staalgemeenschap is in getreden Kolen- en werking r Laatste gang van Eva Peron Mr. L. A. Donker zet heden zijn besprekingen voort R 6 ENT IN allen Nederlandse gevangenen spoedig in vrijheid Volgend voorjaar nieuwe pont over kanaal bij Velsen Hoge autoriteit in grootse plechtigheid te Luxemburg geïnstalleerd Maandag 11 Augustus 1952 VERENIGDENOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11487 Dagblad voor; Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna .Bouw van het huis Europa duldi geen uitstel meer" Nationale grenzen zullen wegvallen Australië herstelt basis op Manus Welke methode volgt thans de formateur? Perzische senaat hééft bezwaar tegen volmacht De opvattingen van prof. Kranenburg Franse communisten op vrije voeten Indrukwekkend rouwbetoon in Buenos Aires La Plata draagt voortaan Eva's naam ZWARE STRAFFEN VOOR VERZET HERTOG VAN WINDSOR IS ZIEK Géén vervolging voor de Indonesische rechter De moordzaak Drummond De Franse politie blijft hardnekkig speuren Capaciteit tweemaal zo groot als die der oude Afwijkende voortstuwing De aanslag op Harjono wordt 19 Aug. berecht Weerbericht Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK. Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU; Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 (DUIMT TARIEVEN: Advertenties16 ct. p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen 0.49 D'ribassShf.Pft1 ^gemeenschap, waarvoor indertijd het plan-Schuman i i i- 94 thans een feit. Het hoge gezagsorgaan is Zondag in VZJ2Z SfJ,,t„ndk0mSi. '-.^xembur,- geïnstaUcefd e^n daarmee fn functie «nu! f h'«van deel uitmaken, zullen voortaan op dit stuk n et volledig souvercln meer zon. Een deel van hun macht hebben zij aan het VtZta inStnUpHÜrgCwifen. e.".^U.zal hinnen de grenzen, door het verdrag gesteld, m volledige onafhankelukheid besluiten kunnen nemen. Het zal echter verantwoording verschuldigd zijn aan een Europese assemblée van acht en zeven tig leden, die aan geen nationaal mandaat gebonden zijn. Conflicten zullen door een eigen internationaal gerechtshof worden beslecht. Daarmee is opnieuw een schrede gezet op de weg, die leidt naar een verenigd Europa. TtE installatieplechtigheid Werd ge- houden in de grote zaak van het Luxemburgse stadhuis. De voorzitter van het orgaan, de Fransman Jean Monnet, heeft in zijn rede uiteengezet, van welk een betekenis de vorming van deze gemeenschap is voor West- Europa. Hij wees er voorts op, dat de assemblée der nieuwe gemeenschap de eerste is, welke souvereine macht heeft, en deelde o.m. mede, dat over enkele maanden alle douane-barrières, alle beperkingen en alle uitzonde ringsbepalingen uit de weg zullen worden geruimd. Er zullen voor kolen en staal geen grenzen meer zijn. Prijs afspraken, productiebeperkingen, als ook machtsconcentraties op economisch gebied zullen teniet kunnen worden gedaan. In het bijzonder zal aandacht wor den besteed aan verbetering van het levenspeil en de arbeidsvoorwaarden der werknemers. Nog tijdens de eerst komende weken zal een raadgevend comité wórden bijeengeroepen van ondernemers, arbeiders, verbruikers en handelaren. Er zal, zo zei Monnet ten slotte, worden gestreefd naar een zo nauw mogelijke samenwerking met Enge land en met de Raad van Europa. „De bouw van het huis Europa duldt thans geen verder uitstel meer." De leden van het gezagsorgaan heb- gen een plechtige verbintenis aange gaan, waarin zij verklaren, zich slechts te zullen laten leiden door het belang der gemeenschap en te zul len handelen zonder „last of rugge spraak". Des middags hebben de regering van Luxemburg en de gemeenteraad het nieuwe college een officiële ontvangst aangeboden, waaraan prins Felix en zeer vele autoriteiten deelnamen. Des avonds zaten de leden van de hoge autoriteit aan een banket aan, hun door de regering van het Groothertog dom aangeboden. Naar men verwacht, zal de assemblée op 10 September te Straatsburg bijeen komen. Dit orgaan, waaraan het hoge gezagsorgaan verantwoordelijk is, be staat uit parlementsleden uit de deel nemende landen en wel 18 Fransen, 18 Westduitsers, 18 Italianen, 10 Nederlan ders, 10 Belgen en 4 Luxemburgers. Volgens Monnet is het mogelijk, dat de leden van deze assemblée later rechtstreeks door