Op het spoor van Hr.Ms. „Van Zijll" hamea Minister Ruttens kweekschoolwet in veilige haven De dames-estafetteploeg voor de Olympische Spelen t)e expoit Virginia Toui de France-ploeg kwam te Breda bij een Olympisch nieuws AAN DE VOORAVOND VAN OEFENING Nederlandse mijnenvegers bij Harwich De NAVO verdedigt de vrede Tremmer ontslagen van rechtsvervolging Hoge woongebouwen van 9 étages in Rotterdam Buitengewone bevoegdheden van burgelijk gezag eveneens naar het Staatsblad Ook enkele kleinere punten aanvaard De televisiestichting mag flims vertonen Luchtmachtofficieren voor de Krijgsraad en Willy Lust ,Fanny" zeker van de partij De heer P. L. van Boven overleden Bogoljubow overleden Lambretta's naar Assen Onze landgenoten lootten gunstig voor Wimbledon Ronde van Zwitserland KoJii Ift&iteJk Brazilië komt zeker naar Helsinki Vijf Nederlandse boksers naar Helsinki De sport in de U.S.S R. DONDERDAG 19 ,TT"N"I 1953 mtmro Van een °nzer redacteuren) wlch heéft~mstaf«fficier Operaties van de Naval Base in Har- nant-pommanHpr nouT™ een heel onprettige mededeling gedaan. Lieute- lichtelijk in ballin^n™ t-t"» man. die volkomen begrijpt wat een ettelijke telefonnepcnr tb f'r'0FF"enf'e) journalist toekomt, maar hij kon na ^at Van ZHirTa he niets and"s vertellen dan dat Hr. Ms, Fin dat terwiil ik nn ninta er ''f' en zeker niet naar Harwich zal komen, van de Van 7iill moef Smorgen 17 Juni vóór tien uur in Harwich aan boord de boot Vernis? en n ZU" Naar het sch«nt heb ik dus in letterlijke zin I 'S T°or een rpi)ortaKe over „Castinets" een lelijk ding. alt zolang er leven is. Dank zij dezelfde mr Ogle werd ik gewaar vfer NederlMdse mbnenv?en "r ""«ttenbaVnvloot" in de'Lli va^Ha™ vier .Nederlandse mijnenvegers liggen. Het zijn Hr. Ms. „Deurloo" Marsdien" ^i° raMh f en ;:?lollands D'ep De kans is nu groot, dat Hr. Ms .Deurloo" Mdende üaam^.1»-£JE"d°-°0,to*' die «oendagmorgen onder de wel- „Castinets" begint. TOEN de trein uit Londen mij van middag om vier uur op Parkeston Quay afleverde, was ik nog vol goede moed. Ik zou even naar de haven gaan en aan boord van Hr Ms „Van Zijll" de eerste voorbereidselen voor „Castinets" tref fen. Maar geen tien minuten later bleek, dat ons goede fregat de stelregel huldigt, dat in liefde en oorlog alles geoorloofd is. Misschien is het wel een onderscheiding waard, dat Hr Ms „Van Zijll" voor vriend en vijand onvindbaar kan zijn. Zonder geluk vaart niemand wel, en zeker geen journalist. Fortuna liet me niet in de steek en bracht me in telefonisch contact met de staf van de Naval Base, waar men buitengewoon hulpvaardig was. Alleen een internatio naal gesprek met Den Helder kon zelfs lieutenant-commander Ogle mij niet bezorgen. Dat betekende een offer van zeven shilling en twee pence, met als resultaat de pijnlijke zekerheid, dat de „Van Zijll" in Den Helder ligt en niet van zins is, naar Harwich te komen „Maar de „De Zeeuw" moet daar lig gen," zei de vriendelijke telefoniste van de verbindingsdienst der Koninklijke Marine in Den Helder. Dat was een lichtpuntje, want de „De Zeeuw" (Hr Ms fregat F 811) is het zusje van de „Van Zijll" (F 810). Andermaal op zoek met de hulp van mr Ogle. Nog zoek EEN snelle motorsloep bracht mij van Parkeston Quay naar H.M.S. „Muil of Kintyre", een zusterschip van H.M.S. „Beachy Head" die als Hr Ms „Vul kaan" bij de Koninklijke Marine dienst heeft