Landschapsschoon en geschiedenis Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk Gré Oud uit Zuidervaart zorgde voor Noordhollandse melkers-zege sUEGBW^8 er: j Een inleiding iot een inleiding Monumenten vallen ten offer aan verslapte waakzaamheid Westfriese lusthof moet bewaard Interprovinciale strijd in Noord-Beemster Maandagse slachtveemarkt te Alkmaar Voor elke onverwachte 9a^: li* aHijd vers in de kast I jL'V- m i 1/^^ Ijfgftv|/*; Texel Twee hectare duingebied door brand geteisterd Julianadorp Gezellig uitstapje, ondanks oponthoud Zondagavond speelt JVC de finale BEURS MIDDENMEER Anna Paulowna De duiven vlogen weer Urk inJegsthGudrZigeen Te^Deum^bifamilie wo°nden ANGS de overigens nog leegliggende weg zwatelde het karrengerucht der «erste melkers." Het Is een regel uit een stuk Westfries proza, dat voor tal loze Westfriezen een sterke gevoelsinhoud kan hebben. De klare, in lichte nevels gehulde morgen, met het gezwatel vroeger der „driewielde" karren, het eerste gerinkink der emmers bjj de damhekken, het geloei van hier' en daar een koe! En voor u de dauwdroppen tot een pad van zilver onder de opkomende zon, een paard dromend, met de kop gebogen over een landhek! En later dan, in deze stille morgens, die sonore, schelheldere veldroepen! „Kalle-kalle,kalle- kalle!" Honderdmaal en van alle kanten! Met het begeleidend concert van ram melende wei-emmers! ,,'foet-toet-toet-toet-toet-toet!" elders van een boer or beerin, die voer komt brengen aan de zeug op een schrale weid schrlemende landlopers! Ergens verder, op een erf, de burgerman, die, kalm en bedaagd, z'n schaap roept, mede voor de melktijd: „kies-kies-kles-kies!" Al dit is streekeigen, appelleert aan Westfriese gevoelsaccenten, appelleert aan jeugd en zorgeloosheid en blijdschap en verte, aan schoonheid, die men niet te kopen heeft, schoonheid, die paak juist omdat ze zo goedkoop is, aan de ogen van de aanschouwer voorbü gaat zonder hem iets uitzonderijks te zeggen. ven, hier en daar een weinig te stimu leren, proberen kantigheden bij te slij pen, weerstanden weg te nemen! Zelf conserveren, met subsidies b.v. voorgaan, kan het nauwelijks! Het h aft, ondanks zijn betrekkelijk groot getal leden, geen geld! Het enige wat het van betekenis bezit, is goodwill en hiervan kan het gebruik maken om links en rechts iets althans te pogen in goede banen te leiden. Daarnaast kan het bij de goegemeente goodwill kweken! De gemiddelde Westfries is in zijn geest nog iemand, die zich vaak al te zeer „in dit leven smartelijk gevangen gaf",' hij is door een bank - opgeslokt door zijn strijd om het be staan, zodat hij voor weinig meer oog heeft dan voor zijn melkkoeien en fruitbomen! Hij verlangt niet te veel gezeur aan zijn hoofd! Is een hoeve mooi! De duivel hale de kerels, die de stolphoeve als geëigend boerderijmodel voor West-Friesland in bescherming namen! Laat ook de kerels naar de duivel lopen, die schoonheidsvoor schriften uitdachten nota bene voor het landschap, die niet toelieten, dat het werd prijsgegeven aan weinig gewe tensvolle met golfplaten en koekblik- kenblik jonglerende bouw-er-op-los- bouwers! Ons doel. WAT het Westfries Genootschap in deze moet bereiken is gauw ge zegd. Het moet op de duur, in ruil voor tamelijk wat geld, het zover brengen, dat elk normaal denkende Westfries het raken aan het streekeigene als een wandaad gaat beschouwen! Zo weinig mogelijk „voorschriften", maar