Grimmige Jean Robic won na ruzie met Bidot, de veertiende etappe Ballet Kurt Jooss is te streng gedisciplineerd Wout Wagtmans vijfde in zelfde tijd als nummero twee, Huzaar randde wachtmeester aan Dr. F. H Fentener van Vlissingen wordt zeventig jaar KoJut ïi^AteJk De e&piAt Virginia Van Roessel toch naar Helsinki Vierde plaats in ploegen- klassement ging verloren Wielerkampioenschap van Limburg voor amaieurs Helm met kersen leidde tot een conflict Commandant pleitte voor ondergeschikte Pakistan versloeg hockey bondsploeg Zijn dansen: leerdicht als een les opgezegd Toch ook geweldig van spanning PUROL Captain of industry van groot formaat Actie-comité AVRO/eden wil statutenwijziging De heer Vogt distancieert zich van protestacties Kunst en cultuur De fracties vergaderden opnieuw Geen bijzonderheden bekend POCINC TOT BEROVING Rangeerder onder een trein geraakt Moeder xag dochtertje voor haar ogen verdrinken Jongetje onder tram gelopen en op slag gedood DONDERDAG 10 JULI 1953 GISTERMORGEN kwam voor de veertiende etappe van de Tour de Eranee h^ntot°ui^nderiÜke urestaUe 1* Norn,aal is de klpi"« vinnige Breton toch al tot uitzonderlijke prestaties in staat, maar als hij zich daarbii noe kwaad heeft gemaakt, houden zelfs de superieure Italianen rekening met hem Het is dan ook niet verwonderlijk dat Jean Robic eindelijk zijn etapne/eee heeft be haald en enkele minuten winst boekte op Fausto Coppi dle overïgens nog met een v^P~»r van ruim M minuten op zijn naaste concurrent ?o«rlóp?g nog „op rozen ,)e In«ul ln het algemeen klassement is niet meer de Belg Close. HO.heeft zün plaatsje af moeten staan aan zijn landgenoo^c^s die evenmin als vorig" jaar sensationele prestaties heeft vprrinhi mqil- s pe in de voorste regionen eindigt. Kn de Ncderra"d:rrzmH u vr;ge;'1ver.enu zPi; zijn niet alleen alle acht nog in de strijd maar hnvendi»„ o kï «i d Van Est en Nolten hun posities iets kunnen verbeteren en zomede de-, 31"' Bout weer voor een eervolle vijfde plaats. worgde de aggrcssievc rT verbeten gelaatstrekken stapte Robic gisteren op zijn fiets. Hij had r.amelijk een hevig dispuut gehad met ploegleider Bidot, aan wie hij verweet dat h|j, Robic, te veel aan zijn lot werd overgelaten. Grimmig heeft Robic tien tallen kilometers op zijn kans in deze veertiende etappe zitten wachten, een kans die kwam toen Coppi tijdens de bestijging van de enige Col tussen Aix de Provence en Avignon, de 1913 me ter hoge Ventoux „plat'' kwam te zitten. Voordat Robic zijn felle aanval inzette had echter eerst een andere Fransman, de regionaal Bauvin, de zaak op stelten gezet Nauwelijks hadden de renners hun goede zit op het zadel gevonden of Bau vin schoot in tomeloze vaart naar vo ren en had in een ommezien een hon derd meter voorsprong genomen. Men meende dat het maar een loos alarm was totdat tot ieders verwonde ring ook Coppi demarreerde met drie of vier andere leden van de squadra, bij wie Bresci en Corrieri, als helpers. Dit bracht opschudding te weeg, want de Belgen Ockers, Close en De Hertog, de Fransen Robie, Dotto, Lauredi. Gemi- niani en Rolland en nog een paar ren ners gingen aanstonds de gele trui ach terna. Een groepje van vijftien man werd gevormd dat Bauvin spoedig in haalde en er een stevig gangetje in hield in weerwil van de sterke tegen wind. Achteraan begon men zich even eens ongerust te maken en het hoofd peloton, met Bartali en Magni aan de kop, reageerde op zijn beurt. Na een jacht van 15 kilometer waren de kop lopers ingehaald en reed men in ge sloten gelederen verder. Even na de bevoorrading te Carpen- tras liep Bauvin andermaal weg, met aan zijn wiel Pezzi die echter reeds na enkele kilometers op ging zitten. Bauvin ging