Vijftien lange maanden heen en terug Koreaanse wateren r Jimmy Brownendebendevan Dolle Dirk Officieren worden geen lid van Marine-sanatoriumfonds Springbokken verloren van de militaire basketball-ploeg Twee overwinningen en gelijkspel voor Helderse Bruinvissen Enige slachtoffer: Stip, de stokershond De Groot uit West-Graftdijk won zesde Ronde van Den Helder HR. MS. ,XANGALEN- BEHOUDEN THUIS Een voorspoedige reis zonder treffers Ook West-Frisia niet tegen HRC opgewassen VBZ verwerpt wijzigingen van statuten Tweedaags congres met vele voorstellen De heer Bruins Slot sprak voor de A.R. Alkmaarder Bloetjes eindigde a's tweede *"■*-"5 SSS Teleurstelling voor Pietje Kuiper Waardig besluit van O. en O.-sportweek HAV bleef meester over HRC-team Regeling storingsdienst Dames weerden zich weer uitstekend Weer lichaam gevonden Tussen Haaks en Kuifje VUURLEIDING-MONTEUR KIPP was de geweldige drukte aan de Buiten haven spoedig ontvlucht. Zijn vader had hem van boord gehaald, en samen stapten zy op het Havenplein in een verlaten bus, die hen straks naar hun woonplaats zou brengen. Nabij het Wierhobfd en tegenover het Commandements gebouw krioelde het van de mensen, die allen de binnenkomst hadden mee gemaakt van Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen". Matroos Kipp was een van de tweehonderd-en-veertig leden van de bemanning, waarmee de „Van Galen" op 1 Maart 1951 naar de Koreaanse wateren vertrok, ter aflossing van Hr. Ms. „Evertsen Vandaar die belangstelling aan de Buitenhaven, waar men na vjjf- tien maanden zo snel mogelijk een glimp van „hem" of „haar" wilde opvangep. Want niet alleen de vrouwen, van wie er met spandoeken en vlaggen aan de kade stonden, verlangden naar het weerzien; ook de kranige kerels aan boord zuchtten eens diep toen zij eindelijk bij moeder terug waren. In de bus vertelde vuurleiding-mon teur Kipp hoe hij alles had gevonden. Hij was over het geheel even goed te spreken als de officieren, die zo vrien delijk waren nog op de rede de pers te ontvangen. Matroos Kipp heeft geen vergelijkingen getroffen, maar het bleek ons wel, dat hij een grenzeloze bewondering heeft voor het zeeman schap van de eerste officier, luitenant ter zee der eerste klasse R. M. Eibers, die Korea meemaakte en van Colom bo naar Amerika vertrok. Als in Ko rea strijd was geblazen, dan zei hy al tijd: „Jongens, we gaan weer eens wat tuintjes omharken". Eenmaal deden er een paar iets verkeerd. „Jullie lij ken wel padvinders", had hij goedmoe dig gespot, maar van dat ogenblik oi noemden ze hem hopman Eibers. In Colombo nam de luitenant ter zee der eerste klasse H. D. B. Beudeker, die met een vliegtuig was gearriveerd, zijn taak over. Ook de officieren wisten wat zij aan meneer Eibers hadden, want toen de commandant, kapitein-luitenant ter zee A. M. Valkenburg (een bekend duikbootcommandant uit de tweede wereldoorlog) zijn kuitbeen brak, kwam luitenant ter zee der eerste klasse Eibers op de brug te staan, Wij vonden in onze lade nog een bericht van 24 Augustus 1951. Om streeks die tijd nam de „Van Galen" deel aan het beleg van Wonsan, te zamen met de Amerikaanse kruiser „Toledo", de Amerikaanse torpedo- bootjagers „Hopewell" en „Uhlman" en het fregat USS „Hoqüiam". Op 12 Augustus werden tien gebouwen ge troffen, drie kustbatterijen opgeruimd en vijandèlijke troepenconcentraties uit elkaar geslagen. Dat waren, voor dat eind Januari 1952 de Koreaanse wateren werden verlaten, nog slechts enkele acties waaraan de Nederlandse