EUROPABUS, een nieuw internationaal tourisme stuk Het Britse vlootbezoek aan Rotterdam Auiobusnei van Narvik tot Casablanca SINDS 1922 DE FAVORIET VAN ALLE PARTIJEN! Washington ventileert een nieuw plan inzake krijgsgevangenen Veiligheidsraad behandelt thans Noordelijke aanklacht «sha<3 naar Uw smaak: Twee jaar oorlog in Korea KoAt B&iteJk VIRGINIA Ah. Spoor- en busdiensten werken nauw samen Regering van India zegt van niets te weten Electrische centralen in Noord-Korea verwoest Bacferiënoorloq in Koreaanse conflict I B B^B Mr. d'Ailly uitgenodigd voor bezoekaan Tokio Hommerson Donderdag voor het Gerechtshof Hoe de omzetbelasting wordt teruggegeven Geen vacantietoeslag voor tricotage arbeiders Vermoorde Britse geheim <20 Koningin zal dineren op de Vanguard Vervolging opzetzaken ondervindt vertraging Gevechtsgroep oefent aan de IJsel Rotterdammer stak zijn vrouw met een mes KERKELIIK NIEUWS Strijd tegen runder-tbc voor op het schema Premie werkloosheidswet vastgesteld Carlsen aan boord van nieuwe ,,Enierprise'' vnnR j <Van een sPecla'e verslaggever) reislustigcn besteedden Ven'd'ee'l WnW Snf' e" êo'dkooP TerT°er. Vele buitenland en vervulden op die m mier vaeantie aan een bustrip naar het onbetaalbaar duur werd L l 'T een van hun hartewensen. zonder dat dit buiten nog groter Wilde»h^rtl V"8"? H"lers rijk w<*rd de trek naar reden, wanneer "r voldoende anf^0". V,ngen..de stroom reizigers op; ze vooruitzichten ai te on?unstiir Cn# i"etverstek Saan' wanneer de «aren vaak enorm; De Zueedfe Ldn^'h. «V tVV'T' werden afgelegd, I»e spoorwegmaatschappijen konden h.t 1 i Va™ stockholm to» Parijs: bun energie nodig voor het herstel r,_ u b,jbenen. Zij hadden al tijdelijk deze vaak zeer tVnstVeve„de1, Jln "V3ar Sehavend' "^tten en moesten diensten overlaten. van verv°er aan de particuliere bus- J)e Deutsche Bundesbahn stichtte in de afgelopen jaren een busonderneming, de Deutsche Touring, welke veel erva ring opdeed met het rijden op lange af standen. De spoorwegmaatschappijen en de met haar verbonden busdiensten in Duitsland. Oostenrijk. Belgie en De remarken, Spanje, Frankrijk. Luxem burg, Italië, Nederland. Zweden en Zwitserland ontmoetten elkaar in de Unie van Verkeersdiensten der Euro pese Spoorwegen (URF), waarin zij bun toeristische ervaringen uitwissel den. De concurrentie van de wilde bus sen .de noodzaak om zich hiertegen te verweren, de kennelijk bestaande 'be hoefte aan internationaal vervoer tegen lage priis dat alles leidde ertoe, dat uit de URF het initiatief werd geboren tot een nieuwe busonderneming: de Europabus. In het voorjaar van 1951 verschenen de eerste wagens van deze nieuwe maatschappij op de internatio nale wegen. In snel^tempo heeft het net zich uitgebreid. Tezamen met de dit jaar geopende lijnen bestrijkt het thans het gehele gebied tussen Narvik en Casablanca, Wenen en het Kanaal. SAMENWERKING UUROPABUS is opgezet als een lijn- dienst met vaste verbindingen en een betrouwbare dienstregeling. Dat betekent, dat er in elk geval wordt ge reden en dat de behoefte moet blijken. Het is dus een onderneming met goede en kwade kansen in tegenstelling met de „wilde" diensten, die uiteraard de kwade kansen zoveel mogelijk ont lopen. Toch is er niet meer in die mate sprake van felle concurrentie en van declassering. Ook de particuliere on dernemingen hebben hun rechten er kend gezien. De Economische Commis sie voor Europa van de V.N. heeft er zeer sterk op aangedrongen, dat