Den Haag en Bonn onderhandelen toch over nieuwe regeling r Oostduitse politie wordt gevormd op Russische legerscholen Lord Alexander vol bewondering voor V.N.-optreden in Korea Rose Mary moet in Aden blijven Grote veesterfte in Australië DolIart, Elten en Tuddern in het geding Anna Pauker naar Moskou ontboden Prof. Ruiten opende sanatorium Prof. Rolin beëindigde zijn repliek Vrijdag 20 Juni 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11443 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna DE CORRECTIES AAN ONZE OOSTGRENS Emden spartelt tegen Kern van 65.000 man voor a.s. leger CRITIEK OP OOSTDUITS FINANCIEEL BELEID Communisten bespraken Duitse kwestie Weerbericht Emigratie en Amor Indonesische regering haalt meerderheid Russische straaljagers waren hinderlijk Officier van Justitie in appèltegen laatstevonnis Proces tegen „samen zweerders" begonnen Woede en ieleursielling in Teheran Eisenhowers en Ridgway's in de dop? IRAAKSE PREMIER BIJ KONINC TALAL Een Harvard lestoestel neergestort Zweedse luchtmacht en vloot schieten terug Als zij worden aangevallen Vietnam versterkt zijn strijdkrachten Het Brits-lraans geschil De Iraanse delegatie wil Maandagnacht vertrekken Kennan naar Londen WATER TE VEEL EN WATER TEKORT De boeren verbranden hun gestorven dieren Vrijgezel-ooievaar bracht uitkomst Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—. elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassol'osten Weekabonnementen 0 49 VAN officiële Duitse zijde wordt thans toegegeven, dat sedert enige tijd door Nederlandse en Duitse instanties voeling wordt genomen over de mogelijk heden om tot een wederzijds bevredigende regeling te komen van de tussen beide landen nog steeds hangende grensproblemen. De mogelijkheden, die thans zowel in Den Haag als in Bonn nog worden onderzocht, betreffen een nieuwe grens regeling voor de Dollart, die in 1947 reeds officieel door Nederland werd ver langd, en een herziening der „kleine grenscorrecties", die in 1949 ten gunste van Nederland werden aangebracht. nEZE correcties werden toen aange- bracht op grond van een overeen komst tussen Nederland en de bezetten de mogendheden. Zij zijn door de Duit se regering nooit erkend en steeds als „eenzijdig" gebrandmerkt. Zij betroffen in hoofdzaak de gebieden van Elten en Tudderen. De Duitse regering, zowel als de landsregeringen in Dusseldorf en Hannover hebben zich op het standpunt gesteld, dat deze „eenzijdige grensrege lingen" tot aan het tot stand komen van een 'vredesverdrag een voorlopig ka rakter moesten behouden. Van Nederlandse zijde is daarentegen het verlangen naar een correctie van de grens in de Eemsmonding, waardoor Nederland in staat zou worden gesteld de inpoldering van delen van de Dol lart te verwezenlijken, nooit prijs ge geven. Het voortdurende contact heeft nu blijkens de inlichtingen van Duitse zijde tot een stadium van meer concrete onderzoekingen geleid. De Nederlandse grensverlangens ten aanzien van de Dollart zijn in Duitsland tot dusverre op heftig verzet van de zijde van de haven en het bedrijfsleven van Emden Anna Pauker, de Roemeense minister Van buitenlandse zaken, die kortgele den door de Roemeense communis tische partijleiding is aangevallen we gens het vertonen van „afwijkingen van de partijlijn naar rechts en links" zou naar Moskou zijn ontboden. Dit geschiedde onmiddellijk nadat een haar veroordelend bericht in het blad van de Kominform was verschenen. Daarna volgde een periode van tien da gen, waarin geen enkele aanval op haar werd gedaan. Klaarblijkelijk is toen haar zaak te Moskou onderzocht. Thans heeft het centrale comité van de Roemeense communistische partij via Radio-Boekarest opnieuw een aanval op minister Pauker gedaan. Zij werd een „klasse-vijand, verraadster en sabo- teuse" genoemd. Klaarblijkelijk heeft zij haar zaak te Moskou verloren en staat thans niets haar veroordeling meer in de weg. De Westduitse regering heeft giste ren medegedeeld, dat Oost-Duitsland thans de beschikking heeft over 65.000 man volkspolitie, die zouden kunnen worden gebruikt als kader voor een Oostduits leger. De 65.000 worden thans geoefend om als kern te kunnen dienen voor een weermacht, die, naar Russisch model, in gemotoriseerde infanterie divisies zal worden verdeeld.. Zij wor den opgeleid in Russische legerscholen in de Sowjet-Unie. Van Britse ambtelijke zijde is Don