ANJERDAG Jimmy Brownen de bende van Dolle Dirk Stad en Omgeving Plannen voor Helders zomerfeest in eerste helft van Augustus HET GEHEIM VAN OMO-SOP De expositie in het Raadhuis Bestuursraad van Helderse Gemeenschap houdt Maandagavond zijn jaarvergadering Verscheidene secties komen met voorstellen WITTE: „De blauwe sluier'" TIVOLI „Messalina1 Bouw van marinecantine aanbesteed Englebert paraat in elk klimaat. Nieuws van het museum Vanavond: HRCSucces Amsterdamse huisvrouw schreef een brief Karei Doorman" ander half jaar uit de vaart IN HET KORT jaarvergadering HRC Periodieke zeilstrijd Tussen Haaks en Kuifje Urk De agenda voor de Maandagavond in het raadhuis te houden jaarvergadering ▼an de bestuursraad van de Helderse Gemeenschap belooft de behandeling van een groot aantal punten, die voor het gemeenschapsleven in onze stad in het algemeen en voor het verenigingsleven in het bijzonder van betekenis zijn. Voor deze vergadering zijn uiteraard alleen uitgenodigd de leden van de Bestuursraad, dus het dagelijks bestuur, de gewone leden en de aangewezen vertegenwoordigers van de secties. De besturen van alle betrokken verenigingen hebben echter alle te behandelen stukken ontvangen en zijn dus reeds ten dele op de hoogte. Wij hopen in de courant van Dinsdag een résumé te geven van hetgeen Maandag avond wordt besproken. Eén van de meest aantrekkelijke pun ten is het idee, om bijvoorbeeld in de eerste helft van Augustus een Helders Zomerfeest te organiseren. Het bestuur van de sectie O. en O. heeft hieromtrent een voorstel ingediend, •waarin o.m. een ontwerp-programma voor de feestelijkheden is opgenomen. Gedacht wordt aan een bloemencorso op de openingsdag. Voorts wil men er naar streven rondleidingen naar de ma rine-inrichtingen te organiseren, als mede athletiek-, zwem- en zeilwed strijden, marine- en/of reddingsdemon straties, een openluchtspel, een toneel voorstelling, een voetbalwedstrijd, een muziekconcours, een balletuitvoering in de open lucht, een vuurwerk en een bal-champêtre in het Timorpark. Moge lijk kunnen ook gedurende die feeste lijke week tentoonstellingen worden gehouden met medewerking van de kleindiersportverenigingen, de aqua riumhouders, amateurfotografen, de Noorder Kunstkring, de Natuur-histo- rische vereniging etc. Door middel van dit Helders Zomerfeest hoopt men de belangstelling van de vreemdelingen bijvoorbeeld van de badgasten op Texel op Den Helder te richten. De sectie Jeugd is gekomen met voor etellen betreffende een puzzletocht in Augustus of September, een jeugdappèl op Koninginnedag, een allegorische optocht op de Bevrijdingsdag, een ge organiseerde Luilak-viering en de or ganisatie van een Jeugdleiderscursus. De sectie O. en O. zou graag beschik ken over een ruime lokaliteit, geschikt voor binnensport, toneel-, 2ang- en muziekuitvoeringen en grote vergade ringen. De sectie Muziek stelt voor, een (volks) muziekschool op te richten, waar onder deskundige leiding lessen worden gegeven in muziektheorie, het bespelen van alle soorten instrumenten etc. Verder geeft deze sectie in overwe ging, muzieknissen te bouwen in de nieuwe stadswijken en een verplaats baar windscherm aan te brengen in de muziektent Julianapark. Bestuursmutaties. Op de agenda staat ook de verkiezing van enkele leden van de bestuursraad. Da aftredende heren P. S. van der Vaart (voorzitter), J. F. van Wijn gaarden (penningmeester), P. J. de Klerk (commissaris) en J. Henderikx zijn herkiesbaar. Voor