er een goede samenwerking zou komen. Uit gangspunt van dit verlangen was, dat beide soorten maatschappijen even veel recht op deelneming aan deze vorm van internationaal toeristenvervoer hebben en dat het dus niet aangaat, dat de een de ander in de hoek tracht te dringen. WEDERKERIGHEID VERSCHILLENDE nationale busdien- sten werken in de Europabus samen. Zo neemt voor Nederland de Neder landse Buurtvervoermaatschappij te Zeist aan het project deel met twee wagens. De ene rijdt de lijnen naar Oostende. Spa en Hamburg, de andere die naar Frankfort a. M. Omgekeerd komen ook wagens van de Deutsche Touring naar ons land lopen, en Belgi sche en Franse op de Zuidelijke routes naar Amsterdam. Zo kan een belang rijk deel van dit vervoer met gesloten beurzen worden betaald. De routes lopen merendeels door gebieden, die voor toeristen zeer aantrekkelijk zijn. Die van Amsterdam naar Bazel is bij voorbeeld dwars door de Ardenneli en de Vogezen geleid, hetgeen tot de ver beelding der Nederlandse reizigers moet spreken, terwijl het traject door Nederland langs de Vecht, over de Veluwe en langs de Maas voor bui tenlandse gasten bekoorlijk is. DE RITTEN £JE AFSTANDEN, welke per dag wor den afgelegd, zijn over het algemeen zeer gematigd. De toerist is immers voor zijn genoegen uit. Er moet dus worden vermeden, dat de tocht al te „taai wordt. Zo wordt hem, voor een tarief, dat maar weinig hoger ligt dan derde klasse trein, een autobus ter be schikking gesteld, die uitermate ge- nefelitk is en waarin een stewardess meerijdt; deze treedt als gastvrouw en tegelijk op. Onderweg wordt enkele malen gestopt: 's morgens is er een korte koffiepauze, 's middags ge legenheid om een kopje thee te nutti gen, voor de lunch wordt meermalen een tijd van twee tot drie uur uitge trokken, zodat er ook enige gelegenheid is. iets van de stad te zien, waar men toevalliig vertoeft. Hoewel de deelnemende maatschap pijen een ruime ervaring op het ge bied van toeristische reizen hebben, wordt de huidige opzet uiteraard nog steeds critisch bezien. Men zou kunnen zeggen, dat Europabus het stadium van het experiment wel grotendeels, maar nog niet geheel te boven is. Wat tot dusverre echter tot stand is gekomen kan de toets van een scherpe critiek doorstaan. Er is een samenhangend net van Westeuropese buslijnen geschapen, op een paar punten aangevuld met treindiensten. Dat maakt het mogelijk, ons werelddeel te verkennen op een wijze, welke een nauwer contact met het dagelijkse leven van zijn bewoners toelaat dan een reis per trein. (Advertentie, Xng. Med.) Volgens berichten uit Washington bespreken Amerika, Engeland en In dia een nieuw plan ter verbreking van de impasse bij de wapenstilstands onderhandelingen te Panjoendjon. Men zou namelijk de eommunisten willen aanbieden, de Noordelijke krijgsge vangenen, die niet naar huis willen terugkeren, naar India te zenden. Daar zouden zij kunnen beslissen, waarheen zij willen gaan. Men zou het plan wil len laten gelden voor gevangenen aan beide zijden, die niet gerepatrieerd willen worden. Hoewel dit bericht uit gezaghebbende bronnen heet te komen en men zelfs beweert, dat Nehroe het gunstig gezind Is, wordt het te New Delhi officieel tegengesproken. Men zegt daarvan niets te weten. Meer dan vijfhonderd vliegtuigen van de vijfde Amerikaanse luchtmacht en de Amerikaanse vloot hebben Maan dag de zwaarste luchtaanval uit de ge hele Koreaanse oorlog ondernomen Zij hebben