De Nederlandse zilvervloot zal thuisvaren Vier meisjes brachten zonnestraal op een donkere dag De waterpoloploeg versaagi niei Verwoede strijd om de vijfde plaats begonnen Vijfde zilveren medaille op de vrije slag 4 x 100 m Italië verknoeide zijn kans met trappen en vasthouden Voorbereiding Het afscheidscadeau van Irma Heyting MEDAILLEREGEN Morgen in Helsinki Een driedubbele zege van Hongarije Hongarije lonkf naar het goud door 1-2 zege Belg ie werd met 5—3 verslagen Hongarije vrijwel zeker van kampioenschap (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 1 Aug. De stemming in het Nederlandse kamp verandert als het vaak verguisde weer in ons dierbaar vaderland. Met de rimpels nog in het voorhoofd getrokken door de pech, welke ons kranige watcrpolozevental had achtervolgd, keken onze landgenoten naar de start van 4 x 100 m vrije slag voor dames. Met stralende gezichten, de borst vooruit en de vreugde spuiend in yells en toejuichingen werd de finish van deze race ontvangen. Vier Nederlandse meisjes werden omhelsd en op de blozende wangen gekust dat het klapte. Een zilveren medaille, veroverd in het kielzog van de Hongaarse super-ploeg maar weggegrist voor de wipneusjes van de Amerikaanse meiskes, die ons viertal nog in de serie hadden verslagen. Vier Amerikaane dolfijntjes, stuk voor stuk zwem sters van grote klasse, zorgvuldig gekozen uit een harem van zwemcracks, zagen zich het zilver ontgaan toen Irma Heyting-Schuhmacher op de valreep van haar vertrek naar Australië een meedogenloze eindsprint inzette en de teleurstelling uit de Nederlandse ploeg trommelde. De vijfde zilveren medaille voor Nederland He Zilvervloot vaart thuis, want... de hockeyploeg bracht elf medailles thuis, Fuck Brouwer één, Geertje Wielema één, Hamiie Termeulen twee en de drie overige meisjes van onze estafetteploeg ieder één. VAN de start, toen de uitslag nog in 1 het klare water van het zwembas sin verborgen lag, tot aan het ogenblik, waarop Irma Heyting-Schuhm»cher haar hand om het zilver klemde, heb ben de Nederlandse meisjes, ieder op haar 100 meter, haar beste krachten gegeven om ons deze blijde verrassing te bezorgen. Wies Linssen-Vaessen verscheen als eerste zwemster op het startblok met naat zich Ilona Novak van Hongarije en Jacqueline Lavine van de Ver. Sta ten. Haar start was voortreffelijk, doch Ilona en Jacqueline draalden niet de handschoen van Nederlands makelij op te nemen. Na het eerste keerpunt was de Amerikaanse het snelst weg, doch het verchil met Hon garije en Nederland was nihil. De overige ploegen speelden in dit zwem- etuk slechts een figurantenrol. Hoewel er nog ruim driehonderd meter moest worden gezwommen, stond het voor de insiders reeds vast, dat de ereplaatsen verdeeld zouden worden tussen Hon garije, de Ver. Staten en Nederland. Wies Linssen-Vaessen was op de laat ste meters van haar traject iets terug gevallen en zo startte Koosje van Voorn met een kleine achterstand op Judith Ternes en Marilee Stepan. Koosje vocht met haar korte felle slag alsof haar leven er van af hing en wist gelijk te blijven met de Amerikaanse en tot vijftig meter kon ook de Hon gaarse recordbreekster haar voorsprong niet vergroten. Maar na het keerpunt nam het kleine, maar uiterst sterke Hongaarse zwemstertje langzaam maar zeker een voorsprong voor haar ploeg, welke met Eva Novak en de Olympi sche kampioene op de 100 meter vrije slag Katalin Szoke, nog in petto reeds vrijwel zeker was van de titel. Hannie Termeulen verloor enkele meters op Eva Novak, maar hield zich staande tegen de Amerikaanse, niet tegenstaande haar slechte keerpunt, waarbij zij angstig lang uitdreef. Toen Eva Novak aantikte en Katelyn Szoke als laatste Hongaarse van haar start blok dook, had Hongarije drie lengten voorsprong. De Hongaarse zege was dus veilig, maar om de tweede en der de plaats zou nog een verwoed ge vecht volgen. Irma Heyting kon iets eerder vertrekken dan de Amerikaanse Eileen Kawato, maar na de eerste vijftig meter was er nauwelijks van enig verschil sprake. Toen zette ïnpa (Speciale berichtgeving). HELSINKI, 1 Aug. De ver deling van de gouden, zilveren en bronzen medailles ziet er na 13 dagen als volgt uit: Goud Zilver 1. Ver. Staten 32 2. Rusland 22 3. Hongarije 12 4. Zweden 10 5. Italië 7 6. Frankrijk 6 7. Tsj.