oorlogsbodem met succes deelnam. Nu begrijpt men wellicht nog beter, dat het weerzien aan de haven ontroerend was. En wij voegen aan de acties, ter accentuering van de „Van Galen's" aandeel in de strijd voor de vrede, nog toe, dat het schip zo'n kleine vijfdui zend granaten afschoot, dat in de Ko reaanse wateren 54.000 mijlen werden afgelegd (de gehele reis bedroeg 90.000 mijl), en dat „in" Korea 11.500.000 kg olie werd verstookt (de hele reis vergde 16.000.000 kg). Deze cijfers tonen voldoende aan, dat de jongens uit Nederland ginder niet uit hun neus hebben lopen peuteren. Zij en de officieren zijn er niettemin volledig van overtuigd, dat zij niet on fortuinlijk zijn geweest. Dikwijls voer de „Van Galen" ter assistentie uit, wanneer een van de andere schepen ernstig was beschadigd, maar nimmer boekte men zelf ook maar één treffed. En dat noem je toch „geluk hebben". Zo zei ook de luitenant ter zee der tweede klasse J. G. C. van de Linde het, waarmee tevens verantwoord was zijn enthousiasme aangaande deze prachtige reis. Men kon dan ook dik tevreden zijn, hoewel de bemanning niet volledig in Den Helder weerkeer de. Maar geen ongerustheid, want het tweetal dat niet het genoegen smaakte deze glorieuze intocht te maken, de matrozen Donkers en Robert, bleven in Malta achter om een kleine opera tie te ondergaan. De heenreis, via Gibraltar, Aden, Colombo en Singapore, verliep voor spoedig. In Hongkong wachtte men op de „Evertsen", waarna de zaak werd overgenomen. Een laatste vaarwel en toen konden van Sasebo en Kure (Ja pan) uit de operaties wel beginnen. Langs dezelfde route, zij het met an dere aanloophavens, voer het schip na Januari terug. En die tocht was meer dan de moeite waard! Officiële bezoe ken aan Rio de Janeiro en Buenos Ai res, maar ook kijkjes in Paramaribo en Curacao, vanwaar men de gouver neur van de Nederlandse Antillen mee nam naar Caracas. en ook nog wat oefeningen in de Caraibische wateren. Dit was dan, zeer summier en onvol ledig iets over de gehele reis. Gesloft „We hebben toch wel wezenloos ge sloft", zei meneer Van de Linde nog. Niettemin verdienen zij, die zo voor treffelijk de Verenigde Naties steun den, het Kruis voor recht en vrede met de gesp Korea, die de gehele be manning heeft gekregen. Straks zal daaraan nog worden toegevoegd de „United Nations Service Medal". Het is HRG gelukt, om na Zeeburgia ook West-Frisia met 4—3 te verulaan. Het betrof gisteravond evenwel geen vriendschappelijke wedstrijd, maar een bekerontmoeting. Na acht minuten namen de gasten de leiding, middels hun linksbinnen. Bij HRC was vooral Kramer goed op dreef. Hij wilde zijn vroegere clubge noten blijkbaar tonen wat hij nog waard Was en is daarin stellig geslaagd. Hij had al heel wat aardig werk laten zien, toen hij de gelijkmaker scoorde (1—1). Twee minuten later werd hij op on geoorloofde wijze van de bal gezet. De Racers kregen een penalty toegewezen, die door Heeres onberispelijk werd in geschoten (21). Onze stadgenoten kregen blijkbaar de smaak te pakken, want weinige ogenblikken hierna was het al 3—1. Dpelman Ubels beoordeelde een voor zet van Kramer verkeerd, waardoor Nieuwstad kon scoren (31). Nog vóór de rust bereidde Rijkers het vierde doelpunt voor. Nieuwstad was er uiteindelijk de maker van (4IV Na de thee deed de thuisclub het wat kalmer aan, waardoor de bezoekers de gelegenheid kregen het spel te ver plaatsen. Twintig minuten voor het einde maakte C. Stelling met een for midabel schot 42. Toen Ubels