maar daarnaast was een stalletje, waarom heen een grote groep nieuwsgierigen zich verdrong. In het midden stond een bijzonder dikke man, die een kroontje op zijn hoofd gezet had en een rug krabbertje in zijn hand hield. Op zijn tafel lagen zijn geniale vindingen. Ook hier duurde het even voor de man zei, waar het nu eigenlijk om ging. Enfin, het bleek de moeite waard te zijn: een instrumentje dat je in staat stelt je tenen van elkaar te spreiden, wanneer je je nagels wilt lakken. Maar aan gezien ik mijn tenennagels maar hoogst zelden verf, ben ik een eindje verderop gegaan. Daar was een heel mooie dame, die een geheel nieuwe fiets liet zien. Het was er een met voorwielaandrijving, terwijl met het achterste wiel gestuura wordt. Het leek enigszins op een ge wone fiets, die men omgedraaid had. Het idee is geniaal, maar je moet het toch maar bedenken. Na een half uurtje gezocht te heb ben vond ik toch eindelijk wel iets practisch, namelijk een strandtas, die Drie gewapende rovers hebben Donderdagmorgen vroeg een New Yorks hotel drie uur lang beheerd en 25 gasten, die hetzij het hotel binnenkwamen, hetzij het hotel verlaten wilden, beroofd. De dienstdoende nachtportier en de liftjongen sloten zij in een kamer op, waarna een van hen zich over de ontvangst van gas ten ontfermde, een tweede de lift en de derde man de telefoon post bediende. Alle gasten, die zich vertoon den werden beroofd en in een kamer opgesloten. De man aan de telefoonpost zorgde ervoor, dat de gasten, die dat opgegeven hadden, stipt op tijd werden gewekt om beroofd te worden. Na drie uur vertrokken de rovers met, volgens mededelingen van de politie, 500 dollar aan geld en 2500 dollar aar juwelen. ANDERE uitvinders hebben de grote verdienste maandenlang bezig te zijn met het vinden van een machien tje, dat alleen maar veel gecompliceer der is dan de bestaande. Hijvoorbeeld een al heel ingewikkeld scheermes, zo groot en zo zwaar als een hamer van fors formaat. Het weegt ruim een kilo, maar je kunt je er nooit mee snijden. Ook vond ik een uiterst ingenieuze deurbel. Onder de knop zat een mat- glaasje waar men, zonder naar de deur te gaan de woorden „wachten", „ik kom zo", of „wilt u nog eens langs ko men" kan laten verschijnen. Deze uit vinder is nu avond aan avond bezig zijn uitvinding zo te vervolmaken, dat men er ook de woorden „niemand thuis" op kan lezen. Naast deze genia le vereenvoudiger van het dagelijks bestaan had iemand een tweepersoons- fiets op een bootje gemonteerd. Zo doende kon je heerlijk door het water fietsen. De man wist zeker nog niet. dat er al waterfietsen bestaan. Drama in NFrankrijk Lijkie in tuin begraven Gisteren is het lijkje gevonden van het vier en halfjarige Franse meisje, Joelle Ringot, dat sinds 3 Juni in Pra- lempin (bU Rijsel) werd vermist. Het stoffelijk overschot bleek begraven te zijn in de tuin van een buurvrouw, die bekend heeft het kind vermoord te hebben. Aan het onderzoek heeft een aantal telepathen deelgenomen, onder wie de Nederlander Peter Hurkos. Naar men zegt heeft hij een stuk met bloed door drenkt katoen gevonden. AFP vermeldt nog, dat de buur vrouw op het moment van haar arres tatie vrijwel op de plaats stond, waar het kind begraven was, de opsponngs- werkzaamheden in ogenschouw ne mend. Indertijd is haar de voogdij over een kind ontnomen, omdat men bij het kind een verwonding aan de mond had waargenomen, waarschijnlijk met een mes of een schaar toegebracht. Deskundigen van de organisatie voor Europese Economische ^menwerking hebben voorgesteld een supra-nationale vervoersautoriteit voor Europa op te richten naar het voorbeeld van iie ko len- en staalunie, waarin het plan-Schu man voorziet. Het rapport der deskun öigen waarin dit voorstel wordt gedaan. zal nóg deze maand aan de bestuurs raad der OEES worden voorgelegd Een werkcommissie van de OEEb oe studeert op het ogenblik de taken, het Europese vervoerswezen in de na bije toekomst te wachten staat als ge volg van de voorgenomen verhoging van de Europese productie met 2o pet. Naar raming betekent een stijging%a" de Europese goederenproductie met zo pet. dat de Europese vervoersmiddelen jaarlijks 100 millioen ton meer te ver voeren zullen krijgen. De OEES gelo°tt. dat om aan een dergelijke eis te kunnen voldoen een samenbundeling onvermij delijk zal zijn. Naar in kringen, die in nauw con tact staan met de Franse regering, wordt vernomen, heeft de Franse mi nisterraad gisteren besloten, dat de invoer uit de landen der OEES in bet derde kwartaal van dit jaar ongeveer 57 millioen gulden lager zal zijn dan in het tweede kwartaal. Deze nieuwe invoerbeperking zou vooral betrekking hebben op textielgoederen. Zoals bekend, is de invoer uit de landen der OEES voor het tweede kwartaal van dit jaar beperkt tot een waarde van ongeveer 530 millioen gul den. In welingelichte kringen te Pa rijs verwacht men moeilijkheden, wan neer het invoerprogramma voor het derde kwartaal aan de OEES zal wor den voorgelegd In een huis te Flayosc, ongeveer 60 km. ten Noordoosten van Toulon, heeft de Franse politie gisteren een grote hoeveelheid wapens en springstoffen gevonden. De eigenaar van het huis, een communist van Italiaanse afkomst, is aangehouden. Het onderzoek van het huis was een gevolg van de bij een communist ln Toulon gevonden documenten. Volgens mededeling van de politie werden ma chinepistolen, geweren, revolvers, gra naten en munitie gevonden. Het zoe ken naar wapens in het gebied van Toulon wordt voortgezet. Later heeft de politie twee leidende communisten uit Toulon, de directeui van een plaatselijk communistisch blad en de secretaris van de plaatselijke communistische vakvereniging van ha venarbeiders, aangehouden. Een woordvoerder van het Egyp tische ministerie van financiën heeft medegedeeld, dat de minister van financiën bij de indiening van zijn verssberingsbegroting binnenkort het land een openhartige uiteenzetting zal geven van de ernstige economische crisis. De regering heeft aan alle mi nisteries en departementen opdracht gegeven de algemene uitgaven met 35 pCt. te verminderen in verband met het begrotingstekort van 35 millioen Egyptische ponden. Frankrijk heeft de verzekering ge kregen, dat de munitieproductie in West-Duitsland gecontroleerd zal wor den door een internationale groep bin nen de Europese Verdedigingsgemeen schap. Dit geldt evenzeer voor het plaatsen van Amerikaanse orders in West-Duitsland. Zes personen "zijn gisteren om het leven gekomen tengevolge van een ontploffing in een tunnel te Conakri (Frans West-Afrika). Vermoed wordt, dat dynamiet, dat gebruikt werd voor de tunnelbouw, door blikseminslag ls geëxplodeerd. Men is ter plaatse bezig met de bouw van een water-kracht station. 