Adenauer contra Schmid in debat over Europese verdragen De grens tussen Oost- en West- Berlijn gaat 1 Augustus dicht Stroven naar nieuwe harmonie in Republikeinse partij Nederland is in staat alle eigen oorlogsmaterieel te maken Vijftigste Russische veto in de Veiligheidsraad VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Eerste dag der discussies verliep kalm Cafetaria voor verpleegsters Het Britse wegvervoer straks weer in particuliere handen Donderdag 10 Juli 1952 77e Jaargang No. 11460 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Bondsdagleden zaten op het terras Verwerping betekent Russische overwinning'' Ballet der Lage Landen uit de moeilijkheden Uitvoerstaking van hout uit Scandinavië Noorse boseigenaars rooien reeds minder bomen Kamerskomen Dinsdag in verenigde zitting bijeen r ost-Duits/and wordt een „Volksdemocratie" Eisenhower desnoods door Warren te vervangen Beginselverklaring is gereedgekomen Weerbericht Perzische Senaat steunt Mossadeq niet VS handhaven hun huip aan Denemarken Geen protest voor levering van tankboot aan Rusland .Der Spiegel" in beslag genomen Mogelijkheid van concurrentie groeit Hembrug vervaardigt reeds alle benodigde munitie Scheepswerven bouwen 300.000 BRT per jaar Veroordeling van de valse beschuldigingen werd onmogelijk gemaakt „Sowjet-campagne in het juiste licht geste'd' Wetsontwerp van Conservatieve regering De spoorwegen op vele wijzen beschermd Per jaar 475.000 Pond voor Britse vorstin Olympische Spelen niet op televisiescherm Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU; Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 irMB TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—. elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49 TEVEN uren van tam debat over de Europese verdragen hebben in de West- duitse Bondsdag gisteren niet veel meer opgeleverd dan de bevestiging van de reeds lang bekende standpunten van regering en oppositie. Twee redevoerin gen beheersten de eerste dag der discussies volledig. Dr. Adenauer hield een nieuw, vrij mat pleidooi voor aanvaarding der verdragen. Prof. Carlo Schmid wees deze namens de socialistische oppositie op de meest onverzoenlijke wijze van de hand. Het debat zal tot vanavond duren. Men verwacht dat de meerder heid van het huis de verdragen ter verdere voorbereiding naar de commisics zal zenden. De eindstemming zal pas eind September of begin October vallen. Het gehele debat is door de radio uitgezonden. Misschien dat het Duitse volk er belangstelling voor heeft gehad een groot deel der parlementsleden kon deze niet opbrengen en passeerde de middag op het zonnige terras aan de Rijn. nationale politiek te spelen. Het ver drag is niet zozeer een afweer tegen Russische agressie dan wel een mid del om oorlog tussen de Westeuropese landen voor vijftig jaar onmogelijk te maken. Europese eenwording, zo be toogde Adenauer tenslotte, is de beste weg voor het herstel van de Duitse eenheid. Daarom mag de Russen geen kans worden gegeven, om door een conferentie over de eenmaking van Duitsland de aanvaarding der verdra gen te vertragen. Overigens was hij geen tegenstander van zulk een confe rentie. De socialistische eis om nieuwe onderhandelingen ter verbetering van de teksten te vragen, wees Adenauer af als zijnde een „in andere vorm" ge klede afwijzing. QP de interrumpties van de commu nisten ging de kanselier geen enkele maal in, de socialisten lieten zijn argumenten zwijgend over zich heen gaan. De beantwoording ervan lieten zij over aan prof. Schmid, die zijn rede begon met de Saar voor Duits land op te eisen, voor en aleer de Bondsrepubliek nieuwe verdragen zou aangaan. Hij veroordeelde verder het plan-Schuman, omdat dit de partner- landen belang zou doen hebben bij een voortgezette verdeling van Duitsland. ADENAUER betoogde, dat verwer- ping der verdragen een Westelijk fiasco en een Russisch succes zou zijn. dat het zelfbewustzijn van Moskou tot het ondragelijke zou doen stijgen. Zij zou bovendien het einde van Europa's eenwording betekenen, omdat deze zonder Duitsland niet te verwezenlij ken is. De Europese verdedigingsge meenschap zal Duitsland de