COEBERGH'S Staat van beleg te Teheran werd gisteren opgeheven Chefarine ,4 CPim Para. Pom in hH nieuwe lmis^| Harm Smits won derde etappe BESSEN JENEVER .ffö ra1 Helsinki in cijfers 4 middelen in 1 labiel doen wonderen I Buitenlandse belangstelling voor Abadan-olie Nog geen Brits antwoord op nota van Mossadeq Koning Hoessein weldra naar Jordanië Het Radioprogramma Koning Faisal van Irak in New York gearriveerd Nieuwe actie tegen Hol van Appèl in Zuid-Afrika China wordt overstroomd met „veiligheidscomitéV' r~ Max Cosijns naar het binnenste der aarde Wereldvrede hoofdpunt van Ike' s campagne Schumangemeenschap in contact met VS Frank Pace in Belgrado Nieuwe Amerikaanse fabriek voor atoomenergie De Italiaanse ploeg voor de wereldkampioenschappen Duitse zwemmer vermist I/oor cte/o/ige/u/ f.5.70 £le iaeWtoenm B&eJtdjzi TO?ttaBr dU* nlM Twee Nederlanders in Zandvoort aan de start Dames-kampioenschap van Nederland MCKENLEY EN RHODEN ZEGEVIERDEN IN OSLO jt beroemde geneesmiddelen in één tablet. WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1953 Na een verzoek van het Perzische nationale front, heeft premier Mossadeq gisteren de staat van beleg in Teheran, welke In Maart j.1. werd afgekondigd, opgeheven. Indien nodig, zo verklaarde Mossadeq, zou hy gebruik maken van 7ün speciale bevoegdheden om de staat van beleg opnieuw af te kondigen. In middels voert de premier onderhandelingen met vertegenwoordigers van de Italiaanse petroleum-maatschappy „Eplm". Deze maatschappij beschikt over tankschepen met een gezamenlijk laadvermogen van 186.000 ton. Bovendien wil „Eplm" alle technische middelen verschaffen, voor het weer op gang bren gen van de olie-industrie. Premier Mossadeq sprak ook met vertegenwoordigers van een Franse oliemaatschappij. Van Amerikaanse zijde is te Teheran met grote nadruk verklaard, dat dr Mossadeq nimmer de autoriteiten te Washington heeft verzocht, om de Amerikaanse ambassadeur in Perzië, terug te roepen. Dit bericht was giste ren de wereld ingestuurd. De Britse regering heeft nog niet geantwoord op de Perzische nota, waarin voorgesteld wordt de onderhan delingen over de oliekwestie te her vatten, aangezien de tekst van de nota riet als basis kan dienen voor een Britse aanvaarding van het voorstel. Een onmiddellijk antwoord zou afwij zend zijn geweest, of de indruk hebben gevestigd, dat Engeland zo spoedig mo gelijk en tot elke prijs tot een vergelijk ■wil komen. Bovendien overlegt de Brit se regering nog met Washington. Naar verluidt, heeft Engeland de wereld bank gevraagd, op welke voorwaarden deze instelling bereid is, een lening aan Perzië te verstrekken. De Britse regering zou, aldus Londense kringen, wel van het aanbod van dr Mossadeq gebruik willen maken, aangezien zij van mening is, dat bij een voortduring van het conflict de toestand in Perzië catastrofaal kan worden, in een om vang die de belangen van Engeland bij de Perzische olie-industrie te boven zou gaan. De sjah van Perzië heeft aan vijftig landbouwers de eigendomsbrieven overhandigd van de grond, die hun on langs is toegewezen. Tot dusver is meer dan 8000 hectare verdeeld onder ongeveer 800 boeren, op grond van het agrarische hervormingsprogram, dat sinds het begin van dit jaar in practijk wordt gebracht. Volgende maand wordt een bank opgericht met een kapitaal Jonge monarch wil invoering van hervormingen De zeventienjarige koning Hoessein van Jordanië, heeft verklaard te wil len helpen hervormingen in te voeren en de scheiding