H.B.S. wordt een zesjarig Athenaeum r Pim. Pam, Pom en de blauwe vaas A Betere vorming voor toekomstige taak Nieuwe vierjarige middelbare school De b'oemensfraaf van ptft mat POPENT'oo' Op expeditie naar Groenland LS HET HART SPREEKT...,, rYnee shann INGRIJPENDE ONDERWIJS-WETSONTWERPEN Groots stuk werk van minister Rutten Minister R. T. Rutter Het Radioprogramma Belgie heett te weinig Vlaamse officieren Joegoslavië beperkt zijn staf in Bulgarije 37,7 milliard francs voor de Franse atoomindustrie Ook een ambtenarenverbod 'n Frankrijk Iraanse repliek voor het Internationaal Hof Verenigde Partij boycot nieuw hof van appèl D Z Z3 Weer Duitse vestigingen in Indonesië Opnieuw roofmoord op Java Zes doden bij ontploffing in Belgische mijn (Van onze parlementaire redacteur) JJINIS1ER RUTTEN heeft in een persconferentie een uitvoerige toelichting gegeven op de bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerpen tot regeling van het voorbereidend hoger- en van het algemeen middelbaar onderwijs, waarin wordt getracht een wettelijke vorm te geven aan de denkbeelden, die minister Rutten ongeveer een jaar geleden in een nota aan de Tweede Kamer heeft ken- .^?r gemaakt. Algemeen middelbaar onderwijs en voorbereidend hoger onder wijs hebben, aldus de minister, een zo uiteenlopende doelstelling, dat regeling ut twee verschillende wetsontwerpen is geboden. Algemeen middelbaar onder wijs toch moet de leerlingen die algemene ontwikkeling geven, die voor vele functies in het maatschappelijk leven in bedrijfs- en overheidsdienst is vereist, terwijl het voorbereidend hoger onderwijs beoogt een opleiding te geven, welke tot het volgen van hoger onderwijs geschikt maakt. TN HET wetsontwerp voorbereidend hoger onderwijs worden de gymnasia, de lycea en de hogere burgerscholen voortaan ten einde het prae-universi- tair karakter van dit schooltype beter te doen uitkomen athenaea te noemen geregeld. De cursusduur van al deze schooltypen zal zes jaar zijn. Voor de HBS betekent dit een verlenging met één jaar. De minister acht dit nood zakelijk, omdat de omvang der leerstof, die niet drastisch is te beperken, voor de meeste leerlingen te groot is om in vijf jaar goed verwerkt te kunnen wor den. Hij is zich bewust van de bezwa ren. maar gelooft, dat door het rustiger tempo het doubleren zal verminderen. Bovendien bestaat voor zeer begaafde leerlingen de mogelijkheid de studie in minder dan zes jaar te voltooien. In het leerplan van het gymnasium worden geen ingrijpende wijzigingen voorgesteld; het is echter gewenst, dat met het oog op de eisen van het huidi ge gecompliceerde maatschappelijke le ven de sociale wetenschappen een ze kere mate van aandacht krijgen. Geheel nieuw is, dat op het athe naeum en op de overeenkomstige af deling van het lyceum eenvoudig Latijn zal worden gegeven, ter persoonlijke verrijking van de leerlingen en tot be ter begrip van algemeen gebruikelijke namen, termen en uitdrukkingen. In de hogere klassen zullen bovendien klas sieke geschriften in vertaling worden gelezen. Baas in eigen huis TENEINDE een „te strakke gelijkvor migheid" tegen te gaan, meent de minister, dat elke school de vrijheid moet hebben naast het minimum aantal lessen in voor allen verplichte „kern vakken", een eigen bijzonder leerplan van „keuzevakken" op te kunnen stel len, hetwelk tevens de ontwikkelings- mogelijheden der leerlingen zou ver groten. De school en de rector ook het athenaeum krijgt een rector zij „baas in eigen huis"! Dit baas-in-eigen-huis-zijn komt naast de vrijheid zelf de duur der lessen te kunnen bepalen, onder meer ook tot uitdrukking in de voorgestelde rege ling van het toelatingsexamen, dat niet meer verplicht zal zijn. De toelating zal in principe geschieden op het ad vies van het hoofd van de lagere school, maar de rectoren kunnen een toela tingsonderzoek instellen. Ook in financieel opzicht zal, moch ten deze voorstellen wet worden, de