Hongaarse 4-1 voorsprong omgezet in 4-4 Prima van het Nederlands waterpolozevental ■JKyBHH^HHnÉÉBnnnHBflrfyblw kil&v BH In de laatste minuut werd de Magyaren de zege ontfutseld Hollandse en Hongaarse meisjes zullen het zilver betwisten Af? ssasST ssc is mm L'W.: Tg Nederlandse kolonie danste van vreugde de czardas iiiiitiitun N.A.-finale? ^g|mM|Mim|1 MEDAILLEREGEN De finale-poule van het basketbaltornooi Amerikaanse recordbreeksiers favoriet Magyaren hielden wat in petto Hef iuisfe anfwoord DE STANDEN ZIJN. Waar is de grens? -ï Wmmmmmmgm (Speciale berichtgeving) yjELSINKl, 30 Juli. Er lopen rond het zwembassin „sportlieden" die aanwenaiwia9 nnnr tLe0.5essu'i,aüi thuis horen, ware het niet, dat hun aanwezigheid aaar een aanfluiting van net ookstornooi zou zijn. ?rer,;»tldZ VnaUi t6 ,Hpaarse zwem- en ïoaterpoloploeg, de bekende Jïti lo»? ,a Ralkl< dte de elementaire beginselen van captaincy niet kent en onder het woord „coach" alleen een rustbank blijkt te ver staan, behoort tot de exponent van deze „sportlieden", lieden, die even veel van sport en sportiviteit weten als een koe van jazz. Deze be kende, thans beruchte, trainer stapte vandaag na de waterpolowed- stnjd Nederland Hongarije op de Italiaanse scheidsrechter Regioni af, gaf hem een stomp in de maagstreek en voegde hem in het Duits enke le beledigende woorden als „Schwindler" en „Bandit" toe. Toen de „heer Rajki zich daarop tegen de aanvoerder van het Nederlandse zevental, Cor Braasem, keerde en Karei Lotsy, die toevallig in de buurt stond, tussen beide wilde komenkreeg ook de Nederlandse chef de viission een scheldpartij te verduren Het F.I.N,A.'bestuur, het incident besproken hebbende en overwegen de welke maatregelen genomen moesten worden, besloot de Hongaren een waarschuwing te gevendie geldt, voor alle deelnemende ploegen en 'waarbij werd bepaald, dat, mocht zich nogmaals een incident voor doen, de aanstichters daarvan onmiddellijk van verdere deelneming zullen worden uitgeschakeldn oo'* t r\+eet<yf>*>v teleurgesteld over de slappe houding van het F.I.N.A.-bestuur. diende een schriftelijk protest in, aangezien hij zich ernstig beledigd achtte door het op treden van de Hongaarse coach en het volstaan met een waarschuwing in dit geval niet voldoende achtte. QOK reeds voor de wedstrijd Nederland-Hongarije had het F.I.N.A.- bestuur 2 protesten behandeld. De Hongaren protesteerden n.l. te gen de aanwijzing van de Italiaan Regioni als scheidsrechter van de ontmoeting NederfandHongarije en maakten voorts bezwaar tegen het overspelen van NederlandZuid Slavië op Vrijdag a.s. Volgens de Hongaren zou het reglement voorschrijven, dat in een dergelijk geval een wedstrijd binnen 24 uur moet worden overgespeeld. De jury d'appel heeft in het reglement nergens een bepaling van dergelijke strekking kunnen ontdekken. Het Hongaarse protest werd derhalve afgewezen. Ook het eerste protest onderging hetzelfde lot, daar de jury d'appel geen redenen kon ontdekken waarom de Italiaanse scheidsrech ter Nederland- Hongarije met zou mogen leiden. De Nederlandse damesestafette ploeg voor de 4 x 100 meter vrije slag is i» Helsinki in üe finale geplaatst. V.l.n.r. Marie Vaeesen, Hannie Termeulen, Koos je Voorn en Irma Heyting-Schumacher (Speciale berichtgeving). HELSINKI, 30 Juli. De ver deling van de gouden, zilveren en bronzen medailles ziet er na 11 dagen als volgt uit: Goud Zilver Brons 1. Ver. Staten 31 16 2. Rusland 22 27 3. Zweden 10 12 4. Hongarije 10 8 5. Italië 6 6. Tsj.