is geen goud voor de Nederlanders Joan Harrison ontnam Geertje handslag de eerste plaats op r De Russen voor de iweede maal verslagen Delia Meulenkamp vergeet Holland niet Ook Joke de Korte werd met centimeter verslagen een Verdienstelijke 4-2 zege in een faire wedstrijd Het moet sport blijven Prins op soirée in Helsinki mgggm WkmÊbwbm Ria van der Horst zou keerpunt hebben gemist ONDANKS ZILVER. GEEN GEJUBEL "N Oost-Westfinale in het basketballtournooi JAN STENDER: Britse achtervolgingsploeg naar Amsterdam Draw tegen Zuid Siavie is voldoende Rudi van Feggelen was zijn schoi kwijt Op heinippertjewerd zij Amerikaanse VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1953 SHBHB9H9BB9985BBi i,."r - (Van een speciale verslaggever) HELSINKI, 31 Juli. -— Wij hebben ons vanmiddag bij herhaling de woorden van Pierre de Coubertin, stichter van de moderne Olympische Spelen, in her innering moeten brengen: Het is belangrijker om deel te nemen, dan om te zegevieren Slechts deze verheven doelstelling kan ons troost brengen voor de teleurstelling, welke Nederland op de 100 meter rugslag voor dames te slikken kreeg. Geertje Wielema, gestart voor goud, eindigde op de tweede trede van het ere-rostrum, niet boven zich op het hoogste platform de Zuidafrikaanse Joan Harrison. Het Hilversumse melske, dat in haar serie een nieuw Olympisch re cord op haar naam bracht, kwam vanmiddag in conflict met de kurken, welke baar baan markeerden. Hoe zij ook probeerde de touwen te vermijden, de kur ken werkten nu eenmaal als een magneet op haar. Deze handicap kostte Geertje enkele tienden van seconden, juist voldoende om Joan Harrison gelegenheid te geven haar krullebol naast onze favoriete te steken. Beide zwemsters tikten ogenschijnlijk gelijktijdig aan. De jury beraadslaagde tien minuten om te be slissen hoe de eindstand was. Toen kwam het bericht, dat Joan Harrison had gewonnen en Geertje Wielema als tweede was geëindigd. Het tijdsverschil van 0,2 seconde was gezien de close finish onbegrijpelijk. Tweetiende seconde Is in een zwemwedstrijd merkbaar. In deze finish was evenwel bijna niet te be palen welke hand het eerste de basiswand raakte. Dat Joan winnares was ac- coord, maar dan toch zeker niet met zo'n betrekkelijk grote voorsprong. In dé goidrush van Geertje en Joan verloor men onze beide andere finalisten, Joke de Korte en Ria van der Horst, uit het oog. Joke zwom een spannende race met Joan Stewart om de derde plaats. Voor beiden werd 1 min. 15,8 sec. afgedrukt, maar Joan kreeg het brons. Ria van der Horst werd als laatste geklasseerd met de toevoeging „gediskwalificeerd". Verwonderd keek Geertje om zich heen, terwijl de jury en tijdwaarne- mers de hoofden bij elkaar staken om de genoteerde tijden te vergelijken. Een zenuwachtige spanning maakte zich van allen meester, maar aan de ge zichten van de officials konden wij al spoedig opmaken dat Joan Harrison de gouden medaille had gewonnen. Toch bleef nog de hoop bestaan, dat de jury anders zou beslissen. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de kan sen van Geertje en Joan en de plaats welke Joke de Korte, de laatste dagen nog gehinderd door een infectie aan de knie, in de eindklassement zou worden toebedeeld. Plotseling stapte mevrouw Haitsma, de leidster van de dames, met een ver heugd gezicht op Joke af en omhels de haar. De spanning liep op tot het kookpunt. Het scoringbord blies echter de stoom af met de bekendmaking, dat niet alleen Geertje geen Olympische kampioene was geworden, maar dat ook Joke niet tot de medaillewinnaressen behoorde. UEN serene stilte als in een graftem- pel viel in het zwemstadion toen de crème van de rugslagzwemsters aan haarStartblokken hingen. Alle Neder landse ogen waren gericht op het drie tal, Ria van der Horst, Joke de Korte en Geertje Wielema, dat naast elkaar startten met op baan 5 de grootste con currente, de Zuidafrikaanse zwemster Joan Harrison. De start van onze meis jes was goed. Geertje en Joke gingen er prachtig vandoor. Bij het keerpunt lagen zij gelijk, maar op de „weg terug" ontketende