Stevenson won candidatuursrace Professor Beel borduurt door aan Drees' werkstuk Kefauver is voorbijgelopen Grootste luchtvaartshow op het vliegveld Ypenburg r Maher Pasja en Moh. Naguib vast in het zadel VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Tanks voor hel Neder and se leger Eén A-bom doodde 282.000 mensen Eén cent is voor de pluimveehouder soms van geweldig belang De revolte voltrok zich bliksemsnel Onderhoud met vier fractievoorzitters Zalerclag 26 Juli 1952 77e Jaargang No. 11474 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Rumoerige Conventie der Democraten De tegenstelling Noord- Zuid niet opgeheven V.S. blijven Denemarken tóch steunen Jurisien de toegang tot Engëland geweigerd Op 2 en 3 Augustus Nederland komt met 100 straaljagers in de lucht Tien landen nemen deel Rapport uit Hirosjima PRIjS VOEDERCRANEN EN VEEKOEKEN LAGER Kleine boerenprobleem blijft bestaan Weerbericht „Door cle Eeuwen Trouw" richt zich tot Beel Brits vlootbezoek werd uitgesteld Politiek gekrakeel verstomt snel Spanning in Den Haag Fusie Voormalig Verzei Nederland enExPoGe? STAALSTAKING BRACHT ARBEIDERS WINST Rebellen veroverden Birmees oorlogsschip I Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 et. p. mm. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6 05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49 ^A een vrU verwarde en rumoerige bijeenkomst, is de Nationale Conventie der Democratische Party gisteren te Chicago overgegaan tot de stemmingen voor de candidaat der party voor de presidentsverkiezingen. Aanvankelijk had senator Kefauver de leiding, doch gouverneur Stevenson wist hem voorbij te streven, toen op de bekende wijze vele stemmen werden overgeheveld en Harriman zich als candidaat terugtrok met de verklaring Stevenson te zullen steunen. Ten slotte gaf Kefauver de Californische delegatie vrijheid om haar 68 stemmen op Steven son uit te brengen, waardoor deze de vereiste meerderheid van stemmen behaal de. De telling gaf aan het slot van de stemming 611 stemmen voor Stevenson aan (het vereiste minimum is 616), doch verscheidene delegaties maakten nog aan stalten haar stemming te wüzigen. ALVORENS het tot een stemming "kwam, stichtte de onenigheid tussen de delegaties van de Noordelijke en de Zuidehjke staten, waarby zoals be kend de z.g. kwestie der burgerrech ten (negers) in het geding is, opnieuw veel verwarring. Voorzitter Rayburn bepaalde, dat de delegatie van Louisia- na, Virginia en Zuid-Carolina, die ge weigerd hadden de belofte van trouw af te leggen, die inhoudt dat de partij- candidaten, wie dat ook mogen zijn, moeten worden gesteund niet aan de stemming zouden mogen deelnemen. Na een ogenblik van grote verwarring stelde een afgevaardigde voor de dele gatie van Virginia het stemrecht tóch te geven. Het voorstel werd na stemming aangenomen. Uit pro test verliet de delegatie van Zuid-Da- kota de vergadering. Na de installatie van de delegatie uit Virginia werd de candidaatstelling hervat. Men kwam daarmede gistermiddag om twee uur klaar, al had het maar weinig ge scheeld of er waren hier en daar STEVENSON Tegenstander van Ike President Truman heeft gisteren be paald dat Denemarken Amerikaanse hulp zal blyven ontvangen, ondanks het leveren door een Deense scheeps bouwmaatschappij van een 13.000 ton metende tankboot aan de Sowjet-Unie De levering van tankboten aan com munistische staten is door het Congres verboden, daar deze vaartuigen als strategisch materiaal worden be schouwd. Het contract voor de levering was echter reeds ongeveer twee jaar vóór het van kracht worden van de desbetreffende Amerikaanse wet ge tekend. vechtpartijen ontstaan. Daarna werd de vergadering enige tijd verdaagd al vorens tot stemmingen voor de partij- candidaat voor het presidentschap zou worden overgegaan. Gouverneur Stevenson heeft het door bepaalde politici aan hem gedane verzoek om senator Kefauver als can didaat voor het vice-presidentschap naast zich