tussen koning en volk te doen verminderen. Hij zal zo spoe dig mogelijk naar zijn land terugke ren, teneinde zich in de toestanden daar ln te werken. Daartoe zal hij een aan tal vergaderingen van de regentschaps- raad bijwonen. De nieuwe koning verklaarde meer ontwikkeling mogelijkheden voor zijn volk te willen scheppen, opdat het een beter gebruik van zijn intelligentie en andere uitnemende eigenschappen zal kunnen maken. De Jordaanse regering zal haar di plomatieke vertegenwoordigers in het buitenland opdracht geven, hun ge loofsbrieven in naam van de nieuwe koning opnieuw aan te bieden. Ook de buitenlandse vertegenwoordigers in Amman zal verzocht worden, nieuwe geloofsbrieven aan te bieden. Deze moeten geadresseerd worden aan de regentschapsraad. DONDERDAG 14 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 AVRO 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.13 Gram.muziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram.muziek. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Omroeporkest. 11.40 Voor dracht. 12.00 Orgelspel. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en Tulnbouwmededelin- gen. 12.33 Gram.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram.muziek. 13.20 Orkestconcert. 13.55,, Het drama van Mayerling", hoorspel. 15.00 Voor de' zie ken. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 Vo caal dubbelkwartet. 17.15 Gram.muziek. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gram. muziek. 17.45 Regeringsuitzending: Clara Egglnk: „Buitenlandse schrijvers over Indonesië". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpro- blemen. 18.25 Gevarieerde muziek. 19 00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Geva rieerde muziek. 19.40 Rubriek van kunst en cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 „Tristan und Isolde", opera(3e acte). 21.35 „Vrou wen oordelen ovgr een vrouw", hoorspel. 22.15 Gevarieerde muziek. 22.40 Dans muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactuall- telten. 23.30 Omroeporkest. 23.50—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Gram.muziek. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst, 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert (12.30—12.33 Land-en Tulnbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram.muziek. 14.00 Promenade-Or- kese en solisten. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Zigeunerkwintet. 15.30 Gram.muziek 15.40 Vocaal Ensemble. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram.muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Kamerkoor. 18.40 „Op de stelling". 18.50 Cram.muziek. 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.20 Geestelijke liederen. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Zomeravondconcert (Pl.m. 20.40 Re portage.) 21.10 Gram.muziek. (Om pl.m. 21.30 ,,'t Wespennest".) 22.00 Buitenlands overzicht. 22.20 Bariton en plano. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en her haling S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Gra mofoonmuziek. van ongeveer vijf millioen gulden, voor steun aan de nieuwe grondbezit ters. Een vloot van tankschepen met een totale grootte van 180.000 ton is op last van de EPIM op weg naar havens aan de Perzische Golf, teneinde daar olie te laden. De EPIM is de Italiaanse maatschappij, welke een paar maanden geleden heeft gepoogd, Perzische olie met een tankschip door de Rode Zee te vervoeren. De directeur voert be sprekingen met Mossadeq. Ook zjjn