De kans op vrije verkiezingen in geheel Duitsland verkeken thans Oost-Duitsland hervormt zijn staatsinrichting Prof. Romme ongenode gast op Irene'sverjaarpartijtje Weer zes jaar geëist tegen dader van roofoverval te Bergen De VN-commissie gaai op non-actief Nu opdracht voor mr. L. A. Donker Walrustand voor Deense /con/ng^j De Egyptische regentschapsraad werd zonder praal geïnstalleerd Woensdag 6 Augustus 1952 VERENIGDE DAGBLADEN 77e Jaargang No. IJ 483 Dagblad voor Den Helder, Koegras, TexelWieringen en Anna Paulowna Geen gehoor uii Oost-Berlijn Pleven pleit voor betere militaire hulp Op langere dan jaartermijn Verkiezingen in Z.-Korea verliepen rustig Syngman Rhee waarschijnlijk herbenoemd De Earl of Dalkeith is verloofd Eens genoemd als candidaat Twee jongelui rooiden waardeloos papier Niettemin zware vrijheids straffen geëist Weerbericht Arbeid was desniettemin vruchtbaar Landen'' worden vervangen door districten Zuiver communistisch bestuur In beraad gehouden Pacific-raad wordt niet uitgebreid Ex-generaal Reinhardt is vrij Blijde stemmetjes in de paleistuin Marijke belaagde snood een enorme taart Wonderlamp aanvaard (onder voorbehoud) Eén der beide verdachten ging in hoger beroep Bevestiging van vonnis Alkmaarse rechtbank? Exportslachterij lijdt ruim een ton schade Zware brand verwoestte de koelafdeling „Schuldig" over veertien communisten in de V.S. Heuss wil ook uitspraak over Conventie van Bonn Grootscheepse zuivering op komst Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49 jy|EN kan wel zeggen, dat de kans op vrüe en geheime verkiezingen in geheel Duitsland, ter voorbereiding van het herstel van 's lands eenheid, op het Ogenblik geringer is dan ooit. De poging van de Verenigde Naties, om althans een grondslag te vinden voor deze verkiezingen, zijn practisch mislukt. Dat wordt wel duidelijk uit het rapport, dat de door de V.N. ingestelde commissie, welke de mogelijkheid hiervan moest onderzoeken, aan de secretaris-generaal Trygve Lie heeft uitgebracht. De commissie heeft Dinsdagavond officieel bekend gemaakt, dat zij voorlopig niet meer zal bijeenkomen. De Franse minister van defensie, Bené Pléven, heeft Dinsdag bij het te- water laten van een Frans oorlogs schip gepleit voor „een fundamentele herziening" van de Amerikaanse hulp verlening aan Europa. „Reeds lang hebben wij er de nadruk op gelegd, dat een gezond herbewapeningspro gram niet kan worden uitgevoerd op basis van jaartermijnen". Voorts zeide de minister, dat er geen gemeenschap pelijk voordeel kon schuilen in een toestand waarin een land voor het merendeel van zijn bewapening op het buitenland moet vertrouwen. Daargela ten, dat dit voor Frankrijk onaan vaardbaar zou zijn, zou zulks leiden tot een nimmer eindigende stroom van Amerikaanse zendingen. In Zuid-Korea zijn Dinsdag presi dentsverkiezingen gehouden. Het schijnt dat zich geen incidenten hebben voor gedaan. Ongeveer 50000 kiesgerechtig den werden bü de stemlokalen terug gestuurd, omdat hun namen niet op de kiezerslijsten voorkwamen, een gevolg van de te korte voorbereidingstijd. Ongeveer 90 procent van het aantal kiesgerechtigden heeft zijn stem uitge bracht. Het is vrijwel zeker, dat Syng man Rhee herkozen is. Zijn voornaam ste tegenstander is Tsjo Bon Ahm, een politicus die in 1947 voor het lidmaat schap van de communistische partij be dankt heeft. De uitslag wordt niet vóór Vrijdag verwacht. voor prinses Margaret Te Londen is de verloving bekend ge maakt van Mane McNeill, de 21-jarige dochter van een advocaat die te Hong kong praktijk uitoefent, met de Earl of Dalkeith, de 28-jarige erfgenaam van een Schots hertogdom, die dikwijls als mogelijke aanstaande echtgenoot van prinses Margaret is genoemd. „Drie liter petroleum", vroeg een jongeman, die vergezeld van een vriend op 6 Mei jl. een waterstoker^ m de Vrouw Jannestraat te Rotterdam bin nenstapte. Toen de waterstoker de mee' gebrachte kan vulde, deed de vriend een greep in de geldlade. De buit moet wel tegengevallen zijn, want in deweg- gegraaide portefeuille zaten rekeningen. De jongelui gingen er in een auto van door, doch ze werden achterhaald. „Ze vinden, dat ze niets