Israël verzoekt Egypte om vrede r Mr Donker: „Ik voel me een hengelaar" Protestactie in West-Duitsland Auerbach (na zelfmoord) begraven Bijna tweehonderd Duitse jongens tekenden voor Legioen Kleurlingen in Zuid Afrika nog sieeds ongehoorzaam" BenGoerion wenste Naguib geluk r~ Wanneer zullen de vissen bijten Fatalezeiltocht van Brits gezin i i^wt t.Mmi t«| mummm a» Dinsdag 19 Augustus 1952 VERENIGDE DAGBLADEN 77e Jaargang No. .1.1494 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel,iWieringen en Anna Paulowna Talrijke arrestaties Egyptische onruststoker is opgehangen Weerbericht Men w/7 direct invoer uit Nederland maar Duizenden defileerden langs baar in de synagoge „Helper van vervolgde Christenen' Protest tegen uitlating van Syrisch kolonel DE communistische afgevaardigden poogden, toen Ben Goerion over generaal Naguib sprak, tevergeefs de premier de mond te snoeren. Zij ver wekten opschudding door op sarcasti sche wijze te schreeuwen: „Lang leve Naguib, de moordenaar der arbeiders" en „Naguib is een fatsoenlijk man, om dat hij een Amerikaans agent is". Tot nu toe is men van mening geweest, dat Jordanië het eerste Arabische land zou zijn, dat een vredesverdrag met Israël zou sluiten. Politieke samenstelling van kabinet P.v.tl.A. V.V.D. C.H.U. A.R.P. Nogenigeposten moeten worden bezet Jacht sloeg op rotsen van Wales te pletter China leent machines in Rusland Voor 300 millioen dollar in vijf jaar Alle onderzoekers thans weer„boven" Heel Europa is op jacht naar de bankrovers Kobmtt DREESUZ fl. 'S2 - MIN PRE S. BinncolonOte Zaken Onflerwns Economncne ZoKn JuStitiC 'WWNNWWWI Oorl a Morine I L\\\\\\\VSSS 8«i'«"Uq><p 2 Minister» *on 02mPonjimmmm MIN/STER -PRESIDENT Finonciën Wederopbouw Londbouw Verk Woterst Overz.Geb Buitênlondsc Zokcn Oorlog» Morine Econ. Zokcn Vcrktyvoterit Buiteni Zoken Verkeer Wat rstoqt Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345. Postgironummer 449041 Niet-Olanke inwoners der Zuidafrl- kaanse Unie zijn gisteren de tweede twaalf uurs-„ongehoorzaamheidsactie" begonnen, waarmede zij willen protes teren tegen bepaalde, door de regering- Malan genomen wettelijke maatregelen. Gisteren zijn te Port Elizabeth 205 kleurlingen wegens deelneming aan deze actie door de politie gearresteerd. Tot nu toe zijn vier minderjarige ar restanten tot vier stokslagen elk ver oordeeld. Zeven-en-tachtig anderen moeten hetzij tien pond sterling boete betalen, hetzij twee maanden gevange nisstraf uitdienen. In Johannesburg zijn in de nacht van Zondag op Maandag 89 niet-blanken gearresteerd wegens het betreden van het voornaamste spoorwegstation door uitsluitend voor blanke reizigers be stemde ingangen. Sinds het begin van de ongehoor zaamheidsactie in Zuid-Afrika, gericht tegen de „apartheids"-wetten der rege ring, zijn ruim 2300 personen gearres teerd. Militaire training voor de studenten en scholieren De twintigjarige Egyptische kan toorbediende Moestafa Khamis, die de voornaamste aanstichter zou zijn van de onlusten te Kafr El Davvar, is over eenkomstig de eis door het bijzonder militair tribunaal tot de dood door de strop veroordeeld. Hjj is nog op dezelf de dag „op de plaats van zijn mis daad" voor de ogen van zijn kamera den terechtgesteld. Generaal Naguib had dit vonnis be krachtigd en verklaarde, dat de te rechtstelling moest worden gezien als een voorbeeld en een waarschuwing. De directeur van de verwoeste tex tielfabriek te Kafr El Dawar is gis teren gearresteerd. De censuur op uitgaande persberichten is thans weer opgeheven. De Egyptische legerautoriteiten heb ben Maandagavond