Geen uitbreiding van Tweede Kamer Hoofdbezwaar voor de P.v.d.A. was splitsing Sociale Zaken Minister Beel lijdt een grote nederlaag De ongeregeldheden in het Belgische leger Mossadeq wil de vrije hand Vele argumenten tegen voorstel Stinkend schuim tegen oproer Labour-fractie in het Lagerhuis acht goedkeuring voortijdig Ex-koning Faroek blijft voorlopig op het Italiaanse Capri Thans een extra-parlementair kabinet? De Nederlandsche Bank verlaagt haar rentetarieven met een half procent Exportverbod voor vee opgeheven Vrij3aR T Augustus 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No'11479 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel,Wieringen en Anna Paulowna EERSTE KAMER WERKT GRONDWETSHERZIENING AF debenzine gedaan Wie heeft er suiker in Soldatesk protest tegen verlenging diensttijd De Conventie van Bonn Eden: Uitstel nadelig voor de vrede" Bevan krijgt reprimande van Attlee Verklaring in Lagerhuis wekt consternatie Weerbericht Meesterlijke verdediging Voor de uitvoering Moeder en zuster van Sjah vertrekken naar VS van zijn programma Geen verborgen fortuin RONDOM DE KABINETSFORMATIE „Offers" die niet werden gecompenseerd Wederom verbetering in deviezenpositie Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU; Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen ƒ0 49 V.im.'J JVfet krachtige waterkanonnen uit geruste afdelingen van Westduitse politie, die speciaal belast zijn met het optreden bij ongeregeldheden, hebben proeven genomen met een nog doeltreffender wapen om wan ordelijkheden tegen te gaan. De enorme watertanks werden gevuld met een substantie „stinkend schuim" genaamd welke over een afstand van 45 meter kan worden gespoten. Reeds een hand vol schuim in het gezicht doet de ogen sterk tranen. Mond en neus gaten raken verstopt. Bovendien verspreidt het goedje een ondra gelijke stank, welke afkomstig is van bepaalde dierlijke productèn, Wbelke aan de substantie zijn toe gevoegd. Westduitse politieman nen, die witte rubber jassen en helmen dragen, krijgen hier tij dens een proefneming een stort bad met het kwalijk riekende anti- oproer wapen. Thans zijn enkele bijzonderheden he kend geworden over de ongeregeldhe den in het Belgische leger tengevolge van ontevredenheid over de verlenging van de diensttijd tot 24 maanden. Te Etterbeek, in de omgeving van Brussel, hebben manschappen enkele ruiten verbrijzeld, waarna de soldaten in de kazernes geconsigneerd werden. De Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, heeft gisteren in het debat over de conventies van Bonn in het Lagerhuis verklaard, dat uitstel van goedkeuring door het Huis de zaak Van de vrede zou benadelen en dat dit noch in Engelands noch in Europa's be lang zou zijn. De conventie, aldus Eden, benadert onder de huidige omstandig heden het meest een vredesverdrag met Duitsland. Eden geloofde niet, dat in Engeland, Frankrijk, of de V.S. de wil bestaat de bezetting voor onbepaalde tijd te laten voortduren. Dit zou extremistische ele menten in Duitsland aanmoedigen en de enige kans om het land te hereni gen verloren doen gaan. Het alternatief De Labour-Ieider, Clement Attlee, heeft in het Lagerhuis een persoonlij ke verklaring afgelegd, waarin hij Aneurin Bevan, de leider der radicale Labour-groep, verwijt in het Lager huis mededelingen te hebben gedaan over gebeurtenissen in het kabinet van Attlee, waarvan hij toen lid was. Er was „consternatie" onder de leden der Labour-fraetie te bespeuren. Bevan heeft Woensdag in het La gerhuisdebat over de economie van het land onthullingen gedaan over een regeringsverklaring van Attlee, toen hij nog premier was. Op aandringen van Bevan, zo naa hij gezegd, had Attlee in zijn rede enig voorbehoud gemaakt met betrek king tot de prijsstijgingen en de in vloed, welke de snelle ontwikkeling van de Amerikaanse oorlogsmachine op de Britse nerhewapeningsoapaci- teit zou kunnen hebben. Bevan zeide in een persoonlijke verklaring op Attlee's verwijt te zul len reageren. De Westduitse regering heeft toe stemming verleend voor de invoer van boter uit Denemarken, Nederland, Noorwegen en Zweden tot een totaal bedrag van 2.4 millioen mark, teneinde de binnenlandse boterprijs te drukken. Verwachting tot hedenavond: VRIJ WARM Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien en kans op onweer. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vrij warm. Zaterdag; Zon op 5.03, onder 20.28 uur. Maan op 18.33. onder 0.07 uur. zou een regeling op Sowjet-voorwaar- den zijn, anders zouden er oneindig voortdurende onderhandelingen zijn, al dus Eden. Na Eden verklaarde de voormalige Labourminister van defensie, Emanuel Shinwell, dat het Huis werd gevraagd de conventies goed te keuren, voordat zelfs Frankrijk en Duitsland, de lan den die het meeste er bij betrokken zijn, dit gedaan hebben. Goedkeuring zou voortijdig zijn. Belangrijke kwesties aangaande financiering, wapenproductie en de betrekkingen met de Noordatlan- tische verdragsorganisatie moeten nog worden geregeld, aldus Shinwell. ,Het zou onverstandig zijn twaalf Duitse di visies te willen opbouwen, voordat de Fransen er tien hebben." (Van onze parlementaire redacteur) £JE kabinetsformateur prof. Beel leed Donderdagavond opnieuw een nederlaag, ditmaal in zijn hoedanigheid van minister van Binnenlandse Zaken. Het wets ontwerp tot uitleiding van het aantal leden van de Tweede Kamer behaalde in de Eerste Kamer namelijk niet de voor een Grondwetswijziging vereiste meerderheid van twee-derde der uitgebrachte stemmen. De uitslag, der stemming was 28 tegen 17. Tegen stemden alle zes CH-Ieden, de drie aanwezige VVD- Ieden (de heer Wendelaar was afwezig), de AR-leden Algra, Diepenhorst, Helle- ma en Rip, alsmede de heren Kropman, Van Lieshout en Verhey van de KVP en de heer Cammelbeek van de PvdA. Mej. Tjeenk Willink van de PvdA. die eerst van plan was tegen te stemmen, Het zich alsnog door minister Beel over tuigen. Zij onderstreepte hiermee, gelijk zij zelf betoogde, wel zeer duidelijk de waardeloosheid van een eventuele srtemoverdracht. DEZE stemoverdracht, waartoe het ontwerp in principe de mogelijkheid opende, -vormde tezamen met de verla ging van het quotum der beide Kamers, de onkosten van een eventuele uitbrei ding en het vooral voor de VVD zwaar wegende argument van de dreigende verstoring van het evenwicht tussen de Eerste- en de Tweede Kamer, de voor naamste argumenten van de tegenstan ders van het ontwerp. Zo noemde de heer Kropman de stemoverdracht een „vlek in de Grondwet". Mej.. Tjeenk Willink deelde mee, dat in de PvdA- fractie twee groepen bestonden, name lijk „de bedroefden" en „de ernstig be- In de Citadelkazerne te Luik zijn soldaten niet op het ochtendappèl ver schenen en ondanks het intrekken van de avondpermissie des avonds in ru moerige groepen de stad ingetrokken. Onder de bezettingstroepen in Duits land, in een kazerne te Keulen, deden zich eveneens incidenten voor. Er moest van traangas gebruik gemaakt worden om te verhinderen, dat de be togers de gevangenis bestormden. Het bureau van de socialistische vak bond heeft zich solidair verklaard met „de zonen van de arbeidersklasse, die zich op het ogenblik onder de wape nen bevinden en het slachtoffer zijn van een partijdige wetgeving". Wel waarschuwt de vakbond tegen commu nistische agitatie. Volgens het Brusselse blad „La.jQ-iH* heeft een ernstige en klaarblijkelijk voorbereide sabotage ais gevolg gehad, dat dertig vrachtauto's niet meer kon den rijden. Men had suiker in de ben zine geworpen, waardoor meer dan 5000 liter benzine werd vernield. In de een heden zijn verschillende veiligheids maatregelen getroffen