1952 GOEDKOPER RIJDEN! Solex iug<^> KOFFERS Stad en Omgeving K. Majolé van een boerderij plotseling een prooi der vlammen Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk Verhoging vastrechtbedragen voor electriciteit te verwachten RIJWIEL SOLEX-SERVICE-STATION Steekpartij op het kermisterrein Stal Eerste prijs voor Chr. Mannenkoor in concours te Witmarsum Ook het uenkel tarief' met 3 cent omhoog Gemeentebesturen heb ben de zaak in studie IN HET KORT Parkeermoeilijkheden bi Lidwina-ziekenhuis Wachtverbod ingesteld Diefstal opgehelderd Circus Mikkenie komt Den Helder Tel. 2881 Ontsteltenis op Texel Woonhuis behouden gebleven O.K.K. geeft uitvoering in de openlucht PREDIKBEURTEN Mutaties bij de Marine Tussen Haaks en Kuifje Fa. J. N. Querelle Ook „Ora et Labora" kreeg eerste prijs Tweede prijs voor koor uit Julianadorp Het gebeurde in Nieüwediep Chr. geref, kerk, Steengracht, 10 uur Bouwobjecfen vorderen Callantsoog Autotocht werd een succes De directie van het P.E.N. heeft een verhoging der electriciteitstarieven aan gekondigd. Deze zal niet alleen gelden voor de rechtstreekse afnemers van het provinciale electrlciteitsbedrijf. maar ook voor de gemeenten die de electrische energie van het P.E.N. betrekken, maar een eigen distributiebedrijf in stand houden. Dat zün de gemeenten Den Helder, Alkmaar, Hilversum, Naarden, Bergen en Egmond. De gemeentelijke electriciteitsbedrüven zullen de verhoogde kosten moeten verhalen, zodat ook in Den Helder een stijging van de electrici- teitsprijs te verwachten is. B. en W. van Alkmaar hebben over deze aangelegenheid een uitvoerig voor stel gericht aan de raad van die ge meente, die op 18 Juli bijeen komt. De eerstvolgende vergadering van de Hel derse gemeenteraad wordt op Dinsdag 29 Juli gehouden. Wij mogen aannemen, dat deze kwestie dan ook voor onze gemeente aan de orde zal worden ge steld. Reeds vele malen zijn de electrici teitstarieven onderwerp van discussie in de raad geweest. Verschillende keren is gewezen op de gunstiger positie, waarin het P.E.N. de rechtstreekse af nemers laat verkeren. Van het stand punt van dit provincjale lichaam bezien is het begrijpelijk, dat men de gemeen telijke distributiebedrijven niet meer facilteten bedt dan hoogst noodzakelijk is. Het PEN heeft liever de gehele stroomvoorziening in onze provincie in eigen hand, terwijl de zes genoemde gemeentebesturen, waaronder dus ook Den Helder, het eigen distributiebedrijf willen handhaven. Monopolie-positie. In een dergelijke situatie schuilt het gevaar, dat het PEN als producent misbruik maakt van een monopolisti sche positie om het daarheen te drijven dat de gemeentelijke distributiebedrij ven aan het PEN worden overgedragen. Uiteraard gaat het instandhouden van het omvangrijke distributienet met hoge kosten gepaard, zeker in een stad als Den Helder waar men niet alleen het onderhoud van het bestaande net voor zijn rekening heeft, maar ook het aanleggen van nieuwe kabels, aanslui tingen en dergelijke. In de tarieven, die het PEN aan de zes genoemde gemeenten berekent, is al hij voorbaat rekening gehouden met de eventuele uitgave die moet worden gedaan, wanneer de distributiebedrij ven overgaan naar het PEN. Op deze wijze betalen de gemeenten en dus de afnemers in deze gemeenten zelf een belangrijk gedeelte van het bedrag, waarop zij eventueel te zijner tijd aanspraak kunnen maken. Het komt hierop neer, dat de gemeenten telken- jare een gedeelte van de waarde van hun distributieapparaat in de kas van het PEN