een zo breed mogelijke bescherming van bin nen uit, vanuit de harten van de men sen! Waneer het zover is, is het er nog maar half! De liefde tot een streek, de liefde tot zijn eigen streek is naar het oordeel van de beminnaars alleen dan voltooid, wanneer men weet, hoe de streek en zijn schoonheid gegroeid is! Want ook het landschap, zijn volk en zeden, ze zijn gegroeid, gegroeid liET landschapsschoon heeft heel veel kanten. Dat wat ons niets kost, be hoeft nog het minst onze zorg te heb ben. Maar er is zo veel, dat onze zorg wel nodig heeft! Want een landschap is niet alleen wat de natuur cadeau geeft! Het is ook wat de mens er van maakt! Zee en wildernis worden ons toegeworpen, ter bearbeiding, wat er van groeit is het resultaat van mense lijke werkzaamheid. En het eigenaar dige en tot zekere hoogte bestem mende is, dat elke volksgroep, door omstandigheden en wil, er telkens wat anders var maakt. Wij, Westfriezen, hebben als vor mers ons landschap niet vergeten! We hebben er, in grote trekken, een lust hof van gemaakt! Een oord, waar het gemakkelijk valt te leven, waar men, naar Pallieterse trant, de smul en smeer ziet binnendragen op afgehaakte deuren. Waar men zorgend want de zorg, het zorgen, kan nooit verslappen! bijtijden z'n zorgen vergeten kan! En toch! Waakt. LIET landschapsschoon heeft heel veel kanten. Want tot het landschap be hoort ook een ander deel van z'n aan kleding, de dorpen, de steden, de be bouwing. En daarnaast nog meer, zijn honderden kleinere of grotere, aan trekkelijkheden. Hier verdwijnt door het achterwege blijven van tijdige zorg, een gebouw! Daar wordt een kerk en een molen overbodig, „niet meer ren dabel", vervalt dus, wordt gesloopt. Elders, als te Schellinkhout, verdwijnt niet anders en niet meer dan een sim pele inrijpoort! En weer op een andere plaats sloopt gebrek aan zorg, gebrek aan piëteit, een „onbelangrijk" doch schilderachtig huisje weg! Ook nu nog, nu toch de zorg voor het landschaps schoon de eerste windselen ontgroeid is, vallen ieder jaar weer toch nog kleinere of grotere monumenten en talrijke aantrekkelijkheden ten offer aan verslapte waakzaamheid. Het kost immers zo veel! Inderdaad! Maar er is ook iets anders, de mensen zijn door- eengenomen zo behoudzuchtig, ze zijn zo ijselijk bang voor hun geld! Het is, geloof ik, een idee-fixe van de door snee-Westfries, dat hij rijk behoort te sterven! In de wetenschap meestal, dat van zijn vermogen, soms meer dan de helft, verdwijnt in 's Rijks schatkist! De man, die het Bangerter Rad had kunnen gehouden, had een plaats ge kregen ïn de rij der Westfriese ere burgers. De man, de groep van men sen, vereniging of wat ook, die „de molen van Piet" gered heeft, verdient een standbeeld naast dat van Victo- rientje! Om nader tot de zaak te komen, het zijn deze zaken, waarover op de ver gadering van „Oud-Westfriesland" op 6 Augustus te Enkhuizen, rechtstreeks en zijdelings, gesproken wordt. Het landschap, door de zorg, die zijn be woner voor zijn dagelijks brood dient aan te wenden, redt, in grote trekken, zichzelf wel! Maar de eigenaardigheden, de aantrekkelijkheden ik zeg nu nog niet eens de monumenten! zijn van daag de dag in het gedrang. Het His torisch Genootschap trok in 1951 niet meer en niet minder dan 100, (zegge éénhonderd gulden) uit voor z'n bemoeiingen terzake het land schapsschoon! Het Genootschap heeft niet één zo'n zorg, het heeft nog tien tot