Middenstand te Den Helder blijft initiatieven ontplooien DE KRANT SLUIT DE GRENZEN MOQBMmREEDTe 46.- la. BEEMSTERBOER Jimmy Brown als diepzeeduiker Wilt U even noteren? Nieuwe zaken en verbouwingen als bewijzen van U kunt nog mee door eigen land Vier aantrekkelijke dagtrips Zentra Horloges DRUKTE IN VACANTIETIJD K'eine nieuwtjes uit diverse branches Pt Motorrijder na ongeval in ziekenhuis opgenomen ZAP 1 vanavond de gast van de roodjakken-reserves Vanmiddag Haven-Marsdiep-zwemwedstrijd Zwembad aan Dijkweg Maandag weer open MlÊÈÊmÈMmm na reeds vanaf KEIZERSTRAAT 15 ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1952 J|ET moge dan volop „vacantle" zijn. voor vele land- en stadgenoten brengt deze periode toch teikenjarc weer een bijzondere drukte mee. Dat geldt na tuurlijk in de eerste plaats voor degenen, die werkzaam zijn in de vervoers- en seizoenbedrijven, maar daarnaast mogen we toch ook denken aan de midden standers, wier gehonoreerde diensten ook in vacantietjjd onontbeerlijk zijn. De magen rusten niet, onze schoenen slijten misschien wel dubbel-op. de garderobe vergt voorzieningen, en zo gaan we maar door. Enkele categorieën van midden standers zijn er door eendrachtige samenwerking toe gekomen, ook voor hen de mogelijkheid tot het nemen van vacantle waarop zij toch ook recht bebben te scheppen. Melksljjters, bakkers, slagers, sigarenwinkeliers, en misschien zijn er nog wel meer, kunnen er tegenwoordig rustig een weekje tussenuit gaan. Maar desondanks blijft voor de meeste middenstanders de vacantleperiode, ruim gerekend de maanden Juli en Augustus, een zeer drukke tijd. waarin men licht geneigd is, zich tot de „lopende zaken" te beperken en maar vooral geen nieuwe initiatieven te ontplooien. Des te opmerkelijker vonden wij het, dat juist in deze laatste weken en 'dagen talrijke uitingen van activiteit in het Helderse zakenwereldje te con Mtateren waren. Wij laten de tiuditio- nele „opruimings-perikelen" even buiten beschouwing, als zijnde een algemeen verschijnsel. Het gaat ons om nieuwe dingen, die bewijzen dat er leven in de brouwerij zit. Zonder ons te bezin nen op achtergronden en zonder in te gaan op economische en maatschap pelijke vraagstukken mogen wij wel vaststellen, dat het ontbreken van particuliere initiatieven een ongunstig verschijnsel is. Waar het particuliere initiatief zich wel doet gelden, en dus mogelijkheden ziet om tot gelding te komen, zullen redenen zijn om de toe komst optimistisch in te zien. Afgezien van moeilijkheden in de grote wereld, die eventueel ook ge volgen kunnen hebben voor onze plaatselijke bevolkingsgemeenschap, gaat Den Helder een goede toekomst tegemoet. Onze middenstand heeft daar blijkbaar ook vertrouwen in. Men moet op een vacantiemiddag maar eens een rondje door de stad ma ken en zien hoeveel nieuwe zaken er alweer na de bevrijding zijn geopend. Sommige in bestaande panden, andere in gerestaureerde en verbouwde per celen, maar ook vele in geheel nieuw gebouwde winkels. Dat gaat zo maar rustig door, en het zou werkelijk de moeite lonen, de balans eens op te ma ken. Laten wij ons echter beperken tot de aanwinsten van de laatste weken, die juist zo opmerkelijk zijn omdat zij In de drukke zomermaanden tot stand zijn gekomen. Wij maakten deze week eens zo'n rondgang en begonnen daar bij in de Krugerstraat. waar de nieu we showroom van de fa. P. Smit juist gereed was gekomen. De heer Smit heeft een bloeiende smederij en constructie-werkplaats, maar