r Pim. Pain. Pnni nn (In lilanvvn vaas ©.e u&idw-enen BeeMfeó De sterfte aan t.b.c. in ons land voortdurend dalende Bioscoopexploitanten gaan gebukt onder vermakelijkheidsbelasting Offers voor de berggod Bromo Ter beschikking gestelden verblijven te lang in huis van bewaring Nieuws van het eiland Texel 3KS7 - Sirijd tegen de ziekte is nog steeds hoge eis Weduwe van Max Blokzijl krijgt geen pensioen KERKELIJK NIEUWS HUIDKLACHTEN Briefkaart bleef twaalf en half jaar onderweg Eis tot onmiddellijke invrijheidsstelling Driegewonden bij botsing tussen tram en auto Achttienjarige jongeman in de Lek verdronken DR JACOBI NAAR ARTIS Zevende rapport- van pari. enquêtecommissie gereed Dringend verzoek aan gemeenten om verlaging Tandarts op kruispunt doodgereden Prins Bernhard sloeg de 14e Juli-parade gade De brandweer rukte dit weekend tweemaal uit G.D.S. won definitief de S.V.C.-beker Accordeonensemble garf een uitvoering Hef V.V.V.-programma DINSDAG 15 JULI 1952 HE sterfte aan tuberculose beweegt zich in ons land nog steeds in dalende ltjn. Het aantal sterfgevallen ten gevolge van deze' ziekte bedroeg in de Jaren 1949, 1950 en 1951 respectievelijk 2436, 1922 en 1658. Het aantal ziektegevallen blijft evenwel nog hoog. In het laatste jaar werden, aldus het verslag van de Nederlandse Centrale Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose, die morgen te Apeldoorn haar algemene vergadering hoopt te houden, bij de districtscon- sultatiebureaux ongeveer 15.000 nieuwe lijders aan actieve t.b.c. ingeschreven. Vorig jaar was dit aantal 16.108. Dit betekent voor de gemeenschap een verlies van ongeveer achtduizend arbeidsjaren. Behalve dit verlies aan arbeids kracht, zegt het verslag, kunnen de verplichte uitkeringen aan zieken en inva liden en de lasten van verpleging en behandeling op vele tientallen milltoenen guldens worden geschat. Het werk der bestrijdings- verenigingen CEN aantal sanatoria werd vernieuwd of uitgebreid. Voor de consultatie- bureaux is 1951 een uitermate belang rijk jaar geweest door de toewijzing van de E.C.A.-commissie van een som van f 1.573.000. Het is mogelijk geweest met deze som, die aanvankelijk slechts voor een deel der consultatiebureaux bestemd was, te komen tot een voorzie ning van alle districten (uitgezonderd Haarlem) met een doelmatige röntgen apparatuur. Het aantal verenigingen, dat als lid der Centrale Vereniging staat inge schreven, bedroeg eind 1951 1246, ter wijl 1511 persoonlijke leden stonden ingeschreven. Aan giften is in 1951 ont- vangen f 14.727.92, aan erfstellingen en legaten f 55.259,69. Bovendien ontving de Centrale Vereniging f 325.000 van de gift van een half nullioen, die de Kon. Nederlandse Petroleum Mi), ter De centrale raad van beroep te Utrecht heeft uitspraak gedaan m de zaak van de weduwe van Max Blokzijl, mevrouw Blokzijl-Behle, tegen de be slissing van de Pensioenraad, die haar verzoek om voor weduwenpensioen in aanmerking te komen onlangs heeft af gewezen. De uitspraak van de raad houdt in, dat de beslissing van de pen sioenraad wordt bevestigd, zodat de weduwe B. geen pensioen krijgt als na gelaten betrekking van haar echtgenoot in zijn kwaliteit van rijksambtenaar in de bezettingstijd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te De Bilt: H. Brouwer, candidaat te Groningen. Beroepen te Nieuwe Tonge: G. M. van Dieren te Ede. Bedankt voor Hagestein: J. Arend- sen te Blauwkapel. Beroepbaarstelling: De theologische candidaten de heren