de vacature van de heer J. W. van Vendeloo zijn mej. W. P. Holl en in Nienhuis candi- daat gesteld. De schilderijententoonstelling in het Raadhuis wordt vanmiddag en morgen voor het laatst ter bezichtiging open gesteld. De tijden zijn: 's middags van drie tot vijf uur, 's avonds van zeven tot negen uur. Morgenavond om half acht spreekt de heer C. van Neerijnen weer een toelichtend woord voor de be zoekers, waarna hij met hen de geëx poseerde doeken langs zal gaan. Het is waarlijk geen wonder dat Jane Wyman geen kwaad meer kan doen bij het filmlievende publiek. Zij is nu in de Witte-bioscoop te bewonderen als kinderjuffrouw in „De blauwe sluier", een hartenveroverende geschiedenis met een happy-ending. Zij speelt een jonge oorlogsweduwe, die ook haar kindje heeft verloren. Zij aanvaardt een be trekking als kinderjuffrouw en geeft zich etn volle. Zij krijgt meer betrek kingen en vervult haar plicht met heel haar hart. Er komen mannen in haar leven .maar zij kan geen afstand doen Maria FeUr vertolkt de hoofdrol in de monumentale Frans-Italiaan' se film „Messalina, keizerin van de zonde". Jane Wyman speelt in „De blauwe sluier" de rol van kinder verzorgster. van „haar" kinderen. Als haar grote vriend, één van haar minnaars, sterft, blijft zij alleen over als een oude vrouw. Men heeft gemeend, dat haar dit lot niet ten deel moest vallen, en er daarom een mooi en zeer bevredigend slot aan gegeven. Jane Wyman speelt inderdaad weer prachtig. Zij krijgt steun, onder meer van Charles Lapghton. Joan Blondell en Richard Carlson. Ook „De blauwe sluier" staat tot en met Woensdagavond op het programma. QOK in deze gemeente zal ten behoeve van het Prins Bernhardfonds een openbare inzameling worden gehouden in de vorm van een Anjercollecte, die vandaag plaats vindt. Er zullen oranje speldjes worden verkocht, waarop een witte anjer is afgebeeld. Een beroep wordt gedaan op de in gezetenen dezer gemeente om aan deze collecte zoveel mogelijk medewerking te verlenen, opdat een behoorlijke op brengst zal worden verkregen. Hierdoor toch wordt het Prins Bern hardfonds in staat gesteld om zijn mooie taak te vervullen, financiële steun te verlenen aan instellingen welke medewerken aan de wederop bouw van onze geestelijke en culturele weerbaarheid, waarbij niet uit het oog mag worden verloren, dat de culturele nood van ons volk nog zeer groot is. Genoemde instellingen konden in her verleden, speciaal ten behoeve van t>11- zondere uitgaven, meestal putten uit particuliere bronnen, welke echter in de laatste jaren in bedenkelijke mate ziin opgedroogd. Het Anjerfonds voor ziet o.m. in de daardoor ontstane leem te door uit zijn, door de gezamenlijke bevolking bijeengebrachte, gelden aan die instellingen de dringend nodige in- jpo':°s toe te dienen en daardoor haar voortbestaan in het belang van het cul ture leven van ons volk te verzeke ren H'erbij komt nog, dat de overheid zich genoodzaakt ziet om tot strenge boTninigingen over te gaan, zodat met steeds minder kans op succes, voor culturele doeleinden een nieuw beroep op verschillende overheidsorganen kan worden gedaan. Hier bestaat dus maar één oplossing en deze is zelf de beno- dt»rde gelden biieen te brengen. De aan gewezen weg daartoe is uw geldelijke st""n aan het Anjerfonds. Dat ernst wordt gemaakt met deze daadwerkelijke hulpverlening, moge b'uven uit het feit, dat reeds grote bdraeen ziin beschikbaar gesteld, zoals b.v. alleen al door het Provinciaal An jm-fonds in Noord-Holland, over het afvelooen jaar een bedrag van f 22.500 vn-i* culturele doeleinden. Door de instelling van Provinciale AnWfnndsen is het mogelük gewor den. dat van de ontvangsten 70 net. be ge>nVha»r blijft, voor de nlentselijke en gpn.osteliike culturele arbeid. Men kone dus vmdaag zoveel moge liiv pon Aniersoeldje. Gaarne wordt hier de zo toenasse- lilke zinspreuk var. 