gedaan en nu weer netjes als vrachtboot vaart. Langszij van dit werkschip vond ik de vier mijnenve gers van het zesde flottielje, die nu met drie Franse mijnenvegers het 25e squadron minesweepers van de „Cas- tinets"-vloot vormen. De commandant van Hr Ms „Deurloo", de luitenant ter zee der eerste klasse A. J. Bos, die het bevel voert over dit oefensquadron deed mij een aanlokkelijk aanbod. Hij begreep de moeilijkheid en was bereid een plaatsje op zijn schip voor mij in te ruimen. De „Deurloo" is maar klein en naar het schijnt blijft het flottielje tijdens „Castinets" opereren in een beperkt zeegebied ten Noordoosten van Har wich, zodat men aan boord van dit scheepje zeker geen volledig overzicht krijgt over het verloop van de oefenin gen, maar een half ei is altijd beter dan een lege dop. Er is echter nog een kansje op een heel ei.... Een half uur geleden kreeg ik een telefoontje van mr Ogle, dat Hr Ms „De Zeeuw" nog in volle zee is en morgenochtend om acht uur in Ports- mouth zal aankomen. _Of daar_ aan boord plaats voor mij is? Het is zeer de vraag. Ik kan naar Portsmouth gaan. maar wie weet is dan inmiddels ook Hr Ms „De Zeeuw" van gedachten ver anderdZo sta ik voor een dilemma Het zal er wel op uitdraaien, dat 'k mee mag „ritselen" aan boord van IIr Ms „Deurloo". Laat ik er niet aan den ken, dat een mijnenveger nog erger slingert dan een fregat. En dat moet al erg zijn. Enfin, morgen hebben we ze kerheid. Eendracht maakt macht DE laatste dagen heb ik tal van En gelsen gevraagd naar hun mening over de militaire samenwerking in NATO- verband. Het was merkwaardig, dat de meesten weinig of in het geheel niet op de hoogte bleken. Nu staat de En gelse vrouw nog meer buiten de poli tiek en wat daarmee samenhangt dan de Nederlandse. De vrouwen en meis jes die ik sprak huismoeders, kan toorbedienden en winkelmeisjes ma ken zich niet bezorgd over een derde wereldoorlog. Een overigens zeer pien tere jongedame kon ook na een lange De steekpartij op de ..Hecuba De Amsterdamse rechtbank heeft gis teren uitspraak gedaan in de zaak te gen de 24-jarige tremmer M. M. uit IJmuiden, die aan boord van de „He- cuba" van de K.N.S.M. in het najaar van 1951 bij Zuid-Amerika op zee de hofmeester Kerkhof dusdanige messte ken toebracht, dat deze daaraan latei is overleden. De rechtbank achtte doodslag niet bewezen en sprak verdachte daarvan vrij, wel was de tremmer schuldig aan zware mishandeling, de dood ten ge volge hebbende. Hiervoor achtte de rechtbank verdachte echter niet strai- baaf, weshalve zij hem van Rechtsver volging ontsloeg en beschikte, dat hij ter beschikking van de regering zal worden gesteld om van harentwege in een inrichting te worder verpleegd. Te Rotterdam zullen waarschijnlijk binnenkort een aantal zeer hoge woon gebouwen verrijzen. Bij de raad is na melijk een voorstel ingediend, om zeven gebouwen te plaatsen in de Kleinpoi- der-West. Deze zullen 756 woningen negen woonlagen en 49 garages omva - ten. Voor de uitvoering van het plan zal een crediet van f 11.114.000 worden uitgetrokken. explicatie mijnerzijds niet zeggen of bet nuttig was haars inziens dat de NATO-mogendheden (dat zijn de landen die gezamenlijk optreden in de North Atlantic Treaty Organisation) op militair gebied samenwerken. Een zeer positieve gedachte hoorde ik uit de mond van een eenvoudige mijnwerker uit