Joan Harrison zo'n fel of fensief, dat zij met haar molenwieken de armslag naast Joke de Korte kwam en dertig meter voor de finish de Rot terdamse voorbijging om zich naast Geertje Wielema te spoeden. De Hil versumse had niet alleen deze aanval af te slaan, maar had ook nog met zich zelf te kampen. Bij elke slag van haar linkerarm raakte zij de kurklijn, het geen haar snelheid ongunstig bein- vloedde. Zij probeerde zich weliswaar van de lijn los te werken, maar telkens opnieuw schuurde haar linkerschou der langs de kurken. Op de laatste tien meter zwommen beide meisjes zij aan zij en toen zij aantikten was het nau welijks zichtbaar wie had gewonnen. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 31 JULI. - „Alles zit Nederland tegen, eerst bij de athletiek en nu hier", riepen de drie Nederlandse finalisten op de 100 meter rugslag, toen we haar na de eindstrijd even spra ken. Wel was Geertje Wielema gelukkig met de behaalde zilve ren medaille, doch stralend zoals Hannie Termeulen Dinsdag was, nee, dat kon niet worden gezegd. „Bij de start dacht ik in eens, dat het me vast niet zou geluk ken", zei Geertje, „niet dat ik geen zelfvertrouwen had, maar ik weet nietdat is nu een maal zo'n gevoel, dat je hebt". Die Joan Harrison ging hard. Ik had haar helemaal niet gezien. En zij heeft vanmorgen nog wel 5 min. 21.8 sec. over de 400 meter gezwommen, terwijl ik me toen spaarde". Joke de Korte was erg ver drietig over haar vierde plaats. Niemand wist in het begin, hoe de aankomst was en toen kwam op eens een Fins meisje haar halen voor de ceremonie, want ze zou met 1 min. 15.8 sec. de der de plaats hebben bezet. Even later bleek dat foutief te zijn geweest. Ze had dezelfde tijd, 1 min. 15.8 sec. als nr. 3 gemaakt, doch de jury van aankomst had, Joke als 4e aangewezen. Joke's blijdschap was van korte duur ge weest. Trouwens het Finse meisje was zelf ook geheel ont daan en zat in de hoek van de kleedkamer te huilen uit mede lijden met ons landgenootje. Ria van der Horst begreep er niets van, dat ze gediskwalifi ceerd was, omdat ze het keer punt zou hebben gemist. „Ik heb heel laag aangetikt, maar geraakt heb ik de muur in ieder geval zei Ria ons. „Het begin ging zo snel en toen raakte ik in de tou wen..." en ze verdween met een verongelijkt gezicht in het kleedhokje. Maar de goede stemming keer de bij de Nederlandse meisjes snel terug, want even later zaten ze, tezamen met de jongens van de waterpoloploeg, luidkeels Jitse van der Veen aan te moe digen, die in de halve finale van de 100 meter rugslag uitkwam. VOOR Joan Harrison werd de tijd van 1 min. 14,3 sec. opgegeven en voor Geertje Wielema.... 1 min. 14,5., het geen voor allen, die getuige waren van deze „close finish" volkomen onbegrij pelijk was. Op de derde plaats kwam de Nieuw Zeelandse zwemster Joan Ste wart met 1 min. 15.8 sec. Dat de span ning over de vraag wie de bronzen medaille had gewonnen niet zonder grond was geweest, bleek toen voor Joke de Korte eveneens een tijd van 1 min. 15.8 werd opgegeven. Vijfde werd Barbara Ustark van de Ver. Sta ten met 1 min. 16,2 sec., zesde Gertrud Herrbruck (Duitsland met 1 min. 18.- sec., zevende Mcbowall (Gr. Brittannië) met 1 min. 18,4 sec., terwijl Ria van der Horst de rij sloot omdat zij gediskwa- (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 31 Juli Oost en West zullen elkaar ontmoeten in de finale van 't Olympisch basketballtornooi. De Verenigde Staten wonnen met 8576 van Argentinië, nadat de rust met 43 39 was ingegaan en plaatsten zich in de eindstrijd. Rusland versloeg Uraquay met 6157 (ruststand 3128) en voeg de zich hierdoor bij de Amerikanen. Amerika en Rusland zullen nu Zaterdag beslissen wie de gouden en wie de zil veren medaille mee naar huis mag ne men. Argentinië en Uruquay spelen dag om de derde plaats. Vrij- Me'. en geweldige sprong bemach tigt de Rus Aleksander Moiseey de bal tijdens de basketballwed strijd tegen Chili. De Chileen Araya Zebella (15) snelt toe. De Russische speler rechts op de ach tergrond is Mazis Petkjaicgus (7). lificeerd werd. De keerpuntcommissie