Vreemdelingenbezoek het dubbele van verleden jaar Wilt u even noteren? r Jimmy Brown als diepzeed^ker Hartewensvan,, Helder'ging eindelijk in vervulling Geus (Den Helder) ook kansloos OLYMPISCH LOGBOEK DE FILMS VAN DEZE WEEK EERST DEN HELDER DAN Goed werk gedaan in „De Vraagbaak" Marvo verstrekte ruim 2500 foldertjes Verdubbeld Buitenlanders IN HET KORT F RN FR Boekhandel $Pr Burgemeesfer opende nieuwe staantribune Bij Stormvogels speelt Guus Drager mee Examens Tussen Haaks en Kuifje WITTE: „Sirocco" TIVOLI „Aan de Rivièra" Juli alleen in Noord- Holland te droog JJEN HELDER komt bjj de vreemdelingen steeds meer in trek. Dat is voor een niet gering deel te danken aan de activiteit, welke de V.V.V. ontplooit, en aan de grote medewerking, die daarbü van Marinezijde wordt ondervonden. De financiële stenn van gemeentewege is uiteraard één der eerste voorwaarden, want zonder de flinke jaarlijkse subsidie zou de V.V.V. haar taak nimmer naar behoren kunnen vervullen. En zeker niet, zolang het aantal ingezetenen, dat begrip toont voor de waarde van een goede V.V.V. en daarom deze instelling met een jaarlijkse contributie of donatie steunt, nog maar tot enige honderden beperkt blijft. Men schijnt niet voldoende te beseffen, hoeveel „baet" een stad als Den Helder vindt bij het bezoek van vreemdelingen, ook al zijn dat „maar dagjesmensen". Zeker gaat ook hierbij de oud-vaderlandse spreuk op, dat de „cost voor de baet" uitgaat. Wij moesten deze week op een avond zijn in „Het Wapen van Den Helder" aan de Spoorgracht, waar de Noorse kapitein ter zee R. G. Brunsgaard met zijn echtgenote logeerde. Deze marine officier, die verbonden is aan het ge allieerde hoofdkwartier te Parijs, ver bleef in Den Helder ter gelegenheid van het bezoek van de Noorse torpedo- bootjagcr „Arendal". Die avond stonden acht buitenlandse auto's aan de Spoorgracht geparkeerd. De heer Van der Linden vertelde ons, dat hij de komende nacht vijf Noren, tien Zwitsers, vier Belgen en twee Fransen onder zijn dak had. De overi ge bedden waren besproken door Ne derlanders. Het bezoekersboek van de voorgaande dagen vermeldde de namen van Belgen, Noren, Denen, Zuid-Afri kanen, Fransen, Engelsen, Zweden- en zelfs van het echtpaar Herrmann uit Maracaibo in Venezuela. -d DE ARK „De Vraagbaak" wordt nu al enige jaren voor eeri goed deel de publiciteit van Den Helder naar buiten verzorgd, althans voor zo ver deze gericht is op landgenoten (en buitenlanders!), die er eens uit willen, hetzij voor een dagje, hetzij voor een langere vacantie. Zulk een propaganda werkt niet on middellijk. En de heer C. M. Schnei- ders, de volijverige secretaris van de V.V.V., die men elke dag in „De Vraag baak" kan aantreffen, is nuchter ge noeg om te weten, dat een stapel ver zonden folders niet binnen veertien da gen een stroom van vreemdelingen tot gevolg heeft. Dat gaat allemaal maar zeer geleidelijk, zoals ook een sneeuw bal die wordt weggerold maar heel langzaam groeit. De propaganda van vijf jaar geleden bracht de zomer daarop luttele hon derden mensen naar Den Helder. Zij keerden naar huis terug als menig een zal dit onwaarschijnlijk vinden, maar het is toch de waarheid pro pagandisten voor Den Helder, de zee en de marine. Zij hadden eens wat an ders gezien, en dat was nu juist de be doeling van hun vacantie. Zo groeide door het werk van de V.V.V. en de goede getuigenissen, die door de vreemdelingen zelf werden verstrekt, de belangstelling voor het Noordelijkste puntje van de kop van Noord-Holland, waarin wij Nieuwedie- pers te weinig natuurschoon aantref fen. Eerlijk gezegd, zijn wij en dat is begrijpelijk niet tevreden met onze haven en onze zee. Dat komt omdat wij dat allemaal zo heel gewoon vinden. Maar voor Iemand uit andere streken zjjn de Dijk en het Marsdiep, en de be drijvigheid in en om de haven nieuw en aantrekkelijk. Wij ontmoetten Zwit sers, Noren, Engelsen en Fransen, die zeldzaam bekoord waren door de om geving, waarin wij begenadigden in hun ogen elke dag mogen vertoeven. En wellicht benijden wij hen om de bergen, de schuimende stroomversnel lingen en de eeuwige sneeuw, die het décor van hun dagelijkse wereld be palen. 