J. W. Bunink te Rheden, H. C. van Itter- son te 's-Gravenhage, J. Adolfsen te Eibergen en H. Brons te Scherpenzeel en J. W. ten Kate te Dordrecht stellen zich beroepbaar. Geref. Kerken. Beroepen te Uithoorn: G. T. Rothui zen, vlootpredikant te Den Helder. Be roepen te Mechelen (Belgie): P. A. E. Sillevis Smitt, candidaat te 's-Graven- hage. Beroepen te 's-Gravenhage-West: R Ypma te Groningen. Beroepen te Rotterdam-Charlois: J. Kremer te Utrecht. Aangenomen naar Vrouwen polder: drs. O. Jager, proponent te Delft, die bedankte voor Blija, Borne, Capelle aan de IJssel, Heinkenszand, Numansdorp Roosendaal Schermerhorn, Tijnje, Warns en voor Witmarsum. Aangenomen naar Paessens: D. Bril man te Berger. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te 's-Grevenzande: H. C. van der Ent, candidaat te Barendrecht. Vrjje Evangelische gemeenten. Bedankt voor Kampen: W. de Goede te Wemeldingen. Evang. Lutherse Kerk. Bedankt voor Enkhuizen: E. L. G. Ouwerkerk te Tiel. Doopsgezinde Broederschap. Aangenomen naar Grouw: H. R. Keu- ning te Meppel. Een predikant geschorst. De kerkeraden van ,de Geref. kerken van Soest en Amersfoort hebben ds. A. A Leenhouts te Soest voor de tijd van di-ie maanden geschorst, zulks met in gang van 11 Juli j.1. Reeds geruime tijd bestaande moeilijkheden in de ambts bediening van ds. Leenhouts die men nog steeds niet tot een oplossing wist te brengen, zijn aan deze beslissing nie' vreemd. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Zaandam: E. Koop te Zwartluis. Zondag is in Der Haag overleden jonkvrouwe C. Q. L. Juckema van Bur- mania, baronesse Rengers, hofdame van H. M. de Konincin t.b.v. H.K.H. Prinses Wilhelmina. zoals puistjes, vetwormpjes en mee- eters die Uw huid ontsieren verdwij nen snel door plaatselijk betten (deppen) met (Advertentie, tng. Med.) OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE Horizontaal: 1. Thea, 5. aval, 9. insi der, li. kit. 12. rek. 13. r.k., 15. gevel, 17. ge, 18. aak, 20. rum, 21. ere. 22. iama, 24. Eris, 25. beren, 26. emoe, 28. kift, 31. dar, 32. dos, 34. mis. 35. in, 36. palet, 38. e.a.. 39. oom. 40. dra, 42. moeheid, 43. stakker, 44. spar. Verticaal: 2. hik, 3. enig. 4. aster, 5. edrem, 6. veel. 7. ark, 8. karaf, 10. sjees, 14. kaaiman, 16. vuurbol. 17. griffie, 19. km. 21. er, 23. ADe, 24. enk, 28. Edith, 27. or, 29. i.m., 30. tsaar, 32. dames, 33. sedes, 36. Pool, 37. trip, 39. oma, 41. ada. OPLOSSING HERSENGYMNASTIEK 1. Diepte meten: 2. Shannon. Prestwlck en Kastrup; 3. Azië, 55 pet. vai de ge hele wereldbevolking; 4. Kerstbrood, fijn brood met veel krenten: 5. Japans voor ,.de edele sport"; 6. Neen, de „morgen ster" ls tn feite een planeet: 7. Einder, kim, negge verschiet; 8. In de nacht van 28 Febr. op 1 Maart 1949; 9. Zelfs 2 n 1, Demos en Phobos: 10. Japans schil derij op afhangende rol zijde of papier met stokjes. gelegenheid van haar zestigjarig jubi leum aan het Rode Kruis heeft geschon ken voor de t.b.c.