onderhandelen fracties Formateurs uitvoerig met niet Stad en Omgeving Jimmv Brownen de bende van Dolle Dirk Naar een Benelux-parlement? H R.C. en Succes konden niet tot een beslissing komen Helderse postduiven werden gelost op 831 kilometer van hun hok Haarlemse basketballers overwinnaars in K.V.H.-tournooi Het geheim van de Lange Voorhout De heer Mastenmaker boekte fraaie successen Meeste vogels brachten nacht onderweg door BEIAARDBESPELINGEN Resultaten opleiding kleuteronderwijzeres Alle candidaten geslaagd Tussen Haaks en Kuifje Regeling storingsdienst IN HETKORT Slotbal „Siebeling" Eindexamens gemeentelijk lyceum afgesloten Zijpe Conferentie in het Haagse Binnenhof Kwestie reeds enige tijd aan de orde DE KABINETSFORMATIE Ook verlenging bracht geen oplossing Wedstrijd over te spe'en op Succes-ferrein? Zeker ook invloed van m" ao" voor het Staatshoofd 't Zand Aanrijding op de rijksweg £*Wl4 LfiKekm I Is dit traditie? w.?®H,^St<!.ll^enhoudersTereniSinf „Victoria" heeft dit weekend aan twee wed- "''eigenomen. Zaterdagmorgen om zes uur werden de manden ln Ltmoges (Frankrijk), op een afstand van 831 kilometer van Den Helder, geopend. vo?e' kwam "eds 's avonds om 8.58 uur thuis. In de loop van de avond vi n n,°* f,w?e duiven haar hok, maar de rest heeft ergens onderweg over- ka,mf Noordoosten wind hebben alle vogels hun opdracht zonder moeilijkheden kunnen volbrengen. De prijswinnaars van deze lange vlucht wgren: C. Bregman 1, 2. 5, 9, 13, 15, 17, 18; J. Riemers 3, 16, 20- P. J. Bruinink 4, 7, 10; A. Heyblok 6. 12, 19; A. J. Hubregtsen 8; B. C. de Boer 11; Th. Goossen 14. Gistermorgen om 5.30 uur werd een aantal duiven van „Victoria" gelost te Pont St. Maxcense, eveneens in Frank rijk. De eerste prijsvlieger werd ge klokt om 12.10.59 uur. De prijswinnaars waren hier: L. Verbokkem 1; D. Make laar 2, 10, 16, 18. 28; C. Bregman 3, 4. 20. 26; A. Heyblok 5, 9, 14. 15; J. A. van Steijn 6; J. van der Wal 7, 12: J. Troost 8, 13; J. Kramer 11, 19; J. Rie mers 21, 25, 27. 29; C. Slot 17; B. C. de Boer 22; P. J. Bruinink 23; J. W. Pjuij- mer 24. Morgenmiddag tussen vijf en zes uur worden de jonge duiven ingekorfd voor de wedvlucht van Alkmaar af. „Hollands Noordpunt" Ook een aantal duiven van „Hollands Noordpunt" heeft gisteren de 433 kilo meter tussen Pont St. Maxcense en Den Helder voorspoedig afgelegd. De priisvliegende duiven behoorden toe aan: J. van Dam 1. 7 R. F. Mulder 2: 3. Zoon Jr 3, 5, 6: B. Schreuder 4. De heer J. van Dam heeft thans met 244 punten het kampioenschap „Vites- se" behaald. Op hem volgen op de ran "lijst mevr. JolenWit, J. Zoon Jr, H Brons en P Mallée. Morgenmiddag tussen half zes en zes tnir wordt ingekorfd voor Alkmaar. Eveneens morgenmiddag (tussen half zes e.i kwart over zes) gaan de duiven, die aan het nationale concours moeten deelnemen, in de manden. Deze vogels zullen te St. Vincent worden gelost. „V.O.P." De eerste duif van „V.O.P.", welke vereniging eveneens aan de vlucht van Limoges af heeft deelgenomen, werd Zondagmorgen om 6.24.3 geconstateerd, en kwam dus ruim een etmaal na het tödstip van lossing terug in het hok. De prijzen vielen ten deel aan: O. Boon 1; M. Mastemaker 2, 4, 5; J. Bruin 3; 3. Vlaming 6. De heer Mastemaker boekte voorts een groot succes in de gisteren gehou den vlucht met Pont St, Maxcense als plaats van lossing. De eerste prijsvlie ger, die om 12.16.9 uur werd geklokt, behoorde hem toe. Uit de opgave van de nriizen bliikt, dat hij nog meer