Kermis bijna overal nog slechts schaduw van wat het een halve eeuw geleden was Wilt u even noteren? r Z.O.-Azie blijft onrustig Bestrijdt het „vuur" in de gladiolen Nog een recept voor mierenbestrijding Grote gastdagen, destijds beroemd leven nog slechts in herinnering Prinses Anne werd twee jaar Bruynzeel vraagt ontslagvergunning Een stuk folklore is verloren gegaan Kermisbestelling Indonesische terroristen op Brits-Borneo? Engelse vliegtuigen worden neer Serawak gezonden De Saarkwestie Adenauer richt zich tot verboden partijen Vrij parlement moet mede beslissen over status In een rubberboot over de oceaan Dr Boobard vertrok zonder zijn metgezel Vietminh versloeg Chinees nationalistisch leger Het Britse hoofdkwartier in Duitsland wordt verplaatst Voor honderd arbeiders der Fineerfabriek Koning Faisal van Irak in Veiligheidsraad Wederom een overval op kamperend Brits gezin Rotterdams Toneel brengt „De Mirakelridder" Naarmate controle vorderde groeide het tekort KERKELIJK NIEUWS Regen als spuitgast ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1952 In tal van gesprekken hebben we het de laatste weken kunnen ervaren: De kermis la op schier alle plaatsen slecht bezocht. Van de oude drukte ls nog slechts op enkele plaatsen sprake. En zelfs op die plaatsen is de kermis niet meer het volksvermaak van vroeger. Is er een kentering gekomen. Is de kermis niet meer het vermaak, waarop men een heel jaar in spanning wachtte. In de plaatsen waar nog van drukte kan worden gesproken, is nog wel het grootste gedeelte van de bevolking op de been, het gasten, de theemiddagen, die eertUds jn Westfriesland zo beroemd waren, waarby op cén dorp honderden mensen uit andere dorpen uit geheel Wcstfrlesland kwamen, het ts historie geworden. Dit verschijnsel dateert niet van de laatste paar jaar. Reeds vóór de oorlog kon men spreken van een zekere ken tering. Reeds toen was er een afnemen de belangstelling voor de kermis. Op tal van plaatsen heeft men getracht die belangstelling weer levendig te maken, door het organiseren van volksfeesten, door het instellen van wielerronden, het houden van kinderfeesten of wat dan ook. In het begin slaagden die feesten schier overal goed. Tot ook daar de klad in kwam. De belangstel ling op dj ene plaats na de andere daalde en er ten slotte niets werd ge daan. Het eigenaardige van het geval is, dat op sommige plaatsen deze verma kelijkheden nog steeds grote belang stelling trekken. Als we b.v. denken aan de kermis in Barsingerhorn, in 't Zand, in Zijdewind, om maar enkele plaatsen te noemen, dan zien we daar, dat er werkelijk door de bevolking nog feest wordt gevierd. Op tal van andere plaatsen echter is het mis. Heeft mert zelfs voor de volksfeesten geen belang- stelling meer. Op sommige plaatsen houdt men al thans nog de gewoonte in ere om gedu rende de kermis niet te werken, op vele andere echter is het alleen aan een aan tal kinderen op straat of in een bijna verlaten danszaal te merken, dat er iets aan de hand is. 's Avonds komen er dan nog wat mensen, een enkele uit voering wordt goed bezocht, vele echter maar matig. Als na drie dagen de ker mis achter de rug is en de kasteleins de balans opmaken, komen ze Steeds meer tot de voor hen bittere ervaring, dat de kermis niet meer de bron van inkomsten is, waarop ze bijna een jaar konden teren. Hoe het vroeger was. Het heeft weinig zin, zich te verdie pen in de vraag, hoe het mogelijk is, dat een dergelijk volksvermaak zodanig aan belangstelling heeft ingeboet. Er is een complex van oorzaken aan te wij zen. Vast staat naar onze overtuiging wel, dat de kermis in haar oorspronke lijke vorm niet meer zal terugkomen. Dat is uit folkloristisch standpunt be zien, te betreuren. De kermis moge dan geen edel vermaak zijn geweest, er waren uitwassen