vijf grote electrische een- Malik wil China en Noord- Korea uitnodigen De Russische afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Jacob Malik, h^eit gisteren verklaard, dat communistisch China en Noord-Korea moeten worden uitgenodigd, wanneer er gesproken wordt over de beschuldigingen van bacteriologische oorlogvoering in Ko rea. Zijns inziens zou elk debat zonder deze twee landen „nutteloos" zijn. De Veiligheidsraad, waarvan Malik thans voorzitter is, behandelt, zoals be. kend. een Amerikaans verzoek, dat eet internationaal onderzoek wordt steld naar de beschuldigingen, dat Verenigde Naties bacteriologische wa pens in Korea gebruiken. Op de agen da staat tevens een Russisch verzoen dat alle landen het Geneefse protocol van 1925 betreffende het verbieden van chemische en bacteriologische wa pens bekrachtigen. De Amerikaanse afgevaardigde. Gross, zei, dat de communistische be schuldigingen ter plaatse dienen te worden onderzocht door een interna tionaal orgaan. In een debat over deze kwestie in de Veiligheidsraad of de Ontwapeningscommissie der V.N. zag hij geen heil. tralen aan de Jaloe, de grensrivier tus sen Noord-Korea en Mandsjoerije, ver woest. Hieronder bevond zich een, die tot de allergrootste der wereld be hoorde. De centralen voorzagen o.m. een groot deel van Mandsjoerije van stroom. Het Zuidkoreaanse parlement heeft met 62 tegen 0 stemmen en 35 onthou dingen de ambtstermijn van president Syngman Rhee verlengd. De oppositie leiders achten de stemming ongrond wettig, aangezien 86 afgevaardigden van de oppositie gevangen zitten of ondergedoken zijn. Ook irip naar Australië Een der eerstkomende dagen zal cle burgemeester van Amsterdam, mr Arn. J. d'Ailly, een reeds naar hem onder weg zijnde uitnodiging ontvangen van de gouverneur van Tokio. S. Yasui, om deze zomer een bezoek aan de Japanse hoofdstad te brengen. Als burgemeester d'Ailly de uitnodi ging aanvaardt hetgeen zeer waar schijnlijk moet worden geacht za, hij de eerste Westeuropese burgemees ter zijn, die Japan bezoekt. Nederland is dan ook het eerste Westeuropese land. dat na de tot stand gekomen vrede weer betrekkingen aanknoopt met dat eilandenrijk, zoals Nederland in de periode van Japans opkomst een der eerste landen was dat daar con tacten legde. Mr. d'Ailly zal als hij de uitnodi ging aanneemt na zijn verblijf in Tokio doorreizen naar Australië, om daar een tegenbezoek te brengen aan Sydney. In de raadskamer van de Amster damse rechtbank heeft de vice-presi- dent mr B. de Gaay Fortman gister morgen het verzoek voorgelezen van de rechter-commissaris mr J. Knotten belt om de gijzeling van de Zaandam- se journalist A. H. Hommerson ander maal te verlengen. Mr Knottenbelt motiveerde zijn verzoek met de mede deling ,dat de instructie nog niet ge sloten kon worden, omdat de dossiers rouleren bij rechtbank en Hof. De officier van Justitie, mr H. A. Wassenbergh, heeft hierna zijn bezwa ren tegen de jongste beschikking van de rechtbank n.1. de gijzeling niet op te heffen uiteen gezet. Hij wees er op, dat het onaannemelijk moet worden geacht, dat de gijzeling resul taat zal opleveren. Donderdag te elf uur wordt de heer Hommerson voor het Amsterdamse Gerechtshof gehoord in verband met het door mr Wassenbergh aangeteken de appèl tegen de genoemde afwijzen de beschikking van de rechtbank. Om voor teruggaaf van te veel be taalde omzetbelasting in aanmerking te komen, dienen belanghebbenden vóór 10 Juli 1952 