school in aanzienlijke mate „baas in eigen huis" zijn. Tevens zal de lijn der pacificatie verder worden doorgetrok ken; de subsidiëring van bijzondere en gemeentelijke scholen zal aanzienlijk worden vereenvoudigd. Zowel naar de kant van de lagere school als naar de kant van de univer siteit wordt een nauwere aansluiting nagestreefd. Zo is het onder meer de bedoeling, dat in de hogere klassen de leiding van de leraar geleidelijk zal verminderen, opdat de leerlingen aan zelfstandige studie gewend raken. De regeling der eindexamens onder gaat vooralsnog niet veel wijziging. In deze wenst de minister eerst de reacties en suggesties van belanghebbenden af te wachten. „Laat ze maar los komen om ons op de goede weg te brengen!" Hierbij zou men bijvoorbeeld kunnen denken aan verschillende soorten van einddiploma's. Algemeen middelbaar onderwijs LIET algemeen middelbaar onderwijs dient een veelzijdige ontwikkeling te geven en in dat opzicht voor te be reiden voor de vervulling van taken en functies, waarvoor meer ontwikke ling in gezin en samenleving, maar geen hoger onderwijs-opleiding is ver eist. Het gaat erom, dat de leerlingen de geestelijke geschiktheid verwerven, die als algemene voorwaarde kan wor den beschouwd voor een goede vervul ling van midden-functies en levensta ken voor meer ontwikkelden. Het on derwijs zal derhalve zo moeten zijn, dat de leerlingen enige kennis verwer ven van en inzicht verkrijgen in de belangrijke geestelijke stromingen, de maatschappelijke verhoudingen en de culturele verschijnselen; dat zij de mid- Op de opzienbarende nota, die prof. dr. R. T. Rutten vorig jaar als minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen bij de Tweede Kamer indiende en die zeer ingrijpende wijzigingen in de structuur van het onderwijs in ons land beoogt, is thans een aantal wetsontwerpen gevolgd, waarvoor onze parlementaire Redacteur in nevenstaande bij drage bijzondere aandacht vraagt. delen leren om later hun geestelijke horizon zelfstandig te kunnen verrui men; hun latere sociale verantwoorde lijkheid gaan beseffen; zich de begrip pen en de vaardigheden eigen maken, die als basis voor de meer speciale vor ming, die op deze algemene vorming aansluit, onontbeerlijk zijn. De minister verwacht, dat het diplo ma van de vier-jarige algemeen middel bare school in het ontwerp worden voorts de vijfjarige middelbare meisjes school, de drie-jarige algemeen middel bare avondschool en de vijf-jarige han delsavondschool geregeld zal worden aanvaard als aanbeveling voor tal van betrekkingen. „Het Rijk zal in deze het voorbeeld geven". Niet gemakkelijker maar anders AANGEZIEN het onderwijs in de eer- ste twee klassen van de algemeen middelbare school nagenoeg gelijk zal VRIJDAG 20 JlINl HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24:00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Hoogmis. 9.35 Schoolradio. 10.05 Water standen. 10.10 Pianoconcert. 10.40 Maas- tuchts Stedelijk Orkest. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram .muziek. 12.00 An gelus. 12.03 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Lunchcon cert. 12.35 Zonnewijzer. 11.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Pianoduo. 13.45 Voor de vrouw 14.00 Schoolradio. 14.20 Madrigaalkoor. 14.55 Gram.muziek. 15.35 Zang en piano 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Clavecimbelreci- tal. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram.muziek. 18.40 „De uitkijkpost". 18.50 Lichte mu ziek. 19.05 Militaire causerie. 19.15 Rege ringsuitzending: „Verklaring en toelich ting". 19.35 Verkiezingstoespraak. 19.50 Gram.muziek. 20.00 Nieuws en weerbe richten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Omroeporkest en solisten. 21.00 „Oss zoals het leeft en werkt", klankbeeld. 21.50 Lichte muziek. 22.15 „Om de toekomst van Nederland", klank beeld. 22.35 Gram.muziek. 22.45 ..Het Christelijk Oosten", causerie. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Metropole-Orkest. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 12.00 AVRO. 16.00 VARA, 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO, 23.0024.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.33 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de hutsvrouw. 9.05 Gram.muziek. 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding 10.20 Schoolradio. 10.50 Gram.muziek 11.15 RadiofeuiUeton. 11.35 Sopraan en piano. 12.00 Orgel en accordeon. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram.muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Reportage. 13.20 Dans muziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Gram. muziek. <14.50—15.10 Voordracht.) 16.00 Zangsolisten en orgel. (In de pauze: voor- oracht.) 16.35 Voor de jeugd. 17.05 Vrou wenkoor. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Prijzen praatje. 19.00 Pianospel. 19.15 Verkiezings toespraak. 19.30 ..Gezag en Vrijheid", cau serie 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Piano-trio. 20.30 ,.De Europese eenwording", causerie. 20.40 .Leven op de aarde", causerie. 21.00 Amu sementsmuziek. 81.35 „Het hangt aan de muur en het tikt". 21.55 Buitenlands over zicht. 22.10 Gevarieerd programma. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijdins 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Gram.muziek experimenteel Televisieprogramma van de VARA - 19.45-21.15: „Europa in 3ch«venlngen". zijn aan dat van een athenaeum. kan dit schooltype zowel volledig zelfstan dig als in combinatie met een athe naeum worden opgezet. Hierdoor zal een overgang van l.et ene naar het an dere type geen grote bezwaren met zich brengen. Eerst in het derde en het vier de leerjaar zal een differentiatie optre den in twee richtingen; naast een gron- dig onderwijs in de moedertaal en de ook actief te beoefenen moderne talen zal enerzijds grotere nadruk op maat schappelijke vakken, anderzijds op de wiskundige en verwante vakken wor den gelegd. De algemeen middelbare school moet echter niet een gemakkelijker school worden dan de huidige HBS. maar een andere! Overigens zal het baas-in-eigen huis-zijn eveneens van toepassing wor den bij de organisatie van het algemeen middelbaar onderwijs. Uitgebreid lager onderwijs CEN reorganisatie van het uitgebreid lager onderwijs wordt nog niet aan de orde gesteld. Wel doet zich ook daar een vernieuwingsstreven gevoelen, dat weldadig aandoet, maar de minister wil de resultaten van dit streven afwach ten. Hij wenst eerst met de algemeen mid delbare scholen te gaan experimente ren in een beperkt aantal scholen, waar voor in aanmerking komen enkele athenaea en verder handelsdagscholen, drie-jarige hogere burgerscholen en en kele geschikte ulo-scholen. Omzetting en bloc van laatstgenoemde scholen in algemeen middelbare scholen zou stel lig niet verantwoord zijn, omdat het uit gebreid lager onderwijs een geheel an dere en eveneens onmisbare doelstelling en taak heeft dan het voorgestelde al gemeen middelbaar onderwijs. lAdverteutie iujt Mco 76. De keurige heer, die zo juist als eerste bezoeker naar binnen was ge gaan, was niemand anders dan Billie. En niet zodra was Billie de agent ge passeerd, of hü begon zachtjes in zich zelf te grinniken. ..Hij herkent me he lemaal niet. Prachtig, ik zit hier zo veilig als wat! Zo nu en dan maar eerst eens informeren, waar ik de lootjes kan krijgen". Maar dat was niet eens nodig. Zodra hij de zaal bin nenkwam. waar de verloting gehouden zou worden, werd hij bestormd door Pim, Pam en Pom, die aangewezen waren om de lootjes te verkopen., .Wilt u een lootje kopen, meneer?" vroeg Pim. „Het is voor een goed doel en u kunt er prachtige prijzen mee winnen!" „Neemt u er tien tegelijk meneer", voegde Pom er aan toe. „Dat is nog voordeliger ook! Bij tien tege lijk krijgt u korting!" „Tien?" lachte Billie. „Geef je hele mandje maar