Trein Amsterdam-Bazel ontspoord Drees besluit oriënterend stadium Helft van buurtschap De Rul in vlammen opgegaan De staatsloterij wordt uitgebreid Basisprogramma is in de maak Zij heeft geen last van de warmte Motie van Labour verworpen Vier doden en negentien gewonden Duclos voorlopig op vrije voeten SLAGERSKNECHT VERMOORDDE VADER VAN ZIJN VERLOOFDE Sirry Pasja blijft kabinetsformateur D VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 11J™'™? No. 11453 Negen blussers naar het ziekenhuis overgebracht Schade van twee ton Weerbericht Gebroken spoorstaaf veroorzaakte een ramp Baanvak Luxemburg- Metz versperd Plegen van misdrijf niet bewezen Gruwelijke vondst in Buitenspaarne te Haarlem Vrouw en dochters van slachtoffer wisten ervan Medeplichtige van 18 jaar ook aangehouden Grote animo voor een gokje Van 1 Januari af vier loterijen per jaar Speculaties zijn nog voorbarig Jongen te Middenmeer verdronken Zweden wil uitspraak van het Int. Hof Woensdag 2 Juli 1952 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Deze kleine meid wordt in deze periode door vele volwassenen benijd om haar (gebrek aan) kleding. Ongeveer de helft van de buurtschap Dc Rul bü Heeze is gisteravond het slachtoffer geworden van een brand die drie boerderijen in de as heeft gelegd. Negen militairen die aan het blussings- werk deelnamen moesten, bevangen door de warmte en de rook, naar het ziekenhuis te Geldrop worden vervoerd. Volgens de politie is de brand waar schijnlijk ontstaan tengevolge van schietoefeningen, die militairen van een legeronderdeel der genie uit 's-Herto- genbosch gistermiddag en -avond in de buurt hebben gehouden. Het vuur werd omstreeks zes uur ontdekt in een schuurtje bij de boerderij van M. van der Loo. Door de vrij sterke wind sloe gen de vlammen spoedig over naar zijn nabijgelegen boerderij, die met een rie ten dak was gedekt. De brandweer van Het Britse Lagerhuis heeft dc La- bour-motie, waarin critiek werd gele verd op de conservatieve regering om dat zij er niet in was geslaagd geraad pleegd te worden vóór de aanvallen op dc krachtstations langs de Jaloe werden ondernomen, met 300 tegen 270 stem men verworpen. Tevoren had de Labour-fractie op een besloten bijeenkomst met 101 tegen 52 stemmen besloten een motie van Bevan te verwerpen, waarin de inhoud van de Labour-motie te zwak werd genoemd. In de loop van het Lagerhuis-debat verklaarde Noel Baker dat volgens de Labour Party enige wijzigingen in het leiden van de V.N.-acties in Korea no dig waren. De Britse minister van staat Selwyn Lloyd kon het parlement mededelen, dat spoedig een hoge Britse officier be noemd zal worden tot plaatsvervangend stafchef op het hoofdkwartier van ge neraal Mark Clark in Korea. Tweemaal zo sterk. Minister van defensie Alexandcr heeft in het Hogerhuis verklaard, dat de noordelijken numeriek tweemaal zo sterk zijn als dc geallieerden irr Korea. Deze waren echter beter in vuurkracht en beweeglijkheid. Het bombarderen van de elcctrische centrales in Noord- Korea had ten doel te voorkomen, dat d'- noordelijken hun vuurkracht zouden vergroten. Verwachting tot Woensdagavond: ZEER WARM Zonnig, zeer warm en droog weer, behoudens een kleine kans op on weer later op de dag in het Zui den van het land. Zwakke tot ma tige wind tussen Oost en Zuid, la ter in de Z.W. kustgebieden ech ter invallen van zeewind. DONDERDAG: zon op 4.24, onder 21.02; maan op 17.06, ondei 00.31. Heeze werd direct gealarmeerd, doch kon, doordat er niet voldoende druk op de waterleiding was, niet onmiddellijk water geven. Direct werd het waterlei dingbedrijf te Eindhoven gebeld met het verzoek de druk te verhogen, doch toen dit was