Nolten en Roks op derde en vierde plaats in tweede Alpenetappe Diggelman reed voor zijn publiek Marinelli uit de wielen Bondselftal had grote moeite met „Nederlandse Antillen" Blik op Orange Geen wijziging in melkprijsregeling KoAt B&ileJk. Pluvius verstoorde Wimbledon Nederlandse ploeg steeg in het landenklassemt Gasten behaalden volkomen verdiend gelijkspel Van der Gijp scoorde de hattrick AMANDA STRASSBURCER OVERLEDEN Jongen liet „Rheinpfeil" ontsporen Nederland en VS wisselen plattelandsjongeren uit Bezwaren geopperd bij de minister Vier zwaar gewonden bij auto ongeval Verzachting van beperking op kaas-import in V.S. Prinses Wilhelmina naar het buitenland ROTTERDAM BEGROETTE NIEUWE BURGERVADER Installatie mr Van Walsum Oude man onder de tram VRIJDAG 4 JULI 1!)52 In de 238 km lange etappe van Mulhouse naar Lausanne hebben twee Neder landers de aandacht op zich gevestigd. Het waren Nolten en Roks die het heb ben gepresteerd om in deze tweede etappe door de Alpen op de derde en vierde plaats te eindigen. Bovendien maakte Nolten aanspraak op de dagelijkse premie die voor betoonde strijdlust wordt uitgeloofd. Onze landgenoot en Mariiiclli veroverden leder vijf stemmen. Door zijn schitterende prestatie steeg Nolten, die waarschijnlijk nog beter zou zijn geklasseerd als hij niet op Roks had gewacht toen zijn pioegmakker een lekke band kreeg, niet minder dan veertien plaatsen In het algemeen klassement. De etappezege viel gisteren ten deel aan de Zwitser Diggelman die voor eigen publiek de vervaarlijke Fransman Marinelli uit do wielen reed. üe Italiaan Magni in actie, hartelijk toegejuicht door de toeschouwers. Als sommige profeten gelijk hadden gekregen zou er in de negende etappe niets bijzonders gebeurd zijn tot onge veer aan de Frans-Zwitserse grens. Dan pas zou het ernst worden bij de klim naar de pasovergang van Mollendruz, (Van onze speciale verslaggever) Door de aanhoudende regenbuien was het beslist onmogelijk Donderdag de wedstrijden welke voor het tennistour- nooi te Wimbledon op het programma stonden te laten spelen. Voor zover wij ons kunnen herinneren is dit de eerste maal in de geschiedenis van Wimble don dat een gehele wedstrijddag moest uitvallen. Rob Mathias liet wereldrecord tienkamp sneuveten Twee jaar geleden bracht Robert Ma thias het wereldrecord op de tienkamp in het stadje Tulare op 8042 punten; overgebracht in de nieuwe telling, wel ke op het congres van de I.A.A.F. te Brussel werd aangenomen, betekende dat 7444.4 punten. Dat geschiedde op 29 en 30 Juni 1950. Op 1 en 2 Juli werd de tienkamp opnieuw verwerkt. Op de eerste dag scoorde hij 4394 punten, het geen 446 punten meer was dan de over eenkomstige stand tijdens de Olympi sche Spelen te Londen. Op de tweede dag, waarop de resterende vijf num mers werden afgewerkt, wist hij zoveel punten te verzamelen, dat hij in totaal 7825 pnt (nieuwe telling) behaalde, waarmede hij het wereldrecord met niet minder dan 381 punten had verbeterd. de col welke voorbestemd was opa de rol van vrederechter te spelen. Maar de profeten wikken, en de ren ners beschikken. En die beschikking heeft dan soms nog meer het karakter van een plotselinge inval dan van een besluit met voorbedachte rade. We ge loven tenminste niet dat de Spanjaard Gelabert toen hij in de buurt van Mor- teau eensklaps wegstoof en de hele ka ravaan op stelten zette, handelde vol gens een weloverwogen plan met de be doeling een gooi naar de etappezege te doen. Het leek meer op een improvisa tie, hij kreeg een bevlieging en nam de benen. Hoe het zij, hij ontketende daar mee een strijd die beslissend worden zou en waarin de col yan Mollendruz geen rol van betekenis zou spelen om dat de kopgroep van acht man. die ge vormd werd en waartoe Gelabert niet behoorde, zich van de col niets aan trok. Op de bezetting van de ereplaat sen heeft de klim geen invloed uitge oefend, maar