s Nieuwe feiten en raadselen het Oera Linda-boek rond r Jimmy Brown als diepzeeduiker Stad en Omgeving Genoeglijkheidscompetitie met de wedstrijd Debo-Raadhuis besloten Zelfs het regenwater op Texel is niet altijd zuiver gïBQEHAli Zal Watervogels bekerhouder WGW naar verliezersronde verwijzen? voor aanvoerders en scheidsrechter Bloemen Drie ploegen eindigden gelijk onderaan Tussen Haaks en Kuifje Bromfietser vloog uit de bocht Vanavond films over Willem Barendsz Zondag tournooi aan de Jan Verfailleweg Breezand Verfraaiïng R. K. kerk Anna Paujowna Postduiven vlogen weer De 100.000 is er uit! Nog wat tafeltennis- en tentoonstellingsnieuws Vele Nortonpompen brengen zout water boven Belangrijke taak voor de overheid Het geheimzinnige handschrift (1) Genealogisch onderzoek bracht andere gedachten Oud-adellijke afkomst een fabeltje rn de -W,. „„n knmen_ Oosterend verwacht een groots sportfestijn Negeniig vliegiuigen landden op Texel L Gisteravond Is op het gezellige terrein aan de Ruyghweg voor de genoeglük- hcidscoinpelitie 1952 de laatste wedstrijd gespeeld. Daarvoor traden aan de ploegen van drukkerij De Boer en het Raadhuis, die met negen punten samen onderaan de ranglijst gingen. Het gold dus een „finale", waarin zou worden uit gemaakt, wie definitief de laatste plaats zou bezetten. Wel, er werden geen doelpunten gescoord, zodat deze elftallen gelijk eindigden. Hierbij sloot zich nog aan Autopool, dat ook slechts tien punten wist te vergaren. nog groter verband te houden. Er mo gen dan al bezwaren bestaan tegen dit zogenaamde „wilde" voetbal, het zij genoegzaam bekend, dat in dit seizoen weer een dikke honderd mannen en jongens prettige en veelal sportieve ontspanning hebben genoten. Ach, een wanklank wordt overal vernomen, ne men wij aan. Zoals men weet werd Maandagavond de strijd om de eerste plaats gespeeld. Marmag, het team van de organiseren_ de personeelsvereniging, sleepte na hard werken de lauweren weg. De tweede plaats, met vier punten achter stand op de leider, werd ingenomen door de Scheepsmakers, die het in en. kele ontmoetingen niet heeft meegeze ten. Wat teleurstellend werd het op. treden van Gemeente Werken, dat grote overwinningen behaalde, maar andere keren volkomen de kluts kwijt bleek te zijn. De gemeente-lieden moes. ten met de derde plaats genoegen ne men. Hier volgt thans de eindstand: Marmag Scheepsmakers Gemeente Werken Arsenaal (MID) H.M.C. Werfwerklieden Autopool Raadhuis Debo Voordat gistera' Debo de bal aan het rollen brachten, sprak de wedstrijdleider, de heer P. Kelder, nog woorden van waardering tot de aanvoerders voor de sportiviteit en het enthousiasme door beide „be_ drijven" getoond. Zijn hartelijke speech ging vergezeld van bloemen, die even. eens werden aangeboden aan scheids rechter C. Kelder. Een uur later was deze competitie ten einde. Wij vernamen echter, dat het allerlaatste accoord zal weerklinken tijdens een feestavond in Casino, die binnenkort aan de deelnemende elftal len (met dames natuurlijk) wordt aan. geboden. Voorts ligt het in de bedoe. ling, volgend jaar een competitie in 16 13 1 0 27 16 10 3 3 23 16 9 3 4 21 16 6 4 6 16 16 7 0 9 14 16 6 1 9 13 16 4 2 10 10 16 4 2 10 10 16 4 2 10 10 i Raadhuis en Gistermorgen liep Hr. Ms. „Queen Wilhelmina" Nieuwediep binnen. Hr. Ms. „Oosterschelde" keerde van het Bassin in de Buitenhaven terug. Voorts deden onze stad aan de Duitse kustvaarders „Anita" (op weg naar Engeland) en „Erna" (met be stemming Brussel). Laatstgenoemd scheepje heeft de reis inmiddels bin nendoor voortgezet. Het is morgen hoog water om 2.40 en 15.15 uur, en laag water om 8.50 en 21.30 uur. De temperatuur van het zeewater was 18,5 graden Celsius. Botsing met PEN-huisje op het Koningsplein Gistermiddag om ongeveer kwart vóór twee zagen voorbijgangers op het Koningsplein een bromfietsberijder, die uit dc Koningstraat kwam en links af de Polderweg wilde oprijden, plot seling uit de bonht schieten. Het was onze vier en vijftigjarige stadgenoot, de heer S.