in Ter gelegenheid van de 41ste ver- Jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard heeft de stadsbeiaardier, de heer Tj. Joh. Dito, vandaag twee concerten op het carillon in het monument Neder lands Reddingwezen gegeven. De eer ste bespeling begon vanmorgen om acht uur met het Wilhelmus en bestond verder uit vaderlandse liederen. Ook om twaalf uur werd een programma van bekende melodieën uitgevoerd, o.a. een drietal liederen uit Valerius' Ge- denckklanck. Vanmiddag om vier uur begint een derde beiaardconcert Dan worden ach tereenvolgens uitgevoerd: „Mijn Ne derland" (Richard Hol), „Preludium voor beiaard" (Jef Denijn), „De klein ste" (Jos Beitjes), „Avondliedje" (Fr. Si'eher), „Het roosje" (H. Verwer), „Varia" en „Aan mijn vaderland" (G. H Harting). Ten slotte volgt om acht uur een avondconcert met het volgende pro- grimma: „Een jongen hoort op het wa ter thuis" (Arnold Spoel), „Laat sang en spel" (Valerius). „Geluckig vader- lant" (Valerius), „Waer dat men sich al keert of wendt" (Valerius), „Melo die in F" (Rubinstein), „Humoresque" (Grieg), „Zeemans- en andere liede ren", „Wilhelmus". de melk te brokkelen had: M. Maste- moker 1, 2, 3, 6, 12. 16. 18; W. M. de Boer 4; J. Bambach 5, 19; J. Bruin 7, 9; HengsdijkGiezen 8, 13, 14. 17; J. Vlaming 10; H. de Vroom 11, 15, 20. Zaterdagvliegers De vereniging van Zaterdagvliegers „Nieuwediep" hield van Orleans af haar eerste „fondvlucht". De wisselbe ker werd gewonnen door de heer Schutting, die Zaterdagmiddag om 17.4. 58 de eerste duif constateerde. De meeste vogels kwamen pas in de loop van de Zondag thuis. De uitslag was: Schotting 1, 8. 12: P. Bontes 2, 7; gebr. Koopman 3, 10, 15: S. Koorn 4, 13; Erasmus 5; P.Rab 6, 17; Pruik 9; gebr. Koorn 11; G. E. Koopman 14, 20; J. Woort 16; Petrus 19; Steinman 21; Van der Werff 22, 23. Junioren: Van Straa- ten 1; Fransen 2. Woensdag tussen vijf uur en half ze ven wordt ingekorfd voor Pont St. Maxcense. De jonge duiven voor Zaan dam gaan morgenavond tussen zes en zeven uur in de mand. Vrijdagavond tussen zeven en acht uur worden de klokken gesteld. De gemeenteraad besloot op 4 De cember 1951 een subsidie te verlenen ten behoeve van de opleiding van leid sters b(j het kleuteronderwijs, welke sedert 1 Mei 1949 in stand wordt ge houden door de vereniging voor voor bereidend onderwijs „Jachin". De raad was met B. en W. van oor deel, dat aan bevoegde leidstersbij het voorbereidend onderwijs groot gebrek bestaat. Het werd toegejuicht, dat de cursus van „Jachin" ook kan worden gevolgd door toekomstige leidsters, die niet bij het Christelijk kleuteronder wijs zullen gaan werken. Het is verheugend, dat de opleiding het vertrouwen, dat de overheid blij kens deze subsidieregeling er in stelt, geenszins heeft beschaamd. Alle zeven leerlingen, die de cursus in het afgelo pen leerjaar beëindigden, zijn voor haar diploma geslaagd. De acte A is uitge reikt aan de dames C. Blonk, Th. Bijls- ma, A. Kramer, E. Mulder en R. Put ters te Den Helder en T. Blom en J. Crielaard te Broek op Langendijk. De nieuwe cursus begint op 1 Sep tember. Leerlingen daarvoor kunnen zich morgen en overmorgen (van 9-11 en van 19-20 uur) aanmelden bij de directrice, mej. L. van Roon, Graven straat 7. Wanneer daarvoor voldoende belangstelling bestaat wordt op 1 Sep tember ook met een hoofdacte-cursus begonnen. Vannacht om twaalf uur is. Hr. Ms. sleepboot „Hercules" naar Vlis- singen vertrokken. Het is morgen hoog water om 0.45 en 12.50 