grootste denkbare veiligheid bieden en het ver- i oorloven, een actieve rol in de i iter- DR. ADENAUER geen Russische overwinning Amsterdam geelt tien mille De gemeenteraad van Amsterdam heeft aan het Ballet der Lage Landen een subsidie toegekend van f 10.000. Hiermede is voorshands een einde ge komen aan de moeilijkheden, waarme de deze balletgroep lange tijd te kam pen beeft gehad. Het ontslag, van acht leden der groep, waartce op 10 Juni jl. werd besloten, is onmiddellijk na de beslissing van de raad ongedaan ge maakt. Het Ballet der Lage Landen zal thans volledig in staat zijn aan zijn contrac tuele verplichtingen voor het lopende seizoen te voldoen. Het tekort over de periode van 1 September 1951 tot en met 30 April 1952 was gelijk aan het bedrag der thans verleende subsidie. Tenslotte bestempelde Schmid het Euro pese leger als een op wantrouwen ge baseerd coalitieleger. Hij achtte de verdragen in feite een bondgenootschap tegen Duitsland en meende, dat Ame- Noors blad voorspelt: Volgens het te Oslo verschijnende blad „Eveninger Verdens Gang" zul len de Scandinavische boseigenaars in een van 17 tot 19 Juli a.s. in Finland te houden bijeenkomst overwegen over te gaan tot een uitvoerstaking als tegen maatregel tegen het streven van Belgic, Engeland, Frankrijk en Nederland naar rika geen enkele nieuwe garantie op i verlaging van dc prijzen van houtpulp zich had genomen. Ook van Europees standpunt, zo meende hij, moest de militaire invoeging van Duitsland bij het Westen worden verworpen. Europa kan niet op kosten van de Duitse een heid worden gevormd, meende hij. Verder ontkende hij, dat een volhar den in de huidige politiek de Russen er toe zou kunnen brengen, in Oost- Duitsland te capituleren. Het is dwaas te veronderstellen dat de Russen zich zullen overgeven zonder dat er oorlog is geweest, vond hij. Hij meende, dat men moest trach ten, zulke verbindingen voor Duits- lands verbinding met het Westen te vinden, dat de Russen zich niet be dreigd zouden voelen. Ook wanneer bewezen was, dat er met de Russen geen accoord in deze geest viel te treffen, zouden de socialisten hun toe stemming tot deze verdragen niet geven, omdat zij deze zagen als een hypotheek op de Bondsrepubliek. De vertegenwoordigers der rege ringspartijen hebben de verdragen goedgekeurd. De belde nieuwe Kamers der Staten- Generaal zullen Dinsdag 15 Juli a.s. te kwart voor één in verenigde vergade ring bijeenkomen in het gebouw van de Tweede Kamer. Er zal bij die gele genheid gestemd worden over de Grondwetswijziging. De Oostduitse regering is voornemens 1 Augustus de grens tussen Oost- en West-Berljjn geheel te sluiten, aldus heeft de leider der sociaal-democraten in West-Berlijn, Franz Neumann, ver klaard. Deze inlichting was uitgelekt Van de voorlichtingsdienst der Oost duitse regering, zo voegde hij er aan toe. Ook zou de Oostduitse regering een „beperkte zone" van vijftig kilo meter om Berlijn willen instellen, die Oost-Duitsers van andere delen der Sowjet-zone slechts met speciale ver gunningen zouden mogen betreden. Op de Woensdag in Oost-Berlijn be gonnen partijconferentie van de SED, de Oostduitse communistische partij, de algemene secretaris, Walter Ulbrecht, nieuwe maatreglen voor de versteviging en verdediging der gren zen van de Sovjet-zone aangekondigd Waarnemers bij de Republikeinse conventie zijn van mening, dat de commissie voor de geloofsbrieven pogingen doet om dc harmonie in de Republikeinse partij te herstellen. Deze commissie heeft 13 zetels van Louisiana toegewezen aan gene raal Eisenhower. Twee zetels, die niet betwist werden, bleven voor Taft. Voor de delegatie uit Texas zijn 22 zetels aan Taft en 16 aan Eisenhower toegewezen. Tegen deze gang van zaken zullen de aanhangers van Eisenhower, zo wordt alge meen verwacht, hoger beroep aantekenen. Volgens een officieuze berekening uit betrouwbare bron heeft Taft thans na de besluiten der commissie 527 afge vaardigden achter zich en Eisenhower 452. litiek zal vandaag aan de partijconven tie ter goedkeuring worden voorge legd. Het bestuur van Truman wordt in de verklaring heftig aangevallen. De partij wil een politiek van nauwe