70 verwonderde het ons niet, dat de luitenant ter zee der. eerste klasse L. D. de Kroon, hoofd van het Bureau O. S. en O./Marvo in het „Peperhuis je", te vernemen dat sinds begin Mei van dit jaar, dus binnen drie maanden tijds, al meer dan 2500 vreemdelingen de bekende excursie naar de Konink lijke Marine hebben gemaakt. Verle den jaar bedroeg het totale aantal over het gehele seizoen precies 2657, zodat het vrijwel zeker is. dat aan het eind van het seizoen 1952 een verdubbeling kan worden vastgesteld. Al deze bezoekers hebben ter herin nering aan Den Helder en de Konink lijke Marine een alleraardigst geïllus treerd foldertje meegekregen, waarin beknopt en overzichtelijk allerlei bij zonderheden staan over „Nieuwediep waar de Koninklijke Marine te huis is". Voor de Nieuwediepers bevat dit be scheiden boekje geen opmerkelijke dingen, maar de vreemdelingen die Den Helder bezochten zullen het ter hand nemen, wanneer zij thuis over onze stad vertellen. VJj/IJ schreven reeds eerder over bezoek van buitenlanders aan twee maanden geleden geopende kam peerterrein „De Donkere Duinen". Het is trouwens over het algemeen opval lend, dat vele buitenlanders deze con treien voor korter of langer opzoeken. het h»t En onder het gezelschap, dat Woens dag op „krantenrcis" ging naar de Ho ge Veluwe, bevonden zich niet alleen Nieuwediepers, maar zelfs vier Zwit sers. Zo komt de naam van Den Hel der niet alleen buiten ons gewest en buiten de provincie, maar ook buiten de landsgrenzen. Wie weet wordt nog eens overal ter wereld de leus: „Eerst Den Helder zien en danMaar dan zullen we wel een geslachtjc verder zijn! De geneeskundige dienst wordt ge durende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen J. Ud- ding, Lijsterstraat 40, telefoon 2588, en P. Sohoorl, Timorlaan 25, telefoon 3108. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door de heer W. H Kingma, Polderweg 25, telefoon 2581 (ook na zes uur). Het wekelijkse spreekuur van „Ze- denopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a, hoek Celebesstraat. Vandaag wordt op straat gacollec- teerd voor de jaarlijkse autotocht met de ouden van dagen, op Woensdag 20 Augustus. Vanavond om half zeven speelt Helder 1 ter gelegenheid van het inge- bruiknemen van de nieuwe staantribune een wedstrijd tegen Stormvogels. Morgenmiddag om kwart vóór twee beginnen op het Helderterrein de athletiekwedstrijden' tussen H.A.V. en de Westfriese ploeg. Kort na middernacht heeft de Noorse torpedoboot jager „Arendal" on ze haven verlaten. .Jeuqdschaakiiiel Door een nederlaag in de voorlaatste ronde is W. J. Geus uit Den Helder de finitief kansloos geworden in de span nende strijd om het jeugdschaakkam- pioenschap van Nederland te Breda. Tegen Kersten kwam hij ruim in het voordeel, doch weer was de tijdcontrole Geus noodlottig en verloor hij de par tij door tijdsoverschrijding en daarmee tevens de titel. Bepaald sneu voor de Nieuwedieper, daar dit reeds zijn twee de partij is, die hij in dit. tournooi door tijdsoverschrijding verloor, ondanks de betere stelling.... De uitslagen van de derde ronde wa ren: D. D. van Geet (R'dam)—-N. H. Plokker (Den Haag 10, W. J. Geus (Den Helder)S. Kersten (Utrecht,! 01, W. Oudheusden (Adam)P. E Brommer (Velsen) 10. De stand is thans: Van Geet en Oud heusden 3 punten, Kersten 214 punt, Geus en Plokker 1 punt, Brommer punt. door Klaas Peereboom verschijnt zeer binnenkort Nu bustuld I 9.75 na vartch. 