vijftig andere van deze soort, het kon niet meer! Het kan zich niet meer, niet anders bemoeien met deze zaken dan er eens over te praten en te schrij- van barre wildernis tot wat we nu om ons heen zien! Geen liefde voor enig kind is groter, zegt men, dan wat men van dag tot dag naast zich' heeft zien opgroeien. Geen liefde voor een land streek is groter dan dat, waarvan men de groei, door onderricht, door be schouwing en opmerkingsgave, heeft begrepen. Men zou u vertellingen kun nen doen, naar aanleiding van simpele zaken, maar die toch wegen openden tot een diepe kijk in de geschiedenis van dit landschap, zo, wanneer men u vertelde van dat stukje bouwland aan de Grote Vliet onder Onderdijk, waar, midden in het onbewoonde veld, het herbergje stond genaamd „De Leeuwe rik" en dat lag op de vaarweg van Hoorn naar Medemblik. Het herbergje is al een mensenleeftijd verdwenen, maar het stukje land heet nog altijd „De Leeuwerik"! Misschien is in zijn leven menigmaal Gerrit Comen er ge weest, de figuur, die in ruwe trekken getekend wordt in Kosters „Hoorn in de Middeleeuwen", en waarvan de his toricus u graag wou vertellen, niet om dat deze Gerrit Comen zo'n groot man was, maar omdat het vertelde u een blik zou toelaten tot het Middeleeuws West-Friesland, zoals het in grove trekken reilde en zeilde! De liefde voor een landschap richt zich op de duur altijd weer in die andere rich ting, er meer van te weten! Namen als de Moerloze Sloot, de Dracht, 't Ouwe Gouw, van gehuchten als Elba, de Lui- zeknip en de Hondehemel hebben u misschien weinig te zeggen, en toch zouden er zeer belangwekkende din gen van te zeggen zijn! Ze worden pas dan belangwekkend, althans in hogere mate belangwekkend, wanneer het een voorwerp betreft van zijn liefde. Zo is er wisselwerking tussen het land schap en zijn "geschiedenis. Zij beiden, eenmaal punt van interesse van de be woner, verrijken voor deze het leven! TJ bent welkom. r\E liefde aankweken tot het land van zijn geboorte, eens voelenden in deze liefde samenbrengen, is de roeping van het Historisch Genootschap. Het heeft voor dit werk ook u nodig! In de eer ste plaats uw sympathie, in de tweede uw lidmaatschap en uw geldelijke bij drage! De moeilijkheden van het huis houden zijn meestal het geheim van de keuken en we willen u niet teveel uit deze keuken vertellen, alleen wel dit, dat de vereniging graag meer zou doen, als ze maar kon! Zover ge geen kennis maakte met het Genootschap, op 6 Augustus kunt ge te Enkhuizen zijn gast zijn! Met vreugde zult ge, bij wijze van spreken, in de grote familie worden binnengehaald. Het bestuur zal blij zijn u te kunnen begroeten in deze stad, in wier wezenstrekken de adel van een overrijke historie geschreven staat, „als op een vriendelijk, oud gelaat!" J. ROSELAAR. HOORN. Georganiseerd door de N.V. Lijempf te Leeuwarden en onder toezicht van het Rijk had, in samenwerking met de zuivelfabrieken te Sloten, Workum Kuinre, Crema te Haringhuizen en de Prinses te Ursem, een melkwedstrijd plaats op de boerderij van de heer P. de Koning in Noord-Beemster. Dit was één van de vóórwedstrijden voor de uiteindelijke strijd, welke straks om het kampioenschap van Nederland zal worden gestreden. Ef werd aan deel genomen door de btfste melkers en melksters uit Noord-Holland, Fries land, Groningen, Overijsel en de Noord-Oost-polder. Mej. Gré Oud uit Zuidervaart zorgde hierbij voor een Noordhollandse