re samenwerking met de bevriende landen voeren en zij eist meer aan dacht voor het Verre Oosten. „Door overleg had de oorlog in Korea voor komen kunnen worden", zo meent da verklaring. De uiteengezette buiten landse politiek wijst meer in de rich ting van internationale samenwerking, zoals Eisenhower dat wenst, dan naar Tafts stelling, dat de V.S. meer op de eigen verdedigingskracht moet steunen. Truman wordt verweten, dat het vas teland van China, Littauen, Letland, Estland, Polen en Tsjechoslowakije in de steek zijn gelaten. Het programma bevat een aanbeveling voor uitbreiding van de wereldhandel, echter op zo'n basis, dat de binnenlandse handel in de V.S. wordt gevrijwaard tegen on eerlijke concurrentie van de import. Verder wensen de Republikeinen de banden tussen de V.S. en de Ameri kaanse republikeinen te versterken en de uiteindelijke vrede tussen Israël en de Arabische staten te bevorderen, door 't aanwenden van de Amerikaan se invloed. Wat betreft de burgerrech ten, wordt de mogelijkheid opengela ten voor maatregelen tegen werkgevers die bij het aannemen en ontslaan van arbeiders discriminerend optreden te gen negers en andere rassen. Paul Hoffman. de voormalige admi nistrateur van E.C.A. en een van de voornaamste ijveraars voor Eisenho- wer's candidatuur, heeft een compro mis aan de hand gedaan voor het ge val de conventie het niet eens zou worden over Eisenhower. Hoffman stelde voor om in dat geval Earl War ren. gouverneur van Californië als Re publikeins candidaat voor het presi dentschap te nemen. Nadat een compromis was gevonden voor de netelige kwestie der burger- echten, is de beginselverklaring der Republikeinen gereed gekomen. Een programma voor de buitenlandse po- Verwachting tot Londerdagavond WARMER. Droog weer met flinke perioden van zonneschijn. Zwakke tot ma- tige wind uit Westelijke rich tingen. Warmer dan gisteren. Vrijdag: Zon op 4.33, onder 20.57. Maan op 22.51, onder 9.51. Bijzonderheden heeft hij echter niet medegedeeld. Voorts heeft hij medegedeeld, dat een nieuwe faze in de zone is begonnen: de overgang tot het socialisme van marxis- tisch-leninistisch karakter. Het bewustzijn van de arbeidersklas se en van de meerderheid der werkne mers in het gebied is, volgens Ulbricht, thans zo ver ontwikkeld, dat de op bouw van het socialisme de voornaam ste taak is geworden. DPA tekent hier bij aan, dat nu kennelijk de omscha keling van de zone naar de „volksde mocratie" is begonnen. De partijconferentie worat o.m. bij gewoond door de voorzitter van de CPN, Gerben Wagenaar. In een Woensdag gehouden vergade ring van de Perzjsche senaat hebben veertien senatoren dr. Mossadeq, die Zaterdag zijn ontslag heeft ingediend, voorgedragen voor het premierschap. Zijn rivaal, generaal Zahedi, heeft een stem gekregen. Negentien senatoren hebben blanco en twee ongeldig ge stemd. Zijn verlangen naar een duide lijk votum is dus niet in vervulling gegaan. Het Amerikaanse departement van defensie heeft de aankoop van vlieg tuigen in Europa tot een waarde van ten hoogste '25 millioen dollar voorlo pig goedgekeurd. en cellulose. De Noorse orgaAisatie van boseige naars heeft haar leden reeds aangera den deze zomer minder bomen te rooi en en naar verluidt hebben de Zweedse en Finse organisaties hasr leden een soortgelijke raad gegeven, die ook geldt voor het komende najaar. Een Noorse vertegenwoordiger heeft het blad medegedeeld, dat hij niet kon zeggen, of een uitvoerstaking zal wor den voorgesteld, doch dat de kwestie van de exportprijzen in ieder geva! in de bijeenkomst zal worden besproken. In bevoegde Deense kringen juicht men het. Amerikaanse besluit toe, om de militaire eneconomische hulp aan het land voort te zetten, ondanks de levering van het 13.000 ton metende tankschip aan de Sowjet-Unie. Men verklaart, dat het ministerie van Bui tenlandse Zaken geen Amerikaans pro test heeft ontvangen naar aanleiding van de bouw van een tweede tankschip van 13.000 ton, dat volgens hetzelfde contract aan de Sowjet-Unie geleverd zal worden. Men verwacht, dat Averell Harriman, directeur van het oureau voor weder zijdse beveiliging, president Truman zal aanbevelen, dat