Amin Hafez Afifi, 0e 32-jarige zoon van dr. Hafez Afifi, Voormalig chef van het kabinet van ko ning Faroek. gearresteerd. Zijn naam js genoemd door een der beklaagden in proces wegens de ongeregeldheden to, Kafr El Dawar. Amin Afifi is com missaris van de Misr textielfabriek, de ongeregeldheden plaats von- waar den. Dmncnkort zal uitgebreide militaire training voor studenten en leerlingen an middelbare scholen worden inge voerd. Verwachting tot Woensdagavond: verspreide opklaringen Enkele buien, maar ook verspreide opklaringen. Matige Noordelijke wind. Ongeveer dezelfde tempera tuur. WOENSDAG: Zon op 5.32, onder *9.53. Maan op 5.10, onder 19.46 J)E Israëlische minister-president Ben Goerion heeft gisteren in de volksver tegenwoordiging Egypte uitgenodigd de nog steeds bestaande wapenstilstands periode te beëindigen en vrede te sluiten met Israël. De premier gaf ex-koning Faroek de schuld voor het deelnemen van Egypte aan de oorlog der Arabische staten tegen Israël nu vier jaar geleden en wenste generaal Naguib succes toe met zjjn staatsgreep. In sommige politieke kringen te Jeruzalem is men van mening, dat premier Ben Goerion zijn verklaring aflegde, nadat de Israëlische regering mededelingen waren gedaan over de wezenlijke betekenis van de staatsgreep in Egypte en de inzichten van de nieuwe Egyptische leiders. Op de bovenste foto zien we demonstranten tegen de arrestaties in de Andersonstraat te Johannes burg. Om de mouwen dragen zij linten in de kleuren van bet Na tionale Afrikaanse Congres. De foto onder toont de arrestatie van de heer J. B. Marks, de voorzitter van de Transvaalse fractie van het Na tionale Afrikaanse Congres. Hij wordt per auto weggevoerd. Tegen hoge boterprijzen In West-Berljjn en vele steden van West-Duitsland wordt op het ogenblik een protestactie gevoerd tegen de bo terprijzen, die de laatste tijd scherp zijn gestegen. De actie gaat uit van de winkeliersorganisaties en de vak bonden, die de huisvrouwen verzoe ken een „kopers-staking" te b- gin nen en in plaats van boter andere vet ten te kopen totdat de boterprijs, die thans 7.20 Duitse marken per kilo bedraagt, tot een redelijk peil zal zijn gedaald. De critiek richt zich vnl. op de in- voerpolitiek van de bondsregering, die naar men zegt de prijs heeft opgedre ven. Men verlangt onmiddellijke ver laging van het bestaande prohibitie ve invoerrecht van 1.40 marl; per pond en een liberale invoerpolitiek. Aangedrongen wordt op onmiddel lijke invoer van boter uit Nederland, Scandinavië en Nieuw-Zeeland in het kader van de onlangs door do invoer- commissle der regering verstrekt" in voervergunningen. In antwoord op deze critiek heeft het Westduitse ministerie van voed selvoorziening echter medegedeeld, dat alleen uit Noorwegen en ien binnenkort boterimporten te verwach ten zijn. Denemarken heeft geen bo ter voor uitvoer naar West-Duitsland beschikbaar en de Nederlandse boter is te duur. Ook invoer uit Nieuw- Zeeland is volgens het ministerie niet mogelijk. Van 20 tot 24 Augustus wordt in Bern (Zw) een internationaal brand weercongres gehouden, waarop ook ons land zal zijn vertegenwoordigd. Philipp Auerbach, de voormalige Joodse leider in Beieren, die zelfmoord pleegde nadat hij op beschuldiging van fraude en verduistering tot twee en een half jaar gevangenisstraf was veroor deeld, is gisteren ter aarde besteld. Duizenden mensen, Joden zowel als niet-Joden. hebben de voorafgaande nacht schreiend langs zijn baar in de synagoge gedefileerd en nog eens dui zenden liepen achter de baar naar de begraafplaats. PHILIPP AUERBACH