11.75 LU IILII KEIZERSTB. 37 (Advertentie, Ing. Med.) QEGEVENS voor deze wekelijkse rubriek kunnen worden ingediend bij het Agendabureau van de Helderse Gemeenschap, Erasmusstraat 14, telefoon 2141 toestel 007 (na zes uur telefoon 3524). Hier volgt de agenda voor de periode van Zaterdag 2 tot en met Zaterdag 16 Augustus 1952. Zaterdag 2 Aug. 14.00 18.30 19.00 -n 19.00 21.00 20.00 Zondag 3 Aug. 13.45 19.00 Maandag 4 Aug. 20.00 Dinsdag 5 Aug. 14.00 Woensdag 6 Aug. 20.00 Donderdag 7 Aug. 20.00 20.00 Zaterdag 9 Aug. y'.A rSTSS 14.30 19.00 21.00 Zondag Dinsdag Woensdag Donderdag Zaterdag 20.00 10 Aug. 14.30 12 Aug. 10.00 13 Aug. 19.30 14 Aug. 20.00 16 Aug. 16.00 20.00 Straatcollecte t.b.v. de jaarlijkse autobustocht ouden van dagen. H.R.C.-terrein: Kindermiddag met poppenkast. Helder-terrein: Voetbalwedstrijd Helder Stormvogels. H.R.C.-terrein: Fancy-fair H.R.C. Museum Den Helder. M.O.O.C.-sociëteit: Dansavond. Helder-terrein: Athletiekwedstrijden. H.R.C.-terrein: Fancy-fair (laatste dag). Postbrug: Ledenvergadering K.N.B.O. Casino: „Spar"-Kindermiddag. Café Woud: Biljartwedstrijden H.B.C. Lunchroom „De Boer": Bijeenkomst „Streven naar Beter". Marinecantine: Dansavond O.S. enO. Bustocht Rode Kruis voor minder-valide stad genoten. Haven-Marsdiep: Zwemwedstrijd H.Z.V. „Mars diep". Sportterrein Rijkswerf: Athletiekmiddag WSOV. Museum Den Helder. M.O.O.C.-sociëteit: Dansavond. Circuit Singel: Wielerronde van Den Helder. Boottocht Marine-dameskring. Marinecantine: Bioscoop O.S. en O. Marinecantine: Dansavond O.S. en O. Museum Den Helder: Aquariumtentoonstelling van „De Gup" in samenwerking met het Mu seum Den Helder (t.e.m. 24 Augustus). M.O.O.C.-sociëteit: Dansavond. 2. Neen.... de verhouding tussen Jimmy Brown en Hein Hufter was niet bijster goed. Soms kwamen zij elkaar onderweg, als ze allebei een vrachtje hadden opgedaan, tegen en dan kon Hein Hufter nooit nalaten zijn concur rent dreigend zijn vuist te laten zien en als hij alleen in zijn auto zat, ont zag hij zich niet lelijke dingen naar Jimmy te schreeuwen. Jimmy Brown bemerkte deze vijandschap wel, maar wat Hein Hufter precies naar hem riep kon hij nooit verstaan omdat allebc de auto's zo'n verschrikkelijk lawaai maakten. Veel trok Jimmy zich ven deze Hein Hufter met aan. Hij vond hem eigenlijk maar een naar mannetje te onbenullig om er zich kwaad over te maken. „Als hu 't al te bont maakt dacht Jimmy, „zal ik hem e?ns op ®el] pak slaag tracteren.^Dat zal mi dan we voor goed genezen Jimmy hc als standplaats de Botermarkt gekozen, schuin tegenover de cinema. „Het do te Hondje", waar elke week een nn*. we cowboy-film draaide en waar de Kwakeldamse jeugd zich gaarne ver- maakte. Het was lang geen slechte standplaats en Jimmy pikte er 's mid. dags en 's avonds menig vrachtje op. Het leek hem zelfs een betere plaats dan waar Hein Hufter stond, want in de herberg „De Gouden Garnaal" was het meestal maar een saaie boel. Ook dit feit zat Hein Hufter niet weinig dwars. De voetbalvereniging „Helder" kan op baar terreinaccommodatic zonder meer trots zijn. Zeker, er mogen wensen blijven, maar sedert gisteravond, toen de bur gemeester, mr G. D. Rehorst, de nieuwe staantribune officieel opende, was toch weer een schrede voorwaarts bereikt. Niet alleen die eenvoudige tribune was een lust voor het oog. Ook de velden eisten de aandacht; de grasmat was vernieuwd, er waren kaarsrechte krijtlijnen getrokken, en voorts had alles een fris kwastje verf genoten. De voorzitter van Helder, de heer A. Wiersma, dankte behalve de heer en mevrouw Rehorst ook een aantal ge nodigden en leden en -supporters voor hun aanwezigheid. Vervolgens sprak hij er zijn blijdschap over uit, dat de