vergeet daarnaast de verkoopaf deling niet. Hij liet zijn gezin verhui zen naar de toch altijd wat beperkte eerste verdieping, en trok de gehele benedenwoning bij de showroom, die nu een flinke oppervlakte beslaat. De keuken werd handig getransformeerd in een modelkeuken, waarachter nog een ruimte is, waar de bezoekers hun keus uit haarden en kachels kunnen maken, wanneer zij in de eigenlijke showroom niet zijn geslaagd. Enkele foto's aan de wand wijzen de klanten er op, dat de firma Smit nog meer noten op haar zang heeft. De enorme ijzeren mallen, waarmede door de N.V. Van Hattum en Blankevoort de funderingspalen voor de aanleg steigers in de nieuwe haven worden gestort, werden in de werkplaats van de firma Smit vervaardigd. Een andere foto toont een fraaie smeedijzeren kan delaar, ten bewijze dat in dit bedrijf het metaal ook op kunstzinnige wijze wordt verwerkt. In de „City", de binnenstad troffen wij eerst Frans Neyts, die met bekwame hand de naam „H. P. Uipkes" schilderde op h°t raam, waarachter tot voor kort de firma Blom groenten en fruit étaleerde. Naar dit pand wordt de levensmidde lenzaak van de heer Uipkes uit de Koningstraat verplaatst. Deze afdeling wordt dus gevestigd op een ander punt in dezelfde straat, terwijl de textiel- afdeling geconcentreerd wordt in het filiaal aan de Brakkeveldweg. In de winkel Koningstraat 93, die nu wordt ontruimd, opent de heer Uipkes bin nenkort zijn afdeling „Wala-corsetten". Eveneens in de Koningstraat wordt volgende week, waijneer de yacanties in de bouwvakken zijn beëindigd, ver der gewerkt aan de verbouwing van het grote pand, waarin de firma Man- heim gevestigd is geweest. Onder archi tectuur Van de heren Peters en Roelofs Gistermorgen omstreeks half twaalf zijn op de Ruyghweg een militaire wa gen en een motor met elkaar in bot sing gekomen. De auto reed met grote snelheid op de Ruyghweg, toen het mo torrijwiel, bestuurd door J. T. uit Heemstede, uit de Fazantenstraat kwam. De botsing was hevig. T. moest met een dubbele breuk aan het rechter on derbeen in het gemeente-ziekenhuis „Parkzicht" worden opgenomen. Het motorrijwiel werd zwaar beschadigd. Vandaag spelen het eerste en tweede elftal van HRC een oefenwedstrijd. Om half zeven is er een thuiswedstrijd tus sen HRC 2 en ZAP 1. De roodjakken spelen in de volgende opstelling: Boo gaard; Scheer en Faber; Hoolbcom, Kwinkelenberg en Bakker; Hartman, Bruin, Den Os, Zoon en De Leur. Om vijf uur speelt HRC 1 uit tegen Sneek. Het eerste elftal ziet er als volgt uit:: Den Haan; Swart en Zwart; De Werker, A. de Vries en Venbroek: Kra mer, Nieuwstad, P. de Vries, Ten Braak en Rijkers. maakt hier de firma Smit een ruim on derkomen gereed voor de woning inrichting van de heer T. C. Govers, die eind September de winkel Koningstraat 44 hoopt te kunnen verlaten. De be stemming van dit pand is nog niet be kend. Nieuwe slagerij. JAE textielzaak van de firma Hilckman te Alkmaar krijgt binnenkort een filiaal in de Koningstraat, in het pand waarin de heer J. de Beurs tot voor kort zijn slagerij dreef. De heer De Beurs is met vlag en wimpel verhuisd naar de Sluisdijkstraat, waar de firma Lugtenburg op de hoek van de Bas- straat een fraai woon-winkelhuis met slagerij heeft gebouwd onder architec tuur van dc heren Peters en Roelofs. De firma Vriesloo zorgde voor de keu rige inrichting van de winkel, die in slagerskringen alle lof heeft geoogst. De firma Krop leverde de koelcel en de koelvitrine, waarin