Zware boven onweders ontlastten zich groot deel van ons land DREES ZIET MOGELIJKHEDEN Japanse pers doet aanvallen op vreemde troepen Russisch veto over onderzoek naar bacteriologische oorlogvoering Congres keurt het militaire hulp programma goed Mossadeq treedt 5 Juli af VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Talrijke boerderijen vielen ten offer aan het hemelvuur Britse soldaten zouden zich misdragen Alfred Noble volgt J. K. Jones op Een Joegoslavische verdedigingslinie langs de Hongaarse grens? Hei overleg gaai Maandag voori Waardevol cadeau voor Lieftinck Trekautomaat toch geen hazardspel? Vrijdag 4 Juli 1952 77e Jaargang No. 11455 Dagblad voor Den HelderKoegrasTexelWieringen en Anna Paulowna Bliksemstralen waren niet van de lucht Bliksem sloeg in de Stads schouwburg te A dam Overstromingen in Japan Het negen en veertigste ,,Neen" Malik weigert debat over beschuldiging Twee milliard minder dan was aangevraagd Weerbericht Baby beet in adder Frans vijfjarenplan voor atoomenergie Engeland wil de basis Koere behouden Als hoofd van de MAAG in Nederland Inmiddels komen de terwijl hij op het ogenblik evenmin fracties bijeen Zijn werk in zeventien boekdelen Staalmagnaten belagen openbaar belang Westberlijnse parlement neemt maatregelen Tegen Oostelijke plagerijen Boottocht van bejaarden eindigde droevig Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties 16 et. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—, elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen p.49 MET FEIT. dat ons tand zich gisteren in het overgangsgebied bevond van de wegtrekkende warmere lucht en de van de oceaan komende koelere lucht stromingen, is de oorzaak geweest, van zware onweders, die gisteravond boven een groot deel van ons land hebben gewoed en in enkele plaatsen, o.a. Utrecht noodweer veroorzaakten. Verscheidene onweersbuien kwamen uit het zuid westen opzetten en gingen veelal gepaard met zware regenval en vaak met uiterst krachtige windstoten. Zo werd bijvoorbeeld in Gilze Rijen een windstoot gemeld van niet minder dan 57 knopen. Het liet zich aanzien, dat het oosten van het land minder van het onweer të lijden heeft gehad dan het westen en het tuiden. Het onweer had talrijke gevallen van blikseminslag tot gevolg, waarbij vele boerderijen aan het hemelvuur ten offer vielen. rode wagens met schril sirenegeloei het Leidseplein op. Aan de rechterzijde van het gebouw was de bliksemafleider op een zwakke plek in het metaal door gebrand. De bezoekers van de schouw burg hebben er dan ook niets van ge merkt en de brandweerwagens konden spoedig naar hun kazernes inrukken. De Amsterdamse brandweer kreeg gisteravond niet minder dan 25 mel dingen binnen, waarop 16 maal werd uitgerukt. Hoofdzakelijk betroffen de meldingen blikseminslag, omgewaaide bomen en schuttingen. In Haarlem werd de avond geken merkt door een uitzonderlijk groot aan tal aanrijdingen ten gevolge van net slechte zicht, doch ook hier deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Noodweer boven Utrecht. Am circa half acht brak boven Utrecht een hevig onweer los, dat zodanig in 70 sloeg gisteravond de bliksem in het woonhuis van de heer L. Slin gerland aan de Broeksteeg in Berg ambacht. Het woonhuis en de daarbij gelegen schuur brandden af. Om kwart vóór negen brak tenge volge van blikseminslag brand uit in de boerderij „De Hut" te Rosmalen. Daar het dak gedeeltelijk uit riet was opgetrokken, stond het gehele gebouw spoedig in lichterlaaie. De familie J. Engelbert, bestaande uit een gezin met zeven kinderen, moest in allerijl de hoeve verlaten. De boerderij ging ver loren. Om 8 uur werd de boerderij van de heer W. Schep aan de Lekdijk te Lopik getroffen. Het vuur vond in een partij van 28 voer hooi gretig voedsel. De brandweer bestreed het vuur met twaalf stralen, doch kon niet verhoe den, dat het juist geheel verbouwde perceel in vlammen opging. Kort tevoren was de brandweer van Willigelangerak gealarmeerd voor blik seminslag in de grote hoeve „Rozen burg". Hier slaagde de brandweer erin de kapitale boerderij te behouden. Kort na tien uur sloeg de bliksem in de met een rieten dak gedekte boer derij van de heer