aan te wüzen, niet te ontkennen valt, dat er ook gezellig heid op het dorp heerste. We hebben met verschillende ouderen over de kermis van vroeger gesproken en we moeten eerlijk verklaren, dat we een stil heimwee kregen naar de ge- moedeiykheid van die oude tijd, die wel niet in alle opzichten goed was, maar die toch ook zyn bekoring had. Da onrust in Zuid-Oost Azle blijft voortduren. Naast de vrijwel vol ledige oorlogstoestand in Indo- China en de nog steeds voortdu rende guerilla-activiteit op Malak- ka werd vorige week de Portugese kolonie Macao het terrein van schermutselingen langs de grens van de kolonie. Nog voordat de moeilijkheden hier waren opge lost, was Koetjing. de hoofdstad van Brits Noord-Borneo (Sera- wak), het centrum van nieuwe communistische activiteiten. Het- Oden weer tot gevolg had, dat ook voor dit gedeelte van Serawak ae uitzonderingstoestand moest worden afgekondigd. Het Chinese eUand Hanei neemt als centrum van de wapensmokkel voor de Sueriila's buiten de Chinese volks republiek een zeer belangrijke plaats in bij deze georganiseerde acties. Reeds een tiental dagen voor de ker mis was aangebroken, was het te mer ken. Dan kregen de straatjes een beurt. Het vuil werd gewied tussen de straat stenen. Men had op vele plaatsen het gemeenschappelijk schrobben van de «traten. De onderkanten van de gevels van de boerderijen kregen een streek blauw. De schilder moest buitenom verven, de goten werden geschrobt, tot dan de dag voor de kermis het hele dorp blonk van schoonheid. Slagers, bakkers, winkeliers, café houders hadden de laatste twee dagen voor kermis geen riist meer. Er zouden immers gasten komen! De intocht der gasten. Misschien was dat wel het hoogte punt van de kermis. De intocht der gasten. Zo tegen tien uur, half elf Zon dags, met de witkapkarren, de jacht wagens, de boerenwagens en wat de minder goed gesitueerden betrof, met de „bienenwagen". De Dorpsstraat was voi stampende en briesende paarden. Als dan tegen een uur of elfde gas ten binnen waren, de gastvrouwen haar kermlsvoorraden hadden geïnspecteerd en geloof dat zo'n inspectie veelomvat tend was, de rollades van de slagers, de saucijsjes, de runderlappen, de spou- wers en de tulbanden van de bakkers, de snoepjes van de winkeliers, de ver schillende soorten drank van de kaste leins, als dan het gezelschap eindelijk in de grote kamers van de boerderijen bijeen zat, de stemming er door een straffe borrel in kwam, werd met span ning het bezoek van de smakkers tege moet gezien. Misschien weten velen onzer lezers niet meer wat de smakkers waren. Bij deze mensen kon men Jodenkoeken win nen, door middel van het gooien met dobbelstenen. Als dan tegen een uur of drie het overvloedige gastmaal haar binnen was gewerkt, volgde een bezoek aan de danszalen, die te klein waren om de menigte bezoekers te ontvangen. De muzikanten déden hun best, de ge trouwde mannen probeerden hun geluk Een oude Westfriese boerin vér- klapte ons, wat ze eens nodig had om de gasten en „toarskip- pers" gedurende een kermis van drie dagen, van het nodige te voorzien. Vijf rollades ieder van zes pond per stuk. Vijf kilo run derlappen, drie kilo saucijsjes, acht tulbanden, waarvan de helft krenten, de helft moecovisch, honderd en twintig spauwers, twintig wittebroden, tientallen krentenbroodjes en kadetjes, pon den bruidsuikers en „Sjeletjes", ettelijke flessen drank, rookvlees, ham, worst, genoeg om in onze tijd een dag voedsel te vormen voor de bewoners van een groot tehuis voor ouden van dagen. Ga:,tdagen, het penseel van Frans Hals of Van der Helst waardig! bij het biljart, het ringsteken, het kat knuppelen. Zo verliep de eerste dag, tot omstreeks een uur of elf in de avond de paarden weer werden ingespannen.. Eerste deuntje. Maandags was er het