-Slow. 6 8. Finland 5 9. Australië 5 10. Noorwegen 3 11. Zwitserland 2 12. Japan 2 13. Z.-Afrika 2 14. Denemarken 2 15. Turkije 16. Jamaica 17. Canada 18. India 19. Argentinië 20. Oostenrijk 21. Brazilië 22. N.-Zeeland 23. Zuid-Slavie 24. Luxemburg 25. Duitsland 26. Nederland 27. Gr. Britt. 28. Iran 29. Polen 30. Libanon 31. Belgie 32. Spanje 33. Mexico 34. Trinidad 35. Venezuela 36. Uruguay 37. Korea 38. Egypte 39. Roemenie 40. Portugal 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Brons 14 16 16 9 2 4 3 11 3 0 6 4 1 2 1 0 0 1 1 1 '1 2 0 0 11 0 8 4 1 1 0 0 0 2 1 1 1 1 1 1 haar eindspurt in. Langzaam, maar zeker liep zij of) het donkergetinte Amerikaanse zwemstertje uit en met ruime voorsprong beëindigde Irma de laatste race, welke zij voor haar ver trek naar Australië voor Nederland zwom, als tweede. Nederland had op fraaie wijze de derde zilveren medaille van deze Olympische zwemwedstrijden ver overd. Tegen het geweld van de Hon- gaarsen, die behalve het Olympisch record (4,28.1 ten name van Amerika), ook het eigen wereldrecord (4,27.2) met enkele seconden omlaag brachten en op 4.24.4 stelden, waren onze land genoten niet opgewassen geweest, maar alle vier hadden zij gezwommen voor wat zij waard waren en wat dit wil zeggen, bewijst de tweede plaats vóór de Amerikaanse ploeg, die met de Hongaarse als favoriete was gestart. De tijden van ons viertal waren: Lies Linssen-Vaessen 1.08.1, Koosje van Voorn 1.07.8, Hannie Termeulen 1.06.5 en Irma Heyting-Schuhmacher 1.06.6. Voor de Hongaarse Eva Novak werd 1.05.1 afgedrukt, voor Katalyn Szoke 1.05.7 en voor Judith Ternes 1.05.8. J^AJDAT de meisjes het water hadden verlaten, wandelden zij met, hun sportzusjes uit Hongarije en Amerika naar het ere-podiuni, waar z\| geluk kig lachend uit de handen van de nieuwe president van het Ï.O.C., de Amerikaan Avery Brundagc, de zil veren medailles in ontvangst, mochten nemen. Daarna klonk het weemoedige Hongaarse volkslied en gingen de- vlaggen, het Hongaarse rood-wit- groen, het rood-wit-blauw en de Stars and Stripes omhoog. Voor Koosje van Voorn, die als debutante in dit inter nationale gezelschap grote ogenblik ken beleefde, kwam het aardigste mo ment toen zjj aan Prinses Beatrix en Prinses Irene werd voorgesteld. De officiële uitslag was: 1. en Olym pisch kampioen Hongarije 4.24.4 (nieuw wereldrecord. nieuw Olympisch record); 2. Nederland 4.29.0; 3. Ver. Staten 4.30.11; 4. Denemarken 4.36.2; 5. Gr Brittannie 4.37.8; 6. Zweden 4.39.0; 7. Duitsland 4.40.3; 8. Frankrijk 4.44.1. Start van de dames-estafetteploeg. MORGEN, nadat de ruiters hun krachten hebben gemeten in het concours hippique, de „Prix des Nations" zal in het Olympisch Stadion met alle plechtigheid van dien de sluitingsceremonie plaats vinden van de XVe Olympische Spelen. Daarvan valt om 17.55 uur via Hilversum I (402 m.) een re portage te beluisteren. Hilver sum II (298 m.) brengt om 12.45 uur een reportage waarin Leo Pagano een beschouwing geeft van de finale van het voetbal- tornooi en Jan de Troye de sterkste boksers de revue laat pousseren. Dick vpn Rijn, (Leb Pagano, Tom Schreurs, Jan de Troye en Siebe van der Zee ge ven ten slotte flitsen uit het Olympisch dorp. HELSINKI, 1 AUG. - Drie Hongaren, twee Italianen, een Fransman, een Belg en een Oostenrijker grepen van middag naar de sabel om in de finale van de individuele wedstrijd te beslis sen wie de sterkste op dit wapen zou zijn. De Hongaar Kovacs behaalde acht overwinnigen en toonde zich een uitgesproken kampioen. Ook de twee de en derde plaats waren voor Hon garen. Gerevitch en Barczelli flan keerden Kovacs op het ere-podium en drie rood-wit-groene vlaggen kwamen aan de masten. De uitslag was: 1. en Olympisch kampioen: Kovacs (Hongarije) 8 overw.; 2. Gerevitch (Hongarije) 7 overw.; 3. Barczelli (Hongarije) 5 over.; 4. Dare (Italië) 5 overw.; 5. Plattner (Oostenrijk) 4 overw.; 6. Le- fevre (Frankrijk) 3 overw. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, I Augustus. Waterpolo is geen sport voor kostschoolmeisjes. Voorzover wij dit nog niet wisten is ons dat tijdens het Olympisch tornooi op onmiskenbare wijze duidelijk ge maakt. Maar wat zeven heetgebakerde Italianen er in de wedstrijd tegen Hon garije van maakten, mag toch niet meer tot sport worden gerekend. Voor al Ognio en Arena maakten zich schul- (Van een speciale verslaggever) HELSINKI, 1 Aug. indien er ooit een Nederlandse ploeg is geweest, die verdiend heeft naar de Olympische Spelen te worden uitgezonden, dan zijn het de jongens van Frans Kuyper. Enkele uren nadat het team in de FINA-reprise tegen Zuid-Slavie met 2I ten onder was gegaan en de diepe wonden der teleur stelling nog schrijnden, dook onze waterpoloploeg wederom naar de doellijn, thans om de strijd aan te binden om de voor dit zevental van klasse smadelijke vijfde, zesde, zevende of achtste plaats. Met een weldadige sportiviteit en een prijzenswaardige vasthoudendheid wierpen de zeven knapen zich vanavond op de troostronde, waarin zjj niet thuis horen, maar welke zij met een zo goed mogelijk resultaat zullen trachten te beëindigen. De sporen van de zware wed strijd in de morgenuren waren nog niet uitgewist toen Braasem c.s. zich tegen over zeven fitte Belgen zagen geplaatst. Oranje versaagde niet. De leeuw klauwde. Met een moeizaam behaalde, maar kranige 53 overwinning verlieten de Nederlanders het bassin. Welke plaats ons zevental uiteindelijk in deze poedelaarspoule zal bezetten is ons onverschillig. Of dit de vijfde of de achtste positie zal zijn. Voor ons zal de plaats van het Nederlandse waterpoloteam toch de glans van het edele eremetaal blijven behouden. waartegen de Italiaanse scheidsrechter onbegrijpelijk genoeg niet optrad, wist de Haagse lichtgewicht op een gege ven moment aan zijn bewaking te ont glippen om zijn solo met een mes scherpe boogbal, waarmee Desmet geen raad wist, te besluiten (2—1). DEEDS onmiddellijk nadat beide ploe- gen waren afgezwommen, ontwik kelde Nederland een hoog tempo en dwong de Belgen er genoegen mee te nemen, dat de ploeg van boven de Moerdijk in de meerderheid was. Van Feggelen loste een paar gevaarlijke achterwaartse schoten, die doelman Desmet op zijn post vonden, doch de Belgen het angstzweet bezorgden. Hiervoor was evenwel vooralsnog geen reden, temeer, toen Korevaar even roggy door een elleboogstoot in de maag, Van der Steen, vrij liet en de Belgische midvoor zijn ploeg met een „bekeken" schot de leiding gaf. Voor de ogen van de vele toeschouwers ont spon zich nu een aantrekkelijke kamp, met veel zwemmen en goed plaatsen. Van Feggelen had eindelijk succes toen hij Martin en de reus Desmet met een snelle zwaai van zijn rechterarm verraste. Het overwicht van het Ne derlandse zevental groeide en hoewel Smol constant te zwaar werd gedekt, LIET zag er naar uit dat het Neder- lands zevental een royale zege tege moet ging, maar het zou anders uit pakken. Door een fout in de verdedi ging, toen twee Nederlanders op één Belg afgingen, kwam Heynick volko men vrij te liggen. De Vlaming be dacht zich geen moment, toen hij de bal kreeg toegespeeld. Met een razend snel schot gaf hij Van Gelder het na kijken (2—2). In de tweede helft begonnen de Ne derlanders tekenen van vermoeidheid te tonen. Allengs werd het spel lomer en werden de reacties trager. Nu er minder werd gezwommen, kregen de Belgen meer gelegenheid tot zwaar op de man spelen, maar Rogione zag het vasthouden en wegtrekken met droge ogen aan. Pas toen Heynick zijn zevental opnieuw aan een voorsprong had geholpen en Smol door zijn tegen speler voor de zoveelste maal werd omarmd, kreeg de Nederlandse links voor een strafworp te nemen. Laag in de hoek verdween de bal in het