derdag te Bonn verklaard, dat de Oost- Het hoofd van de staatscontrolecom missie van Oost-Duitsland, Fritz Lange, heeft tijdens het debat in het parlement over de begroting van 1952 critiek ge oefend op „de spilzucht" van de Oost- Duitse regering. Veel verantwoordelijke personen hadden de omvang van hun administratieve apparaat uit ijdelheid opgedreven, aldus Lange. Men maakte gebruik van dntelbare „trucjes en foef jes" om „onverantwoordelijke uitga ven" door het ministerie van financiën goedgekeurd te krijgen. Westelijke waarnemers geloven, dat Lange's rede over bezuiniging verband houdt met plannen voor het financieren voor de voorgestelde nationale verde digingsmacht van Oost-Duitsland. Men moei Denemarken verlaten Op het Deense eiland Funen is een „internationale conferentie' over Duitsland, uitgeschreven door de com munisten, begonnen. De voorzitter van het Oostduitse parlement Dickmann heeft thans verklaard, dat de bespre kingen buiten Denemarken zullen wor den voortgezet, „daar de Deense rege ring, op last der Ver. Staten, heeft ge weigerd visa te verstrekken aan afge vaardigden uit Duitsland, Polen, Tsj^e- cho-slowakije, die de conferentie wil den bijwonen". Ook Nederland was op de bijeenkmst te Funen vertegenwoor digd. Het internationale monetaire fonds zal aan België een voorschot verlenen van vijftig millioen dollar ter finan ciering van zijn buitengewone begro ting. Verwachting tot hedenavond: DROOG EN IETS WARMER Droog »veer met nu en dan zon. Overwegend matige Westelijke wind. Iets warmer dan gisteren. Zaterdag: Zon op 4.20, onder 2 (langste dag). Maan op 2.52, onder 21.03. duitse aankondigingen betreffende de komende vorming van een leger ten doel hebben in de Westerse wereld zenuwachtigheid en spanning te ver-' wekken. „Een Oostduits leger zou in Russische ogen slechts als van de twee de rang worden beschouwd en Moskou zou er geen vertrouwen in stellen," al dus werd van deze zijde verklaard. Met een regenjas over haar hoofd ge slagen, uit angst voor de fotografen, zo ging gistermiddag de 18-jarige Marie Assunta Heemskerk uit Aalsmeer de vertrekhal op Schiphol binnen. Woens dagnamiddag verliet zij de ouderlijke woning, omdat zij niet mee naar Canada ïvilde, waarheen het gezin emigreert. De rijkspolitie spoorde haar 's nachts bij kennissen op. De jonkman om wie zij het vaderland niet wilde verlaten, was ook naar de luchthaven gekomen. Zijn aangebedene keerde nog even naar de hal waar de wegbrengers moeten achterblijven, terug om hem een afscheidskus te geven en toen gestuit. Zij vrezen voornamelijk, dat, als gevolg van indijking van de Dollart. de toegang tot de haven van Emden zou kunnen verzanden. Daarnaast wa ren de Duitse bezwaren ook gebaseerd op de vrees, dat de inpolderingen een nadelig effect zouden hebben op de landbouwgebieden aan de benedenloop van de Eems. Onderhandelingen over Unie moeien worden voortgezet Het Indonesische parlement heeft Donderdagavond, na een debat van enige uren besloten, de regering gele genheid te geven haar programma uit te voeren. Dit geschiedde, doordat een motie van het katholieke lid IJ. Kaso- mo werd aangenomen. Voordat de stemming echter begon, hadden enkele kleine fracties, totaal 28 leden tellend, de zaal verlaten uit protest tegen de stemminigsprocedure. Aan de stemming was een debat in tweede termijn voorafgegaan, dat was ingeleid door een uitvoerige uiteenzet ting van de regering. Hierin werd o.m. betoogd, dat de onderhandelingen met Nederland over de afschaffing van de Unie moeten worden voortgezet. De kwestie Nieuw-Guinea werd niet een voudig genoemd. Over de toepassing van MSA-hulp wordt thans onderhan deld. Technische en economische hulp kan worden verleend zonder dat de onafhankelijkheidspolitiek van Indone sië in het geding komt. De nieuwe over eenkomst slaat niet op de levering van wapenen. In haar beschouwingen over de eco nomische toestand van het land heeft de Indonesische regering een duidelijke waarschuwing tot de arbeiders gericht, dat het recht tot staking niet eenzijdig mag worden gebruikt en niet mag wor den gezien uit het gezichtspunt van eigenbelang van een bepaalde groep. De Italiaanse Senaat heeft votff de tweede maal met algemene stemmen het verzoek om ontslag van zijn voor zitter Enrico de Nicola afgewezen. De Nicola had in een telegram aan de vice- voorzitter meegedeeld, dat hij bij zijn besluit