eerste deuntje. Ook nu doet men pogingen om het eer ste deuntje weer burgerrecht te doen krijgen. Och arme! Laten we geen ver gelijkingen trekken met de vreugde die men er vroeger aan beleefde. In op tocht trokken de jongens en meisjes, maar ook tal van getrouwden naar de zalen en menigmaal kwamen ze pas tegen het vallen van de avond terug. Noodgedwongen, want men moest im mers ook nog naar de „uitvoering" van de toneelvereniging. Alleen over het eerste deuntje zouden kolommen voi te schrijven zijn. Over de gebruiken om de langslapers uit bed te halen. Over het tentoonstellen van deze lang slapers. De laatste dag was de algemene feest dag. Niemand werkte. De neringdoen den zorgden er voor, dat hun waren zo Vróeg mogelijk ter plaatse werden be zorgd en dan was het hele dorp één lange dag in de ban van de kermis. Men wist immers, dat het de laatste dag was. Dat er weer een jaar van wer ken en zwoegen zou moeten verlopen, voor dat men de weelde van drie dagen ongedwongen feestvieren zou meema ken. De ogen van onze oude zegsman straalden bij de herinneringen die hij aan deze dagen van weleer ophaalde. En al zullen velen geneigd zijn om de schouders op te halen, toch konden wij ons niet aan de indruk onttrekken, dat er met het verloren gaan van dit fêest een aantrekkelijk deel van gemeen schappelijk beleven verloren is gegaan. PEGEVENS voor deze wekelijkse rubriek kunnen worden ingediend bij u het Agendabureau van de Helderse Gemeenschap, Erasmusstraat 1*. telefoon 2141, toestel 007 (na zes uur telefoon 3524). Hier volgt de agentia voor de periode van Zaterdag 16 tot ên met Zaterdag 30 Augustus 1952. Zaterdag 16 Aug. 16.00 Zondag 17 Aug. Maandag 18 Aug. Woensdag 20 Aug. Donderdag 21 Aug. Vrijdag 22 Aug. Zaterdag 23 Aug. 18.30 20.00 9.00 12.00 14.00 Zondag 24 Aug. Maandag 25 Aug. Donderdag 28 Aug. Zaterdag Aug. 14.00 19.00 20.00 15.00 14.30 14.00 20.30 19.00 20.00 20.00 14.30 Museum Den Helder: Aquariumtentoonstelling „De Gup". HRC-terrein: Voetbalwedstrijd HRCSneek. MOOC-sociëteit: Dansavond. 24.00 Museum: Aquariumtentoonstelling „De Gup". 13.15 14.3Q WGW-terrein; Voetbaltournooi WGW 17.00 en 19.00 23.00 Museum: Aquariumten toonstelling „De Gup" (t.m. 24 Augustus a.s.) Jaarlijkse autobustocht voor de ouden van dagen, Autobustocht voor kinderen (1014 jaar) naar Oud-Valkeveen „Buurtvereniging Tuindorp-Zuid" Autobustocht voor kinderen (610 jaar) naar Schoorl en Bergen, Buurtvereniging „Tuindorp- Zuid". Volksfeesten (Kermisattracties) te Julianadorp (t.m. 25 Aug.) Julianadorp: Kinderspelen Harmonie „Kunstzin". JVC-terrein: Voetbalwedstrijd JVC—HCSC MOOC-sociëteit: Dansavond. Meeuwenstraat: Kindermiddag „Gruno". JVC-terrein: serie wedstrijden Handbal van „JHC" (na afloop volksspelen). Helder-terrein: Voetbalwedstrijd Helder—HW. Julianadorp: Jaarlijkse Hemdenrace. (Harddrave rij met hindernissen), Muziektent Julianapark: Concert Sted. Muziekcorps 21.00 Museum Den Helder. Casino: Uitvoering Gron. Ver. „Gruno". MOOC-sociëteit: Oranjebal MOOC. Athletiekmiddag WSOV/Rijkswerf-sportterrein. Volgens te Singapore binnengekomen berichten hebben twee met gevieren bewapende, gemaskerde bandieten Woensdag in Muara Tuang in Serawak (Brits-Noord-Borneo) een Chinese vrouw beroofd en zich met een grote hoeveelheid geld en goud uit de voeten gemaakt. Dit dorp ligt 25 km van Kuching, de hoofdstad van de Britse kolonie, waar het gouvernement on langs de noodtoestand afkondigde. Eer gisteren vlogen Vijf Engelse vliegtui gen voor een onderzoek naar Kuching, gistermorgen kwamen nog meer toe stellen aan, De autoriteiten stellen Intussen een onderzoek in naar de berichten, dat terroristen uit het Indonesische deel van het eiland Borneo infiltreren. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken vroeg de consul-generaal in Sin gapore nadere Inlichtingen inzake de „gemelde aanvallen van terroristen, be horend tot .benden, die Zich het „Sera- waks-Indonesische volksleger voor de bevrijding noemen". De Westduitse bondskanselier Aden auer zegt in een brief aan de voorzitter van drie niet-toegelaten partijen in het Saai-gebied de Christen-democrati sch Unie, de Socialistische Partij en de Duitse Partij dat èan de bepaling van de definitieve status van het Saar- gebied eén nieuwgekozen Landdag voor de Saar moet meewerken. Dit parle ment dient zodanig te worden gekozen en zo vrij in zijn beslissingen te zijn, dat zijn gezag door niemand in twijfel kan worden getrokken." De Saarlandse minister-president Jo- hannes Hoifmann heeft onlangs even eens Verklaard, dat de bevolking van het Saargebied dient te worden gehoord bij een beslissing over dê toekomst van haar land. Men vermoedt, dat de 27»jarige dr Boobard uit een kreek bij Tanger is vertrokken voor een tocht over de Atlantische Oceaan in een rubberboot zonder voedsel of watervoorraad aah boord. Vier dagen geleden waren hij en zijn metgezel, Jack Palmer, reeds met het bootje uit Tanger vertrokken, doch zij moesten terugkeren wegens het slechte weer. Palmer verklaarde tóen zich terug te trekken. Vrijdag be gaf hij Zich naar de krèek, waar de rubberboot, die zijn eigendom was, lag, doch deZe bleek té zijn verdwenen. Palmers bezittingen Waren op de wal achtergelaten. Het doel van de tocht is na te gaan, of schipbreukelingen kun nen leven van regenwater en vérs water uit vissen en plankton. In een communiqce over de operaties van het afgelopen halfjaar in Indo- China zegt het opperbevel van de Viet minh, dat ziin troepen de overblijfselen van een Chinees nationalistisch leger geheel hebben opgeruimd. In dit halve jaar zijn volgens het communiqué 21.091 tegen de Vietminh strijdende soldaten gedood en 6.000 gevangen genomen. Twintig vijahdelijke Vliegtuigen wérden onschadelijk gemaakt. Het hoofdkwartier van de Britse strijdkrachten in West-Duitsland, dat op het ogenblik te Bad Oyenhausen ge vestigd is, zal worden verplaatst naar Moenchen-Oladbach, omdat Bad Oyen hausen onder de huidige omstandighe den, nu de bezettingstaak van de strijd krachten niet meer het belangrijkst is, minder geschikt is. Nu we op verschillende plaatsen weer symptomen van „vuur" In gladiolen hebben waargenomen, willen we wij zen op de resultaten, die wf| in 1950 en 1951 hebben verkregen met de het bespuiten van gladiolen met enige mid delen. De aanleiding tot deze proef nemingen is geweest het gunstige re sultaat, dat men in de bollenstreek be reikte met een middel op basis van zinkcarbamaat. In 1950 werd een vrij uitgebreide proef opgezet met Dithane D 14, Nou- rythaan en koperoxychloride tegenover Onbehandeld. Omdat de ziekte eerst laat in het seizoen Optrad, had het wei nig zin om de resultaten aan de hand van opbrengstgegevens vast te stellen en hebben wy cijfers gegeven. Dithane D. 14 kreeg gemiddeld het cqfer 8,7; Nourythaan 6,3: koperoxychloride 5,7 en onbehandeld haalde ook het cijfer 5,7. Het gunstige resultaat met de tink- carbamaten was een stimulans voor ons om de proef in 1951 te herhalen. Omdat we tevens het verschil wilden nagaan tussen spuiten en nevelen, heb ben we beide methoden uitgevoerd. Teneinde de proef zo beknopt moge lijk te houden werd alleen een proef genomen met Dithane 2. 