Leidt industrialisatie tot onkerkelijkheid? De verschuivingen in de Tweede Kamer West-Friesland heeft de oranje vlaggen opgeborgen £e$eïó ipAeJhen! VERVOLG STADSNIEUWS Speeltuindag werd ook in Den Helder gevierd IN HET KORT Stoll de beste dammer van Den Helder Tweec/aags bezoek van het Koninklijk Paar is v/eer ten einde Gejuich begeleidde het wegvarende jacht Verheugende vrijheid, maar Onderzoek naar de sociale, culturele en kerkelijk- godsdienstige situatie in 120 gezinnen van hoogovenarbeiders Hoogovens' personeels beleid belangrijk geacht Eerste felle aanval op de aanhangers van Taft MAANDAG 28 JUNI 1953 Alvorens het stadhuis van Hoorn te betreden voerden de Koningin en de Prins nog een vriendelijk ge sprek met de echtgenote van bur gemeester Canneman en de kleine Mieke Canneman, die kort tevoren aan Hare Majesteit bloemen had aangeboden. Zaterdag heeft ook Den Helder de Nederlandse Speeltuindag beleefd. Tal van stadgenoten hebben enkele pretti ge ogenblikken gehad, toen de optocht van de vier Helderse speeltuinen pas seerde. De kinderen hadden er echt tverk van gemaakt en voerden tal van versierde steps, wagentjes en fietsen mee. Het geheel werd door pittige mu ziek begeleid, en wij geloven wel, dat de jury na afloop de mooist versierus karretjes en dergelijke naar waarde heeft kunnen belonen. De speeltuinvereniging „Visbuurt" greep deze heuglijke dag aan, om in Centraal de revue „Lichte Melodieën" op te voeren. De burgemeester, mr. G. D. Rehorst, en de zeer talrijke an dere aanwezigen kregen een uitge breid programma opgedist door het eigen gezelschap „Shrimp Boat", on der leiding van de heer A. Holtman. Het groepje had wat moeite met de „klein behuisdheid" van het toneel, terwijl voorts het gebodene voor de mensen achter in de zaal niet te ver staan was. De avond werd ingezet met „De speeltuin", waarin wij opnieuw kennis maakte met de kleine Cora. Daarna werd de aandacht gevraagd voor accordeonmuziek, schetsen, acro batiek en zang. Zo was het prettig luisteren naar het duo Wal-Breeuw en geïnteresseerd kijken naar „Namlo" (de heer Haak van Overloop) en „De Morali's", die zich behielpen op de gladde dansvloer voor het toneel, te midden van de eerste rijen publiek. Noemen wij nog het optreden van Larry Hodkinson, die als Texas-cow- boy in Bing Crosby-stijl zijn eerste kleine vergissing ten volle vergoedde. Daar het programma enigszins moest worden gewijzigd, geraakte men een tikkeltje in de war aangaande de pau ze. Deze kleine „rust" voor de verlo ting heeft, naar Zaterdagavond weder om werd bewezen, nog niets aan be langstelling ingeboet. Ter geruststel ling zij opgemerkt, dat de tonelisten zich door het heen en weer draven Van het uitgaande publiek en het be dienende personeel niet van de wijs lieten brengen. Op zichzelf al een hele prestatie! Aan deze avond werd voorts onder andere medewerking verleend door het orkest „Verwoerd". Optocht en feestavond werden geor ganiseerd ter gelegenheid van de twee en vijftigste verjaardig van de Neder landse speeltuin. In het Christelijk Militair Tehuis vindt vanavond om zeven uur de trek king plaats van de MSC-verloting. Vanavond om acht uur houdt de VVD in Formosa de tweede verkie zingsvergadering. Spreker is de heer G. Ritmeester, oud-burgemeester van Den Helder. Op Donderdag 17 Juli wordt In Den Haag aanbesteed het bouwen van een werkloods op het terrein van de autowerkplaats der Koninklijke Mari ne aan de Bassingracht. Op diezelfde dag wordt aanbesteed het bouwen van een perronloods, een wachtgebouwtje en een toiletgebuwtje op het terrein van de Algemene-Marine-Magazijnen aan de Burgemeester Houwingsingel. De adjunct-commies in vaste dienst bij het Ministerie van Marine J. C. Gast is met ingang van 1 Februari 1952 be vorderd tot adjunct-commies A. De ad junct-commies