wel op de plaatsing van vele achterblijvers, die nog wat meer terrein verloren tijdens de bestijging en vrijwel uitgeput te Lausanne arri veerden. Voor de Nederladers was het in zo verre een goede dag dat R o k s en N o 1- t e n behoorden tot degenen die Kleur brachten in deze rit. Roks zat al spoe dig in de kopgroep en Nolten kon zich bij hem voegen na een energieke ach tervolging die aller bewondering af dwong. Op het laatste stuk van de tou- te, na de afdaling van de Mollendruz, kreeg Roks een lekke band, wat de Ne derlandse volgers hartkloppingen be zorgde .Maar Nolten liet hem niet in de steek en samen stormden ze achter het kopgroepje aan dat ze nog op tijd wis ten in te halen om aan de eindspurt deel te kunnen nemen. Met een derde plaats voor Nolten en een vierde voor Roks kregen ze alle twee loon naai werken. Van Est en Voorting zijn alle twee een plaats gedaald in de algeme ne rangschikking. Dekkers ging vier plaatsen omlaag en Faanhof, die als laatste op één na binnenkwam, zakte er twaalf. Materiaalbreuk op kritieke momenten, waarvan beiden het slacht offer werden, verklaren goeddeels deze achteruitgang. Maar daartegenover staat winst voor Roks (van 33 naar 24), Wagtmans (van 46 naar 32), Van Bree- nen (van 50 naar 46) en Nolten (van 64 naar 50). Bovendien staat Nederland weer vierde in het ploegenklassement. Er is dus allerminst reden voor pessi misme. Het klassement van de 9e etappe MulhouseLausanne (239 km) luidt: 1. Diggelmann (Zw.) 7.22.16 (met bo nificatie), 2. Marinelli (Parijs) 7.22.46 (met bonificatie), 3. Nol ten Ned. 7. 23.16, 4. Roks (Ned. 5. De Hertog <B.), 6. Remv (Fr.), 7. Carrea (It.), 8. Kebaili (N.-Afr.), 9. Martini (It.), allen in dezelfde tijd als Nolten10. Ockers <B.) 7.32.27, 11. Geminiani (Fr.). 12. Weilemann (Zw.), 13. Goldschmidt (L.) 14. Van Est (Ned), 15. Lapebie (WZ W-Fr.), 16. Voorting Ned.), 17. V a n Breenen (Ned.), 30. Robic (Fr.), 31. Magni (It.), 32. Coppi (It.) allen in de zelfde tijd als Ockers. Als 41e ex aequo werd een groep geplaatst waartoe Lauredi (Fr.), Wagt mans (Ned.) en R u i z (Sp.) behoor den, eveneens in 7.32.27, Dekkers (Ned.) eindigde op de 80e plaats mei een tijd van 7.46.35. Faanhof (Ned.) werd S8e in 7.58.44. Als 89e en laatste kwam Guercy (N. Afrika) binnen in 8 uur 5 min. 51 sec. Algemeen klassement: 1. Carrea (It.) 53.57.11, 2. Magni (It.) 53.58,12, 3. Lauredi (Fr.) 53.58.32, 4. Coppi (It.) 54.02.15. 5. Close B.> 54.03 26, 6. Bartali (It.) 54.09.11, 7. De Hertog (B.) 54.10.31. 8 Ockers (B.) 54.10.48. 9 Ruiz (Sp.) 54.12.43, 10. Geminiani (Fr.) 54.13.49, 11. Weilenmann (Zw.) 54.15.25, 12. Van Est (Ned.) 54.15.29, 13. Molen- ris (Z.O.Fr.) 54.16.13, 14. Goldschmidt (Lux.) z.t., 15. Robic 'Fr.) 54.18.22. 16. Dotto (Fr.) 54.18.34. 17. Voorting (Ned.) 54.18.51, 24. Roks 54.29.10, 32. Wagtmans 54.38.43, 46. Van Breenen 54 51.16, 50. Nolten 54.53.30. 58. Dekkers 55.01.55, 79. Faanhof 55. 31.23. Ploegenklassement: 1. Italië 161.40.53, 2. Frankrijk 161.43 21, 3. België 161.48.58. 4. Nederland 162.28.13. 5. Spanje 162.45.05, 6. ZO.- Frankrijk 162.46.04, 7. Zwitserland 163. 00.00, 8. NOC-Frankrijk 163.15.56, 9. Lu xemburg 163.22.36, 10. WZW-Frankrijk 163.27.04, 11. Parijs 163.29.49, 12. N.-Afri- ka 164.05.37. „Wij hebben nog nooit onder zulke omstandigheden een voetbalwedstrijd ge speeld, zei een der Antillaanse officials tegen ons in de rust van de ontmoeting tussen het Bondselftal cm de Nederlandse Antillen, toen nog steeds de regen bij stromen uit de onweerslucht viel en de bliksemschichten de tribunes van het Olympisch Stadion spookachtig verlichtten. Inderdaad, de omstandigheden waren deze keer wel bijzonder afwijkend van normale. Een half uur vóór de aanvang van de ontmoeting trok de lucht zich donker samen boven de hoofdstad en toen onder leiding van scheidsrechter Schipper een aanvang werd gemaakt, kwam de bui goed los. In