de vleeswaren worden geëtaleerd. De achter het woon huis gelegen slagerij is uitstekend ge outilleerd. De heer De Beurs was zich bewust, dat Den Helder in de toekomst wellicht een abattoir of centrale slacht plaats krijgt, maar hij oordeelde het toch beter daarop niet te wachten en er voor te zorgen, dat hij zijn bedrijf in ieder geval naar behoren kan uit oefenen. Een aanwinst in de Keizerstraat is het „Snelbuffet Jan" op de hoek van de Vosstraat. De heer Sevenhuijsen zon derde een gedeelte van zijn „Friese Kaashuis" (dat normaal wordt voort gezet) af voor dit snelbuffet, dat te vergelijken is met de in grote steden zo populaire broodjeswinkels. Onze rondrit eindigde aan de Ruygh weg, bij de andere zaak van de firma Smit, waarmee wij waren begonnen. Voor de tweede maal onderging dit winkelpand op de hpek van de. Stal? - man Bossestraat een uitbreiding, welke vooral de étalage-mogelijkheden tèn goede kwamen. AI deze feiten bewijzen, dat de Hel derse middenstand niet bij de pakken neerzit. Er wordt wel eens, en veelal niet ten onrechte, geklaagd over de enorme belastingdruk, waaronder de zelfstandigen in het Nederland van na de bevrijding gebukt gaan, maar het is gelukkig toch niet zo erg, dat al het particuliere initiatief in de kiem wordt gesmoord. De samenleving zou daar niet buiten kunnen. 8 De waard ging Jimmy voor naar de kelder. Hij liep langs een stenen wenteltrap naar beneden en daar wees hij Jimmy de deur aan, waarom het ging. „Hij gaat naar binnen open", zei de waard, die een kaars had aan gestoken om Jimmy wat te kunnen bijlichten. „Ik heb er op alle manieren al mijn schouders tegen gezet, maar er is geen verwikken of verwegen aan het ellendige ding", zei de herber gier. „Laat mij 't maar eens pro6eren", zei Jimmy Brown en hij begon uit al- Toen gebeurde, td SÜT*™» SlS^diT'Tij C?' taL&sftB zeker niet verwacht.... De deur klem de namelijk helemaal niet maar vloog met een onverwachte ruk open en voordat Jimmy goed besefte, wat er met hem gebeurde, viel hij met ecu smak in een donkere ruimte.... HJJ kwam half op zijn schouder en nau op zijn hoofd terecht en dat versufte hem een beetje. Maar toen hij tot zijn positieven kwam had hij niet lang no dig om te begrijpen, dat hij in een moeten brengen, ook in het complot zaten en dat hij als een domme school jongen in de val was gelopen...'. MaSr waaróm?" peinsde Jimmy. „Waarom heeft dat stelletje my hier in dez# vuile kerker gesmeten? Daar moet toch een reden voor zijn. Geld heb ik niet. Alleen maar een auto, maar die stamt uit het jaar 1923. Daar kan het die boeven toch niet om te doen zijnjff Het gemeentelijk zwembad aan de Dijkweg, dat enkele weken geleden tot nader order werd gesloten, wordt met ingang van Maandag weer voor het publiek opengesteld. TYIT tafereeltje zal zich vanmiddag om half vier weer afspelen aan de Buitenhaven, aan de Zuidzijde van de Koopvaardersschutsluis. Dan duiken de deelnemers te wa ter voor de jaarlijkse zwemwed strijd naar het clublokaal van „Marsdiep" aan de Dijk. Onder de dames zal natuurlijk Geertje Wie- lema van de partij zijt, om voor de derde maal de wisselbeker te verdedigen. Bij de mannen heeft Arndt Kaiser, eveneens lid van „De Robben" uit Hilversum, zijn verleden jaar veroverde trofee te verdedigen. Het spreekt van zelf, dat ook Weer verscheidene Helderse zwemsters en zwemmers elkanders krachten in deze Haven- Marsdiep-wedstrijd over 3,5 kilo meter zullen meten. Vanmorgen om 9 uur kwam nog de inschrijving binnen van Her man Willemse, dié deze week het Nederlands recórd 1500 meter heeft verbeterd. pEGEVENS voor deze wekelijkse rubriek kunnen worden ingediend bij het Agendabureau van de Helderse Gemeenschap, Erasmusstraat 14, telefoon 2141 toestel 007 (na zes uur telefoon 3524). Hier volgt de agenda voor de periode van Zaterdag 9 tot en met Zaterdag 23 Augustus 1952. Zaterdag 9 Aug. 14.00 Bustocht voor minder-valide stadgenoten onder auspiciën van het Rode Kruis. 