gedaan heb ben, omdat het gestolene geen waarde had", sprak de Officier van Justitie bij de Rotterdamse Rechtbank, voor welke instantie de twee, de 26-jarige I- J. G- en de 22-jarige J. van der V. beiden havenarbeiders te Rotterdam, gister ochtend terecht stonden. De verdachten bekenden en de oi- ficier van Justitie, die vond, dat ner met beiden hopeloos was gesteld <-*■ was reeds driemaal veroordeel en Van der V. vijfmaal eiste tegen ieder een gevangenisstraf van twee jaar met al- trek. Uitspraak Zaterdag a.s. VICTORIA REGIA TE AMSTERDAM BLOEIT De Victoria Regia in de Hortus Bota nicus te Amsterdam bloeit, en zal Woensdag- en Donderdagavond a,s. van acht tot tien uur te bezichtigen zijn. Verwachting tot Donderdagavond. KANS OP BUIEN Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regenbuien or onweer. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zwak ke tot matige wind hoofdzakelijk uit richtingen tussen West en Zuid. HE commissie, welke bestaat uit ver tegenwoordigers van Brazilië, Ne derland, IJsland en Pakistan Polen is indertijd eveneens uitgenodigd, doch bedankte voor de eer heeft vrijwel niets kunnen bereiken. West- Duitsland heeft alle noodzakelijke me dewerking verleend, doch Oost-Duits- land en Oost-Berlijn hebben niets van zich laten horen, wat de commissie ook deed om met de autoriteiten al daar in contact te komen. Brieven aan de Russische controlecommissie in de Oostelijke zone bleven onbeantwoord. Niettemin laat de commissie in haar rapport een optimistisch geluid ho ren. Zij acht haar arbeid niet tever geefs, daar de „vier bezettende mo gendheden gedurende het onderzoek blijk hebben gegeven, alle in meerde re of mindere mate in te stemmen met de vorming van een onpartijdig lichaam, dat tot taak zou moeten krij gen, vóór het uitschrijven van vrije verkiezingen in geheel Duitsland een onderzoek in te stellen naar de om standigheden, waaronder deze zouden moeten plaatsvinden." De commissie wordt niet ontbonden, doch blijft ter beschikking van de Verenigde Naties en van alle bij deze kwestie betrokken partijen. Socialistische Staatin wording De Oostduitse „Volkskammer" heeft besloten, dat voortaan het hoogste plaatselijke gezag zal berusten bij de districtsvergadering (Bezirkstag) van de veertien Oostduitse districten. Een districlsraad zal de uitvoerende macht uitoefenen. Deze organisatie komt in de plaats van de vijf landsregeringen van Brandenburg, Saksen, Saksen Anhalt, Thueringen en Mecklenburg. De districtsraden zullen zo veel mo gelijk bestaan uit personen als „helden van de arbeid", dragers van nationale prijzen, meesterboeren en bedrijfslei ders. Besluiten van de raad zullen ge annuleerd kunnen worden door de Oostduitse ministerraad. Besluiten van de districtsvergadering zullen door de Volkskamer nietig verklaard kunnen worden. De districtsraden zijn belast met het beheer van alle centraal-inge- stelde inrichtingen en het toezicht op alle economische instellingen in het district. Als onderorganen zullen kring raden en kringvergaderingen ingesteld worden. De districtsvergaderingen zullen uit 60 afgevaardigden bestaan voor dis tricten met ten hoogste 500.000 inwo ners. Is het inwonertal hoger, dan mag het aantal verhoogd worden tot 90. De nieuwe staatsinrichting maakt deel uit van de „opbouw van de socialistische staat". De S.E.D. heeft ontkend, dat er plannen zouden bestaan tot onteigening van alle particulier en kerkelijk BSIt. De 37-jarige F. van D. uit Breda heeft zich bij de politie in zijn woon stad aangemeld omdat hij Zondag j.1. te Antwerpen zijn vroegere verloofde mej. D. D. met een mes heeft gesto ken. De kabinetsformatie Nadat gistermorgen prof. mr. C. P, M. Romme en gistermiddag nogmaals mr. L. A. Donker, resp. fractievoorzit ter van de K.V.P. en van de I». v. d. A., ten paleize Socstdjjk door H.M. de Ko ningin waren ontvangen, is later op de middag een officiële mededeling uitge geven. Hierin is bekend gemaakt, dat aan mr. L. A. Donker opdracht is ge geven tot het vormen van een kabinet. De heer Donker heeft verzocht, de op dracht in beraad te mogen houden. Wel overleg mogelijk met andere landen De Verenigde