^ W. Zand, die de macht over hét stuur had verloren en met flinke vaart tegen het PEN-huisje op het Ko_ ningsplein botste. De heer Zand bleef liggen en moest door de GGD naar het gemeente, ziekenhuis „Parkzicht" worden over gebracht. Hij liep een hoofdwonde op en brak waarschijnlijk een knieschijf. De heer D. Vonk uit Wormerveer, die met de Nederlandse walvisvaarder „Willem Barendsz" is meegeweest, heeft tijdens deze reis zijn vrije tijd nuttig besteed. Hij maakte onder an dere enkele interessante films, die hij overal met succes vertoont. Vanavond zal hij daarvan een voorstelling geven in het amusementsbedrijf „Centraal" in de Koningstraat. Daaraan vooraf gaat een kleine tentoonstelling van uit potvisbeen vervaardigde voorwerpen. GESLAAGD Onze stadgenote, mej. C. Walboom, slaagde dezer dagen te Utrecht, voor de akte L.O. Frans. De voetballers resten nog slechts enkele weken van de nieuwe competitie. Voor vele verenigingen zijn de laatste oefenwedstrijden aangebroken, en zo organiseert de voetbalvereniging WGW op Zondag 17 Augustus op de velden aan de Jan Verfailleweg weer het jaarlijks tournooi. De inzet is een fraaie wisselbeker, die voor de eerste maal door ZAP werd gewonnen. Daarna legde WGW 1 er twee jaren achtereen beslag op, zodat de Wit-Geel-Witten de trophee thans definitief in hun bezit kunnen krijgen. ii i i in mnu!'iiiimi 12. „Als ik jou was zou ik maar een toontje lager zingen", zei de waard die nog steeds door het luikje van de deur stond te kijken, tegen Jimmy. „Zo mooi ziet 't er niet voor je uit. Je ziet zelf wel dat je er gloeiend bij bent en als je zou weten, wat er verder met je gaat gebeuren zou je niet zo hoog van de toren blazen". Deze woorden veront rustten Jimmy toch wel een beetje. Maar hij liet dat natuurlijk niet blijken. Hij keek de waard vals aan en zei: „Dan zou ik maar een beetje voortma ken met je plannen. Ik geef altijdM de portier van Het Bonte Ho" J Kwakeldam op waar ik mn c üenteie naar toe breng en die weet zit en die zal heus wel de P°Utie op ie dak sturen als ik over een paar uur niet terng ben. Jimmy lette scherp op welke uitwerking deze snel verzon nen leugen op zijn cipier Nu deze schrok er zichtbaar van. Hij klapte het luikje snel toe en Jim my hoorde hem als een haas naar boven lopen. „Ik weet niet of ik hier goed aan gedaan heb", mompelde Jimmy, „maar ik kan er nu zeker van zijn, dat er tenminste iets gaat gebeuren en in elk geval zitten die kerels nu ook in hun piepzak. En daar had Jimmy vol. komen gelijk aan, want de waard van De Rode Ruiter wist niet, hoe gauw hij dit nieuws aan de twee kerels, die Jim- my naar Braamzijl hadden gelokt, moest overbrengen Nieuwe gebrandschilderde ramen In de loop der jaren, sinds de oprich ting van de Breezandse R.K. Parochie, zijn er al diverse vernieuwingen in de R.K, Kerk aangebracht. Opnieuw kunnen we thans melding maken van een dergelijke verfraaiing. In de Westelijke torengevel, daar waar het zangkoor zich bevindt, wer den dezer dagen 2 nieuwe gebrandschil derde ramen aangebracht, werk van de bekende Arnhemse glazenier Henk van der Burgt. De voorstellingen zijn die van de H. Cecilla, patrones van de gewijde zang en muziek en van de grote Paus, die alles deed voor één soort kerkmuziek n.1. Gregorius de Grote waarnaar ook de onvolprezen kerkzang, het Gre goriaans, is vernoemd. Het embleem van Cecilia