Vier eeuwen zilversmeedkunst Een pronkstuk uitEnkh uizen De expositie van Claude Monets werken geopend Wereldprimeur in Amsterdams Stedelijk Museum Prof Rutten opende congres voor Kunstgeschiedenis Iniernaiionale Rode Kruis bijeen Zeldzame collectie Ds A. Dekker viert zijn 55-jarig ambtsjubileum Merkwaardige vondst in de Alpen Zijn kunst is in ons land „thuis" Grote uitbreiding bij de B.P.M. te Pernis Onzichtbare gids leidt bezoekers rond „Draadloze"zorgt ervoor Ander stroomtarief voor de industrie? Charley Chaplin gaat procederen Critiek op Leuvense hoogleraren KERKELIJK NIEUWS BESOMMINGEN IJMUIDEN Regering zal cultuur blijven steunen VIJFJARIG JONGETJE IN BLOKKER VERDRONKEN Wonderlijke diefstal in Ned. Postmuseum Vandaag viert ds A. Dekker, emeri tus predikant te Voorburg lün 55-ja- rig ambtsjubileum. De jubilaris werd 12 November 1868 te Groot-Aminers geboren. Hii bezocht de gymnasia te Zetten en te Doetinohem en studeer de aan de R.U. te Utrecht om in 1897 eandidaat te worden in Noord-Hol land. 25 Juli 1897 werd ds Dekker te Nieuwpoort in het predikambt beves tigd. Hij diende de gemeenten van Berg ambacht, Gameren, Giessendam, Hoe velaken, Opheusden, Bleiswijk, Nieuwe Tonge, Ernst en Otterlo, waar hij 1 April 1939 met emeritaat ging en zich metterwoon te Voorburg vestigde. De jubilaris heeft zich in zijn verschillen de standplaatsen op verschillend gebied bewogen en zich met name voor het Chr. onderwijs verdienstelijk gemaakt. Meerdere bijdragen van zijn hand verschenen in Herv. Geref. organen. Als student redde ds Dekker op 13 Januari 1892 te Rozenburg een jongen uit het ijs waarvoor hij van wijlen de Koningin-Moeder een bronzen medaille en getuigschrift verkreeg. Ds Dekker heeft gedurende zijn ambtsbediening meer dan vijftig beroepen ontvangen en bijkans 5600 maal gepreekt. Dc verguld-zilveren gedekselde schaal, die Enkhuizen in 1573 aan Prins Willem I ten geschenke aanbood. (Van onze Haagse redactie) £én van de belangrijkste stukken van zilversmeedkunst, welke op de juist geopende tentoonstelling „Vier Eeuwen Zilver" in het Haagse gemeente museum voorkomt, is stellig de gedekselde schaal op voet, die de stad Enkhuizen na de slag op dc Zuiderzee op 11 October 1573 aan Willem de Zwijger geschon ken heeft. Het is een schaal van gedreven zilver, die jammer genoeg door latere bezitters in een goudbad werd gestopt. Thans is dit historische kleinood eigendom van de Engelse Earl of Yarborough, die het voor deze expositie welwillend afstond. De ronde voet en de onderzijde van de schaal vertonen een fries van tritonen en zeemonsters. Dc vaasvormige schacht draagt vier ramskoppen met een ring door de neus, waaraan vruchten hangen. In de binnenzijde van de schaal is de slag op de Zuiderzee afgebeeld en bovendien twee steden en het wapen van Willem de Zwijger binnen een Latijns rondschrift. Haagse en de Friese. De Amsterdamse stijl is krachtig en zelfbewust, de Haagse duidelijk internationaal, de Friese regionaal, maar in zijn beperkt heid van een hoogte, als slechts zelden in ons land is geëvenaard. Op de Haagse expositie is het zilver gerangschikt naar plaats en tijd, voor zover deze beide richtingen, elkaar niet doorkruisen. Na een aandachtige rond gang op zijn uitgangspunt terugkomend, zal men vervuld zijn met ongelooflijke LIET bolvormige gedeelte van het dek" sel laat weer de Zuiderzee zien met schepen en steden aan de kust, waar onder Enkhuizen. Daarboven volgt een verhoogd cylindervormig gedeelte, ver sierd met een fries van zeemonsters, waaromheen weer een Latijns rand schrift