-Slow. 6 7. Frankrijk 5 8. Finland 5 9. Noorwegen 3 10. Australië 3 11. Zwitserland 2 12. Japan 2 13. Denemarken 2 14. Turkije 2 15. Jamaica 16. Canada 17. Z.-Afrika 1 18. India 1 19. Argentinië 1 20. Oostenrijk 1 21. Brazilië 1 22. N.-Zeeland 1 23. Zuid-Slavie 1 24. Luxemburg 1 25. Duitsland 0 26. Nederland 0 27. Gr. Britt. 0 28. Iran 0 29. Polen 0 30. Libanon 0 31. Belgie 0 32. Spanje 0 33. Trinidad 0 34. Venezuela 0 35. Uruguay 0 36. Korea 0 37. Egypte 0 38. Roemenie 0 39. Portugal 0 6 3 5 3 3 1 6 5 1 0 3 2 2 1 1 1 0 0 0 0 6 3 2 2 1 1 1 1 0 0 0 0 0 0 0 12 16 9 15 1 3 4 11 0 3 6 4 2 1 0 0 0 1 1 1 1 1 0 0 9 0 8 4 1 1 0 0 2 1 1 1 1 1 1 Speciale berichtgeving) HELSINKI, 30 Juli De vple bas ketbalteams, die hadden Ingeschreven voor het Olympisch tornooi ztfn door de zeef gegaan. Na de laatste spannen de party en tn de halve eindstryd zyn de ploegen van de Ver. Staten, Rus land, Uruguay en Argentinië In de fi nale-poule gekomen. De laatste uitslagen 6e halve fi nale waren: Rusland-Chlli 78-60, Ver. Staten-Brazllië 57-53, Uruguay-Ai- gentinië 66-65 (na verlenging), Bul- garye-Frankrijk 67-58. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 30 JULI Vier ranke Amerikaanse meisjes waren vanmor gen aan de start voor de 4x100 meter vröe slag verschenen in het besef, dat slechts disqualifieatie wegens te snel aflossen tussen hen en de finale zou kunnen staan. Evelyn Kawamoto, Jacquelina Lavine, Morilee Stepan en Joan Alderson losten echter uitstekend af en waren zo snel, dat door het Olympisch record, te Londen door een andere Amerikaanse ploeg gevestigd, een streep kon worden gehaald. De resolute Amerikaanse meisjes knabbel den 1.1 sec. van dat record af en stel den het op 4.28.1. De Nederlandse ploeg mocht in de zelfde serie starten. Koos- je van Voorn, Irma Heyting-Schu macher, Hannie Termeulen en Marie Louise Linnscn Vaessen werden ver slagen, maar met ere. Zij tikten 2.5 sec. later aan, waarmee zy echter na Amerika de beste tijd in de series no teerden. WIES LINSSEN-VAESSEN, die als eerste voor Nederland startte, was snel weg. Zij zwom uitstekend en tikte aan vóór het Amerikaanse meisje Eve lyn Kawamoto in een tijd die onder de 18 lag. Als tweede zwemster kon Koosje van Voorn zich handhaven, maar Hannie Termeulen, die er be grijpelijk niets voor voelde zich kort na de finale van de 100 m. nogmaals leeg te zwemmen, verloor een halve lengte op Marilee Stepan. Ook Irma Heyting-Schumacher zwom zeker van een finale plaats, zonder zich bijzonder in te spannen. De Amerikaanse liep Joan Alderson daardoor enkele meters uit. F de eerste serie kwam Hongarije met ietwat vreemde ploeg aan de start. Vreemd, omdat de Hongaren niet in de sterkste formatie verschenen. De tech nische commissie had Judith Ternes en Eva Skekely, beiden sneller dan Ma ria Littomerczky en Ilona Novak, ach ter de hand gehouden, kennelijk om deze meisjes voor de finale te sparen. De tijd van de Hongaarse meisjes, 4 min 32.5 geeft dan ook niet zoveel hou vast Wij weten echter dat de beste tij den van Katalyn Szoke, Judith Ternes en Ilona Novak in da series, halve fi- (Van een speciale verslaggever) HELSINKI, 30 Juli. „Wij zullen vechten. Vechten zolang er nog maar een kans is". Dit waren de woorden, waarmede Frans Kuyper gisteren het onver- kwikkeiyke FINA-ineident besloot en deze kernachtige voorspelling hebben zeven, door teleurstelling gebogen, maar niet gebroken Nederlandse waterpolo- spelers vanmiddag waar gemaakt. Vier goals tegen één was de score, waarmede het sterke Hongayüe naar een zekere zege scheen te zwemmen. Een