geblesseerd raakte, ging Schulz onder de lat staan en verhuisde Dangermond naar de achterhoede. Het duurde echter niet lang of hij ging dc voorwaartsen weer steun verlenen. Hij slaagde er zelfs nog in de achterstand te verkleinen (43). Het werd nog even spannend, toen West-Frisia een vrije schop kreeg te nemen, even buiten het strafschopge bied. Dangermond schoot evenwel net over. Arme Stip Wij hebben aan boord geen aapjes of papegaaien gezien (hoewel ze er geweest zijn), maar wel Bobby, het gele hondje van de onderofficieren. Men pikte hem op in Sasebo. Het ver- ging hem beter (deze Bobby, die eerst Bols was geheten), dan Stip. het vier- voetertje van de stokers. Stip de zeeman kent de oorsprong van deze naam was al eens overboord getui meld, maar stoker Rondhuis sprong hem dapper na en redde hem. Rond huis ontving daarvoor van zijn colle ga's een enorme „plak". Toch is dit Koreaanse hondje later verdronken. In volle zee.... Korporaal-ziekenverpleger Grootveld pikte in Zuid-Amerika een zwart ras hondje op. Dat zal inmiddels in Ne derland wel een best kosthuis hebben. Wilt u nog iets weten van de scheeps- band? Wel, de band heeft zowel in Hongkong als in Paramaribo voor de radio gespeeld. Een leuk succes voor hofmeester Klardie en zijn mannen! Niet minder succesvol was het optre den van het scheeps-voetbalelftal, dat in 1951 twaalf van de achttien wed strijden won, en van Januari tot nu veertien van de twintig partijen op zijn naam bracht! Aan deze tocht zul len velen schatten aan herinneringen bewaren. Zo zal luitenant ter zee der tweede klasse De Wilde altijd kunnen vertellen, dat hij eigenlijk de enige ls geweest die vaste voet aan. wal heeft gezet op Korea. Hij vertegenwoordig de Hr. Ms. „Van Galen" bij een plech tigheid op de ere-begraafplaats te Poe- san. Andere herinneringen zijn: het uit reiken van het Bronzen Kruis aan boord aan de voormalige korporaal A. J. Ph. Beekmeyer; de keer dat de „Van Galen" bijna averij kreeg toen het schip door de schuld van een Zuid- koreaans oorlogsschip met de kop over de grond schoof; het bijzonder waarde rende telegram dat overste Valken burg ontving van de Britse vlootcom- mandant Scott Moncrieff; de typhoon in October, waarbij het schip voortdu rend 60 graden helling had.... Was het een wonder, dat het Zater dagmorgen by de aankomst van de „Van Galen" zo bijzonder druk was? En dat de omhelzingen zo talrijk wa ren? Men was oprecht blij, dat Hr. Ms. „Van Galen", met de vlag der Ver enigde Naties in top, behouden was thuisgevaren. Tydens het tweedaagse congres van de Vereniging Beroepsschepelingen der Zeemacht (V.B.Z.) is met een geringe meerderheid van stemmen de wijziging van een bepaald artikel der statuten verworpen. Daaraan was voorafgegaan een uitgebreide discussie tussen de afdelingen en het hoofdbestuur. Deze dis cussie bleek zeer noodzakelijk te zijn, omdat het hier ging om het lidmaatschap van het Marine Sanatoriumfonds, dat als zodanig in de statuten was omschreven. Het zou onder uitnodiging aan de Vereniging van Marine-officieren om collectief toe te treden, ook voor leden van de Kon. Marine boven de rang van adjudant, open worden gesteld. Blijkens mededelingen van de be voegde autoriteiten zou het bestaande artikel der statuten een belemmering kunnen betekenen voor collectief toe treden, omdat het militair gezien on juist moet worden geacht, dat officie ren lid zijn van een instelling der schepelingen. Zij hierbij onmiddellijk gevoegd, dat de discussie op zeer