uur en laag water om 6.40 en 19.35 uur. De basketbalafdeling van de korf balver. K.V.H. had voor afgelopen Zondag een tournooi georganiseerd dat, mede dank z(j het prachtige weer, .uit stekend geslaagd genoemd mag wor den. Van kwart over tien 's morgens tot half negen 's avonds is er door de diverse dames en heren verwoed ge streden. Jammer blijft het, dat de pu blieke belangstelling voor dergelijke evenementen gering is. Sportief gezien is het tournooi echter goed verlopen en ook de sfeer was buitengewoon ge zellig. Behalve de organiserende vereniging namen nog deel H.A.V.-Agon uit Am sterdam en Antilopen en Oosterkwar tier uit K.iarlem. De dag was begonnen met een plaat selijke ontmoeting De dames van K.V.H. en H.A.V. o««n<* i fat tournooi. Wij hadden op een spannende strijd gerekend, maar ^at viel wat tegen. De H.A.V.-dames zijn door het vertrek van mej .Bot geducht verzwakt en konden het niet bolwerken tegen de korfbal- sters. Met 12-2 bleven mevr. Snoeg c.s. in de meerderheid. De Amsterdamse dames toonden zich wel buitengewoon productief door eerst met liefst »0-8 van de Antilopen te winnen en daarna de H.A.y.-dames met 28-7 te verslaan. K.V.H. deed het heel wat bescheidener tegen de Antilopen en won met 20-10. In de verliezersronde wonnen de An tilopen-dames tenslotte met 13-8 van de H.A.V.-dames. De finale bij de da mes ging dus tussen KVH en Agon. De 15-9 nederlaag kwam niet onver wacht .De dames uit de hoofdstad wa ren beter en haar zege was werkelijk verdiend. De tweede prijs was voor de K.V.H.-dames en de derde prijs voor de vrouwelijke Antilopen. De heren vijftallen ontliepen elkaar weinig, zo dat grote overwinningen uitbleven. HA..V. opende met een strijd tegen Oosterkwartier. Enklaar c.s. gaven de Haarlemmers handen vol werk maar dolven uiteindelijk met 21-16 het on derspit. Agon—Antilopen was een zeer enerverende strijd die uiteindelijk met 19-17 door Agon gewonnen werd. Ook H.A.V.—Antilopen werd zo'n thriller. Huitinga was hier voor de Nieuwedie- pers zeer productief maar het werd toch een 21-19 nederlaag. Bij de wed strijd OosterkwartierAgon bleef ook de uitslag lange tijd onzeker maar de in rode shirts gestoken Amsterdammers waren iets productiever en wonnen met 30-25. De Antilopen betraden hier na het tegelveld om de strijd aan te binden tegen K.V.H. welke kamp met 29-13 door de organiserende vereniging werd gewonnen. Oosterkwartier kreeg hierna nog een kans om in de finale te komen en zij maakte hier een dank baar gebruik van. Met 29-24 klopte zij onverwacht L.V.H. Zo kwam de finale met 2 ploegen die elkaar reeds eerder op dezelfde dag ontmoet hadden n.1. Agon en Ooster kwartier. Aanvankelijk scheen het als of de Amsterdammers regelrecht op de overwinning af gingen. Met de regel maat van een klok begonnen ze doel punten te maken zodat ze op een ge geven moment met 12-2 voor stonden. Toen kwamen de Haarlemmers los. Hoewel ook Agon zich niet onbetuigd liet werd de stand met nog enkele mi nuten te spelen 22-22. Die laatste mi nuten verliepen onder hoogspanning. De Haarlemmers verwierven tenslotte de eerste prijs door met 26-22 te win nen. De tweede prijs werd voor Ag |i en K.V.H. behaalde de derde prijs. De storingsdienst van de gemeente lijke Water- en Lichtbedrijven is voor de week van 30 Juni tot en met 6 Juli 1952 als volgt geregeld: Electriciteit: Maandag A. A. Corniel- je (Ooievaarstraat 133, telefoon 2997), Dinsdag J. P. Agema (Fabrieksgracht 16, telefoon 