het volk zullen wor den gekozen. Philippijnen wensen defensie organisatie voor Pacific Australië heeft Amerika uitgenodigd, gebruik te maken van de grote vloot- en luchtbasis op het eiland Manus, dat behoort tot de Admiralitcitsgroep. De Amerikanen hadden hier in de tweede wereldoorlog een zaer belangrijke basis. Australië is thans bezig, het eiland weer in dezelfde staat te breng en. Het eiland is op de conferentie te Honoloeloe ter sprake geweest en men verwacht, dat in de toekomst meer Amerikaanse oorlogsschepen en vlieg tuigen het zullen aandoen. Romulo, de ambassadeur der Philip pijnen te Washington, zal in Amerika gaan werken voor de verbreiding van de opvattingen van president Quirino, die een verdedigingsorganisatie voor de Stille Oceaan wil stichten. Quirino is van oordeel, dat zulk een organisatie mogelijk is, nu Amerika defensieve verdragen heeft gesloten met Australië, Nieuw-Zeeland en de Philippijnen. Ook andere landen zou den hiervoor worden geinteresseerd. Rondom de kabinetsformatie (Van onze parlementaire redacteur) ZATERDAGMORGEN heeft de kabinetsformateur, mr L. A. Donker, opnieuw gesproken met de ministers Rutten en Stikker, alsmede met het Eerste Kamer lid, prof. dr L. J. C. Beaufort, een KVP-spccialist op het gebied van buitenlandse aangelegenheden. Des middags had de formateur een onderhoud met dr Drees ten huize van laatstgenoemde. Gedurende het weekeinde heeft mr Donker geen verdere bemoeiingen met de kabinetsformatie gehad. Hjj is van plan heden zijn pogingen voort te zetten. Nog steeds is het buitengewoon moeilijk, zo niet on mogelijk, zich een verantwoord beeld te vormen van de uiteindelijke plannen van de formateur, zijn moeilijkheden, zijn kansen op succes. Men kan slechts veronderstellen dat mr Donker Zaterdagochtend heeft gesproken over de porte feuille van Onderwijs en van Buitenlandse Zaken, alsmede over zekere kwesties met betrekking tot laatstgenoemde portefeuille. Voorts dat de formateur 's mid dags dr Drees de toekomstige minister-president? van de stand van zaken op de hoogte heeft gebracht. Conferentie met Mossadeq bleet zonder gevoiq De Perzische senaat heeft Zaterdag morgen na een debat van twee en een half uur besloten een delegatie van ne gen leden naar Mossadeq te zenden om nadere inlichtingen over zijn verzoek om uitgebreide volmachten voor de tijd van zes maanden. De groep heeft de premier Zaterdagavond bezocht, maar de besprekingen hebben geen resultaat opgeleverd. De senatoren hebben wij zigingen in zijn verzoek voorgesteld, die de premier verwierp. De senaat heeft zich nog niet uitgesproken, zodat de positie van de regering-Mossadeq Dog onzeker is. TILBURGS 125.000STE INWONER. In Tilburg is Zaterdag de 125.000ste inwoner geboren. Het is Arnoldu! Franciscus Petrus Engelbertus van Woerkom, W/AT betreft de werkwijze van de kabinetsformateur moet het bezoek van prof. Kranenburg op Vrijdagoch tend van een zekere betekenis zijn ge weest. Deze socialistische hoogleraar heeft zich namelijk in een recent werk tamelijk uitvoerig over de methoden van kabinetsformatie uitgelaten, Na gewezen te hebben op het feit, dat dis cussies in een fractie in 1930 mr. Druc- kers, een eminent jurist, aanleiding gaven, zich niet voor de portefeuille van justitie beschikbaar te stellen, komt prof. Kranenburg tot de con clusie: „Methoden, die geëigend zijn, om de toch reeds niet grote kring van mensen, die werkelijk ministrabel zijn, nog te verkleinen, moeten liefst worden vermeden. De functie in deze van partij-organen, en partij-bestuur, de Kamerfractie, de partij-raad en het partij-congres, is daarom een delicate en finn-gjnuanceerde werkzaamheid, die met veel politieke tact en terug houding dient te worden uitgevoerd. Dat de partij-organen zekere zeggen schap hebben, is moeilijk te vermijden en pleegt in de practijk ook te worden aanvaard. De kwestie van al of niet deelnemen aan de regering is van zo ingrijpend belgn£,. yopx. de positie van een partij in het staatkundig leven des lands, zij bepaalt in zo sterke mate haar werken en streven in een be paalde periode, dat de verantwoorde lijkheid voor de beslissing in de ene of de andere richting mede door de partij-organen moet werden gedragen. Maar alleen voor de