hoog niveau werd gevoerd, niet alleen van achter de bestuurstafel, doch ook door de afgevaardigden. Principieel was men niet eenslyidend in zijn mening hieromtrent. Dat de meningen sterk verdeeld waren bleek ook wel uit de stemming, die met gering verschil 3612 vóór, 3929 tegen ten ongunste van het hoofdbestuur afliep. De statu ten zullen derhalve niet worden gewij zigd. zodat officieren geen lid zullen kunnen zijn van het Marine Sanatori umfonds. De tegenstemmers waren van oordeel, dat het hier niet ging om een direct-militair instituut, omdat het MSF zich inspant voor de lichamelijke gezondheid der leden. De voorstem mers wilden tot uitdrukking brengen, dat het MSF, ongeacht rang of stand, moet kunnen werken voor het gehele ma rinepersoneel. Uitgebreid werd eveneens gediscus sieerd over het voorstel van Voorscho ten om de bijkomende straf „inhouding soldij" uit de voorschriften te doen verwijderen, omdat het blijkens de toelichting onder de huidige omstan digheden uit sociaal oogpunt bezien niet meer is te verantwoorden. Het voorstel werd in handen gegeven van de raad van advies ter nadere bestude ring en onderzoek. Het voorstel van de Ned. Antillen en Deelen om te be reiken, dat een ruimere bepaling zou worden gemaakt ten aanzien van het dragen van burgerkleding werd met algemene stemmen aangenomen. Op nieuw is verder het hoofdbestuur ver zocht te ijveren voor betere bevorde ringskansen. Gepoogd zal worden te bereiken dat voor Nieuw Guinea het ziekenvervoer gunstiger zal kunnen geschieden, terwijl eveneens de verze kering vanwege het hoofdbestuur werd. gegeven, dat een voortdurend contact met de bevoegde autoriteiten wordt onderhouden over de verbete ring der omstandigheden waaronder personeel in Nieuw-Guinea moet die nen. De afdeling Den Helder tenslotte, had het hoofdbestuur het voorstel doen toekomen om te ijveren voor een spoe dige oplossing van het woningpro bleem te Den Helder. Uit de vergade ring bleek intussen, dat ook elders, waar marinepersoneel is gelegerd. Doorn. Hilversum, e.d.. dit probleem nijpend is. Het hoofdbestuur is hier reeds lang mede doende en zal al zijn aandacht aan deze kwestie besteden. Tijdens de vergadering werd de heer Kroeders. sedert 1933 lid van de belangenvereniging, nadien VBZ ge noemd, benoemd tot lid van verdienste, terwijl aan het einde van het congres afscheid werd eenomen van de secre taris van de VBZ, majoor-schrijver H. Braun. Deze zal naar,Nieuw Guinea worden overgeplaatst, doch het hoofd bestuur had nog geen opvolger kun nen presenteren. De oud-voorzitter, majoor-machinist W. Overeem, sprak woorden van erkentelijkheid voor het werk van de scheidende secretaris, die nadien me' warmte de afdelingen on- riep te blyven werken voor de VBZ en voor aansluiting van de niet-leden. In het Christelijk Militair Tehuis heeft de Anti Revolutionnaire Partij Zaterdagmiddag haar verkiezingsver gadering gehouden. De spreker, de heer Bruins Slot, was er van over tuigd dat zijn toehoorders wel A.R. (lijst 3) zouden stemmen, maar hij wees er nadrukkelijk op, dat het. ging om het enthousiast stemmen. Na te hebben verklaard waarom de Anti Revolutionnaire partij bestaans recht heeft, meende spreker, dat het leven veel rustiger zou zijn, wanneer er geen kranten meer verschenen. Hij beschreef met enkele woorden deze beangstigende wereld, waarin zowel Eisenhower als Truman, Drees als „Jansen" en hij zelf hun beste krach ten trachten te geven. „Er is eigenlijk geen reine binnenlandse politiek