op een daartoe kosteloos verkrijgbaar formulier van hun voor raad aangifte te doen bij de inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen. Aan gifteformulieren, welke na 10 Juli 1952 worden ingeleverd, zullen niet meer in behandeling worden genomen. De teruggaaf zal niet in contanten worden uitbetaald. De inspecteur zal het bedrag vaststellen, hetwelk op de eerstvolgende gewone aangifte voor de omzetbelasting in mindering kan wor den gebracht. De Groninger tricotage-industrie zal dit jaar geen 2 pet vacantietoeslag uit keren. De werkgevers verklaarden hier toe niet te kunnen overgaan, gezien de slechte financieel-economische omstan digheden. De arbeiders hebben blijkens de des betreffende C.A.O. geen recht op deze toeslag. Toch zullen zij in verscheidene plaatsen in de provincie Groningen pro testvergaderingen bijeenroepen. AP 25 Juni is de oorlog in Korea twee jaar aan de gang. Het begon, zoals onze kaart aangeeft, toen de legers van de Noordelij ken de 38ste breedtegraad over schreden en Zuid-Korea binnen vielen. De Verenigde Naties stel den zich achter de Zuid-Kore- anen, doch het werd Axigustus eer de opmars van de communis tischetroepen gestuit werd op het bruggenhoofd van Poesan. Hierna rukten de Verenigde Na ties in Noordelijke richting op en dreven de communisten terug tot aan de grens van Mantsjoerije. Op dit mon.ent strootnden grote troepen Chinese communisten naar het front, wat tot gevolg had, dat de V.N.-troepen weer in Zuid-Korea werden teruggesla gen. Hierop volgde weer een her stel en toen de 38ste breedtegraad weer werd bereikt, werden ein deloze onderhandelingen geopend om tot een wapenstilstand te geraken, die tot nu toe nog steeds niet werd bereikt. Onze kaart geeft de verschillende phazen van de strijd weer. (Advertentie, h>t- Med" MET is di twijls de moeite waard de re"-Ue van buitenlanders te horen ai- ,en over Nederland en de Neder- anders begint. Een Nederlands blad heeft een aantal intervieuws met de- viezenimporteurs gehad gehad en daar uit geeft Theodoor een bloemlezing, 'en Fransman sprak: „Bij u zijn zowel de mannen als de vrouwen zeer gesteld op uiterlijke waardigheid. Ook onder het gewone volk geeft men in Holland veel meer uit voor zijn kleren en de inrichting var zijn huis dan in Frank rijk en veel minder voor zijn eten. Ve len betalen, wanneer zij nauwelijks ge boren zijn, een verzekering, teneinde op een nette begrafenis te Kunnen re- e.ien. O Een Italiaan constateerde: „Een verrukkelijke badplaats is Sche- veningen, die men bereikt wanneer met 1'Aja gepasseerd is. Eén van die wonderlijke motieven heeft de Hollan ders doen besluiten deze stad 's Gra- venhage te noemen, een onuitspreek bare naam. Maar dan bent u er nop niet: want als u door de stad rijdt, ziet u overal weer borden, waarop staat Den Haag", en als u informeert wat dat te betekenen heeft, vertelt men u doodgemoedereerd, dat dit een andere naam is voor 's-Gravenhage In ieder geval zijn de Nederlanders lui met doorzicht. Daarvan heeft uw lijfaap [llltiiiiltülilllÜliiMIHIlilttilllilltllilllfttli een voorbeeld uit eigen omgeving. Op ons bureau is een nieuwe liftbediende aangenomen. Aanvankelijk moest hij iedereen vragen wie er naar de eerste verdieping (administratie) moest, wie naar de redactie op de tweede verdie- Zo'» stoel houdt de hitte tenminste nog een béétje tegen! ping (beter ware het te spreken van „verhoging", doch we laten het maar zo) en wie naar de derde