te aanvaarden, indien hyzelf tot candidaat voor het presidentschap wordt benoemd, van de hand gewezen. Duclos' hechtenis in het geding Vier buitenlandse rechtskundigen, een Italiaan, twee Belgen en een Ne derlandse (mej. mr C. Enthoven) heb ben in Juni Engeland bezocht, met de bedoeling met de vooraanstaande, uiterst linkse Britse jurist Pritt te spreken over de zaak-Duclos (de plaatsvervangend leider der Franse communistische partij, die enige tijd in hechtenis is gehouden). De vier ju risten zijn echter niet verder gekomen dan de Britse douane. Hun is de toe gang tot Engeland geweigerd. Het uiterst-linkse socialistische La gerhuislid Silverman wil nu de Britse minister van Binnenlande Zaken Max well Fyfe volgende week de vraag stellen waarom aan deze „vooraan staande buitenlandse rechtskundigen" de toegang tot Engeland is geweigerd. Pritt is voorzitter van de „interna tionale vereniging van democratische rechtskundigen". (Van onze Haagse redacteur). Voor de vierde keer zal een internationale luchtvaartshow op 2 en 3 Augustus tienduizenden naar het vliegveld Ypenburg tussen Den Haag en Delft lokken. De techniek staat niet stil en zo ergens, dan worden in de luchtvaart snelle vor deringen gemaakt. Dat is mede een van de oorzaken, dat er climax zit in de reeks van vliegfeesten, die reeds op Ypenburg gehouden is. Want de laatste snufjes worden er door zeer bekwame en zelfs door wereldvermaarde vliegers men denke aan het Amerikaanse stuntescadrille „The Skyblazers" getoond. Ook is het gelukt telkens weer een aantrekkelyk program samen te stellen. Dat voor 2 en 3 Augustus getuigt er opnieuw van. De commissie, die belast is met het onderzoek naar de gevolgen van atoom- bomaanvallen, heeft in ©en rapport bekendgemaakt, dat van dc 400.000 in- woner|s, die Hirosjima telde toen in Augustus 1945 een atoombom op de stad werd geworpen, er 282.000 het le ven hebben verloren, hetzij direct, het- zy in de loop van de volgende vyf jaar. Naar verluidt stelt de commissie thans een onderzoek in naar de oor zaken van het abnormaal grote aantal gevallen van1 leucemie, dat zich in de laatste tijd in het gebied van Hirosji ma heeft voorgedaan en dat mogelijk nog een gevolg is van de atoombom aanval. HONDERDSTE KRUPP-LOCOMOTIEF NAAR INDONESIË. De laatste van de honderd locomo tieven, die de Indonesische regering heeft besteld bij de firma Krupp in Essen, zal vandaag uit de Amsterdam se haven naar Indonesië vertrekken. De locomotief weegt 63 ton. In de Merwehaven te Rotterdam arriveerde Vrijdag het Amerikaanse ss „American Judge". Bij de lading bevonden zich 22 Shermantanks en vijf trucks van 2>/, ton voor het Nederlandse leger. De tanks zijn van het middelzware type, dat ook in Korea in gebruik is. Iedere tank is voorzien van een 75 mm kanon. Zij toerden gezonden ingevolge het „U.S. Mutual Defence Assistance Program". Straaljagers van verscheidene landen zullen weer in tomeloze vaart door de lucht suizen en gevaarlijke stunts laten zien. Amerika komt met zijn super forten en met „Sabre"-straaljagers, waarvan men verwacht, dat zij in een duikvluchtdemonstratie de snelheid van het geluid zullen overtreffen. Engeland toont zijn militaire en civiele vliegtui gen; Canada, Frankrijk, Zwitserland, Roemenië (met solo-acrobatiek door prins Constantin Cantacuzene), Zweden en België zetten allen hun beste beentje voor met zeer uiteenlopende nummers, waarin het parachute-springen en de luchtacrobatiek rijk vertegenwoordigd zijn. En natuurlijk Nederland, dat zelfs een défilé van een honderdtal straalja gers zal laten zien en voor verscheide ne andere, aantrekkelijke nummers op het programma zorgde. Het ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening deelt ons mede, dat dc prijzen voor voedergranen en veekoeken met ingang van 1 Augus tus zullen worden verlaagd. In verband met deze op handen zynde prysverla- ging kan worden verwacht, dat de ga rantieprijs voor baconvarkens binnen kort aan de nieuwe