Bekende figuren als de socialistische leider dr. Kurt SchumacHer spraken over Auerbach als de man, die het meest heeft gedaan voor de slachtoffers van het nazi-regiem in de eerste na oorlogse jaren. Ér was een grote graf krans van een vrouw met het op schrift: ..Aan de helper van vervolgde christenen". Auerbach, die 45 jaar geworden is, is hoofd geweest van het restitutiebureau in Beieren. Een Duitse rechtbank heeft vorige week bevonden, dat hij zich in die functie heeft schuldig gemaakt aan fraude, verduistering, het aannemen van steekpenningen en poging tot chan tage. De dag daarna nam Auerbach een te grote dosis van een slaapmiddel, waaraan hij is gestorven. In een brief verklaarde hij, dat hij alle vertrouwen in de justitie verloren had en zijn vrienden en familie niet langer tot last wilde zijn Tot het laatst toe heeft hij zijn onschuld volgehouden. Mensen in de begrafenisstoet droegen spandoeken mede, waarop tegen het vonnis werd geprotesteerd. Toen een politieman in burger één der spandoe ken in beslag wilde nemen, werd hij aangevallen. Twee honderd politieman nen, die in gereedheid waren gehouden, naderden onmiddellijk met brandslan gen. Zij zetten de begraafplaats af en hielden een aantal betogers aan, die later op één na weer warden vrijgela ten. Van de rouwkapel sneuvelden door het gedrang een aantal ruiten en glazen deuren. Protest 70ALS gemeld, heeft de opperbevel hebber van het Syrische leger, ko lonel Abid al Sjisjakli een rede gehou den. waarin hij zich op zeer scherpe toon uitliet ten aanzien van de Joodse bevolking van Israël. Hij ontkende, dat het midden-Oosten groot genoeg was om naast de Arabieren de Joden woon plaats te verschaffen en had daaraan als zijn mening toegevoegd, dat de Israëliërs uiteindelijk in de zee zullen worden gedreven. Het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteravond be kend gemaakt tegen deze uitlating bij de Algemene Vergadering der Ver. Naties en de Veiligheidsraad zal wor den geprotesteerd, alsmede bij de staf chef van de militaire waarnemers der Ver. Naties in Palestina. De uitlatingen van de Syrische kolonel worden be schouwd als een ernstige schending van de Palestijnse wapenstilstandsovereen komst. De Israëlische regering wil ook, dat de gemengde Syrisch-Israelische wapenstilstandscommissie bijeen zal komen om de opmerkingen van kolonel Sjisjakli te bespreken. Verscherpte blokkade* Irak en Jordanië hebben de commis sie van de Arabische Liga voor de blokkade van Israël medegedeeld, dat zij de handel met Cyprus hebben opge schort, omdat dit eiland, naar zij ver klaarden, een van de hoofdcentra voor ifet smokkelen van goederen naar Israël was. Irak, Jordanië en Libanon hebben voorts doen weten, dat zij de uitvoer van overtollig oorlogsmateriaal, dat de laatste maanden zijn weg naar Israël zou hebben gevonden, verboden heb ben. De commissie heeft ook voorstellen besproken om de Turkse handel met Israël te verhinderen en de Mexicaanse en andere regeringen te bewegen geen ruwe olie naar de raffinaderijen te Haifa in Isael te zenden. BEN GOERION \Vjj willen vrede Toenemende ontstemming in Bondsrepubliek Voorzover men weet zijn er op het ogenblik in West-Duitsland ongeveer tweehonderd jongens beneden achttien jaar geronseld voor het Franse vreem delingenlegioen, zo is in de Bondsdag medegedeeld. Pogingen van het Duitse ministerie van buitenlandse zaken, om deze knapen vrij te 1 krijgen, hebben slechts in twaalf gevallen succes ge had. De Franse instanties bieden tegen dergelijke pogingen taaie weerstand. De werving van legionnairs op Duit- se