geschied, stonden ook reeds de aangrenzende boerderijen van H. v. d. Paal en de familie Van der Hurk in vlammen. De brandweer had de slangen aange sloten op de Kleine Dommel, doch was niet bij machte in eerste instantie het vuur krachtig te bestrijden. Inmiddels waren drie brandweerwagens uit Eind hoven, de nevelspuit en de manschap- penwagen uit Geldrop en de bedrijfs brandweer van Wullings uit Heeze ge arriveerd. Zij konden echter slechts het woonhuis van Van der Hurk en een na bijgelegen boerderij van W. van der Weert redden. Ook de in de nabijheid vertoevende militairen namen krachtdadig aan het blussingswerk deel. Negen van hen moesten, overmand door rook en warm te, per ziekenauto naar het ziekenhuis in Geldrop worden vervoerd. De boerderijen en woonhuizen met meubilair van Van der Loo en Van der Paal gingen geheel verloren. Van de boerderij van Van der Hurk kon, zoals gemeld, het woonhuis gered worden. Voorts werden nog een schuur van M. Verbeek, een bijgebouw met gereed schap van L. Heesakkers en een schuur van J. Raasens een prooi der vlammen. De totale schade wordt geschat op ruim twee ton. ^ABIJ het Oostfranse stadje Thionville, zjjn gistermiddag om half vijf de laatste drie rijtuigen van de Amsterdam—Bazel-cxpress ontspoord, ten gevolge waar van vier personen het leven verloren. Negentien reizigers werden gewond. Hiervan bevonden zich elf personen in levensgevaar. Onder de gewonden be vinden zich ook Nederlanders. Naar men vermoedt ontstond de ramp, doordat één van de spoorstaven brak. De laatste drie wagons kantelden, terwijl de wielen van deze wagons werden losgerukt. Van een andere wagon werd het achterste wielenstel vernield. Over een vijftigtal meters zijn de dwarsliggers van dc spoorbaan losgerukt en verbrijzeld. Het naastliggende spoor werd losgescheurd en vormt nu een boog buiten de ballast. Onmiddellijk daagde redding op. Uit de gekantelde wagons werden meer dan vijftig personen bevrijd. HE namen van de vier slachtoffers lui den: Mohamed Hemni lAlgcrie), Thedy Amschwand (Ziirich), mevrouw Paule Laurent (Bar le Duc, Frankrijk) en V. Theynissen (Zwitserland). De Nederlandse mevrouw Van Maris behoort tot de zwaargewonden. In het ziekenhuis van Thionville is haar een arm afgezet. In hetzelfde ziekenhuis zjjn met lichte verwondingen opgeno men: Mej. Francoise Hummel, dochter van de Franse consul te Amsterdam, de heer J. Minekus uit Apeldoorn en zijn dochter Hilda. De meeste slachtoffers zijn van Franse nationaliteit. Een bijzonder Parijs Hof heeft giste ren Jacques Duclos, secretaris van de Franse communistische partij, voorlopig op vrije voeten gesteld. Duclos werd, beschuldigd van samenzwering tegen de binnenlandse veiligheid van de staat, reeds meer dan een maand in de Santé- gevangenis van Parijs vastgehouden. Ook Duclos' chauffeur en zijn lijfwacht, die gelijk met hem op 28 Mei tijdens communistische relletjes werden aange houden, zjjn voorlopig vrijgelaten. Het Hof baseerde zijn besluit om Du clos vrij te laten op de gronden, dat niet bewezen is, dat Duclos werd aan gehouden bij het plegen van een mis drijf (slechts in dat geval staat de grondwet arrestatie van een afgevaar digde zonder opheffing van zijn parle- mentiare onschendbaarheid door de Na tionale Vergadering toe). André Stil. de hoofdredacteur van het communistische orgaan ,,L' Humanité" (die als gevolg van een artikel in dat blad, waarin opgeroepen werd tot de demonstraties van 28 Mei werd gearres teerd), is niet door het Hof op vrije voeten gesteld. Ook André Stil wordt beschuldigd van samenzwering tegen de Door het besluit van het Hof zijn alle maatregelen tegen Duclos te niet ge daan. Vervolging