3594), Woensdag F. Kra mer (Niasstraat 17, telefoon2877),Don derdag W. Oostendorp (Reigerstraat 8, telefoon 2457), Vrijdag A. Schutte (Ja- cob Beenstraat 25, telefoon 2431). Za terdag en Zondag F. Kramer (Nias straat 17, telefoon 2877). Gas en water: H. J. Bennink (Bin nenhaven 147, telefoon 2882), S. Bier steker (Ceramstraat 32, telefoon 3467) en D. Oostendorp (Van Limburg Stl- rumstraat 24, telefoon 2452). II ..HL «imil.IUUUl.UM 100. Intussen had Jimmy Brown ook niet stil gezeten. Zonder zich een ogen blik rust te gunnen, was hij blijven zoeken naar de plek waar commissaris Kwabberteen en meneer Kleuntjes zich zouden kunnen bevinden, er daar bij wel rekening mee houdend, dat hij van de weduwe Wabbel niet veel goeds te verwachten had. Juist op 't ogenblik, dat Jimmy in de buurt van een groot olievat enig gerucht vernam, zag hij heel in de verte ook een lichtschijnsel... Jimmy begreep dat het ogenblik van handelen nu spoedig gekomen was. Hij bemerkte dat het licht op dezelfde plek bleef waar hij het zag en dat het niet zijn richting uit kwam en daar om besloot hij eerst eens te kijken wie dat geluid bij het vat veroorzaakte. Hij ging op z'n tenen staan, want het was een flink groot vat, en keek over de rand"Dien vernam hij de stem van commissaris Kwabberteen die op em hoogst verongelijkte toon sprak: .Me neer Brown, nu is het genoeg ge weest. Nu eis ik werkelijk van u, dat u een eind maakt aan deze verschrik kelijke toestand. Dat afschuwelijke mens heeft ons met ons hoofd naar be neden in een vat met olie gesmeten en 't is hier zo glibberig, dat we er niet meer kunnen uit komen. Dit is voor een politie-commissaris een onhoudba re situaasje!" De commissaris had niets te veel gezegd. Jimmy kon z'n ogen niet geloven, toen hij meneer Kwab berteen en meneer Kleuntjes in een Vat met slaolie zag zitten. Alleen hun vet te hoofden staken er boven uit! De bestuursraad van de Helderse Gemeenschap komt hedenavond om acht uur ten raadhuize in jaarverga dering bijeen. De Christelijke gymnastiekvereni ging „Turnlust" hier ter stede heeft op 19 Juni de Koninklijke goedkeuring ontvangen. De „band zonder naam" van de heer Eb Regeling, die al vijf jaar de dans- avonden van het instituut „Siebeling" muzikaal opluistert, was ook Zaterdag avond tijdens het slotbal in „Formosa" present. De avond verliep zoals de tal rijke bezoekers zich met de herinne ring aan zovele geslaagde soirée's in het verleden hadden voorgesteld. Voor een bijzondere attractie zorgden twaalf jonge meisjes, die met een heel aardige ballet-demonstratie de levens vatbaarheid van haar jeugdballetgroep demonstreerden. Ook de damesballet groep trad voor het voetlicht, met een keurig uitgevoerde Chinese dans. Ter afwisseling van de Engelse walsen, fox-trots, tango's en de andere dansen, die met muziek van de band of bij gramofoonplaten werden uitgevoerd, stonden enkele gezellige spelletjes op het programma. Met de eindexamens van de afdeling Gymnasium zijn de examens van het gemeentelijk Lyceum afgesloten. De resultaten kunnen in hoge mate vol doening geven, daar slechts één van de zes en twintig candidaten ln de ver schillende afdelingen moest worden af gewezen. Van de afdeling Gymnasium slaag den alle candidaten. Het diploma A werd uitgereikt aan Jan Coster, Toos Schaper en Antoon Willinge, en het di ploma B aan Rudolph van Haga en Martien Kettler. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes G., z. van J. G. Mak en C. C. Meeuwisse. - Columba P., d. van G. I. Baltus en J. Noppen. Adrianus J„ z. van A. P. Kramer en A. Klaver. Ondertrouwd: Johannes Hielke- ma en Wilhelmina Blok. O v e rle d en: Klaas Johannes, wedr van Trijntje Reuzen, 95 jaar. 7aterdagmorgen begon ln het gebouw der Tweede Kamer de vijfde confe rentie van de BelgischNederlands Luxemburgse Interparlementaire Unie. Vooraf vond aan de overzijde van het Binnenhof de ontvangst van de deel nemers plaats, onder wie wij opmerk ten de Belgische senatoren Heste, Or- ban. Van Remertel, Rolin en Rense. de vice-president van de Kamer der Volks vertegenwoordigers, Joris en de Luxem burgse Kamerleden Fandel, Biever, Schiltgcs en Wehenkel, alsmede van Nederlandse zijde o.a. de dames Klompé en Wittewaal van Stoetwegen en de heren Serrarens, Van der Goes van Naters, Van de Kleft, Korthals, Bruins Slot en Groelvink. Het voornaamste agendapunt van deze conferentie be treft de eventuele oprichting van een interparlementair Benelux-lichaam, dat zou worden belast de ontwerpen van overeenkomsten, welke de drie landen aangaan, vóór de ondertekening door de respectievelijke regeringen te onder zoeken en daarover advies uit te bren gen. In zijn verslag over dit vraagstuk stipt de heer Rense allereerst aan, dat de kwestie reeds tijdens de vorige, in 1950 te Brussel gehouden conferentie ter sprake kwam met als resultaat dat de regeringen werd verzocht met de medewerking van de parlementen een Vaste Interparlementaire Raad van Ad vies op te richten, samen te stellen uit afgevaardigden van de drie. parlemen ten. Sindsdien werd de kwestie nog maals uitvoerig besproken door de voorzitter van de Kamer der Volksver tegenwoordigers van Cauwelaert en de voorzitter van de Tweede Kamer, Kortenhorst, die een en ander in voor lopige conclusies nader uitwerkten. Ter gedeeltelijke verwezenlijking van deze ideeën is in September 1950 be sloten in de overeenkomst inzake de Economische Unie een aantal bepalin gen op te nemen, welke het contact re gelen tussen de in te stellen Kamer commissies voor aangelegenheden, de Economische Unie betreffend. In No vember j.1. heeft het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken een Het eerste elftal van HRC heeft Zaterdagavond moeten ervaren dat het lang niet altijd even gemakkelijk is, van een vierde klasser te winnen. In een sen sationele wedstrijd hebben de roodjakken het niet verder kunnen brengen dan een 33 gelijk spel. Laten wij daaraan meteen toevoegen dat zij ook niet beter verdienden. De mensen uit Wieringen waren zeker niet minder en hebben doel man De Haan meer werk bezorgd dan de rode voorhoede doelman De Bie. thuisclub terug te dringen. Bos c.s. begonnen het Brouwer en zijn mede- achterwaartsen geducht lastig te ma ken en na twintig minuten spelen kwam dan ook het eerste doelpunt. Middenvoor Bos kreeg een goede schietkans en het was 10 voor Suc ces. H.R.C. werd even wakker ge schud en begon het spel weer te ver plaatsen. Uit een goede door De Leur iugeleide aanval schoot Kramer ret over, maar even later, toen iedereen dacht dat hij een voorzet zou geven, liep hij door en scoorde met een listig balletje de gelijkmaker (11), met welk stand tevens de rust kwam. Na de hervatting bezorgde eerst P de Vries na twee minuten spelen HRC een 2—1 voorsprong. Hegemans en C. Rotgans profiteerden echter van een paar zwakke momenten in de HRC-de- fensie en hielpen Succes aan een 3—2 voorsprong. Dit bleef zo tot acht mi nuten voor het einde. Heeres