alleen door en verslapte geen moment zodat hij Bedoin (93 km) aan de voet van de Ventoux. bereikte met 6 minuten voorsprong op het pe loton, doch met nog altijd 50 minuten achterstand op het tijdschema. Gemi- niani wist eveneens uit de hoofdgroep te ontsnappen, en toen Coppi wegens bandenpech moest afstappen laaide het strijdvuur hoog op. Te St. Esteve, 548 meter hoog ge legen op 98 kilometer van de start, was Bauvins voorsprong op Geminiani ingekrompen tot 4 min. 50 sec. Een klein groepje, dat aangevoerd werd door Robic. Ockers en Dotto, kwam wat later door met een kleine voor sprong op Coppi. Men was toen nog 17 kilometer verwijderd van de ruim 1900 meter hoge top van de Ventoux. De strijd kwam in een nieuwe fase door een plotselinge, felle aanval van Robic. De kleine Breton reed zich vol komen los, haalde Geminiani in. ging hem voorbij en attaqueerde daarna Bauvin, die met een zware inzinking te kampen had en niet de minste tegen stand kon bieden. Op 6.5 kilometer van het hoogste punt had Robic honderd meter voorsprong op een kleine groep, bestaande uit Ockers, Dotto, Bartali, Gelabert, Wout Wagtmans en Geminia ni. die achterhaald was. Terwijl Robic geleidelijk verder uitliep, wist Coppi zich bij de eerste groep achtervolgers te voegen. Te Chalet, vier kilometer van de top, was het verschil tussen deze groep en de leider 1 min. 50 sec. De weg werd steeds steiler en een stormachtige mistral nam nog toe in kracht, maar Robic overwon deze moeilijkheden glansrijk, al moest hij bijna voortdurend op zijn pedalen staan. Hij ging als eerste over de streep op het hoogste punt, met 2 min. 15 sec. voorsprong op Gelabert, Bar: tali, Ockers, Dotto, Geminiani, Copoi en Wagtmans, die in deze volgorde passeerden. Le Guilly lag op 3 min. 45 sec. en Close op meer dan vier minu ten. Robic, die nog niet zeker was van de overwinning, nam de afdaling in een levensgevaarlijk tempo zsdat hij bij de tweede doortocht van Carpentras (154 km) nog iets gewonnen had op Coppi en Ockers. die 2 min. 35 sec. later Kwamen. Vervolgens passeerden Bar- tan, Geminiani, Wagtmans, Close, Le Guilly, en even later Magni-en Wei lenmann die de afdaling in nog sneller tempo dan Robic hadden verricht en daardoor veel van hun aanvankelijk vrij grote achterstand hadden kunnen inlopen. Op de laatste 24 kilometer maakten Bartali, Ockers, Wagtmans, Gelabert en Coppi nog jacht op de Breton, terwijl diens ploegmaats Dotto en Geminiani, die ook in- dit groepje zaten, zich beperkten tot meerijden. Maar Robic verloor wel terrein doch kwam toch nog met een ruime voor sprong te Avignon aan. Bartali won de sprint van het achtervolgende groepje voor Geminiani, Ockers en Wout Wagt mans, die een prachtige vijfde plaats bezette. Jammer genoeg ging de vierde plaats in het ploegenklassement voor Neder land verloren aan Spanje, welks totaal- tijd een minuut of acht minder is dan de onze. Het verschil is niet groot, en misschien komt er nog wel verandering in tot ons voordeel. De 14e etappe van Aix en Provence naar Avignon 1178 km) is gewonnen door de Fransman Robic. Het klasse ment luidt: 1 Robic (Fr.) 6.16.49, 2 Bar tali (It.) 6.18.25, 3 Geminiani (Fr.), 4 Ockers (B.), 5 Wagtmans (Ned.), 6 Gelabert (Sp.>, 7 Coppi (It.), 8 Dotto (Fr.) (allen z.t.), 9 Magni (It.) 6.20.07, 10 Weilenmann (Zwits.) z.t., 11 Close (B.) 6.20.45, 12 Fernandez (N.-Afrika) 6.21.21, 13 Massip (Sp.) z.t., 14 Decaux (Fr.) z.t., 15 Perez (Sp) z.t., 16 Franchi (It.) 6.21.21, 17 Ruiz (Sp.) z.t., 18 Car- rea (It.) 6.25.05, 19 Nolten (Ned,) z.t., 26 Lauredi (Fr.) 6.26.07, 27/34 ex aequo, in dezelfde tijd als Lauredi, een groep renners, bij wie Van E s t, 36 Voorting (Ned.) 6.31.20, 57 Faan. hof (Ned.) 6.38.02, 66 Dekkers (Ned.) 6.38.10, 74 Van Breenen (Ned.) 6.42.28, 75 Roks (Ned.) z.t. Algemeen klassement: 1 Coppi (It.) 91.19.22, 2 Ockers (B.) 91.44.49, 3 Bar tali (It.) 91.45.38. 