te Teheran twee vertegenwoordigers van Franse oliemaatschappijen aangekomen die besprekingen over olieaankopen willen voeren. De zeventienjarige koning Faisal de tweede van Irak is Dinsdagavond, ver gezeld van zijn oom prins-regent Ab- doel Ilah, met de „Queen Mary" in New York aangekomen. Hij verklaar de tegenover verslaggevers, dat hü van plan is tot 17 September in de Verenigde Staten te blijven. Ben Goerion, premier en minister van defensie van Israël, zal Donderdag een wetsontwerp indienen tot verlen ging van de militaire diensttijd van 2 tot 2% jaar. De apartheidswetten Vier Kaapse kleurlingen hebben het hooggerechtshof te Kaapstad verzocht de wet op het parlementaire hof van appèl ongeldig te verklaren. Hun raadsman verklaarde, dat dit hof in staat zou zijn de uitspraak van het hooggerechtshof te omzeilen, volgens welke de wet op afzonderlijke ver tegenwoordiging van de kleurlingen ongeldig was. (In Maart j.1. bepaalde dit hooggerechsthof op verzoek van dezelfde kleurlingen, dat de wet op de afzonderlijke vertegenwoordiging niet volgens de door de grondwet aange geven procedure tot stand was geko men. Kort hierna aanvaardde het par lement de wet op het parlementaire hof van appèl, dat het uiteindelijk toetsingsrecht zal krijgen.) In Port Elizabeth, Grahamstown en East Bondon zijn krachtige politiever- sterkingen aangevoerd om het hoofd te bieden aan de campagne tegen de apartheidswetten. In alle fabrieken, scholen, regerings organisaties en dorpen in geheel com munistisch China zijn „veiligheidsco- mité's" opgericht, die de bevoegdheid zullen hebben personen, die van mis drijven of „verkeerde opvattingen" worden verdacht, te arresteren. Ieder comité zal drie tot elf leden tellen. Alle personen, die zich goed gedragen en duidelijk geestdriftig gestemd zijn over de handhaving van de openbare veilig heid in China kunnen als leden wor- len gekozen. In Peking werd een der gelijk controle-apparaat reeds in Janu ari ingesteld. Op het ogenblik verblijven ln West-Berlijn 15.000 vluchtelingen uit Oost-Duitsland, die bij particulieren en in kampen zijn ondergebracht en die door het Rode Kruis worden verzorgd. I||J v./. n Onder leiding van de bekende professor Max Cosijns is men in de Pyre neeën een onderzoek begonnen in de spelonk van Pierre St. Martin, ■waar bij men hoopt een diepte van 500 meter te bereiken. Prof. Max Cosijns (links) en Norbert Casteret laten de lijn zakken, waarmee de onderzoekers afdalen. Per telefoon zullen zij melding doen van hun belevenissen. Weinig commentaar op Dulles verklaring van Zaterdag Generaal Esenhower heeft verklaard, dat de wereldvrede het voornaamste punt zou zijn van zijn verkiezings campagne. De generaal gaf geen rechtstreeks antwoord op de vraag of hij instemde met de verleden week door John Fos- ter Dulles, de voornaamste ontwerper van het programma voor de buiten landse politiek der Republikeinse partij, afgelegde verklaring. Dulles zeide toen, dat de buitenlandse politiek der Demo cratische regering, de Verenigde Staten in de meest gevaarlijke positie heeft ge bracht, die zy ooit in hun geschiede nis hebben ingenomen. Hij zeide slechts: „in het algemeen gesproken zouden de Republikeinen het er, naar mijn mening, beter af brengen dan de democraten". Oscar Ewing, hoofd van het Ameri kaanse federale bureau voor de bin nenlandse veiligheid, heeft, naar aan leiding van de Zaterdag j.1. door gene- ral Eisenhower te Denver afgelegde verklaring, dat hij het Amerikaanse programma