54 Franse jagers en 20 bommen werpers hebben V-tid?" e<-o van "e drie grootste va-> Gbi v» naar Indo-Chma ■»"-« njt de grootste luchtaanval in de Indoch' nese oorlog geweest. Zo ben ik van de ene verwondering in de andere gevallen. Niet zozeer van wege de getoonde uitvindingen, alswel door de mensen, die aan deze vriende lijke, maar bijna altijd volkomen nut teloze zaker. zoveel tijd en energie be steden. Enfin, kwaad doen ze er niet mee en het schijnt, dat er op de acht honderd geselectionneerde uitvindin gen toch wel één is, die een zeker be lang heeft. Tot slot wilde ik graag iets voor mijn vrouw kopen. Een klein vindinkje, dat haar het huishoudelijk werk wat zou kunnen vereenvoudigen. Ik heb heel erg lang gezocht, tot ik een volgens mij bijzonder handig tomatenzaagje had gevonden. Het kostte één gulden vijf tig en je kon er vijf plakjes tegelijk mee snijden. Zonder te knoeien, ver telde de jufrouw er bij. Dit leek mij toch wel een handige uitvinding. Ik kocht het en ging er trots, alsof ik het zaagje zelf had geconstrueerd, mee naar huis. Daar bleek: a. dat mijn vrouw zo'n ding al twee jaar in huis had; b. dat zij er 75 cent voor had betaald; c. dat het totaal onbruikbaar is. Duizenden Turken hebben gisteren koning Paul en koningin Frederika van Griekenland toegejuicht, terwijl zij in een open auto met president Oelal Bayar van Turkije door de straten van oud en nieuw-Instanbul reden. ■Het Griekse koningspaar, dat een staatsiebezoek van acht dagen aan Turkije brengt, was juist uit Ankara aangekomen. Zondag zullen de konink lijke gasten in het Dolmabatsje-paleis aan de Bosperus verblijven. Donderdagavond is een Superfort ln het van haaien wemelende zeegebied 75 mijl ten Westen van Kwajalein (Marshall-eilanden) gestort. Slechts één lid van de bemanning van elf is tot dusver gered. Het toestel was op weg van Kwajalein naar Goeam. FOTOHANDEL ZEGEL vraagt een KONINGSTRAAT 75. De tentoonstelling „Vals en Echt", die 6 Juni in het Stedelijk Museum te Amsterdam geopend werd, was bij de opening nog niet geheel compleet. In de afgelopen week zijn reeds belang rijke aanvullingen binnengekomen en ook de komende week worden nog een aantal inzendingen verwacht o.a. uit Parijs (het „Tribunaal van de Sei ne" uit het Louvre). Aschaffenburg en Frankfurt, waarmede de expositie de zer dagen gecompleteerd zal worden. Direct na aankomst van de aanvul lingen zal een uitvoerige toelichting in de zalen worden aangebracht. Bij Kon. Besluit is aan Th. U. de Vries te Amsterdam en A. H. M. Wijf fels te Den Haag op hun verzoek eer vol ontslag verleend als leden van de Voorlopige Raad voor de Kunst. Benoemd zijn tot leden van de Raad mevr. C. H. C. C. H. Eggink te Am sterdam, prof dr W. J. M. A. Assel- bergs te Amsterdam, M. Croiset te Den Haag, G P. M. Knuvelder te Eindho ven, J. de Meester te Amsterdam, P. J. Steenbergen te Den Haag en A. van der Veen te Den Haag. Gistermiddag heeft Prinses Beatrix met haar klassegenoten een bezoek ge bracht aan de internationale beelden tentoonstelling op Sonsbeek te Arn hem. De kinderen werden rondgeleid door de deskundige van de tentoonstel ling, mevrouw Heil. Tal van beelden werden aan een uitvoerige bespreking onderworpen. Een drietal uren heeft de klas op Sonsbeek doorgebracht. Ned .Herv. Kerk: Beroepen te Wezep: H. Hart te Mid- delharnis; te Ede: L. Trouborst te Mon ster, die bedankte voor Huizen (N.-H.). Aangenomen naar Oudega-Kolder- wolde: K. van Liere, candidaat te Rot terdam. Bedankt voor: Purmer R. G. v. d. Voet, candidaat te Beverwijk; voor: aanzoek van beroep naar Johannesburg (Zuid-Afrika): M. N. W. Smit te Den Haag. Geref. Kerken: Beroepen: te Murmerwoude J. Melse. candidaat te Oostkapelle. Bedankt: voor Avereest J. Dijk te Raamsdonksveer. Geref. gemeenten: Tweetal te Paterson: F. J. Dieleman te Ierseke en J. W. Kersten te Gene- muiden. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O.: Er bestaan plannen tot het stichten van een oecumenisch centrum in ons land. Deze plannen houden verband met het emeritaat van prof. dr S. F. H. J. Berkelbach van den Sprenkel, hoog leraar vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, en voorzitter van de Oecumenische Raad in ons land. Een aantal vooraanstaande personen uit de verschillende bij de Raad aangesloten kerken heeft zich aaneengesloten ter uitvoering van het olan om aan de erkentelijkheid voor het vele. dat prof Berkelbach van den Sprenkel in de loop der jaren op oecu menisch gebied heeft verricht, in een b'ijvende vorm uitdrukking te geven, "norzitter van dat comité is prof. dr C van Unnik te Utrecht. Beroepen te Di«ver: F. van Dijk tc Voor goede autoryiessen GARAGE DIENAAR, Spuistraat, Telef. 2695 HERENOVERHEMDEN met vaste m 75 boord. Kleurecht, ijzersterk, beige, A grijs, groen, blauw HERENOVERHEMDEN, Popeline, 45 mooie kwaliteit, beige, grijs, groen, H blauw HERENOVERHEMDEN, Popeline,—75 pracht kwaliteit beige, grijs, groen, blauw met trubenijsboord Rayon kous, met nylon ver sterkte hiel en 120 teen 1.40 - 1 Links geweven kous, voet met nylon ver- 170 sterkt Geplaneerde Dames- kousen, zeer solide kous I 70 modekleuren 1.90 - Ons merk „Carla" zeer mooie linkse kous, ge- ")40 minderd A „Leeuwtje" onze welbe- kende linkse Dames kous, geheel geminderd, hak en teen met nylon ^80 versterkt A Nylon kous, ons merk „Nice", uitstekende pas vorm, smaakvolle mode- "}50 kleuren „Cairo" onze welbeken de Nylon kous met don- "590 kere 1 lad Nylon kous „Beloved" met lichte en donkere 490 naad, geheel geminderd Onze bekende le kwaliteit HERENOVERHEMDEN, Popeline, kleurecht, zonecht, prima pasvorm Onze alom bekende JONGENSOVERHEMDEN, leeftijd 12 jaar tot 16 jaar, in alle wasechte moderne kleuren voor 75 65 NEELS BRAKKEVELDWEG 122 - TELEF. 2389 VOOR TAXI, TROUWEN EN BUITENRITTEN Depothouder INSTALLATIE-BUREAU Polderweg 26. Tel. 2778. COMFOREN, GEYSERS en HAARDJES voor Butagas. Bestel Uw nieuwe fles aan 't bovenstaand adres. Hoofddepothouder A. RUITENBURG, Anna Paulowna. VAN DE WEEK WOL gebreid 1.75 LOMPEN 30 ct. METALEN hoogste prijzen. PAPIER: dagprijzen. IJZER p. k. 5 ct. J.J.V0S Breewaterstraat 78 Dagelijks geopend van 7'/2IT/z uur. in het gehele land zijn enthousiast over hun onvolprezen Het bed, dat een omwenteling ln de beddenindustrie teweegbracht. Soepele vering aangepast aan iedere lichaamsvorm, Nooit aflatende veerkracht. Geheel stofvrij ®n zelfventilerend Onverwoestbare kwaliteit. Laat U dit bed eens demonstreren door WONINGINRICHTING KONINGSTRAAT 44-46 met een keukengeysertje van J. REVIER Tevens geschikt voor aansluiting douche in prijzen vanaf 129 - 145 - 155 - 176 198.50 en over de betaling worden we 't wel eens! Ook leverbaar via toonzaal. Evenals onze GASFORNUIZEN. KONINGSTRAAT 16 TELEFOON 2360 DEN HELDER HET ADRES voor Radio en Stofzuigers. Het district Noord-Holland van de Nederlandse vereniging van Huisvrou wen geeft steeds blijk van grote acti viteit, het beoogt onder andere een uitwisseling van gedachten tussen de leden onderling, om het contact te ver stevigen. Het bestuur had daarom Don derdag een streekdag georganiseerd in de Wieringermeer, waaraan door on geveer zeshonderd vrouwen uit Noord- Holland boven het IJ en de afdeling het Gooi werd deelgenomen. De ge dachte om een streekdag te houden vindt haar oorsprong in de bewust