hier jongens, ik koop alle lootjes. Hahaha!" Pim, Pam en Pom begrepen niet goed. waarom die edelmoedige heer zo'n plezier had, maar het interesseerde hen ook niet zo erg. Ze hadden een hele mand met lootjes verkocht aan de eerste de beste bezoeker en ze wa ren ervan overtuigd, dat mevrouw Babbelgraag tevreden zou zijn. (Advertentie. Ing. Me cl.) In het Belgische leger heerst een groot tekort aan Vlaams sprekende officieren. Ongeveer zestig procent der Belgische dienstplichtigen wordt ge vormd door Vlamingen, doch van de 5296 beroepsofficieren, die België telt, zijn er slechts 1098 de Nederlandse taal machtig, zodat de Vlaamse brigades dikwijls onder commando van Frans sprekende officieren staan. Tengevol ge van een van Vlaamse zijde op. de scholen gevoerde propaganda meldden zich dit jaar echter niet minder dan 351 Vlaamse candidaten voor het toe latingsexamen der militaire academie tegenover slechts 64 in 1946. Van deze 351 slaagden evénwel slechts 46. Van de 223 Franstalige candidaten werden er 54 tot de academie toegelaten. Deze voor de Vlamen ongunstige cijfers zou den het gevolg zijn van het feit, dat de Franstalige studenten beschikken over instituten, waar toekomstige offi cieren worden voorbereid op het toe latingsexamen der militaire academie. Een commissie heeft thans tot taak het talenvraagstuk in het leger gron dig te bestuderen. De Joegoslavische regering heeft be sloten haar diplomatieke staf in Bul garije te beperken tot één attaché, zulks naar aanleiding van het verwer pen van drie Joegoslavische protest nota's tegen het ontvoeren van een Joegoslavisch onderdaan van het ter rein van de ambassade te Sofia. De Franse ministerraad heeft een wetsontwerp aangenomen betreffende een vijfjarenplan voor de ontwikkeling der atoomenergie (1952 tot 1957). Hier mee zijn 37,7 milliard francs gemoeid. Deze som is bestemd voor de vervaar diging van plutonium, dat benodigd is om de atoomkracht voor de industrie te kunnen gebruiken. Naar een drie eeuwen oude traditie is ook dit jaar weer de beroemde „bloemweg" gelegd te Genzano, even buiten Rome. Deze bloemen- straten dienen als versiering voor de jaarlijkse processie naar de kathedraal. De gelovigen lopen aan beide zijden langs het bloemen- tapijt. De bisschop gaat echter met de priesters over de bloemen heen. Een overzicht van de voorberei dingen. VEN gezelschap van vier en twintig zeelieden, soldaten en geleerden be reidt zich voor op een verkenning van de ijsvlakten van Noord-Groenland, die twee jaar zal duren. Men wil na melijk de theorie onderzoeken, dat Groenland geen subcontinent is doch een groep eilanden die met een ijskorst is overdekt. Leider van de expeditie zal zijn de 41-jarige vlootofficier Court- land Simpson van de Britse Konink lijke Marine. Kapitein Hans A. Jensen, 32 jaar oud, van het Deense leger gaat mee om toezicht te houden. Men wil 5 Juli uit Londen vertrekken met de Noorse robbenvaarder „Tottan". Simpson ontdekte eens. op een vlucht langs de Oostkust van Groenland, een bergketen met een onbevroren meer daarachter. Vóór de winter wil men een basis betrekken in Louise-land. Ongeveer midden op de ijskap, welke Groenland bedekt wil men een kleine post op richten, die via de radio in contact zal staan met de hoofdbasis. Die post, door drie man te bezetten, zal op 1300 km afstand van de Pool liggen en op een hoogte van ongeveer drieduizend meter. De Franse regering is voornemens, ambtenaren, die in bepaalde betrekking staan tot communistische organisaties, uit functies te verwijderen, waar zij toegang hebben tot vertrouwelijke do* cumenten. De regering wil soortgelijke veiligheidsmaatregelen nemen als men in de V. S., Engeland, Nederland en Zwitserland heeft 'genomen. Het Internationaal Gerechtshof kwam gistermiddag opnieuw bijeen tot het aanhoren van de Iraanse repliek in de zaak der bevoegdheid van het Hof. Premier Mossadeq, die, zoals was aan gekondigd, bet