vuurde toen van vrij grote afstand een ware kogel af, die doelman De Bie te mach tig bleek. In de verlenging die 4x 7'/ minuut geduurd heeft, scoorden beide ploegen één keer, maar beide doelpunten werden door scheidsrofhter De Roo afgekeurd. Indien wii goed zijn «ngelicht, moet de wedstrijd op hgt Succes-veld worden overgespeeld. Mooi was de wedstrijd zeker niet Werkelijk goed opgezette aanvallen waren er maar weinig, voor het ove rige was het „kick and rush". De neu trale toeschouwer zal het waarschijn lijk moeite hebben gekost, te begrij pen, dat hier een tweede klasser te gen een vierde klasser speelde, zo wei nig ontliepen de spelpeilen elkaar. Een woord van hulde aan de spelers voor de sportieve wijze waarop de wedstrijd tot een einde werd gebracht, lijkt ons overigens wel op z'n plaats. Bij de verlenging was het namelijk zo, dat indien er één doelpunt gemaakt zou worden, de wedstrijd afgelopen was Er deden zich voor beide doelen enige spannende situatie'! voor. waarbij de doelverdedigers gemakkelijk gebles seerd hadden kunnen worden maar d't is gelukkig niet gebeurd. Over de wed- striid het volgende: H.R.C. begon goed. want reeds na twee minuten kreeg De Leur (die Ru- kers verving), een overigens niet ge makkelijke schietkans, maar de bal ging net naast. Lang duurde het offensieve niet en al spoedig .begon Succes de (Van onze parlementaire redacteur) nE eerste plicht van de formateur, wiens aanwijzing wij gisteren bespraken, Is U het bestuderen van de politieke situatie, waarbij hij gebruik kan maken van alle ter zake aan H. M. de Koningin uitgebrachte adviezen. Mede aan de band van de hem verstrekte opdracht zal hij zich een oordeel hebben te vormen over de politieke eisen en mogelijkheden van het ogenblik: een Kabinet op smalle of op brede basis; een zaken-Kabinet dan wel een parlementaire formatie. HE eigenlijke taak van de formateur het opstellen van is een tweeledige: een program en de verdeling van de functies in het Kabinet. Prof. Romme, die in 1951 wel zeer methodisch te werk ging, onderscheidde de volgende stadia: het opstellen van een program; de poli tieke samenstelling van een Kabinet, d.w.z. de dosering der politieke kleuren; de aan deze kleuren toe te wijzen por tefeuilles; de personen uit deze kleuren voor bepaalde portefeuilles te vragen. O.L kan en mag men deze stadia niet scherp van elkander scheiden. Van be slissende betekenis doch is, waar het program al regel zeer algemeen zal moeten worden gehouden en dientenge volge veel, zeer veei van de uitwerking en uitvoering afhangt, welke personen tenslotte in het Kabinet zitting zullen nemen. Bovendien achten wij het be slist onjuist, dat het algemene program tot stand komt buiten medewerking van de toekomstige Ministers. Fomatcur en fracties UIERMEDE zijn wij bij de werkwijze van de formateur beland. Vrijwel altijd stelt deze voor zich een basis- program op, op grond waarvan hjj zijn besprekingen begint. In het algemeen kan hij nu twee volstrekt tegengestelde methoden volgen. De eerste methode betekent, dat de formateur met de fracties in de Tweede Kamer, van welker steun hij verzekerd wenst te zijn, onderhandelingen opent vaardbaar program te geraken. Indien hij op dit punt slaagt, kan hij eveneens door middel van nauwgezette onder handeling met de fracties trachten de portefeuilles te verdelen en Ministers te vinden. Een op deze wijze geformeerd Kabi net wordt gewoonlijk een parlementair Kabinet genoemd. Het