bodem wekt in West-Duitsland steeds meer ontstemming. De pers be pleit maatregelen, om te voorkomen dat jongens zich laten verleiden tot te kenen. De CJMV in Baden heeft in Offenburg, waar een der wervingsbu- reaux was gevestigd, een voorlich tingsdienst geopend. Deze poogde alle vreemde jeugdige personen, die in de omgeving van deze stad werden aangetroffen, op te vangen en voor te lichten. Sindsdien is het Kobmtt BEEL Kobintt Kobintt OREESI OREES F 7.8-4B-15-3-51 rs-J-sr-B-'S2 Partij loos Een vergelijking van de kabinetten uit de na-oorlogse periode leert dat de ministerszetels van de KVP minder stabiel zijn geweest dan die van de PvdA. Zo is Financiën, Wederopbouw, Landbouw en Sociale Zaken voort durend het domein geweest van een PvdA-minister. De KVP daarentegen zag haar bewindsman ononderbroken op Binnenlandse Zaken en Onderwijs. Andere in het oog vallende veranderingen tussen het nieuwe kabinet en de voorgaande zjjn in de eerste plaats twee ARP-ministers, terwijl de WD uit het kabinet verdwijnt. De CHU behoudt ook in dit kabinet haar twee ministerzetels. (Van onze parlementaire redacteur) HE Kabinetsformateur, mr L. A. Donker, is een man, die zich klaarblijkelijk, als hij spreekt, bij voorkeur van tot de verbeelding sprekende figuren be dient om de positie aan te duiden, waarin hij zich op een gegeven ogenblik bevindt. HU vertelde ons althans gisteren rond het middaguur, dat hij nu be paald niet langer met een broedende kip kan worden vergeleken, daar het ei, of zo men wil het kuiken, er wel bijna is. Maar, meende de formateur, mijn positie is thans gelijk die van een hengelaar, die angstvallig zit te kijken naar zijn dob- her in de hoopvolle verwachting, dat zUn vangst zodanig zal zijn, dat deze bij thuiskomst met enige waardering zal worden bekeken." genood, maar voor een zéér belangrij ke beslissing worden geplaatst, welke een zekere tijd van beraad verlangt. „Bijna alles is nu wel geregeld; de hengel ligt uit, maar de vissen happen nog niet". Bij de persoonskeuze komen allerlei momenten in het geding, ook van per soonlijke aard, met als gevolg, dat de besprekingen niet zo vlot verlopen als de formateur jongstleden Vrijdag ver wachtte. „Als alle nu aangezochte per sonen de hun aangeboden portefeuille ook zouden accepteren, zou het Kabi net gereed zijn!" Uit deze mededeling van de formateur volgt, dat de periode der vele bezoeken nu voorbij is. Temeer waar mr Donker zei inzake de staats- HIT betekent, verduidelijkte mr Don- u ker, dat de bezotting van nog slechts enkele posten in het Kabinet moeilijk heden van personele aard oplevert. Hij onderstreepte, dat hij er enerzijds uiter aard naar streeft de best mogelijke functionarissen voor deze posten te vin den, maar dat dit anderszijds niet zo'n eenvoudige zaak is. Men zal begrijpen, dat dit zeer zeker niet in enkele uren, ja zelfs misschien niet in enkele dagen, is te bereiken, ook al met het oog op het feit, dat de aangezochte personen niet op een eenvoudige maaltijd worden secretarissen geen bijzondere moeilijk heden te verwachten. Over zijn beleid met betrekking tot de staatssecretariaten deelde de forma teur nog mee, dat zij zich op het stand punt had gesteld, dat het in de eerste plaats een zaak voor de betrokken be windsman is om te beoordelen, of, en zo ja, hoeveel staatssecretarissen aan een bepaald departement wenselijk zijn en ten slotte hoe ce functie-verdeling tussen de minister en zijn staatssecre tarissen) moet zijn. Maar gezien het grote gewicht van de functie van staats secretaris oordeelde mr Donker het wenselijk deze