woord zou voeren, was echter niet aanwezig. De Iraanse ge zant nam in deze zitting het eerst het woord en verklaarde o.m., dat de hou ding van Perzië steeds consequent was geweest, terwijl Engeland thans een maatregel wilde blokkeren, welke het eerst had aanvaard. De gezant zei te vertrouwen, dat het Hof het oordeel van de Iraanse openbare mening in deze zaak zou bekrachtigen. Hierop ging prof. Rolin over tot het juridi sche gedeelte der repliek. Hij merkte daarbij op. dat de beide Britse pleiters geen enkele moeilijkheid uit de weg waren gegaan en bekwaamheid en vernuft hadden getoond bij de behan deling van deze zeer moeilijke zaak. Vandaag heeft prof. Rolin zijn repliek voortgezet. FEUILLETON 48. Heather kreeg een kleur. „Omdat jij nu herrie hebt over Benny, behoef je nog niet zo lelijk te doen wat Jinks betreft". „Dat zou ik ook niet, als jij er maar niet op hamerde dat moeder hem zo graag mag lijden". ,lk hamer er niet op. maar jij bent zo verbazend lichtgeraakt". ,Och. loop naar de maan!", zei Joan woedend en verliet de kamer weer, op haar min of meer gebruikelijke manier de deur heftig dicht slaand. Heather keek Barbara eens veelbe tekenend aan. „Ze is in een slecht humeur!", zei ze Och, ze maakt zich zeker zorgen Ik zou er maar geen notitie van nemen ik jou v.as" „Ik voor mij kan niet begrijpen wat ter wereld ze in die vreselijke Benny Jackson ziet". „Geloof je niet. dat niemand van ons eigenliik kan begrijpen wat iemand in een ander ziet", vroeg Barbara met een gedwongen glimlach. „O, jawel. Jij ten minste zult wel 'ninen begrijpen wat ik in Jinks zie" nderdaad begrijpen, wat Heather ir fint-s zag! Wie zou dat ook beter kun oen? Kwam hij nu maar niet lunchpi of kon ze maar enig motief vinden on «rfens heen te gaan! Ze vond het zo ,Unl«k me» hem aan dezelfde tafel te ritten. wat »i enige malen gebeurd was „Kan ik u ook iets aanreiken, juffrouw Newcombe?" „Neen, dank u, meneer Charrington". Én toen onlangs die op merking van Heather; .Wordt het geen tijd, dat jelui Barbara en Jinks tegen elkaar zeggen?" Toen hij aankwam ging juist de tele foon. Barbara, op weg daarheen, open de de deur en verzocht hem, in de salon te gaan. waar Heather vertoefde. Hij bleef staan, keek haar in 't ge zicht en zei toen: „Nog vele jaren, hoor". De woorden gaven haar een schok. Aan niemand van de Melroses had ze verteld, dat ze die dag jarig was. En ze had zich zelf wijs gemaakt, dat zo iets ook maar be r kon worden ver geten, omdat verjaardagen voor vol wassenen feitelijk van weinig belang zijn. Toch was er twee jaar geleden een verjaardag geweest in Labrador, haar één-en-twintigste. toen Jinks haar had gezegd: „Zeg eens, je bent nu meerderjarig; hoe denk je over een huwelijk met mij?" Barbara vroeg zich af. of hij zich dat nog herinnerde. De blik in zijn ogen of was het wat inders? zei haar van wèl! Ook hij herinnerde zich, hoe ze hem destijds '-'.'as tegemoet getreden, hoe hij haar rievig had omhelsd en vurig gekust hoe zij hem als 't ware met gelijke mint had betaald. Onwillekeurig deed ze een stap ichteruit. „Laat dat. Jinks". riep ze bits. want juist op dat moment stak hü zijn armen uit en voor zij er op ver dacht was, kuste hij haar zoals hij haar toen in Labrador had gekust. Een ogenblik scheen ze met lamheid gesla gen; de tyd leek stil te staan, de laat ste twee jaren waren als uitgewist en er was nooit een verwijdering tussen hen gekomen. Maar eensklaps liet hij haar met een vlugge beweging los en verdween. De salondeur viel achter hem dicht, terwijl de telefoon nog steeds doorbelde. Met bevende hand lichtte Barbara het toestel van de haak. „Hallo, met wier' „Wat hebt u me lang laten wachten zei mevrouw Melrose kribbig. ,,'t Spijt me, mevrouw; ik „Och, juffrouw Newcombe, wilt u als 't u blieft Joan even roepen". Barbara liep, met nog knikkende knieën, de gang door. Wat had Jinks toch gescheeld, dat hij haar zo had ge kust? Of haar, dat zij 