R. Veldhuis aan de Binnendijk te Apeldoorn. De gehele boerderij werd in de as gelegd. Het ge zin, bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, kon zich tijdig in veiligheid st.llen. Ook het vee werd behouden. In Vaassen en Epe werden een hooi schelf en een grote schuur getroffen. Twee te Lexmond. ANDER Lexmond geraakten twee ka- pitale boerderijen in brand. Toen de eerste brand werd ontdekt, alarmeerde men de brandweer van Lexmond, die zich direct op weg begaf. Onderweg, ongeveer anderhalve kilometer voor de brandende boerderij, ontdekte de brandweer een andere boerderij die eveneens in brand stond. De brandweer ging terstond aan het blussen en kon het woongedeelte behouden. Intussen wachtte men bij de andere boerderij vergeefs op de brandweer, die niet kwam opdagen. Ten slotte heeft men de posd LexmonVianen gealaimeerd, van waaruit Je brandweer ter assisten- t:trok. Deze boerderij is totaal afge brand. In Schalkwijk raakte een grote hooi berg bij de boerderij van Van Dijk in brand. De Schalkwijkse brandweer wist, geassisteerd door de gunstige windrichting, te voorkomen, dat ook de boerderij vlam vatte. In de schouwburg AM 19.51 kwam in Amsterdam het alarm „blikseminslag in de Stads schouwburg" binnen en zoals gebruike lijk bij brand in grote openbare gebou wen rukte de brandweer met groot ma terieel uit. Van alle zijden reden de omvang toenam, dat van noodweer kon worden gesproken. Er viel zoveel re gen, dat de riolen op den duur het water niet meer konden opnemen. Op verschillende plaatsen in de stad moest de brandweer ondergelopen kelders leegpompen. In het Wilhelminapark- kwartier werden enige bomen ontwor teld. Onder het spoorwegviaduct aan de Amsterdamse straatweg stond om tien uur niet minder dan 38 cm water, zodat alle verkeer hier gestremd was, doch geleidelijk zakte het water. Treinstoringen AP de spoorlijn Amersfoort—Amster- dam sloeg de bliksem in de boven leiding waardoor de draad brak en het treinverkeer werd gestremd. Dit had o.m. tot gevolg, dat de laatste trein van Amsterdam C.S. naar Alkmaar naar een aanzienlijk later tijdstip dan normaal werd verlegd. Gisteravond laat sloeg de bliksem in een voedingsstation voor de boven leiding van de Ned. Spoorwegen in Boxtel. De hierdoor ontstane storing duurde een half uur en was om tien minuten voor middernacht opgeheven. Volgens de laatste cijfers zijn door overstromingen, die Zuid-Japan thans als gevolg van slagregens teisteren, zeventien personen om het leven geko men en 103 gewond. Drie personen wor den vermist. Ongeveer 20.000 mensen werden door de overstromingen getrof fen, daar rijstvelden en vele huizen onder water staan. De Sowjet-Unie heeft gisteren in de Veiligheidsraad haar veto uitgesproken tegen het Amerikaanse verzoek om een onpartijdig onderzoek van de commu nistische beschuldiging, dat de gealli eerden in Korea zich aan bacteriologi sche oorlogvoering schuldig maken. Dit was de 49ste maal dat de Sowjet-Unie gebruik maakte van haar vetorecht se dert de Veiligheidsraad in 1946 voor het eerst bijeenkwam. Aan het einde van het debat, waar aan Malik niet had willen deelnemen, verzocht de voorzitter van de Raad, Sir Gladwyn Jebb (Engeland), de Rus sische afgevaardigde geen veto uit te spreken en zich van stemming te ont houden. Hij vroeg de Sowjet-Unie zich te beraden alvorens de kloof tussen Oost en West te verbreden. Na de stemming diende de Ameri kaanse afgevaardigde, Gross, een nieu we resolutie in, waarin werd verklaard, dat met het oog op de houding van de Sowjet-Unie de Veiligheidsraad diende te concluderen, dat de beschuldigingen „zonder grond en vals" waren. Tevens vroeg Gross de Raad „het verspreiden van dergelijke valse beschuldigingen, die de spanning tussen de landen ver groten en die bedoeld zijn om de po gingen van de V. N. in Korea te onder mijnen, te veroordelen". Gross vroeg niet om een onmiddellijke stemming, doch hij hoopte, dat de Sowjet-regering Nu ook de Amerikaanse Senaat het desbetreffende voorstel heeft goedge keurd, heeft het Congres aan president Truman de som van fi.001.947.750 dol lars toegestaan voor militaire hulp aan het buitenland. Truman had oorspron kelijk 7.9 milliard aangevraagd. Het ontwerp gaat thans naar de president ter ondertekening. Het merendeel van de steun gaat naar de landen van het Atlantische Pact. 4.410.657.750 dollar is bestemd voor Europa, hiervan 3.128.224.750 voor oorlogsmateriaal als kanonnen, tanks en vliegtuigen, en de rest als steun voor de herbewapenigsactie. 