overwinning. De jury bestond uit de heren ir Ver schoor, Rijkszuivelconsulent te Hoorn S. L. Bakker te Kollum (Fr.) en Th. Schipper te Zandwerven (NH) als voormelkers. Het organiseren en de leiding van deze wedstrijd beruste bij De droom van iedere vierdaagse deelnemer; Twee voeten extra! de heer ir Van Dijk, landbouwkundige aan de „Lijempf". Bij deze wedstrijd waren eveneens aanwezig de directeu ren van bovengenoemde fabrieken. Na het melken wachtte een rijk voorziene en welverzorgde broodmaal tijd bij de fam. De Koning, welke allen zich goed lieten smaken Hierbij wees de heer Van Dijk er op, dat de opzet van deze wedstrijd is, goed te leren mel ken. Vaak wordt hieraan nog te wei nig aandacht besteed. Wil men goede zuivelproducten bereiden, is het juist van groot belang een voortdurende goede zorg aan het melken te besteden. Toen vroeger de melk op de boerderij zelf verwerkt werd, scheen het wel of de zorg aan de melk besteed, groter was dan tegenwoordig. De zindelijk heid wordt soms wel eens teruggedron gen door de gemakkelijke wijze van afzet aan de zuivelfabrieken. Daarom zijn deze mell^iemonstraties van goed melken en de behandeling van de koe vóór het melken van het allergrootste belang. Hierna maakte ir Verschoor de uitslag bekend, waaruit bleek dat mej. Gré Oud eerste was, haar broer, de heer N. Oud, tweede en mej. N. Broer- sma uit Friesland die vorig jaar eerste was, derde. Allen ontvingen een prach tige medaille. Voorts ontvingen alle deelnemers en neemsters een aardige verrassing in de vorm van een kaas schaaf voor de dames en een sigaret- tenstandaard voor de heren. De heer Schipper besprak vervol gens nog enkele fouten, gemaakt tij dens het melken, terwijl de heer Bak ker nogmaals de nadruk legde op wat het goede melken betekent voor een goed product. De heer Jofriet bracht dank aan de „Lijempf" voor het genomen initiatief en hoopte dat er in de toekomst nog eens soortgelijke wedstrijden gehouden zullen worden, hetgeen van groot be lang is voor de zuivel. Namens de deelnemers aan deze wedstrijd sprak de heer D. Zuurbier uit Barsingerhorn een woord van dank aan de jury, aan de heer De Koning voor het beschikbaar stellen van zijn bedrijf en aan de heer Van Dijk voor de mooie verrassing, welke zij van hem ontvangen mochten. Ten slotte dantke de eigenaar van het bedrijf, de heer De Koning, alle medewerkers De grote belangstelling voor de, koeien heeft een matige tot vlotte handel tot gevolg gehad. De aanvoer blijft de laatste tijd goed. waardoor er voor de slagers nogal ruime keus be staat. al is de allerbeste kwaliteit ech ter schaars. Uiteindelijk zijn alle die ren verkocht. Bij hoge prijzen is de handel in de kalveren vlot verlopen. De winkel kalveren noteren f 2.80 per k.g. uitge beend en de worstkalveren van f 3.— f 3.10 per k.g. afgeslacht en uitge beend. 121. „Dynamietbommen of niet!" schreeuwde commissaris Van Wanten. „Vooruit kerels, dring de kelders bin nen en sleep het geboefte er levend of dood uit!" Commissaris Kwabberteen werd heel bleek, toen hij dit hoorde en ook meneer Kleuntjes verschoot van kleur. „Dit kan nu wel heel dap per lijken", fluisterde hij commissaris Kwabberteen in het oor, „maar ik noem dit onverantwoordelijk. Die men sen hebben ook vrouwen en kinderen. Ze lopen hun ondergang tegemoet De manschapen hadden in.tus®e" kanten mando van commissaris Van Wanten opgevolgd en zij waren stuk voor stuK in