't had toegelaten? Elk ogenblik had iemand uit een der vele deuren in de hall kunnen komen en hen verrassen. Hij had geen recht haar te kussen, noch hier noch elders. Had ze hem nog niet duidelijk genoeg aan 't verstand gebracht, dat alles tus sen hen uit was? Had ze dit niet dik wijls genoeg voor zich zelf vastgesteld sinds ze hem had teruggezien? Toen ze de kruk van Joan's deur om draaide, bleek deze gesloten. „Wie is daar?", riep Joan kribbig. „Joan, je moeder vraagt je. aan de telefoon te komen?" „Zeg, dat ik haar niet wil spreken Ik...." „Misschien is het beter, dat je het wèl doet, kindlief". „Vooruit dan maar". De sleutel werd omgedraaid en Joan, met hoed en man tel, klaar om uit te gaan. trad vol te genzin naar buiten „Een osenblik la ter zou ik weg gewees' ziin". zei ze spijtig. Barbars ging weer naat hapr eigen kamer. Wat een morgen! Met de han den steunend op de glasplaat van haar toilettafel, bleef ze staan, hopend, dat het wilde kloppen van haar hart einde lijk eens zou bedaren. Waarom zou, na al wat ze Jinks te verwijten had, na al haar gevoelens van boosheid, wrok, verbittering dat ene korte ogenblik van lichamelijk contact haar zo geschokt hebben? Joan, met haar ultra-moder ne opvattingen, zou onmiddellijk heb ben gezegd waar 't op stond. „De lief de, Barbara. dat weet je toch wel op jouw leeftijd! Zo gaat het immers". En ja, daar had je de grote vraag. Was dit heus de kwestie of was het een voor bijgaande bevlieging, in de grond der zaak van geringe betekenis? Zat er niet méér achter? In de gang klonken voetstappen Toen Barbara zich omwendde, zag ze Joan met bleek en verwrongen gezicht op de drempel staan. dóén?"38™' Z°U je iets voor nie willen „Hm, ja. Joan?" ten minstewat dan. Op wanhopige toon antwoordde Joan- rsV!°[ ,n® naar Benny willen hfiParauiï ««afspraak met hem Frith "v" restaurant in Fritn Street. En nu heeft moeder me gezegd, dat ik bij Marshall een nieuwe jurk moet gaan passen en haar daar ontmoeten, om dan samen te lunchen Ik heb nog geprobeerd, er onderuit te komen, maar je weet. hoe ze is Alsof rff "?e an schelen. hoe die ellen dige jurk er uit ziet! Och Barbara rin. het alsjeblieft voor me Vertel 'hem wat er is gebeurd en vraag hem of hh nog eens wil opbellen. Zeg mTar da L" WCi tl'ssenuit zal kriypen zonder dat moeder het merkt" ae (Wordt vervolgd) De Zuidafrikaanse Verenigde Partij zal niet deelnemen aan processen van het parlementaire hof van appel, aldus heeft de leider dezer oppositiepartij, Strauss, verklaard. Dinsdag zijn de pro cedureregels van het hof gepubliceerd. De Indonesische regering heeft zich bereid verklaard weer Duitse vestigin gen toe te staan, mits deze zich als filialen van Duitse ondernemingen uit sluitend bepalen tot de handel in Duit se producten, aldus is medegedeeld door de leider van de onlangs uit Indo nesië teruggekeerde goodwill-missie, dr Helfferi^h. De Indonesische regering is verder bereid toestemming te geven voor de oprichting van een Duits ingenieursbu reau te Djakarta, dat zich bezig zal houden met het ontwerpen van mo derne verkeerswegen naar het voor beeld van de Duitse autowegen. Een goed gewapende en in uniform gestoken bende ter sterkte van circa vijftien man is Maandagavond om streeks tien uur in het Bogorse de wo ning binnengedrongen van de heer Wi- nata, administrateur van de in de des- sa Bantargadung (Java) gelegen onder neming Tjirangkasbitung. Het slacht offer werd van zijn bed gelicht en op het erf van zijn woning door de ter roristen vermoord. Daarna plunderden de bandieten het huis van hun slacht offer. Dinsdagavond heeft zich in een mün nabij Charleroi (Belgie) een ontplof fing voorgedaan. Vier mijnwerkers, al len Italianen, werden ingesloten, doch kenden later gezond en wel boven gronds gebracht worden. Zes anderen werden vermist en zijn omgekomen. „Nee, laten we onze middag niet bederven

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4