achterstand van drie doelpunten in een wedstryd, welke reeds voor meer dan de helft was verstreken. Er was waarlijk alle reden om te vrezen, dat het Nederlandse zeven tal na het vierde doelpunt van de Magyaren ineen zou schrompelen tot een groepje lammeren op weg naar de slachtbank om tot goulasch-tartaar te worden gehakt. Maar in deze ogenschijniyk fatale minuut flitsten de woorden van Frans Kuyper door zeven hersenpannen: „W'y zullen vechten. Vechten zolang er nog maar een kans is". En er was een minuscuul klein kansje, dat Oranje de neder laag kon ontgaan. Deze mogeiykheid moest in de resterende minuten worden gehonoreerd. Het was een Hercules-taak, maar zy werd op indrukwekkende wqze volbracht. De Nederlanders beten zich vast in de laatste kans. De één infecteerde de ander met een verkwikkende vechtlust. Van Feggelen schoof zijn lange arm in de richting van de Hongaarse goalie en het was 2i. Korevaar, moegestreden in een hard gevecht, vergat zqn vermoeidheid en hervond de kracht om het net op zijn kwaliteit te testen met het derde Nederlandse doel punt Het scoringbord wees 34 en er waren nog enkele minuten te spelen. Door het zwemstadion klonk de rauwe kreet van Frans Kuyper: „En nu de gelijk maker". Kuyper had ook „vuur" kunnen commanderen, want als een torpedo schoot Van Feggelen door het water, een vertwijfelende Hongaarse mldachter in zün bcllenbaan latend. Als een spook op het middernachtelijk uur verscheen de zich oprichtende Nederlander voor de Hongaarse doelman. Als een bliksem flits doorboorde zqn schot het vijandeiyke bastion. Weinige tellen later wekte het fluitsignaal van maestro Rogioni de Nederlandse toeschouwers op tot een vurige vreugde-czardas, waarbij Beatrix en Irene met een enthousiast applaus voor een koninkiyke hegeleiding zorgden. J_|ET behoeft nauwelijks te worden vermeld, dat het een zeer zware wedstrijd is geweest. Zes stevig ge bouwde Hongaarse zwaargewichten pasten een streng doorgevoerde dek king toe, waartegen de Oranje-ploeg aanvankelijk het juiste tegenspel niet kon vinden. In de eerste helft waren de Magyaren beslist sterker en zij draalden niet om dat overwicht in pun ten uit te drukken. INE Hongaren namen de leiding, toen u Bijlsma en Gyarmati in hun al te grote ijver elkaar zo erg in de haren zaten, dat de scheidsrechter beide spe lers het water uitzond. Scheidsrechter bal dus. Midvoor Szivos bemachtigde het leer op het moment dat hij zijn rug naar Van Gelder had toegekeerd. Geen bezwaar voor deze Hongaarse techni cus. Met een verschrikkelijk hard, ach- terwaats schot passeerde hij de Neder landse goalie, die beslist kansloos was. De Hongaren waren hierna sneller, vooral ook met de balbehandeling. Bo vendien was hun samenspel beter ver zorgd en doelmatiger. In het Neder landse zevental en vooral in de defen sie ontbrak nog het vertrouwen in eigen kunnen. De Hongaren profiteer den van de weifelingen en onzeker heden toen Markovics een pass van Smol naar Van Feggelen onderschepte en in een snelle rush naar het doelge bied van de Nederlanders spurtte, zon der dat één van de verdedigers ook maar van plan was In te grijpen. Het schot van de Hongaar was niet best, mar toch greep Van Gelder grandioos mis. De bal verdween, tussen zijn armen door, voor d0 tweede maal in het net. De aanmoedigingskreten van de Nederlandse kolonie verstomden, het werd doodstil in de hoek waar de Nederlanders, nog verbolgen over de manier waarop de FINA met de regle menten meende te kunnen omspringen, bijeen waren gedrongen. „Nederland