gegraveerd is. Een vrouwenfiguur op vaasvormig voetstuk bekroont het geheel. De binnenzijde van het deksel heeft in het midden een medaillon met de zinnebeeldige voorstelling van het de vies van Willem de Zwijger, dat overi gens ook weer in het Latijn eromheen gegraveerd is. Een van de 650 DEZE gedekselde schaal is slechts één van de zeshonderdvijftig meester stukken van oude zilversmeedkunst, die hier in het Haags gemeentemuseum bijeen gebracht zijn. Van elk van die kostelijke kunst- en ambachtsstukken zou een verhaal te vertellen zijn. En wel ook, omdat de zilversmeedkunst zich van de vrije kunsten onderscheidt doordat hierbij altijd een bepaald doel gediend moest worden. Er moest een kerksieraad gemaakt worden een miskelk, een avondmaalsbeker een k?;"-spnstandaard of een gebruiksvoor- wero voor particulier gebruik. Het ge volg hiervan was dat de kunstenaar sterk gebonden was aan een grond vorm. en zijn vrijheid slechts kon vin den in de versiering of een lichte va riatie op die grondvorm. Nochtans is Nederland op het punt der zilver smeedkunst sinds het midden van de zestiende ppiiw 'n zeer voorname plnate in de wereld gaan innemen. Bijna alle Nederlandse steden hebben hun groot meesters in deze kunst opgeleverd, die allen een eieen ornamentstijl vertegen woordigen. Van al deze steden onder scheidt men echter drie hoofdrichtin gen, namelijk de Amsterdamse, de Een Zwitserse berggids heeft de zer dagen op de Cenzalo-gletscher midden in de Zwitserse Alpen, een merkwaardige vondst gedaan. Hij ontdekte namelijk tussen het ijs van de gletscher een postzak, waarin zich 125 brieven en 17 briefkaarten, afkomstig utt Ne derland, bevonden. De bestem ming van de brieven en kaarten was Duitsland en Italië. Na on derzoek bleek de postzak afkom stig te zijn van een vliegtuig, dat op 1 October 1933, op weg van Frankfort naar Milaan, is veron gelukt. De teruggevonden post stukken zullen voor zover moge lijk nog besteld worden. Dat de postzak gevonden werd is te danken aan de buitengewoon zware dooi van de laatste dagen. De Franse ambassadeur de heer J. F. Garnier, heeft gisteravond in het ge meentemuseum te 's-Gravenhage een tentoonstelling van werken van Claude Monet geopend. De directeur van de dienst voor schone kunsten, mr L. J. F. Wijsenbeek, zeide in zijn welkomst woord over Monet alleen, dat diens verblijf te Zaandam zijn schilderwijze totaal veranderde. Prof. Huygbe, die ais Frankrijks grootste kenner van het Franse impressionisme, zijn invloed en zijn historie wordt beschouwd, zeide, dat zich in Monet iets van het collecti visme en van een natuurkracht open baart. Hij had de visie van onze mo derne tijd en kan ais „de" incarnatie van het impressionisme worden be schouwd. Op het ogenblik stijgen de papieren van Claude Monet weer zeer sterk. Hij gaf de objectiviteit der „sensation" aan de kunst, iets, waarmede Leonard da Vinei reeds begonnen was. Zo sloot hij enerzijds een periode af en opende an derzijds de poorten van de moderne kunst. Tussen Proust en Monet is een verband te constateren. Naast de typi sche Latijnse trekken, had Monet ook de eigenschappen van de mens uit het Noorden. Misschien zal deze eigenschap van Monet de Nederlander nog dichter tot Frankrijk brengen. De Franse ambassadeur, de heer J. P. Garnier. herinnerde aan de culturele uitwisselingen tussen Frankrijk en Ne derland en noemde daarbij in bet nsj- Naar wij vernemen, zal de raffina- gecapaciteit van de BPM in Pernis van 6 millioen ton op 9 millioen wor den gebracht door de bouw van een vierde distilleereenheid met