moeten laten vloeien. Wanneer dit lang genoeg duurt, hebben de ge meenten deze waarde dubbel en dwars betaald.... Volgens een ruwe schatting komt deze (onzes inziens zeer aan vechtbare) regeling de gemeente Den Helder jaarlijks op honderdduizend gulden te staan. Bij een jaarlijks ver bruik van rond vijf millioen kWh bete kent dat een bedrag van twee cent per kWh. Aangezien in de gemeente Den Hel der, met name in het plattelands- gedeelte, ook rechtstreekse afnemers van het PEN wonen, mag worden ver wacht dat de tariefswijziging hiernaar zal worden bepaald, zodat de reeds be staande verschillen niet nog groter, maar eerder kleiner worden. Naar alle In het Tivoli-theater wörden heden- en morgenavond nog jubileum voorstellingen gegeven door het Va riété Faveur, terwijl in de Witte Bios coop tot en met Maandagavond de Franse thriller „Moord aan de Seine" wordt vertoond. De passagierslijst van het motor schip „Willem Ruys", dat op Maandag 21 Juli te Rotterdam wordt verwacht, ligt ter inzage bij het agentschap van de Koninkliike Roterdamse Lloyd, Ko ningstraat 34. waarschijnlijkheid worden alleen de vastrechtbedragen verhoogd, en wel met 25 procent. De prijs, die de vast rechtverbruikers verder per kWh beta len, blijft dan gelijk. Evenals in Alk maar het geval is, kan hier ook een verhoging van het z.g. „enkel tarief" worden verwacht, en wel van 27 cent tot 30 cent per kWh. Dat zal dan niet gelden voor het verbruik beneden de 240 kWh per jaar, te verhogen met 10 procent voor z.g. stroomverlies. Voor de eigen afnemers heeft het PEN deze grens gesteld op 300 kWh per jaar. De hoeveelheid stroom, die volgens het enkel tarief aan particulieren wordt geleverd, is in Den Helder verhou- dingsgeijs gering. De raming voor 1952 gaf aan 300.000 kWh tegdn rond 2.500.000 kWh volgens het vastrecht tarief C, aarvan de meeste particulieren gebruik maken. Teneinde te voorkomen, dat aan bei de zijden van de Polderweg ter hoogte van het St. Lidwina-ziekenhuis auto's worden geparkeerd, hebben B. en W. besloten een wachtverbod in te stellen voor de Oostzijde van de Polderweg, tussen Javastraat en Hertzogstraat. Een dergelijk verbod houdt in. dat voertui gen daar alleen mogen stilstaan voor het in- of uitstappen van personen of het onmiddellijk laden of lossen van goederen. Het wachtverbod zal ter plaatse met borden worden aangegeven In de nacht van 27 op 28 Juni werd uit een auto, die. aan de Schorweg te Breezand geparkeerd stond, een aantal kledingstukken gestolen dat toebe hoorde aan een ambtenaar van de Rijkspolitie. De dader is thans gegre pen. Het is de 40-jarige Nieuwedieper B. C. K„ die al verscheidene veroor delingen achter de rug heeft. Hij is gisteren naar Alkmaar overgebracht. Het circus Mikkenie, waarover vorige week uitvoerig in ons blad werd geschreven, komt aan het eind van de volgende week naar Den Hel der. Het wordt opgesteld op het ter rein bij de H. A. Lorentzstraat, waar op Vrijdagavond 18 Juli de openings voorstelling wordt gegeven. Het circus blijft tot en met Zondag. Solex MODEL 1952 met 19 belangrijke verbeteringen ^romfiefs van STOKVIS ZONEN N.V. Van dar HEEM/ENAF product laar Verkrijgbaar bij Delftenaar bracht zijn vrouw j bloedende wonden toe Het overigens zo vredige kermister rein werd Woensdagmiddag tegen drie uur onveilig gemaakt door een be schonken Delftenaar, die tussen de kra men en tenten op zoek was naar zijn vrouw. Deze had veertien dagen ge leden het logement te Delft, waar het echtpaar woonde, verlaten en was niet bü