't Prins Bomhard fonds in herinnering gebracht: „Tua res rgitur", dus:: „Het gaat om uw zaak". Een dringend beroep wordt gedaan op degenen, die gelegenheid hebben om op 28 Juni als Collectant op te treden. Voor het in ontvangst nemen van een collecte-bus e.d. kunnen ril zich des voormiddags vanaf 9 uur vervoegen op het raadhuis. De burgemeester. Mr G. D. REHORST. een gewoonte van, haar minnaars daar na voor goed het zwijgen op te leggen. Zij houdt zich zelfs vermnmd als pu blieke vrouw op in de sloppen van De Frans-Italiaanse film „Messalina, Rome. Rond deze figuur, een uitsteken keizerin van de zonde" wordt tot en de vertolking van Maria Felix, is een met Woensdagavond in Tivoli vertoond, pompeus geheel opgebouwd, met mees- Wij geloven wel, dat hiermede vele be- terlijke staaltjes van massa-regie. Gal- zoekers worden getrokken en ook, dat lone is er in geslaagd, een voorstelling die filmliefhebbers zullen genieten, te geven van het Romeinse rijk in het Caroline Gallone biedt ons een kijkje begin van het Principaat. Willekeur, in het leven van Messalina, de vijfde zedeloosheid en intriges voerden er de vrouw van de Romeinse Keizer Clau- boventoon. Wij kunnen niet geloven, dius. Zij pleegt veelvuldig overspel met dat Gallone zelf voor de echtheid van een ieder die haar bevalt en maakt er het verhaal instaat. 99, Janus en de anderen haasten zich Dolle Dirk met vereende krachten uit zijn benarde positie te verlossen, maar zij deden het met trillende nan* den, want Dolle Dirk was in een af grijselijk humeur. Hij zag waarlijk paars van woede en vooral het feit dat zijn onderhorigen hem in zo'n belache lijke situatie hadden aangetroffen, er gerde hem vreselijk, ..Waar blijven jul lie toch," grauwde hij, „Jullie hadden er al lang moeten zijn. Als jullie op tijd geweest Zouden zijn, was dit alle maal niet gebeurd! Kaffers, die jullie zijn. Moet je ze zien staan met hun stomme snuiten. Je zou ze 'n cent ge ven als 't niet zonde van het geld was! De mannen lieten de storm maar gela ten over hun hoofden heen gaan en deden hun -best heel schuldbewust te kijken. De practijk had hun geleêtd, dat 't maar 't beste was niets terug te zeggen. „Vooruit, doof die lichten! gromde de bendeleider, „Op die ma nier weet die orang oetang precies waar we zitten en met hoeveel we zijn. Hij zit vermoedelijk in de voorraad kamers. Daar zitten die twee andere gevangenen en die toverheks van een Wabbel ook. Als die tenminste nog in leven zijn, want die mooie meneer Brown heeft mijn dynamietpatronen te pakken gekregen.... „Aaaaj. zet Janus met de ringbaard geschrokken, „dat is niet zo mooi, boss! Door de Rijksbouwmeester werd gis termiddag te Den Haag aanbesteed de bouw van de nieuwe Marinecantine aan de Kanaalweg ter hoogte van de Postbrug. Van de vier en twintig in- schrijfsters was de fa. gebr. Tuin te 't Zand de laagste, met een prijsopgave van f 505.495. De overige inschrijvingen luidden: fa Breed, Heiloo f 523.000; gebr. Schip horst, Haarlem f 523.525; K. de Klerk, Huisduinen f 524.172; J. de Vries, Den Helder