verdieping (directie en bedrijfsleiding). Na drie dagen speelde onze liftboy het echter klaar, om zonder te vragen iedereen op de juiste verdieping af te zetten. Ge vraagd naar zijn geheim, zei hij: „Heel eenvoudig. Alle sigarettenrokers gaan naar de eerste verdieping, alle pijpro kers naar de tweede en alle sigarenro ken? naar de derde verdieping!" In de Verenigde Staten publiceert men ge regeld nog statistieken betreffende de tweede wereldoorlog. Kort geleden kon men lezen, dat de oorlog alleen in Amerika al 150.000 ernstige doven, als gevolg van lawaai- en explosiebescha digingen aan de oren heeft achtergela ten. O Een Engelse gevangenisdirec teur heeft zijn gedenkschriften laten verschijnen. Tn zijn boek vertelt hij .allerlei bijzondere staaltjes over zijn vroegere pleegkinderen. Daarbij noemt hij ook een geval van echte, zuivere humor van een bajesklant. Er was juist weer een nieuwe gevangene binnenge bracht, die onmiddellijk voor het ar chief gefotografeerd moest worden Toen het plaatje genomen was, zei de man: „Kunt u ook een tweede afdruk maken? Da's zo lollig voor de luitjes thuis!" Airs Granville, tijdens de tweede wereldoorlog geheime agente van de Britse Geheime Dienst, werd verleden week door tot nog toe onbekende daders vermoord. Honderden piloten danken aan haar hun leven. Onder grote publieke belangstelling vond Zaterdag haar begrafenis plaats. Zoals wij reeds in het kort hebben gemeld, verwacht Rotterdam van 28 Juni tot 4 Juli bezoek van een aantal Britse oorlogsbodems. Dit zijn de 42.500 ton metende „Vanguard" onder com mando van kapt. John Litchfield (een der grootste slagschepen van de we reld), de „Battleaxe", een escadrille leider en de „Broadsword", een torpe- dobootjager. Aan boord van de Van guard zal zich bevinden admiraal Sir George Creasy commandant van de Home Fleet, die het bevel voerde van het Britse oorlogsschip „Codrington", dat in 1940 de leden van de Ned. Kon. familie naar Engeland bracht. Hij voert Het ziet er naar uit, dat in het ver volgen van „opzetzaken" tegen aanne mers en bouwbedrijven enige vertra ging zal komen. In verschillende plaat sen zouden de officieren van Justitie geneigd zijn een afwachtende houding aan te nemen tot na de berechting in hoger beroep te Amsterdam van de Utrechtse zaken, waarin vrijsprekende vonnissen zijn aangewezen. Dit wil niet zeggen, dat na een vrijsprekend arrest van het gerechtshof te Amsterdam geen andere dagvaardingen meer zou den worden uitgebracht. Het gaat hier blijkbaar om de oplossing van juridisch- technische kwesties, die bij het dag vaarden en vervolgen van andere za ken van belang zijn. Het 32e regiment infanterie, dat te zamen met andere parate onderdelen reeds enkele oefeningen in groot ver band heeft uitgevoerd, zal van Maan dag 30 Juni tot en met Donderdag 3 Juli worden geoefend aan de IJsel. Thans vormt de gewelddadige rivier overgang het doel van de oefening. Deze zal worden uitgevoerd'nabij Gors- sel. De Rotterdamse politie heeft de 28- jarigo constructie-schilder H. B. aan gehouden. De man heeft Zaterdagnacht onenigheid gehad met zijn echtgenote, die tenslotte door de keuken naar de tuin vluchtte. B„ die haar achterna liep, greep in de keuken een mes en ln de tuin gekomen stak hij zijn vrouw er mee in het hoofd. Zij kon gelukkig, na in het Zuider ziekenhuis te zijn behandeld, naar huls terugkeren. De dader werd bij familie elders in de stad aangehouden en naar het politiebureau