meer", zo vervolgde de heer Bruins Slot, „alles is verstrengeld met het buitenland. De Christen heeft iets voor op de ande ren, in elke situatie, omdat hij de ach tergrond onderscheidt". De drie soorten machten, zwaard, geld en geest, gaan, aldus de spreker in een totalitaire staat van de indivi du over op de staat. Zo'n staat grijpt in, in de meest intieme levensbanden, hetgeen tegen-natuurlijk is. In wezen is de totalitaire staat het Rijk van de anti-Christ. Vervolgens zei de heer Bruins Slot, dat het onze plicht is mee te gaan met het Atlantisch Pact. Hij hekelde onder meer de socialistische bélastingpolitiek. „Het gaat om het programma", zo vervolgde hij, „en wanneer de socialistische ministers zich laten leiden door hun verkeerde principes, dan zijn wij hun felle te genstanders". De blonde De Groot uit t«ec'en zestig ronden (ongeveer 71,5 van Den Helder gewonnen. Hij iap maar hii Hanirt de zesde Ronde -- B«" 11.5 kwam hem toe, maar hij dankt zjjn km) af in twee uur en éen m'nuut De zege k de klpjn(i pjptjp Kui eerste plaats toch mede aan het „cniging ..D.O.K. Wat was dat een veelbeltfvend lid van de organ.scrende vereniging eerste plaats toch mede aan maar de bocht vóór Het was dan ook geen best wieier- weertje. Toch trokken de dikke vijftig nieuwelingen die aan de start waren verschenen zich weinig aan van de be drieglijke regenbuien. Bij de start de den zich al de eerste teleurstellingen voor. Van der Linden en Den Ouden werden er dë slachtoffers van. Zij kon- den hun warme kleren weer gaan aan trekken. De Amsterdammer Moolen- ijzer (27) heeft in deze wedstrijd een belangrijke rol gespeeld. Nu eens zag men hem in de staart van het peloton, dan weer vuurde hij de groep renners in vlotte stijl aan. Op een gegeven mo ment ging Kuiper alleen vóór. Geluk kig was hij zo verstandig om niet uit te lopen. De regen bleef maar neer stromen en intussen werden de zwak kere broeders aan de dijk gezet. Al spoedig werden verscheidene renners uit de strijd gehaald en anderen gaven er zelfs de brui aan. Des te meer res pect kreeg men voor Last uit Hoorn, Zien wy eens terug op de O. en O.-sportweek 1952, dan hebben wij al wet ai toch niet te klagen gehad. Natuurlijk hadden wij graag een volledig festijn be leefd, maar het verdient bewondering, dat de organisatoren ons alsnog dat be scheiden programma hebben voorgezet» De sportweek werd Zaterdagmiddag besloten met een basketball-wedstrijd tussen het Nederlands Bondsteam „De Springbokken" en het Nederlands Militaire team. De militairen zegevierden in een aantrekkelijke wedstrijd met 41—35. De vóórwedstrijd tussen H.A.V. en II.R.C. eindigde, nadat de rust was ingegaan met 168, in een 2414 overwin ning voor de athletiekmensen. Hoewel de weersomstandigheden niet gunstig waren, viel het met de belang stelling nogal mee. Het tegelveldje was enkele rijen dik omzoomd door liefhebbers van de basketballsport, die wel aan hun trekken zijn gekomen. Voor wij iets over de wedstrijd ver tellen, zullen wij de ploeg geven: De Springbokken: Zandscholten, Krijl, Van de Valk, Sibilo, Strebus, Sibeyn, Alberda. Van Ling en Ouderland. Militairen: De Hoop, Jonker, Jan; broers, Kanne, Smirnoff, De Rob, Gootjes, Hille, Komen, Eskes, Van Doorn en Bamberg. Vooral voor de militairen hing van deze ontmoeting veel af. Er staat namelijk een internationaal militair tournooi op het programma en het, spreekt vanzelf, dat de spelers daar aan gaarne deelnemen. Vóór de rust demonstreerde de militaire ploeg, zo