56.4 mil lioen hiervan is bestemd voor Neder land. De landen van het Atlantische act willen dit jaar een leger van vijf- Verwachting tot Vrijdagavond: PLAATSELIJKE BUIEN Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijke buien en een kans op onweer. Matige tot krachtige noord-oostelijke wind. Over het algemeen weinig verandering ln temperatuur. ZATERDAG: Zon op 4.28, onder Jl-01; maan op 19.48. onder 1.31. tig divisies en een luchtmacht van 4000 vliegtuigen vormen. Verder ontvangen het Nabije Oosten en Afrika 499.116.500 dollar aan mili taire en 181.114.000 dollar aan economi sche hulp. Hieronder zijn begrepen zes tig millioen dollar voor Arabische vluchtelingen cn zeventig millioen voor vluchtelingen in Israël. Spanje krijgt 25 milioen dollar. Uit het Europese mi litaire fonds mag een bedrag van een milliard dollar worden gebruikt voor het plaatsen van orders bij de Euro pese wapenfabrieken. zijn resolutie nauwkeurig zou bestude ren. Malik verklaarde hierop, dat de nieu we Amerikaanse resolutie even „laster lijk" was als de voorgaande en de Sow jet-Unie had geen tijd nodig om over verwerping ervan na te denken. Malik herhaalde het Sowjet-standpunt, dat over de kwestie van bacteriologische oorlogvoering de raad geen debat kon houden of maatregelen nemen zonder aanwezigheid van vertegenwoordigers van communistisch China en Noor&- Korea. Het debat werd daarna tot Dins dag a.s. verdaagd. Volgens gewoonlijk goedingelichte diplomatieke kringen in Rome heeft Italië besloten een nieuwe ambassadeur in Egypte te benoemen en koning Faroek als „koning van Egypte en Soe dan" te erkennen. Te Tel Aviv heeft een baby van veertien maanden de kop van een adder in haar mond genomen en er in gebeten. De adder spoog ver gif in de mond van het meisje en sloeg het met zijn staart in het gezicht. De toegesnelde ouders doodden het beest. De baby onder vond geen schadelijke gevolgen van het avontuur. Het kabinet-Mossadeq zal 5 Juli zijn ontslag indienen, aldus is officieel be kendgemaakt. Volgens de parlementaire traditie volgt het aftreden van het ka binet onmiddellijk op het ogenblik, dat de sjah de nieuwe kamerleden ont vangt. Een woordvoerder verklaarde, dat Mossadeq aan de sjah had geschreven: „Mijn aftreden is geen teken van on vermogen van mijn regering om het be stuur voort te zetten, maar is bedoeld om de aandacht van het volk te rich ten op de critieke toestand van het land en op de noodzaak om onmiddel lijke besluiten te nemen. Indien de madjlis mij vraagt een nieuwe regering te vormen zal ik hier gaarne op ingaan en ben ik bereid verder te regeren en de plannén te voltooien, die ik met steun van de sjah heb nagestreefd". De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren een wetsontwerp op de ontwikkeling van de atoomenergie aan genomen, dat voorziet in de uitgave van 37.7 milliard francs over een periode van vijf jaar. Slechts de communisten stemden tegen. Het doel van het vijfjarenplan is het bouwen van twee krachtige atoomovens voor de vervaardiging van plutonium, die een grote hoeveelheid atoomenergie zullen leveren voor industriële doel einden en het inrichten van onderzoe? kingscentra. Verklaard werd, dat het vijfjarenplan „Frankrijk op het gebied van atoomenergie aan de spits van de Westeuropese landen zal plaatsen. Het Franse potentieel benaderde dat van Engeland". De Sowjetrussische autoriteiten heb ben de drie Amerikaanse priesters, die Woensdag door Oostduitse politieman nen aan de grens van West-Berlijn werden gearresteerd, vrijgelaten. De actie van de Japanse pers tegen de in de vroegere Japanse marinebasis Koere gelegerde troepen van het Britse gemenebest neemt toe. De militairen worden o.m. beschuldigd van een groei end aantal misdrijven, zoals het aanran den van Japanse vrouwen. De opper bevelhebber van de troepen van het Gemenebest, luitenant-generaal Bridge- fort, cn