overgebracht. NED. HERV. KERK: Beroepen te Hagestein: J. Arendsel te Blauwkapel: te Zierikzec (toezeg ging): C. J. van Royen. voorganger Ver. van Vrijz. Herv. te Amersfoort. Aangenomen naar Campbelltown Lxustralie): dr A. v. d. Hoeven te Utrecht. GEREFORM. KERKEN: Beroepen te VleutenDe Meern en te Woubrugge: A. Nagelkerke, candi- daat te Wolphaartsdijk. Aangeno men naar Oude Pekela: J. H. Binnema 1e Ziegerswoude; naar Essex (Canada): G. Bouma te Capelle aan de IJsel. Bedankt voor 's GravenhageLoosdui nen: J. Kremer te Utrecht; voor Utrecht: R. Ypma te Groningen. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP: Drietal te Grouw: H. R. Keuning te Meppel. L. Laurense te Staveren en W. Steen te Velsen. GEREFORM. GEMEENTEN: Bedankt voor Paterson (V.S.): A. Vergunst te Zeist. BAPTISTENGEMEENTEN: Bedankt voor Zandbulten: M. de Jong te Vriescheloo. Ds W. P. TEN KATE Ds W. P. ten Kate. luchtmachtnredi- kant op het vliegveld Deelen, zal dooi de kerkeraad van Delft in het breer1 moderamen der Synode worden voorge dragen ter beroeping als studenten - predikant, aldaar, nu ds J. T. Wiers- ma zijn werk heeft neergelegd. Na be komen goedkeuring van het breed moderamen zal de kerkeraad ds Ten Kate officieel beroepen. thans ook het bevel over de bezoeken de schepen. Tijdens de eerste dag zal aan boord van Hr. Ms. ,,-,arel Doorman" een cocktailpartij worden gegeven. De be manning der schepen zal diverse excur sies naar verschillende plaatsen in ons land maken. Sir Creasy hoopt op 30 Juni de lunch te gebruiken ten paleiza Soestdijk. Dezelfde dag zullen vijfhon derd gasten deelnemen aan een cock tailpartij aan boord van het slagschip. Op Dinsdag 1 Juli hoopt H M. de Ko ningin het diner te gebruiken op ds Vanguard. Blijkens een overzicht over de pe riode 20 Mei 1951 tot 17 Mei 1952 is de bestrijding der tuberculose onder de rundveebeslagen ongeveer een derde vooruit op het oorspronkelijke sche ma. Op 17 Mei van dit jaar waren, be houdens veie boerderijen, als bij voor beeld in Friesland, Drente en op Ro zenburg, die reeds meer dan een jaar geleden t.b.c.-vrij waren, 15.925 bedrij ven vrij van besmetting of 5667 meer dan het plan was. Slechts in 19 geval len zijn veehouders op de tijdschema's achtergebleven. Van de ruim 20 mil- lioen, die bij het nationale fonds aar» heffingen en ECA-gelden binnenkwam, is thans plm. 3.5 millioen gulden uit gekeerd aan slachtpremies e.d. De Staatscourant bevat de beschik king, waarin de premie krachtens de Werkloosheidswet opnieuw wordt vast gesteld. Deze premie 'bedraagt thans 2 4 procent van het loon en komt voor een vierde voor rekening van de werk gever, voor een vierde voor die van de werknemer en voor de helft ten las te van het Rijk. Verder bevat de Staatscourant een beschikking volgens welke de werkne mer, die werkloos wordt en niet als werkzoekende bij het orgaan der open bare arbeidsbemiddeling is ingeschre ven, verplicht is zich als zodanig te doen inschrijven op de eerste dag, waarop de gelegenheid daartoe na het intreden van zijn werkloosheid open staat. In het St. Elisabeth-Ziekenhuls te Tilburg is op 69-jarige leeftijd over leden Monseigneur Johannes W. J. M. Panis, apostolisch vicaris van Menado en titulair Bisschop van Trislpa. Kapitein Kurt Carlsen keesde pis tere» terug naar zijn nieuwe schip. Met het vliegtuig uit Kopenhagen kwam ook vader Carlsen mee om het schip te bezichtigen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3