vereniging thans een staantribune rij ker was. Daarmee was een belangrijke verbetering van de accommodatie tot stand gekomen. De spreker vond het jammer, dat, in verband met de bouw van de Ambachtsschool, de tribune slechts zeventig meter lang kon zijn en niet in het midden van het veld kon worden geprojecteerd. De heer Wiers ma dankte allen die de terreinen zo keurig in orde hadden gebracht, en verzocht daarna de burgemeester, om tot de opening over te gaan. De heer Rehorst stak zijn waardering voor de resultaten van harde arbeid niet onder stoelen of banken. „De sport, en vooral de voetbalsport", aldus de burgemeester, „neemt in ons leven een zeer voorname plaats in, en juist daar om is het zo belangrijk, dat men de handen inéén weet te slaan teneinde iets te volbrengen. Ik hoop dat deze verbetering uw vereniging succes mo ge schenken en een eervolle plaats oo de ranglijst". De spreker besteedde nog enige aandacht aan de sportiviteit, die bij Helder in vertrouwde handen is, doch in Helsinki lang niet altijd de bo ventoon voert. Toen kwam een jeugdige voetballer naar voren om de burgemeester op een kussentje een schaar aan te bieden. Daarmee knipte de heer Rehorst het lint vóór de tribune door, en tegelij kertijd hesen een viertal voetballertjes fleurige vlaggen. En daarmee behoorde deze heuglijke gebeurtenis reeds weer tot het verleden. De genodigden ble ven in de bestuurskamer nog enige tijd gezellig bijeen. Vanavond om half zeven ontmoet Helder in deze vernieuwde omgeving dus Stormvogels, dat in de volgende opstelling op het veld komt: doei: Kraak; achter: Van de. Oever en Ve- nüs; midden: H. Snoeks. Ponte en Tol; vóór: Van Vliet, Westers, Angenent, De Boer en Drager (ex-Ajax en oud- internationaal). Voor het te Alkmaar gehouden examen Moderne Bedrijfsadministratie slaagden de heren T. Biersteker en T. de Boer; voor het Praktijkdiploma Boekhouden slaagden de heren D. Kla ver te Wieringen, J. Spaans en A. Vla ming je Den Helder en A. M. v. d. Werf te Breezand. Voor het examen Nederlandse Handelscorrespondentie slaagde de heer P. de Haan. Allen waren leerlingen van het in stituut „Mercurius" te Den Helder. Het is morgen hoog water om 4.50 en 17.40 uur, en laag water om 11.10 en 23.40 uur. Maandag is het hoog wa ter om 6.05 en 18.50 uur, en laag water om 12.40 uur. De temperatuur van het zeewater was 17,6 graden Celsius. pe kunt wel eens kletsen over onze Dijk, maar het wordt er dan toch maar reuze gezellig. Gradus is er van de week over gefietst, van Huisduinen tot aan de haven. Onderweg telde hij negentien banken, van waar men een schoon uitzicht op het water heeft. En zonder dollen, vele stadgenoten ma ken van deze rustplaatsen een dankbaar gebruik. Nu zijn er negentien, maar er komen nog meer van die houten zetels. Ten gerieve van ons allen. Laat ons er duchtig van profiteren.. Hezer dagen was Gradus bepaald in zijn nopjes. O neen. geen grote, gewel dige gebeurtenissen doen hem zich tot u wenden. Weest eerlijk, hoe vele ma len is er niet iemand ge weest, die er zijn verbazing over uitsprak, dat de Texel se boot nimmer was ge tooid met onze nationale k'euren. En nu heeft hü ge zien, dat de „Dokter Wage- maker" Nieuwediet) verliet met achterop het fier-wape- rende rood-wit-en-blauw. Wellicht stemt deze weten schap de klagers van „toen" tevreden. Vele zeelieden scheppen er behagen in, oAi ergens in de wijde wereld een fles in het water te deponeren en daarna verlangend te gaan afwachten, of er antwoord komt. Onze stadgenoot, de heer J. J. Augustijn, die als leerling-hofmeester op het m.s. „Jagersfontein" vaart, wierp ter hoogte van de Ca- narische eilanden een fles met een briefje in de gol ven. Vijf maanden later kreeg hij bericht, dat zijn „post" was gevonden door