Drees heeft basisprogram gereed Parlementaire missie naar Nieuw Guinea bepleit Prinses Beatrix opende ce miniatuurstad Madurodam WILLEM VOGT VRAAGT ONTSLAG ALS DIRECTEUR VAN A.V.R.O. P.v.d.A., K.V.P. AR. en C.H.U. zijn uitgenodigd voor overleg Russen verantwoordelijk voor massamoord van Katyn de Bestuur matigt zich te ver gaande bevoegdheden aan VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Henriëtte Bosmans overleden Donderdag 3 Juli 1952 77e Jaargang No. 11454 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Voorkeurstemmen een vingerwijzing voorKVP en AR B.P.M. krijgt bedrijven op Noord Sumatra terug Nieuwe koloniale sfeer op veel omstreden eiland? Goed omlijnd beleid van het nieuwe kabinet verwacht Conqrescommissie verklaart: Ruim 15000 Polen waren vrijgelaten Weerbericht Twee Nederlanders uit ziekenhuis ontslagen Onderzoek inzake Franse communisten gaat voort „Ik ben trots op het burgermeestersambt'' Irene tussen publiek Jaarvergadering kan oplossing brengen Amerikaanse duikboten voor de Kon. Marine Juni vooral in kop van Noord-Holland warm Directie: BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05. per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ049 ■ttORVt VOT-mUCH (Van onze parlementaire redacteur) VADAT de Kabinetsformateur zich in de loop van Dinsdag rustig thuis haü teruggetrokken om aan zijn program te werken, heeft hij het gisteren op papier gezet. Het program, aldus deelde de woordvoerder van dr Drees nadruk kelijk mede, is niet tot in details volledig uitgewerkt, maar beperkt zich tot hoofdpunten en grote lijnen. Dit in tegenstelling met het program van 1951, dat in zekere zin een beperkt nood-program was, waarvan de voornaamste punten bovendien diepgaand waren doorgepraat met de bij deze punten betrokkenen. Het opstellen van een dergelijk gedetailleerd program acht dr Drees thans on juist en onhoffelijk tegenover de komende ministers, die anders tot in details van tevoren zouden zijn gebonden. Het ligt dan ook in het voornemen van de formateur nader met de verschillende candidaat-mlnistcrs over de uitwerking van het program te spreken. TOT op dit ogenblik echter heeft dr Drees nog geen enkel contact gehad met personen, die eventueel in aanmer king zouden kunnen komen voor een ministerschap: het ligt ook niet in zijn voornemen dit in de komende dagen reeds te doen. Het door dr Drees opgestelde pro gram is toegezonden aan mr Donker, prof. Romme, dr Schouten en de heer Tilanus, die hedenmiddag om twee uur een gezamenlijke bespreking over dit program met de Kabinetsformateur zul len hebben. Uiteraard is het niet de be doeling, dat de verschillende fractie voorzitters zich dan reeds zullen bin den, maar wel zou dr Drees prijs stel len op het vernemen van hun oordeel en op eventueel voorlopige positieve toezeggingen. Voorlonig, omdat de frac tievoorzitters wellicht op grond van dit onderhoud overleg zullen willen ple gen met hun respectieve fracties. Moeilijke kwesties PELTJK uit het bovenstaande reeds blijkt, is het thans gereed zijnde ba sisprogram niet toegezonden aan de voorzitter van de Tweede Kamer-frac tie van de V.V.D.: mr Oud. Evenmin is deze uitgenodigd voor de Ronde Tafel conferentie van hedenmiddag. Dit kan ■weinig anders betekenen dan dat de V.V.D., althans in dit stadium van de formatie, geheel buiten het overleg wordt gehouden. De voornaamste reden hiervoor zou wel eens kunnen zijn de in het communiqué van het hoofdbe stuur van de V.V.D. tot uitdrukking ge brachte opvatting met betrekking tot de rol en de positie van de Raad van Vak- centralen. Waar