haar echtgenoot teruggekeerd. De man veronderstelde, dat zij bij haar dochter in Den Helder zou zijn. Toen hij in de bewuste woning nie mand thuis trof en hoorde dat hier de feestweek werd gevierd, zette hij na een stevig slokje te hebben gedronken zijn speurtocht op de Kanaalweg voort. Inderdaad trof hij zijn vrouw en doch ter op het kermisterrein aan. De man wond er geen doekjes om, maar ging zijn gade meteen te lijf met een aard appelmesje. Hij had haar al enkele steken in schouder en bovenarm toe gebracht, toen adspirant-agent Dijkstra met vaste hand de orde herstelde. De vrouw, die hevig bloedde, werd op het hoofdbureau van politie voorlopig ver bonden, waarna de wonden verder werden behandeld in het St. Lidwina- ziekenhuis. De gevaarlijke Delftenaar bleek te zijn de 52-jarige koopman G. B„ die reeds eerder in aanraking met de Hel- derse politie is geweest. Hij werd ter Op het terreintje naast de Huishoud school stonden de Volleyballploegen van de onderwijzers en de politie vol verbazing te kijken naar een vlammen zee, die plotseling hoog boven het groepje bomen, ergens in Zuid-Haffeit oplaaide. Weinige minuten later klonk het geloei van de brandweersirenes. Onmiddellijk sprongen de agenten op de fiets en ijlden over een slingerweg- getje naar de rode gloed. Het vuur bleek te woeden bij de boer derij van de heer J. Graag. De gro te stal, die vol hooi was, brandde aan alle kanten. Tientallen behulpzame handen sjouwden het voorhuls leeg. De brandweer, die met een zestal auto's (er plaatse verscheen, zocht naar wa ter en vond dat tenslotte op ruim acht honderd meter afstand. De sloten in de nabijheid van de boerderij stonden droog. Door de grote afstand, waarover de slangen moesten worden uitgerold, kon men tenslotte met één flinke straal en twee kleine, water geven. Zodoende duurde het ook drie kwartier na het eerste alarm, eer er gespoten kon wor- een. Na twintig minuten gaf een slang de geest. Het water was op.... Intussen had men toch kans gezien v. - "t "'i het woonhuis te behouden, mede door ontnuchtering ,n een cel opgesloten^en dg lukki omstandigheid dat er een wordt vandaag voor de officier van stevige muur tussen het woonhuis en Justitie te Alkmaar g®'hH de schuur stond. Omtrent de oorzaak dacht van poging tot zware mishande- yan de brand men volkomen in hng- het duister. De boerin vertelde, dat zij met haar man in de kamer zat, toen Alle leden van de gymnastiekver eniging O.K.K. werken mee tijdens de openluchtuitvoering, die op Donder dagavond 24 Juli wordt gegeven op het HRC-terrein aan de Sportlaan. De uit voering, die om kwart over zeven be gint, wordt voorafgegaan door een mars langs de volgende route: Club- ui MV jvaiiiCA i, toen haar dochter Annie, uit het land ko mende, de kamer binnenstormde: „Er komt rook uit het dak!", naar de tele- Zondag 13 Juli 1952. DEN HELDER. Ned. herv. gem., Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. C. J. Rasch, zang kerkkoor; Palm straat, 10 uur cand. C. W. van Gron- 1" Aan de kolonel der mariniers L. .Langeveld is eervol ontslag uit de zee dienst verleend. De majoor der mariniers J. J. Ho nig is bevorderd tot luitenant kolonel der mariniers. Aan de kapitein ter zee van admi nistratie J. P. Scheepmaker is eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Aan de luitenants ter zee van de technische dienst der eerste klasse M. Deutekom en W. Morée is eervol ont slag .uit de zeedienst verleend. Aan de luitenants ter zee van vakdiensten der tweede klasse J. Peetoom en