bleef. Amerikaans profest Luchtincideni in Oostenrijk De Amerikaanse autoriteiten in We nen hebben een Russisch antwooi<d van verleden week Donderdag op hun pro test tegen de hinderlijke nabijheid van Russische straaljagers als „teleurstel lend" van de hand gewezen. Volgens de Amerikanen was dit het geval toen een Amerikaans vliegtuig de hoge commissaris, Walter Donnelly, op 4 Juni van Wenen naar de basis Tulln in de Amerikaanse zone bracht. In het Russische antwoord wordt toegegeven, dat het mogelijk is geweest, dat Russi sche jagers zich in de luchtcorridor tus sen Wenen en de Amerikaanse zone hebben bevonden, doch ontkent, dat Donnelly de kentekens of zelfs de be stuurders van de Russische vliegtuigen heeft waargenomen. De zaak-Hommerson De Officier van Justitie bij de recht bank te Amsterdam is in appèl gegaan tegen de beschikking van die recht bank dd. 18 Juni, waarbij werd afgewe zen het door het O.M. aanhangig ge maakte verzoek tot opheffing der gijze ling van de Zaandamse journalist A. H. Hommerson. Onder grote belangstelling werd Donderdag het studentensanatorium te Laren geopend. De minister van Onderwijs, prof. mr. F. J. Th. Rutten, sprak hierbij de openingsrede uit. Veldmaarschalk lord Alexander heeft gisteren na zijn aankomst uit Tokio in de Canadese stad Edmonton verklaard, dat iedere Britse critiek op het optre den der Verenigde Naties in Korea vol komen ongerechtvaardigd was. Lord Alexander zei diep onder de in druk te zijn gekomen van de geallieer de prestaties in Korea, die in eendrach tige samenwerking zijn en worden ge leverd. Het Britse publiek was volgens de minister zeer slecht ingelicht over hetgeen er in Korea geschiedde. Gisteren is voor een militaire recht bank te Poesan het proces begonnen te- Het Hooggerechtshof te Aden heeft thans uitgemaakt, dat de Rose Mary, welke met i'uwe olie van de Perzische Golf naar Italië - onderweg was, nog tenminste een maand in de aanloopha ven moet blijven liggen. Hel schip is Aden binnengelopen voor het onder gaan van herstellingen. De Anglo-Ira- 'gestudeerden van de bekende Amerikaanse officiersschool te Field House West-Point, New-York wierpen hun petten in lucht bij het promotie feest, een traditioeele ceremonie. nian is een proces begonnen teneinde de lading van het vaartuig in handen te krijgen. De rechter heeft de Anglo-Iranian toe stemming gegeven, monsters van de la ding te nemen teneinde deze te onder zoeken. De firma Bubenberg te Spiez (Zw.) heeft verklaard, dat er niets on rechtmatigs school in het vervoer van ruwe Perzische olie. Deze is door een Zwitserse firma gekocht van de natio nale Perzische oliemaatschappij en de transactie staat buiten de zaak die op het ogenblik in Den Haag dient. De aanhouding van de Rose Mary heeft in Perzië gevoelens van teleur stelling en wrok verwekt. Alle Perzi sche ochtendbladen protesteerden er gisteren krachtig tegen. Zij noemden het hooggerechtshof te Aden een instru ment van het Britse imperalisme. Poli tieke kringen te Teheran zijn van me ning, dat het optreden tegen de Rose Mary andere kopers van Perzische olie er misschien van zal weerhouden, trans acties af te sluiten. De minister-president van Irak, Noe- ri es Said, is Donderdag in Lausanne aangekomen. Hij heeft zijn intrek ge nomen in het hotel, waarin ook koning Talal verblijf houdt. Een kwartier na aankomst van de premier verliet de koning het hotel, om met zijn vier jarig zoontje, prins Hassan, een ritje te maken. Toen Noeri es Said het hotel betrad, bevonden zich in de hal de Jordaanse chef van het protocol en de secretaris van de koning. Hoewel beiden hem kenden en wisten, dat hij zou komen, keerden zij hem de rug toe en deden, of zij hem niet gezien hadden. De Jordaanse minister-president Aboe el Hoeda vertrekt volgende week naar Lausanne. Hij wil de koning ertoe brengen, in Zwitserland of Jordanië in een ziekenhuis te gaan. gen veertien van samenzwering be schuldigde Zuid-Koreanen. Hierbij wa ren vertegenwoordigers van de commis sie der V.N., van de Amerikaanse am bassade en delegaties van Engeland en Frankrijk aanwezig, maar journalisten en publiek werden niet toegelaten. Het proces is des middag tot 21 Juni ver daagd om de beschuldigden gelegenheid te geven een antwoord op te stellen op de tenlastelegging. Parachutesprong van de piloot mislukte De 21-jarige reserve-korporaal-leer ling-vlieger P. J. Verwoerd uit