in vaste dienst J. C. J. van Garderen is benoemd tot commies in vaste dienst. In de eerste klasse van de strijd om •het persoonlijk damkampioenschap van Den Helder, heeft J. Stoll beslag gelegd op de titel. De titelhouder, C. J. J Leib- brand, verloor van D. Rab, clubkam pioen van H.D.C. Uit vijf wedstrijden verwierf Leibbrand zeven punten. Stoll behaalde er acht. Zakennieuws De heer L. van Vegten, slager alhier, heeft zijn zaak overgedaan aan de heer P. Snijders Jr. uit Den Helder, die zich hier met ingang van 1 Juli komt est'- gen, terwijl de heer Van Vegten naar Schoorl vertrekt, waar hij het pension- bedrijf gaat uitoefenen. West-Friesland heeft het rood-wit-blauw en het oranje weer binnen gehaald, de versieringen zijn afgebroken en de burgemeesters hebben do folio-vellen met toespraken opgeborgen, maar wat niet kan worden opgesloten ls de herinne ring aan een beminnelijk vorstenpaar, dat door zijn eenvoud en charme, van aller harten bezit nam. Twee dagen heeft het bezoek geduurd. Het betekende twee dagen feest, waarin de genegenheid voor het huis van Oranje zich naar hartelust kon uitleven. Het Koninklijk Paar bracht de nacht door op de Piet Hein, die in de Hoornse haven lag gemeerd en was Zaterdagmorgen reeds vroeg met de auto naar de Rode Steen gereden om aan de voet van het standbeeld van Jan Pietersz. Coen te luisteren naar een aubade. Hier werd Koningin en Prins door de 8-jarige Mieke Back en de 12-jarige Jaap Mol het geschenk van de Hoornse burgerij aangeboden; een kunstzinnig bewerkte zilveren briefopener Nadat in het Westfries Museum 52 prominente mannen en vrouwen van Hoorn aan de Hoge gasten waren voorgesteld, werd van de Coenstad af scheid genomen. In Zwaag werd de veiling Bangert en Omstreken bekeken, in Blokker de veestapel bezichtigd van de bekende fokkers Gebr. Ruiter en daarna ging het zonder onderbreking door de vlaggende streekdorpen naar Enkhui zen, waar een officiële receptie volg de op het historische stadhuis. Twee kinderen uit het weeshuis, de 10- jarige Aafje Wilms en de 9-jarige Her man Douma overhandigden hier het geschenk van de burgerij: een zilveren Drommedaris op coromandelhout. Na het défilé van schooljeugd en sport verenigingen bezochten Koningin en Prins het Zuiderzeemuseum, dat hun Volledige interesse had. Met het be zoek aan de Snouck van Loosenstich ting in Enkhuizen was de twee-daagse tocht ten einde. PLAATSING van deze stukken bete kent niet, dat de redactie met de in houd instemt. Zij acht kennisneming ervan wel van algemeen belang. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij een weinig plaatsruimte in Uw veelgelezen blad voor het vol gende. Als wij door Den Helder lopen, ontdekken wij overal de min of meer fleurige aanbevelingen voor de a.s. verkiezing. Dan komt er blijdschap in ons hart, omdat het in ons land nog mogelijk is dat Drees, Wagenaar, Schouten, en al die anderen als één grote familie naast elkaar staan op die mooie grote aanplakborden welke van gemeentewege geplaatst zijn. Voor waar, deze vrijheid is wel een reden tot blijdschap en dankbaarheid. Maar er blijken onder onze plaats genoten elementen te schuilen, die dit niet kunnen waarderen. Overal zien wij vernielde aanbevelingen. Eén be paald aanplakbiljet schijnt wel in het bijzonder de aandacht van deze men sen te trekken. Dit is van alle borden verdwepen, soms reeds een half uur nadat het daar bevestigd was. Is het verzamelwoede of .vil men het thuis rustig bestuderen? Is het haat tegen deze echt vaderlandse groep kiezers? Of werkt de mooie oranjekleur op deze vandalen zó als de bekende rode lap op een stier? Ja! Wie kan de diep ste gedachten peilen welke deze ver nietigers hebben bewogen om hun al of 'niet goed verzorgde handen uit te strekken en hun nagels krassende over het hout' te laten