toch in het verleden sociaal-economische regeringsbeleid In de ziekenverpleging aan de Prin sengracht te Amsterdam is na een lang durige ziekte gisteravond op 56-jarige leeftijd overleden de componiste en pia niste Henriette Bosmans. Henriette Hilda Bosmans werd 5 De cember 1895 te Amsterdam geboren. Zij ontving haar eerste piano-onderricht van haar moeder en studeerde bij Kersbergen, Dopper en Willem Pijper harmonie en compositie. Als pianosolis te trad zij verscheidene malen bij het Concertgebouw- en andere orkesten op onder dirigenten als Mengelberg. Schu- richt e.a. Ook componeerde zij ver schillende werken, waarvan wij or- noemen een concertstuk voor viool en voor fluit en orkest, een pianoconcert, twee celloconcerten, een poeme voor violoncello en orkest, een strijkkwartet en liederen. Henriette Bosmans was een dochter van de cellist Henri Bosmans en de pia niste Sarah Bosmans-Benedicts. Op 17- jarige leeftijd behaalde zij cum laude het diploma van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. De financieel-economische raad uit het Indonesische kabinet zal aan de re gering adviseren, de oliebedrijven in Noord-Sumatra terug te geven aan de Bataafse Petroleummaatschappij. Hier voor zouden bepaalde voorwaarden kunnen worden gesteld. steeds is gebaseerd geweest op een nauwe samenwerking tussen werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid en tussen deze en de regering, ligt het voor de hand, te concluderen, dat dr Drees deze samenwerking wenst te continueren en om die reden alleen al van overleg met de V.V.D., welke zich zo nadrukkelijk tegen de overkoe pelende werknemers-organisatie, de Raad van Vakcentralen, heeft gekeerd, op dit ogenblik weinig of geen nut ver wacht. Wat de toekomst in deze nog zou kunnen brengen, is uiteraard niet te voorspellen. Voldoening MET zeer veel genoegen heeft men in parlementaire kringen' kennis geno men van de mededeling, dat het basis program slechts hoofdzaken engrote lijnen, maar geen details, bevat. De al dus gevolgde methode juichte men al gemeen toe, mede omdat op deze ma nier niet een absolute scheiding tussen het program-stadium en het personen- stadium wordt gesteld, welke de ko mende ministers in een uiterst onaan gename dwangpositie zou kunnen plaat sen. Met betrekking tot het thans in han den van verschillende fractievoorzitters zijnde basisprogram is op dit ogenblik nog niets bekend geworden. Men gaf ons slechts te verstaan, dat de status van Nieuw-Guinea en de betrekkingen met Indonesië, de verhouding tot de West, het algemeen Europees en Atlan tisch beleid, alsmede de financiële, fis cale en sociaal-economische politiek nog tal van moeilijkheden in zich bergen. Voorkeurstemmen WIJZEN wij tenslotte nog op een wel licht' nieuw element, dat door de of ficiële vaststelling van de uitslag der op 25 Juni j.1. gehouden verkiezingen in de politieke situatie werd geïntrodu ceerd. Wij bedoelen de voorkeurstem men uitgebracht op de heer De Bruyn van de K.V.P. en op prof. dr L. W. G. Scholten van de A.R. Uit de talrijke op de heer De Bruyn uitgebrachte stemmen toch zou men een aanwijzing voor de K.V.P.-leiding kun nen afleiden meer ernstig rekening te houden met de verlangens van haar ar beidersvleugel, aangezien de heer De Bruyn voorzitter van de Katholieke Ar beidersbeweging is. Hiertegenover staat, dat in het algemeen op de K.V.P.