een ogenblik van tijd stond de sintelbaan onder water en er viel zo veel regen, dat zich ook plassen op het groene grasveld vormden, waarin de vaart van de gladde zware bal op de meest grillige wijze werd geremd. (Advertentie, ing. Meü.» Iedereen was het er over eens, dat. de bezoekers uit de West in de weinige weken, welke zij nu in ons land ver toeven, al veel hebben geleerd. Aan de voor hen vreemde omstandigheden (grasveld, gladde doorschietende bal en andere tactische opvattingen) bleken zij zich al aardig te hebben aangepast. Uit soms voortreffelijke individuele staaltjes kon men duidelijk zien, dat vele spelers van Curagao en Aruba over een natuurtalent beschikken, maar gebrek aan ervaring, voornamelijk ln tactisch opzicht, vormde een zwakke plek in hun spel. Door het voortduren de contact met het Nederlandse spel probeerden de Antillanen hun achter stand in te halen, hetgeen natuurlijk ln een korte tijdsperiode niet mogelijk is. Maar dat zij van goede wille zijn, dat is ook wel in deze, wij zouden haast schrijven, lugubere avondwedstrijd ge bleken, waarin zij een volkomen ver diend gelijk spel, 3—3 wisten te be halen tegen een bondsploeg, waarin verscheidene spelers van de Nederlands Elftal-Club waren opgesteld. Het was overigens zeer moeilijk het spel van beide ploegen onder de gegeven om standigheden te beoordelen, maar enkele erschijnselen sprongen toch wel dui delijk naar voren. Van Melis op de rechtsbuitenplaats verrichtte vooral in de eerste helft aardig werk. Van der Gijp als midvoor scoorde de hattrick, dank zij snel en productief ingrijpen, wanneer een aanval van de Nederlandse voorhoede door de Antillanen niet vol doende werd weggewerkt. Bij de Antillanen viel linksbuiten Bokken op door zijn snel spel, waaraan Van Schijndel, maar vooral De Jong de handen vol had. In de eerste helft speelde Matrona mee als rechtsback, maar hij werd in de tweede helft ver vangen door Helder. I/ORT geleden wist Theodoor te be- lichten, dat een verzamelaar in New York de liefdesbrieven van George Bernhard Shaw aan mevrouw Patrick Campbell had verkocht. Nu moet uw lijfaap melden, dat de verza melaar, dr A. S. W. Rosenbach, op 75- Jarige leeftijd is gestorven. O „Artis" in Amsterdam gaat1 het nu eens met kleinere beestjes proberen. Dezer dagen zal een speciale afdeling worden ge opend, waar men op een projectie scherm sterk vergroot dus het leven van de micro-wereld kan bekij ken. Zo is er een film gemaakt over het leven van een troepje Artemia's (kleine garnaaltjes uit de Amerikaanse zout meren). Het is buitengewoon interes sant. Iedereen hoort praten over de ge heimzinnige druppel slootwater, waarin een hele wereld van kleine wezentjes huist. Deze wereld zal men in „Artis" op het projectiescherm kunnen zien. O liet Garnegie-heldenfonds heeft met het jaar 1951 een periode van veertig jaren ononderbroken werkzaamheid afgesloten. In het jongste jaarverslag van het fonds wordt medegedeeld, dat er in 1951 150 reddingen ter kennis van het bestuur werden gebracht. Wie momenteel door Rotterdam rijdt kan vreemde dingen zien. De politie Op 29 Juli 1952 zal H.M'. de Konin gin een bezoek brengen aan Orange, de hoofdstad van het oude Prinsdom in Frankrijk. Die avond zal in het theater Antique te Orange in het kader van „Chorégie 1952" een opvoering gegeven wor den van Vondels „Joseph in Dothan". Een kijkje op het oude stadje Orange vanaf de 97 meter hoge Colline St. Eutrope, waar fvandelpaden en zitbanken de be zoekers een prachtig uitzicht geven op de bergen. In Hilversum is op 43-jarige leeftijd overleden ten huize van de familie Strassburger aan de Jonkerweg mej. Amanda Strassburger, een zuster van de in ons land toekende dames Regina en Elly Strassburger, leden van de cir- cusdynastie. In verband met broze gé- zondheid is Amanda in ons land nooit met het publiek in aanraking gekomen, zodat men