functionarissen officieel door de formateur een uitnodiging te doen geworden. Wat de persoonskeuze in deze betrof, had mr Donker zich gericht naar de wensen van de betrokken bewindsman. Onder voorwaarde evenwel, dat hij ge rechtigd was eventueel bezwaren van algemene aard naar voren te brengen. Want al is het voordragen van staats secretarissen „niet zo'n rekenkundige kwestie als het samenstellen van een Kabinet", dit neemt niet weg, dat ook hier een zekere scheeftrekking van het algemene beeld kan plaats hebben, wel ke een hergroepering noodzakelijk kan maken! (Zie elders in dit blad) kamp der legionnairs van Offenburg naar Straatsburg verplaatst. In Landau, waar een soortgelijke dienst was ge sticht, moest deze op last van de Fran se autoriteiten worden opgeheven. De geallieerden hebben in 1945 de Duitse wetten, die werving voor vreem de legers verboden, buiten werking ge steld. De familie Sweeney, vader, moeder, twee zoons en twee dochters vertrok welgemoed met een motorboot uit de haven van Freshwater Bay, in het Wes ten van Wales, om een weekeinde op zee door te brengen. Gisteren meldde een gekneusde en uit verwondingen bloedende twaaljarige jongen zich bij de politie. Hy vertelde Anthony Swee ney, te zyn, met zijn broeder Robert de enige overlevende van het gezin, dat verongelukte, toen de motor van de boot het begaf en het vaartuig bjj hoge zee op de rotsen van Wales te pletter werd geslagen. De lijken van de vader en een der zusters zyn geborgen. Volgens het in Hongkong verschij nende pro-communistisch blad „New Evening Post" bestaat er tussen'China en de Sowjet-Unie een overeenkomst, volgens welke Rusland China over een periode van vijf jaar machinerieën en andere kapitaalsgoederen zal lenen tot een gezamenlyke waarde van 300 mil lioen Amerikaanse dollars. Volgend jaar zal in China worden begonnen aan grootscheepse bouwwer ken, aldus het blad. De Chinese behoefte aan machine rieën zal sterk stijgen. Het blad voegt er aan toe, dat de Russische troepen niet noodzakelijkerwijs eind 1952 Dai- ren zullen moeten ontruimen, zoals, onder de termen van het verdrag tus sen China en de Sowjet-Unie, het ge val zal zijn met Port Arthur. Het blad meent evenwel, dat waarschijnlijk ook over Dairen zal worden gesproken als de ontruiming van Port Arthur ter spra ke komt. De expeditie van Cosiins fJISTEREN zyn in de loop van de dag de laatste twee deelnemers aan de expeditie van prof. Cosyns uit de grot „Pierre Saint Martin" omhoog gehaald. De Franse fotograaf en onderzoeker Haround Tazieff bleef tengevolge van een defect aan de lier gedurende twee uur aan een kabel in de lucht hangen op een diepte van driehonderd meter. Toen hij ten slotte was opgehaald, was hij zo uitgeput en verkleumd, dat hij niet kon spreken. Enkele uren later werd als laatste dr. Jacques Mairet veilig uit de grot ge haald. Tot het laatste moment hadden Tazieff en Mairet de onderzoekingen voortgezet. Zij hadden een ondergrond se zaal gevonden, welke nog groter was dan de reeds eerder ontdekte. De jacht op twee bankrovers, die Zaterdag bij een bankoverval in Frank fort twee kassiers doodschoten en één verwondden, is thans tot geheel West- Europa en Oost-Duitsland uitgebreid. Zij slaagden er in slechts 900 mark mede te nemen. Zij lieten een grote som gelds achter in de haast om te ontkomen. Een derde rover werd ge wond en nog dezelfde dag gearresteerd. Stations en vliegvelden zijn gewaar schuwd Men neemt aan, dat de man nen zullen pogen dienst te nemen In het vreemdelingenlegioen TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1