is een enge lenfiguur een orgel bespelend, terwijl het Gregoriaans wordt gesymboliseerd door een zingende koorknaap. TORENUURWERK HERSTELD Binnenkort zal het torenuurwerk van de R.K. kerk alhier een grondige revisie en restauratie doormaken, zo, dat na de I4e September a.s. de tijd volautomatisch zal worden aangewe zen. Wie na die tijd nog niet bij de tijd is, wijte zulks aan zich zelf. Théns nog een ergernis, dan een lichtpunt in duistere tijden. Misschien zelfs letter lek een lichtpunt binnenkort, als de wijzerplaat mogelijk verlicht zal wor den. Zondag hield de P.V. „Altijd Verder" alhier, een wedvlucht van Venlo af, een afstand van 193 k.m. De vogels werden gelost om 8 uur, met W.Z.W.-wind en een bewolkte lucht. De eerst aankomende üuu noteerde een gemiddelde snelheid van 1167 m. per minuut, tegenover de laatst aanko mende 1100 m. per minuut. Uitslag in prijzen en punten: Gerrit Nieuwenhuizen 1, 4 met 284 pt.; Paul Blauwboer Wz. 2, 8 met 194 pt.; Evert Jansen 3, 5 met 230 pt.; Ane Liefhebber 6 7 met 140 pt.; Joh. Jansen 9, 10 met 32 pt. Junioren; Gerrit Landman 1 met 100 pt.; B. Zwirs (Bz. 2 met 75 pt. In de vijfde klasse, 15e lijst van de 518e staatsloterij is op het nummer 14560 een prijs van f 100.000 gevallen De series van dit lot zijn verkocht door collecteurs in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Tilburg. Een van de series was verkocht in de Jordaan te Amsterdam. De gelukki gen zijn een groep werksters uit een particulier bedrijf, die een half lot had den genomen, voorts enige personen uit een rijksbedrijf, die een kwat xot be zitten en de rest bij particulieren. Een van de series van dit nummer, in handen van colecteur Zwart aan de Noordmolenstraat te Rotterdam, is ver kocht aan de gezamenlijke visvrouwen van het Noordplein. Die hebben over geluk niet te klagen, want twee loterij en geleden wonnen zij de 30000 met een premie van f 1000.Vermoedelijk is dit buitenkansje de oorzaak geweest dat zij nu een heel lot hadden kunnen kopen, waarop thans de f 100.000 is ge vallen En dat nog wel op., de dertien de. In Tilburg werd een serie van het lot verkocht door de collecteur P Roef Jr. De serie werd uitgezet in negen „twin- tigjes", drie „tientjes" en een kwart lot. Of het WGW zal gelukken de beker wederom te winnen, is een vraag, die mede aan de tegenstanders moet wor den voorgelegd. Die tegenstanders zijn Watervogels 1, HRC 2 en Helder 2. Het wedstrijdprogramma luidt: 12 uur (A-veld): WGW 1—Watervo gels 1; 12 uur (B-veld): HRC 2—Hel der 2; 13.15 uur: verliezersronde; 2.30 uur: winnaarsronde. In bovenvermelde volgorde worden de ontmoetingen ge leid door de heren: P. M. Brouwer, L. de Jager, T. de Graaff en L. de Jager. v Tafeltennis. Een veertigtal leden van de tafel tennisvereniging „IVA" heeft deelgeno men aan het uitstapje naar Bilthoven, waar „Pats" een tornooi had georgani seerd. De één-en-twintig Helderse spe lers en speelsters die in actie kwamen, boekten in het sterke gezelschap enkele aardige resultaten. Zo werd mej. W. Vreugdenhil kampioen van de derde klasse. Ook in de tweede klasse had zij kans op „goud", maar zij werd door loting uitgeschakeld. Deze onbevredi gende beslissing viel, nadat men in haar poule na tweemaal spelen nog gelijk was geëindigd. René Adriaansen bereikte in de derde klasse de kwart finale, hetgeen door Jaap Bommer in de vierde klasse werd gepresteerd. Mary Noordhoff sloeg zich in de kwart finale vierde klasse bij de dames. Te zamen met mej. Wittebol drong zij door tot de finale damesdubbel vierde klasse. De Helderse meisjes moesten met de tweede prijs genoegen nemén. Ook de nieuwelingen Vogt en Kramer kwamen in de eindstrijd (heren-dub