4 Close (B.) 91.45.44, 5 Dotto (Fr.) 91.46.59, 6 Magni (It.) 91.47.06, 7 Ruiz (Sp.) 91.47.44, 8 Robic (Fr.) 91.47.56, 9 Carrea (It.) 91.56.18, 10 Molineris (Z.O.Fr.) 91.59.48, 11 De Hertog (B.) 92.00.26, 12 Weilenmann (Zwits.) 92.02.36, 13 Gelabert (Sp.) 92.06.05, 14 Geminiani (Fr.) 92.11.24., 15 Van Ende (B.) 92.28.06, 18 Wagt mans (Ned.) 92.37.59, 19 Van Est (Ned.) 92.40.13, 20 Nol ten (Ned.) 92.42.21. 22 V o o r t i n g (Ned.) 92.46.28, 28 Roks (Ned.) 93.05.46. Van Bree nen staat 68e met een totaaltijd van 94.14.36, Dekkers 70e fnet 94.18.14 en Faanhoi 77e met 94.50.21. Ploegenklassement: 1 Frankrijk 274.10.21, 2 Italië 274.18.24, 3 Belgie 274.55.22, 4 Spanje 276.11.04, 5 Neder land 276.18.58, 6 Z. O. Frankrijk 276.44.11, 7 W. Z. W. Frankrijk 278.05.29. 8 N. O. C. Frankrijk 278.25.27, 9 Zwit serland 278.41.31, 10 Parijs 279.24.23. 11 N.-Afrika 279.49.01. De Luxemburg se ploeg, die nog slechts uit twee ren ners bestaat, komt niet meer in het klassement voor. Bergklassement: 1 Coppi (It.) 53 pnt., 2 Gelabert (Sp.) 41 pnt., 3/4 Geminiani (Fr.) en Ockers (B.) 33 pnt., 5 Robic (Fr.) 30 pnt., 6 Dotto (Fr.) 25 pnt., 8 Le Guilly (W. Z W. Fr.) 20 pnt., 9 Ruiz (Sp.) 15 pnt., 10 Molineris (Z. O. Fr.) 14 pnt., 11 Nol ten (Ned.) 13 pnt., 12 Close (B.) 8 pnt., Remy (Fr.), De Hertog B.) en W a g t m a n s (Ned.) staan ex aequo 17/18/19 met 3 pnt. Na de bekendmaking van de uitslag van de op 15 Juni 1952 te Valkenburg gehouden wedstrijd om het provinciaal kampioenschap van Limburg voor ama teurs zijn aan de kamprechter, de heer J. H. Aldenhoven, feiten en gegevens bekend geworden, waaruit is gebleken dat bij de vaststelling van de volgorde van aankomst een persoonsverwisseling heeft plaats gehad en dat niet de ren ner J. Nieskens uit Swalmen, doch de renner H. Gelissen uit Beek als eerste de finishlijn is gepasseerd. De kamp rechter heeft daarop zijn beslissing her zien en genoemde H. Gelissen als pro vinciaal kampioen van Limburg der amateurs geproclameerd. Hoewel de sportcommissie er van- tuigd is, dat inderdaad H. Gelissen als eerste is geëindigd, heeft zij echter, ge let op het wedstrijdreglement van de N.N.W.U. moeten vaststellen, dat het reglementair niet is toegestaan op de eenmaal gedane uitspraak terug te ko men en dat derhalve de oorspronkelijk gepubliceerde uitslag gehandhaafd dient te blijven. i Advertentie ine Med.) WOUT WAGTMANS vijfde plaats Moeizaam rijdt de Tourkaravaan door het heuvelachtige land van Zuid- Frankrijk. Voorop de Belg Stan Ockers, gevolgd door Coppi en Bartali. Rechts achter Bartali Wim van Est. „U hebt zich schuldig gemaakt aan het zwaarste militaire misdrijf, waarop in tijd van oorlog zelfs de kogel staat", aldus richtte de president van de Krijgs raad te Velde-West zich gistermorgen tot do 20-jarige huzaar W. Z. uit Mon ster, die zich wegens aanranding van een wachtmeester voor de krijgsraad had te verantwoorden. Huzaar Z. was gedurende de gecom bineerd Nederlands-Belgische oefening „Tijl Uilenspiegel' die van 11 tot 13 Juni j.1. werd geholden, ingedeeld bij een onderdeel van de Huzaren van Bo- reel. Op 13 Juni kreeg hij van een wachtmeester bevel zijn helm op te zet ten. Die helm zat vol kersen. De huzaar maakte zich zo kwaad over dit bevel, dat hij de wachtmeester met zijn ge weer te lijf ging. Ook zou hij gedreigd hebben op deze onderofficier tc zullen schieten met zijn met „losse flodders" geladen geweer. Dit laatste ontkende De auditeur-militair wilde wegens „de zware oefening en het misschien minder juiste