om een herhaling van dusdanige gebeurtenissen te voor komen. Wat de incidenten btereft, die zich hebben voorgedaan in de Dellbruck- kazerne te- Keulen, wordt op het Bel gische ijiinisterie van defensie verno men, dat slechts drie of vier soldaten de kazerne verlaten hadden. Een jeep werd omgeworpen en dit gebeurde in de ka zerne. Tenslotte wordt eveneens het bericht tegengesproken van een manifestatie, die zou hebben plaatsgehad in het ten tenkamp, opgericht voor de Rolinkazer- ne te Etterbeek. zwaarden". Uit naam van laatstgenoem den sprekend, verzette zij zich tegen de gehele gang van zaken rondom deze Grondwetsherziening als „een onwaar dig gemorrel aan het fundament van ons staatsrecht", waaraan met meer doordachtheid en deskundigheid had moeten worden gewerkt. Minister Beel onderstreepte vele der gemaakte opmerkingen over de waarde der Grondwet en over de gevolgde werkwijze bij de herziening. Hij wees er echter op, dat hij er als het ware midden in was gevallen en „dit was stellig geen plezierige taak voor mij, maar ik achtte mij hiertoe verplicht". Hij zette nogmaals de voordelen van en de motieven voor een uitbreiding van de Tweede Kamer uiteen, namelijk: de middelgrote en kleine fracties zullen haar taak beter aan kunnen. De bevol king is sinds 1887 zeer aanzienlijk toe genomen, waarbij nog komt, dat sinds dien ook de vrouwen kiesrecht hebben gekregen. Het internationale werk der volksvertegenwoordiging is zeer toege nomen. Het is dringend geboden dat de volksvertegenwoordigers worden ont last, opdat zij beter in het volksleven kunnen staan, en aldus nauwer contact hebben met wat er onder het volk leeft. In dit verband achtte hij de aan een uitbreiding verbonden kosten ten volle verantwoord. Zijn verdediging, welke evenals de rest van het debat bijzonder het aanhoren waard was, mocht echter niet baten. Op de tribune was een talrijk pu bliek aanwezig. Wij merkten onder de toehoorders ook enkele, bij een uit breiding van de Tweede Kamer kans makende candidaat-Kamerleden op. Dr. Mossadeq heeft bjj de Perzische Kamer een wetsontwerp ingediend, waarin de meest uitgebreide bevoegd heden voor de uitvoering van het twee dagen geleden goedgekeurde rege ringsprogram worden aangevraagd. Het program omvat de herziening van de kieswetten, wijziging van de rech- Ex-koning Faroek heeft in een ver klaring voor de pe»rs medegedeeld, dat hjj nog niet weet, waar lijj zich zal vestigen. Dat zal alleen niet achter het IJzeren gordijn zijn. Het gezel schap zal vermoedelijk enkele maan den op Capri blijven. „Wij gaan een kleine vacantie houden, de eerste sinds de dag dat ik koning werd", al dus Faroek, die verder verklaarde, dat hjj zich zelfs op zijn huwelijks reis met staatszaken had beziggehou den. m De ex-koning verklaarde verder, dat hij geen fortuin heeft meegenomen of verborgen en dat hij in den vervol ge zeer eenvoudig zal leven. De ver banning geldt alleen hemzelf. Zijn vrouw en kinderen zijn vrij om naar Egypte terug te keren als zij dat wensen. Generaal Naguib heeft verklaard, dat de gearresteerde legerofficieren zuilen worden vrijgelaten, met uitzon- (Van onze parlementaire redacteur) \TAN parlementaire socialistische zijde gaf men ons nog de volgende toelichting op de weigering van de Partü van de Arbeid om de kabinetsformateur steun te verlenen bij het formeren van een vier-partjjenkabinet. Sinds het begin van de huidige kabinetsformatie heeft de PvdA zich op het standpunt gesteld, dat hoewei de uitslag der verkiezingen voor deze partij a's uitermate gunstig moet worden beschouwd, zjj niet meer wil verlangen aan ministeriële invloed dan de partij in het thans demissionaire kabinet reeds bezit. Dit standpunt houdt echter tevens in, dat de PvdA er beslist ook niet op wil achteruitgaan, en bepaald vast wenst te houden aan de zetels