een ca paciteit van 10.000 ton per dag. Te vens is men voornemens uitbreiding te geven aan de chemische industrie, de asfaitfabriek en de smeerolie-in dustrie. Gisteren is de tiende betonnen 80 m. hoge schoorsteen gereed geko men, tevens de eerste die bestemd is voor de genoemde vierde distilleer eenheid. Specimen van Friese zilversmeedkunst. zonder de Rodin-tentoonsteiling, die enkele jaren terug in het gemeente museum werd gehouden. De wórden van Monet, zo vervolgde hij, zijn in de lage landen „thuis". Daarna accentueer de hij de invloed, die Jongkind op deze Franse schilder had gehad. Hij schetste het wezen van Monets kunst en citeerde enige uitsjpraken van grote Fransen over het werk van deze meester. Hier na verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend. Het Stedelijk Museum te Amsterdam heeft de wereldprimeur van een draad loze rondleiding. De bezoeker, voorzien van een ontvangapparaat, beluistert, al wandelend langs het geëxposeerde, de daarover gegeven uitleg, die van een tape-recorder via een versterker van een centraal punt wordt uitgezonden. De idee is afkomstig van de heer E. R. Meijer, verbonden aan de staf van het Centraal Museum te Utrecht. De uit voering is verzorgd door Philips. Om het complex zalen, waarin de expositie „Vals of Echt" is onderge bracht is een kabel gelegd, die verbon den is met de versterker en deze aangesloten op de tape-recorder. De kabel omsluit de zalen als een lus, en in de zalen bevindt dus een electromag- netisch veld. De spoel in het gehoorapparaat vangt de uitgezonden trillingen op, die, na omzetting, via een iti de oorschelp ge klemd knopje, in het oor worden over gebracht. Het voordeel van deze draad loze rondleiding het is nog een expe riment is, dat de stilte in de zalen niet wordt verstoord. Op welke afstand de bezoeker zich ook van het object, waarover uitleg wordt gegeven, opstelt, overal kan hij het gesprokene verstaan. De tekst kan in de meest perfecte vorm worden op genomen. Deze kan op elk gewenst mo ment worden afgedraaid, zodat het aantal rondleidingen aanmerkelijk kan worden vermeerderd. Een aantal journalisten heeft zicb op deze wijze laten voorlichten. Het was een ietwat vreemde gewaarwor ding zo, kijkend en luisterend in een Voorlopig Bestaande jarietsgronden zijn verouderd Inzake de tarieven voor electriciteils- ievering aan het bedrijfsleven, wordt vernomen, dat reeds ruim een half jaat geleden door de drie centrale werk geversorganisaties een commissie voor overleg is ingesteld, welke contact houdt met de electriciteitsmaatschappij- en over het vaststellen van redelijke siroomtarieven, die naar beide zjjden bedrijfseconomisch verantwoord zijn. Naar veler opvatting zijn de twintig tot dertig jaar geleden vastgestelde ta- riefsgronden voor de electriciteitsleve' ring aan de industrie volkomen ver ouderd. Zulks in verband met de tech nische en structurele wijzigingen, zo wel bij de productie van electrische energie als in de industrie. Getracht wordt dan ook om in overleg nieuwe voorlopige vermogens-(vastrecht)-tarie ven en nieuwe afname-(verbruiks-) tarieven per bedrijf of groep van be drijven op te stellen. Hoewel van een algemene vernieuwing der tariefsgron- den dus nog niet kan worden gespro ken, acht de betrokken werkgevers- Commissie de uit het overleg gegroeide voorlopige resultaten over het geheel genpmen voorshands bevredigend. Voor het ingewikkelde vraagstuk der tariefstellingen onder de huidige om standigheden heeft men nog geen alge meen aanvaardbare oplossingen kunnen vinden. Een economisch