optreden van anderen" niet de zwaarste gevangenisstraf opge legd zien. Hij eiste een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek alsmede verblijf in een strafklas gedurende drie maanden. De commandant van Z„ de ritmees ter P. Bruin, trad als raadsman op. Hij betoogde, dat Z. driftig is geworden door het ontactische optreden van de jonge 21-jarige wachtmeester. Deze on derofficier, zo zei ritmeester Bruin, is eerst kortgeleden van de onderofficiers opleiding gekomen. Hij heeft nog niet geleerd met mensen om te gaan. Hij dreigt te veel. De ritmeester was van oordeel, dat één maand militaire de tentie te Nieuwersluis, mede gezien de zeer bevredigende resultaten, welke daar worden bereikt, de juist straf voor Z. zou zijn. De krijgsraad na afloop van de zit ting uitspraak doende veroordeelde Z. tot een gevangenisstraf van twee maan den met aftrek en plaatsing in een strafklasse voor de duur van acht maanden. Verder werd bepaald, dat het vonnis in deze zaak vóór de troep zal worden „uitgelezen". In een te Tilburg gehouden bespre king van de heren K. J. J. Lotsy, voor zitter van de KNVB, L. Brunt, secre taris-penningmeester en dr A. A. Schuerman, voorzitter van Willem II met Jan van Roessel is definitief ko men vast te staan dat Van Roessel geen enkele aanbieding om voor een Ita- liaane club te spelen heeft aanvaard. Hij heeft verklaard amateur te willen blijven. ïn dit verband heeft het bestuur van de KNVB besloten dat ook Van Roessel behoren zal tot de spelers die naar het Olympisch voetbaltournooi worden af gevaardigd. Woensdagavond heeft het Olympisch hockeyteam van Pakistan te Eindho ven een verdiende 21 overwinning behaald op een Nederlandse bonds ploeg. In feite was het verschil in kracht toch wel iets groter dan deze 21 zege doet uitkomen. De bezoekers, die voor het eerst tijdens hun Neder landse tournee regen en een zachte grasmat vonden, brachten een spel, dat ondanks deze omstandigheden, uitste kend was. De sticktechniek viel op en in snelheid waren ze de Nederlanders veelal de baas. /AI' dc terugreis door dc mist van Am- sterdam naar het Noorden hebben w|j ons afgevraagd waarom het optre den van het Ballet Jooss in de Stads schouwburg In Amsterdam ons onbe roerd heeft gelaten. Hetgeen niet het zelfde is als koud. Wij zouden warm kunnen worden van de gedachte, dat dc mens na eindeloze oefeningen in staat is een plastische uitdrukkingsver mogen te verwerven, dat nimmer door de liand van een kunstenaar uit steen kan worden gehouwen. W|j zouden misschien enthousiast kunnen zijn over zaken van choreografie, van massa regie, van mise-cn-scènc, maar dc spectaculaire techniek is voor ons nu eenmaal geen plaatsvervangster van de vreugde om het dansen. Jooss, zo zegt men, beoefent literaire danskunst. Goed, laten wij een ogen blik de paradox aanvaarden, dat de danskunst de vrijste kunst is, gebonden aan de strengste regels. Maar is niet hij de meester, die de indruk van ge bondenheid zo volleuig mogelijk van zich af weet te zetten. De dichter van een sonnet? Wij hebben de laatste tijd toevallig het optreden van de beroemd ste buitenlandse balletgezelschappen •meegemaakt. Daar is uiteraard opmer kelijk stijlverschil, maar voor ons is de belangrijkste ervaring, dat bij Kurt Jooss iedere beweging zo beredeneerd, iedere stand zozeer tot pose is gewor den, dat de mens de machine naderbij komt. Misschien is dat inderdaad wel de geest van de tijd, misschien drukt Jooss op deze wijze beter dan zijn collega's uit, wat er in de mens van het heden leeft; hij heeft evenwel zelf begrepen, Bij zonnebrand, doorzit- j I ien, schrijnen, smetten j (Advertentie, Ing. Med.) in te- Een van de captains of industry Nederland, een