de kelderruimte verdwenen. Kom heren", zei commissaris Van Wanten tegen de heren Kleuntjes en Kwabber teen, „zullen wij ook eens een krikje binnen gaan nemen? Wij njeeten t het voorbeeld geven!' Commissaris Kwabberteen en meneer Kleuntjes voelden daar niet meer voor. „Gaat u uw gang maar, meneer Van Wanten'. zeT meneer Kleuntjes. „Wij kennen che onderaardse gewelven als onze eigen broekzak en wij blijven liever ln de frisse lucht. Bovendien is het goed.als enige mensen achterblijven om de boe ven op te vangen als zij mochten door breken. En de kans daarop is werke- liik niet denkbeeldigCommissa ris Van Wanten fronste zijn wimkbrau- wen. „Gogd", zei hij, ..dan ga ik aneen. Ik laat mijn mannen niet in de steen (Advertentie. Ing. Med.) m F,< Mi JM,., K Hl m? 3 x i Op de boerderij van de heer Ko ning aan de Middenweg in De Beemster is een melkwedstrijd ge houden tussen de beste melkers en melksters uit Friesland, Gronin gen, Drente, Overijsel, de Noord- ootpolder en Noord-Holland. Eer ste werd mej. Gré Oud uit de Schermer. Tweede werd haar broer, de heer N. Oud. Mej. Oud zal nu uitkomen in de landelijke Wedstrijd tegen een candidaat uit het Oosten en een uit het Zuiden van het land. De winnaar mag zich kampioenmelker of -melkster van Nederland noemen. Op de foto zien 'We Gré Oud druk bezig. Het jurylid, de heer Verschoor, Rijks zuivelconsulent te Hoorn, noteert... voor het mogelijk maken van deze melkdemonstratie. Des morgens hadden alle deelnemers en belangstellenden een bezoek ge bracht aan de kaasmarkt te Alkmaar, waarna gedineerd werd in Hotel de Geus te Rustenburg, om vervolgens een bezoek te brengen aan de zuivel fabriek „De Prinses" te Ursem. Gistermiddag is aan het Horntje op Texel ongeveer twee ha duin verbrand. Dat niet een nog groter oppervlakte door het vuur werd verteerd, is te dan ken aan het personeel van de rijkswa terstaat, dat in de nabijheid aan het werk was. Dat wist het vuur reeds goed deels te stuiten. De brandweer van Den Hoorn, die spoedig ter plaatse was, nam de taak over en kreeg even later nog assistentie van een aantal mariniers het amphibie-oefenkamp „De Mok" ligt tegenover het betrokken duincomplex. De brand was spoedig geblust. In de buurt van het verbrande duin waren militaire oefeningen gehouden. Nu en dan deed zich een ontploffing voor van geweerpatronen, die in het brandende duin lagen. Twee jaar geleden is het zelfde duingebied door brand geteisterd. De oorzaak van de brand is onbekend. SUCCESSEN BRIDGE-DRIVE Bij de onder auspiciën van de Texel se VVV gehouden Bridge-drive be haalden in de A-lijn de overwinning Koppel en Wolker, op de voet gevolgd door Van Santen en Van Lenten; in de B-lijn viel de winst in handen van Beemsterboer eri Spruit, terwijl de tweede plaats was voor het echtpaar Bruin. De drive, die in het Badhotel werd gehouden, was niet zo druk be zocht als gewoonlijk, maar er werd met veel animo gespeeld en onder lei ding van de heren Mantje en Bruin verliep alles naar wens. DOORLICHTEN Op 29 en 30 Juli zal in de MULO- school het gehele personeel van de gemeente, van de PTT, de TESO en de TEM worden doorgelicht. Het schijnt in de bedoeling te liggen, dat deze doorlichting op gezette tijden zal plaats vinden. GESLAAGD De heer F. W. R. E. Brinkerhof, on derwijzer aan de Ulo-school te Den Burg slaagde voor het examen ter verkrijging van de acte L.O. Engels, evenals de heer C. Akkerman, hoofd der