de V. S. de militai re en economische steunverlening aan Denemarken zullen voortzetten wegens het strategische belang van het land voor de Europese defensie. Trumans besluit wordt later in deze week Ver- adCht. „Ik kan alles bewijzen", zegt de uitgever Het districtsgerechtshof van Bonn heeft op verzoek van de kanselarij van dr Adenauer de oplage van „Der Spie gel" van deze week in beslag doen ne men. In dit nummer is een artikel op genomen waarin wordt verklaard, dat kanselier Adenauer plannen heeft ge maakt om ingeval van een Russische invasie te vluchten. De uitgever van „Der Spiegel" Aug- stein, heeft in Hannover verklaard, dat „het in beslag nemen onwettig is, om dat al het gepubliceerde bewezen kan en zal worden". Met vertrouwen zag Augstein de terechtzitting- tegemoet. Dn verpleegsters van het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam hebben gisteren voor het eerst gebruik gemaakt van de vernieuwde eetzaal. Een grote ver betering bleek het cafetaria-systeem, dat voor het eerst werd toegepast. VOG zonder dat de Nederlandse industrie op de oorlogsproductie is overge schakeld, bezit zy op alle gebieden van het specifieke en niet-specifieke mili taire materieel - de zeer zware objecten uitgezonderd - een enorme capaciteit, welke onmiddellijk ter beschikking kan worden gesteld. Behalve de voorziening van de eigen strijdkrachten, biedt de Nederlandse industrie ruime mogelijkhe den om voor de productie van militair materieel ten behoeve van andere landen te worden ingeschakeld. Bjj alle militaire organen is het bewustzijn ontwaakt, dat de Nederlandse industrie in staat is, de zeer grote en belangrijke orders op te vangen en dit verklaart, waarom er op het ogenblik reeds 50 pet. (ongeveer 850 millioen) van de matefleelposten voor leger en marine, in Nederland geplaatst werd. Deze mededelingen werden gedaan in een rede, die de directeur van het Centraal instituut voor industrie-ontwikkeling, de heer Dr. P. Schoenmaker, gistermiddag heeft gehouden. Verklaard werd, dat de Artillerie-In richtingen aan de Hembrug vrijwel alle voor ons land benodigde lichte en zwa re munitie vervaardigen. Ook de ont plofbare stoffen worden van Neder landse fabrieken betrokken. Wat de productie van kleine wapens betreft: er bestaan concrete plannen voor het ma ken van een 2 cm. vliegtuigmitrailleur. De mogelijkheid van de bouw van 4 cm. luchtafweer is in studie. Het ge schut van alle kalibers voor de inbouw zijnde marineschepen, wordt reeds door twee fabrieken vervaardigd. Voor de uitbreiding van de fabricage van ge schut, bestaan in Nederland goede mo gelijkheden. De Sowjet-Unie heeft in de Veilig heidsraad bü monde van Jacob Malik haar reeds aangekondigde veto uitge bracht tegen de Amerikaanse resolutie. Volgens welke het uiten van valse be schuldigingen inzake het voeren van bacteriologische strijd wordt veroor deeld ais factor, die de internationale De Britse regering heeft gisteren een wetsontwerp gepubliceerd, waarin de plannen zijn opgenomen voor de terug keer van het vrachtvervoer langs de weg, in particuliere handen. In 1947 is deze sector van het vervoer in handen van de staat overgegaan. Ongeveer 40.000 vrachtauto's, die geëxploiteerd voor de spoorwegen zal voortvloeien. De spoorwegen zullen ook meer vrij heid genieten. Er zullen weer regionale spoorwegdirecties komen, in de plaats van het centrale spoorwegbestuur. Een niet verwachte bepaling in het wets ontwerp voorkomt dat de Britse ver- voerscommissie (het centrale orgaan, dat toezicht uitoefent op het gehele ver- voersstelsel, dat eigendom van de staat is) een monopolie zal vestigen voor passagiersvervoer langs de weg. De Britse Labour-partij zal in het zijn door Britse staatsdiensten, zullen gehele land een campagne -voeren tegen voornemen om het staatsbedrijf voor het wegvervoer weer in parti culiere handen te leggen. aan de wegvervoerders worden terug- verkocht. Daartegenover zullen de vervoerders een heffing van naar schatting 4 mil lioen Pond Sterling moeten betalen, als compensatie voor de staatsspoorwegen. Men verwacht namelijk, dat uit de ster ke concurrentie tussen wegvervoer en spoorwegen een verlies