veevoederpryzen zal worden aangepast. Dr. M. Visser op congres te Barneveld t1~ J ISAH nnlllnr Op dc tweede dag van het Nationale Pluimveecongres, dat in het Concert gebouw te Barneveld gehouden wordt, is gisteren gesproken door dr M. A. J. Visser, hoofd afdeling Streekonderzoek van het Landbouweconomisch Insti tuut tc Den Haag, over „het sociogra fisch aspect van het kleine boerenbe drijf op de zandgronden in verband met de pluimveehoudery". Dr Visser merttte op, dat sinds 1948 naar verhouding de rundvee-, varkens- en kippcnstapcl op de kleine bedrijven het meest is uitgebreid. De beloning Verwachting tot hedenavond. VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking en over wegend droog weer. Zwakke tot matige Noordwestelijke wina. Ongeveer dezelfde middagtempe- raturen. Zondag: Zon op: 4.54, onder: 20.38. Maan op: 10.33,onder: 22.08. Maandag: Zon op: 4.55, onder. 20.36. Maan op: 12.06, onder: 22.20. per uur berekend liep echter wat terug Volgens dr Visser leent juist dit kleine bedrijf zich uitnemend voor de pluimveehouderij. Door de kleine vee stapel. kan de verzorging beter zijn, de kans op ziekten is kleiner en het risi co dus geringer. Het gebeurt meerma len, dat op een klein bedrijf het sier- geld hoger is dan het melkgeld. Sprekend over de rendabiliteit van de pluimveehouderij merkte dr Visser op, dat voor 1952 de kostprijs van het ei berekend is op 14 cent, inclusief ar beidsloon. Men kan dan rekenen op een standaarduurloon van f 0.98. Zou de gemiddelde opbrengst van de eieren per stuk minder zijn dan 14 cent, dan kan men dus niet meer spreken van een rendabel bedrijf. Zou de gemid delde opbrengst 15 cent zijn, dan stijgt daardoor 't standaarduurloon tot f 1.43 bij 16 cent tot f 1.88. Wel een bewijs, hóe belangrijk 1 cent in de pluimvee houderij is. Van hoeveel belang de pluimvee houderij ook voor het kleine bedrijf is toch' betekent zij slechts maar een kleine, gedeeltelyke oplossing van het kleine boerenprobleem. Bovendien dient men te bedenken, dat de winst kansen de laatste jaren kleiner gewor den zijn door de hoge kostprijs en grote risico's. Vakbekwaamheid, en daarmee het onderwijs op dit gebied, gaan steeds meer de voornaamste rol spelen. Deze luchtvaartshow van militaire, burger- en sportmachines wordt een van de grootste, die in Europa gehou den zijn. Er komen niet minder dan 14.000 zitplaatsen op Ypenburg. Het aantal etaanplaatsen is ontelbaar. Uit gebreide verkeersmaatregelen moeten getroffen worden. Op de langs het vliegveld lopende hoofdweg passeren normaal al 40.000 auto's per dag. Men behoeft niet te vragen, hoe de politie de handen vol zal hebben, als daar de zeer talrijke bezoekers van de Ilsy bij komen. Aandacht gevraagd voor het probleem Zuid-Molukken De stichting „Door de Eeuwen Trouw" heeft aan de kabinetsformateur, dr Beel, het volgende telegram verzon den: „Verzoeken u met grote klem bij het opstellen van een regeringsprogram bijzondere aandacht te besteden aan oplossing rechtvaardige strijd voor het recht van door Nederlandse rechters en Nederlandse vereniging voor internatio naal recht bij herhaling erkende repu bliek Zuid-Molukken, alsmede c.q. maatregelen ter voorlegging van dit vraagstuk aan de Veiligheidsraad over eenkomstig door „New York Times" 25 April 1952 verdedigd standpunt". Onder zeer grote belangstelling vierde de nestor van de Nederlandse bioscoopwereld, de heer Sol. J. Kins- bergen in Den Haag gisteren zijn 85ste verjaardag. Aan zijn woning werden talloze bloemstukken, gelukstelegram men, cadeaux en felicitatiebrieven be zorgd. 