15.30 Haven-Marsdiep zwemwedstrijd HVZ „Marsdiep" 18.30 HRC-terrein: Voetbalwedstrijd HRC 2ZAP 1. 19.00 21.00 Museum Den Helder 20.00 Formosa: Feestavond van „De Bruinvissen". 20.00 MOOC-sociëteit: Dansavond. Dinsdag 12 Aug. 10.00 Boottocht van de Marine Dameskring. Woensdag 13 Aug. 7.30 Boottocht naar Schoorl voor de kinderen der leden van de personeelsvereniging „W. en O." 20.00 Marinecantine: Dansavond O. S. en O. 16.00 Museum Den Helder: Aquariumtentoonstelling van „De Gup" (tot en met 24 Augustus). 18.30 HRC-terrein: Voetbalwedstrijd HRCSneek 20.00 MOOC-sociëteit; Dansavond. 12.00 WGW-terrëin: Voetbaltornool, Jaarlijkse autobustocht voor de ouden van dagen. Autobustocht voor kinderen (1014 jaar) naar Oud-Valkeveen door de Buurtvereniging „Tuin dorp-Zuid". Autobustocht voor kinderen (610 jaar) naar Schoorl en Bergen door de Buurtvereniging „Tuin dorp-Zuid". Volksfeesten te Julianadorp (tot en met 25 Aug.) 14.00 Julianadorp: Kinderspelen Harmonie „Kunstzin". 19.00 JVC-terrein: Voetbalwedstrijd. 20.00 MOOC-sociëteit: Dansavond. Donderd. Zaterdag 14 Aug. 16 Aug. Zondag 17 Aug. Woensdag 20 Aug. Donderdag 21 Aug. Vrijdag 22 Aug. Zaterdag 23 Aug. wBBÊÈSm' WÈtëttC UtSim:asmaB AFGESLOTEN nradus neem aan, dat zijn voornaamste briefschrij ver van deze week een oude heer is. Het epistel begint namelijk als volgt: „De va- cantie is voor ons al weer voorbij. Toen ik thuis kwam, heb ik eerst alle Helderse Couranten uit de bus ge haald en gelezen, en daarna ben ik naar het Wierhoofd gewandeld, naar mijn ka meraden. We zitten daar op een bankje en praten overal over". Dit gelezen hebben de neme t wij aan, dat deze stadgenoot met vacantie was „van het bankje" en daarop thans behouden is weergekeerd. In de brief werd op luchtige wijze ver haald van het gebeuren rond de haven, en de ge sprekken van de mannen onderling. Zij allen waren er van overtuigd, dat de negen tien banken langs de Dijk een prachtige aanwinst be tekenen, en voorts, dat Gra- dus" rubriek het zijne bij draagt tot een gevoegelijke samenleving. Waarvoor dank. Maar die mannen van het bankje, die aan de bui- „'Wirr thuis zijn, vinden de Dijk nog niet. „compleet". Gradus zal trachten u hun bezwaren uiteen te zetten. Laten wij aannemen, dat een moeder met een kinderwagen bij het Lyceum de kluft naar de Dijk opwandelt. Dan gaat zij rechts af naar het Wier hoofd. Plotseling treedt haar een grote bunker in de weg, maar met enige moeite slaagt zij er in, haar wagen er langs te krijgen. En nu zult ge zeggen: „Is dat wer kelijk zo erg?", waarop uw Gradus antwoordt: „Neen, maar waarom zoveel last, als het zo gemakkelijk kan!" Die wijsheid heeft hij van de mannen-van-het-bankje. Laten wij evenwel de moë- der-met-wagen (of de heer met het invalidenwagentje) verder volgen. Zij zijn aan het einde van de Dijk geko men en willen graag waarom eigenlijk niet? een kijkje nemen bij de Texelse boot. Wat moet er dan gebeuren? Er moeten behulpzame mensen aan te pas komen om de kinderwa