zou nu moeten be ginnen met een verzoek aan de Natio nale Vergadering om Duclos' parlemen taire onschendbaarheid op te heffen. De Algerijn Hemmi zat niet in de trein. Hij was aan het wérk op het baanvak en werd door één der ont spoorde rijtuigen gedood, toen hij de trein wilde laten passeren. In net gehele gebied van Thionville zijn politie en spoorwegarbeiders opge roepen om te helpen bij de reddings werkzaamheden. Op het stationnetje van HettangeLa Grande verleenden in allerijl gewaarschuwde dokters de eerste hulp aan de gewonden, in af wachting van ziekenauto's uit Thion ville en Métz, waar de Amsterdam- Bazelexpress' om 17.15 werd verwacht. Door de spoorwegramp is het baanvak Luxemburg—Metz geheel versperd. F\E AmsterdamBazel-express was om negen uur 's morgens uit onze hoofdstad vertrokken. Een ander deel, dat in Luxemburg aan de „Amster damse trein" werd gekoppeld vertrok om dezelfde tijd uit Den Haag. Toen in Luxemburg de beide treinen werden verbonden tot één trein met bestem ming Bazel, bevond het Amsterdamse gedeelte zich achteraan. Hierin bevon den zich twee Italiaanse rijtuigen, be stemd voor Genua, een Zwitsers rijtuig, bestemd voor Bazel en een Frans rij tuig, eveneens voor Bazel. De trein was zwaar bezet. Zeven gewonden in Duitsland. Dinsdag zijn in West-Duitsland twee personentreinen ontspoord als gevolg van ontzetting der spoorstaven door de hitte. In totaal werden zeven personen gewond. In het Buitenspaarne te Haarlem is gistermorgen het lük van een man gevon den. dat bü onderzoek dat van de 53-jarige Haarlemse scheepsbouwer J. E. M. Dikmans bleek te zün. Het lyk had een prop in de mond en dc voeten waren vastgebonden, zodat alle omstandigheden op moord wezen. Bovendien was het lichaam verzwaard met stukken üzer. Reeds binnen enkele uren kon de politie dc dader, een 24-jarige slagersknecht, H. S., en een medeplichtige, arresteren, binnenlandss veiligheid^ v^a^ae^slaat0e toedracht kon als volgt worden gereconstrueerd. Op de -ivond van de 24ste 6 Juni had de slagersknecht S., die verkering had met een van Dikmans' dochters, ruzie met zijn aanstaande schoonvader gekregen. De twist liep zo hoog, dat de slagersknecht zün tegenstander aanviel en hem met een hamer enkele klappen op het hoofd gaf. Volgens S. had zün schoonvader hem aangevallen en han delde hij uit noodweer. Hoessein Sirry Pasja heeft gister avond uitdrukkelijk de berichten tegen gesproken, volgens welke hij de op dracht om een nieuwe Egyptische rege ring te vormen had teruggegeven. On danks de dramatische wijziging in de politieke situatie, die is veroorzaakt doordat drie ministers van zijn hjjna gevormde regering zich terugtrokken, zette Sirry Pasja zijn pogingen voort en slaagde hij er nog gisteravond in, een nieuwe lijst van ministers samen ta HOESSEIN SIRRY PASJA ....toch geslaagd.... stellen. Hij heeft zijn voltallig kabinet aan koning Faroek voorgesteld. In het nieuwe kabinet neemt de premier tevens Buitenlandse Zaken, Oorlog en Marine voor zijn rekening, terwijl de belangrijke portefeuille van Binnen landse Zaken aan de schoonzoon van Sirry. dr Mohammed Hasjem Pasja is gegeven. Markne Pekkala, van 1946 tot 1948 premier van Finland, is te Hel sinki op 62-jarige leeftijd overleden. JACQUES DUCLOS ..gebrek aan bewijs.... Toen de oudere man bloedend op de grond viel, bond S. met assistentie van de 18-jarige J. B., de vriend van een andere dochter van het slachtoffer, de benen van Dikmans vast. Men duwde hem een prop in de mond, verzwaarde het lichaam met stukken ijzer en wierp het te water, om zeker te zijn van 's mans dood. De vrouw van Dikmans en haar bei de dochters waren op de hoogte van het misdrijf. De