gaan, en zo de arbeid van anderen te vernietigen? O! wat zou ik, en velen met mij, toch gaarne willen weten wat deze papierkrabbers beweegt om zo duidelijk te doen uit komen, dat ze aan de opstellers en aan plakkers dezer afgescheurde papieren hun plaats in de samenleving ontzeg gen. U, mijnheer de redacteur, hartelijk dankend voor de verleende plaats ruimte, verblijft Hoogachtend, W. Heuvelman, Hoogstraat '47. West-Friesland nam slechts node af scheid van de Landsvrouwe en de Prins. Een juichkreet van dankbaar heid over dit bezoek brak los, toen de Piet Hein langzaam de haven van Enkhulzen uitvoer en langs een haag van gepavoiseerde botters en jachten uit het gezicht verdween. Er is een populaire mening, dat in de geïndustrialiseerde gebieden onkerke lijkheid en ongodsdienstigheid groter aantallen omvat dan in de agrarische ge bieden, en dat daarbü van een oorzakelijk verband moet worden gesproken. O.a. uitgaande van deze veronderstelling, door prof. dr W. Bannink aangestipt in een inleidend woord, heeft het Sociologisch Instituut der Ned. Herv. kerk een on derzoek opgezet naar de invloed van het industriallsme op het geestelijk leven in het algemeen, het godsdienstig-kerkelijk leven meer in het bijzonder. Voor dit onderzoek koos men een aantal nogal uiteenlopende gebieden en industrieën, o.a. de nog betrekkelijk jonge, bij uitstek moderne industrie, de Hoogovens, waarbij invloeden van migratie nog duidelijk waarneembaar zijn. Het rapport van dit onderzoek naar de sociale, culturele en kerkelijk-godsdienstige situatie in industriearbeidersgezinnen, waarvan de gezinshoofden bij het Hoogoven- bedrijf werkzaam zijn, is samengesteld door de heer W. J. Bruyn en verschenen in een speciaal nummer van „Sociologisch Bulletin", orgaan van het Sociologisch Instituut van de Ned. Herv. kerk. Het rapport, 39 pagina druks omvat tend, kan beschouwd worden als een poging een bijdrage te leveren tot de ontwarring van het zo urgente en moeilijke probleem van de sociale, cul turele en kerkelijk-godsdienstige ge volgen der industrialisatie. Getracht is de totaleconcrete situatie der bij de Hoogovens werkzame arbeiders en hun gezinnen zoveel mogelijk te belichten. Ter verkrijging van deze gezinsbeel den was het gezinsinterview de meest aangewezen methode. Derhalve wer den de arbeiders thuis bezocht en had de verzameling van gegevens aldaar plaats. Dit had o.m. tot voordeel, dat meer gezinsleden in het gesprek kon den worden betrokken, zodat inder daad een veelzijdig beeld van het ge zin kon ontstaan. Hierbij ging het geenszins om een z.g. opinieonderzoek, maar om een poging tot openlegging der achtergronden o.m. op basis van objectieve feiten ep subjectieve me ningen. Vanzelfsprekend moest uit het aan tal voor dit onderzoek in aanmerking komende arbeidersgezinnen een be paalde selectie worden gemaakt. Uit gesproken a-sociale gezinnen kwamen niet in aanmerking. Verder werd al leen als eis gesteld, dat de verschillen de voor een bepaalde afdeling ken merkende functies zoveel mogelijk ln het Onderzoek werden betrokken, om aldus enig inzicht te verkrijgen in de voor de Hoogovens kenmerkende ar- beidsdifferentiatie. De ontvangst in de gezinnen zelf was in het algemeen prettig. 120 gezinnen geïnterviewd In het eerste hoofdstuk van het rapport worden de levensbeschouwe lijke aspecten, zoals deze in de inter views naar voren kwamen, behan deld. Daarbij is uitgegaan van een on derverdeling naar een zevental groe pen, n.1. Rooms-Katholieken, Gerefor meerden, Ned. Hervormden, kleinere kerkgenootschappen en secten, sociaal democratische en vrij socialistische ar beiders, communisten en z.g. „daklo zen". Deze indeling is vrij willekeurig en berust hoofdzakelijk op het etiket, dat de arbeider zichzelf en zijn gezin gaf. Het tweede hoofdstuk gaat ver volgens na, welke invloed de indus triële werkzaamheid op de mens en het gezinsleven heeft. Daarbij wero een onderscheid gemaakt tussen de psychische invloed van het eigenlijke werk en de werkomgeving op de ar beider zelf en de invloed van de ar beidsomstandigheden en arbeidsvoor waarden i.c. loonhoogte, arbeidstijden, ploegendiensten op het gezin. In totaal werden 120 arbeidersgezin nen geïnterviewd. De verdeling over de genoemde groeperingen was als volgt: 40 Rooms-Katholieke arbeiders. 