wel aanvallend als verdedigend, een klein overwicht. Het krachtsverschil was waarlijk niet groot, maar de Springbokken speelden even lauwer, niet ongeïnteresseerd, maar toch min der enthousiast dan hun tegenstan ders. Bovendien bleken er lekken te zitten in de verdediging. Een man als Hille weet daarvan te profiteren. Dat deed hij dan ook met vier fraaie tref fers, zodat hij acht punten noteerde. Hij vond uit de achterhoede vooral steun van De Hoop en kon in de aan val voortreffelijk overweg met Kanne. een kleine, maar snelle en handige speler. In die eerste speelhelft scoor de de gevreesde Sibilo tweemaal. Daarna werd hij naar de kant ver wezen. Eerst tegen het einde wierp men hem nogmaals in de strijd. Ge vaarlijker voor de militairen was Al- berda, die met drie afstandworpen de basket trof. De Springbokken begonnen de twee de helft met een 1910 achterstand, maar nadat Smirnoff 2110 had ge maakt, liepen zij in tot 2119. Maar daar kwam Gootjes opzetten. Hij boekte twee treffers, waardoor zijn team weer even ruimer kon adem halen. Van 2719 werd het evenwel weer 2723. zelfs 2725, maar daar mee was de zaak welhaast bekeken. Gootjes en Hille speelden nog een belangrijke rol. maar van de tegen partij toonde plotseling Alberda wat hij in zijn mars had. Hij besteedde minder aandacht aan de verre wor pen, trok nu mee in de aanval tot 94. Als hazen holden Janus met de ringbaard, Daan Slok en Piet de Pe perpot, het huis binnen. Toen zij de deur open wierpen sloeg hun een dich te mist van kalk en stof tegemoet. „Dirrukkk!" schreeuwde Daan Slok. „Wat is hiér gebeurd?" Er antwoord de echter niemand. Alleen vernamen zij aan het eind van de gang een vreemd gerommel. Ze stonden er alle drie even naar te luisteren.... „Voor uit", fluisterde Janus, „laten we gaan kijken wat dat is!" Ze gingen op het geluid af en kwamen in een vertrek, waar een kist op de grond stond, die wel behekst scheen te zijn..-.. Het ding danste op en neer alsof er een duivel in opgesloten zat. Met z'n zwa re laarzen gaf Daan Slok er een flinke trap tegen. „Hei, wat heeft dat te be tekenen?" vroeg hij. Even was het stil en toen riep iemand met een gesmoor de stem: „Ben jij 't Daan? Help me toch. Ik ben 't, Fokke de bootsman. Die lelijke aap heeft me opgesloten en ik stik bijna van benauwdheid". De drie mannen zagen elkaar veelbeteke nend aan. ,,'t Is hier niet pluis", brom de de kastelein. „We moeten maar be ginnen die sufferd uit die kist te ha len, maar dat zal niet meevallen, want ik zie nergens een sleutel. Janus met de ringbaard had echter een stevig breekijzer in z'n broekzak en daarmee begonnen de drie mannen de kist open te wrikken". onder de basket. Hij had succes, maar de achterstand was toch niet meer in te lopen. Het werd 4135 voor de militaire ploeg, die hiermede zijn kracht overtuigend heeft bewezen. De Springbokken hadden wat pech met schieten, maar dat excuseerde hun ^Hj zwakke zone-verdediging toch niet. Hille bleek met veertien punten topscorer te zijn geworden. Alberda bereikte dertien punten, maar hij had er meer kunen halen, wanneer hij eerder meer vechtlust had opgebracht Gootjes en Sibilo scoorden 10 en 9 punten. Het was de bedoeliijg, dat de „out siders'* via de- rrucrofoon werdén in- -gjeiicht door dg bfcer JJlssel Van de Bond. Diens ekplioetfes konden echter helaas geen „voldoende" bereiken. In „De stille werker" reikte de voorzitter van het „Comité O. en O.", de heer J. J. Landman, de prijzen uit. De militaire ploeg, die werkelijk