Wolverhampton, die ik vanmorgen sprak in de kerkhof tuin van St. Botelphs Church aan Bishopsgate in Londen. De 42-jarige John Scott zei het zo: „Hoe sterker we samen zijn, hoe kleiner de kans op een derde wereld oorlog." Dit is inderdaad het cardinale punt. Dat samen sterk zijn wil niet alleen zeggen: samen veel oorlogsschepen, veel vliegtuigen, tanks en manschappen ter beschikking hebben. Het aantal heeft slechts een relatieve betekenis. Het gaat er om, of al dit materieel en al Het fregat „De Zeeuw", een zuster schip van de „Van Zijll" waarop onze marine-redacteur de oefening Castinets zou meemaken. deze mensen onder één centrale leiding met effect kunnen optreden. De moder ne oorlogsvoering is geen kwestie van optellen en aftrekken. Negen NATO-mogenrlheden gaan nu in „Castinets" haar samenwerking op maritiem gebied en dan nog slechts wat één onderdeel daarvan betreft in de practijk beproeven. Ongetwijfeld zal ook deze geallieerde oefening voot alle betrokkenen van hoog tot laag be langrijke resultaten opleveren. Moge tenslotte ook „Ca.stinets" mijlen ver van de burgermaatschappij bedreven er toe bijdrage*, dat deze maat schappij niet opnieuw- door de ramp van een totale oorlog wordt getroffen. En moge men in de burgermaatschap pij beseffen, dat „Castinets" meer te maken heeft met oorlogspreventie dan met oorlogsvoorbereiding. Het eerste communiqué Woensdagavond is het eerste com muniqué van de oefening gepubli ceerd. Daarin wordt medegedeeld, dat de oefening 's morgens om acht uur is begonnen, nadat de er aan deelnemen de schepen in de zestien voorafgaande uren hun posities hadden ingenomen. Onderzeeboten konden de scheepvaart route en de zeetoegangen naar Noord- Europa bedreigen en luchtstrijdkrach ten werden gereed gemaakt voor ac ties van vliegkampschepen en vlieg- bases in Engeland. Verschillende plaatselijke verdedigingsorganisaties waren in staat van alarm gebracht. De oefening wordt geleid van de commandocentrale in Fort Southwick bij Portsmouth uit, vanwaar generaal Eisenhower acht jaar geelden het be vel gaf tot de invasie in Europa. De opzet van de oefening is, dat de blau we partij, die de landen op het vaste land en Engeland verdedigt, wordt bedreigd door de rode. die een deel van Noord-Europa heeft bezet Minister Rutten heeft ook in de Eer ste Kamer zijn ontwerp-Kweekschool- wet glansrijk in veilige haven kunnen loodsen. Na de over het algemeen waarderende redevoeringen van de verschillende Kamerleden was dat ook wel te verwachten. Met ingang van 1 September zal, zo heeft de bewinds man medegedeeld, de nieuwe wet practisch in werking treden. Er zal naar worden gestreefd, overschrijding van deze termijn te voorkomen. Op de Friese kweekscholen zal het Fries Over het vertonen van films Is de Nederlandse Televisie Stichting tot overeenstemming gekomen met de Ne derlandse Bioscoopbond. Hoewel het niet in de bedoeling van de N.T.S. ligt, veel films te draaien, zal dit een enkele maal wel geschieden en voor elke uit zending zullen de voorwaarden daarvoor worden overeengekomen. De functie van leider der televisie afdeling bij de VARA is vacant geko men, omdat de heer H. A. de Heus is teruggekeerd in zijn oude functie var hoofd der afdeling lichte muziek bij deze omroepvereniging. De heer Theo Uden Masman heeft deze functie niet aanvaard, omdat het afscheid van zijn levenswerk, het