echtgenote van het slachtoffer had nog dezelfde avond aangifte gedaan van de vermissing van haar man. De drie vrouwen zijn wel door de politie verhoord, doch niet aan gehouden. Het stoffelijk overschot van Dikmans werd gistermorgen ontdekt door een lid van het personeel van een cacao fabriek aan het Buitenspaarne. De man stelde de politie van zijn gruwelijke ontdekking op de hoogte. Identificatie was aanvankelijk zeer moeilijk, aange zien de kleding geen papieren meer be vatte. Later kwam men er achter, dat het de scheepsbouwer Dikmans moest zijn geweest, die met zijn vrouw en drie kinderen in een woonschuit aan het eind van de Harmenjansweg woonde. Een paar maanden geleden verloor Dik mans een van zijn beide zoons, toen de ze te Rotterdam van een steiger viel. De vraag naar loten van de Staats loterij overtreft reeds geruime tüd het aanbod, hoewel thans het per loterij wettelijk toegestane maximum aantal loten wordt uitgegeven. Om de kans te voorkomen dat, als gevolg van deze omstandigheden, ongewenste toestan den op loterügebied zouden intreden, zullen van 1 Januari 1953 af, zolang daaraan behoefte zal blijken te be staan, vier Iolerücn per jaar worden gehouden. Om vier loterijqn per jaar te kunnen houden moet het aantal klassen, waar in deze loterij wordt getrokken, wor den teruggebracht van vijf op vier. De ze vermindering van het aantal klas sen maakt een herverdeling der prij zen over de klassen noodzakelijk. Van deze gelegenheid wordt gebruik ge maakt om enige verbeteringen in het prijzenschema aan te brengen. Zo wordt (Van onze pari. redacteur) E kabinetsformateur werkt gestadig en rustig door aan dc voorbereidin gen voor de vorming van een nieuw kabinet, aldus deelde dc woordvoerder van dr Drees ons gistermorgen mede. Daar de zitting van de ministerraad, als gewoonlijk op Maandag gehouden, onverwacht weinig tijd in beslag bleek te nemen, was de formateur in de gele genheid zich nader over de huidige stand van enkele zeer belangrijke vraagstukken op de hoogte te stellen. Zo voerde hij Maandagmiddag nog ge durende een twintigtal minuten bespre kingen op het Departement van Finan ciën over actuele financiële kwesties; van deze gelegenheid maakt dr Drees tevens gebruik om de portefeuille van financiën over te nemen. Teneinde een goed en duidelijk over zicht van de momenteel aan de orde zijnde buitenlandse vraagstukken te verkrijgen, sprak de formateur even eens met minister Stikker. In de avonduren bezocht, gelijk wij reeds berichtten, de heer Tilanus de formateur. Het onderhoud, dat in een prettige en zeer vriendschappelijke sfeer plaats vond, duurde bijna twee uur. Aangezien dr Drees bepaalde situaties en problemen in eigen kring nog twat dieper wenste te bespreken „in ver bind met de speciale verantwoordelijk heid van de Partij van de Arbeid na de jongste verkiezingen", nodigde hij Dins dagochtend zowel de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A., mr Donker, als de partijvoorzitter, de heer Vorrink, om half elf bij zich. Met dit gesprek, dat eveneens bijna twee uur duurde, heeft de formateur het oriënterend stadium van zijn pogingen een Kabinet te formeren, afgesloten. De rest van Dinsdag wijdde hij aan de op stelling van een basis-program, op grond waarvan in de komende dagen de verdere besprekingen zullen worden gevoerd. Inmiddels wordt niet alleen op het Plein 1813, maar ook elders politieke activiteit ontplooid. Zo kwam de nieu we Tweede Kamerfractie van de K.V.P. opnieuw bijeen, terwijl voorts prof. Romme en dr Schouten een tamelijk langdurig gesprek hadden. Wachten op basisprogram. DIJ het bovenstaande tekenen wü nog aan, dat het op dit ogenblik