voor maatschappelijk wel zijn wil uitbreiden, opdat veertien millioen personen méér hier voordeel van zullen hebben, gezegd: „De gene raal schijnt niet alle feiten van het politieke verleden te kennen. Toen de republikeinen de meerderheid in het Congres hadden, hebben zij ruim 750.000 personen van de lijst van voor deze hulp in aanmerking komenden afgevoerd". Acheson, de Amerikaanse minister v. buitenlandse zaken, heeft dezer dagen verklaard, dat de V.S. voortaan alle kwesties aangaande kolen en staal in West-Europa zullen behandelen met de pas in werking getreden hoge autoriteit. Jean Monnet, de voorzitter der gemeen schap, heeft deze verklaring met vreug de begroet en medegedeeld, dat de hoge autoriteit onverwijld met de V.S. wenst te bespreken, op welke wijze gezegde vraagstukken tussen beide partijen zul len worden besproken. De Amerikaanse minister voor het leger, Frank Pace, is Dinsdag voor een bezoek aan Joego-Slavie te Belgrado aangekomen. Donderdag zal hij te Kranj in Slovenie een onderhoud heb ben met maarschalk Tito. Na Joego-Slavie zal de minister Griekenland en Turkije bezoeken. In Zuid-Ohio (VS), dertig km ten Noorden van Portsmouth, zal een reus achtige fabriek voor atoomenergie worden gebouwd om de bevoorrading met strategisch U-235, dat gebruikt kan worden voor atoombommen en atoommachines, te versnellen. De nieu we fabriek zal in drie tot vier jaar door 34.000 arbeiders worden gebouwd op een gebied van 2500 hectaren in een dunbevolkt deel van „Pike County". OLIEMAATSCHAPPIJ IN ISRAËL OPGERICHT. Een groep Zwitserse, Amerikaanse en Israëlische beleggers heeft in Hai- fa de United Petroleum Co opgericht. Men zal toestemming vragen voor het verrichten van boringen, zodra de nieuwe wetgeving op de oliewinning in Israël van kracht geworden is. Acht politiemannen zijn om het leven gekomen, toen Dinsdagmiddag in Negri Sembilan (Malakka) een groep van twaalf politiemannen in een com munistische hinderlaag liep. Twee po litiemannen werden gewond. mTTTjV' 25. „Ja maar commissaris, luistert u eens even. Ik zou het met wagen om u voor dergelijke onnozele dingen van uw werk te halen riep Moeder. niemand van de leveranciers b aan de deur komen. De hele buurt t ervan overtuigd, dat er -pesten in<ma huis wonen". ..Nonsens mevr allemaal nonsens", antwoordde de commissaris, maar toch leek het wel of zijn stem niet zo vast klonk. „Hebt u die 8 zelf gezien?" „Ik? Welnee lachte Moeder, „maar ik wilde uw raad eens inwinnen, wat ik nu doen moet ..Ma- vrouw, eerst moet het bewijs er zijn riep de commissaris door de telefoon. Pas als u bewijzen kunt, dat die geest bestaat, kunnen wij ingrijpen en zullen wij hem ook op staande voet arresteren. Basta!" „Dank u wel commissaris voor uw inlichtingen", beëindigde Moeder het gesprek, want zij zag wel in, dat zij ook met het hoofd der politie niet veel verder kwam. „We moeten eerst bewlj. zen dat er hier een „geest" woont," zei ze tegen Pim, Pam en Pom. „Nu Moe der, laat die geest maar opkomen, wij zijn niet bang", riepen Pim, Pam en Pom dapper, maar toen ze die avond naar bed gingen, kropen ze toch maar met hun drietjes bij elkaar. De Ronde van Duitsland De 6e etappe van de ronde van Duits land, van Trier naar Wiesbaden, over een afstand van 206 kilometer, is ge wonnen door onze landgenoot Harm Smits. Hij noteerde een tijd van 5 uur 56 min. Het volledige klassement luidt: 1. Smit (Ned.) 5.56.0; 2. Weimer (Dld.) 5.59.20; 3. Pankoke (Dld.) z.t.; 4. Van der Zande (Ned.) z.t.; 