7 Gereformeerden, 7 arbeiders uit kleinere kerkgenootschappen en sec ten, 18 Ned. Hervormde arbeiders. 18 sociaal-democratische en vrij socialis tische arbeiders, 10 communisten en 20 z.g. dakloze arbeiders. Bron van sociale contracten In de samenvatting aan het slot van het hoofdstuk „Levensbeschouwelijke aspecten" wordt het gehele gemêleerde per toelichting op bovenstaand overzicht van de ontwikkeling der partijverhoudingen in de Tweede Kamer sinds 191S moge dienen, dat in de eerste plaats is getracht het verlóóp van de poli tieke hoofdstromingen in ons land anti-revolutionnairen, christelijk- historischen, communisten, libera len, rooms-katholieken en socialis ten aan te geven met vermel ding van de voornaamste namen, waaronder deze stromingen i;i de loop der jaren optraden. Voorts zijn ook de diverse splin terpartijen, in enkele gevallen tot kleine groepjes verenigd, opge nomen. Tenslotte is melding ge maakt van enkele belangrijke po litieke gebeurtenissen, zoals de in voering van het algemeen mannen- kiesrecht in 1918, het vrouwenkies recht in 1921 en de oorlogstoestand van 1940-1945, na afloop van welke met name in socialistische kring een grote reorganiatie plaats vond, waarbij de vrijzinnig Democrati sche Bond, de Christelijk Demo cratische Partij en de S.D.A.P., alsmede enkele kleinere groepen tot oprichting van de Partij van de Arbeid besloten. bevolkingscomplex rond de Ymond als een belangrijke bron ran sociale contacten genoemd, waarin historische en algemeen maatschappelijke «nrloe- den sterk dooruierken. Zo is hier een ontkerkelijkingsproces gaande, dat ten dele reeds tian vrij oude datum is ln dit verband moet de vroeg radicale instelling van een deel der vissersbe volking worden genoemd, dat later in verschillende afdelingen van de Hoogovens aan de slag ging. Het Hoogocenbedrijf werd in dit ge heel in zoverre een bron van regene- rende invloeden op sociaal gebied, dat het door de humane arbeidsvoorwaar den, personeelspolitiek en sociale ver zorging vele aanleidingen tot sociale radicalisering wegnam of althans sterk verzwakte. Door de betere arbeids tijden en het verhoogde verzorgings niveau bouwden de Hoogovens mee aan een fundament, waarop een goed gezinsleven zich kan ontwikkelen. Niettemin is in verband met het voor gaande duidelijk, dat deze politiek op de algemeen maatschappelijke oorza ken tot radicalisering vooralsnog wei nig invloed zal uitoefenen. Zo kan men b.v. van een humane sociale politiek a priori geen herstel van de kerkelijke verbanden verwachten. Wel dient de kerkelijke planning en strategie zich te verstaan met de belangrijke in de streek gelegen bedrijven, n.m. de Hoog ovens, al was het alleen maar om prac- tische overeenstemming tussen beider maatregelen (b.v. t.a.v. arbeidstijden en tijden van kerkgang, gemeente avonden e.d.) te verkrijgen. Taak der kerk Voor de kerk wordt gewezen op de noodzaak tot openheid op levens- en wereldbeschouwelijk gebied. Het is wellicht aan te bevelen, dat de kerk eventueel in samenwerking met de grote bedrijven van tijd tot tijd een nauwkeurig, zowel quantitatief als qua- litatief onderzoek instelt naar de im migranten (betreffende herkomst, ker kelijke en politieke gezindte, vormen van vrije-tijdsbesteding e.d.m.), Zolang de streek het sterk dynamisch karak ter