's Middags hield de jubilaris een receptie. Premier Aly Maher Pasja en maar schalk Naguib (de generaal is n.1. door de man, die hij aan het eerste minister schap hielp tot maarschalk bevorderd) gaan nog steeds voort om de positie, waarin zij zich door de staatsgreep heb ben weten te plaatsen, te verstevigen. De Egyptische legerautoriteiten hebben in Cairo drie generaals en twee kolo nels laten arresteren, die „de openbare orde" zouden hebben willen verstoren. De gearresteerden zy'n alle officieren van politie. De taak der openbare orde wordt overigens geleidelyk weer door de politie van het leger overgenomen. Naguib heeft verklaard, dat de positie van de koning ongewijzigd is en dat er geen pogingen gedaan zullen worden om hét staatsbestel te veranderen. Egypte is een constitutionele monarchie, zo zeide hij. Wel hebben vijf leden van de staf van Faroek hun ontslag gevraagd en gekregen. Hieronder bevinden zich o.a. de particuliere piloot en de lyfarts van de koning. Hoe snel de staatsgreep in Egypte wel in zijn werk is gegaan, wordt eerst thans vernomen. De stafchef van het leger, Farid Bey, had in de nacht van (Van onze parlementaire redacteur). r»E kabinetsformateur, prof. Beel, beeft Vrijdag de voorzitters van de Tweede Kamer-fracties van de P, v. d. A„ de K. V. P., de A. R. P. en de C. H. U. op het ministerie van Binnenlandse Zaken ontvangen, 's Ochtends sprak hij met mr Donker en later met prof. Romme, 's middags met dr Schouten en de heer Tila- nus. Naar verluidt is de formateur voornemens zich, alvorens nieuwe bespre kingen te voeren, nader te beraden over de situatie. Deze gang van zaken bevestigt de vrijwel algemeen reeds bestaande opvatting, dat prof. Beel allereerst van zins is te trachten het werkstuk, dat dr Drees onvol tooid heeft moeten laten, af te maken. Met andere woorden, dat ook hy streeft naar een vier-partyen-kabinet in de gisteren omschreven zin. Dit houdt uiteraard in, dat prof. Beel een oplossing zal moeten vinden voor het probleem van de zetelverdeling. Ongetwijfeld een zware taak, waar door de pu blicaties van het begin van deze week de posities vrywel verstard zyn met als gevolg, dat de verschillende partijen al heel moeilijk zonder meer of minder ern stig prestige-verlies concessies kunnen doen. enigermate spectaculaire compensatie TN sommige politieke kringen meent men echter te weten, dat de K.V.P. wel bereid zou zijn mede te werken aan een beperkte herverdeling der ze tels, mits ook de P.v.d.A. hier in mee zou willen gaan. In dit Verband ves tigt men er de aandacht op, dat dr Drees voor ogen stond de portefeuille van Buitenlandse Zaken aan een niet bij een politieke partij aangesloten vak minister te geven; een idee, waar onder anderen door het socialistische Parool met klem tegen is gewaarschuwd. Voorts wijst men in politieke kringen op de mogelijkheid om in combinatie met of naast een herverdeling van zetels, mocht prof. Beel zich aansluiten bij het voornemen van dr Drees inzake de bezetting van Sociale Zaken, op een of andere manier te komen tot een Op 1 en 2 Augustus zal het Voor malig Verzet Nederland (V.V.N.) in Diergaarde Blijdorp te Rotterdam zyn landelijk congres houden. Daar zal o.a. gesproken worden over een mogelijke fusie met Expoge. Op 1 Augustus is er in de Riv.eranal een reünie, waarop een duizendtal ver- zestrijders wordt verwacht. voor de Christellijk-sociale beweging. Het is, zo redeneert men, gezien de uit latingen van A.R.-zijde in de laatste da gen, wellicht mogelijk aldus een over brugging van het verschil in opvattin gen tussen de P.v.d.A. en de A.R. te be werkstelligen. Al ontveinst men zich geenszins, dat het concreet uitwerken van deze compensatie allesbehalve een voudig is. Overigens wacht men in Den Haag rustig, zij het in grote spanning, dc ko mende ontwikkelingen af. Het politiek gekrakeel tussen de verschillende par tijen en vooral tussen de P.v.d.A. en de K.V.P., dat in het begin van de week schier oorverdovend was, vermindert snel in heftigheid. Allerwege breekt opnieuw de overtuiging zich baan, dat nog lang niet alles verloren is en bo venal dat men elkander nodig heeft. Dit laatste ook en vooral met het oog op de algemene toestand van 's lands za ken/welke geen langer uitstel van de formatie van een kabinet gedoogt dan werkelijk noodzakelijk is. De rede van Tilanus VANZELFSPREKEND besteedde men Vrijdag in politieke kringen ook eni ge aandacht aan de redevoering, welke de heer Tilanus de vorige avond in Lunteren op de zomerconferentie van de C.H.Unie had gehouden. In verband met de opmerking van de heer Tilanus over het verschill in de A.R.