had aangegeven, dat Ria haar keerpunt had gemist. „Onmogelijk" was het com mentaar van Ria. „Ik heb nogal diep aangetikt, maar gemist heb ik mijn kéerpunt zeker niet. Dat had ik heus wel gevoeld en dan was ik rustig te ruggegaan". IN het Nederlandse kamp wist men niet of men moest treuren of lachen. Geertje hield zich goed. Lachend be klom zq het erepodium boven het cijfer 2. Zo op het oog was zij gelukkig met haar zilveren medaille. Toch ge loven wij, dat dit resultaat voor alle drie de meisjes een teleurstelling mag worden genoemd. In de series had Geertje getoond veel sneller te kunnen dan de tijd, waarin zij nu tweede was geworden. Het Staat vast, dat wanneer zjj niet op het laatste gedeelte van de tweede baan voortdurend met de kurk lijn in aanraking was gekomen, de race had kunnen winnen, maar deze lijnen zijn er nu eenmaal en de zwem sters hebben er rekening mee te houden. Intussen heeft Geertje ons dan toch maar een zilveren medaille bezorgd en daarvoor verdient zjj de welgemeende hulde van sportief Nederland! Geertje Wielema (links), Joan Harrison en Joan Stewart met de door haar behaalde medailles na de spannende finale op de 100 m. rugslag. - (Telefoto) (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 31 Juli Jan Stender, de trainer van Geertje Wielema, die bezig was in het zwembad Crailoo nieuwe zwemsterretjes op te leiden, werd telefonisch op de hoogte gesteld van het resultaat van de 100 m. rug slag. Toen men Stender vertelde, dat Geertje met haar arm in de touwen was gekomen, ontlokte hem dit de op merking „Ontzettend jammer". Ver der verklaarde Stendér: „Ik was het er helemaal niet mee eens, dat Geer tje vanmorgen in de series 400 m. vrije slag heeft meegedaan. Ik kan u verzekeren, dat indien ik in Helsinki was geweest, het zeer zeker niet was gebeurd." Teleurgesteld over de twee de prijs van zijn pupil was hij niet. ..Het moet sport blijven en ook over de tweede plaats van Geertje ben ik verheugd. Det de andere Nederlandse zwemsters niet in de prijzen zijn ge vallen, is werkelijk jammer". Jan Stender betwijfelde ten zeerste of de Nederlandse zwemsters hard genoeg zijn om, zoals de Zuidafrikaanse Joan Harrison, tweemaal op een dag een wedstrijd te zwemmen. HELSINKI, 31 Juli In het wieler- prqgramma op de revanches van de Olympische Spelen te Amsterdam op 10 Augustus zullen o.m. in de sprint starten de Belg De Bakker en de En gelsman Peacock. Voorts zal de Engel se ploeg Burgess, Newberry, Newton en Stretton in de ploegachtervolging starten. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 31 Juli Hongarije had aan het 2-2 gelijkspel tegen Zuidsla- vië juist voldoende om zich in de fi nale poule van het waterpolotornooi te spelen. Als Nederland Vrjjdag van Zuidslavië wint of een gelijk spel be haalt, komt het Oranje zevental even eens in de finale. Mocht Zuidslavië winnen, dan is Nederland voor de eindstrijd uitgeschakeld. In groep A is de beslissing reeds gevallen. De Verenigde Staten versloe gen Spanje met 6-4 en Italië schakel de België met 5-1 uit. Uit groep A gaan dus Italië en Verenigde Staten over naar de eindstrijd De stand in groep A luidt: Hongarije 3 1 2 0 4 11—9 Nederland 2 110 3 8—6 Zuid Slavië 2 0 2 0 2 55 Rusland 3 0 12 1 8—12 De eindstand van groep B is: Italië Ver. Staten België Spanje 3 2 1 0 0 1 2 3 12-6 14—11 8—13 9—13 (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 31 Juli. Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene zijn wat men noemt polo-minded geworden. Zjj slaan geen wedstrijd meer over en dus mocht ook het Nederlandse waterpolozevental vanmiddag weer rekenen op de warme belangstelling van de drie leden van ons Koninklijk Huis. Zij zaten temidden van een record aantal toeschouwers, dat het tweede treffen tussen Nederland en Rusland niet wilde missen. De op sensatiebelusten onder het pu bliek zijn gelukkig teleurgesteld geworden. NederlandRusland is weliswaar een felle strijd geworden, hetgeen bij waterpolo ook moeilijk anders kan, maar de spelers begrepen wat van hen werd verwacht en wisten, dat op de