bel). Daar het echter laat was gewor den (de organisatie liet te wensen over) speelden zij niet meer om de eerste prijs, waardoor hun de tweede ten deel viel. Tentoonstelling. De Helderse aquariumvëreniging „De Gup" berëïdt'momenteel èen tentoon stelling "VQör, die Zaterdagmiddag om vier uur in het Museum aan de Eerste Vroonstraat wordt geopend. De ten toonstelling is te bezichtigen tot en met Zaterdag 23 Augustus. Wij hebben eens een kijkje genomen bij de landbouwvoorlichtingsdlenst op Texel, waar de heer Van Groningen de scepter zwaait, ijverig geassisteerd J>oor C. Witte. Sinds jaren worden door hen monsters water genomen en naar "ro llingen gestuurd voor een chemisch en bactereologisch onderzoek. Dit onderzoek is gratis, omdat het eigenlijk verricht wordt ten behoeve van de landbouw en veeteelt. Vooral na de oorlog hebben zeer vele landbouwers, maar ook talloze particulieren van deze mogelijkheid gebruik gemaakt om hun welwater, of hun oude of nieuwgeslagen Nortan te laten onderzoeken. het vee en 48 pet kon worden gebruikt als bedrijfswater. Te veel zouten ma ken het ongeschikt als drinkwater voor mens en dier en de aanwezigheid van coli-bacteriën zijn de oorzaak dat prac- tisch al het water voor menselijke con sumptie moet worden afgekeurd. In dezelfde stapel komen dertig rap porten voor van Norton-pompen. Hier van werd 16 pet goedgekeurd als drink water, zij het dat er vaak bij stond: na gekookt te zijn!, 50 pet geschikt als drinkwater voor het vee en eveneens 56 pet als bedrijfswater te gebruiken. Een kleine groep mensen had ook de moeite genomen zijn regenwater te doen onderzoeken. Dit komt weinig voor, want men neemt a priori aan, dat dit water, dat immers volkomen zuiver uit de hemel valt, goed drinkbaar Is. Bij de tien, die wü op volgorde na keken, was er slechts één, waarbij stond: geschikt als drinkwater, na ge kookt te zijn. Commentaar overbodig. Wij leven ih de eeuw van de hygiëne. Millioenen worden er uitgegeven om de mens te vernietigen, zou er niet eens wat meer uitgegeven kunnen worden om ons in het leven te houden? Hier schuilt een belangrijke en dwingende taak voor de overheid. Ook waar er moeilijkheden zijn met de houdbaarheid van de melk, wordt onmiddellijk een watermonster opge7 stiiurd, want de kwaliteit bepaalt de prijs. Is het water geschikt voor het reinigen van melkbussen en dergelijke werkzaamheden, dan heet het „geschikt voor bedrijfswater". Hele gebieden zoals het Noorden, Waalenburg en de Prins Hendrikpolder bevatten nagenoeg geen zoetwater. De bewoners zijn daar hoofdzakelijk aan gewezen op aanvoer en regenwater. In het oudere Texel van de dertig polders geven vele Nortons eveneens zout water, soms op vijf meter, soms op dertig meter diepte. Uit de afschriften van de beoordelin gen. van het onderzoekingsinstituut hebban wij de eerste honderd genomen. Alles welwater, (in het rapport drang- water genoemd). Bij slechts één, dus zegge 1 pet stond de aantekening: ge schikt voor drinkwater, 57 pet was ge schikt genoemd als drinkwater voor Verwen Uw kinderen gezond met Maakt lastige eiertjes tot holle-bolle-Gijzen! (Advertentie, Ing. Med.) De genealoog W. Tsj. Vleer in De Kaag heeft een onderzoek Ingesteld naar het geslacht Over de Linden, in verband met de thans weer toenemende be langstelling voor de herkomst van het geheimzinnige Oera Linda-boek. Naar aanleiding daarvan schreef hij voor ons blad een interessant artikel, waarin merendeels tot nu toe onbekende feiten worden vermeld, die aan het gehele vraagstuk een ander aanzien geven. Wij zullen dit artikel, dat stellig de be langstelling heeft van een groot deel onzer lezers, in twee gedeelten opnemen. Alvorens wij de