de Australische ambassadeur te Tokio, Walker, hebben de toestand be sproken. De Britse minister van Staat, Selwyn Lloyd, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland de basis Koere wenst te behouden. Deze verklaring heeft te Tokio een sterke reactie veroorzaakt. Men meent, dat Engeland het feit ne geert, dat Japan zijn souvereiniteit heeft teruggekregen. In feite hebben de niet-Amerikaanse troepen sinds de ondertekening van het Japanse vredesverdrag niet meer het recht, in Japan te blijven. Krachtens een overeenkomst tussen de Japanse regering en het opperbevel der V.N. mogen deze troepen echter blijven, in afwachting van een regeling van hun rechtspositie. Tot hoofd van de Amerikaanse ad viesgroep voor militaire hulp (MAAG) in ons land is benoemd de generaal- majoor der mariniers Alfred Noble, thans te San Francisco. Hij zal admi raal J. K. Jones opvolgen, die benoemd is tot inspecteur-generaal der Ameri kaanse marine. Gehei :d-majoor Noble vertrekt heden uit Amerika en treedt volgende maand in functie. VOLGENS waarnemers kan vanaf bergtoppen langs de Oostenrljks-Joegoslavi- sche grens gemakkelijk worden waargenomen, dat Joegoslavië langs de grens met Hongarije en langs een gedeelte van de grens met Oostenrijk een tot dusverre voornamelijk uit kleine forten bestaande verdedigingslinie bouwt. Waarnemers verklaren, dat de linie bij Gutenstein begint en over Unterdrau- berg, Hohenmauten en Zelnits naar Maribor en verder langs de Hongaarse grens loopt. (Van onze parlementaire redacteur) MA afloop van het gesprek, dat dr Drees gistermiddag gedurende bijna vier en een half uur met mr Donker (PvdA), prof. Romme (KVP), dr Schouten (AR) en de heer Tilanus (CHU) had, deelde de formateur ons mede, dat was afge sproken het gemeenschappelijk overleg over het basis-program Maandagmorgen om kwart over negen voort te zetten. I j j i I Kabinetsformatie bij zich te ontvangen, reeds andere plannen heeft. ANDERTUSSEN zullen de vier fractie- voorzitters zich nader met hun res pectieve fracties kunnen en moeten ver staan, want, zo merkte mr Donker op, „wij zijn geen dictators". Om deze re den ook wenste hij geen commentaar op het tot dusverre verhandelde te ge ven. Wat betreft de fractievergaderingen, vernamen wij nog, dat de PvdA-fracties Zaterdagmiddag zullen vergaderen, ter wijl de AR en CH Tweede Kamerfrac ties hedenmiddag reeds bijeenkomen. De formateur zelf, die zich Donder dagmorgen hoofdzakelijk met lopende ambtelijke kwesties heeft bezig gehou den, is niet van zins in de komende da gen nog verdere personen i. v. m. de (Van onze Haagse redacteur) DEN aantal vrienden en medewerkers van prof. Lieftinck heeft de ex- minister van Financiën, die zo zeer zijn stempel heeft gedrukt op het na-oor- losse financiële en monetaire beleid in ons land. niet met lege handen naar Ankara laten vertrekken. ZU hebben hem een presentje meegegeven, dat niet alleen een Interessante persoonlüke herinnering voor de heer Lieftinck aan zijn omvangrijke arbeid in z.yn departe ment aan de kneuterdijk en in de beide Kamers der Staten-Generaal vormt, maar ook een waardevolle, staatsrech- teiyke bijdrage voor de kennis van de financiële en monetaire ontwikkeling van 1945 tot 1952. Zij hebben namelijk al zijn wetsont werpen verzameld met toelichtende memories en alles wat daar verder bij behoort en alle verslagen van de be sprekingen, die daarover in het parle ment gevoerd zijn en die in een aantal banden opgenomen. In totaal zullen er zeventien komen, zeventien ïyvige boekdelen, die bewijzen, dat de ex- bewindsman niet stil gezeten heeft. Enige delen zijn gereed gekomen en die heeft prof. Lieftinck, die bijzonder veel waarde aan dit presentje bleek te hechten, reeds mee naar Turkye geno men. De overige delen zullen hem suc cessievelijk toegestuurd worden. Uit verschillende factoren, zoals de definitieve tydsbepaling voor de her vatting van het gemeenschappelijk overleg, kan men in ieder geval aflei den, dat dr Drees op dit ogenblik al thans mogeiykheden ziet om een oplos sing te vinden voor verschillende be staande moeilijkheden. Overigens heb ben wq de meest stellige indruk gekre gen, dat de formatie-pogingen nog