aan vervoer Veertienduizend arbeiders van de Fordfabrieken te Dagenham hebben met overweldigende meerderheid ge stemd voor hervatting van het werk na een wilde staking van twee weken. spanning kan vergroten. Pakistan ont hield zich van stemming en dc overige negen landen stemden vóór de resolu tie. Hiermede heeft de Sowjet-Unie haar 50ste veto uitgebracht. In het geheel is 51 maal van het recht gebruik ge maakt Éénmaal gebruikte Frankrijk het bij de behandeling van de Indone sische kwestie. Gross (Amerika) zeide, dat hiermede de „Sowjet leugencampagne in het juiste licht is gesteld". Jebb (Engeland) verklaarde, dat de Sowjet-Unie getoond had niet in vrede met andere landen tezamen te willen leven. Zij wenste slechts de vrede van het graf, een vrede, die bereikt kon worden door de gehele wereld on der communistische overheersing te brengen. Selim Sarper (Turkije) zeide te be treuren, dat hiermede de pogingen om achter de waarheid der beschuldiging te komen gefnuikt waren. Labourvoorstel gestrand- Het Lagerhuis heeft zonder stem ming het voorstel van de regering aan genomen, koningin Elizabeth voor net ieven een inkomen van 475.000 Pond Sterling per jaar toe te kennen. Een voorstel van vier linkse Labourleden, het inkomen tot 250.000 te verminde ren, werd met een meerderheid van 319 stemmen verworpen. Een tweede amendement van de Labourfractie, in houdende Prins Charles geen toelage te geven voordat hij achttien is, werd met een meerderheid van 34 stemmen verworpen. to registerton per jaar. De Nederlandse scheepbouwindustrie is in belangrijke mate ingeschakeld bij de marinescheeps- bouw. Het marine-bouwprogramma om vat 2 kruisers, 12 onderzeebootjagers, 4 onderzeeboten, 32 mijnenvegers en 5 pa trouillevaartuigen, tezamen een waarde van rond een milliard vertegenwoordi gend. Nederland kan alle typen marine vaartuigen van kruisers tot snelboten bouwen. De D.A.F. te Eindhoven en Krom hout fabriceren in opdracht van het leger 2% tons trucks en artillerietrek kers, tankwagens en andere militaire voertuigen. De constructies van D.A.F. hebben ook de belangstelling van het buitenland en kortgeleden plaatsten Amerikaanse instanties een belangrijke opdracht bij de Eindhovense fabriek. De in het kader van deze opdracht ver vaardigde voertuigen zullen door de V.S. aan West-Europese landen ter be schikking worden gesteld. Fokker, Aviolanda, de Schelde en Ayio-Diepcn bouwen thans een aantal vliegtuigtypen. Fokker ontwikkelt voor. al lesvliegtuigen, waarbij een tweeper soons Jettrainer. Daarnaast bouwt de Nederlandse vliegtuigindustrie Gloster- Meteor jachtvliegtuigen, in licentie voor de Nederlandse en Belgische lucht macht. Op het gebied van de electroni- sche en communicatietechniek neemt Nederland een voorname plaats in. De Nederlandse industrie is gespecialiseerd in de fabricage van radar en van met radar samengebouwde typen vuurlei- dingssystemen. Naarmate het streven groeit, om mili taire orders in Nederland te plaatsen, neemt de mogelijkheid voor onze in dustrie toe, om prototypen te bouwen en een eerste productie is begonnen, waardoor Nederland in staat wordt ge steld met succes tegen andere landen te concurreren. Achtduizend gulden voor tien minuten film is te duur Het bestuur van de Nederlandse tele visie-stichting heeft na verkregen toe stemming van het departement van O., K. en W. besloten tusesn 19 Juli en 7 Augustus geen televisieuitzendingen te geven. Deze maatregel is noodzakelijk in verband met onderhoudswerkzaam- heden aan de technische apparatuur. Het bestuur van de NTS heeft getracht deze periode te beperken door gedu rende de Olympischs Spelen film materiaal over deze spelen uit te zen den. De voorwaarden waaronder dit ma teriaal ter beschikking zou kunnen ko men zijn voor de NTS echter niet aan vaardbaar. De Finse filmmaatschappij, die alle film- en televisierechten heeft verkregen, is slechts bereid hoogstens tien minuten filmmateriaal per week ter beschikking der Nederlandse tele visie te stellen en eist voor die tien minuten telkens het bedrag van 8000 gulden, te betalen in Amerikaanse dol- lars.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1