gaat een zekere nederlaag tegemoet", was de gedachtengang van een ieder. Die overtuiging groeide toen een mi nuut later Gyarmati uit de Hongaarse verdediging weg zwom en met een strak schot Szivos in staat stelde met een fraaie doorslagbal het derde doel punt te scoren (03). "poch waren onze landgenoten in het veld niet veel zwakker en het was aan pech te wijten, dat Van Feggelen nales en finale waren 1.6.8; 1.7.1 en 1.7.8. Eva Skekely, de 200 meter kam pioene, zal dus 1.8 moeten zwemmen om de tijd van de Nederlanse estafette, vandaag gemaakt in de series te over treffen. Wij weten ook dat de Neder landse ploeg zich niet volkomen heeft leeg gezwommen, zodat tussen deze te ams een spannende strijd om de zilve ren medaille is te verwachten. Het is niet waarschijnlijk dat een van de an dere ploegen zich in deze strijd zal mengen. Van de andere ploegen was Groot Brittanië met 4.36 de snelste en dat is te kort om aanspraken op het metaal der ere te kunnen maken. Voor de finale werden geplaatst, Hongarije, Nederland, Verenigde Sta ten, Groot Brittannië, Denemarken, Zweden, Duitsland en Frankrijk. Eerste serie: 1 Hongarije 4 min. 32.5 sec.; 2 Groot Brittannië 4 min 36.0 sec; 3 Denemarken 4 min. 36.4 sec. 4 Duits land 4 min. 42.7 sec.; 5 Italië 4 min 52.6 sec.; 6 Japan 4 min. 54.0 sec. Tweede serie: 1 Ver. Staten 4 min. 28.1 sec.;2 Nederland 4 min. 30.6 sec. 3 Zwe den 4 min. 38.1 sec.; 4 Frankrijk 4 min 42.0 sec.; 5 Canada 4 min. 54.8 sec. 6 België 4 min. 54.8 sec.; 7 Finland 4 4 min. 56.0 sec. niet kon scoren, toen hy twee goed ge- geplaatste ballen tegen de paal door sloeg. lljj kreeg r.yn derde kans, nadat Bolvari, wegens een zware overtre ding tegen Byisma, uit liet water werd gezonden. Een snelle combinatie tussen Braasem, Smol en Van Fegge len was de Hongaren te machtig. (1-8). MA de hervatting moest Braasem op de kant toezien hoe Karpati vrien delijk knikte omdat de Nederlandse defensie hem te veel vrijheid schonk. De Hongaar greep de bal en met een machtige zwaai van zijn rechterarm deponeerde hij de bal voor de. vierde maal achter de tevergeefs opspringen de Van Gelder. Misschien hadden de Hongaren nu de ineenstorting van het Nederlands zevental verwacht. Die kwam echter niet. Integendeel, alsof de overwinning voor het grijpen lag, trok Nederland naar voren. Deze knapen hadden niets meer te verliezen en alles te winnen. Langzaam maar zeker werden de schermutselingen voor het Hongaarse doel talrijker, maar vooral hachelijker. In hun al te verwoedde pogingen de voorsprong te handhaven, gingen de Hongaren te ver, met het gevolg dat Markovics naar de kant werd verwe zen. Het Nederlands zevental is bij zonder sterk in het uitbuiten van een numerieke meerderheid en binnen enkele tellen verkleinde Van Feggelen de achterstand tot 42. Aangemoedigd door alles wat niet Hongaars was, zet ten Cor Braasem c.s. hun aanvallen voort. Korevaar onderschepte een hoge bal, wrong zich los van Karpati, om op de viermeter-lijn met een drukbal het Hongaarse doel te belagen. Mis, de bal ketste tegen de paal. Hevige teleurstel ling onder de Nederlanders op de tri bune. Maar Nijs Korevaar had alleen maar oog voor de bal, die in het veld terug sprong. VoQrdat de Hongaarse verdedigers de tijd hadden om te rea geren was de Dordtenaar weggeflist en nu schoot hij raak, hard en zuiver (3-4). „£n nu de geiykniaker, jongens' schreeuwde Frans Kuyper van de kant. Zijn jongens, waarmee hy reeds verscheidene jaren trouw ieder week einde in het Sportfondsenbad-Oost sa men komt, stelden