-bestrijding. Volgens het verslag is het verlangen gerechtvaardigd, het rijkssubsidie, dat door vele jaren heen gelijk is gebleven, verhoogd te zien. De opbrengst van de Emmabloemcollecte 1951 was bijna driehonderd duizend gulden, althans voor zover thans is na te gaan, want nog niet uit alle plaatsen zijn de op gaven binnen. (Van één onzer redacteuren) Dezer dagen werd mej. N. Pol man, woonachtig aan de Noorder- straat te Hoorn, verrast met een briefkaart, welke op 24 December 1939 te Amsterdam was gepost. Aanvankelijk bemerkte zij niet, dat de kaart twaalf en een half jaar oud was, hoewel de postzegel haar wel enigszins vreemd voor kwam. Toen zij echter tot het le zen van de inhoud overging, bleek mej. Polman, dat er iets bijzon ders aan de hand was, daar haar door de afzendster veel heil en zegen voor het nieuwe jaar werd toegewenst. Zondag hebben de beide dames elkaar ontmoet en hartelijk om het geval gelachen, daarbij veronderstellend, dat de kaart, die daarvan duidelijk de sporen draagt, in een brievenbus is blijven klemzitten. Voorts spraken zij haar bewondering uit voor Tante Pos, die, al was het ditmaal op een laat tijdstip, haar opdrachten stipt uitvoert. Kori geding iegen de Sfaaf De vice-president van de Haagse rechtbank, mr Marinus, heeft gisteren een kort geding behandeld van zes in het Huis van Bewaring te Utrecht ver blijvende en ter beschikking van de regering gestelde personen contra de Staat der Nederlanden. De ter beschik king gestelden vinden, dat zU in af wachting van hun plaatsing in een rijksasyl of een particuliere inrichting reeds te lang in het Huis van Bewa ring zijn vastgehouden en eisen daar om hun onmiddellijke invrijheidsstel ling. Mr F. van Keulen uit Utrecht, die In dit kort geding voor de eisers optrad, zette uiteen, dat thans ongeveer twee honderd'ter beschikking gestelden zich als „passanten" in de huizen van be waring bevinden en daar weken en maanden in onzekerheid blijven. Zij kunnen daar niet de behandeling en verpleging krijgen, die zij behoeven, en op deze wijze worden rechterlijke vonnissen genegeerd en wordt het werk van rechters en psychiaters te niet gedaan, aldus mr Van Keulen. Pleiter meende, dat hier wel degelijk van nalatigheid van de Staat kan wor den gesproken. Mr J. J. R. Hoogeweegen, optreden de voor de Staat en de minister, be toogde, dat al het mogelijke werd ge daan om voor de betrokkenen zo spoe dig mogelijk een geschikte plaats te vinden. Hij achtte het niet gewenst om deze mensen weer los te laten op de maatschappij, waarvoor zij een ge vaar betekenen. Pleiter was van oor- Tram kwam buiten de rails te staan Drie personen werden gewond, toen gisterochtend omstreeks half twaalf in de Valeriusstraat te 's-Gravenhage een personenauto tegen een tram van lijn 14 opreed. De bestuurder van de auto, de 63-jarige heer P. Th. uit Ber gen op ZQom, verleende de tram geen voorrang. Hij kreeg een shock en is naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht. Zijn 50-jarige echtge note kreeg zware verwondingen aan hoofd en borst. Hun 36-jarige dochter liep een lichte hersenschudding op. De tram was door de botsing buiten de rails komen te staan. Het duurde enige tijd voor de wagen weer in het goede spoor wa^ gezet. deel, dat de eis tegen de minister niet ontvankelijk kon worden verklaard, daar de wet het tijdelijk opnemen in een Huis van Bewaring toestaat en hier bovendien geen sprake is van persoon lijke kwade trouw of ernstige zorge loosheid. Het was hier zuiver een kwestie van doelmatigheid en niet van onrechtmatigheid. Mr Marinus zal in de loop van de week uitspraak doen. Zaterdagmiddag is de achttienjarige B R. uit Amersfoort bij het vissen in de Lek verdronken. De jongen, die in gezelschap was van een 16-jarig neefje, gleed uit, waarbij zijn hengel te water viel. Hoewel hij niet kon zwemmen, begaf hij zich te Water. Plotseling ver dween hij in de diepte. Zijn neefje, die wel zwemmen kon, heeft getracht hem te redden, maar zijn pogingen waren