O.L.. te De Koog. Dinsdag hebben de leerlingen van de hoogste klassen van School 1 hun schoolreisje gemaakt. Om acht uur stonden de kinderen met het onderwij zend personeel en enkele leden van de oudercommissie te wachten, maar in plaats van drie bussen kwamen er slechts twee opdagen. Dat gaf drie kwartier oponthoud. Eindelijk kon de tocht echter beginnen. Het doel van de reis was Amsterdam, waar een bezoek werd gebracht aan Artis en een rond vaart door de havens en grachten werd gemaakt. Op de terugreis werd nog een speeltuin te Bergen bezocht. Om half negen 's avonds arriveerde het gezelschap weer in Julianadorp. Zondagavond om zeven uur wordt op het terrein van Schagen de finale gespeeld van het tournooi om het Ju- bileumkruis. Zoals men weet, ontmoet JVC daarin WFC 4. Vlas 0.35 per kg, 2e soort per ha tot 1600; wit hooi 8090; rode klaverhooi 65—75; lucernehooi 80—90; gerst 15— 20; tarwe 2024. Granen: wlnter- gerst 27—30,50; zomergerst 30,50—31,50; OPPERDOES, 23 Juli. Grote Ron de 7.60; Muizen, grote 10.30, grove 8.90: Bi. Eigenh. 9.90—11; Blanke Eigenh. 10.90—13.30; Eigenh. grove 7.50—8.70' dnel. 7.80. Aanvoer 35000 kg. Om 8 uur, b\j Westenwind en licht bewolkte lucht, werden de duiven van „Aitgd Verder" te Venlo in vrijheid gesteld voor een wedvlucht. Zij hadden een afstand van 196 km af te leggen- Prijzen eri punten behaalden: Joh. Jansen 1 en 5 met 290 punten, G. Landman 2, 157 punt., G. Nieuwenhui- zen 3, 4, en 13, 278 pnt., A. Lief hebber 6, 109 pnt, B. Zwiers Bz. 7, 97 pnt.j E. Jansen 8, 85 pnt., P Blaauboer Wz. 9, 73 pnt.; K. Koster 11 en 12, 86 pnt., M. v. d. Berg 14, 13 pnt., JUNIORES: G. Landman 1, 100 pnt.., B. Zwiers Bz. 2, 75 pnt. Ook werd gevlogen van Bordeaux, een afstand van 980 km. Met West- Noordwesten wind en licht bewolkte lucht werden de duiven om 11 uur ge lost. De eerstaankomende duif maakte een snelheid van 811 meter per mi nuut. Hierbjj behaalden prijzen. A- Lief hebber 1 en 3 met 396 punten, P, Blaauboer 2 met 198 punten. URK KRIJGT RIOOLZUIG-1NSTAL. LAT1E In een spoedeisende openbare verga dering van de raad der gemeente Urk op Maandag j.1. werd een voorstel van B. en W. aangenomen om de reparatie van de rioolzuiginstaliatie niet te laten doorgaan en hiervoor in de plaat» aan te kopen een rioolzuigwagen van de gemeente Vlissingen voor f 10.000. BENOEMD De machinist op het „Mr Vissering- gemaal" te Urk, J. Broersma, ontving een benoeming als le machinist op een gemaal te Diever. Hij gaat binnenkort hierdoor Urk verlaten. Hier was hij o.m. secretaris van de Prijzencommissic en bekleedde hij een vooraanstaande positie bij de neutrale vakorganisatie en de P.v.d.A. GESLAAGD Te Groningen slaagde voor staatsexa men akte j (gymnastiek) mej. G. Bu- walda, onderwijzeres aan de Reboboth- school. DE VISSERIJBESOMMINGEN Woensdag werd door 140 vaartuigen aangevoerd: 12084 pond kuilpaling, prijs f 0.881.05; 1544 pond lijn- of beugaal f 1.20—1.74; 294 pond snoekbaars f 0,78 —0.80; 283 pond rode baars f 0.730.78* 514 bakken nest f 2,50 per bak van 37,5 kg. OBDAM, 23 Juli. 3000 kg grote aardapp. 9.90—10.10; 16000 kg grova aardapp. 10.2010.40; 100 kg driel. 4.80 —5.00: 9500 kg zilvernep 24.70—27.90: zilverdriel. 15.80—18.10: zilveruien 6.70 7.40; 1500 kg slabonen S7—42; 120 kg tuinbonen 12. nationale feestdag. Koning Boudewijn aevlt^J,leidv.an de Belgische Alexander en Prinses

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4