uiter mate moeilük is zelfs ook maar een vaag beeld van de gehele politieke situatie te verkrügcn, aangezien di Drees tot dusver louter oriënterende besprekingen heeft gevoerd. Eerst na dat de. formateur zün basispnogram zal hebben opgesteld en d^ politieke lei ders van andere partyen hier kennis van hebben kunnen nemen, is een gro tere bewegelijkheid op de politieke fronten te verwachten. Dan is het ogen blik aangebroken, voor A.R. en K.V.P. om te beslissen of zü in principe zon der de V.V.D. hun directe of indirecte medewerking aan een door dr Drees te formeren kabinet bereid zün te ver lener* Ieder speculeren over deze bereid- eid zou, zo gaf men ons te verstaan, op dit ogenblik nog voorbarig zün. Ten slotte wijzen wij op de ten onzent hoogst ongebruikelijke figuur, dat, ter wijl nog slechts louter oriënterende be sprekingen door de formateur worden gevoerd, naast een fractievoorzitter ook diens partijvoorzitter wordt ge hoord. Het is op dit ogenblik nog aller minst duidelijk, wat de eigenlijke strek king van een en ander is. maar mocht dit zich ontwikkelen in de richting van een versterkte invloed van de partij-organisaties als zodanig op de kabinetsformatie, dan menen wij, dat hier, gelijk wij reeds in onze algemene beschouwingen uiteenzetten een woord van ernstige waarschuwing is geboden. Mr. DONKER .gesprek van twee uur,... het aantal eigen gelden in de z.g. bin- nenklassen verminderd. Voorts worden de laagste echte prijzen, die tot dusver f 100 bedroegen, verhoogd tot f 200. Een gevolg van de vermindering van het aantal uitlotingen in de binnenklas- sen is, dat in totaal aan het publiek minder dan thans op de inleg zal wor den teruggegeven. Hetgeen dientenge volge voor de staat meer zou overschie ten alsmede het bedrag, dat door "het wegvallen van de bestaande vierde klasse zal vrijkomen, wordt in de vorm van een aantal middelgrote en kleine prijzen uitgeloofd boven hetgeen nu in de vijfde klasse aan prijzen is uitge trokken. In de le, 2e en 3e klasse zul len telkens 1000 prijzen worden getrok ken, waarvan 900 eigen gelden, en in de laatste klasse 5000 prijzen, waarvan 4195 eigen gelden. Het totaal der uit geloofde prijzen en premieën zal f 1.252.100 bedragen. Een wijziging in de opbrengst per loterij vloeit voor de staat uit het nieuwe trekkingsplan per saldo niet voort. Het laat zich aanzien dat de voren bedoelde wijzigingen in de Staatsloterij in beginsel niet zullen leiden tot uit breiding van het verkoopapparaat, zo vernemen wij van het ministerie van Financiën. Tol aan het water Gisteravond is de 19-jarige Rienk Schaafstra bü het zwemmen in het ka naal achter de grasdrogerü te Midden- meer verdronken. De eenjarige Cornelia Oudhuis, wonende aan het Oudclandsdükje te Monnikendam is in een onbewaakt ogenblik in de sloot gelopen, die rond om de boerderij van haar ouders loopt. Toen het kindje werd opgehaald, wa ren de levensgeesten reeds geweken. Aan de Waaloever onder Lent bij Nijmegen zijn een pak kleren en een rijwiel gevonden. Men vermoedt dat de eigenaar bij een bad in de rivier is verdronken. De Zweedse minister van buitenland se zaken heeft gisteren de Sowjet- ambassadeur in Stockholm een nota overhandigd, waarin wordt geprotes teerd tegen het neerschieten door Rus sische jagers van een ongewapend Zweeds lesvliegtuig (een „Dakota") en een ongewapende „Catalina", die naar j het lesvliegtuig zocht, aldus is officieel in Stockholm bekendgemaakt. In de nota is voorts voorgesteld het Internationale Hof te Den Haag uit spraak te laten doen indien de Sowjet- regering blijft vasthouden aan haar lezing van de incidenten. Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1