doel. Naarmate de tijd vorderde, zakte het spelpeil bedenkelijk. In een gelijkspel hadden onze landgenoten toch kenne lijk niet veel lust. Met een. laatste krachtexploisie zetten Braasem en Bijlsma hun voorhoede aan het werk en met succes. Eerst werkte de lange Amsterdammer de bal met een om haal achter Desmet en daarna kreeg hij de bal, na een mislukt boogschot van Bijlsma, precies op de hand en in het volgend ogenblik was het 53 voor Nederland. Voor spelers en toe schouwers was het een opluchting, toen kort na het uitzwemmen het laatste fluitsignaal klonk. dig aan tal van geniepigheden, welke ten slotte door de Hongaren, die ten slotte met 72 wonnen, niet onbeant woord werden gelaten. Er waren ogen blikken, waarop vier spelers op de kant zaten toe te zien, hoe hun ploeg genoten zich uitputten in het bedenken van alle mogelijke kunstgrepen, welke door de reglementen te enen male wor den verboden. Hongarije was sterker, zowel wat zwemcapaciteiten als taalbehandeling betreft. Aanvankelijk hadden de Ma- gyaren de grootste moeite door de wel zeer stugge verdediging vari de Ita lianen te komen en met de rust was de stand nog steeds 22. Bij het ingaan van de tweede helft hadden de Italianen een numerieke meerderheid. Vlak voor het wisselen had Markovie die de plagerijen Van Ognio beu werd, de Italiaan een tik voor zijn hoofd gegeven. Markovie moest het water uit. Bijna was een rel ontstaan en de politie was reeds op het perron rond het bassin verschenen om, zo nodig, de orde te handhaven. Zover behoefde het ten slotte toch niet te komen. Op domme en ergelijke manier verknoeiden de Italianen hun kans de leiding te nemen. Met rustig spel had den zij het voordeel kunnen uitbuiten. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 1 AUG. - Hongarije is vrijwel zeker van waterpolokampioen- schap. De Magyaren wonnen vandaag met duidelijke cijfers van Italië (72) en hebben thans met drie punten (de 22 tegen Zuid-Slavie uit de vorige ronde blijft van kracht) de leiding Weliswaar heeft Zuid-Slavie, door een 42 zege op Verenigde Staten, ook drie winstpunten, maar het doelge- middelde van de Hongaren is aanzien lijk beter. Bovendien heeft het Hon gaarse team een wedstrijd tegen Ver enigde Staten op het programma staan, waarmee zij naar alle waar schijnlijkheid minder moeite zal heb ben 'dan de Zuidslaven met Italië. In de groep van de „troostronde'! leidt Nederland, dank zij de 53 overwin ning op Belgie. Onze landgenoten zul len hopelijk door een overwinning op Spanje vijfde worden. De standen luiden: Hongarije 2 11 Zuid-Slavie 2 11 Italië 2 10 Ver. Staten 2 0 0 Troostronde: Nederland 2 2 0 Belgie 2 10 Rusland 2 10 Spanje: 2 0 0 Het programam luidt: 10 uur: SpanjeNederland, scheids rechter Rogione (Italië); 11 uur: Bel gie—Rusland, scheidsrechter Rigai (Frankrijk)18..40 uur: ItaliëZuid- Slavie, scheidsrechter Batalle (Span je); 19.40 uur: HongarijeVer. Staten, scheidsrechter Zuckerman (Zweden). voor 2 Augustus Honderden Amsterdammers volgden Vrijdagmorgen op dc Dam met spanning de radioreportage, van de waterpolowedslrijd NederlandZuid S'.avië in Helsinki, welke via een versterker-installatie in een auto ten gehore werd gebracht. We hebben zo het vermoeden, dat vele luisteraars te laat op hun werk zijn gekomen. LIET klinkt misschien wat vreemd op n een ogenblik, dat de vijftiende Olympische Spelen het einde naderen, enige opmerkingen te maken over de vraag of de voorbereiding van dege nen, die een kans hebben naar een spor tieve omtmoeting als de Spelen te wor den afgevaardigd, wel voldoende is ge weest. Toch geloven wij, dat onze be schouwingen op deze plaats niet volle dig zouden zijn, indien wij deze kwes tie onbehandeld zouden laten. Vooropgesteld dient te worden, dat wij verre van ontevreden zijn. Wij we ten natuurlijk nog niet wat de Neder landse wielrenners in de wegwedstrijd van plan zijn, maar Nederlandse sport mensen hebben in ieder geval vijf zilve ren medailles gewonnen. Nu gaat het - wij wezen er vroeger