haar in grote kring niet kende .In haar jeugd was de overlede ne een even bekwame artiste als thans haar zusters nog zijn. Mej. Amanda Strassburger wordt Maandag te Hilversum ter aarde be steld. Uit het onderzoek door de politie naar de oorzaak van de ontsporing van de Rheinpfeil-express op Maandag avond te Venlo. is gebleken, dat het on geval is te wijten aan het feit, dat er een steen op de rails lag. Deze was er door een negenjarig jongetje neerge legd. Naar aanleiding hiervan is de Venlose ouders er nog eens op gewe zen, dat het betreden van de spoorba nen is verboden. Vijf Amerikaanse jongeren, twee jon gens en drie meisjes, zullen deze zomer door bemiddeling van het internationa le uitwisselingsprogramma voor platte landsjongeren in ons land doorbrengen. Zij komen vandaag aan in Le Havre en vertrekken op 1 November weer. Daar na maken zij nog een rondreis van een week door andere Europese landen. In tussen zijn vier Nederlandse boeren zoons en -dochters onderweg naar The States, waar zij 8 Juli hopen aan te ko men en tot Januari zullen verblijven. Zij zullen worden tewerkgesteld op een tweetal boerderijen in verschillende sta ten. In de Ned. delegatie is o.m. opge nomen Mart je T. S. Smit, uit Midden- meer. De Amerikaanse gasten zullen gedurende hun verblijf ieder op vijf,.of zes verschillende plaatsen in ons land verblijf houden. Zo zal o.m. Louise Win- termute uit Blockton (Iowa) enige tijd logeren bij de heer J. J. Blaauboer te Middenmeer. In de kringen van de veehouderij stond het de laatste t(jd zo goed als vast, dat op 12 Juli a.s. de minister de bestaande consumptiemelkregeling zou loslaten. Daardoor zou de prijs van de consumptiemelk worden opgetrokken tot de zulvelwaarde, die aanzienlijk ho ger ligt. En bovendien zou het dan niet meer nodig zijn gelden bijeen te bren gen in het Zuivelfonds, waaruit de toe slagen op de consumptiemelk worden gefinancierd. Wanneer men weet, dat in het afge lopen zuiveljaar door de zuivelprodu centen ongeveer 70 millioen gulden moest worden afgestaan om de produ centen van consumptiemelk een behoor lijke prijs te kunnen uitbetalen, dan is het duidelijk, dat een loslaten van de bestaande consumptiemelkregeling en een vrij laten van de straatprijzen voor de melk, door de veehouderij met vreugde zou worden begroet. Aufo vloog bij Apeldoorn uit bocht Gistermiddag omstreeks half vier is op de Zutphense straatweg te Apel doorn een auto, afkomstig uit Hengelo (O.), ter hoogte van de buurtschap „De Kar" uit de bocht gevlogen en gebotst tegen een truck met oplegger, die van de andere kant naderde. De bestuurder van de personenauto, de heer J. B. P. uit Hengelo, kreeg het stuur tegen zijn borstkas gedrukt. Ook zijn vrouw, die naast hem was gezeten, en hun beide achterin zittende kinderen, een 24- jarige zoon en een 21-jarige dochter, werden ernstig gewond. Alle vier de slachtoffers werden naar het Juliana- ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. Het Amerikaanse ministerie van Landbouw heeft de invoercontrole af geschaft op Zwitserse, Gruyere-, be werkte Roquefort- en verscheidene soorten Italiaanse kaas. De invoerquota voor Blue Mold, Edammer en Goudse kaas werden ver groot tot in totaal 6 millioen Pounds per jaar. Dit is een toeneming der quota met 1,3 millioen pounds. Deze quota zijn vergroot in verband met de nieuwe verzachting der bepalin gen omtrent vetten en oliën in de wet op de defensieproductie, welke deze week door president Truman is onder tekend. De particuliere secretaris van Prinses Wilhelmina meldt, dat de Prinses voor nemens is medio Juli voor vacantie en kele weken naar het buitenland te gaan. In het MaasWaalkanaal bij Nij megen is de ruim 30-jarige J. Brans uit Wychen bij Nijmegen verdronken. van deze havenstad heeft namelijk een grote wagen laten inrichten, waarop zij propaganda maakt voor veilig verkeer. Aan de ene