C. P. Tromp en aan de lui tenant ter zee van vakdiensten der derde klasse K. J. Mallee is eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Het is morgen hoog water om 11.05 en 23.50 uur en laag water om 5.10 en 18.05 uur. De temperatuur van het zeewater was 18,4 graden Celsius., Hr. Ms. „Hercules" en Hr. Ms. „Marnix" zijn gisteren, resp. uit IJmui- den en Portland, in Nieüwediep terug gekeerd. in alle maten en prijzen. V.a. Dinsdag op alle witte plastictassen 10% korting Breewaterstraat 5, bü de Spoorstraat (Advertentie, ing. Mca.) Drie zangverenigingen uit de gemeente Den Helder hebben met succes deelgeno men aan het concours, dat gisteren en eergisteren te Witmarsum is gehouden onder auspiciën van de Bond van Christelüke Zangverenigingen in Friesland. Het Christelijk Mannenkoor behaalde onder leiding van de heer J. A. van der Vliet met 350 punten een eerste prijs in de tweede afdeling. Het gerefornieërde evangelisatiezangkoor „Ora et Labora", dat eveneens in de tweede afdeling uit kwam, bekwam onder leiding van de heer J. Jongkees met 348 punten een eerste prijs. Het Christelijk gemengd koor „Zanglust" uit Julianadorp, geleid door de heer J. Jongkees, behaalde 310 punten en daarmede een tweede prüs in de tweede afdeling. Volgens mededelingen van de jury, die bestond uit de heren R. Beintema (Leeuwarden), Kor Kit (Leeuwarden) en Henk Pijlman (Meppel), behaalde het Christelijk Mannenkoor tijdens het middaggedeelte van de eerste dag het hoogste aantal punten. Deze prestatie werd 's avonds met zes punten over troffen door een koor, dat in de ere- afdeling uitkwam. Het totaal van de cijferlijsten vermeldde vier maal een 7, de rest was 8 en 9. Het commentaar van de jury was hiermede in overeen stemming. Het rapport bevatte opmer kingen als: „Hulde voor het gekozen werk", „Hier wordt gelukkig muziek gemaakt" en dergelijke. Uitgevoerd werden „O sacrum con- vivum" van Th. L. a Viadana en „Mijn boerenland" van Eduard Flipse. Het aantal punten, dat voor een eerste prijs vereist was, bedroeg 336. Er waren aan dit concours het 84ste zangersfeest van genoemde bond verschillende stoffelijke prijzen ver bonden. Ook zonder dat heeft Witmar sum de beide dirigenten en hun koren een fraai resultaat opgeleverd. In de vergadering van de Neder lands Hervormde mannenvereniging te Julianadorp wordt vanavond het onderwerp behandeld „Wat is bijzon der onderwijs?" »y Vdfl Urron- iimis jangs ae volgende route: Club- delle, 19 uur ds. Norel van Beverwijk; lokaal Wezenstraat, Keizerstraat, Sluis- Huisduinen, 19 uur ds. C. J. Rasch. dijkstraat, Overweg, H. A. Lorentz- Geref. kerk, Bethelkerky 9 uur en straat, Sportlaan. Hierbij wordt mede- 10.45 uur ds. M. Hamming, 17 uur ds. werking verleend door het Stedelijk J. Hartkamp; Rehobothkerk, 10 uur ds. Muziekkorps. J. Hartkamp, 17 uur ds. M. Hamming. Geref. kerk art. 31, Nieuwe kerk u j »■- 8.45 en 17 uur ds. F. Tollenaar. en 17 uur ds. I. van der Kniiff. Ge- P®. zevenjarige M.van A. werd reformeerde' gemeente, Janzendwars- op het fietspad van de Weststraat aan- straat 8, 10 uur en 16 uur leesdienst. - gereden door een wielnjdster, die haar Oud-gereformeerde kerk, Hoogstraat, vierjarig zoontje op de bagagedrager jo en 17 uur ds. Groenewegen. Lu- vervoerde. De kinderen ondervonden therse kerk. Wezenstraat, 10.30 uur dr geen ernstige gevolgen van de val- J. a. Stellwag Doopsgez. gemeen- partij die ontstond, maar de vrouw te, Kerkgracht, 10.30 uur ds Schouten moest met een lichte hersenschudding Baptisten-gemeente, Spoorstraat 16 in het St. Lidwina-ziekenhuis worden uur ds. C. van Wier uit Alkmaar. opgenomen. Oud-katholieke kerk, Middenweg, 10 Bij een opkoper hier ter stede Heilige Mis Kerk van Jezus werd een hoeveelheid materialen, o.a. S— wLTcgL»? «I in6-jn }aatste da- tin en zinksoldeer, in beslag genomen. Si,™? v,.