-opvattin- gen van 1951 en 1952 inzake de belang rijkheid van de financiële en economi sche vraagstukken wees men erop, dat de situatie van 1951 in zeer vele op zichten geheel verschilt van de huidige. Toen een met name voor sociaal-econo mische aangelegenheden zeer gedetail leerd program, thans slechts richtlijnen en hoofdzaken; toen een kabinet voor een korte periode thans een in begin sel voor vier jaar. Bovendien bestonden ook in 1951 bij de A.R. bezwaren tegen de zetelverdeling, terwijl de interne reacties naar aanleiding van de toenma lige A.R.-houding en last not least de uitslag der verkiezingen thans hun in vloed doen gelden. Wat betreft het bezwaar tegen het bespreken van de zetelverdeling en de personen van de toekomstige ministers, geiyk dit onder meer en stellig niet uit sluitend door de A.R.-fractie plaats vond, wordt van verschillende zijden opgemerkt, dat men zich hier in prin cipe bij kan aansluiten. Maar wel vraagt men zich af, waarom de heer Tilanus niet eveneens bezwaar heeft gemaakt tegen het overleg der fracties inzake het program. Een zo scherpe scheiding als de C.H.-leider wil maken lussen program en zetelverdeling kan in de practijk immers niet worden ge maakt. Wil men dergelijke onderhande lingen niet, dan moet men op een aan- merkelyk eerder ogenblik halt zeggen! Dinsdag op Woensdag een aantal hoge officieren, die de opstandelingen wil den arresteren, bijeengeroepen voor een conferentie naar aanleiding van alar merende „abnormale activiteiten". Toen de bijeenkomst werd gehouden, drongen de opstandelingen het vertrek binnen en namen de gehele staf ge vangen. Vervolgens trokken de rebellen'naar de Abbassiakazerne in Cairo, waar zy hun hoofdkwartier vestigden en Inm troepen verzamelden om de stad te .be zetten. Om drie uur 's morgens' waren zy daarmee gereed. Bij het aanbreken van de dag had Naguib geheel de hoofdstad in zijn macht en pas toen besefte de regering in de zomerresi dentie Alexandrië de belangrijkheid van-het gebeuren. Om half acht des morgens werden door de opstandelin gen voor de radio proclamaties omge roepen en reed maarschalk Naguib langs alle legerkampen in de stad en werd overal met groot enthousiasme begroet. BRITS CONTACT Het vlootbezoek dat Lord Louis Mount- batten dezer dagen aan Egypte zou brengen is uitgesteld. Generaal Robert- son, de opperbevelhebber der Britse strijdkrachten in het Nabije Oosten, is uit Londen, waar hy vertoefde voor het in ontvangst nemen van een koninklij ke onderscheiding, naar Egypte ver trokken. De Britse zaakgelastigde in Cairo, heeft een onderhoud gehad met Maher Pasja. De voorzitter van de vakbond van ar beiders in de Amerikaanse staalindus trie, Philip Murray, heeft gisteren de staking ook officiëel afgeiast. De pro ductie zal onmiddellyk worden hervat. Het staal van de nieuwe productie zal ten minste vijf dollar en twintig cents meer kosten dan daarvoor. Dit is een gevolg van de toegestane loonsver. hoging. Het is aannemelijk, dat nu de kosten van het levensonderhoud in de V. S. nog meer zullen stijgen. De loons verhoging bedraagt 16 ets. per uur. Zes algemene feestdagen zullen doorbetaald worden. Na vijftien jaar diensttijd heeft men recht op drie weken vacantie. Communistische opstandelingen heb ben zich, vijfhonderd kilometer ten Zuiden van- Rangoon, meester gemaakt van een Birmese kanonneerboot, die was uitgezonden om door hen bezette stellingen te beschieten. Het Birmese vlaggeschip „Mayu" is thans naar het zeegebied, waar dit voorviel, gezonden. Generaal Ridgway in Hellas Generaal Ridgway, die een reis maakt in Griekenland, inspecteert hier een detachement van de Griekse vloot.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1