bewaart. Zo zou men de reacties van de mensen op de prediking, het meegebrachte geloofsbezit e.d. kunnen nagaan. Het hoofdstuk „Het Hoogovenbedri.lt en zijn gevolgen voor mens, gezin en streek" valt in twee gedeelten uiteen. In de beide eerste paragrafen wordt de invloed van de industriële arbeid en de dagelijkse werkomgeving op de arbeiders besproken. De volgende drie paragrafen behandelen daarentegen meer de invloed van de arbeidsom standigheden en de arbeidsvoorwaar den op het gezin. Aan het slot worden de voornaamste resultaten ln een kor te samenvatting opgenomen. Van geringe invloed In zijn slotbeschouwing zegt de rap porteur, dat op de critieke momenten in de levensbeschouwing van de ge- interviewde arbeiders en hun familie de invloeden der werkomgeving rela tief van geringe betekenis is gebleken. Voorts bleken kerkafval, geloofsover gang of rationalisering niet (meer) gebonden te zijn aan de rechtstreekse invloed van nabije industriecomplexen. Uit de gegeven voorbeelden bleek te vens, dat de kerkafval niet gebonden is aan de mannen, al of niet via hun werkomgeving, maar dat vele vrouwen verhaalden van jeugdervaringen die aanleiding waren tot verwijdering van de kerk, ervaringen die aan de kerkse sfeer en niet aan de woon- of werk omgeving inhaerent waren. Beschouwt men het totaal dezer gevallen, dan moeten zij uiteraard beschouwd wor den als symptomen van dieperliggende stromingen in het maatschappelijk le ven, die uit het onderhavige materiaal niet in zijn alomvattendheid zichtbaar worden. Met nadruk wordt nog gecon stateerd, dat de Hoogovens, als knoop punt van sociale contacten, tevens be last zijn met de rancune en het verzet in andere, ook niet-industriële levens sferen opgedaan. Conciosle Het belangrijke rapport bevat ten slotte de volgende conclusie: In het geheel van de maatschappelij ke positie der bezochte arbeidersgezin nen hebben de Hoogovens ongetwijfeld een stabiliserende en regenererende werking uitgeoefend. Haar humane personeelspolitiek heeft hiertoe bijge dragen. Zo hebben de Hoogovens ze ker een grote stap gezet naar apaise ring der maatschappelijke verhoudin gen voorzover dit door en binnen één bedrijf verwezenlijkbaar is. De stabiliserende werking van dit personeelsbeleid zal een groter toe gankelijkheid van de desbetreffende arbeidersbevolking voor vraagstukken van levensbeschouwelijke aard tot ge volg kunnen hebben. Daartoe zal algemeen maatschappe lijk beschouwd een dynamische bena dering van het vraagstuk der levens beschouwelijke vorming op verant woorde sociaal-psychologische grond, slag nodig zijn. De bijkomstige belem meringen, die deze industrie b.v. in de vorm van eigengeaarde arbeidstijden oplevert, zullen dan waarschijnlijk in dit opzicht niet van doorslaggevende betekenis zijn. Eisenhowers campaone Generaal Eisenhower heeft Zater dagavond de aanhangers van senator Taft in Texas beschuldigd van „zwen del in afgevaardigden naar de natio nale conventie". Hij noemde dit „ver raad aan de republikeinse partij en haar grondbeginselen". Hij nodigde voorts democraten en partijloze stemmers uit om samen met de republikeinen de huidige regering, die hij „zwak en onbekwaam noem de op te ruimen. De generaal wekte op tot een open-deurpolitiek „die zou leiden tot vele bekeringen onder da democraten". Hij beschuldigde „een kleine clique" republikeinen in Texas en Louisiana er van. dat zij de partij beschouwen als hun „persoonlijk, af- gepaald terrein" en drong ten slotte aan op eerlijk spel op de conventie te Lhicago, volgende maand. Met deze rede viel generaal Eisen hower voor het eerst in het openbaar de politieke tactiek aan van de aan hangers van senator Taft, zijn voor naamste mededinger bij de benoeming tot republikeins candidaat.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5