kant van het bassin de Italiaanse scheidsrechter Grimaldi liep, die de wedstrijd uitstekend leidde. Het werd een faire kamp en daarom is er dubbel reden om ons te ver heugen in de fraaie 42 zege van Cor Braasem en zijn jongens. Aan een gelijk spel tegen Zuid Siavie heeft Oranje thans voldoende om zich met Hongarije, Italië en de Verenigde Staten in de finale-groep te plaatsen. Voordat ook maar een slag was ge zwommen, jubelde het Nederlandse contingent op de tribune, dat Holland nog altijd een woordje meesprak. Frans Kuijper, schijnbaar volkomen onbewo gen, maakte een geruststellend gebaar alsof hij wilde zeggen „De jongens zul len hun best doen". Zij hebben het ge daan. Onmiddellijk na het uitzwem- men nam het Oranje-team het initia tief en nog vóór een Russische speler de bal had aangeraakt schampte een achterwaarts schot van Rudi van Feg gelen, via de hand van de Russische doelman langs de verkeerde kant van de paal. Het Nederlandse sufces zou echter niet lang op zich laten wachten. Braasem en Bijlsma maakten van hun grotere snelheid een dankbaar ge bruik en toen de aanvoerder van het Nederlandse zevental brutaal bij een Russische voorwaarts weg zwom, kreeg hij de bal prompt in vrije posi tie vlak voor zich. Met één, twee kor te driftige slagen zocht Braasem posi tie om een schot te kunnen lossen. Met een lage. drukbal, strak over het wa ter opende hij de score. Evenals in de eerste wedstrijd be gingen de Russen weer de fout door met de gehele achterhoede naar voren te zwemmen om de aanval te onder steunen. Deze methode kan alleen met succes door een ploeg worden toege past die stukken sneller is dan haar tegenstanders en dat waren de Russen te enen male niet. Vijf minuten na het doelpunt van Braasem werd deze tac tische fout van de Russen afgestraft Cor onderschepte een slecht geplaatste bal naar middenvoor Mshvenïeradze. Met een lange worp kreeg Van Fegge len de bal toegespeeld, die in zijn on middellijke nabijheid alleen maar de Russische doelverdediger kon ontdek ken. En deze lag nog ruim twee meter van hem verwijderd. De Amsterdam mer greep de bal, maakte aanstalten om te gooien en de Rus verhief zich uit het water. Van Feggelen had ech ter niet gegooid. De bal lag nog rustig op zijn hand en hij kon rustig afwach ten tot Gojkhman zich, moe van het water trappen, moest laten zakken. Op het moment dat de Rus „daalde", ging de arm van Van Feggelen omhoog, rustig en beheerst. Met koele bereke ning plaatste de Amsterdammer de bal in het net, ver buiten het bereik van de Russische doelman, die niet zo Vier maal juichte de Nederlandse kolonie tijdens de waterpolowed- strijd NederlandRuslandHet moment, waarop Nederland het vierde doelpunt scoort. HELSINKI, 31 JULI. Op de tri- meisje, wierp zich op het zwemmen. bune van het zwemstadion zat, gehuld Ook in Nederland had ze natuurlijk een ruime witte badjas, versierd gezwommen, maar nooit onder leiding morgen was ze uitgekomen in de series, maar ..ik deed het rustig aan, want ik moest alleen maar zien, dat "met het Star and Stripesëmbleem van van een trainer. Spoedig bleek, dat ik me in de halve finale zwom, en dat de Verenigde Staten, Delia Meulen- Delia grote vorderingen maakte, toen is me gelukt. Maar in de eindstrijd zal kamp. Haar blonde krullen hingen nog met natte pieken om. haar hoofd, want zij had de tweede serie gezwom men van de 400 meter en wilde de overige series, waar haar vriendin netjes in uitkwamen, nog zien, voor ze zich ging aankleden. Delia Meulenkamp is geboren en getogen in Rotterdam, waar haar vader een exportzaak van zuidvruch ten had. Vier jaar geleden emigreer de het gezin met vier kinderen naar Amerika, waar het zich in San Fran- cisco, het hart van de sinaasappelen cultuur, vestigde. Delia ïvas toen net vijftien en vond 't heerlijk, al was het alleen maar voor het zonnige klimaat. Zij kwam op een gezellig highschool. een H.B.S. Veel tijd ïverd besteed aan sport en Delia, als eer, echt Hollands haar stijl werd verbeterd. Ze leerde beter de keerpunten maken ene ver beterde zelfs enige Amerikaunse records