een knappe prestatie leverde, ontving de hoofdprijs. Voor alle spelers waren er herinneringsmedailles. De storingsdienst van de gemeente lijke Water- en Lichtbedrijven is voor de komende periode als volgt geregeld: Electriciteit: Vandaag A. A. Corniel- je (Ooievaarstraat 133, telefoon 2997), Dinsdag J, P. Agema (Fabrieksgracht 16, tel, 3594), Woensdag f\ Kramer (Niasstraat 17. tel. 2877), Donderdag W. Oostendorp (Reigerstraat 8, tel. 2457), Vrijdag A. Schytte (Jacob Beenstraat 25, tel. 2431), Zaterdag en Zondag J, P. Agema (Fabrieksgracht 16, tel. 3594); Gas en water: H. J. Bennink (Binnen haven 147, tel. 2882). S. Biersteker (Ce- ramstraat 32, teL 3467), D. Oostendorp (Van Limburg Stirumstraat 24, tel. Biaauw uit Zaandam en Ridder uit Den Helder, die lange tijd gedrieën tracht ten een door pech verkregen achter stand in te lopen. Het mocht uiteraard niet baten, maar zij toonden doorzet ters te zijn en werden luide aangemoe digd. Interessant was de premiestrijd. Er waren helaas slechts vijf van die bui. tenkansjes. Moolenijzer en Van Ros. sum wonnen er om de beurt twee, en het toeval wilde, dat zy gezamenlijk op het laatste rechte eind aanstoven voor de vijfde premie. Van Rossum toonde zich in deze sprint sterker. De D.O.K.'er Koster gaf op met nog twee en twintig ronden voor de boeg. Een ronde later werd het temgo ook Last, Biaauw en Ridder te hoog. Zij werden ingelopen en konden hun biezen pak- ken. Intussen was een an^re D.O.K.'er zich gaan roeren: Pietje Kuiper. Tezg. men met De Groot en Zoet (Lissé) waagde hij de sprong. Zij hielden het tempo lang vol. maar plotseling liet Zoet zich in het peloton terug vallen. Het moeiliike werk, het om beurten kop nemen, V/as hem te gortig. Mis schien was hij moe (men zou het niet zeggen, zoals hij bij de anderen mee draaide). misschien verwachtte hij dat De Groot en Kuiper het toch niet zou den halen. Hij kreeg half gelijk. In middels had in de grote groep de lange Hooiveld uit Wervershoof er genoeg van gekregen. Hij reed zich los en zette de beide vluchtelingen na. Acht ronden voor het einde begon Lodewijk van D.O.K. te aarzelen. Hij lag voortdurend „achterin" en zag geen kans om het zaakje af te remmen, ten voordele van zijn clubmakker Kuiper. De Alkmaar- dér Bloetjes. die niets anders deed dan lachen en zijn kans afwachten, loerde op Hooiveld. En inderdaad, hij kreeg aansluiting. Op vijf ronden voor de finish stapte Kuiper van zijn fiets. Had hij de kracht gehad om door te zetten, dan was hii in elk geval tweede gewor den. Wellicht had hij De Groot in de eindsprint zelfs geslagen. Hoewel Kui per niet volhardde, heeft hii gisteren veel bewondering geoogst. De volgende ronde verdween ook Lodewijk van de weg. De Groot voelde zich na het vertrek van Kuiper allesbehalve eenzaam. Het geringe aantal toeschouwers moedigde hem hartstochtelijk aan. Hij won met ruime voorsprong op Bloetjes, die in de laatste meters Hooiveld gemakkelijk voorbij stoof Van Rossum werd vier. Vermast (Assendelft) vijf. Olivier (Am sterdam) zes en Rol (Alkmaar) zeven. Op de transportfiets De nieuwelingenronde werd vooraf gegaan door een wedstrijd over acht ronden voor transportfietsers. Hier ein digde Daalder uit Breezand als eerste. De race werd evenwel „gemaakt" door Van de Ekel, die vrijwel voortdurend de kop deed. Hij lachte vrolijk bij al het trappen, hield nonchalant de grote mand voorop vast en iiet zijn witte slagersjasje opgeruimd wapperen in de regen en wind. Hij bezette met ere de tweede