heer Vleer aan het woord laten, wijzen wjj op het kader bij dit eerste artikel. Het bevat een uittreksel uit het Oera Linda-boek en beschrijft de ondergang van Atlantis. De heer Vleer schrijft: „Genealogisch onderzoek naar het geslacht Over de Linden bracht nieuwe feiten aan het licht en ver wees de oud-adellijke afkomst van de Enkhuizer Over de Linden's voorgoed naar het rijk der fabelen". W/ELLICHT kent U de geschiedenis van het handschrift dat in de zeven tiger jaren van de vorige eeuw de we tenschappelijke wereld in Nederland en ver daarbuiten in beroering bracht. In 1868 werd namelijk het berucht ge worden Oera-Linda-boek ontdekt. Toen was het xn het bezit van de Helderse scheepstimmerman Cornelis Over de Linden, die Eelco Verwijs, archivaris en bibliothecaris van Friesland, in de ge legenheid stelde er kennis van ie nemen. Volgens het handschrift, dat zich op de Provinciale Bibliotheek van Fries land bevindt, was Atlantis een gebied, dat ten Noorden van Texel gelegen was en ten onder ging in het jaar 2193 vóór Christus. De Friezen, ofwel de Frya's. afkomstig van Atlantis, zouden het oudst-beschaafde volk ter wereld zijn en de voorouders van Germanen en Kelten. Zij stichtten reeds 3500 jaar ge leden een kolonie in India. Ook Athene werd door hen gesticht! De inhoud is vol van verering voor de moedercultus. Een Wodandienst hebben onze voor- vi ouders nooit gekend. Dat is een fantasie de conclusie, dat het WEL ECHT was Maar te midden van dezè fantasie komt men soms dingen tegen, die waar heid zijn en dan is er nog de kwestie van de Zwitserse paalwoningen, waar van nierhand wist Vóór het jaar 1853. In het Oera-Linda-boek worden deze echter reeds beschreven. Hét hand schrift is geschreven in een taal, nog ouder dan het Oud-Fries en met on bekende lettertekens. Het vertoont vol gens vele onderzoekers de kenmerken eens of meerdere malen te zijn over geschreven Tegenover afwijzingen van mannen van naam staat de mening van Prof. Weiss. hoogleraar in het Sanskrit te Berlijn, die het boek voor echt ver klaardeIs de geachte professor op dat moment verstrooid geweest of heeft men ons op school geschiedenis geleerd die onze geschiedenis niet is? Na tachtig jaren I7ELCO VERWIJS heeft het gehele, meer dan 200 bladzijden dikke hand schrift niet kunnen vertalen. Johan Winkler begon er daarna aan, doch me nende dat het een grap was, hield hij er mee op cn rapporteerde aan het Fries Genootschap, om er maar geen werk meer van te maken.... Dr J G. Ottema. conrector aan het Stedelijk Gymnasium te Leeuwarden, bleek in staat het boek te vertalen en kwam tot van Romeinse geschiedschrijvers en Evangeliepredikers geneest. Hït cen trum van het Rijk der Frya's was De Burg op Texel, dat de naam te danken heeft aan Tekstland. de plaats waar de wetten werden afgekondigd.... en zo gaat het door. zijnde een meer dan 2000 jaar oude familiekroniek van het adellijke ge slacht Oera Linda. dat eens regeerde over de voormalige Linda-oorden ten Noorden van Wielingen. Na Ottema werd het boek bestreden en verdedigd door tal van geïnteres seerden. Beckering Vinckers, M. de Jong, Fruin, Burger, Herman Wirth, J. J. Hof, Wumkes, Boeles, Molenaar cn Overwijn schreven er over, maar nóg is het raadsel niet opgelost. Beckering Vinckers heeft in 1876 op grond van zekere bewijsstukken ge meend te kunnen aantonen, dat het ha' dschrift was samengesteld door de scheepstimmerman Cornelis Over de Linden en dus een mystificatie zou zijn uit de laatste helft van de 19e eeuw. Vele feiten, die op het tegendeel wijzen, werden twee jaar geleden door de heer E. Molenaar bijeengebracht in een brochure „Het geheimzinnige handschrift van de familie Over de