-lijs ten in vergelijking met vorige verkie zingen veel voorkeurstemmen zijn uit gebracht: ook op z.g.n. rechtse candi- daten. De aldus tot uitdrukking ge brachte ontevredenheid met de partij leiding zal deze ongetwijfeld nog veel hoofdbrekens kosten. Ook bij de A.R. mag men op grond van het grote aantal voorkeurstemmen, van welke bijna 40% op prof. Scholten werd uitgebracht, concluderen, dat er een aanmerkelijke mate van onrust bin nen de partij bestaat. En dit nog des te gereder, waar de A.R. partij traditio neel dé Partij is met het geringste aan tal voorkeurstemmen. Hier weegt wel een duidelijke vingerwijzing voor de partijleiding om een andere koers in verschillende opzichten in te slaan! Een groot aaital leden van de Tweede Kamer is overtuigd van de noodzak- lijkheid van het zenden van een parlementaire missie naar Nieuw Guinea. om zich een welgefundeerd oordeel te vormen over wat het belang van Nieuw Guinea in concreto aan voorzieningen op verschillend gebied eist, aldus wordt medegedeeld in het voorlopig verslag van dc Tweede Kamer over de begrotingen van Nieuw Guinea 1950, 1951 en 1952, alsmede het ontwerp tot credietverstrek- king. Een parlementaire missie voor Nieuw Guinea, aldus deze leden zou de Kamer op breder basis dan thans mogelijk is, inzicht kunnen verschaffen in de noden en mogelijkheden aldaar. Bij vele leden was de vraag gerezen, welke organisatie van de overheidsapparatuur in Nieuw Guinea de regering voor ogen staat. Vele leden waren het erover eens, dat de uiteindelijke status van Nieuw Guinea door overleg met Indonesië of eventueel door besprekingen op inter nationaal niveau moet worden beslist. Zij erkenden echter, dat tot het moment van die beslissing een behoorlijk Nederlands bestuur gevoerd zal dienen te worden. Tijdens de rondgang door het stadje, de gemeenteraad met de prinsessen Beatrix en Irene. Omtrent het binnenlands bestuur van Nieuw Guinea is dikwijls de beschuldi ging gehoord, dat het tegenwoordige bewind gevoerd wordt door een groep ambtenaren uit de koloniale sfeer; niet ten bate van de oorspronkelijke bevol king, doch ten behoeve van een be stuursapparaat en van groepen Neder landers en Indische Nederlanders. Ver schillende Kamerleden meenden, dat de kolonisatiepogingen met de Indische Nederlanders op een mislukking waren uitgelopen. Niettemin meenden zij een streven naar dergelijke kolonisaties te blijven bespeuren. Deze kamerleden stelden de vraag: „Wat is nu eigenlijk de bedoeling: het rijp maken van de papoea's voor zelfbestuur of het vor men van een Nederlandse (Indisch Nederlandse) bovenlaag, die de pa poea's wil blijven dirigeren?" Helaas heeft de Kamer geen duidelijk beeld kunnen verkrijgen van het te voe ren beleid in Nieuw Guinea; zowel op bestuurlijk, financieel-economisch als op sociaal gebied. Men verwacht van het nieuwe kabinet een duidelijk om lijnd Nieuw-Guinea beleid. Het Tweede Kamerverslag blonk niet uit in duidelijkheid over een groot aan- De speciale commissie uit het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden, die een onderzoek heeft ingesteld naar de Verwachting tot Donderdag avond, KOELER Veranderlijke bewolking en plaatselijke buien. Meest matige noordwestelijke wind. Vooral in het oosten en zuidoosten van het land belangrijk koeler Zon °P 4 27, onder 41.01; maan op 18.31, onder 0.55. massamoord in de bossen van Katyn in 1940, Is tot de slotsom gekomen, dat de Sowjet-Unie verantwoordelijk moet worden geacht voor de dood van 15.000 Poolse officieren. Er zijn meer dan 150 getuigen ge oord Volgens de commissie is de mas- •omoord in het voorjaar van 1940 ge- •Oepad, Maanden later doelden Russi- "be functionarissen do Poolse autori ■oiten mee. dat de officieren uit de Pussisohe kriigsgevangenenkamnen wa- "pn vrligelafon om toe te kunnen