dansorkest The Ram- blers, hem toch te zwaar viel. Voor de krijgsraad te velde te Den Haag stonden gisteren terecht de ka pitein van de vliegbasis Twente. S. A. van H„ en de eerste luitenant van de luchtmachtstaf, J. B. W. M. de K„ aan wie opbchting en fraude was ten laste gelegd. De K. had o.m. een voor het rijk bestelde magneet op zijn eigen auto gemonteerd en had van verschei dene leveranciers gelden aangenomen. Bovendien had hij zich door een leve rancier een auto ter beschikking laten stellen en een valse reisdeclaratie in gediend. De auditeur-militair eiste negen maanden met aftrek en ontslag uit de militaire dienst, zonder dat hem het recht zou worden ontzegd bij de militaire macht te dienen. De kapitein Van H. werd ten laste gelegd in ver eniging met De K. oplichting te heb ben gepleegd. Bovendien had hij de korporaal Van R. verzocht te willen verklaren, indien dit zou worden ge vraagd. dat de genoemde magneet op een auto van de luchtmacht was ge monteerd. De auditeur-militair eiste een gevangenisstraf van drie weken tegen deze verdachte. in de vrije studieuren worden gegeven. Zonder hoofdelijke stemming is het ontwerp aangenomen. Eveneens ginig de gezinsreductie voor het schoolgeld er met vlag en wimpel door. Nadat de Kamer zich na enige be spreking had verenigd met een voor stel tot deelneming in enige ontwik kelingsplannen, begon zij aan een zwaarder probleem: de buitengewone bevoegdheden burgerlijk gezag. Hoe wel de meeste sprekers het met het beginsel wel eens waren, hadden zij tegen de uitwerking ervan nog al enige bezwaren. De heer Kolfschoten (KVP) richtte zich tegen de verschui ving van bevoegdheden, de heer Wen- delaar (VVD) tegen de invoering van interneringskampen, en tegen de ver grote macht van de BVD. De heer Al- gra (AR) wilde de beslissing uitstel len. totdat ook de nieuwe Oorlogswet er is, maar had overigens weinig be zwaren. Daarentegen had de heer Van Walsum (Arb.) weinig bezwaren tegen het ontwerp. Hij achtte het volkomen verantwoord en aanvaardbaar, maar drong aan op de uiterste beperking in de toepassing ervan. Minister Beel, de sprekers beant woordend, meende, dat men niet moest wachten tot de nieuwe Oorlogswet ge reed is. Deze zal eind volgende maand ivorden ingediend. Er wordt niet voor uitgegrepen op de uiteindelijke regeling van het politievraagstuk. De macht van de BVD wordt niet groter. Inter nering kent ook de oude Oorlogswet reeds. Het ontwerp is na re- en dupliek met 28 tegen 2 stemmen aangenomen. Ook de nieuwe Advocatenwet is ten slotte nog aanvaard. «Advertentie Ihe Med.. Hoofdinspecteur voor hei brandweerwezen In Den Haag is gisteren op 54-jarige leeftijd de heer P. L. van Boven, hoofd inspecteur voor het brandweerwezen, overleden. De heer Van Boven is ver leden week in een ziekenhuis opgeno men, om een operatie te ondergaan. De overledene, die in 1898 in Odoorn werd geboren, is officier bij de genie, officier bij de generale staf en leraar aan de hogere krijgsschool geweest. In October 1940 werd hij door het depar tement van Binnenlandse Zaken be noemd tot hoofdinspecteur voor het brandweerwezen, welke taak hij met grote tact en kundigheid heeft vervuld. Laatstelijk was hij tevens hoofdcom mandeur en hoofd van het bureau Brandweer van de afdeling Openbare Orde en Veiligheid van het departe ment. Hij was drager van verscheidene