volgen van de tegengestelde me thode houdt in, dat de formateur zich rechtstreeks wendt tot de door hem als Ministers gewenste personen en op ba sis van zijn program met hem tot over eenstemming over dit program en de portefeuille-verdeling tracht te komen. Een aldus geformeerd Kabinet kan men extra-parlementair noemen; ge woonlijk wordt het r ader omschreven, al naar de situatie is. als een program een crisis- of een zaken-Kabinet. Geen partij-mandataris 1JET is duidelijk, dat tussen deze twee uitersten tal van variaties mogelijk zijn. Zo kan de formateur zich door middel van besprekingen met de frac tieleiders oriënteren of er een meerder heid voor de grote lijnen van zijn pro gram in de Kamer bestaat en vervol gens de tweede methode kiezen. Onze voorkeur gaat uit naar een der gelijke tussen-methode. Terwijl toch de 2e methode o.i. met name in moeilijke omstandigheden onvoldoend- zekerheid biedt, dat een krachtig beleid zal kun nen worden gevoerd, hebben wij tegen de eerste methode het overwegende be zwaar, dat de onafhankelijkheid en de eigen verantwoordlijkheid van regering en Kamers in ernstig gevaar komen. Het intensief onderhandelen met en raadplegen van bepaalde fracties bergt het risico in zich, dat het Kabinet be schouwd wordt en zichzelf gaat be schouwen als de mandataris van een paar partijen. Met de kans, dat partij belangen gaan preveleren boven het al gemeen belang, dat wij geen Koninklij ke, maar partij-ministers krijgen. Bovendien leert de practijk van dit type formatie, met name in België en Frankrijk, dat aldus allerminst een sta biel regeringsbeleid wordt gewaarborgd. Integendeel, politieke crises waen en zijn daar schering en inslag. Geen Inmenging RIJZEN wij een al te grote en te ver doorgezette bemoeiing van de frac ties met de formatie al van de hand. zoveel te meer nog geldt deze afwijzing de invloed van partijbesturen, partij congressen en dergelijke. Om van so ciale en econom'sche organisaties maar helemaal te zwijgen. Gelukkig komt dit soort interventies in ons land slechts weinig voor. Met uitzondering van de socialistische or ganisaties. die oveiger.s, dit zij direct opgemerkt, in vergelijking met het bui tenland nog zeer gematigd optreden, onthouden de besturen van onze grote politieke en andere organisaties zich ge heel van inmenging tijdens kabinets- formaties. Dit geheel ln overeenstemming met de Nederlandse staatkundige tradities ven* vori8 maal reeds over schre- Het geheim JS de formateur er tenslotte in geslaagd t«.ee«'ti.?ir0grain 0pü en ejn Kabnet samen aan HMnH^ gt hij versla« uit aan H.M de Koningin en volgt de be noeming der ministers. Zo hij niet slaagt, geeft hij z.jn opdracht terug Met opzet hebben w« ln bovenstaan de beschouwing de invloed van net staatshoofd op de werkzaamheden van tten Da f" buHen bcsch°u\v'ng ge niet Ie.r Jmac hier "''«e' besfisi niet uit concluderen, dat deze invl„„a er met zou zijn. Integendeel »i. a sehiedenis van vroegere foL.t. de jen w(j. dat deze invloed er beslat wel s En wat het heden betreft: wel dn is en moet hlifven „het rrhelm Lange Voorhout"!! ontwerp-regeling voor een interparle mentaire samenwerking der Benelux- landen opgesteld, welke de instelling beoogt van een Interparlementaire Commissie, bestaande uit 14 Neder landse, 14 Belgische en 5 Luxemburgse leden aan te wijzen door de resp. parle menten. Deze Commissie zou tot taak hebben overleg te plegen met het Co mité van Ministers aangaande de hoofdlijnen