plaats. De andere prijzen waren voor; 3. J. de Ruiter, 4. M. Spaander en 5. J. Bijl. Vemelden wij tenslotte, dat er deel nemers waren op klompen, dat T. Brandt als eerste opgaf, dat F. Boven kerk, die het laatst aankwam, tweemaal werd gepasseerd, en dat H. Poeste een lelijke buiteling maakte. Als een echte renner moest Daalder, die de wisselbe ker van het Sluisdijkstraat-comité had gewonnen, een ere-rondje rijden. De nummers 2, 3 en 4 vergezelden hem, luide zingend „Lang zal 'ie leven!". Dit ere-rondje verliep even gemoedelijker dan dat van De Groot, die, met de bloe men in de rechterhand, het tempo reed van iemand die bang is te laat aan de start te verschijnen! d'kri^^ geSpee.d,V.or dames teeen He r, ï«r 111 uit Alkmaar en Bruinvissen- tussen Bruinvissen I en Z.A.R I nit Amsterdam ïW* BondSeo,jaPetit|.e ei"J strijd en gaven het goede voorbeeld Amiterdam- De heren-reserves openden de Met liefst 6—0 stuurden zij de Alk- maarders naar de Kaasstad terug. Dank zij goed samenspel en vlug reageren wisten zij vóór de rust reeds een 4—0 voorsprong te behalen. Met deze ruggesteun ging het vanzelf sprekend na het draaien iets kalmer aan, maar toch werden er nog twee doelpunten bijgevoegd. Hierna kónden de dames laten zien wat zij waard waren. De verwachtingen waren niet hoog gespannen, want in de Bruinvissenploeg waren weer -*nige wijzigingen aangebracht. De dames zelf dachten er echter anders over. Na een blanke stand met de rust gaf Elly Pleijte de thuisclub met een mooi ver schot de leiding. |>t antwoord bleef niet lang uit, want spoedig bracht de midvoor der gasten de partijen weer op gelijke voet. In de stand 1—1 kwam hierna geen wijziging meer. De belangrijkste partij was die tus sen Bruinvissen 1 en ZAR 1. Jammer was het, dat de gasten slechts met 5 man waren opgekomen. Het spel leed hier natuurlijk flink onder, maar was toch nog wel het aanzien waard om dat de Bruinvissen ook met 5 man te water gingen. Het spelen in de lengte was nu zeer op zijn plaats en dé thuis club paste zich het beste nan. Jonre- pier maakte er spoedig 1—0 van en on danks het feit, dat Kramer het wa>«r moest verlaten werd het 2—0 i> voorsprong werd verkleind na' o™ strafworp wegens" ongeoorloofd aanval- len. Toch hielden de Bruinvissen het initiatief en met de rust was de voor* sprong gegroeid tot 4—1. Ook na de hervatting toonden de Nieuwediepeis zich het sterkst. Steeds zaten zij voor u,' der gasten en dat er rog slechts 2 doelpunten bijkwamen was een gevolg van het langere samenspel vo°r ergeschoten werd. Met 2 gespeelde en 2 gewonnen per* tijen neemt Bruinvissen 1 thana de eerste plaats in op de ranglijst. Dins- dagavond zal echter toeslist worden wie de sterkste is. Dan wordt er in Velsen gespeeld tegen het sterke VZV, dat vorig jaar uit de 2e klas if ged0* gradeerd en zeker plannen heeft het verloren terrein te herwinnen. mS?.1 Engelse Marine-vaartuig „P 5015 bracht Zaterdag in Den Helder een lijk binnen, waarschijnlijk eeI1 slachtoffer van de ramp in het Mars- (*ep tydens de oefening Blue Bi™, waarbij een Nederlandse Thunderjet °P een Engels marine-vaartuig is neerife* stort. Vermoedelijk is het lichaam W" middels reeds in zee begraven. Gistermorgen keerde de Deens» torpedobootjager „Willemoes" in Den Helder terug Dan arriveerde nog de Duitse mo torschoener „Heinrich Ahrens", die oP Weg is muii Dusseldorf. n, 's morgen hoog watei om 8.4» Taon uur' en laag water om 2.35 *n 15.30 uur.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2