tevergeefs. Enkele passerende schippers hebben nog gedregd, maar zonder resultaat. Het stoffelijk over schot is nog niet gevonden. Bij Koninklijk Besluit is aan dr E. F. Jacobi met ingang van 1 September 1952 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van de Rijks tuinbouwschool te Boskoop en rijks consulent. Dr Jacobi zal zich gaan wij den aan de belangen van het Koninit- lijk zoologisch genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam. Met in gang van 1 September zal hij optreden als adjunct-directeur en op 1 Maart 1953 zal hij tot directeur worden be noemd. De parlementaire enquêtecommissie regeringsbeleid 19401945 heeft haar zevende verslag aan de Tweede Kamer uitgebracht. Dit deel is thans ter perse en zal over enkele maanden kunnen verschijnen. Het onderzoek van de commissie, waarvan enkele leden door ander over- heidswerk en ziekte is vertraagd, is nog niet gereed en men kan nog niet met zekerheid zeggen, wanneer dit wel het geval zal zijn. De commissie hield de zer dagen haar driehonderdste plenaire zitting. Het aantal verhoren is reeds tot 1183 gegroeid. Voorts zijn er al honder den vergaderingen van subcommissies gehouden. In honderd vier en zestig Nederland se gemeenten is reeds besloten de ver makelijkheidsbelasting op bioscoop voorstellingen te verlagen, in de mees te gevallen tot het vroegere geldende Militair reed door stoplicht Gistermiddag is te Apeldoorn op het kruispunt DeventerstraatwegRegen- tesselaan een personenauto, bestuurd door de Apeldoornse tandarts A. S. T., aangereden door een andere personen wagen, bestuurd door de 23-jarige mili tair G. J. C. ten H. gelegerd in Schalk haar. De laatste wilde nog het kruis punt passeren, toen het verkeerslicht voor die richting reeds op rood was gesprongen. De aangereden auto werd enige meters weggeslingerd en zwaar beschadigd. De tandarts liep een sche- delbasisfractuur op. In zorgwekkende toestand' werd hij naar het Juliana- ziekenhuis vervoerd, waar hij korte tijd na aankomst is overleden. Het dertig jarige slachtoffer laat een vrouw en een kind achter. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Maan dag als gast van president Auriol de grote parade te Parijs ter gelegenheid van de viering van de Franse Nationa le feestdag gadegeslagen. De prins ver. trok gistermorgen om vijf uur per vliegtuig naar de Franse hoofdstad en keerde laat in de middag op Soestdijk terug. tarief. De Nederlandse Bioscoopbond doet thans een krachtig beroep op de overige gemeentebesturen om de zijns itiziens buitengewoon zware heffing tot het oude peil terug te brengen. Dit werd gisteren medegedeeld op de jaarlijkse ledenvergadering van de Ned. Bioscoopbond, die in Amsterdam werd gehouden. Er dreigen helaas in enkele ge meenten botsingen tussen het gemeen tebestuur en plaatselijke ondernemers te ontstaan. In Coevorder. o.a. zijn reeds enige tijd de bioscopen geslo ten. Het hoofdbestuur etaat geheel achter deze sluiting. De besprekingen tussen het hoofd bestuur en het bestuur van de Ned. Televisie Stichting over de medewer king van de Bioscoopbond tot het ver strekken van films voor de televisie, hebben in beginsel tot een accoord ge leid. MR. JONKMAN TOT VOORZITTER EERSTE KAMER BENOEMD Bij K.B. van 10 Juli 1952 is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de zitting, welke zal aanvangen op 15 Juli 1S52: mr J. A. Jonkman. 