man van wie i recht kan zeggen, dat h|j het ver ge bracht heeft in de wereld, viert op Zondag 20 Juli a.s. zijn zeventigste verjaardag. Het is dr Fentener van Vlissingen, thans wonende op z|jn buitenplaats „De Beukenhorst" in Vught, waar hij uitrust van een wel besteed leven. Uitrust? Hij heeft zich inderdaad uit zijn allerdrukste zaken teruggetrokken en heeft nu gelegenheid zich aan zijn liefhebberij, de jacht, te weiden, niet zelden in gezelschap van Prins Bern- hard. Doch nog altijd heeft dr Fente ner van Vlissingen, die „men" vooral kent als voorzitter van de Raad van Beheer van de Kon. Nederlandse Jaar beurs verleden jaar trad hij" als zo danig af en werd toen opgevolgd door mr Fockema Andreae veel om handen. In zijn jongelingsjaren studeerde Fentener van Vlissingen voor ingenieur in Delft. Maar zijn vader riep hem terug, omdat hij een goede kracht in zijn zaak, de Steenkolen Handelsver eniging, nodig had. In 1905 trad hij bij deze onderneming in dienst; zes jaar later was hij directeur, nog een jaar later gedelegeerd commissaris en in 1913 werd hij directeur van het Admi nistratiekantoor Unitas in Utrecht, de stad, die lange jaren zijn woonplaats is geweest en waarvoor hij veel heeft gedaan. Bij het voortschrijden der jaren nam Fentener van Vlissingen steeds meer commissariaten op zijn schouders. Uit een aantal daarvan heeft hij zich teruggetrokken, maar nog altijd is hij president-commissaris van de AKU, van de Hoogovens, van de K.L.M., van de Steenkolen Handelsvereniging. De Centrale Suiker Maatschappij en de Borneo Maatschappij. Ook internationaal is hij een bekende en geziene figuur, jarenlang was hij voorzitter van de Internationale Kamer van Koophandel. De universiteit van Collins College in Florida verleende hem het eredoctoraat. De Utrechtse universiteit deed het in 1936 bij de her denking van haar 300-jarig bestaan. In Utrecht nam dr Fentener van Vlissingen, toen de Jaarbeurs op het Vreeburg uitgebreid moest worden en de oude schouwburg daarvoor diende te verdwijnen, het initiatief tot de bouw van een nieuwe, door Dudok ontworpen muzentempel, waarin hij zich financieel interesseerde. Bij zijn afscheid van Utrecht schonk hij zijn grote huis aan de Maliebaan aan de gemeente, onder beding, dat het yoor een cultureel doel gebruikt zou worden. Er is thans een afdeling van het Centraal museum in gevestigd. Na afloop van een langdurige verga dering van Avro-leden, die tezamen een voorlopig actie-comité vormen, is een communiqué verstrekt, waarin wordt gezegd dat het geenszins in de bedoe ling ligt een actie te ontwikkelen, die het belang van de AVRO zou kunnen schaden. Het comité had .vernomen, dat als onmiddellijke reactie op de recente gebeurtenissen, die culmineerden in het ontslag van de heer Vogt, vele AVRO-ledcn hun lidmaatschap hebben opgezegd. Met klem dringt het comité er bij de leden op aan, vooral lid te blijven van de vereniging, met het oog op de plaats van de AVRO in het omroepbe stel. Langs legale weg zal het comité ernaar streven op korte termijn te ge raken tot een herziening van de statu ten in meer democratische zin. Een dergelijke herziening was door de heer De Clerq in uitzicht gesteld, doch een op verzoek van het bestuur ingediende concept-statutenwijziging bleeft onbe antwoord. De statutenwijziging bedoelt een beter geconstrueerd stemrecht der le den. Volgens het actie-comité is een contribuant zonder enige twijfel lid van de AVRO en heeft hij als zodanig sta- ti air toegang tot een algemene vèrga- dering. De practijk was echter, dat een kaart tijdig moest worden aangevraagd. Het comité had geen commentaar op de vraag of gestreefd wordt naar terug keer van de heer Vogt. Deze