gen (of zo'n invaliedenkar- retje) van de stenen trap te dragen. Men ontmoet dus twee hindernissen, overbo dige hindernissen, wanneer menniet de kluft had afgesloten die van de (ge wraakte) bunker vroeger langs het Peperhuisje naar het Wierhoofd leidde. Gra dus heeft er eens gekeken en gezien, dat de planken afsluiting gemakkelijk kan worden weggenomen, waar door een keurige helling vrij komt. Het gemak dient de mens, niet waar? Nadert men deze kluft van de an dere zijde, dan ontdekt men daar nog een verkeersbord, dat auto's en motoren verbiedt dddrlanps naar de Dijk te rijden. Gradus ge looft, dat ook deze toegang tot onze boulevard moet worden geopend. Hij zou trouwens niet weten, wie er bezwaren tegen zou maken. Nog een kleinigheid: Gra dus is tegen het voorstel van zijn briefschrijver om de Dijk voor „het verkeer" open te stellen. Waar zou zou onze rust blijven, met die knetterende knalpotten? AFLEREN \/AN de week zag Gradus een tafereeltje, dat hem deed denken aan die eerste periode na de oorlog, toen de Canadezen rijk bela den met si'/aretten en snoep in ons land waren gear riveerd en de Duitsers op hun kabalige schreden te rugkeerden. Die nieuwe sol daten gaven gul, maar steeds weer werden zij lastig ge vallen. Kinderen klauwden zich aan hen vast, dreinend van „Tjoklat voor mammie, smokie voor pappie". Uw Gradus heeft zich daaraan voortdurend geërgerd, hoe wel de rookartikelen en snoepwaren ook hem van harte welkom waren ge weest. Want er werd mis bruik van gemaakt. En wie vergeet het ooit: „Een be vrijder midden op straat. Groepen kinderen en man nen om hem heen. De sol daat pakt een sigaret en gooit hem omhoog. Het ding valt neer en wordt bedol ven door vechtende en schreeuwende mensen". Een onaangename herinnering. Daarom deed het uw stuk jesschrijver zo onpleizierig aan, dat hij enkele malen zag hoe kleine jongens en meisjes uit Nieuwediep Bel gische artilleristen lastig velen om centen en ijs. Dat was aan het begin van deze week. Die kinderen moet dat worden afgeleerd. Want al zijn we niet rijk, schooier tje-spelen is nu ook weer niet nodig. De Belgen ver gaven het de kinderen graag maar prettig vonden zij het niet. BOEK AL weer enige tijd geleden heeft Gradus u, lezers, De laatste twee meerdaagse tochten, welke de krant in dit zomerseizoen organiseert, n.1. op a.s. Maandag naar Rijn en Eifel en de daarop volgende week naar Beigie en Luxemburg, zijn tot op de laatste plaats volgeboekt, zodat wij hiervoor tot onze spijt geen nieuwe inschrijvingen meer kunnen aannemen. Dg buitenlandse reizen zijn zonder uitzondering een succes geworden en de talloos velen die wij over de landsgrenzen brachten, hadden over de organisatie niets dan lof. Waar in de laatste week van Augustus de meeste vacanties weer aflopen en dientengevolge de belangstelling taant, moest van het organiseren vaa meerdere buitenlandse reizen worden afgezien. Dit wil niet zeggen, dat er niet meer met de krant kan worden ge- reisd, want er staan voor de Augustus, maand nog vier aantrekkelijke dagtrips op het program, die niet alleen de ges legenheid bieden om eens gezellig uit te gaan, doch tevens om de nodige ui- drukken op te doen van dc schoonheid van eigen land. De eerste tocht start op Donderdag 14 Augustus met als einddoel Apel doorn en het Natuurreservaat, De Ho ge Veluwe. Liefhebbers van natuur schoon krijgen op deze tocht het volle pond. Nabij Apeldoorn wordt de' nodi ge gelegenheid tot ontspanning geboden