96. Binnen een kwartier was de com missaris tei plaatse en rn de bakker meegenomen, die Billie aa deliik herkende, ondanks de grote buit, dfe zich op zijn hoofd had gevormd, dank zij de klap van mevrouw Babbel- graag. Zonder er verder woorden aan te verspillen, liet de commissaris <1e twee geboeide bandieten weggeleide de dievenwagen en 's avonds stond er een grote foto in de krant van Piet Pakkum en de commissaris, die vei tel den, hoe zij dank zij hun onvermoe d speuren de twee bandieten eindelijk onschadelijk hadden kunnen maken „Onze burgers kunnen nu weer veilig slapen", stond er in het artikel. ,Ja, dat is een goed idee", merkte Moeder Woeffie op, die aan het lezen was. „Ik geloof dat het jullie bedtijd weer is". „Hè jakkes nu al?" riep Pim. „Ik heb helemaal geen zin. Je zal zien, dat ik de hele nacht van blauwe vazen droom!' ,.Ja", antwoordde Moeder, „dat die Karéltje nu ook juist ons huis moest uitzoeken om zijn geld in te verbergen! Anders was hij misschien nooit gevan gen! Maar het spijt me wel van die vaas". «i.Ach, het voornaamste is, dat bakkér Bollmeijer zijn geld terug heeft", riep Pim. „En wij hebben toch nog de tweede vaas". „Dat is zo", antwoordde Moeder en hiermee was het mysterie van de blauwe vaas ten einde. Gedurende het afgelopen weekend is de brandweer van Den Burg twee maal uitgerukt. Zaterdagavond om acht uur werd er alarm geslagen voor een brand, welke was uitgebroken op de boerderij „Oedelem" in de Prins Hendrikpolder. Deze boerderij, eigen dom van de weduwe Duinker te Den Burg, wordt bewoond door de pacht boer Sj. Minster, die op de bewuste avond een muziekuitvoering in het Park te Den Burg bijwoonde. Door het kordate optreden van de brand weer, welke zeer snel ter plaats was. kon de in de schuur ontstane brand spoedig worden bedwongen. Een hoe veelheid hooi ging echter verloren. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Mogelijk heeft het aanslaan van een landbouw trekker een vonk in het hooi doen springen. Zondagavond om zes uur rukte de brandweer voor de vijfde keer in zes dagen uit. Ditmaal was er brand uit gebroken op de hoeve „Padang". waar een stroklamp door het spel van kin deren in brand was geraakt Spuiten bleek geen zin te hebben, daar van de klamp niets was te redden. GééN AMATEURAVOND Naar wjj van de zijde van het V.V.V. vernemen, gaat de amateuravond, die op het zomerprogramma van de V.V.V. voor. komt, wegens gebrek aan organisatoren, niet door. Het is te betreuren, dat een dergelijk interessant experiment niet kan doorgaan. Het is immers niet uitgesloten, dat er werkelijke krachten onder de badgasten schuilen. TEXELS AAN ALLE KANTEN Op Texel logeert momenteel in hotel „Texel" een Zweed, genaamd Teksel, die tevens, volgens eigen zeggen, zijn hart aan Texel verloren heeft. Duizenden Javanen op maanverlichte Zandzee JTER traditie getrouw heeft de bevolking van het Tenggerbergcomplex u (Java) haar jaarlijkse offers gebracht aan de berggod Bromo, naar wie de vulkaan Bromo is genoemd. Duizenden uit de omliggende des sa's trokken gedurende het nachtelijk uur, de bittere koude trotserend, door de maanverlichte zandzee en beklommen in eindeloze rijen de steile kraterwand van de berg. In de krater gooiden velen hun kleine offergaven. Aan de binnenzijde van de krater hadden zich de armsten uit de dessa's opgesteld, die de honneurs van de oude Bromo waarnamen en de offeranden voor hem ontvingen. Het offeren dient om Bromo in het komende jaar goed te stemmen en hem er van te weerhouden zijn „pijp uit te kloppen" of, nog erger, in ..woede te ontsteken" en daardoor de bevolking grote schade te berokkenen. 