heeft verklaard, zich van pro testacties naar aanleiding van zijn aftreden te distanciëren. Hiervan heeft het comité kennis genomen. LIET zijn me warme dagen geweest, vrienden! We mopperen allemaal weer even luid als toen het veertien graden vroor, weet u nog? Inmiddels hebben wij in ons land nog niet zulke hoge temperaturen gemeten als bij voorbeeld in Belgie. In Brussel steeg het kwik tot boven de 37 graden. ln West-Duitsland heeft de hittegolf hon derd vijf en zeventig slachtoffers gemaakt Talrijke mensen verdronken, toen ze in het water wat verkoeling zochten en anderen kwamen om door een zonne steek. Laten we ook eens denken aan president Truman, die met al die hitte gemiddeld zesduizend mensen per dag over zijn vloer krijgt. Gelukkig hoeft hij ze niet allemaal toe te spreken. Het zijn namelijk de mensen, die het Witte Huis, dat kortgeleden voor het peule schilletje van ruim vijf millioen dollar weer wat is opgekalefaterd, kwamen bekijken. Het is nog wat anders als je zo'n visite krijgt als die Duitse spoorwegbeambte, die een posthuisje in Uhingen (Wurtemberg) bewoont. Dezer dagen reed een locomotief door het stootblok van een zijspoor. De ko los drong door de muur van de spoor- man's woning en kwam op een meter afstand van het bed, waarin de spoor- man en zijn echtgenote lagen te slapen, tot stilstand. Het echtpaar kon zich nog net op tijd redden voordat het dak in- Theodoors politieke cncyclopaedie: Overleg (met minderheden). stortte. Twee kinderen bekwamen al leen maar een paar schaafwonden. Dat gevalletje van de klokken, die klok ken, die de Duitsers uit de bezette ge bieden hebben geleend, wil Theodoor toch ook even aan de grote klok han gen. In Hamburg bestaat namelijk een comité, dat ijvert voor de herwinning van de gestolen klokken. In een ge denkschrift zegt dit comité, dat er van de honderdduizend gestolen klokken slechts zestienduizend te achterhalen waren. De rest ging in de smeltovens In de stad Weymouth in de Ameri kaanse staat Massachusetts, heeft de 27-jarige mevrouw Marion Manning het leven geschonken aan een vierling, bestaande uit drie jongens en een meis je. Ze had reeds drie kinderen, g De heer Millard Wright, een Amerikaan die in het politieblad lange tijd voor de interessante stuff zorgde, zit weer achter de tralies. Men had hem in 1949 voorwaardelijk ontslagen. Hij had (echt Amerikaans) een operatie aan zijn her sens laten uitvoeren, waardoor de drang tot stelen die hij in zich had, jzou ver dwijnen. In Pittsburgh pleegde hij echter een grote inbraak, waarbij hij een flinke partij juwelen buitmaakte De zware jongens van hotel „de houten lepel" begroetten hem hartelijk bij zijn thuiskomst. Millard bracht het grootste deel van zijn leven in de cel door, 1 dat zijn programma ook voor deze mo derne mens eigenlijk onaanvaardbaar zou zijn, indien hij niet naast zijn Dithyrambus en zijn Weg in de Mist twee romantische stukken plaatste als Le Bnsquet het bosje, waar de paren te vrijen gaan op prachtige muziek var. Rameau, c j Bal in Oud-Wenen, waarvoor walsmelodieën van Lanner werden gebruikt. De lezer gelieve ons niet mis te ver staan: Jooss' ensemble heeft aan kracht niets ingeboet; het houdt zich niet bezig met de fantastische solo-parades van sterren; de discipline is verbluf fend, de costumering kostelijk, maar dit dansen heeft met dansen alleen nog de techniek gemeen, voor het overige is het een leerdicht als een lesje opgezegd. Tot in het danken voor het applaus blijft deze groep gereser veerd, op een afstand, koel, ordelijk. Tevens geweldig' van spanning. Want wie de geladenheid heeft beleefd van die weg in de mist, de dissonanten, die wij op de weg tegenkomen heeft ge zien en