St .ten, Nleuw-Zeeland en Australië zijn het er op de bijeen komst van de Pacific-raad te Hono- Ioeloe stilzwijgend over eens geworden, geen andere landen tot de organisatie toe te laten. De raad kan overleg plegen met andere landen in dit gebied. De deel nemende ministers hebben verklaard, dat zij voorstanders zijn van contact met andere Pacific-mogendheden, ten einde vrede en veiligheid in het ge noemde gebied te verzekeren. De voormalige Duitse generaal Hans Reinhardt is op 27 Juli uit de gevan genis voor oorlogsmisdadigers te Bonn ontslagen. Hij was veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens het uit vaardigen van orders voor het terecht stellen van alle gevangengenomen Rus sische politieke commissarissen en le den van geallieerde commando's. Prof. Romme was gisterochtend een ongenode gast op de verjaardagpartij van prinses Irene. Midden in de aanbieding van geschenken in de grote tuin achter liet paleis werd de koningin namelijk van haar jarige dochter weggeroepen voor belangrijker bezighedep: prof. Romme had zich laten aandienen. Deze be langrijke komst Interesseerde onze prinses echter slechts matig. Al haar belang stelling was geconcentreerd op een reusachtige taart, die op een tafeltje in de tuin prijkte, in de vorm van een danseres, gekleed in een rose crinoline. Prinses Marijke bestormde het gevaarte agressief en vroeg haar zuster onmiddellijk, of je dat allemaal kon opeten. Irene wilde deze vraag wel bevestigend beantwoor den maar liet toch niet toe, dat het prachtstuk enkele minuten na de aan bieding reeds door de grijpgrage handen van Marijke werd geschonden. aanvulling op het in de voorgaande ja ren reeds geschonken zilver. Zoals al tijd was de" koningin ook nu weer ken nelijk gefascineerd door de prachtige aanblik van de cassette. Een deputatie van het Garderegiment fuseliers „Prinses Irene" schonk een bonbonniere, gedragen door een van papier gemaakte Drentse boerin. De taart was een geschenk van de Zee-, Land- en Luchtmacht. Deze deputatie bood ook de traditio nele cassette met tafelzilver aan als De procureur-generaal bij het Amsterdamse Gerechtshof, mr W. P. Bakhoven, heeft gisteren bevestiging gevraagd van een vonnis van de rechtbank te Alk maar, die op 27 Mei j.1. de 40-jarige radiomonteur G. J. H. uit Alkmaar wegens diefstal met geweldpleging veroordeelde tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdachte stond destijds terecht tezamen met de 24-jarige electricien Van der V., eveneens uit Alkmaar, die tot vijf jaar werd veroordeeld. Beiden werden ervan beschuldigd op 4 Maart van dit jaar de alleenwonende veehouder A. Ak kerman te Bergen in zijn woning te hebben neergeslagen en beroofd van een portefeuille, inhoudende f 3000. De electricien heeft voor de recht bank bekend en berust in zijn vonnis. H. echter ontkende zich aan het hem ten laste gelegde schuldig te hebben gemaakt en stond gisteren in hoger beroep terecht voor het Amsterdamse gerechtshof. Hier vertelde Van der V., als getui ge a charge, gedagvaard, hoe de over val zich heeft toegedragen. Hij had in de ochtend van de vierde Maart H. in een café te Alkmaar ontmoet en deze had hem voorgesteld de veehouder, die dat had hij van zijn schoonzuster gehoord, die bij de veehouder als huis houdster werkzaam was geweest een flink bedrag aan geld en een kistje met juwelen van zijn overleden vrouw in huis had. Het tweetal heeft zich, volgens Van der V., toegang tot de boerderij ver schaft door een ruit te verbreken en zij troffen in de huiskamer de 67-jarige Akkerman aan, die hen met een stof fer in de hand tegemoet trad. Van der V. vertelde voorts, dat H. een kapotte revolver op de boer richtte. Deze was echter niet bang en sloeg H. met de sloffer in het gezicht. Volgens de vee houder heeft toen de tweede indringer hem een stomp in het gelaat en een trap tegen het lichaam gegeven, waar door hij op de grond viel. (Van der V. ontkent dit). De oude man werd over meesterd, de aanvallers maakten zich meester van de portefeuille en verdwe nen daarna. Mr. Bakhoven achtte het overtuigend bewijs in deze zaak geleverd en vroeg bevestiging van het vonnis, dat de Alk maarse