tre den tot een Pools leger tegen de Duit sers. In 1943 ontdokten de Duitsers in van Katvn massagraven, vaarin rieh de stoffelijke resten van '258 Polen bevonden. De stoffeliike resten van 50 000 vi 000 Polen bevinden '•oh nab'i Cbar of. terwijl de rest "en de Poolse offi -ieren hun einde in de Witte Zee zou den hebben gevonden. tal belangrijke kwesties, o.a. de inscha keling van de bevolking in het zelf bestuur, de plaats van missie en zen ding, het onderwijs en de ziekenzorg voor de autochthone bevolking en de economische ontwikkeling van Nieuw Guinea. De Ireinonlsporing Wagen in beslag genomen Gisteren zijn uit het ziekenhuis te Thionville twee Nederlanders, die Dins dag bü het ontsporen van de Amster- dam-Bazel-express waren gewond, ont slagen. Het zijn de heren Jansen uit Haarlem en Leerentaeld uit Curapao. De toestand van de andere gewonden, behalve die van mevrouw Van Maris uit Bennebroek, is bevredigend. Het parket van Thionville zet het on derzoek naar het ongeluk voort. Het schijnt, dat de veronderstelling, dat het ongeluk is te wijten aan gebrekkigheid van de rails, geen steek houdt. De re cherche zoekt op het ogenblik naar twee Luxemburgse spoorwegarbeiders, die een der gewonden bij het ongeluk heeft horen spreken over gebrekkigheid van een der assen. De restauratiewagen van de trein, die op het station van Hettange staat, is in beslag genomen. Het Franse kabinet heeft besloten dat het onderzoek inzake een beweerd com munistisch complot tegen de binnen landse veiligheid van de staat zal wor den voortgezet. De minister van justitie zei, dat de magistraten die met het on derzoek zijn belast „overvloedige be wijzen" tegen de communistische partij hebben op dat punt. Prinses Beatrix, getooid met een zil veren ambtsketen, heeft gistermiddag in haar functie van burgemeester vau Madurodam het miniatuurstadje op dc grens van 's-Gravenhage en Scheve- ningen geopend. Na door de loco-burgemeester, de 16-jarige Ronny van Beuge, een leer ling van het Vrijz. Chr. Lyceum te Den Haag, die voor deze gelegenheid -in jacquet was gekleed, als--burge meester te zijn geïnstalleerd, sprak de prinses een rede uit, waarin zij zei blij te zijn, dat zij het burgemeester ambt van Madurodam mocht aanvaar den en waarvoor zij haar moeder har telijk dank zegde. Ik ben trots, dat ik hiervoor ben uitgekozen, want Madu rodam is werkelijk een bijzondere stad. Het is immers gesticht op initia tief van de heer en mevrouw Maduro met het doel anderen te helpen. Be sloten is de opbrengsten van de ex ploitatie te gebruiken ten bate van het Nederlands Studenten Sanatorium en ik hoop, dat dit prachtige doel het gemeentebestuur van deze kleine stad zal inspireren tot werkelijk grote da den. Ik ben blij, dat reeds een ge meenteraad is gekozen en ik weet wel zeker, dat de leden de grote verant woordelijkheid, welke hun functie met zich brengt, zullen beseffen. HET ernstige conflict bij de AVRO, waarover wü herhaaldelijk publiceerden, heeft zijn culminatiepunt gevonden in dc ontslagaanvrage, welke de heer Willem Vogt vandaag aan het bestuur heeft gezonden. Naar wij vernemen deelt de heer Vogt in de deze week verschijnende Radiobode mee, dat hij „tot zijn leed wezen als directeur van de AVRO niet meer dat vertrouwen van het AVRO- bestuur meent te bezitten, dat nodig is om zijn taak op eervolle wijze te ver vullen". In dezelfde Radiobode staat een eerste officiële bestuursmededeling afgedrukt over de moeilijkheden, die nu reeds geruime tijd onrust in het AVRO-bedrijf brengen. „Geruime tijd geleden, kort nadat door het Algemeen Bestuur