5. Müller (Dld.) 6.01.15; 6. Schneider (Dld.) z.t.; 7. De Feyter (B.) z.t; 8. Steinhilb (Dld.) z.t.; 9. Lambrichs (Ned.) z.t.; 10. Berger (Dld.) z.t.; de overige renners werden ex aequo ge klasseerd in dezelfde tijd als Müller In het algemeen klassement leidt De Ryck (B.) met een totaqltijd van 39.56.41, vóór De Mulder (B.) 40.00.45 en Theis- sen (Dld.) met 40.20.02. Smits (Ned.) staat 8e, met 40.26.30; Lambrichs 15e met 40.30.59 en Van der Zande 16e met een totaaltijd van 40.35.12. Voor het wereldkampioenschap op de weg voor professionals, dat 24 Augustus in Luxemburg wordt gehouden, heeft de Italiaanse wielerbond, zoals wij reeds meldden, een aantal renners aangewe zen. Niet alle genoemde coureurs zul len echter in het Groot-Hertogdom aan de start verschijnen. Definitief zijn aan gewezen: Albani. Bartali, Bevilacqua, Magni, Minardi. Petrucci en als reserve Baroni. De anderen: Astrua, Conterno, Defilippis, Martini en Moresco, zullen ter beschikking blijven voor het geval een of meer renners verstek moeten laten gaan. Over de amateurs zal worden beslist na een selectiewedstrijd van ongeveer 200 km. welke Zondag 17 Augustus te Ivrea wordt gereden. Een Duitse lange afstandszwemmer, de 66-jarige Otto Kemmerich, wordt vermist. Hij deed een poging om van Esbjerg in Denemarken via de tussen liggende eilanden naar Husum (Slees- wijk) te zwemmen, een afstand van 200 kilometer. Tegen de adviezen van deskundigen in had Kemmerich gewei gerd, zich door een volgboot te laten begeleiden. 0. r föeuore oogst k kik i/rtK (Advertentie, Ing. Med.) 28) DOOR PATRICIA WENTWORTH „Meneer Stokes heeft gewacht tot de politie er was. Hij weet niet of er iets vermist wordt, inaar de haard lag vol verbrande papieren en die arme meneer Lessiter zat in zijn stoel met kapotge slagen schedel: de pook lag op het haardkleedje. O ja, meneer Stokes kon ons vanmorgen twee pint melk leveren, maar hij wist niet, of dat zo blijven zou." „Lieve help!" riep juffrouw Silver. Mevrouw Voycey harerzijd schoof de melkkwestie als niet ter zake dienende op zij. „Goede hemel, Bessie..,. spreek nu niet over melk! Vertel liever of de po litie al een bepaald spoor gevonden heeft." „Voor zover meneer Stokes weet met. Er kwamen een agent en een inspecteur en een hoofdinspecteur, ze namen foto's en vingerafdrukken en zoal meer. Me neer Stokes zei nog. dat het scheen als of iemand geprobeerd had, het testa ment van die arme meneer te verbran den, want dat was aan één kant hele maal verschroeid." „Zijn testament!" riep mevrouw Voy cey zo hard, dat het bijna een schreeuw leek. Juffrouw Crook keek haar werkgeef ster peinzend aan en zei toen uiterst kalm: „Er wordt beweerd dat juffrouw Rietta Cray alles zal erven." ZEVENTIENDE HOOFDSTUK HoofdinsDecteur Drake van de gewes telijke politie zat in een van de met tapisserie beklede armstoelen ln de ka. mer van de huisbewaarders op Melling House, mevrouw Mayhew zat in de andere. Agent Whitcombe had thee voor haar gezet en Mayhew had er wat van de whisky, die James Lessiter had mee gebracht, ingedaan. Als zij in staat was geweest, op enigszins samenhangende' manier aan iets anders te denken dan aan het éne vreselijke feit, zou ze zich buitengewoon geschaamd hebben over haar alcoholgebruik zo vroeg op de morgen. Ze was nu wel bevrijd van haar op de dood gelijkende verstijving, maar de whisky was haar naar het hoofd gestegen en had haar denkver mogen in de war gebracht, wat nood lottig kon zijn, omdat ze vrijwel tegelij kertijd haar