rechtbank aan H. had opgelegd. De verdediger, mr W. Buers te Alk maar, was van mening dat er veel twlj- felpunten in de bewijsvoering zijn en geloofde, dat zijn cliënt vrijgesproken moet worden. Subsidiair vroeg hij een aanmerkelijke lagere straf dan door de Alkmaarse rechtbank is opgelegd. Het Hof zal op 19 Augustus arrest wijzen. Hier bewonderen de jarige prin ses, haar moeder en haar zusjes de traditionele cassette met tafel zilver als aanvulling op het in de voorgaande jaren reeds geschon ken zilver, aangeboden door de ■Zee-, Land- en Luchtmacht. Van rechts naar links: Prinses Beatrix, Prinses Marijke, Prinses Irene, Prinses Margriet en de Koningin. Doch mocht de Drentse zich reeds verheugen in de sympathie van prinses Irene en haar zusjes, zonder enige twij fel ging de belangstelling van de meis jes uit naar een kubusvormige doos, waarop voorstellingen waren aange bracht uit het sprookje „Aladin en de Wonderlamp". Je kon het hele sprook je volgen aan de hand van de prenten, die zich in de doos bevonden. En toen het sprookje uit was en de laatste prent was omgeslagen, bleek zo waar lijk achter in de kubus niets meer of minder dan De Wonderlamp te staan, die door de jarige Prinses onder het nodige voorbehoud als zoanig werd aanvaard. Het was op dit ogenblik, dat prof. Romme het sprookje verstoorde, zonder wonderlamp, want ook hij ziet de ka binetsformatie zeer duister in.,,. Tijdens het bezoek dat het Deense Koningspaar aan Groenland bracht, werd aan Koning Frederik, door de inwoners van Godthaab deze kolossale walrustand aangeboden. De Koning bekijkt zijn nieuwe aan winst met de grootste belangstel ling Gistermorgen is brand uitgebroken in de exportslagerij N.V. Welling te Borculo. Het vuur was ontstaan in de kurkisolatie van de nieuwe koelafde ling, welke nog slechts enkele dagen in gebruik is. De koelcellen zijn name lijk omgeven door kurkplaten, in teer gedrenkt, ter dikte van 27 centimeter. Deze massa brandde fel en onder een ontzettende rookontwikkeling. De brandweren van Borculo, Neede, Ruurlo en Deventer bestreden het vuur door de metalen deuren van de koel afdeling te sluiten en door gaten in de muren grote massa's water naar bin nen te pompen. Het duurde echter acht uur, voordat men de vlammen meester was. De nablussing vorderde nog ge ruime tijd. De schade aan de koelafdeling be loopt een ton. De jury van het Amerikaanse fede rale hof van justitie te Los Angeles heeft veertien leiders der Amerikaanse communistische partij schuldig bevon den aan samenzwering tegen de veilig heid van de Amerikaanse staat. De uit spraak der jury kwam na een proces, dat zes maanden van 1 Februari tot 1 Augustus j.1. heeft geduurd. De voorzitter van het hof zal binnenkort de straffen bekend maken. Onder de veertien verdachten bevindt zich de 46-jarige William Schneiderman, een inwoner van San Francisco, hij wordt beschouwd als de plaatsvervan gend leider der Amerikaanse commu nistische partij. De Westduitse president, prof. Heuss, heeft Dinsdag het federale hof voor constitutionele zaken te Karlsruhe ver zocht, het door hem gevraagde advies over het verdrag voor de Europese verdedigingsgemeenschap uit te brei den tot de Conventie van Bonn. Gisteren is te Cairo de uit drie leden bestaande regentschapsraad, welke in naam van koning Ahmed Foead de tweede over Egypte zal regeren, door de Egyptische ministerraad zonder de gebruikelijke praal beëdigd. Het kabinet heeft ontwerpdecreten goedgekeurd voor de zuivering van het bestuursapparaat. De desbetreffende wet zal van terugwerkende kracht zijn tot 1933. Wederom zijn negen leden van het hoofdbestuur van de Wafdisti- sche partij ontslagen, onder wie minis- ter Hoessein el Guindy, die onlangs de verklaring uitgaf, dat Faroek een af stammeling van Mohammed was. Eer der zijn reeds drie bestuursleden van hun functie ontheven. Minister-president Aly Maher Pasja heeft in zijn hoedanigheid van militai- re gouverneur-generaal met onmiddel lijke ingang de militaire order, volgens welke een aantal buitenlandse bladen niet in Egypte mocht worden verkocht, ongeldig verklaard.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1