welke zij reeds heeft. Kort gezegd: niets meer maar ook niets minder. in het geheel niets voor, te meer, waar in het verleden geen enkele partij zich ooit veel aan Sociale Zaken gelegen had laten liggen, maar men in andere politieke kringen thans plotseling tot de overtuiging schijnt te zijn gekomen, dat er in deze portefeuille „wat zit". Gegeven de op het ogenblik bestaande strijd rond Sociale Zaken waren de voorstellen van de formateur voor de PvdA te enen male onaanvaardbaar. TOCH betekent het voorstel van de 1 kabinetsformateur, prof. Beel, op verschillende punten een belangrijke achteruitgang. In de eerste plaats het verlies van de post van minister-presi dent, welke gezien de uitslag der ver kiezingen in belangrijke mate aange wezen mocht worden geacht voor dr. Drees. Gezien het feit, dat men een formateur moeilijk kan dwingen de post van minister-president aan een ander dan hemzelf toe te wijzen, heeft het ter kennis van prof. Beel gebrachte antwoord der PvdA.-fractie zich er toe bepaald, deze kwestie als wens, of zo men wil: als verzuchting, te stellen. Van een eis inzake de post van minis ter-president was bepaald geen sprake. Uiteraard was voor dit laatste verlies, waar men eventueel nog wilde be rusten, een behoorlijke en redelijk te achten compensiatie vereist. Doch inplaats van een dergelijke compensatie stelde de formateur voor de toekokst voor, de portefeuille van Sociale Zaken te halveren, door het in leven roepen van een nieuwe sociale portefeuille. Hier voelde de fractie van de PvdA. Het aanbieden van Justitie kon in deze geen compensatie worden geacht. In dit verband wees men er ook op, dat het brengen van „offers" voor de KVP geheel anders ligt dan voor de PvdA. Terwijl de KVP bereid is offers te brengen ter wille van een brede ba sis, is de PvdA desnoods na langdurig overleg bereid tot een brede basis, maar stellig niet ten koste van bepaalde offers. Ten slotte merkte men nog op, dat van de kant van de PvdA-fracties de suggestie was gedaan, verder te praten en het beraad te heropenen. Dit was echter afgestuit op het ultimatieve ka rakter van de voorstellen van prof. Beel Geen parlementair kabinet. WIJ merken naar aanleiding van deze van socialistische zijde komende toelichting op, dat hoe men ook mag denken het in ieder geval thans wel duidelijk is, dat behoudens een plot selinge koerswijziging van een of meer der tot dusverre bij het overleg be trokken partijen, het vormen van een parlementair kabinet op dit ogenblik wel uitgesloten is. We hebben namelijk over de houding van de PvdA in deze de stellige indruk, dat een eventuele combinatie van de christelijke partijen met de VVD eveneens tot de politieke onmogelijkheden behoort. Dit zou tot gevolg hebben, dat voor het ogenblik moet worden gestreefd naar het vor men van een extra-parlementair ka binet, d.w.z. een kabinet, dat wordt ge vormd zonder de officiële medewerking van twee of meer der fracties en dat dientengevolge slechts weinig of in het geheel geen vaste steun van verwante politieke groepen kan verwachten. In dit verband herinneren vflj er aan. dat zowel een hoofdartikel van de hand van prof. Romme als een hoofdartikel in het AR dagblad Trouw enkele dagen geleden reeds een oplossing in deze richting besprak. Aan de andere kant is bekend, dat de PvdA die kant be slist niet op wil. Toch moeten de PvdA-fracties deze mogelijkheid bij haar weigering heb ben overwogen, en er dus ook aan heb ben gedacht, dat zij zodoende wellicht in de oppositie terecht zouden kunnen komen. Of dit laatste in het algemeen belang zal zijn, betwijfelen wij echter ten sterkste. In politieke kringen vraagt men zich af, of prof. Beel, niet tegenstaande zijn ruime opdracht, welke de aangewezen persoon is, voor de formatie van een extra-parlemen tair kabinet. Vifij algemeen houdt