tot een in tensieve reorganisatie ook ten aanzien van de kwaliteit der programma's, was besloten, zijn in de dagbladen over de genomen maatregelen en plannen voor alsnog te nemen maatregelen, talrijke publicaties verschenen, welke niet van het bestuur van de AVRO afkomstig waren. Begin Mei j.1, is een aanvang gemaakt met het brengen van de ge reorganiseerde AVRO-programma's en het Algemeen Bestuur stelt met voldoe ning vast, dat sindsdien een zeer groot aantal brieven van leden is ontvangen, waarin bericht wordt, dat de AVRO- programma's, vergeleken met de achter ons liggende jaren kwalitatief belang rijk beter zijn geworden. Hieruit zou dus blijken, dat het Algemeen Bestuur met de reorganisatie op de goede weg is, al ontveinst het zich niet, dat pa* met de aanvang van het winterseizoen het resultaat hiervan ten volle aan do AVRO-programma's merkbaar zal zijn Dit is de kern van het gehele probleem van het ingrijpen van het Algemeen Bestuur." 1 Onze radiomedewerker tekent hierbij aan: I aten wij maar eerlijk zeggen, dat dit de kern van het probleem niet is. Deze ligt, zoals bij de vorige ontslag aanvrage van de heer Vogt in 1949, in prestige-kwesties tussen de algemeen voorzittervan de AVRO, de heer De Clercq, en de heer Vogt. Om de een of andere reden heeft de heer De Clercq zich langzamerhand bevoegdheden ge geven, die zeer bepaald tot de compe tentie van dc directeur behoren. Deze prestige-geschillen zijn niet van de aan vang af „op hoog niveau" behandeld. Het is ons bekend, dat in het AVRO- bedrijf een systeem van inquisitie is toegepast, dat in een normaal bedrijf tot de onmogelijkheden behoort. Een commissie van vier, bestaande uit de heren De Clercq, de heer Corver, alge meen secretaris, de heer Timmer (die iets met strocarton te maken heeft), en de heer Soesan, (aan de Spoorwegen verbonden), hebben buitengewoon ver dienstelijke personeelsleden van dc WRO tegen elkaar uitgespeeld, daarbij ebruikmakend van rancunes en jalou- ie de métier, die in een semi-artisten- vereld als een omroepbedrijf toch al an de orde van de dag zijn. Zo verdween de programma-direc- sur, de heer Den Daas, van het toneel, •onder dat hem klaarblijkelijk ontslag kan worden gegeven; de stem van dc bekende drs Herman Jonker is uit de aether verdwenen; tot leider van de AVRO-televisie werd benoemd een am bitieus, maar zeker geen groot man als Syben van der Zee; Jan van Herpen verdween; Netty Rosenfeld komt even min meer voor de camera's in Bussum. En met hen ging een hele serie mede werkers, die ieder op hun gebied ver diensten hadden vergaard, al was het slechts de verdienste van bekendheid bij de luisteraar. Dit alles is gegaan onder het mom van „verbetering van het programma". En nu wil de zalige inconsequentie van de bestuursmede deling, dat in het jaarverslag van de AVRO wordt opgemerkt, dat deze om roepvereniging nog nimmer zoveel le den heeft gehad als thans! De heer Vogt, die ontslag heeft ge vraagd, is zonder enige twijfel niet alleen de bouwer van de AVRO, maar bovendien de inspirator van de radio- omroep in o.ns land. Dat hij meent onder de huidige omstandigheden niet langer te kunnen werken aan zijn levenstaak is volkomen begrijpelijk. Het laatste woord hierover zal evenwel nog niet gesproken zijn. Over enige da gen wordt in Maastricht de jaarverga dering van de AVRO gehouden. Daar zullen dingen uit de doeken moeten worden gedaan, die beter verhuld zou den kunnen blijven. De heer Vogt heeft uiteraard een zeer grote aanhang onder zijn luisteraars. Evenals de heer Den Daas en zovele anderen. Het lijdt geen twijfel, dat