beslissing in alge mene zin, dus over al of niet deelne ming; niet voor die over de personen, die voor de vervulling van de minis teriële taak zullen worden voorge dragen. Deze keuze is voor de verant woordelijkheid van de kabinetsforma teur en van degenen, die door deze Thans zijn de laatste van de 163 in Frankrijk gearresteerde communisten voorlopig in vrijheid gesteld. Men neemt niet aan, dat de beschuldigden vóór het einde van 1952 voor het ge recht zullen komen. MET een eerbetoon, dat gewoonlijk slechts ten deel valt aan Argentijnse presidenten, die tijdens hun ambts periode komen te overlijden, is het stof felijk overschot van Eva Peron Zater- In verband met de dood van Evita Peron heeft de Argentijnse poste rijen een postzegel uitgegeven met de beeltenis van Senora Peron. dag op een affuit van het ministerie van arbeid te Buenos Aires naar net Congres, een afstand van twee kilo meter, vervoerd. Twintigduizend man der Argentijnse strijdkrachten bewezen ..Evita" de laatste eer. Gisteren werd zU van het Congres met evenveel praal overgebracht naar het hoofdkwartier van de arbeiderspartij, waar zij zal blij ven totdat het praalgraf, dat in het cen trum van Buenos Aires wordt gebouwd, gereed is. De lijkkist was bij beide gelegenhe den gehuld in de Argentijnse vlag en het vaandel van de peronistische partij. Achter de affuit liep president Peron, daarna Eva's familieleden, de leden van het kabinet en andere hoogwaardig heidsbekleders. In het gehele land is van Zaterdag morgen zes uur tot Zondagnacht twaalf uur niet gewerkt. Tevens is bepaald, dat La Plata, de hoofdstad van de pro vincie Buenos Aires, is omgedoopt in ,Eva Peron". Studenten van de hoge scholen in Eva Peron hebben demon straties gehouden, omdat zij weigerden in rouw te gaan. De politie maakte ge bruik van traangasbommen. Verschil lende ambtenaren, die eveneens weiger den in rouw te gaan, zijn uit de staats dienst ontslagen. Een kleine 40.000 ar beiders en employés van de gemeente Buenos Aires hebben kardinaal Copello verzocht bij het Vaticaan te beweik- stelligen, dat Eva Peron als heilige ver eerd zal worden. Het Oostduitse opperste gerechtshof heeft vier Duitse burgers, waaronder een vrouw, schuldig verklaard aan spionnage en sabotagepogingen". Een der beklaagden, de 28-jarige scheikun dige Wolfgang Kaiser, is ter dood ver oordeeld. Joachim Mueller is tot le venslange gevangenisstraf, zijn echtge note Ursula Mueller tot tien en Kurt Hoppe tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De vier veroordeelden wa ren leden van de te West-Berlijn geves tigde anti-communistische „strijdgroep tegen onmenselijkheid". De installatie-plechtigheid van het het gezagsorgaan van het Europese Kolen- en Staalgemeenschap. Van rechts naar links: de heren D. P. Spierenburg (Nederland), A. Coppe (Belgie) 2de vice-president, J. Monnet (Frankrijk) president, F. Etzel (West-Duitsl.) Ie vice- president, E. Giachhero (Italië), L. Daum Frankrijken P. C. E. Finet (Belgie) De procureur-generaal te Diakarta Sir Daniël Davies, de arts van wij len koning George VI, is Zaterdag op verzoek van de hertog van Windsor naar Italië gevlogen. De hertog had om gezondheidsredenen een vacantie- reis onderbroken. Hij bleek te lijden aan een maag- en ingewandsontsteking. Op advies van de arts is hij doorge reisd naar Montecatrini, bij Rome dat bekend is om zijn geneeskrachtige bronnen. Zijn toestand is thans goed. worden aangezocht. De formateur kén en zal daarover in de regel overleg plegen met en advies vragen aan de leidende figuren uit het partijleven, maar bindende besluiten moeten daar omtrent door de partij-organen niet worden genomen. De geneigdheid om op de ministeriële zetels invloed uit te oefenen is niet zelden aanwezig. Men wenst uiteraard figuren; die een uit gesproken politiek karakter hebben, naar voren te schuiven. Maar als men het systeem in verbrokkelde partij verhoudingen, als de onze, „workable" wil houden, moet men die neiging be dwingen". Men kan zich afvragen, of mr. Don ker, die bekend staat als een jurist met een zeer sterk gevoel voor juiste con stitutionele verhoudingen, zich bij het opstellen van zijn formatieplannen wellicht heeft laten leiden door deze of soortgelijke opvattingen, en