hem niet teleur, Met onweerstaanbare geestdrift en felheid trok de Oranjeploeg weer op het Hongaarse doel af. Die gelijkma ker moest spoedig komen, want er was nog slechts twee minuten te spe len. De Hongaren probeerden tijd te rekken door tot het oneindige met de bal te combineren. Soms werd de bal zelfs van het middenveld naar de doelman geplaatst en tot overmaat van ramp miste Van Feggelen twee maal een kans door de bal tegen de buitenkant van de paal te plaatsen. De strqd scheen voor Nederland ver loren. De tjjdwaarneraer keek al naar zijn chronometer, waarvan de wqzer de laatste seconden naderde. Voor het Nederlandse doel l ieeg Bijlsma een vrije bal te nemen. Snel plaatste hy naar Braasem en zonder zich te be denken schoot de aanvoerder van het zevental naar zyn midvoor, Van Feg gelen. Slechts een fractie van een se conde werd de Amsterdammer vry- gelaten. Vliegensvlug greep hy de bal en met een flits schoot zijn lange arm uitgoal (4-4). Precies op tjjd. HELSINKI, 30 Juli Rusland heeft In groep B van het waterpolotornool in een felle kamp, Zuidslavië een 3-3 gelijk spel afgevvongen, een uitslag waarvan Hongarije het meeste voor deel heeft. Dat Italië niet meer zo sterk is als enkele jaren geleden, blijkt uit het feit. dat zy de Spanjaarden in groep A slechts met de grootste krachtsinspanning de baas konden blijven. Met het kleinst mogeiyke ver- sehil, 2-1, w erden de Span jaarden ver slagen. België werd in deze groep op verrassende wijze door de Verenigde Stalen met 4-2 geklopt. De standen zjjn thans als volgt: Poule A: Hongarije 2 1 1 0 3 9—7 Nederland 1 0 1 0 1 44 Zuid Slavië 1 0 1 0 1 3—3 Rusland 2 0 1 1 1 6—8 Poule B: Italië 2 2 0 0 4 7—5 Ver. Staten 2 1 0 1 2 8—7 België 2 1 0 1 2 7—8 Spanje 2 0 0 2 0 5—7 vaf irfTTróiWil' i V- Na een achterstand van 1—3 in de eerste helft heeft het Nederlands wa terpolozevental in de tweede helft van de waterpoloïiiedstrijd tegen Hon garije een gelijk spel (44) uit het vuur gesleept. Hier zien we het mo ment waarop van Feggelen de gelijkpiaker voor Nederland tot stand brengt handeling lazen, dan heeft een poema I in volle sprint 'n snelheid van 140 km., 1 hetgeen wil zeggen: 100 M. in rond 2.5 ecJesse Owens heeft eens wedstrij- en gelopen tegen renpaarden. Hij •alde royaal! En dan zeggen wij niets m zwaluwen, meeuwen en ander ge- igelte, dat tot de natuur zelve be- 'iort Zouden om deze redenen de volgen- - Olympische Spelen aan spanning iboeten? Welnee: de spanning ligt 'iet in de records, maar in de spor tieve strijd van mens tegen mens. Het record is fraaihet is voor het slagen van een sportfeest als Olympiche Spe len gelukkig niet essentieel. Dij het nagaan van de resultaten van de Olympische Spelen zal bij velen tot onze vreugde hebben ook niet- sport-enihousiasten onze Olympische reportages „gegeten" de vraag zijn opgekomen of er dan kennelijk geen eind is aan de kracht der menselijke vermogens. Voorwaar een interessante vraag, omdat uit een eventueel ant woord tevens zal zijn af te leiden of de geweldige, toegespitste strijd om wereld- en Olympische records in de laatste jaren zijn hoogtepunt en dus zijn eindpunt heeft bereikt. Men is er bij het zoeken naar een antwoord zeker niet door uitsluitend uit te zoeken indien dit al mogelijk zou zijn waar de physieke grens van de mens ligt. Is er wel een abso lute loopsnelheid, zwemsnelheid, een spronghoogte te bepalen? Wij doen er, geloven wij, goed aan deze kwestie te benaderen volgens de regelen van de logica. De eerste vraag is dan, van welke factoren een