de prestige kwesties aldaar in alle hevigheid zul len worden gesteld. Dan zal blijken of de vereniging van luisteraars, die de AVRO is. bereid is de man te laten vallen zonder wie er in ons land geen AVRO zou zijn geweest. Het bestuur schrijft in zijn mede deling in de Radiobode nog, dat ver schillende maatregelen zijn becritiseerd door dagbladen, die de AVRO liefst zo spoedig mogelijk zouden zien verdwij nen. Laten allen, die het geweldige belang van een onafhankelijke omroep in ons land kennen en hoog schatten, begrij pen, dat in deze krant een vriend aan het woord is, die de AVRO haar feilen toont. Het is te hopen, dat de jaarvergade ring in Maastricht met een duidelijke uitspraak komt. Opdat wij voor de toe komst weten, waar wij aan toe zijn. Ik ben dankbaar voor de medewer king, die mij is toegezegd en ik hoop van ganser harte, dat wij met elkaar van Madurodam een succes zullen ma ken. Ik ben alleen bang, dat een groot deel van mijn taak op de schouders van mijn loco-burgemeester Ronald van Beuge zal komen te rusten, want ikzelf zal jammer genoeg slechts van uit de verte mijn werk kunnen doen. Het feit, dat ik hier niet dikwijls zal kunnen zijn, betekent echter helemaal niet, dat de stad mij daarom minder zal interesseren. Ik zal mijn uiterste best doen een goed burgemeester te zijn, die het in haar gestelde vertrou wen niet beschaamt. Waar ik kan, zal ik medewerken aan het tot bloei bren gen van Madurodam, opdat het een steunpilaar moge worden voor het Nederlands Studenten Sanatorium en een waardig gedenkteken zal zijn voor zijn naamgever George Maduro". Prinses Irene, die met haar zuster was meegekomen, stond al die tijd met twee hofdames tussen het publiek. Vol belangstelling volgdG zij het gebeuren. Nadat Prinses Beatrix door een druk op een knop de eerste trein had doen rijden, werd e'en rondgang door Madurodam gemaakt. (Zie verder elders in dit blad) Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft het wetsontwerp, dat voor ziet in het uitlenen van twee onderzee boten aan Nederland ter tekening naar president Truman gezonden. Nederland zal hiermede twee gemoderniseerde onderzeeboten krijgen, welke voor op leidingsdoeleinden zullen worden ge bruikt. yoORAL de kop van Noord- Holland heeft in de achter ons liggende Junimaand heel weinig van de zware regenbuien meege kregen, die er elders hier en daar in ons land vielen. Valt er normaal bijna 50 mm, dit keer bracht Den Helder het niet verder dan 28 mm. Verder zuide lijk werden hoeveelheden van 60 70 mm gemeten, op vlieg veld Schiphol 78 mm. Ook op de Waddeneilanden bleef het zeer droog 20—30 mm. In De Bilt viel totaal 47 mm, in Groningen 51 mm, Vlissingen 50 mm en in Maastricht 60 mm. Globaal over het gehele land genomen zal de neerslag vrij normaal zijn ge weest. Op de 5de kwam het kwik ook aan het Noordzeestrand even boven de 20 gr. C., maar veel warme dagen bracht Juni niet. Voor de hoolwinning laas het weer gedurende een groot deel van de maand te wisselend en regenachtig. De verbetering,' die op de 27st.e inzette, kwam te laat om Juni een mooie zomer maand te kunnen noemen. De gemiddelde etmaal tempera tuur lag onder normaal te De Bilt n.l. 14.8 tegen normaal 15.1 gr. C Terwijl er 17 dagen aan de koude 13 aan de warme kant van nor maal lagen. Over zonneschijn- uren geen klachten, dit aantal hedroea te De Bilt 227 tegen nor maal 216 uren. Vooral in de kop van Noord-Hol land en op de Waddeneilanden ItL reae,n zeker welkom hJtL h n, vacantiegangers \ezen laatste regel niet te

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1