juiste structuur in de verschillende gewesten zal met de daar heersende omstandigheden in overeenstemming moeten zijn. Charlie Chaplin gaat een proces be ginnen tegen „National Broadcasting Co." in de V.S. en een politieke com mentator van deze omroep/* Gardner. Gardner zou hem als „communist en leugenaar" hebben voorgesteld. Chaplin eist drie millioen dollar schadevergoe ding. muisstille zaal te worden „rondgepraat". „Het is geenszins de bedoeling", zo vertelde de directeur van het Stedelijk Museum, jonkheer W. J. H. B. Sand- berg, „dat de bezoeker na afloop van zo'n goed half uur durende rondgang, de expositie verlaat, maar dat hij met de zojuist beluisterde inlichtingen en verklaringen gewapend, nog eens op zijn gemak de tentoonstelling gaat be zien". De directie van het Stedelijk Mu seum is voornemens als de proef slaagt, de bezoekers die van deze draadloze gids gebruik wensen te maken, een kleine vergoeding in rekening te bren gen. De tekst van de expositie „Vals of Echt" is ook in het Frans, Engels en Duits opgenomen. Opzienbare brochure Nederlands is „noodiaal" op de universiteit Het katholieke Vlaamse studenten verbond heeft een brochure gepubli ceerd, waarin het tot de conclusie komt, dat vele hoogleraren aan de Neder landse afdeling van de Leuvense uni versiteit Franstalig zijn. De brochure zegt dat aan de functie van hoogleraar een sociale taak is verbonden, welke zonder het spreken van Nederlands in het dagelijks leven niet vervuld kan worden. „Iemand die alleen bij zijn collega's Nederlands spreekt en voor de rest vol komen on- Vlaams voelt, schiet in be langrijke mate in zijn taak tekort", aldus de brochure. In een commentaar op deze brochure zegt het blad „De Standaard", dat een aantal dezer hoogleraren het Neder lands niet voldoende machtig is of dialect spreekt en dat zij geïsoleerd van de Vlaamse taalgemeenschap Jeven: hun huistaal is Frans, hun kinderen worden in het Frans opgevoed, zij heb ben hun relaties in de Franssprekende kringen. De „Standaard zegt, dat deze dingen de indruk wekken, dat de ver nederlandsing van de Leuvense univer siteit slechts „facadewerk" is geweest. In universitaire kringen heeft de bro chure opzien gebaard. Van 26 Juli—9 Augustus wordt in Toronto een conferentie van ver tegenwoordigers van 72 landen van het Internationale Rode Kruis gehouden. Deze conferentie heeft plaats in het Royal York Hotel, het grootste hotel van het gehele Britse Gemenebest. Het is een stad op zichzelf. In de benedenverdieping zijn winkels, een kapper, een beautyshop, een cafétaria enz. Het hotel heeft meer dan duizend kamers met badkamer. Tevens wor den scltooltekeningen van het Internationale Jeugd Rode Kruis tentoongesteld. Ned. Herv. kerk. Beroepen te Haarlem: (voor bijzon dere werkzaamheden): J. Heidinga, voorganger van Vereniging voor Vrij zinnig Hervormden aldaar. Ned. Herv. kerk. Beroepen te Poortvliet: G. van Estrik, eandidaat te Maurik. Aangenomen naar Amersfoort (vacature Jac. Vermaas): A. de Hartogh te Scherpenzeel. Geref. kerken. Aangenomen naar Uithoorn: G. Th. Rothuizen, vlootpredikant te Den Hel der. Geref. kerken. De classis Middelburg heeft prop. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer P. Joziasse, eandidaat aan de V. U. Zijn adres is Vrouwenpolderse- weg te Serooskerke. Chr. Geref. kerken. Beroepen te Eemdijk: M. Vlietstra, eandidaat te Hoogeveen. Besommingen van trawlers: Ro 48 f 14.500; loggers Ro 2 f 1970, KW 62 f 5330, KW 7 f 11.600: kotters IJM 208 f 5040, IJM 249 f 280; IJM 226 f 90; IJM 230 f 620; TX 33 f 2420; KW 35 f 640; KW 128 f 530, KW 189 f 320; Sch. 62 f 370. Per kilogram: heilbot 2.60; tong: gr 3.50—3.80, grm 2.16—1.76, kim 2.32—1.87, kl. I 2.42—1.89 en II 1.67—1.46; tarbot I 2.20—1.75. Per 50 kg: Tarbot II 73—64, III 63 en IV 6151; kl. griet 3230; tongschar 55—34;schol: kim 43—37, kl. I 35—32, kl. II 238; schar 218; v. haring 16%8; makreel 1610%; schelvis: gr 6455, grm 6051, kim 4544, kl. I 4640, II 388: wijting 25—8; gr gul 42; mid. gul 34—30, kl. gul 22—19%; kl. haai 37— 18; kim. hake 71, I 44—33 en B 29; poontjes 13, pieterman 23%22; Per 125 kg: gr. kabeljauw 200115; gr. koolvis zw. 5956; gr. leng 8176; gr. hake 2.48—2.30. De totale aanvoer bedroeg 4800 kisten. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. Rutten, heeft gisteravond in het Concertgebouw te Amsterdam het 17e Internationale Con gres voor Kunstgeschiedenis geopend. In zijn openingsrede zeide minister Rutten o.m. „Vergelijkt men de toe stand van heden met de toestand van 1898, toen te Amsterdam het eerste rongres gehouden werd. dan vindt men op elk gebied een grote verandering, die zeker een verbetering betekent. In 1989 was professor Six, de voorzitter van het eerste congres voor kunstge schiedenis. dc enige hoogleraar, die in Nederland kunstgeschiedenis doceerde. Sedertdien zijn leerstoelen voor kunstgeschiedenis gevestigd te Utrecht en te Leiden. Ook Nijmegen en Gro ningen zijn niet achtergebleven. Te Ro me is in die tijd een Nederlands insti tuut opgericht. Ook buiten de universi teiten is veel voor de kunstgeschiede nis gedaan'. Hierbij herinnert prof. Rutten slechts aan Bredius en aan Hofstede de Groot. Naast het eigenlijke kunsthistorische werk herinnerde de minister aan de grote veranderingen in onze musea. Door de laatste oorlog zijn al onzé musea volledig ontredderd. Het heeft grote inspanning gekost de nieuwe op stelling vóór dit congres gereed te krij gen. Slechts enkele dagen geleden is in het Rijksmuseum te Amsterdam een groot aantal zalen geopend, waarin de kunstwerken op een voorbeeldige wij ze zijn opgesteld. De minister releverde hoeveel er in Nederland gedurende de laatste halve eeuw is geschied voor de oude kunst werken en voor hun geschiedenis. Tevens gaf h(j de verzekering, dat de Nederlandse regering, ook in de te genwoordige moeilijke omstandigheden, dit onderdeel der Neeriandse cultuur niet zal verwaarlozen. Gisteren is de familie Broers aan de Lageweg te Blokker door een tragisch o igeval getroffen. Het zoontje IJsbrand vierde zijn vijfde verjaardag en der halve was de familie in feeststemming Om elf uur bleek de kleine jarige ech ter verdwenen te zijn en na lang zoe ken vond de vader hem in een sloot voor het huis. Het jongetje was toen echter al verdronken..,. eerbied voor wat deze* oude meesters wisten te maken. Zij tot slot vermeld, dat vier eeuwen werk geëxposeerd wordt van vóór 1813, het jaar, dat het stedelijke zilverkeur kwam te vervallen en het Nederlandse keur werd ingesteld. Gebruikmakend van de drukte bij een demonstratie op de tentoonstel ling „Eeuwfeest Rijkstelegraaf" in het Nederlands postmuseum heeft een bezoeker kans gezien een gehele rol papiea van een telegraaftoestel mee te nemen. Welke bedoeling de dader hiermee heeft gehad is niet duidelijk, daar deze rol voor hem als waarde loos moet worden beschouwd. Slechts na veel moeite is de direc tie van het Nederlandse postmuseum er in geslaagd een kleine voorraad van dit zeldzame papier te bemach tigen, waardoor het nu weer mogelijk is de bewuste machine te demonstre ren.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 11