f 527.300; fa. Starrenburg en Boerdijk, Den Helder f 529.000; fa. Koorn en De Jong, Medemblik f 529.750; Aannemerscomb., Den Haag f 529.900; J. P. van Os, Den Helder f 531.000; In genieursbureau Bouwnijverheid, Oegst- geest f 535.000; fa. Faus, Nieuwe Nie- dorp f 537.444; fa. J. Vaas, Den Haag 544.800; fa. Van Hoek, Delft f 548.800; J. Kingma en Zn., Middenmeer f 552.500; fa. Strijland, Amsterdam f 553.000; fa. De Vries, Haarlem f 654.400; fa. Wa ning, Den Haag f 557.280; fa. De Wild, Rotterdam f 562.000; fa. gebr. Kersber gen. Den Helder f 564.000; fa. C. van Essen. Den Helder f 504.900; fa. Van Zeijden. Waddinxveen f 568.000; G. Groot en Zn., Den Helder f 568.300; Pa- nagro. Den Haag f 575.000: fa. Van der Wouw, Den Helder f 588.467. Wed., I Advertentie In het Museum aan de Eerste Vroon- straat wordt op Vrijdag 25 en Zaterdag 26 Juli een expositie gehouden van de plantjes, die enige maanden geleden aan de schooljeugd zijn uitgedeeld. De prijsuitreiking vindt op Zaterdagmid dag, waarschijnlijk evenals verleden jaar weer om vijf uur, plaast. In de week van 16 tot en met 24 Augustus houdt de aquariumhouders- vereniging „De Gup" een tentoonstel ling in het Museum. In het Jubileumbeker-tournooi speelt HRC vanavond om zeven uur aan de Sportlaan een tussenronde. De tegenstander is Succes. ADVERTENTIE (OMO-Nieuwsdienst) DEN HELDER, 28 Juni Een paar keer op en neer hijsen in OMO- sop en ik heb schoon goed en zwart water...." schrijft een enthousiaste huisvrouw uit Amsterdam. Zij slaat de spijker precies op de kop. Kern achtiger kan het prachtige resultaat van OMO's fantastische werking en stoere waskracht haast niet in woor den worden uitgedrukt. Natuurlijk zijn er huisvrouwen, die zo'n eerste keer een beetje vreemd staan te kijken van dat donkere sop. Maar is het bij even nadenken niet volkomen duidelijk, dat die langzame kleurverandering uitsluitend wordt veroorzaakt, omdat het vuil UIT het wasgoed IN het sop is gevloeid en daarin onverbiddelijk wordt vastge houden? En dat dus het wasgoed scho ner is naarmate het sop donkerder wordt? Een overtuigender bewijs, dat OMO doet wat van OMO verwacht wordt, kan men moeilijk verlangen. De (begrijpelijke) vraag is gesteld of met dat donkere sop nog iets an ders kan worden gedaan. Natuurlijk! Klop het nog maar eens op. U staat versteld hoeveel schuim er weer ont staat, schuim met waskr. cht genoeg voor bijv. de bonte was. Dit alles kan alleen OMO, het enige wasmiddel, welks onovertroffen sop do huisvrouw feilloos laat zien hoe veel vuil uit de was is gevloeid en hoe stralend helder het goed „na een paar keer op en neer hijsen" inder daad kan zijn. 0.24 Adv, I.M. Vandaag wordt Zuidstraat het aan de Chinese restaurant „Shang Hai" ge opend. Op uitnodiging van de exploitant, de heer M. Ch. Yang, heeft Gradus' Hifkieker gisteravond de Chinese kookkunst genoten. Ja zonder dollen, Wfkieker heeft gesnoept uit de ecHta Chinese keuken. Er zaten nog meer gasten aan tafel, en alle bewonderden, ter wijl de kroepoek werd ge broken, het interieur, dat zover Gradus' Hjjkieker weet, zeer apart is voor Den Helder. De Chinese sfeer wordt nog verhoogd door het duchtig heen en weer dribbelen van een Pekin- geesje. Als je zo iets vóór- gezet krijgt, dan weet je eigenlijk niet, waar het ein de is. Te beginnen met kroepoek, daarna haaien- vinnensoep (heus lekker), loempia, bamboeng kieker kon al niet meer!), nog wat bonjo, een beetje Mi Fang (vermicelli)en.., nee, nu echt