steeds in het stadium van voorberei dende besprekingen zijn, zodat het met kans op succes maken van gissingen uitgesloten moet worden geacht. Minister Drees en de heren Schouten, Tilanus, Romme en Donker voor de ingang van het kabinet. Een hoge functionaris van het Japan se ministerie van buitenlandse zaken heeft aan de Japanse pers meegedeeld, dat de berichten over sexuele misdra gingen van buitenlandse soldaten in de buurt van Koere onjuist zijn. „De toe standen zijn niet zo erg als men heeft doen voorkomen", aldus deze woord voerder. Een officiële woordvoerder van het Britse Gemenebest heeft een verklaring uitgegeven, waarin hy de beschuldigin gen van „terreur en schending" tegen spreekt. „De meeste gevallèn, waarover geklaagd is, waren van minder belang. De cijfers wijzen uit, dat het aantal vergrijpen in Koere niet groter is dan in enige andere plaats ter wereld, waar troepen gelegerd zyn", aldus deze woordvoerder. De arrondissementsrechtbank te Gro ningen heeft de hotelhouder in Hooge- zand-Sappemeer die ervan was beschul digd gelegenheid tot hazardspel te heb ben gegeven door de bezoekers te laten spelen met een „trekautomaat" vryge- sproken. De officier van j'ustitie zeide twee weken geleden in zijn requisitoir dat een trekautomaat, in dit geval een paar denrenbaan-speelautomaat, een vorm van hazardspel is, omdat de gemiddel de man geen invloed kan uitoefenen op het resultaat. Hij vroeg toen tweehon derd gulden boete en vernietiging van het in beslag genomen apparaat. Beschuldiging van Truman Bedrijven saboteren pogingen ioi overeenstemming Naar aanleiding van de thans reeds 32 dagen durende staking in de Ameri kaanse staalindustrie, heeft Truman de grote staalmaatschappijen ervan be schuldigd, dat zy samenzweren om een regeling van de staalstaking te voorko men. Een groot aantal staalmaat>3chap- püen is bereid gebleken met de vak vereniging tot een regeling van alle punten te komen. Andere maatschappijen oefenen ech ter pressie op de goedwillende uit. „Dit is niet langer een arbeidsconflict", aldus Truman, „maar een samenzwering te gen het openbaar belang". De staal maatschappijen, die overeenstemming met de vakvereniging kunnen bewer ken, dienen onverwijld de staalproduc- tie te hervatten. Het economische leven in de Ver. Staten dreigt door de staking ernstig geschaad te worden. De pro ductie van tanks, granaten en andere munitie is verminderd en er dreigen grote verliezen aan voedsel, door ge brek aan conservenblikken. Alle pro ductiewinsten, die werden bereikt door uitbreiding van de staalindustrie, bij het uitbreken van de oorlog op Korea, zijn door de staking te niet gedaan. Het Westberlijnse parlement heeft be sloten maatregelen te nemen tegen „chicanes van de regering der Sowjet- zone tegenover Westberiyners". Het parlement zal de namen en daden bekendmaken van die leden der volks- politie en die autoriteiten van het Sow jetrussische bezettingsgebied, die bii het optreden tegen inwoners van West-Ber- Iqn bijzonder in het oog vallen. Ge dwongen verkoop of onteigening van grond in de Sowjet-sector of in de Sowjet-zone zonder toestemming van de rechtmatige eigenaar zal als ongel dig worden beschouwd. De namen van handelaren, die ille gaal goederen uit de Sowjet-sector in West-Berlijn invoeren, zullen gepubli ceerd worden. In de woonwijken zul len de namen van West-Berlijners be kendgemaakt worden, die inkopen doen in het Sowjet-gebied zonder dat zij daar om financiële redenen toe genoodzaakt zqn. Stuurman viel over boord en verdronk jammerlijk Tijdens de boottocht van de Bever- wqkse ouden van dagen, is gisteren op het IJselmeer, tussen Pampus en Mar ken, een tragisch ongeval gebeurd, dat aan de zeventigjarige stuurman van de salonboot „Veluwe" van de rederij Zwaag uit Amsterdam, het leven heeft gekost. De man, die reeds acht jaar in dienst van de redery was, sloeg over boord bu het vastmaken van een touw aan de railing, en verdronk jammeriyk. Wel sprongen onmiddeliyk enkele an dere leden van de bemanning te wa ter, maar hun hulp kwam toch te Iaat. Ook het toepassen van kunstmatige ademhaling aan boord mocht niet meer baten.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1