met prof. Kranenburg enige daaruit voort vloeiende bijzonderheden en moeilijk heden heeft besproken. De Franse politie, die hardnekkig speurt naar de bedrijver van de drie voudige moord op de Britse familie Drummond, heeft verklaard, ervan overtuigd te zijn, dat de moordenaar uit de omgeving van Forcalquier af- DE Indonesische procureur-generaal te Djakarta heeft gisteren verklaard, dat misschien de komende dagen de in vrijheidstelling zal plaats hebben van de acht Nederlanders, die zich nog in arrest bevinden, in afwachting van een eventuele vervolging voor de rechter, welke thans in overweging is. Zoals be kend zijn de heren Burger, Van Onse- len, Haasjes en Hooper in de loop van de vorige week reeds in vrijheid ge steld. De Rijkswaterstaat heeft in Duitsland een motorpont gekocht, welke daar is gebruikt voor het vervoer van spoor wagons over de Donau en welke hier te lande zal worden ingeschakeld ter verbetering van de verbindingen over het Noordzcekanaal bij Velsen. De pont zal worden verbouwd. Naar men ver wacht zal het schip, dat 65 meter lang en veertien meter breed is, in het vroe ge voorjaar van 1953 in dienst kunnen worden gesteld, nadat dan ook de no dige aanleginrichtingen zullen zijn vol tooid. De voortbeweging van de pont wijkt af van hetgeen gebruikelijk is. Inplaats van schroeven heeft het schip Voith- Schneiderpropellers. Deze bestaan uit een draaibare schijf, aan de omtrek waarvan zwaardvormige uitsteeksels zijn gemonteerd. De „zwaarden" kun nen elk voor zich een draaiende bewe ging uitvoeren. Elke propeller het schip heeft aan elk einde één heeft zes van dergelijke „zwaarden". Dit voortstuwingsmechanisme maakt het mogelijk, de pont in elke gewenste richting te verplaatsen, hetgeen van veel waarde is. De capaciteit van het vaartuig wordt geschat op ruim het dubbele van de bestaande stoomponten. Het is reeds in ons land aangekomen, zodat zeer spoedig met de verbouwing zal kunnen worden begonnen. De procureur-generaal voegde hier aan toe, dat het hoofdparket redenen heeft om op het ogenblik niet te veel inlichtingen te verstrekken. Het hoofd parket zou voorts, met inachtneming van „tactisqhej technische, psychologi sche en politieke overwegingen", de nodige beslissingen nemen, welke mis. schien niet een vervolging voor de rechter zouden inhouden. Alle twaalf arrestanten hadden min of meer con tact gehad met Westerling en zijn APRA, aldus de proc.-generaal, doch de Indonesische regering zou begrip moeten hebben voor de gevoelens en de geest van die Nederlanders, die zich niet bij de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië konden neerleggen. Fanny Blankers onderscheiden Z.K.H. Prins Bernhard overhandigt Fanny BlankersKoen de enve loppe, 'waarin de mededeling van het Internationaal Olympisch Co mité, dat aan Fanny de Coupe Taher Pasja is toegekend. De 32-jarige Franse boer Gustave Dominici, die in verband met de moord op de- familie Drummond, door de politie is verhoord komstig is en zich daar ook thans nog ophoudt. Gezocht wordt naar iemand, die een goed schutter is, over een aanzienlijke lichaamskracht beschikt en goed met een bijl kan omgaan (ge zien de zuiverheid, waarmee de slagen met de geweerkolf waren gericht). De politie beklaagt zich erover, dat de bevolking zo weinig medewerking verleent. Dominici, de 32-jarige boer, die de slachtoffers ontdekte, lijdt aan een zenuwinstorting tengevolge van de langdurige verhoren, die hem zijn af genomen. Zoals bekend zullen de daders van de aanslag op de Indonesische militai re attaché in Den Haag, M. P. en P. C. op 19 Augustus a.s. terecht staan voor de rechtbank in Den Haag. Aan hen is tenlastegelegd: 1 afpersing, 2 poging tot doodslag, 3 vrijheidsberoving. Als raadsman van M. P. treedt op mr Franeois Pauwels. P. C. wordt ver dedigd door mr Veldhuis. De Indone sische militaire attaché luit.-kolonel H. T. Harjono is als getuige gedagvaard. Verwachting tot hedenavond: VRIJ WARM Veranderlijke bewolking met voornamelijk in de Zuidelijke helft van het land kans op enige regen. Overwegend matige Zuid westelijke tot Zuidelijke wind. Vrij warm. Dinsdag: Zon op 5.19, onder 2010 uur. Maan op 22.19, onder 14.30

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1