men dan ook rekening met de mogelijkheid, dat hjj, zodra H.M. de Koningin zal zijn teruggekeerd, zijn opdracht terug zal geven. Als laatste middel ter op lossing van de huidige, bijzonder on overzichtelijke situatie beschouwen enkelen een eventuele opdracht aan dr. Drees en prof. Beel tezamen. dering van enkelen, die zullen moeten terechtstaan. Geleidelijk aan zullen de gemoderniseerde strijdkrachten uit Cairo en Alexandrië worden terugge trokken. De Unie van Asjraf,- een genoot schap van afstammelingen van Mo hammed, heeft besloten, ex-koning Faroek de hem in Mei verleende titel El Sayed te ontnemen. Deze was hem verleend, omdat zijn afstamming van de profeet was komen vast te staan. teljjke macht en het onderwijs en ver betering van de levensomstandighe den van het volk. De middelen hier voor moeten worden verkregen uit verlaging der regeringsuitgaven, ver hoging der belastingen en de verkoop van olie. Wordt het voorstel aange nomen, dan heeft de regering gedu rende zes maanden de vrije hand. De zuster van de Sjah van Perzië, prinses Asjraf, zal Zondag met haar echtgenoot naar de Verenigde Staten vertrekken. De moeder van de Sjah gaat met hen mee. Hun vertrek moet volgens de Times worden beschouwd als een gevolg van Mossadeqs klacht, dat de koningin-moeder en de prinses aanhangsters waren van Soeltaneh en van andere tegenstanders van de pre mier. Ook vertrekt Zondag de nieuwe chef van de generale staf, generaal Yaz- danpanah, naar Amerika, voor een „geneeskundige behandeling" naar het heet, maar vermoedelijk omdat Mos sadeq zijn greep op het leger wil ver sterken. De afgetreden koning Faroek van Egypte (llnks± en ex-koningin Narriman bij hun aankomst op Capri, waar zij vermoedelijk enige dagen zullen verblijven DE Nederlandse Bank heeft' met in- gang van 1 Augustus haar rente tarieven met een half procent verlaagd cn daarmee voor de tweede maal dit jaar tot 'n verlaging van 't disconto be sloten. De rentebrieven zijn thans als volgt vastgesteld: wisseldisconto 3 pro- vercent (tot dusver 3'A procent); pro messendisconto 3'A procent (tot dusver 4 procent); rente voor voorschotten in rekeningcourant en beleningen: voor particulieren 4'A procent (tot dusver 5 procent), idem voor anderen 3Vz pro cent (lot dusver 4 procent). De vorige verlaging op 22 Januari be droeg eveneens een half procent. Zij hield verband met de verbetering van onze deviezenpositie. Nadien is ons de- viezenbezit blijven aangroeien. Deze week heeft het gezamenlijke bezit aan goud en deviezen een hoogtepunt ver kregen van bijna drie milliard gulden. Onder invloed hiervan en het mede daardoor internationaal toegenomen vertrouwen in de positie van de gulden heeft de Nederlandse Bank er toe kun nen besluiten thans wederom de tarie ven met een half procent te verlagen. De maatregel wordt in geld- en bank- kringen algemeen toegejuicht en tevens gezien als een begrijpelijke aanpassing aan het rentegamma en de situatie op de geldmarkt. Het ministerie van Financiën heeft meegedeeld, dat ook het disconto resp. de rente, waartegen de agent van het ministerie te Amsterdam schatkistpro messen en schatkistbiljetten afgeeft, met ingang van .1 Augustus wordt ver laagd. De directeur van de veeartsentfkun- dige dienst heeft zijn bezwaren tegen dc opheffing van het vorig jaar Octo- ber ingestelde exportverbod ingetrok ken, zodat het bedrijfschap voor vee en vlees van nu af aan weer in de ge legenheid is machtiging voor de uitvoer van rundvee te verstrekken. Reeds enige tijd geleden heeft het mi nisterie van landbouw, visserij en voed selvoorziening meegedeeld, dat reke ning kon worden gehouden met een spoedige opheffing van het bestaande exportverbod in verband met het gun stige verloop van het mond- en klauw zeer m ons land.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1