onderscheidingen. Dinsdag is het twaalfjarige meis je L. R. uit 's-Gravenhage bij het ba den in zee door de sterke stroom in zee getrokken. Een agent van politie en een soldaat begaven zich met de red- lijn in zee en hebben het meisje gered. Naar wij vernemen heeft het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité op voorstel van de K.N.A.U. besloten om een dames estafette-ploeg 4 x 100 meter uit te zenden. Over de samen stelling, zal pas in de komende weken worden beslist. Het ligt in de bedoe ling om de training nog eens extra aan te pakken. Men mag aannemen, dat Fannv Blankers-Koen en Puck Brouwer in ieder geval van deze esta fette-ploeg deel zullen uitmaken. Ook is thans definitief, dat Van der Zande aan het Marathon-nummer te Helsinki zal deelnemen. Resumerend staat het vast. dat Fanny Blankers- Koen, Willy Lust. Puck Brouwer en nog twee dames (voor de estafette ploeg) naar Helsinki zullen gaan en bij de heren Slijkhuis, Harting en Van der Zande. Eén van de bekendste schaakmeesters van de oude garde, Efim Bogoljubow, is in zijn woning te Triberg in het Zwarte Woud op 65-jarige leeftijd aan een hartverlamming overleden. Bogoljubow, die van geboorte een Rus was. maar later de Duitse natio naliteit verwierf, behaalde zijn groot ste successen tussen 1925 en 1935. Hij verloor in 1927 en in 1934 tweekampen om het wereldkampioenschap tegen Aljechin, maar kon deze in het inter nationale tournooi van Pistyan naar de tweede plaats verwijzen. In 1949 won Bogoljubow, alhoewel hij toen al lang over zijn hoogtepunt heen was voor de derde maal het kampioenschap van Duitsland dat hij ook in 1931 en in 1933 op zijn naam had gebracht. Hij heeft in zijn langdurige loop baan alle beroemde schakers van de laatste veertig jaar ontmoet, en was lange tijd één van de geduchtste riva len van Lasker, Capablanca en dr. Max Euwe. Pellenaars blies verzamelen De Nederlandse Tour de Franee- ploeg vertoefde Woensdag verscheide ne uren in hotel „Het Wapen van Bre da" te Breda. Het was de laatste bijeenkomst vóór het vertrek naar Brest. Kees Pel lenaars had zijn mannen en allen die met de ploeg mee naar Frankrijk zul len gaan bijeengeroepen om de laatste voorbereidingen te treffen. Tot de aan wezigen behoorde ook de voorzitter van de KNW'U, jhr. I. L. van den Bergh van Heemstede. Er heerste een prettige, ongedwon gen stemming. De renners zaten gezel lig bij elkaar en hadden het grootste plezier. Ruud de Grood. de vertrou wensman van de organisatie van deze grote etappen-wedstrijd, sprak de equi pe toe en zei dat hij de grootste ver wachtingen van de jongens had. Voor de Tour bestaat in ons land grote be langstelling en ook het bedrijfsleven houdt zich niet afzijdig: er zijn vele premies en giften in natura ontvangen. Tijdens de persconferentie, die gis teren in Amsterdam werd gehouden door de organisatoren van de T.T Assen, is een telefoontje binnengeko men, dat twee Italianen in de 250 c.c. klasse zullen starten op de nieuwe Lambretta's, speciaal door deze scpo- terfabriek gebouwde racemotoren. Het zijn de bekende rijders Nello Pagani en Romolo Ferri, die tijdens de T.T. in Assen op 28 Juni deze nieuwe machi nes zullen berijden. Het is de eerste maal in de geschiedenis van het inter nationale wedstrijdwezen, dat deze machines, waarover nog maar weinig bekend is. maar waarvan geze^i kan worden, dat zij tot de snelste