- v en uur sa~ Vermoed wordt dat het goed reeds ge- />- -11'.*?vang' gemeen V1livY»A 4-il/ï -1 - &c~ I te. Hoogstraat 65 ruime tijd is ontvreemd ten nadele van de PTT en/of de Rijkswerf. Een on derzoek is ingesteld. ie, Hoogstraat 65, 10.15 en 17 uur cand. Troost uit Rotterdam, 12 uur kinder- kerk. Evangelisatie Vijzelstraat, 10 en 19.30 uur samenkomst. Le- des Heils, 10 uur Heiligingssamen komst, 19 uur openluchtsamenkomst, 20 uur heilsbiieenkomst. .vciu uuur JULIANADORP. Ned. herv. gem., 134 vaartuigen aangevoerd: 13780 pond 10 uur ds. H. J. Trommel, doopdienst kuilpaling, prijs f 0.85—f 0.95 p. pond; Geref. kerk, Pniël, 9.30 uur lees- 1017 pond lijnaal, prijs f 1.15—f 1.45 p. dienst, 14.15 uur ds. J. Hartkamp pond: 28 pond snoekbaars, prijs f 0.82 ..Bethel", 10 uur en 19 uur do p. pond; 24 pond rode baars, prijs f0.79 Van der Stok uit Hilversum p, pond: 1026 bak nest, prijs f 2.80 p. CAI.T.ANTsnne bak en 3714 kg. VISSERIJ URK, 9 Juli. Woensdag werd door foon greep en de brandweer opbelde. In het hooivak, waar de brand ontstond,, was juist de dag tevoren het hooi bin nengebracht. Ook lag er een partij wol opgeslagen; ongeveer honderd vachten. Tijdens de blussingswerkzaamheden kreeg B. van Lenten een snijwond bo ven het oog, terwijl een ander door een glasscherf aan de knie gewond werd. De nablussing duurde tot de volgen de morgen, nadat men elders water had gevonden. De verzekering dekt de scha de. Er is vooruitgang te bespeuren in onze grote bouwobjecten. Bij de M.U.L.O, is de kelder klaar, de funderingen zijn ge legd en de muren gaan oprijzen. Inmid dels is de aanleg van een centrale ver warming met oiiestookinrichting gegund aan de firma Smit. De Landbouwschool is reeds onder de kap en het Consultatie bureau annex badhuis wacht nog slechts op de pannen. Van de heer Remmers ver namen wij, dat men hoopt het bureau met September in gebruik te kunnen nemen. Zo spoedig mogelijk zal er dan ook een afdeling rheuma-bestrijding wor den gevestigd en hopelijk en overigens ook wel waarschijnlijk een afdeling kleuterzorg. INDRA TRAD OP IN DE ORANJEBOOM Het optreden van de heer Indra als hynotlseur, helderziende en psychometrist is een succes geworden. Slechts een kleine schare toeschouwers heeft van het zeer goed, en inderdaad beschaafde program ma, genoten. Tot de bagage van Indra behoorden ditmaal ook twee slangen, die zich in no time lieten hygnotiseren. Ook .de proef personen uit de zaal konden niet lang weerstand bieden aan de wil van de hyp notiseur en deden vlot, wat er van hen verlangd werd. Als helderziende bleek Indra eveneens zijn sporen te hebben ver diend, want de papiertjes van het publiek met vragen leverden hem geen moeilijk heden op en h(j zag en vertelde, wat men wilde weten. Van het najaar hoopt de heer Indra weer een avond op ons eiland te beleggen. ACCORDEONS EN SLAGWERK Zaterdag, Zondag en Maandag zullen resp. in Den Burg. De Cocksdorp en Den Hoorn de dertig man van het Leeuwar der Accordeon-ensemble hun vrolijke to nen doen weerklinken. Zij zijn reeds oude bekenden in het VVV-zomerprogramma en hebben hier reeds veie vrienden ge maakt. Te Bree (België) heeft het Ensemble 7 Juli nog een eerste prijs bij