en in het fraaie Jachthuis „Sint Hu- bertus" zal men opgetogen zijn over de kunstschatten, die hier' zijn bijeea- gebracht. Voor deze tocht bedraagt de reissom, inclusief kopje koffie, entrees en diner f 12. Voor 18 Augustus is nog een be perkt aantal plaatsen vrij voor de tocht naar de Aalsmeerse bloemenvei ling, de luchthaven Schiphol en Avi fauna, drie bekende attractie-oorden, die een waarborg vormen voor. het welslagen van de dag. Ook hiervoor bedraagt de reissom slechts f 12, waar. bij de entree-gelden, een kopje koffie en het diner voor onze rekening konjen. Hetzelfde tarief betaalt U voor een dagje naar Den Haag en Rotter dam op 20 Augustus. Bezichtiging van de Maastunnel en een rondvaart door cie havens vormen hier de hoogtepun ten van het program. Ook hier krijgt men een kopje koffie en een uitstekend verzorgd diner op de koop toe. De laatste reis gaat op 28 Aug. naar Loosdrecht, 't Gooi en Valkevéen met als bijzondere attractie een be zoek aan het slot Sypersteyn, waar zo veel schoons te zien is, dat U er vér- rast door zult zijn. Met entree, een kopje koffie en diner verzorgen wij deze reis voor U tegen een bedrag van f 10.50. Dit uitstapje belooft een waardig slot te vormen van het' sei zoen. Mocht U bij deze opsomming iets vinden wat van Uw gading is, dan behoeft U slechts aan te melden aan het bureau van dit blad, waar men er dan verder voor zorgt, dat U onge stoord op reis kunt gaan. Wacht met Uw opgave niet le lang, want dan zou de kans bestaan, dat U wordt teleurgesteld. mmiF «tv-»•*;*„- V Daar zijn ze dan, die eendjes, waarover zoveel drukte is gemaakt. De één zegt: „Ze worden bijna niet gevoerd", de ander werpt tegen: „Ze kunnen zich dik vreten". Hoe het ook zij, Gradus' lijfkieker zette de tuinman van het Timorpark met een stel eendjes op een plaatje. Zij poseerden gewillig. gevraagd om het boek „De burgers van Den Helder" van Anthony van Kampen. Hij kreeg het en zond het door. De nieuwe, gelukkige eigenaar is de jonge matroos Paul van Buuren, die gis termiddag persoonlijk voor het geschenk kwam bedan ken. Hetgeen hierbij wordt doorgegeven aan de schen ker. VOETBAL UOEWEL de KNVB en, uiteraard ook, de vereni gingen het zogenaamde „wil de voetbal" verafschuwen, hebben toch vele stadgeno ten aan de wedstrij den-bij- zomeravond op het terrein aan de Ruyghweg veel ge noegen beleefd. Is Gradus goed ingelicht, dan gaat de eindstrijd tussen de ploegen van Marmag en Gemeente- Werken. In elk geval is De- bo zijn wisselbeker kwijt. Het personeel van drukkeri) De Boer heeft het ditmaal niet kunnen redden tegen elft-''cn als van de Scheeps makers en de Werfwerklie- den, die, evenals de aan staande kampioen, „echte" voetballers in hun gelede ren tellen. Daarmee bedoelt Gradus in de eerste plaats de oudere genoegenspelers, die in hun betere jaren een vooraanstaande rol bekleed den in verenigings-KNVB - verband. Dat zijn de zoge naamde oude rotten, die niet wijken voor de jeugd en gemakkelijk naar de trophee reiken. En om deze „indruk" te besluiten: vooral de laatste tijd wordt dit „wilde" voetbal prettig bedreven, hetgeen meac te danken is aan de leiding van scheidsrechter C. Kel der, die welhaast alle ont moetingen tot een goed ein de fluit. Wat vóór zijn in trede nog aan welhaast nie mand was gelukt. Een sieraad voor iedereen loopt noch vóór noch 2 jaar verzekerd tegen brand, diefstal, breuk enz. (Advertentie, Ing. Med.)

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2