78 in verge lijking met onbehandeld (contróle). De te gebruiken concentraties en aantallen liters per ha werden als volgt vast gesteld: Spullproef: 0.3fW« Dithane 2 78 +1 op 2000 Agral u^tvl; 800 l per ha. Nevclproef: 3.5V. Dithane Z. 78 1 op 1000 Agral uitvl.: 80 1. per ha. Er werd een proef in triplo genomen de grootte der proefperceeltjes bedroeg Vt are, de behandeling geschiedde om de 14 dagen. Als variëteit werd geko zen J. S. Bach. In totaal werd viermaal gespoten. Op 21 Aug. was In alle percelen een lichte vuuraantasling aanwezig, het sterkst ln de onbehandelde percelen. Een veertien dagen daarna bleek de aantastingsgraad ernstig toegenomen. Er kwam nu duidelijk verschil naar voren tussen behandeld en onbehan deld. In de behandelde perceeltjes kwam nagenoeg geen „vuur" voor, ln de onbehandelde vrij veel, zodat deze voortydig gingen afsterven. De gladiolen werden 5 October ge oogst en onmiddelluk gedroogd. Hier na volgde het schoonmaken en het sorteren. In de hierna volgende tabel kunt U de resultaten aflezen: 16-op 14—16 12—14 10—12 8—10 6—8 Contróle 1,9% 14,9% 35,1% 80,4% 13,5% 4,4% Nevelproef 7,4% 28,3% 32,9% 17,6% 9,5% 4,4% Spuitproef 10,7% 32,5% 28,9% 15,8% 7,8% 4,3% De cijfers spreken voor zichzelf. Zo wel bij nevelen als bij spuiten werd een belangrijke verhoging van de op brengst in kilo's pel' «re verkregen, terwijl door de behnt 'Hing een be langrijk» verschuiving optrad in j procenten geoogste bollen van de di verse maten en wel ten gunste van de grotere maten. Hoewel de nevelproef iets minder stónd dan de spuitproef zal dit in de praktijk geen noemens waardig verschil geven, omdat wij met te kleine hoeveelheden sproeiatof móes ten werken en dit heeft moeilijkheden gegeven om deze geiykèlljk en goed te verdelen. Het verlies aan druk gaf on der meer ook moeliykheden om de gladiolen goed te vernevelen. Deze be zwaren vallen weg als men normaal kan vernevelen. Met nadruk willen wy nog mede delen, dat uit deze proef niet mag wor den afgeleid, dat Dithane Z. 78 alleen wordt aanbevolen om het „vuur" ln gladiolen te bestrijden; alle zinkcarba- maten, die door de P D. zijn goedge keurd, kunnen voor dit doél gebruikt worden. Of het ene merk beter zal voldoen dan het andere, moet de prak- tyk nagaan. Alleen vatbare soorten be hoeven behandeld te worden. DROST. Naar aanleiding van ons laatste arti kel over de bestryding van mieren, ontvingen we een kaartschryven van A. S. te L„ waarin deze nog een uit stekend recept geeft om mieren te do den, n.i. een schep suiker drenken in wat DDT-olie en dit neerzetten op plaatsen, waar mieren last veroorza ken. We geven dit recept evén door, maar willen met nadruk wijzen op het gevaar, dat er in schuilt, als kinderen hiervan snoepen. Men plaatse de scho teltjes dus zo, dat ze niet onder het be reik van kinderen staan. Intussen danken we de héér S. Vrien delijk voor het bericht en sporen andi»- ren aan om ook eens wat te laten ho- 190. als bi&rtee «aolftidiofi bestaat. Prises Anne, dochter van koningin Elizabeth II van Engeland en de hertog van Edinburg, vierde gisteren haar tweede verjaardag. ZAANDAM. Naar wy vernemen heeft de Directie van Bruynzeel's Fi neerfabriek voor het personeel, dat met ingang van a.s. Maandag op wacht geld zou worden gesteld, een ontslag vergunning aangevraagd bü het Ge westelijk Arbeidsbureau. Het ontslag, dat men binnen de kortst mogciyke tijd wil doen ingaan betreft een derde van het personeel, ongeveer ^onderd personen. Het personeel, dat voor dit ontslag eventueel in aanmerking komt, heeft vanmorgen een oproep van het Gewes- teiyk Arbeidsbureau ontvangen om De 17-jarige koning Faisal van Irak maakt een reis van vijf weken door de Verenigde Staten. De jonge koning beluisterde in het ge bouw van de Veiligheidsraad te New York de over de geluidsinstal latie komende klanken. Een Brits gezin van vader, moeder en twee zoontjes is in de nacht van Woensdag op Donderdag in een tent aan het Meer van Génève overvallen door een gewapende man. De vader werd ti,jdig wakker, greep een mes en ging daarmee de aanvaller te lijf- De man, die later bleek een 20-jarige boe renknecht te zijn, liet in het gevecht zijn geweer vallen en ging vervolgens op de