niet meer. Geen bami? Een klein beetje dan! Ge kunt u voor stellen, waarde Gradianen, dat die plaatjesman zich in luilekkerland waande. Van daag kan men er voor het eerst terecht. Gradus zelf zal er geen Gebruik van kunnen maken. Hij is aan die periode toe, die men vacantie noemt. Over veer tien dagen keert hij terug; dat is de bedoeling. Zijn taak wordt waargenomen door tijn grote collega Mi- nut es. Tot straks! UIT De Helderse vishandelaren laten ons Maandag In de steek. Dan zijn zij toe aan hun jaarlijkse uitstapje, dat langs de Duinrand en Am sterdam naar Ankerveen leidt. De dag wordt verder in hoofdzaak doorgebracht in 't Gooi. Op de terugreis wordt „even" de hoofdstad aangedaan om de ijsrevue bij te wonen. De vishande laren laten u en Gradus overmorgen zonder vis. En fin, niets aan te doen. 't Is maar, dat u het weet. JANNEN r* istermorgen tegen twaalf uur meldden zich twee gelukkige mannen bij het loket van de Burgerlijke Stand op het raadhuis om te vertellen, dat zij die mor gen vader waren geworden van een zoon. Ieder een zoon, wel te verstaan. Nu moet ge weten, dat beide heren hun zoon Jan noem den. en dat deze heren naast elkaar wonen ln de Koningstraat. Het waren namelijk bakker Klopper (76) en bloemist Joh. van Amesfoort (78), wier vrou wen dus (vrijwel) tegelij kertijd de finish passeerden. De kleine Jan Johannes van Amesfoort zag het levenslicht om kwart over vier gistermorgen, de kleine Jan Klopper een dik uur later, om tien minuten vóór half zes. De tipgever en ook Gra dus vragen zich af, hoe vaak het zal voorkomen, dat twee buren op eenzelfde dag vader worden van een Jan. Vandaar deze regelen. BORDJE ÏTw Gradus, meneer B., had nog geen tijd om uw brieven te beantwoor den. Hij was verheugd over de laatste mededeling, de tijding, dat nu ook de straatnaambordjes van de Nieuwstraat zijn geschil derd. Na uw klachten' heerst dus weer vredigheid en leesbaarheid alom. BURGERS He jongen ln het weeshuis te Bolsward krijgt zijn boek. Het verzoek van Gra dus had tot gevolg, dat drie stadgenoten kwamen ver tellen, dat zij deze penne- vrucht van Anthony van Kampen gaarne voor dit doel afstonden. De heer Van C. kan het boek „De bur gers van Den Helder" van middag op ons bureau in ontvangst komen nemen. Hij zal dan wel zo vriende lijk zijn. het naar de jongen te zenden. Gradus dankt 'n- tussen de beide heren, die het boek eveneens ten ge schenke hadden willen ge ven. U begrijpt, er was er maar één nodig! RADIO Cn nu dan Weer de radio, waarvoor Woensdag aan giften ƒ34,96 was binnen gekomen. Het bedrag is in middels belangrijk gegroeid. Vijf schoonzusters (wat een weelde!), die een avond per week bij elkaar komen bab belen en handwerken, brachten ƒ2.30 bij elkaar. Hartelijke dank. Van een zekere H. B. werd ƒ5.— ontvangen, en NN voegde daaraan nog een gulden toe. Een grotere bijdrage 15.50) werd door onbe kende gevers gespaard. De kok van het Badhotel kwam het voor Gradus' kleine radio-actie afgeven. Al deze mensen: veel dank. Het totaal werd dus: 58.76. Willen v^j gezamenlijk de zieke dame in het Badhotel verrassen, tja, dan moet er méér komen, Dat begrijpt ge. Ge weet wellicht de prijs van een eenvoudig toestelletje; of van een tweedehands (goed) exem plaar. Nóg dient de moed niet te worden opgegeven. „Wij- komen er wel!" Onze krantenbezorger in de Koningstraat beleeft altijd veel plezier van Grumpy, de hond van mevrouw Boon Grumpy kan gewoon het moment niet afwachten, waarop