een in ternationaal muziekconcours ln de wacht gesleept, in de Ere-afdeling. DE FILMS VAN DEZE WEEK Deze week draalt de in de pers uitvoe rig besproken film „Gestolen Leven", waarin Bette Davis haar eigen tegen speelster is. De andere film is bloed- en liefde-romantiek in kleuren, getiteld: „De Zigeunerin". BEROEPINGSWERK HERV. KERK Beroepen te Den Hoorn (toezegging) L. G. Wagenaar, candidaat te Zeist. de heer CALLANTSOOG""— Ned 'herv 19.30 uur ds. H. J. Trommel ge™' 110. Meneer Kleuntjes deed wat de commissaris hem had bevolen. Hij vond in de schuur een fiets en daarop keerde hij naar Muidermonde om het grote nieuws te gaan vertellen. „En wat u betreft, sluiswachter", zei de commissaris tegen Jimmy, „het lijkt mij het beste, dat u hier de wacht houdt en dat u er voor zorgt, dat de boeven, indien zij er alsnog in zouden slagen zich door deze uitgang uit te graven, niet kunnen ontsnappen. Ik stel u daar persoonlijk verantwoorde lijk voor. Intussen ga ik zelf het ro vershol, wat de bovengrondse aparte- menten betreft, aan een diepgaand on derzoek onderwerpen. We moeten, als straks het parket verschijnt, terdege op de hoogte zijn van de gehele si- tuaasje". Na dit gezegd te hebben, liet commissaris Kwabberteen Jimmy al leen en klauterde langs een klein rotspad naar boven. Jimmy Brown keek hem hoofdschuddend na. „Moe dig is ie niet, maar brutaal is-ie voor twee", bromde hij terwijl hij zch ge- ergerd omdraaide, een grassprietje af plukte en daarop begon te sabbelen, want hij had een honger als een paard. Jimmy zette zich neer op een brok steen en keek wijsgerig voor zich uit. „Nu alle gevaar voorbij is, schijnt die Kwabberneus mij niet meer nodig te hebben, 't Zal me een zorg zijn, want ik ben 't hele zaakje al lang beu, maar ik ben toch benieuwd wat er nu verder gaat gebeuren". De negentig oudjes, die de autotocht hebben meegemaakt, kunnen zeker op een prettige dag terugzien. Begon de reis door pech met één der bussen dria kwartier te laat, later verliep alles uiterst vlot. Bij de thuiskomst waren velen aanwezig en ontbrak natuurlijk het fanfarecorps niet. Bij koffie en ge* bak werden in café Ben de Vries nog een paar gezellige uurtjes doorgebracht. Burgemeester Correljé gaf hier een overzicht van de trip. In Voleridam was de koffie gebruikt, terwijl daarna in Amsterdam heerlijk werd gegeten. De tocht naar de hoofdstad was niet zo prettig. Het was in de bussen zó warm» dat de organisatoren niet ten onrechte vreesden, dat sommige oudjes onwel zouden worden. Gelukkig doorstonden allen „de vuurproef" en naderhand werd het wat koeler. Zuster Houter uit de Zijpe, die de zieke zuster Boen dermaker verving, behoefde dan ook niet in actie te komen. In Volendam hadden de deelnemers het plan opge vat zuster Boendermaker een aanden ken aan te bieden. Spontaan weru door allen iets geofferd, zodat de zus ter straks een bloemenvaas en een bon bonschaaltje zal ontvangen. Door de heren Schoorl en Waker werd voorgedragen, terwijl de gebrui kelijke dankwoorden werden gespro ken door de heer Kalf. Daarna lieten mevr. Mooij-Doorn en mevr. De Vries- Heins iedereen lachen om een voor dracht over de jeugd van tegenwoor- dig, terwijl mevr. De Vries ook zong- In tegenstelling tot voorgaande ja' ren werd deze keer in de zaal geen pu bliek toegelaten met het oog op de be perkte ruimte en de hitte. Nu zaten de oudjes ruim en fris. De organisatoren hopen, dat iedereen begrip zal hebben voor deze maatregel.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2