Linden". Leest men dit werk, dan krijgt men de indruk dat het hand schrift reeds bestaan moet hebben in 1848, toen Cornelis Over de Linden het in bezit kreeg van zijn tante Aafje. De laatste tijd trekt vooral het 500 pagina's tellende boekwerk „Het Oera Linda boek", bewerkt door Ir, J. F. Overwijn, de aandacht. Deze schrijver toont op grond van de oude Atlahtis-literatuur aan, dat het boek historis juist is, en noemt voorbeelden, waaruit zou blijken dat het handschrift aanvankelijk in het Keltisch was geschreven, doch 'dat het door vertaling en overschrijving de huidige inhoudsvorm heeft verkregen. QPVALLEND is, dat in deze 84 jaren niemand de moeite heeft genomen cm een ernstig wetenschappelijk on derzoek naar de herkomst van het boek in te stellen. Grafilogisch werd het handschrift niet onder de loupe geno men. Chemisch werden papier cn inkt niet onderzocht. Genealogisch werd de herkomst van het geslacht Over de Linden niet nagegaan. Heraldisch werd geen aandacht besteed aan het familie wapen Over de Linden met de aan het Oera-Linda-boek ontleende bron en wapenspreuk WAK. Zelfs aan de in houd werd weinig aandacht besteed, want de schrijver, de man die het Oera- Linda-boek schiep, moet toch ook de geestesrichting hebben aangehangen die in het handschrift tot uiting komt. De Oera-Linda studie is onvolledig ge- OP pagina 49 van het handschrift Oera Linda beschrijft Adela (die ongeveer 600 jaar v. Chr. zou hebben geleefd) de ondergang van Atlantis: „Hêl thene sümer was svnne èftere wolkum skoien as wilde hja irtha navt ne sja. wind reston in sina büdar wert- hrvch rêk énd stom lik sêla boppa hus and polon stand", enz. De vertaling luidt: Heel de zomer had de zon zich achter de wolken schuil gehou den, als wilde zij de aarde niet zien. Het was windstil, mist en dampen hingen boven de hulzen en poelen. De lucht werd be trokken en donker en in de har ten der 'mensen ibas blijdschap noch vreugde. Te midden van deze stilte beefde de aarde alsof zij stervende was. De bergen spleten zich en begonnen vuur te spuwen. Anderen verdwenen en waar vel den waren hieven zich bergen omhoog. Aldland, door zeelieden Atland geheten, zonk neder en de woeste golven trokken over bergen en dalen, die allen bedol ven toerden. Vele mensen wer den in de aarde begraven en velen die aan het vuur ontko men waren, kwamen daarna in het water om. Niet alleen in het land van Fin- da (Scandinavië en IJsland) spuwden de bergen vuur, maar ook in Twisklnvd (tvssenlavd). Wouden brandden achter elkaar de war'J" or-e landen vol as. Pi-i-.- r leerden verlegd en bij hun monden kwamen nieuwe eilanden van zand en drijvend Drie inrerl ,„as dp aarde maar toen werd zij tceer beter en kon men haar wonden zien Vete. landen waren verzonken of vit de zee opge- —en en hei Tw>'klavd voor de helft ontbast. Benden Pinda's kwamen de lege ruimte bezet- ten Onze uitgewekenen tberden verdelgd of zij werden hun hel? JlT ,n""rri waakzaam. Md ons dubbel geboden en de Md leert ov dat eendracht on*e sterkste burcht is. A.del",sJond <"t in de nritt Alde-qa-mnda ge- ver^lsTn K'w 2ij? w,e «ven ver ais in 1870, toen ook niemand wist vanwaar de kolder en ernst kwam die dit handschrift vertegenwoordigt. Deel candidaien voor do wisselbekers De heer P. S. Kuijper, commissaris van de Sportvereniging Oosterend, deel- de ons mede, dat de verwachtingen voor dit tweede sportfestijn hoog ge. spannen zijn. Waren er vorig jaar bijna veertig deelnemers aan de motorwed strijd, ditmaal rekent men op een nog groter aantal. De strijd wordt op het Oosterender sportveld verreden. Voor de lichte klasse zijn er twintig ronden van 300 meter en voor de zware klasse vijf en twintig. Het