Wad- dinxveen is in de nacht van Woensdag op Donderdag tijdens een oefenvlucht verongelukt. Verwoerd maakte deel uit van de voortgezette vliegersopleiding op de basis Gilze Rijen en was opgeste gen voor een reeks start- en landings oefeningen. Zijn toestel, een Harvard, is daarbij nabij het gehucht Huiten langs de rijksstraatweg BredaTilburg neer gestort. Verwoerd is er in geslaagd, de machine te verlaten en heeft gepoogd zich met zijn valscherm in veiligheid te stellen. Het ging echter slechts ten dele open, zodat het de val, die op 300 meter hoogte begon, niet heeft kunnen breken. De Zweedse vloot- en luchtmacht zul len schieten, indien zij op of boven de Oostzee wordt aangevallen, aldus heeft een woordvoerder van de staf ver klaard. „Op grond van de bepalingen voor vredestijd zullen Zweedse oor logsschepen of militaire vliegtuigen, die in internationale wateren worden blootgesteld aan een gewelddaad b.v. bombarderen of verschillende soorten beschietingen die met kennelijk vij. andelijke bedoeling door vreemde mili taire vliegtuigen wordt verricht, zich zelf met geweld van wapenen verdedi gen." Vietnam zal, dank zij de vergroting van de Amerikaanse militairei hutp, aan het einde van dit jaar twee nieuwe gevechtsklare divisies voor de oorlog in Indo-China hebben, aldus heeft de pre mier van Vietnam, Ngoey en van Tam, meegedeeld. Vietnam zou 45.000 geoefende reser visten van het leger weer kunnen op roepen, die verleden jaar wegens ge brek aan uitrusting met verlof werden gezonden. Het Vietnamese leger telt op het ogenblik 65.000 man in vaste dienst en 65.000 hulptroepen. Van de geregel de strijdkrachten waren slechts vier di visies (48.000 man) voor de strijd te velde uitgerust. professor Rolin heeft gisteren voor het Internationale Gerechtshof de Iraan se repliek voortgezet. Hij ging hierbij in het bijzonder in op het onderscheid, dat door Sir Eric Beckett was gemaakt tussen het beginsel van nationalisatie dat in de wet van 20 Maart 1952 was vastgelegd en door Engeland werd aan vaard. en de wet van 1 Mei 1952, waarin de wijze van toepassing der nationali- satiewet is geregeld. Prof. Rolin deed Voor gesprek met Acheson De Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Kennan, is per vliegtuig uit de Sovjet-Unie naar Londen vertrok ken. Hij zal Zaterdag te Beriijn aan komen en na êen kort particulier be zoek te Bonn doorreizen naar Londen, waar hij besprekingen zal voeren met Acheson. Tegen het einde /an de maand wordt hij weer op zijn stand plaats terugverwacht. In het Noorden van Australië verbranden de boeren dagelijks honderden stuks vee, die van honger zijn omgekomen als gevolg van de droogte. Men verwacht niet eerder regen dan in November. In Zuid-Oost-Australie daarentegen sterft het vee door een teveel aan water. Daar hebben buiten haar oevers getreden rivieren grote gebieden tot binnen zeeën herschapen. Vee is verdronken, gewassen zijn vernield en duizenden mensen zijn dakloos. ten slotte een beroep op het Hof om begrip te hebben voor de moeilijkheden van het Iraanse volk. Hij was er van overtuigd, dat het oordeel van het Hof wezenlijk zou worden ingegeven door juridische overwegingen. De zitting van het Hof werd hierop verdaagd tot morgenochtend. Dan zal Sir Eric Beckett dupliceren. Hij zal daarvoor de gehele dag nodig hebben, aangezien de Iraanse delegatie gaarne zou zien, dat de openbare behandeling Maandag een einde nam, zodat zij Maan dagnacht naar Teheran zou kunnen ver trekken. Het zal ongetwijfeld enige maanden duren, voordat het Hof zijn oordeel in deze thans een eind nemende behandeling van 't oliegeschil zal kun nen bekend maken. Vorige week werd de vader- ooievaar van een nest te Kol derveen gedood, toen het dier onder een autobus kwam. Moe- der-uiver en de vier jongen ble ven tevergeefs wachten op de terugkeer van de vader. Ten slotte verliet de moeder het nest om voedsel voor haar kroost te gaan zoeken. Thans is als hulp in de ooievaars- huishouding een vrijgezel-ooie vaar, die in de gemeente Nije- veen zijn verblijf had, op het nest verschenen, die de ooievaars weduwe steunt waar hij kan in haar zorg om haar vier kleuters groot te krijgen. Hij gaat er op uit om voedsel te zoeken, tenoijl moeder-ooievaar de wacht op het nest houdt en omgekeerd houdt hij de wacht als het weeuwtje er eens op uit wil.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1