A. Boon, beurtvaart, Vlie land. De fles, zo vernam Gradus nog, dobberde der tienhonderd mijl over de baren. Of het niets is. ZEEMACHT Ter voorbereiding van de feestelijkheden rond het 35-jarig bestaan van de Ma rine-sportvereniging werd een verloting gehouden, dat herinnert men zich nog wel. Dezer dagen is de uitslag bekend geworden, en Gra dus haast zich om de voor naamste prijzen aan u door te geven: duizend gulden on lot 7995- solee op 3609, ra dio on 3418. De andereprij zen, 226 in totaal, gaan niet in deze bescheiden rubriek Maar Gradus belooft, dat hij. de lijst met de uitslag in een fotokastje aan de gevel van zijn krant zal prikken Komt daar allen neuzen! VERTREK ALS de „Johan van Olden- barnevelt" op 14 Augus tus ons land verlaat met be stemming Australië, dan bevinden zich ook aan boord de heer en mevrouw P. Meuleveld van de Molen gracht. Gradus neemt nu de vrijheid om u te vragen: „Wie kent Piet Meuleveld niet?" Dagelijks heeft men hem bezia kunnen zien in de NACO-garage aan de Binnenhaven, waar hij als chef-monteur de scepter zwaaide. Hij was daarbij dag wordt hij vier en zestig jaar en volgend jaar zou hij dus aan zijn pensioen toe zijn. Meuleveld laat het zo ver niet komen, want nabij Melbourne woont zijn jong ste dochter, die al ander half jaar geleden emigreer de. Haar man dreef in Cal- lantsoog een welbeklante melkzaak, maar hij wilde liever als slager door het leven gaan. De weg daartoe lag open in Australië. En nu achtten de jonge mensen de tijd rijp om pa en moe ie laten komen. De heer Meuleveld gaat u en Gradus en Nieuwediep dus verlaten. Toch is hij goed te spreken over zijn werk zame leven hier. In 1.925 trad hit als chef-monteur in dienst van de Alkmaarse Stadstram, die in 1928 plaats maakte voor de C.V. Auto busdienst Noord-Holland. Meuleveld ging vanzelfspre kend mee over, en weer la ter. in 1946, werd deze maat schappij voortgezet als de NACO. In 1930 kwam Meu leveld naar onze stad, en sindsdien kon men hem vrijwel dagelijks in de ga rage aan de Binnenhaven aantreffen. Hij kan smakelijk vertel len over vroeger, en mede daaraan dankt hij natuur lijk zijn vele vrienden. Al in 1922 zat hij in het „be drijf", toen het personen vervoer van Winkel op Alk maar werd geopend. De bussen zagen er toen toch wel even anders uit! Ach ja, de tijden veranderen, da's logisch. Enige tijd ge leden werden de twee mon teurs die onder Meuleveld werkten terug geroepen, en eergisteren, toen Meuleveld voor het laatst zijn werlc- kleren uittrok, was de NA- CO-reparatie-inrichting op geheven. Zo had de direc tie het beslist: er blijven wel bussen in Den Helder gestationneerd, maar de re paratie halen we naar Alk maar toe. Woensdagmiddag werd het gereedschap weg gehaald. „Da's centralisatie, voel je wel?", zei de heer Meuleveld uw Gradus. En zo is de ex-chef-mon teur eigenlijk zelf ook al aan het centraliseren. Hij en zijn vrouw, die zich even zeer verheugt op de reis, vertrekken dus 14 Augustus, maar zij laten nog een ge trouwde dochter achter. De centralisatie zal zich even wel stellig geheel voltrek ken, want ook deze dochter en haar gezin zijn voorne mens nog eens over te ste ken. En dan is men weer compleet, zij het ook in hel verre Australië, waar Gra dus hun een goede toekomst wenst. Mag Gradus u voorstellen: „tante" van de visafslag Lijfkieker heeft eens een kijkje genomen in de toko" van de visafslag, waar de vissers tussen de bedriiven door een kop koffie drinken of zich een koek lekker laten smaken. Zij worden bediend door TanteIeder- een zegt tante tegen haar, en :j bespreekt met hael klanten gaarne hel lief en lesd van het water Zonder naam, als „tante". ^onaer Een episode uit de strijd tussen d» Syriërs en het Franse bezettingsleger uit de jaren na de eerste wereldoorlog