loop. Hij is later gepakt. Het Rotterdams toneel, directeur K. Arnoldi, ziet in de loop van September première tegemoet van „De Mirakel- laer" van Loper de Vega. de rid KORT GEDING TEGEN STICUSA GAAT NIET DOOR. Het kort geding, tussen de directeur van de torteelrchool te Amsterdam, de héér W. Ph. Pos (eiser), en de Stich ting voor Culturele Samenwerking tus sen Nederland, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen (gedaagde), dat hedenmorgen voor de president van de rechtbank te Amsterdam zou dienen, is niet doorgegaan. Een toetich- ting, waarom hiertoe besloten is, wilde geen der betrokkenen gisteravond ge ven. Naar nader wordt vernomen, heeft de procureur-generaal van Suriname besloten de aan de heer Pos verleende verblpfsvergunning op te schorten. over deze ontslagaanvrage te worden gehoord. Uit zeer betrouwbare bron vernemen wy nog, dat de Bedryfsvereniglng, waarby de firma Bruynzeel is aange sloten, bezwaar heeft gemaakt tegen de op wachtgeld-stelling van het per soneel. Voor het betrokken personeel biyft by het ontBlag het financieel resultaat hetzelfde. By ontslag volgt eej uitke ring van 21 weken van 80 pet. van het loon en by wachtgeld volgt 8 weken wachtgeld en daarna een uitkering van 13 weken van 80 pet. volgens de W. en W.-wet. By ontslag vólgt echter verbreking Van het dienstverband. De Haagse politie heeft de 24-jarige kantoorbediende C. Th. V. uit Den Haag gearresteerd. Hij wordt verdacht Van verduistering van kasgelden. In zijn functie van boekhouder-kassier bij een grossier in textielwaren in Den Haag zou V. contante bedragen voor geleverde goederen op onjuiste wyze hebben geboekt, waardoor hij gelegen heid kreeg bepaalde bedragen in zijn eigen zak te steken. Een en ander is aan de dag gekomen toen bij een vluch tige contróle een tekort van 178 gul den werd ontdekt. Twee dagen later bleek het tekort bij een nauwkeuriger controle 3500 gulden te bedragen. Toen men nog nauwgezetter de boeken con troleerde, kwam vast te st&an, dat in de laatste drie jaar 6.500 gulden was verdwenen. INTERNATIONAAL CONGRES IN DEN DAAG Van acht tot twaalf September zal in Den Haag het tweede internationale congres van politieke wetenschap van het Internationaal Genootschap van pölitieke wetenschap worden gehouden. De Organisatie van het congres berust bij het secretariaat van het Institute of social studies. Gisteren vierde Pater Hyacinth Hermans O P zijn 5Ö-jarig priesterfeest en tévens zijn 50-jarig journalistschap als redacteur van „De Maasbode". Mor- gén Wordt het dubbele feest van de priester-journalist met kerkelijke luis ter gevierd. Ncd. Herv. Kerk: Beroepen bij de Presbyteriaanse kerk in Canada met standplaats Montreal in QuebêC: P. Miedema te Dwingeloo, die dit beroep ook aannam. Geref. Kerken: Beroepen: te Oostercnd, en te Pinf(- jum en Zurich: J. C. Baumfalk, candi- daat te Metslawier. Bedankt: voor Lioesscns dr L. Ziel- huis te Arum. Baptiste gemeenten: Beroepen te Winschoten: te Haulerwijk. J. Reillng f 30.000 op 4337 In de vijfde klasse, 17e lijst van de 516e staatsloterij is op het nummer 4337 een prijs van 1000.gevallen en een premie van 30.000. Zelden zal een regenbui wel- komer geweest zijn dan gister middag in Berlicum het geval toas. Daar was ft.l. omstreeks vijf uur brand uitgebroken in de hooimijt van Marinus van Zoggel en aangezien vlak in de buurt enkele noodwoningen stonden hadden de brandweren van Ber licum en Den Bosch de grootste moeite Om overslaan van het vuur te voorkomen. Kort nadat de vlammen echter uit het hooi sloegen ontlastte zich een fikse regen bul boven het dorp, met het gevolg dat de brand sneller en afdoender geblust iverd dan de bradweerlit-den todden kun nen doen. De hooimijt ging ech ter verloren.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5