gehoord en de verscheurde hoop, op wat achter het ongeluk en de onzekerheid ligt, die zal deze ballet suite niet licht vergeten. Dit ballet heeft ons geschokt, zoals wij telkens worden getroffen, wanneer de schoon heid van het middel die van het resul taat overtreft....! Wij weten evengoed als ieder ander dat de mens van vandaag een angst met zich draagt, angst voor het onbe stemde, angst voor de onzekerheid van het leven, angst, omdat hij niet weet of hij zich in het barnen van de tijd zal weten te handhaven. Het is voor ons zeer de vraag of het op de weg van de kunst ligt deze angst, die er reëel is, telkens ten voeten uit tc beelden. i Er is toch al zo weinig vreugde, zc weinig spontaan geluk om het mooie rondom ons. Bovendien raken wij als het ware geïmmuniseerd voor de didactische vertogen van hen, die ir hun tijd vastgeroest schijnen en zich dermate blindstaren op geestelijke er lichamelijke ongemakken, dat zij d£ achter iedere droefenis nabije vreugde vergeten. Daarom liet Jooss ons onberoerd hetgeen niet hetzelfde is als koud. om met onze aanhef te besluiten. H.M.K Pond de Icabinelsformaf'e (Van onze parlementaire redacteur). Na een uitermate rustige Dinsdag was er gisteren weer grote politieke activiteit rondom het Binnenhof. De fracties der vier bij het overleg met de Kabinetsformateur betrokken par tijen vergaderden opnieuw langdurig; ditmaal ter bespreking van het Dins dag door dr Drees opgestelde en aan de fractievoorzitters overhandigde gewij zigde program. De duur van deze frac tiebijeenkomsten varieerde van drie en een half tot vier uur. Na afloop der vergaderingen bewaar den alle betrokkenen het diepste stil zwijgen. Slechts is bekend geworden, dat de heer Ti'anus Donderdagmorgen persoonlijk het antwoord van de C. H.- fractie aan de formateur zou brengen. Hieruit mag men wellicht afleiden, dat de C. H.-leider van plan is dit ant woord nog mondeling toe te lichten. De formateur zelf hield zich Woens dag bezig met ambtelijke aangelegen heden. Zo zat hij een vergadering van de Raad voor Economische Aangelegen heden uit de Ministerraad voor. Aan gezien minister Joel es ongesteld is, neemt dr Drees thans behalve de por tefeuille van Financien ook die van So ciale Zaken war r. De politie te Rotterdam heeft de 28- jarige tandtechnicus J. R. uit Bergen op Zoom aangehouden, die Dinsdagmid dag op de Hoogstraat de boekhouder J. B. uit Voorburg met een loden pijp op het hoofd heeft geslagen. De boek houder had een bedrag van f 40.000,— bij zich van een coöperatieve vereni ging, voor welke vereniging hij op de veemarkt uitbetalingen had gedaan. Het gelukte de tandtechnicus niet het geld te roven. Op het stationsemplacement te Utrecht is gisteravond de 27-jarige rangeerder De M. onder een goederen trein terechtgekomen. Hem werden bel de benen en een arm afgereden. Het slachtoffer, dat gehuwd is, is i» zorgwekkende toestand naar «-en zie kenhuis overgebracht. De M. was bezig enkele wagens aan te haken, toen hij struikelde over een der dwarsleggers. Hij viel tussen de rails en kwam zodoende onder de goederentrein terecht. Toen mevrouw De Vries uit Twello in het zwembad te Terwolde bij De venter aan het zwemmen was, vroeg zij haar vierjarig dochtertje bij haar in het water te komen. Het kind viel en gleed in het diepe bad weg, zonder dat de moeder, die daarbij misgreep in staat was het kind te pakken. Het meisje werd oven .ater opgehaald. De 9-jarige F. T. uit Den Haag is gistermiddag onder een tramstèl van de lyn naar Delft geraakt en op slag gedood Het jongetje, dat aan de wa terkant zat te spelen, rende plotseling de straat op en liep tegen de tram aan.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3