spraak had terug gekregen. Van één voor haar allesbeheersend ding was ze zich intussen ten volle be wust: Tot elke prijs moest ze verzwij gen, dat Cyril op een van Ernie White geleende fiets uit Lenton was overgeko men. Fred, haar man, wist het niet en moest het ook niet weten. Ze diende dit hoe dan ook, te beletten. Fred moest onkundig blijven van Cyril's komst.... en van de rest. Mevrouw Mayhew voelde, dat de angst haar weer te machtig werd. Ja, Fred moest het niet horen, duch de politie evenmin en anderen ook niet., nooit! Rechtop zittend op haar stoel en gekleed in haar blauwe, keurig gewas sen, maar wat verschoten „overall", de handen stijf samengestrengeld, bleef zij de hoofdinspecteur strak aankijken. Deze politieman was nog slechts kort te Lenton werkzaam en ze had hem nog nooit ontmoet. Als ze hem op straat was tegengekomen, zou ze hem nauwe lijks hebben opgemerkt, of iets bijzon ders aan hem hebben gezien, behalve dan dat hij rood haar had. Nu ja, daar gaf ze niet om, al werd wel eens be weerd, dat een man met rood haar en rode wimpers op een vos geleek! Me vrouw Mayhew had zulke exemplaren nog nimmer in haar familie gehad, maar met het uiterlijk van anderen had ze niets te maken; ze stak haar neus niet in dingen, die haar zaken niet wa ren! Wat kon het haar ten slotte sche len, of hoofdinspecteur Drake blond, donker dan wel rossig was? Het kwam er voor haar alleen op aan, dat hij tot de politie behoorde en dus niets van Cy ril's „escapade" moest weten. Van lou ter angst begon ze steeds meer te beven. „Kom, kom, mevrouw Mayhew," trachtte de hoofdinspecteur te sussen, „er is geen enkele reden om zenuw achtig te zijn. U heeft een schok gekre gen en het spijt me, dat ik u lastig moet vallen, maar ik zal u niet lang ophou den. Ik wil alleen van u weten, hoe laat u gisteravond is thuisgekomen. U had een halve vrije dag, nietwaar?" „Ja, meneer," zei ze en zag van ter zijde, dat de jonge man bij de tafel dit antwoord opschreef. O, ze zouden na tuurlijk èlles opschrijven, maar het deed er niet toe, als ze maar niets over Cyril vertelde. „En wat doet u gewoonlijk op zo'n halve vrije dag?" vroeg de hoofdinspec teur. „Dan gaan we naar Lenton." „Elke week?" Ja." "Wat doet u daar gewoonlijk?" Haar vreselijke angst begon te ver minderen. Immers, de man vroeg niets over Cyril alleen maar wat ze jaren lang week-in week-uit op hun vrije da gen hadden gedaan. „We gaan een beetje winkelen en dan drinken we thee bij de zuster van mijn man, mevrouw White." „Ja, uw man heeft me het adres ge geven." O, lieve help! Ernie White gaf Cyril de fiets..., zij, Cyril's moeder, had niet de naam van Emmy White moeten noe men. Maar met zij, neen, Fred had het adres gegeven. Mevrouw Mayhew keek de hoofdinspecteur aan als een konijn tje, dat een wezel ziet. „En nè de thee, mevrouw Mayhew?" „Dan gaan we naar de bioscoop." „Nu, 't heeft veel voor, om vaste ge woonten te hebben. Ik zelf heb ze ook.,., als ik er de kans toe krijg Maar, zeg nu eens, mevrouw Mayhew' waarom ging u gisteravond niet naar de bioscoop? Uw man heeft gezegd dat u met de vroege avondbus is terugge komen. Hij zelf hield zich aan het ge was'dat?0•?ramma• maSr U niet' Waarom „Ik kwam met de bus van tien mlnu ten over half zeven." m nU" „Juist, die om zeven uur ln Melline is nietwaar? Nu waarom kwam u vroe® in plaats van met uw man naar de bioscoop te gaan?" „Ik had wat hoofdpijn." gekomen?"1 eeM m6er 20 alleen „Meneer Lessiter was thuis:" „En. ■Daa.r ze "let antwoordde, ging de hoofdinspecteur voort: „U had imm«l ew taa, ma„taa voofbrn .,Ja, meneer." „Mijn hoofd deed me zeer." UI „Juist. Vertelt u me nu eens .