kant van dc propaganda- wagen zijn de resten opgesteld van wat We maken water, Alida. Ik voel 't an me staart! eens een personenauto was en aan de andere zijde zien we een aansporing tot het snelverkeer om de voetganger een beetje te sparen. Als het kan ook de oversteekplaatsen. Ja, de voetganger geldt nog steeds als clandestien weg gebruiker. In Groningen was een chauf feur zo attent om in een dronken bui het trottoir op te vliegen en zeven mensen de stuipen op het lijf te jagen. Gelukkig vielen er geen gewonden. „Dat was ook de bedoeling niet",^ei de chauffeur later tegen de politie. „Ik wou alleen maar een grap maken!" In Indonesië is het momenteel een trieste boel. De aldaar uitgebroken vrij heid berokkent duizenden onzegbaar veel leed. Tal van buitenlandse firma's sluiten hun Indonesische kantoren, om dat de zaken niet meer renderen. In het verslag van de suikerfabriek Sindang- laoet N.V., over de campagne in 1951, leest Theodoor, dat er tijdens die cam pagne 972 stopuren en acht stakingen waren. Er ontstonden door onverklaar bare, maar wel te vermoeden oorzaken, riet minder dan 93 rietbranden. Een ge bied van 342 hectare, waarop suiker riet stond, werd volkomen kaal-ge- roofd. Bovendien werden honderden kilo's suiker op de fabriek en tijdens de transporten gestolen. De regering heeft thans beslist, da' het met de loslating van de maximum straatprijs niet doorgaat en als resul taat daarvan hebben de Stichting voot de Landbouw en de Algemene Neder landse Zuivelbond zich tot de ministe: van Landbouw gericht. Ze wijzen er daarbij op, dat de con sequenties. verbonden aan de handha ving van de bestaande consumptiemelk regeling na het einde van het lopendi melkjaar, dat is na 2 November a.s., ge heel voor rekening van de regering die nen te komen. Er zal straks een be slissing moeten worden genomen ove de meikprijsgarantie en over het al o niet in stand houden van het Zuivel fonds voor het tijdvak November 1952- November 1953. De beide organisatie stellen zich op het standpunt, dat d> niet langer te aanvaarden gevolgen vai een consumptiemelkregeling daarbij geen rol zullen mogen spelen. Rotterdam heeft gistermiddag zijn nieuwe burgervader verwelkomd in d persoon van mr G. E. van Walsum, d opvolger van mr P. J. Oud. In een bij zondere zitting van de gemeenteraat. waarvoor zeer grote belangstelling be stond, is de nieuwe voorzitter door wet houder J. van Tilburg plechtig ge installeerd. Er waren tal van autoritei ten tegenwoordig, o.w. de commissari der Koningin in Zuid-Holland, mr L. A Kesper en de burgemeesters van Am sterdam, Den Haag, Arnhem en Nij megen. De nieuwe burgemeester tijdens zijn eerste rede in de Rotterdamse raadzaal. Wethouder Van Tilburg heeft mr Van Walsum hartelijk verwelkomd en zijn aandacht gevraagd voor verschillende, hem overigens bekende, problemen, waarmee de Maasstad heeft te worste len. De heer Van Walsum heeft hierop gereageerd met de toezegging, dat hij wil proberen een goed burgemeester te zijn. In dit verband bracht hij hulde aan de heer Oud voor de wijze waarop deze zijn taak in de afgelopen jaren had vervuld. Ten slotte heeft de heer mr Jac. Dulilh als oudste raadslid woorden van welkom gesproken. Gistermiddag is een 84-jarige voet ganger, de heer H„ wonende te Ter- borg, bij het uitwijken voor ander ver- 1 eer te Ulft, onder een rijdende loco motief van de Gelderse Tramweg- maatschappij geraakt. Toen de tram was opgevijzeld, bleken de levensgees ten van het slachtoffer reeds te zijn ge weken. SCHADEVERGOEDING VOOR BRAND IN DE RUL Het ministerie van oorlog is bereid de meest rechtvaardige vergoeding te verlenen voor de schade ontstaan door de boerderijen-brand in de buurtschap De Rul te Heeze, aangezien deze brand een gevolg was van de militaire schiet oefeningen die cr op dat ogenblik wer den gehouden.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3