31 DOOR PATRICIA WENTWORTH Op dit ogenblik moest ze sterk naar de zijkant van de laan uitwijken, om twee bij de heg aan de andere zijde staande jongelui niet aan te rijden. De aandachtig toekijkende juffrouw Sil- ver zag een meisje in het rood en een lange jongeman in grijs flanellen broek en een los wollen jasje. Het meisje was ongetwijfeld erg knap, maar een wat vreemde figuur in een landelijk laan tje op een herfstige dag, met haar hel kleurige kleren, haar goudgele haar dos, haar keurig verzorgde „teint". De haar vergezellende jongeman, donker van uiterlijk, scheen niet bijzonder op zijn gen- ak. Mevrouw Voycey, die het paartje met de hand had gegroet toen ze hen rakelings passeerde, haastte zich, haar vriendin tekst en uitleg te geven. „Die jongeman was Carr Robertson Hij is b'4 zijn tante, Rietta Cray, die hem heeft groot gebracht, op bezoek. Het meisje logeert er ook en is met hem meegekomen, zomaar ineens, be weert Catherine Welby, die gewoonllik alles van Rietta's aangelegenheden af weet. Die manieren van tegenwoordig! Ik vraag me af. wat mijn vader wel zou gezegd hebben al een van mijn broers kalm de kamer was binnengewandeld met de boodschap: „Dit is Fancy Bell". „Faney?" „Zo noemt hij haarik geloof, dat ze Frances heet En we zullen, denk ik, wei horen dat ze verloofd zijnof getrouwd", voegde mevrouw Voycey er hartelijk lachend bij. „Misschien ook nietje kunt nooit weten, nietwaar? Onwiltekeurig zou je zo zeggen: Een ezel «toot zich niet voor de tweede maal aan dezelfde steen! Carr is al eens ge trouwd geweest, ook met zo'n blonde juffrouw. Ze is er met een ander van door gegaan en later gestorven. Dat is pas twee jaar geleden en je zou ge dacht hebben, dat hij er voorzichtiger door zou zijn geworden". „Dit meisje is erg knap", zei de vriendelijke juffrouw Silver. Mevrouw Voycey snoof verachtelijk, op de manier, die haar als schoolmeisje menige vermaning had gekost. „Mannen hebben geen aasje gezond verstand", luidde haar vernietigend oordeel. Inmiddels was de auto de laan door gereden en kon juffrouw Silver genieten van een typisch landelijk aspect: een volslagen dorpsplein, met vijver en een den; de kerk met het oude kerkhof; de pastorie; de dorpsherberg met heen en weer slingerend uithangbord, waarop een korenschoof, die helaas door 't ver lies van haar verguldsel nauwelijks meer tegen de kleurloze achtergrond af stak; verder de door pilaren gemarkeer de ingang met voorgebouw van een groot landhuis en ten slotte een rij vil laatjes met tuintjes vol herfstbloemen. „Ik woon juist aan de andere kant van 't plein", zei mevrouw Voycey. „Ginds" ze wees op een huis naast de fcerk „is de pastorie, veel te groot voor dominee Ainger. Hij is vrijgezel en zijn zuster doet het huishouden. Ik heb nooit veel met haar opgehad, of schoon ik niet kan tegenspreken, dat ze zich nuttig maakt in het dorp. De domi nee zou graag met Rietta Cray trouwen, maar ze wil hem niet hebben....; ik begrijp eigenlijk niet waarom, want hij is toch erg aardig. Hoe dan ook, déér is het huis van Rietta, dat kleine achter „Heeft zij 't zo krap?" vroeg ze. de heg. Haar vader is dokter geweest. een algemeen geacht man. De laan tus sen die twee pilaren loopt door tot Mel- ling House, van de Lessiters, maar de oude mevrouw Lessiter is enkele jaren geleden gestorven en haar zoon heeft meer dan twintig jaar lang geen voet op het landgoed gezet, zelfs niet toen zijn