netjes uit Rotterdam correspondeer ik het wel harder moeten gaan", zo zei het meisje met een licht Amerikaanse ac cent. Delia vertelde, dat dat kwam, omdat ze in een meisjeshuis woont, nu ze aan de universiteit van Californie studeert en ze alleen de weekends thuis komt, waar wel Nederlands wordt ge sproken. Bovendien is er dan veel aanloop en dan spreekt m0H weer Engels. „Maar met twee vriendin- op de 400 m. en 300 yards. Toen zij in de voorlopige Olympische zwemploeg werd gekozen, heeft iedereen, tot pre- nog, dus zo hou ik het Nederlands ook nog bij. En vanmorgen heb ik met de Nederlandse zwemploeg gesproken. sident Truman toe, medegewerkt om Ik had ze eigenlijk nog niet gezien, de familie Meulenkamp het burger schap van de Verenigde Staten te be toont onze trainingstijden waren zo verschillend", besloot Delia het ge zorgen Dat lukte nog op tijd en nu spreic, want een stoere Amerikaanse komt Delia uit op de 400 meter, die zij leidster wenkte haar, dat ze voort in 5 min. 17.1 sec. kan afleggen. Deze moest maken. kon zijn voor een spoedig gereed tweede sprong. Ook na dit doelpunt bleven de Ne derlanders het beste van het spel be houden. Een enkele maal slechts kon den de Russen tot wat ongevaarlijke aanvallen komen. Nadat Smol en Seme- nov, na een gezellig onderonsje, van de scheidsrechter de invitatie kregen even op de kant uit te blazen, kreeg Van Feggelen een unieke kans om de voor sprong te vergroten. Weer probeerde hij met een schijnbeweging de Russi sche doelman tot een vroegtijdige sprong te verleiden, maar nu schoot Van Feggelen te vlug en de bal werd tot corner verwerkt. Na de hervatting, beide teams speel den nog steeds met zes man, trokken Van Feggelen, Smol en Cabout snel naar voren en reeds na enkele secon den mochten1 de ploegen, nu weer met zeven man, uitzwemmen. Het was 3—0. Aan het vierde doelpunt heeft aan voerder Braasem geen medewerking kunnen verlenen. Hij was namelijk met zijn tegenstander Teplov naar de kant verwezen. Na het scherpe schot van Bijlsma waarmee de Haarlem-speler Neêrlands vierde doelpunt scoorde kwam de kentering. Een 4—0 voorsprong tegen de Russen was een weelde, waar van zelfs de grootste optimist niet had durven dromen. De Russen waren echter niet van plan om zich zonder meer voor het fi nale-tornooi te laten uitschakelen. Bij een Russische aanval moest da Gouwenaar Cabout, wegens een zware overtreding, het water verlaten en Egorov benutte, onhoudbaar voor Max van Gelder, de strafworp. Gisteren had den de Russen met eigen ogen gezien dat een 41 achterstand nog geen ne derlaag behoeft te betekenen. Zij gooi den er nog een schepje bovenop en de benauwde ogenblikken voor het Neder landse zevental waren niet van dg lucht. Tot overmaat van ramp kon Van Feggelen, tot driemaal toe zijn vrijheid niet benutten om de zege veilig te stel len. Toen Teplov uit de achterhoede naar voren trok en geen enkele Neder lander er over dacht met de Rus mee te trekken, kwamen twee Russen voor het doel van Van Gelder vrij te liggen cn het leverde geen moeilijkheden op deze achterstand tot 4—2 t verkleinen. Nog een maal kreeg Van Feggelen een niet te missen kans. Hij loste een fel achterwaarts schot, waarop Gojkhman geen kijk had. Vlak voordat de bal de doellijn passeerde, had de tijdwaarne- mer echter het einde aangekondigd. Het was een goede wedstrijd, vooral vóór de rust. In de tweede helft heeft Van Feggelen te veel kansen gemist. De anders zo schotvaardige Nederlandse midvoor, had beslist zijn dag niet. Het is te wensen, dat zijn vorm spoedig te rug komt, want Vrijdagmorgen tegen Zuidslavië kunnen de Nederlanders het zich niet permitteren kansen te missen. (Spsceiale berichtgeving) Sa«Ln N?I'j81 juli rrins Bernhard was Donderdagavond gast op een soi- il J r,V.,z,e v?"',e Nederlandse ge- Vlugt 0 heer A- van der Op deze soirée waren verder om aanwez'g prins Jean van Luxemburg e.n, de prinsessen Elisabeth en Maril Adelaide, Enk von Frenckell, presi dent van het organisatiecomité der Olympische Spelen. öer

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 7