„„t na uw terugkomst gedaan hebt!" (Wordt vervolgd) Volgens een officiële mededeling zijl de Spelen in het Olympisch Stadion te Helsinki in totaal door 850,380 perso- nen bijgewoond. Het grootste aantal, n.1. 70.050, werd geboekt op de dag van de opening. Daarop volgde, wat de toe loop betreft, de laatste dag van de at letiekwedstrijden 27 Juli met de Ma- rathon met 68.700. De sluitingsplech- tigheid op 3 Augustus trok 67.000 toe- schouwers. Het stadion kan in totaal 72.000 toe- schouwers bergen. Dat dit cijfer nooit werd bereikt, wordt toegeschreven aan het feit, dat vele landen de onverkochte toegangsbewijzen niet tijdig terug heb ben gestuurd, alhoewel daar om ge vraagd was. Pas na afloop van de Spe len kwamen de kaarten uit sommige landen bij duizenden terug, zo ver klaarde een official van het Organisa- tie-Comité. Zoals reeds eerder is bericht z voor het eerst in de geschiedenis de grote prijzen voor automobielen de Nederlandse kleuren worden verdedigd in de race, die Zondag 17 Augustus door de K.N.A.C. op het circuit van Zandvoort wordt georganiseerd. In deze grote prijs van Nederland, die tevens geldt voor het wereldkampioenschap, zal namelijk de Nederlander A. v. d. Lof aan het stuur van een Engelse H.W.M. uitkomen. Thans staat tevens vast, dat ook nog een tweede Neder lander van de partij zal kunnen zijn. De bekende sportman M. Gatsonidei heeft n.1. de beschikking gekregen over een Maserati van de Escuderia Automo- bilistica Bandeirantes. Weliswaar is Gatsonides plotseling ziek geworden, zodat zijn deelneming nog niet zeker kan worden geacht, maar dit houdt niet in dat v. d. Lof de enige Nederlander in het sterke internationale veld zal zijn. Want mocht Gatsonides niet kun nen uitkomen, dan zal de Maserati door een waardige plaatsvervanger worden gereden. Als reserverijder is n.1. majoor J. Flinterman, die met zijn grote wed- strijdervaringen en als houder van het vliegrecord met straalmotor, geacht kan worden voldoende vertrouwd te zijn met grote snelheden, aangewezen. De uitslag^i van de partijen, gespeeld in de 2e ronde van het tornooi om het Nederlands kampioenschap schaken voor dames te Maastricht, luiden: Mevr. M. Hubert van Beusekom (Den Haag)— mevr. C. P. Kleyn (Wormerveer) 1—0; mevr. C. Roodzant (Rotterdam)—mevr. F. Heemskerk (Amersfoort) 0—1; mevr. A. van der Veen (Amsterdam)— mej. C. Bouwman (Alkmaar) 1—0. De stand na de 2e ronde is; 1 en 2 mevr. Heemskerk en mevr. van der Veen. ieder 2 pnt.; 3 en 4 mevr. Hubert van Beusekom en mevr. Roodzant, ieder 1 pnt.; 5 en 6 mevr. Kleyn en mej. Bouwman, ieder 0 pnt. Bij te Oslo gehouden internationale athletiekwedstrijden won McKenley (Jamaica) de 200 meter in 21,7 sec., gevolgd door zijn landgenoten Laing en La Beach, die resp. 22.. sec. en 22.2 sec noteerden. Rhoden bleek aan 48.7 sec. voldoende te hebben om een ge makkelijke overwinning op de 400 meter te behalen en de Australiër Perry had eveneens weinig moeite reet het behalen van de zege op de 3000 meter (8 min. 32,6). ^anneer U zich onbehaaglijk voelt, hevige pijnen hebt, doet 'n enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroem" de Geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander •nens, weer in itaat met plezier Uw werk te doen. 'n xflje doet wonderen (Advertentie, Ing. Med.)

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4