zullen behoren ,aan de start komen. Woensdagmiddag is de loting ver richt voor het Wimbledon-tournooi dat Maandag 23 Juni begint. Onze landge noten ziin in zoverre fortuinlijk ge weest dat ze niet al onmiddellijk in de eerste ronde van de enkelspelen tegen geplaatste spelers of speelsters behoeven aan te treden. Dehmert komt uit tegen de Brit Ho- ward Walton, Van Swol tegen de Australiër Harry Hopman en Rinkel tegen de Oostenrijker Specht. Wellicht wacht Van Swol de zwaarste taak. Bij de dames lootte mevr. J. Roos Van der Wal tegen mevr. A. Luxton (Engeland en Nel Hermsen tegen mevr. A. Thomas (Engeland). De heer De Grood deelde verder mede dat de renners Zondagavond vanuit Amsterdam naar Frankrijk zullen ver trekken, nadat zij hebben deelgenomen aan de Nederlandse baankampioen- schappen. Om negen minuten over acht gaan zij met de trein naar Parijs, waar zij Maandagmorgen vroeg arriveren. Enige uren later zal de reis worden voortgezet naar Brest, dat men om streeks half vijf hoopt te bereiken. Als eerste mecanicien zal optreden de Fransman Montillot, en als tweede Piet Gommans. Eerste verzorger is Leon Sonnet en als zijn ass. zal de Breda- naar Thomas fungeren. Klaas Buchley zal als chauffeur van de ploeg meegaan. Pellenaars merkte op dat men in ons land niet te hoge verwachtingen mag koesteren van de ploeg na het succes in de ronde van Nederland. Een tour de France is nog altijd heel wat anders, zei hij. Toch had hij vertrouwen in de jongens en hij hoopte dat zij een re sultaat zouden behalen dat ons land waardig is. Vervolgens sprak jhr. Van den Berch van Heemstede de equipe toe. Hij wees op het belang van de ploeggeest en hoopte dat men als één man zou strij den en daardoor goede prestaties zou weten te bewerkstelligen. Met klem drong hij aan op gehoorzaamheid aan de ploegleider. Het ga jullie goed en tot weerziens, zo besloot de KNWU- voorzitter. Ten slotte voerde Joris van den Berg het woord. Hij besprak de technische zijde van de Tour en verklaarde dat de huidige equipe er veel gunstiger voor staat dan die waarmede hij vroeger naar Frankrijk ging. Aan het einde van de bijeenkomst bood Pellenaars de ren ners een lunch aan. P)e uitslag van de vijfde etappe van de Ronde van Zwitserland, een tijdrit over 80 km van Monthey naar Crans. luidt: 1. Fornara (Italië) 2.22.20; 2. Mëtzger (Zwits.) 2.25.27; 3. Kubler (Zwits.) 2.26.01; 4. Brun (Zwits.) 2.26.34; 5. Schaer (Zwits.) 2.26.58; 6. Clerici (It.) 2.27.44: 7. Biagioni (It.) 2.28.27; 8. Giu- dici (It.) 2.28.44; 9. Kamber (Zwits) 2.29.10; 10 Robic (Fr.) 2.29.44. Koblet (Zwits.), die met 2 uur 30 minuten 57 sec. de veertiende plaats bezette in deze rit tegen het horloge, was volkomen uitgeput en zakte op de finishlijn in elkaar. Opgegeven hebben: Conterno (It.), Kebaili (Duitsl.) en Diederich (Lux.). Het algemeen klassement luidt na deze etappe: 1. Fornara (It.) 27.29.04; 2. Kubler (Zwits.) 27.33.15: 3. Schaer (Zwits.) 27.33.37; 4. Clerici (It.) 27.34.44; 5 Goldschmit (Lux.) 27.35.56. 