zal er spannen, want de winnaars van de wisselbekers van vorig jaar, P. Heerschap in de lichte en A. v. Liere in de zware klasse, zullen het kostbare bezit met hand en tand verdedigen. A. v. Liere is teven» in het bezit van de beker voor de beste prestatie gekomen, hij heeft dus een stand op te houden. Teneinde harde valpartijen te voorkomen, zijn er rond het parcours balen stro neergezet. Nieuw is de afdeling athletiek. Voor de dames 80 meter, en we hebben snelle dames, getuige de wekelijkse strijd om de man in Den Hoorn, en voor de heren een tippel over twee kilometer. Oorspronkelijk stond er drie km op het programma (een officiële afstand), maar dit vonden de aspirant-deelne mers te lang! De gymnasten komen een en ander met demonstraties opluisteren en na afloop volgt het populaire spel; Strijd om de man en de vrouw, muzi« kaal verzorgd door VIOS, onder leiding van S. v.d. Slikke. De strijd staat onder persQQnlijke leiding van Maestro Ge- rardi' Cöverti. Havenmeester verjaagt schapen De pessimisten, die na de opening van het nieuwe Texelse vliegveld op de 23ste Mei beweerden: „Nu zien we voorlopig geen vliegtuig meer", hebben ongelijk gekregen. Want havenmeester Marien van Ham, die op een zonnige dag naareen juist vertrekkende Er- coupe stond te kijken, vertelde met enige trots dat reeds bijna negentig toestellen het vliegveld hadden aange daan. Deels sportvliegtuigen en deels toestellen van de Rijksluchtvaartschool en de Nationale Luchtvaartschool, De ruim driehonderd schapen van Nan Kikkert lopen verloren in de negentig bunder land. Is er een vlieg tuig onderweg (de havenmeester krijgt daarvan tevoren bericht van Schiphol), dan stapt hij in zijn autootje en in een ommezien is de levende have van het terrein geveegd. Alle vliegeniers, ook die uit Belgi» en Engeland, zijn vol lof over het ter rein. Het is zeer gelijk, goed hard, er zijn geen obstakels in de buurt en het invliegen op dit veld is een zeer een voudige zaak. Als volgend jaar de KLM weer haar binnenlandse lijnen gaat openen, zoals wordt beweerd, dan zullen de touris- ten zeker in grote getale van een dienst op het Gouden Boltje gebruik willen maken. visafslag oudeschild Aanvoer van zeevis in de week van 4 Aug. tot 9 Aug. aan de visafslag te Oudeschild: Schol 217 kg; tong 21 kg; tarbot 2 kg; schar 37 kg; handelsgarnalen 304 hg; pufgarnalen 1085 kg; krukels 430 kg; kokhanen 1700 kg; zalm IVs kg; geep 38 kg; makreel 114 kg. films van deze week Een Oosterse kleurenfilm, in de in ternationale stad Tanger, met schone prinsessen en geroofde parels, getiteld: De zoon van de kalief. En als tweede film het beroemd geworden Ameri kaanse product: So proudly we hail, in Nederland gebracht onder de titel: Zij» die wjj vereren. De geschiedenis van acht Amerikaan se verpleegsters die de historische te rugtocht van de troepen meemaken op het eiland Corregidor en vandaar naar Australië. sportclubs op reis De voetbalclub Texelse Boys en de handbalclub GDS gaan a.s. Zaterdag naar Slootdorp om daar enige vriend schappelijke wedstrijden te spelen. De deelnemers zullen bij hun sportbroeder# en -zusters ondergebracht worden. Op hun beurt zullen de Slootdorpena- ren naar Texel komen en wel de 30# Augutus. nationale jubileum tentoonstelling f' 9 en 10 November zal op Texel voor de eerste maal de Nationale Ko- .tentoonstelling worden gehouden „0r„gciegenheid van het tweede lustrum van de afdeling Texel Driehonderd dieren zuilen worden toegelaten. De k-^f?eifsters Amsterdam. Delft en Kwintsheul zullen druk werk hebben om de vele prijzen, die door de Texelse beschikbaar zijn en worden gesteld, te verdelen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2