wording. dat niet alleen bestuursleden op de algemene vergaderingen contact nodig hebben, doch dat het noodzake lijk is, dat alle leden van tijd tot tijd bij elkander moeten komen om open te staan voor eikaars problemen, die uiteindelijk één gemeenschappelijk be- lang vormen. De Donderdag gehouden streekdag was de vierde meeting waaraan voor de eerste maal de afdeling het Gooi deelnam. Het doel van de reis was ditmaal de Wieringermeer, en op het punt van samenkomst in hotel „De Korenbeurs" te Middenmeer werd de kennismaking hernieuwd. De sfeer was al spoedig druk, gezellig en opgewekt, maar de stilte viel in, toen mevrouw Zwanen burg uit Alkmaar, presidente van het gewest, het woord vroeg en in een korte, treffende rede de bedoeling van deze dag uiteenzette. Na enkele woor den van erkentelijkheid gesproken te hebben tot mevrouw Boersma, voor zitster van de afdeling Hoorn, voor haar voortreffelijke regeling van ver schillende practische zaken, was het woord aan de rentmeester van de Wie ringermeer, ir Ovinghe, die een korte uiteenzetting gaf over het verleden, het heden en de toekomstplannen van de Wieringermeer. Spreker vestigde er de aandacht op, dat men elk werk moet zien in de periode waarin het tot stand is gekomen Nadat spreker de drooglegging van de Wieringermeer en het ontstaan van de dijk had geschetst, werd door de heer Ovinghe het doel van de Afsluitdijk uiteengezet. Dit ls niet het verkorten van de verbindings wegen, doch het vormen van een zoet waterbekken in het midden van het land. Spreker ging nog even in op het werk van de Oostpolder en zag na het gereedkomen hiervan in 1956 toe komstplannen voor het indijken van de Westerpolder tegen Noord-Holland, ln vogelvlucht behandelde spreker de groei van de Wieringermeer na 1930 en memoreerde de moeilijke oorlogs jaren en de wederopbouw. Het vol gend jaar hoopt men met alle weder opbouw klaar te zijn. De heer Ovinghe ontving na zijn rede een boek. Het min of meer officiële gedeelte was hiermee achter de rug. Gezeten in de dertien touringcars werd de tocht door de uitgestrekte, aan natuurschoon rijke Wieringermeer begonnen. Langs bloeiend vlas, dat blauw qn wit onder een grijsgrillige hemel straalde, langs gele wintergerst en eindeloze groene velden, langs uitgestrektheden van af wisselend groen, irisblauw en brem- geel, ging het over de prachtige, wijde wegen. De modelboerderijen stonden met glanzend rode dakpannen en breed opgetrokken schuren midden in een weelde van bloemen en planten en de verschillende typen boerderijen werden door de heer Ovinghe ver klaard. Men had zelfs even gelegen heid in Slootdorp een aesthetisch ge bouwde boerderij te bekijken, die op een villa geleek. Het is niet mogelijk in kort bestek de aanleg, de ruimteen het comfort hiervan weer te geven. Men werd zich bewust van de vooruit gang en de bloei, die de Wieringer meer na jaren van strijd thans tege moet gaat. Via Slootdorp ging het naar de beide grote gemalen, het Leemans- en het Lelygemaal, waarvan de heer Ovinghe bijzonderheden vertelde. De Wieringermeer maakte zo'n In druk, het natuurschoon was zo afwis selend en de uitgestrektheden warer> zo wijd, dat het moeilijk was dit bloeien de en frisse 'and de ru» toe te kfren en de terugtocht te in Via Wieringen. Den Oe\ het Noordhollands kanaal ging het langs Callantsoog, Petten op Bergen af, waar nog even gepauzeerd werd. Van daar werden de huisvrouwen naar de plaats van bestemming gebracht.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5