van het beleid inzake de Economische Unie. Het Comité van Ministers zou bovendien de Commis sie in de gelegenheid moeten stellen een oordeel uit te spreken over alle ontwerpverdragen in het kader der Unie, vóórdat tot sluiting van deze ver dragen wordt overgegaan. Aldus zou de voorgestelde Commissie grotere bevoegdheden verkrijgen dan de nationale parlementen, terwijl te vens een zekere vertraging in de inter nationale besluitvorming zou kunnen voortvloeien uit een dergelijk verplicht advies-vragen. Ook andere bezwaren kunnen stellig nog worden opgeworpen, maar, besluit de heer Rense zijn ver slag, alles wel beschouwd beantwoordt het Nederlandse voorstel van 1951 beter dan de bepalingen van 1950 aan het verlangen van onze verschillende par lementen. Moge spoedig een procedure in het leven worden geroepen, die „het mogelijk zal maken de onmisbare mede delingen van de uitvoerende macht aan de wetgevende macht te doen, betref fende de overeenkomsten, die de ver scheiden rechten van de leden der nationale gemeenschappen kunnen be- invloeden". VAN de vijftien sprekers, die hierna het woord voerden over het rapport van de heer Ronse, bleek het merendeel het eens te zijn met de wenselijkheid van de oprichting van een interparle mentaire consultatieve raad. De meeste sprekers voegden hieraan toe, dat deze raad reeds thans moet worden opge richt en niet nadat de economische unie tot stand is gekomen. Het Belgische Kamerlid Fayat was van mening, dat veertien, door België en Nederland te benoemen leden <an de raad, te wei nig was. Hjj vond een verdubbeling van dit aantal noodzakelijk. De Belgische senator Rolin zei, dat getracht moest worden iets beters te verwezenlijken dan het Nederlandse ontwerp voorstelt. De raad zou ook advies moeten kunnen uitbrengen als hij meent, dat een ver drag kan worden verbeterd. De heer Ronse, tot slot Weer het woord nemend, zeide, dat getracht moet worden de onderscheidene rege ringen aan te zetten liet beoogde or gaan tot stand te brengen. Daartoe zouden moties in de Kamer kunnen worden voorgesteld. Een redactiecom missie zal zich bezig houden met het opstellen van een desbetreffende resolutie. Ter hoogte van slager Hottentot neett gistermorgen een door de heer J. V. uit Amsterdam bestuurde Volks wagen een jongen aangereden. De auto kwam uit de richting Alkmaar, toen de jongen, W. Kooiman, plotse ling en zonder op te letten de weg ^verliep. Krachtig remmen mocht niet meer baten. Dokter Verheul was spoe- ca'fó pLPi!aJ'Se etl liet de ï°n«en in nVf£ j blnnengedragen. Per zieken- -ls i knaap naderhand voor een derzoek naar het Ludwina-zieken- huis m Den Helder vervoerd. PLAATSING van deze stukken bete- kent niet, dat de redactie met da In houd instemt. Zij achf kennisneming ervan wel van algemeen belang. w blad kwam dezer dagen de me- ng volori dat het stoffelijk over- tr„,-nVar!.. e ramP met het Britse pa- trouilleschip in zee is begraven. Een zeemansgraf dus. Het heeft mij en an- hpurrt vfrw°nderd, waarom dit is ge- 8 dlt traditioneel? Had deze l c,p ng n'et in Engeland kunnen worden begraven? OPMERKER. Naschrift redactie: ons niet hekend is, hoe de u.i® dergelijk, omstandigheden J Roysü Navy, menen wU urJT0. u ?Pmerken, dat een zeemans- K toch in aiie opzichten eervol is. „len !leeft m°n mogelijk in een ander dit slachtoffer als het ware vrnbolisoh weer willen verenigen met un, niet teruggevonden, kameraden.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2