moeder begraven werd; James was namelijk buitenslands. Je moet weten, dat hij en Rietta verloofd zijn geweest, maar dat liep op niets uit; hij had toen nog het geld niet. dat hij later in zo grote hoeveelheid heeft verdiend. Van wege de oorlog. Intussen is sedertdien geen van beiden met een ander ge trouwd en nu hij terug is. zijn we alle maal razend nieuwsgierig. Stel je voor; ze hebben elkaar in jaren niet gezien! Och, het is niet waarschijnlijk, dat zo'n weerzien nog tot iets leidt, maar in een dorp als dit stelt iedereen die niet zo goed als dood is, belang in het doen en laten van zijn buren". Juffrouw Silver gaf schuchter te ver staan, dat omgang .met mensen altijd belangwekkend was. Mevrouw Voycey moest even remmen om een dwars de straat overstekende hond niet te overrijden. „Vort, Rover niet krabben op het midden van de weg!" En zich weer tot juffrouw Silver wendend: „Op de een of andere dag zal iemand hem wel over rijden. maar ik hoop, dat ik het niet zal zijn". Toen, opnieuw met de vinger wij zend. ging ze voort: „Catherine Welby woont in de portierswoning van Melling House, déar, juist voorbij de pilaren. Ze noemen die het Poortgebouw, maar eigenlijk is 't niet meer dan een wat beter soort portiershuis. Catherine is nog in de'verte familie van de Lessiters dat is heel prettig voor haar, want ze betaalt zo goed als niets en krijgt de vruchten en groenten die ze nodig heeft op de koop toe. Ik hoop maar, dat James Lessiter er haar niet uitzet, want ik weet heus niet, wat ze zou moeten beginnen als hij 't deed" Juffrouw Silver kuchte andermaal. Mevrouw Voycey knikte nadrukke lijk, toen ze antwoordde: „Volgens mij bijzonder krap, al zou je 't op het eer ste gezicht niet zeggen. Ik zal haar op de thee vragen, dan kun je zelf oor delen. Ze ziet er nog goed uit, of schoon ik voor mij altijd Rietta prefe reer. Ze zijn allebei drie-en-veertig, maar tegenwoordig kun je zoiets feite lijk nooit constateren. Al die poeders, lippenstift, permanent wave och als je maar een goed figuur houdt] heb je eigenlijk geen bepaalde leeftijd althans uiterlijk niet. Catherine zou zo gezien, wel niet ouder dan dertig kunnen zijn. Maar per slot van reke ning heb ik er ook niets mee te ma ken; kletspraatjes liggen mij niet. En nuhier zijn we er!" Bij deze woorden reed de spreek ster het oprij laantje van een kleine villa in Aan weerszijden van de voor deur bloeiden rode geraniums en hel derblauwe lobelia's, nauwelijks min der opvallend dan de muren van fel- ,bak®tefon' Inderdaad, ofschoon Staplehurst Lodge toch twintig jaar lang het spel der elementen had moe ten trotseren, zag het er uit alsof de afeeToe,r I "°K pas kant en Waar had afgeleverd aan de tegenwoordige be woonster. Hardgroene verf, een bij uit stek glimmende deurklopper en noc drne«PaaH kwasi-m°derne versierselen ,u"ne by tot het spiksplin ternieuw schijnende geheel, dat hevig innHeV b- met d? typisch ouderwets- èen en »nd°mgeVin?' Intussen maakte Silver 3?» «I S,e0tl indruk °P juffrouw iïïl* ts voelde voor woning- architectuur uit een vroeger tijdperk 70 donker, zo ongemakkelijk en dik- Uik zeZ°ni Kfm?rU)k ""hymnisch ge- lijK ze placht te zeggen In baar Ujk ve?blMfUentze°w Rerlefe- door haar arm stak. die hartelijk druk wenste prettig verblijf toe- (Wordt vervolgd) Zondag organiseerde de sportver. de Cocksdorp een serie-handbaldag voor dames. Om 12 uur werd begonnen door de elftallen Zeemeeuwen en de Koog. Er werd twee maal drie kwartier ge speeld: de stand was 1—1. Na 2 x vijf minuten verlengen bleef de stand ge- lijk. Hierna werden strafworpen geno- men, waardoor Zeemeeuwen winnaar werd. Direct hierna ging de strijd GDS 1— SVC 1, die op het nippertje door GDS met 43 werd gewonnen. De derde wedstrijd ZDH—GDS 2 werd een over winning voor ZDH. 5—2. In de win naarsronde speelden eerst GDS 1 tegen Oosterend. (O. had in de eerste wed- strijd vrij geloot). Wat voor GDS 1 geen moeite kostte. Met niet mir.der dan 71 zegevierde GDS 1. Daarna Zeemeeuwen tegen ZDH welke door ZDH werd gewonnen met 4—1. Toen werd eerst een wedstrijd gespeeld van de verliezersronde tussen Koog 1 an GDS 1. Uitslag 4—2. Het elftal van SVC had eerst een vrije ronde en kwam daarna uit tegen de Koog 1 in de finale van de verlie zersronde, welke door SVC 1 werd ge wonnen met 53 en legde door deze overwinping beslag op de medaille. De finale om de beker tussen GDS 1 en ZDH 1 werd door GDS 1 gewonnen met 51. Zo kwam GDS 1 definitief in het bezit van de SVC-beker, daar GDS deze beker nu drie maal achtereen heeft gewonnen. De prijzen werden na afloop door de tweede secretaresse mej. A. Waldus aan de verenigingen uitgereikt. Onder auspiciën van de V.V.V. Texel trad Zaterdagavond het Leeuwarder ac cordeon-ensemble op. Het gezelschap, dat dit jaar op het in Bree (België) ge houden muziekconcours de eerste prijs in de wacht sleepte, had de verwachtin gen hoog doen spannen. Eerlijk gezegd viel ons de avond enigszins tegen. Ver schillende leden van het ensemble, o.a. een 'soliste mej. Molenaar, ontbraken, hetgeen het geheel ongetwijfeld niet ten goede kwam. Wij hebben de indruk gkregen, dat aan de uitvoering van verscheidene stukken niet de nodige aandacht en zorgvuldigheid werd be steed. De figuraties waren dikwijls on verzorgd Ook de uitvoering van enkele walsmusettes was matig. Hadden we, gezien de roem welke van dit gezel schap uitgaat, onze verwachtingen te hoog gespannen, of stond het spel in derdaad niet op een hoog niveau? Het slagwerk was goed. De uitvoering van het stuk „Piequw Dame" kon ons nog het meeste bekoren. Ongeveer 1000 personen woonden de uitvoering bij. Het was jammer, dat de brandweersire ne ernstige stoornis verwekte. Woensdag vindt een toneeluitvoering tL" i® °ranjeb00m" Plaats door „Klein 4va? Oudeschild. Opgevoerd wordt vh. J luchtig zomers verhaal: „Een vriend komt over!". draait de Texelfilm, beroemd geworden bij duizenden Texelvrtenden mtv VOOr"programmatie van commu- r»orf!erdagaVOnd trekken de Veluwse Boe- voor!r„S<!rS °P hun platte boerenwagen, ri. [rfï d00r een nar te paard, door Tom o Voeren onder leiding van kZ.*°S! daarna De Koog op het he- telln middeleeuwse werk: Maitre P4- RIT VAN' BK MOTORCLUB dip6 rit v,an de motorclub Texel, werd oen »,°°r a clubkampioenschap nen zee ii»h, de start versche- plus eén e'f zware motoren toren- 1 c m ?e "Hslag is: zware mo- V d Vis tm!Ï 2 W' Koopman. 3. A. Ridder. Vol BOUWVERGUNNINGEN den^n deeafloib0UVVVer!?llnning<"n wer* A. Keijser uitwSV WCek verlpend: c- zijn boerderij p TngRen verbo»w van wing van de Brouwer verbou- s ven ae gevel van zijn woonhuis. f 45 ioh, 1952, 130 'ammeren 4.^ schapen f 85—f 100: f'«n I 45—f 65; i 550; 1 paard f kalveren f 45—f 70. U 1 550; 1 naard' /'4nn Pjnkpl1 f 450- irniT7«,.A~ f 750, 12 nuchtere .aSrien^' '4 Ju" 11.000 k, grove Schots» m? muizen 10 60—11,10. 4.80-4,90. S-4n-S70. kriel en drielingen Doré 12 4-f °ve Doré 8'70

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4