op - niet om de winst. Het gaat om de eer aan Olympi sche Spelen te mogen deelnemen. Deze eer kan slechts toevallen aan de besten die er in een land te vinden zijn. En met „best" bedoelen wij bepaald niet in de eerste plaats de snelste lopers, de hoogste springers en de vlugste zwem sters; met „best" bedoelen wij diegenen, die, naast hun kwaliteiten op sportief gebied. ,.in de geest" geschikt zijn voor een reusachtige demonstratie van sport- verbroedering. Wij hebben de indruk, dat aan die voorbereiding in ons land véél, zo niet alles heeft ontbroken. Niet aan de spor tieve training, maar aan het kweken van begrip voor het feit, dat snelheid op de sintelbaan of in het water welis waar enige rechten geeft, maar veel' meer verplichtingen oplegt. Het is de plicht van een groot athleet zich spor tief te gedragen; het is zijn plicht zich geheel, onvoorwaardelijK en onder al le omstandigheden te geven, omdat achter hem zijn land staat. Het doet er niet toe of men hiermee volledig accoord gaat, een feit is, dat als Slijkhuis en Harting de baan uit wandelen dit niet Slijkhuis en Harting zijn, maar Nederlanders met een Oran je broekje aan! Als de Nederlandse wielernatie in Helsinki wordt vertegenwoordigd door een groep renners, die niet in staat zijn op moeilijke ogenblikken hun her sens bijeen te houden, dan is er iets niet in orde. De Nederlandse ruiters hebben even zeer af laten weten. Nu kan men opmer ken, dat ons land het materiaal er niet voor heeft; dat het paard een eigen wil heeft en de gelukkige of minder geluk kige combinatie van mens en dier dus van twee wilsfactoren afhankelijk is; wij menen niettemin, dat de training toch niet volkomen afdoende is ge weest. Als gewichtheffers uitbranders krij gen, omdat zij 's avonds te laat thuis komen, dan is er iets met hun mentali teit niet in orde. Om het nog algemener te zeggen; in dien bij het opmaken van een voorlopi ge balans blijkt, dat vier medailles be haald zijn door Nederlandse meisjes en dat de vijfde het loon was voor onze schitterende hockeyploeg, dan zou men de indruk kunnen krijgen, dat de man nen klaarblijkelijk niet in staat zijn „het kleine beetje meer" op te brengen, dat van een verdienstelijk hardloper een klasse-athleet maakt. Want zonder hierop nader in te gaan, zal men wel van ons willen aannemen, dat de be grippen hardlopen en sportsman elkaar niet per se behoeven te dekken. HE sportleiders in ons land zullen in u de eerste plaats dit probleem moe ten bestuderen. Het Nederlands Olym pisch Comité dient zich in alle ernst af te vragen in hoeverre betrekkelijk grote bedragen weggegooid zijn gewor den. Of niet. Wij geloven namelijk dat ons land niet in staat is de ontwikkeling van de sport in een richting, die wij misschien niet zo hoog waarderen, tegen te gaan. Het semi-professionalisme, dat in bij na alle landen van de wereld als van zelfsprekend wordt aanvaard - neemt U bijvoorbeeld de uitdrukking Ameri kaans „student" vooral niet te precies - heef het sportieve resultaat op een ni veau gebracht, waaraan de amateur niet zal kunnen tippen. Nooit. Het zal dus in de toekomst zijn van tweeën één: ofwel wij handhaven (als de toch reeds erkende Chinezen van Europa) ons geliefde amateurisme (en dan kunnen we voor 1956 wel inpak ken) of wij laten een semi-professiona lisme oogluikend toe en creëren aldus kansen voor de sportieve generatie, die in de nu komende Olympiade voor de Spelen in 1956 zal moeten worden ge reedgemaakt. Nederland heeft tot nu toe geleefd van successen van athleten, die om per soonlijke aanleg tot wereldprestaties in staat waren. Wie garandeert ons dat in de jaren tussen 1952 en 1958 opnieuw zulke sportieve uitschieters voor de dag komen? 6 Wij hopen van harte, dat deze kwes ties in de nabije toekomst een onder werp van nauwkeurige beschouwing zullen uitmaken en dat men dan zal weten te kiezen tussen de twee wegen die gevolgd kunnen worden. En kiezen' MIMHBMIifflni

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3