athleet op een wedstrijd afhankelijk is. Daar zijn: 1. persoonlijke aanleg; 2. training 3. techniek; 4. conditie; 5. omstandig heden van buiten af. 1. PERSOONLIJKE AANLEG. Er is geen twijfel aan, dat de moderne mens langzaam maar zeker verder van de natuur af komt te staan. Hij dege nereert om zo te zeggen naargelang van de gemakken, die deze tijd hem dagelijks biedt. Wie nagaat ftoeueel vertegenwoordigers van gekleurde rassen voor hun land prijzen behaal den, zal tot de overtuiging komen, dat deze resultaten min of meer een ge volg zijn van afkomst en geboorte van de athleet: hoever staat deze van de natuur af. 2. TRAINING. Is deze persoonlijke aanleg aanwezig, dan zal lichamelijke training wonderen kunnen doen. De latent-aanwezige krachten moeten als het ware wakker worden gemaakt: de spieren, het hart en de longen. Boven dien zal de man met aanleg moeten leren onder alle omstandigheden mees ter te blijven over zijn zenuwen. Op dit vlak ligt ook de opmerking van Karei Lotsy over „hardheid", waar over wij al eerder schreven. 3. TECHNIEK. Het spreekt Wel van zelf, dat voor alle sporten een zekere vaardigheid wordt vereist. Om te leren lezen moet men het alfabet kennen! Bij tennis zijn dit de „grond-slagen", bij hockey de sticktechniek, bij hard lopen starten en finishen, bij zwem men starten en keren, bij polsstok- hoog de aanloop en de afzet enz. Vooral op het punt van dg zuivere techniek zijn de laatste jaren gron dige veranderingen doorgevoerd. Men denke aan de startblokjes voor de sprint, aan het „Kieferen" bij het zwemmen. Deze technische hulpmid delen hebben soms seconden winst gebracht. Het kan zelfs zijn, dat een nieuwe techniek een nieuw wedstrijd nummer tot gevolg heeft: schoolslag en butterfly! 4. CONDITIE. Een mens is maar een mens. Zelfs de best-getrainde athleet, met de natuurlijkste aanleg kan een offday hebben. Het wil dan eenvoudig niet lukken, hoezeer hij zijn uiterste best doet. Alle inspanning lijkt tever geefs. De wielrenner „staat dan stil", de zwemmer heeft lood in zijn armen, de sprinter struikelt na de start of loopt een horde omver en raakt uit balans. Gelukkig overigens, dat de mens maar een mens is en geen ma chine! 5. UITERLIJKE OMSTANDIGHEDEN Hieronder moeten wij rangschikken de kwaliteit van de sintelbanen, de warm te van zwemwater, de toestand van grasmatten bij voetbal en hockey. Maar ook de weersomstandigheden en de graad van opwinding, waarin de toeschouwende menigte zich bevindt. Wij geloven niet, dat het mogelijk is de athleet op al deze omstandigheden af te richten. Hij kan voor verrassin gen komen te staan, die hem ernstig belemmeren in de gooi naar een we reldprestatie. ^aten wij een ogenblik aannemen, dat al deze punten volmaakt zijn ver wezenlijkt. Is er dan aan de mense lijke prestatie geen grens? WIJ MENEN TE MOGEN ZEGGEN VAN WEL Wil leiden dit af uit het feit, dat gebleken is, dat sommige, onder vrijwel ideale omstandigheden van mens en mate- naai behaalde records niet meer be reikbaar blijken: de 10.2 sec. over 100 M. van Jesse Owens in 1936 in Berlijn; de 1.4.8 over 100 M. vrije slag van Willy den Ouden. Er zijn natuur lijk andere voorbeelden. Indien wij dit alles voor ogen hou den, dan is het geen wonder, dat de oude Grieken in het tempo van da trekschuit liepen en wij vandaag de dag nog wat superieur lachen om de snelheden, die dieren weten te berei ken. Herinneren wij het ons goed, wat wij eens in een desbetreffende ver- (Zie vervolg kotam s)

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3