7E hebben de gevierde schrijver van oorlogsromans, Ericli Maria Re- marque (van het Westelijk front geen nieuws) gevraagd, of hij zijn romans schreef aan de hand van dagboeknoti ties. die hij aan het front had ge maakt. „Neen", antwoordde Remarque, „in de oorlog hield ik er geen dagboek op na. „Van het Westelijk front geen nieuws", schreef ik tien jaar later, in Zuid Frankrijk, temidden van bloemen en mooie vrouwen". Toen vroeg men: „Maar schreef u dan niets, toen u te midden van de verschrikkingen van de oorlog zat?" De auteur antwoordde: „Ja zeker, toen schreef ik poëzie. Over bloemen en mooie vrouwen!" Theo- door heeft een nieuwe methode ont dekt om goedkoop met vacantie te gaan. U verspreidt het bericht, dat u dit jaar naar Parijs gaat. Vraagt iemand u dan: „Ik hoor, dat u dit jaar niet naar Parijs gaat?", dan antwoordt u: „Nee. je bent abuis. We gaan dit jaar niet naar Rome. Jij bedoelt vorig jaar. Toen gingen we niet naar Parijs", n In een Nederlandse krant vond Theodoor een bloemlezing uit de ant woorden, die jongelieden geven op de llllllllllllllllil vragen, die elk bureau voor hu welijksbemiddeling hen stelt. Zo'n vragenlijst vergt ook een „omschrijving van het karakter". Dit punt biedt voor De weg schijnt nu voor goed opgebroken deze en gene enorme moeilijkheden. Een meisje vulde in: „Ik ben kattig". Een verpleegster constateerde: „Ik ben bazig, maar intussen zit ik er mee". Dan was er ook 'n jongeling, die ze ker veel in de diplomatieke wereld zal bereiken. Deze antwoordde op de ka- raktervraag: „Ik geloof, dat ze me thuis nogal aardig vinden!" Ook de vraag: „Hoe denkt u zich uw toe komstige levensgezel(lin)?", ontlokte menigeen openhartige ontboezemingen Een meisje wilde om persé niet nader genoemde redenen een „lelijke jon gen". En dan was er een oud manne tje, dat verkondigde: „Tk wil een vrouw; of ze lelijk is geeft niet, als ze maar geld heeft. Dan kunnen we best veel plezier hebbenEn tenslot te nog een hengelverhaal in het Latijn. Uw lijfaap passeerde gisteren een vis ser, die er nogal zielig bij zat. „Bijten ze nogal?", vroeg Theodoor deelne mend. De visser antwoordde: „Hele maal niet. Om u de waarheid te zeg gen: in dit water is geen vis te vin den!" „Maar waarom vist u hier dan?" „Omdat 't goedkoop is. Ik bespaar een aardig bedrag op ni'n deeg!" De mogelijkheid is niet uitgesloten, maar dat hangt af van de resultaten in de nog resterende weken, dat de ploeg nog met enkele andere athleten zal worden uitgebreid. Hiervoor ko men in aanmerking de athleten Vis ser (verspringen). De Kroon (800 me ter) en Saat (100 en 200 meter). Hun prestaties op de Nederlandse kam pioenschappen, welke op 28 en 29 Juni te Rotterdam worden gehouden, zullen de doorslag geven of hun uit zending doorgaat. Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft besloten om Bram Charrté (Den Haag) in het zwaargewicht en Jan Smeekens (Breda) middengewicht uit te zenden naar de Olympische Spelen te Helsinki. Het middengewicht wordt verwerkt op Za terdag 26 Juli, in de avonduren, het zwaargewicht op Zondag 27 Juli, even eens in de avonduren. Wij vernemen verder, dat de Neder landse krachtsportbond te Helsinki zal worden vertegenwoordigd door de heer J. Perel .Amsterdam), tevens be stuurslid van de internationale ge wichthef federatie en T. van Deutekom (Arnhem)secretaris-penningmeester van de NKSB, die als verzorger-bege leider zal fungeren. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de KNVB ir. H. F. Hopster, vice- voorzitter van de KNVB aangewezer als chef d'équipe van de ploeg, welke naar Helsinki zal gaan. De Olympische fakkel zal Woensdag morgen 25 Juni om half negen door middel van een brandglas ontstoken worden in het oude stadion van Olym- pia. Daarna zullen 364 estafettelopers zorgen voor het transport over 340 krr naar het stadion van Athene, waar eer vertegenwoordiger van het Finse or ganisatiecomité de fakkel Donderdag avond in ontvangst zal nemen. Voor de overbrenging van het vuur per vliegtuig naar Malmö zal de mijn lamp worden gebruikt welke door het Olympisch Comité van de Saar ten geschenke is gegeven. Van Malmö dooi Zweden en Finland naar Helsinki zul len weer estafettelopers de fakkel dragen. De heer Mordy Maduro, voorzitter van de Curagaose voetbalbond, die <de Antilliaanse voetbalploeg, welke naai Helsinki gaat, begeleidt, heeft onr enkele nadere inlichtingen verstrekt over de kracht van Brazilië, waartegen Nederland in de voorronde van hel Olympisch tournooi uitkomt. De heer Maduro kende uit de aard der zaak het Zuid-midden Amerikaanse voetbal goed en was ervan overtuigd, dat de Brazi lianen, die in ieder geval naar Finland komen, met een geheel andere ploeg in het veld zullen treden dan die. welke in het tournooi om het wereld kampioenschap in 1950 te Rio aantrad. De mogelijkheid is groot, dat Brazilië met een universiteitsteam komt. Over de amateur status van een dergelijke ploeg kon en wil de heer Maduro zich niet uitlaten, want het is zeer moeilijk om hierop controle uit te oefenen, vooral als het begrip amateur niet nauwkeurig staat omschreven. Men speelt met een stopperspil. In het al gemeen past een Braziliaanse ploeg het korte spel toe, zoals men dat van Oos tenrijk kent, maar het tempo is veel en veel hoger. Als een Braziliaanse voorhoede evenwel constateert, dat men er op die manier niet komt, wij zigt men de tactiek en gaat men tot long-passing over, waarbij de vleugel- halfs aanvallend spelen. Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft besloten om vijf boksers naar het Olympisch tour nooi te Helsinki uit te zenden. Deze uitzending door het N.O.C. is voor een deel mogelijk geworden door finan ciële medewerking van de Nederlandse öoksbond. Wat de samenstelling van *re jpl?egbetreH> het bestuur van de Nederlandse Boksbond zal zich hier over nog nader beraden. Begin volgen de week mag men een beslissing ver wachten. Hamea Crème - Gezonde huid Gave handen Hamea G e I e i «Advertentie ing iVJea.i In een hoofdartikel van het officieel orgaan van de Russische sportorgani satie, „Sowjet Sport", wordt verklaard, dat het tempo waarmee Russische ath leten wereldrecords veroveren bui tengewoon langzaam" genoemd moet worden en dat de sportbeoefenaren in Rusland dan ook hun inspanning om wereldrecords te breken moeten ver- aubbelen. „De sportbeoefenaren heb- Sr°te verplichtingen tegenovei het vaderland zo zegt het blad, dat ver der concludeert dat het peil van de nationale records voor dameszwem- men, wielrennen en verschillende ath- letieknummers geenszins bevredigend en allerminst van wereldklasse is. „Ook kunnen de boksers, schermers, tennissers en voetballers hun prestaties nog belangrijk verbeteren", aldus Sow jet Sport, „en daarom zal er veel in tensiever en gedurende meer dagen in ae week getraind moeten worden en Siinc de tr!,iners hun PuPiHen er steeds van moeten doordringen, dat het ,nafr records de vervulling van hun vaderlandse plicht is. Met record- verbeteringen vergroten de athleten hit blad! "0 Van °n'S Iand" bS

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3