de krant met Rikky en Jimmy Brown in de bus ploft Daarom stuift hij de „Helderse Courant' tegemoet, om haar vervolgens aan zijn bazin te overhandigen. Gradus dankt Grumvv voor de levendige belangstelling Gisteren is Hr Ms vliegkampschip „Karei Doorman" in Rotterdam bin nengelopen na afloop van de NATO- vlootoefening „Castinets". Maandag morgen kiest het schip weer zee voor een oefenreis in de wateren rond Scandinavië. Daarbij zullen o.m. Sta- vanger en Kopenhagen worden aange daan. Na deze reis wordt het schip voor anderhalf jaar uit de vaart geno men, omdat er o.m. enige herstellin gen moeten worden verricht. Zo zal het vliegdek worden verstevigd, dit in verband met de nieuwe, zwaardere vliegtuigen, die voor de Marine Luchtvaart Dienst zullen worden aan gekocht, De geneeskundige dienst wordt-ge durende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen-. G. v. d. Most, Weststraat 111, telefoon 2059, en mevrouw T. Schrauwên—Monshouwer, Timorlaan 8, telefoon 2707. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door de heer F. Bijl, Sluisdijkstraat 137, telefoon 2303 (ook na zes uur). De vereniging „Zedenopbouw" houdt vanmiddag van vier tot vijf uur haar wekelijkse spreekuur aan het adres Javastraat 12a, hoek Celebes- straat. De kinderoperettevereniging „Len tebloemen" geeft vanavond in Casino een heropvoering van de operette „De fee van de bron". Nagekomen predikbeurt: Vrij- Evangelische gemeente, Hoogstraat 65. 10.15 en 17 uur evang. Van Gent, 12 uur kinderkerk. De heren F. Hoornsman en B. Lodewijk, werkzaam bij de zuivelfa briek „De Vooruitgang Koegras", ïijn geslaagd, respectievelijk voor het di ploma eerste machinist F. N. Z. en het diüloma centrifugist F. N. Z. Ter gelegenheid van de oprichting der Onderofficiers-socleteit LSK—Lua SK wordt op 3 Juli in Musis 'Sacrum een dans- en showavond georgani seerd, waaraan medewerken „De 'vijf Senoro's". De verloting van de Chr. Oranje jeugdvereniging „Oranje Garde", waarvan de trekking zou plaats heb ben voor 1 November 1951, krijgt de finitief op 1 Juli 1952 zijn beslag. De voetbalvereniging HRC heeft gis teravond in haar clublokaal „De Stille Werker" haar jaarvergadering gehou den. Het werd een zeer geanimeerde bijeenkomst, die een bijzonder vlot ver loop had. Een en ander getuigde van grote tevredenheid. Er was een batig saldo. De aftredende bestuursleden, de heren Ter Burg, Rondel. Goudswaardt en De Werker werden herkozen en cok de elftalcommissie onderging geen wij ziging. Uit het bovenstaande kan blij ken, dat HRC het komende verenigings jaar met een gerust hart tegemoet treedt. In de A-klasse van de periodieke zeilwedstrijden werd gisteren de laat ste wedstrijd gezeild. De uitslagen wa ren: 's Morgens: 1 Schioner H. Luiting. 2 Ópper-schipper B. Grootjans, 3 Luite nant ter zee der eerste klasse C. A. de Neef. 's Middags:: 1 Kwartiermeester D. Dekker. 2 luitenant ter zee der twee de klasse F. Oostenbrug, 3 luitenant ter zee der eerste klasse F. Bussema- ker. Het is morgen hoog water om 11.05 uur en laag water om 5.15 uur en lit.05 uur. Maandag is het hoog water om 0.05 en 11.50 uur. laag water om 5.50 uur en 18.50 uur. De temnerqtuur van het zee water was gisteren 15.5 gr. Celsius. VISSERIJ Donderdag werd door 86 vaartuigen aangevoerd: 6031 pond kuilpaiing, 1.03 —1.12 per pond; 22 pond snoekbaars 0.93, 84 pond rode baars 0.99 en 536 bakken nest 2.97 per bak van 37,5 kg.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2