is verfilmd in „Episode", waarin Hum- phrey Bogart de sinistere rol speelt van de intrigant tussen de fronten. Hij smokkelt wapens voor de „verzetsbe weging", maar is bereid de Fransen te helpen, wanneer dat zijn leven kan redden. Hij speelt hoog spel, wanneer hij Violette (Marta Toren), het char- mante vriendinnetje van de Franse ko lonel Feroud (Lee J. Cobb) voor zich inneemt en met haar naar Cairo wil vluchten. Intussen tracht Feroud het bloedige conflict op vreedzame wijze te regelen. Reeds is een Franse officier vermoord, nog voor hij met Emir Has- san (Onslow Stevens) over een wa penstilstand kon praten, maar Feroud waagt dan persoonlijk een poging. Har- ry Smith (Humphrey Bogart) is in de macht van de Fransen gekomen, maar kan zijn leven redden, wanneer hjj zijn bemiddeling verleent om Feroud vrij te kopen. Dat lukt, maar de kolonel vindt het maar matig, dat hij zijn leven aan een individu als Smith te danken heeft. Het lot beslist over Smith. Hij herkrijgt zijn vrijheid van de Syriërs, op voor waarde dat hij in Cairo nieuwe en mo derner wapens voor hen zal kopen, maar nog in de catacomben van Has- san's hoofdkwartier wordt hij door een Syrische soldaat vermoord. Dat is het einde van een dramatische film, waarin Bogart één van zijn karakteristiek# rollen speelt. Tot en met Maandagavond is het ia het Tivoli-theater weer eens rustig ge nieten geblazen met Danny Kaye. Men herinnert zich zijn vorige films wel, even kleurig als deze rolprent, doch wellicht met meer vaart. Aan die vo rig rolprenten bewaart men stellig de prettigste herinneringen. Men stelle zich gerust: ook ditmaal speelt Danny een luchtig en charmant spelletje, nu als dubbelganger van de beroemde vlie ger-kapitein Henry Duran. De vrouw van deze laatste is jaloers op haar echtgenoot, die immer door vrouwen wordt omringd. Op een dag krijgt de ar. tist Jack Martin (Danny Kaye) de ge legenheid de kapitein (Danny Kaye) te imiteren. Jack bewijst Duran een grote dienst door een geweldige trans actie af te sluiten (de kapitein zat aan de grond), en voorts weet hij de vlie genier er van te overtuigen wat deze voor zijn echtgenote, de ten achter ge stelde Lily (Gene Tierney) betekent. Ht gegeven was dus mooi om ten uitvoer te leggen. Het behoeft geen be toog. dat Danny als Jack Martin de zaakjes behoorlijk in het raine .brengt. Men zij gewaarschuwd: er is geen sprake van lachen, gieren en brullen. Wel van een ander recept: milde hu mor, de specialiteit van Danny. Men zal zich met deze film best vermaken. Evenals in Juni was Noord-tiol- land ook in Juli weer het droog ste gedeelte van ons land. In Den Heluer viel 24 mm (normaal 65 mm) in ae Wieringermeer 51 mm ln De Bilt 98, Groningen 124 Vlissingen 72, Maastricht 118 mm. In Juli was Vlieland met 22 mm de droogste plek in ons land en ook in Juli zal de droogste plek hier in de Kop van Nra-Holland of op Texel of Vlieland liggen. In 'lwenle viel de dubbele Hoeveel heid van normaal, ook in fries land en Groningen viel vrijwel meer dan 100 mm. Geen wonder dan ook dat op 'lexel de droogte grote lasten met zich meebrengt, ln De Bilt werden 7 zomerse dagen waargenomen legen ook 7 normaal. De gemid delde dagtemperatuur bedroeg er 18.8 tegen 18.7 gr. C. normaal. Wij zien dus dat de temperatuur toch nog niet zo teleurgesteld heeft. Vooral de eerste week was warm al zijn wij dat misschien al weer vergeten. Het aantal uren zonne schijn te De Bilt geregistreerd be droeg 204 uren - normaal 205 uren. Er kwam op 12 dagen in ons land onweer voor tegen op 16 dagen normaal. De grootste bijzonder heid is wel dal Noord-Holland vrijwel geen zware onweersbuien kreeg, die op sommige plaatsen meer dan 100 mm in een etmaal veroorzaakten.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2